ГЕРБ пак пробва да прокара тайни арести до 48 часа. Управляващите от ГЕРБ правят нов опит да прокарат скандална законова поправка, която да позволи в ареста да се задържат хора до 48 часа, без да се уведомяват близките им. Преди две години това предложение не мина, като тогава дори прокуратурата беше против.
С проект за нови текстове в Наказателния кодекс (НК), пуснати за обществено обсъждане, правосъдното министерство иска да се променят и разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Според проекта, дали някой ще бъде уведомен за конкретен арест, ще решава прокурорът. Това означава, че на арестуван, независимо за какво престъпление, може да бъде забранено да се обади дори на семейството си. Адвокатът не влиза в това число.
Сега НПК предвижда, че в случай на арест задължително се уведомяват семейството, външното министерство, ако задържаният е чужденец, и по негов избор - работодателят му. С новите текстове се разписва, че за ареста се уведомява един човек, посочен от задържания. Прокурорът обаче може да забрани уведомяването на този човек. Неговото решение все пак ще подлежи на обжалване пред съд.
Предлаганите промени са оправдани с въвеждането на европейска директива. Абсолютно същите бяха аргументите на министерството и преди две години. Тогава оттам твърдяха, че не се забранява уведомяването на който и да е по принцип, а само на определени лица. Т.е. ако на един арестуван му се забрани да се обади на един човек, той винаги може да посочи друг. Идеята е мярката да се ползва предимно при разследванията срещу организирани престъпни групи, като целта е един арестуван да не може да предупреди останалите от бандата. В мотивите е записано, че мярката се прилага, когато "е налице неотложна необходимост, за да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице, или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство би могло да бъде сериозно възпрепятствано".
Според авторите на промените в момента НПК ограничавал необосновано кръга от хора, които могат да се уведомяват, свеждайки го до семейство, работодател и външно министерство. "За да не се стига до подобно ограничаване, следва да се предвиди възможността обвиненото лице да посочи конкретно лице да бъде уведомено за неговото задържане", пише в мотивите към законопроекта.
Преди две години срещу законопроекта се изказа дори прокуратурата. В становището на зам. главния прокурор Пенка Богданова бе записано, че така формулирана, разпоредбата не отчита важни детайли. "Предложената редакция на нормата не отчита условието по директивата временното ограничаване на правото да се прилага в изключителни случаи. Не е намерило израз и изискването компетентните органи задължително да разгледат възможността друго лице, посочено от задържания обвиняем, да бъде уведомено, без забавяне на задържането", пишеше в становището й.
Всъщност евродиректива е причина за друга поправка в НК - осъдените ще бъдат длъжни да връщат спечеленото от престъплението, дори ако облагата вече не е налична или е косвена. В полза на държавата ще се отнемат вещите, използвани за извършване на престъплението, а когато липсват, се присъжда тяхната равностойност, т.е. осъденият трябва да ги заплати на държавата. Сходни са промените и при облагите от престъпление - в случаи, че придобитото липсва, се присъжда неговата равностойност. Пряка облага е всяка икономическа полза, придобита пряко чрез престъпление, уточнява текстът. Косвената пък е "придобитото в резултат на разпореждане с пряката облага, както и всяко последващо инвестиране или преобразуване на пряка облага".
По поръчка
Правосъдното министерство е написало исканите от премиера Бойко Борисов промени за кражбите на коли. Според новите текстове за кражба на автомобил наказанието ще е от 1 до 10 г. затвор. Преди месец министър-председателят нареди от НК да се премахне противозаконното отнемане на коли. Става въпрос за разпоредбата в НК, в която пише, че се наказва всеки, който "противозаконно отнеме чуждо моторно превозно средство от владението на другиго без негово съгласие с намерение да го ползва". Тя е приета през 1997 г. От МВР твърдят, че този текст пречи - крадците на коли се оправдавали, че са влезли в автомобила, за да се скрият от дъжда, да се стоплят и т.н., и така се измъквали от наказание. Намерението да се ползва колата няма да отпадне, става ясно от предложенията на правосъдното министерство.
Законът за БУЛСТАТ се променя, защото не бил ясен за чиновниците. Държавните институции вече няма да карат гражданите и бизнеса да представят хартиено удостоверение за вписани в регистъра БУЛСТАТ обстоятелства. Документът ще се изисква служебно по електронен път. Това съобщи вчера правителствената пресслужба, след като на заседанието на кабинета бяха обсъдени промени в Закона за БУЛСТАТ. Причина за промяната е, че досегашният текст бил неясен за чиновниците.
Новината идва почти две години откакто в същия този закон бе създадена правната възможност заявленията за регистриране по БУЛСТАТ да се подават електронно, а за всяко регистрирано лице да се води електронно досие с всички документи, въз основа на които е извършена регистрацията му. В резултат от тези промени през 2016 г. достъпът до електронния регистър БУЛСТАТ стана публичен и безплатен на страницата на регистъра http://bulstat.registryagency.bg/ . Там могат да се правят справки през интернет за вписаните обстоятелства относно регистрираните субекти.
Тогава именно с намерението да се намали административната тежест за гражданите бе въведено задължение всички държавни институции и общини, нотариуси, съдебни изпълнители, банки и възложители на обществени поръчки да проверяват служебно вписаните обстоятелