България отива на рентген и за свобода на словото. Европейският парламент ще дискутира резолюция за плурализма и свободата на медиите в ЕС, която анализира греховете на властите към медиите и призовава за "редовен контрол" над държавите доколко уважават свободата на словото. Защитата на свободата на медиите ще стане част от годишния европейски доклад за демокрацията, принципите на правова държава и основните права, ако евродепутатите подкрепят в днешния дебат проекторезолюцията и Комисията на ЕС започне да я прилага. Гласуването ще бъде в четвъртък, 3 май, когато се отбелязва Световният ден за свобода на печата. В проекторезолюцията са изброени всички пороци на медийната среда, които могат да бъде видени в България и които доведоха до сриването на страната до 111-о място в света по свобода на медиите.
Интересно ще бъде да се проследи поведението на българските евродепутати, защото представените в Брюксел техни партии ГЕРБ, БСП и ДПС през последните 10 години заедно и поотделно създадоха медийната империя на Делян Пеевски, убиха съревнованието на медийния пазар и деформираха професионалните стандарти на журналистиката. И трите партии могат да видят образа си в проекторезолюцията, която "призовава Еврокомисията като пазител на договорите да третира опитите на правителствата на държавите членки за нарушаване на свободата и плурализма на медиите като сериозна и системна злоупотреба с власт и действия срещу основни ценности на Европейския съюз, тъй като свободата на изразяване и свободата на мнение са основни права на човека, а свободата, плурализмът и независимостта на медиите играят съществена роля в демократичното общество, включително като механизми за контрол над правителствената и държавната власт".
Особено тревожно е, че в ЕС "собствеността на медиите продължава да е силно концентрирана". В обявената преди седмица класация на "Репортери без граници", която постави България на 111-о място в света по свобода на медиите, специално се изтъква като вреден фактор монополизмът на групата на Делян Пеевски. Неговите медии омаловажиха значението на тази международна организация като "едно НПО", но проекторезолюцията стъпва точно върху нейните изводи.
Документът "призовава държавите членки да приемат и приложат регламент за собствеността на медиите, така че да се избегне концентрация на собствеността в медийния сектор, непряката собственост на медиите и собствеността, обхващаща различни медии, както и да се гарантират прозрачността, оповестяването и лесният достъп за гражданите до информация относно собствеността на медиите, източниците на финансиране и управлението". В България има голяма неяснота кой притежава медии, как се сдобива с тях и как ги финансира в условията на обща медийна нерентабилност. Освен това документът "подчертава, че е важно да се прилагат подходящи ограничения относно собствеността на медиите от страна на лицата, заемащи публична длъжност, както и да се гарантират независимият контрол и ефективните механизми за осигуряване на спазването с цел предотвратяване на конфликтите на интереси и кадровите въртележки".
Непрозрачното държавно финансиране на медии, включващо и разпределение от министерствата на еврофондове по неясни критерии, което е характерно за България, ще влезе в конфликт със следния текст в проекторезолюцията: "Да се забрани или най-малкото да стане напълно прозрачно участието в обществени поръчки на фирми, чийто краен собственик притежава също така и медийна фирма". Заедно с това се "предлага на държавите да се задължат да докладват редовно за публичното финансиране, предоставено на собственици на медии". Добавя се, че "всяко публично финансиране на медийни организации следва да бъде предоставяно въз основа на недискриминационни, обективни и прозрачни критерии, за които всички медии да са предварително уведомени".
Проекторезолюцията изразява тревога от "влошаването на условията на труд и икономическите условия в медийния сектор, произтичащи от икономическата криза, заедно с появата на нови международни субекти, например високотехнологичните гиганти или социални медийни платформи, които са в състояние да доминират на пазара за онлайн реклама". Резултатът е, че те "засилват нестабилността, като същевременно увеличават автоцензурата".
Документът се отнася критично към термина "фалшиви новини", заради който българската еврокомисарка Мария Габриел дори организира през последните месеци специално обсъждане и свика международна работна група от експерти. "Допускането на служебни лица да вземат решение кое трябва да се смята за истина, е равнозначно да се приеме, че който е на власт, има правото да заглушава критиките", пише в проекторезолюцията и се дава пояснение: "Подобно на "слово на омразата" или "тероризъм" понятието "фалшиви новини" е твърде неясно, за да възпре субективни произволни тълкувания. Не е обнадеждаваща и възможността частни образувания като "Фейсбук" да преценяват това вместо публичните органи".
Като посочва, че "над половината от случаите на тормоз срещу работещите в медиите лица са дело на държавните субекти", се настоява, че "журналистите се нуждаят от възможно най-висока степен на правна защита". Обръща се внимание, че "самото съществуване на закони, третиращи клеветата като престъпление, има потенциал да опорочи демократичните дебати". Но "вместо на правна защита журналистите може да станат обект на съдебно преследване, когато, действайки в името на обществения интерес, разкриват информация или съобщават за подозрения за неправомерно поведение, закононарушение, измама или незаконна дейност". Подобни примери в България има в изобилие.
Депутатите въстанаха срещу идеята заплатата им да се обвърже с работата им. Трагикомична дискусия се разрази покрай скандала между ГЕРБ и БСП за депутатските заплати. В опит да парира предложението на БСП основната заплата на народните представители да се намали от 3540 лв. на 2976 лв., колкото беше в миналия парламент, Данаил Кирилов (ГЕРБ) саркастично предложи да се въведе направо нова формула за изчисляване: основата на депутатското възнаграждение да падне на 2976 лв., но тази сума да се получава само от присъствалите на всички гласувания в зала. На останалите заплатата да се намалява пропорционално на отсъствията им при приемането на законите. Всички партии, включително и ГЕРБ, моментално скочиха срещу идеята.
Ироничното контрапредложение на шефа на правната комисия всъщност е съвсем логично - всички останали граждани на България получават заплати според резултата от работата си. При новата формула депутати като Делян Пеевски от ДПС, които от година не са стъпвали в парламента, не би трябвало да вземат заплати изобщо. В момента 99% от законите се гласуват от шепа депутати, които даже не си правят труда да вникват в същността им.
Депутатите обаче нямат никакво намерение да обвързват заплатите си с работата си. Депутати от БСП нарекоха предложението провокация. Според тях това е абсурдно, защото на някои народни представители заплатата може да падне до 300 лв. - например ако са участвали само в 10% от гласуванията в месеца. Освен това било очевидно, че Кирилов се държи несериозно. Останалите присъстващи също се възмутиха. Редакцията на Кирилов въобще не беше гласувана.
ГЕРБ, "Обединените патриоти" и "Воля" отхвърлиха и проекта на БСП, като обвиниха социалистите в популизъм. Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира, че ако заплатите на депутатите паднат с около 15%, част от колегите му може да станат "хрантутници на определени икономически кръгове". Гласуването на искането на БСП в пленарна зала се очаква утре и най-вероятно ще бъде отхвърлено. Така депутатските заплати ще продължат да се актуализират на всяко тримесечие - те вземат три средни брутни заплати в обществения сектор според данни на НСИ.
На 19 април социалистите внесоха проект за промяна на парламентарния правилник, с който искат още премахването на депутатските ваканции по Коледа и Великден и запазването само на лятната ваканция от 1 до 31 август. Цветан Цветанов обясни, че точно тогава ходел да се вижда с избирателите.
Засега никой не желае да посегне на другите финансови придобивки на депутатите, като например надбавката с 15% към заплатата за участие в парламентарна комисия, още до 5% за участие в подкомисии, временни комисии и в работни групи. Не се премахват и начисленията за трудов и за професионален опит- 1% на година, за степен "доктор" - 10%, а за "доктор на науките" - 15%. Депутатите ще продължат да получават и до 2/3 от заплатата си допълнително, за да плащат на сътрудници, анализатори, консултанти и др.
Проектът за обществени велосипеди под наем в София отново се отлага. Концесията за отдаване на велосипеди под наем в столицата отново е на пауза, след като съдът отмени избора на победител в конкурса на Столичната община. Според решението на Върховния административен съд (ВАС) от миналата седмица документите на участниците трябва да бъдат оценени наново, тъй като една от фирмите е била отстранена неправомерно.
Това е второ забавяне на процедурата заради жалба от един и същ участник - свързаното с Красимир Гергов "Вело Арчър София". Първо от обединението обжалваха условията на конкурса, а след това - и решението за класиране на победител. Столичната община стартира концесията след няколкогодишно говорене по темата и забавяне през 2016 г., а по всичко личи, че система от градски велосипеди под наем няма да има поне до 2019 г.
Неравнопоставената позиция на Красимир Гергов
Столичната община отстрани "Вело Арчър София" от процедурата, тъй като дружеството е представило схеми на велогардероби, които не отговарят на допустимата съгласно изискванията площ за разполагане. От обединението пък претендират, че са искали уточнения и разяснения за площта, но не са получили отговор от Столичната община. Според "Вело Арчър София" зададените в конкурса параметри на велогардеробите са в противоречие с техническите, технологичните и нормативните изисквания и стандарти, те не съответстват "с нормативната уредба и с реалната възможност за разполагането им".
Според ВАС общината не се е отнесла равнопоставено към "Вело Арчър София", като не е предоставила достатъчно разяснения и информация. Решението на СОС за избор на победител е отменено, а процедурата трябва да бъде върната за преразглеждане.
Тромава концесия
Преди повече от 15 месеца Столичната община избра обединението "София байкс" да изгради системата от 33 стоянки и 400 велосипеда, както и нови 150 рекламни съоръжения срещу общо 1.8 млн. лв. В него влизат компаниите "Билборд" АД, "Моушън артс", "Делта карт" и "Долсамекс". Конкурсът за велоконцесията започна в началото на 2016 г. със сериозни критики за недомислици в процедурата. Първоначално от тръжната документация се поинтересуваха близо 20 компании, но в крайна сметка само четири подадоха оферти. Това бяха "София байкс", "Вело Арчър София", обединението "Собайк" (в което влизат "ИдеяКом", "Арт адвъртайзинг груп", "Имидж" - свързана с бизнесмена Любомир Павлов, и една от (бившите) рекламни агенции на министъра на младежта и спорта Красен Кралев - "Про адвъртайзинг"), и "Метрополис груп", която се занимава с външна реклама.
Излишъкът в бюджета се удвоява до 1.3 млрд. лв. през април. Повече данъчни приходи и плащания от ЕС удвоиха излишъка в бюджета през април до 1.3 млрд. лв., показват предварителните оценки на Министерството на финансите. Разходите на правителството също нарастват, но с относително по-умерен темп - с 3 млрд. лв. до 11.6 млрд. Увеличението спрямо година по-рано обаче е по-осезателно и е заради по-високите осигуровки, пенсии и заплатите в публичния сектор.
Данъчният стимул през април
Според оценката на финансовото ведомство постъпленията към бюджета достигат малко над 12.9 млрд. лв. към април, което е с 1.6 млрд. над нивото от година по-рано и с 3.7 млрд. лв. спрямо март тази година. "Месец април традиционно се характеризира с превишение на приходите над разходите по КФП (консолидираната фискална програма - бел. ред.) поради спецификата на данъчния календар", отбелязват от министерството.
Самоосигуряващите се, едноличните търговци и хората с доходи извън трудова дейност имаха срок до края на месеца да подадат данъчни декларации, както и да платят дължимия данък общ доход. През април се правят и авансови вноски за данък печалба. Друг фактор са плащанията от ЕС, които според финансовото министерство са по-малко спрямо същия период на миналата година.
Същевременно разходите също нарастват - до 11.6 млрд. лв., което е с 1.2 млрд. лв. над нивото от година по-рано. Тук ръстът идва от по-високия размер на осигуровки и пенсии, административното увеличение на заплатите в публичния сектор, основно заради възнагражденията на учителите. От ведомството отбелязват, че сметките за средства от ЕС също нарастват заради инвестиционни разходи.
Сметката към март
Успоредно с предварителните оценки за април Министерството на финансите публикува и подробна разбивка за държавните финанси към края на тримесечието. Според нея постъпленията в бюджета превишават разходите с 593 млн. лв. Излишъкът през март идва от националния бюджет (880 млн.) докато по европейските сметки има дефицит (-287 млн.).
Към края на първото тримесечие приходите нарастват с 4.3% на годишна база до малко над 9.2 млрд. лв., а голямото перо са данъчните приходи. Тук годишното увеличение е 7.4%. Помощите пък намаляват с 64% до 136.2 млн. лв.
В същото време разходите се повишават с цели 10% спрямо година по-рано, до 8.3 млрд. лв. От тях разходите за служителите в публичния сектор са 2 млрд. лв. - с 11.2% над първото тримесечие на 2017 г. Социалните разходи също са нагоре - с близо 200 млн. до 3.9 млрд. лв.
За разлика от предходни години инвестиционните разходи също се повишават. Докато през март 2017 г. нивото беше 361 млн. лв., сега сумата се вдига до малко над 550 млн. лв., предимно заради почти двойно по-високи разноски по европейските сметки. Досега изпълнението на проекти от новия програмен период се бавеше. Вероятно през следващите месеци сумата по перото ще продължи да нараства, макар че към момента изглежда далеч от заложените в бюджета 6 млрд. лв. за инвестиции през тази година.
Джипитата сключват договори с Пирогов. "Пирогов" вече ще поема пациенти на личните лекари. От вчера джипитата имат възможност да сключват договори с медицинския център на спешната болница. Така само срещу потребителската такса хората ще могат да бъдат лекувани от специалистите на "Пирогов", когато джипито им не е на работа. Това съобщи вчера изпълнителен директор "Пирогов" проф. Асен Балтов пред БНТ.
"От една година тече обновяването на нашия медицински център и имаме възможност да поемем голяма част от хората, търсещи помощ. Това не може да стане директно през Спешната помощ на спешното отделение на "Пирогов"', уточни Балтов. В Медицинския център на спешната болница работят 87 лекари от 24 специалности.
Сключвайки договор с центъра, личните лекари в София ще предоставят на своите пациенти достъп до всички специалисти, дори през почивните и празничните дни.
Домусчиев: Радев да се противопостави на далаверите в енергетиката. Надявам се, че президентът ще се вслуша в разумния глас на българския бизнес, който се противопоставя твърдо на далаверите в енергетиката. Също така се надявам, че президентът ще се съобрази с промените, посочени в доклада на Световната банка, който е възложен от Министерството на енергетиката. Това е една много добра стъпка за осъществяване на цялостна реформа в сектор „Енергетика"! И затова е важно час по-скоро тези промени да влязат в сила. Така председателят на най-голямата работодателска организация у нас КРИБ Кирил Домусчиев призова в интервю пред агенция Блиц държавния глава Румен Радев да не налага вето върху промените в Закона за енергетиката, приети от парламента. Те целят да се либерализира пазара и да се спрат апетитите за рязък скок на цената на тока.
Домусчиев обясни, че опасенията на работодателските организации от евентуално вето са сериозни. "Ние от КРИБ, чрез нашите членове, произвеждаме ¾ от брутния вътрешен продукт в България. Срещу нас стоят силни лобита и интереси в енергетиката. Енергийната мафия няма интерес да има реформи и промени и ние имаме информация, че определени лобита ще опитат да заблудят президента и да спрат промените в Закона за енергетика. Аз силно се надявам, че президентът Радев и неговият екип ще защитят интересите на българските граждани и бизнес и час по-скоро ще дадат възможност тези промени да влязат в сила", каза Домусчиев. Затова и работодателските организации изпратиха вчера писмо до държавния глава, в което го информираха каква е обстановката, за да не могат разни лобита да прокарат нечистите си интереси.
"Искрено се надявам, че президентът ще подкрепи гласуваните от парламента промени в Закона за енергетиката. Факт е, че всички политически сили, представени в българския парламент, подкрепиха голяма част от новите текстовете на закона. Но имаше такива параграфи, в които ясно си проличаха лобистките интереси на енергийната мафия", каза още председателят на КРИБ. Домусчиев даде пример: "Един от тези параграфи, по който някои депутати скачаха, беше този, с който се оряза възможността централи като ТЕЦ „Варна" и ТЕЦ „Бобов дол" и др. да влязат на регулирания пазар с цени два пъти и повече над пазарните. Това е недопустимо и щеше да доведе до над 20% увеличение в цената на тока за гражданите. Другият пример е параграфът, който лобитата се опитваха да прокарват чрез определени депутати и с този параграф те се опитваха да върнат преференциалните цени на голяма група ВЕИ-та, които бяха орязани от такива при предишни поправки на закона. Заради това, че за строителството на тези централи те са получили субсидии от ЕС. В тази връзка в подкрепа на това, че те не трябва повторно да бъдат финансирани, има решение на Конституционния съд. Не може два пъти да бъркаш в кацата с меда. Но тези лобита с цялото си безсрамие бяха на ръба да прокарат такъв параграф и съм сигурен, че те също ще са в основата да се търси вето от страна на президента и да се бламират поправките в закона за енергетиката".
Домусчиев е категоричен, че битката за реформи в енергетиката ще продължи. "Няма да е лесно, но се надявам, че президентът ще се включи на наша страна и заедно да направим такива реформи, които да са от полза и на гражданите, и на бизнеса, а не на далавераджиите", каза председателят на КРИБ.
Линейка на половин век крета между болниците. Линейка на половин век крета между болниците в столицата. Тя е собственост на Центъра за спешна медицинска помощ за София-град и област и независимо че е произведена през далечната 1973 г., се използва, макар и по-рядко от останалите, съобщиха за „Монитор" от центъра. Друга линейка пък е навъртяла 550 000 километра. Тя е от 2004 година, но е поддържана и въпреки километража е в отлично състояние и работи много добре, увериха шофьори.
Най-новите четири линейки са произведени през 2015 година. Две от тях обслужват пациентите от столицата, а другите две тези от областта.
Средният пробег в автопарка е 350 000 километра. Той се състои от 83 линейки, които обслужват София-град и област. Общо броят им в страната е 556.
Най-много са колите в София, а най-малко - в Търговище. На повечето места те са купени след 2007 година. Има и автомобили, закупени между 1994 г. и 2000 г., които се използват най вече за дублиране на основните коли в случай на авария или ремонт, какъвто е случаят с доайена на линейките в софийския център за спешна медицинска помощ.
Здравното министерство предвижда автопаркът да бъде обновен с 400 нови линейки. Смяната на старите с нови ще започне да става още от края на тази година, увери наскоро министър Кирил Ананиев.
В момента екип на министерството подготвя документацията за обявяване на обществена поръчка. Новият автопарк е по проект „Регионална здравна инфраструктура" за модернизиране на спешната помощ в страната. Финансирането му е за 163 млн. лева. Той се осъществява по оперативната програма "Региони в растеж".
Общо 365 пък са мобилните спешни екипи в страната, като най-много те са в столицата - 78, а най-малко в Търговище - 12. В Благоевград действащите сега са 31 линейки, в Бургас - 34, във Варна - 27, във Велико Търново - 21. Колите на Спешна помощ във Видин са 16, във Враца - 18, Габрово - 15, Добрич - 20, Кърджали - 23, Кюстендил - 17, Ловеч -24, Монтана - 15, Пазарджик - 29. В Перник линейките са 17, в Плевен - 25, Пловдив - 48, Разград и Силистра - по 14, Русе - 22, Сливен - 18, Смолян - 27. Стара Загора разполага с 30 автомобила на спешна помощ, в Хасково - 23, в Шумен - 18, и в Ямбол - 19.
С линейка разполагат и някои от филиалите, а други ползват общо колите на центъра майка. 28-те са центровете за спешна помощ, а филиалите са 194.
В провинцията като цяло глад за спешни лекари, медицински сестри и фелдшери в този сектор няма. В столицата обаче картината е съвършено различна. 110 спешни лекари не достигат на Центъра за спешна медицинска помощ за София - град и област. Там разполагат с щат за 265 лекари, а към момента са заети само 155 места. По щат средният медицински персонал, в който влизат парамедици, медицински сестри, фелдшери и акушерки, трябва да се състои от 262 човека, но заетите места са 236. Шофьорите трябва да са 275, но са заети 259 места, т.е. има 16 свободни щата.
Експертен съвет ще реши съдбата на магистрала Струма. Експертен съвет ще реши съдбата на автомагистрала Струма и ще прецени какво ще се случи с откритите по трасето археологически находки, заяви в Бургас регионалният министър Николай Нанков.
"Никога няма да позволим да има конфликт между историята, археологията, екологията и строителството на магистрали. Бъдете убедени, че какво е необходимо, от МРРБ ще бъде направено", каза министър Нанков по повод откритите археологически находки под Струма. Дали древните артефакти ще се запазят с изместване на трасето на магистралата, както иска местния инициативен комитет, тепърва ще се решава. Решение за бъдещето на находките ще вземе експертен съвет и до няколко дни ще даде становище в Министерството на културата.
"Както казват археолозите, добре че са магистралите, за да се откриват находки. Ще осигурим финансов ресурс и за консервацията, само за настоящите разкопки по Струма са осигурени 2 млн. лв. Ако експертният съвет каже да се мести трасето, ние ще го преместим. Но има ли гаранции, че и на новото трасе няма да има археология. В България навсякъде където копнем има нещо старо, свързано с археология. Въпросът е колко е ценно", коментира министърът. Той съобщи още, че на 8 май започва ремонт на 20 км. от активната лента на АМ "Тракия" между Пловдив и Стара Загора, която е в лошо състояние. Тежкотоварните автомобили ще бъдат спрени от движение в ремонтирания участък, ще има и реорганизация на движение на леките автомобили. Този строителен сезон продължават и ремонтите по магистрала Хемус, които според Нанков са неотложни.
"Съобразяваме се с трафика и в летните месеци - юли и август, ще ограничим до минимум дейностите по магистралите. Трябва да си дадем сметка, че 40 години не са ремонтирани тунелите по "Хемус" и няма как да ги оправим за 2-3 месеца дори при работа на три смени. За ремонта на една тръба са нужни поне 7-8 месеца", обясни министър Нанков и напомни, че през зимата по нормативни изисквания не може да се работи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |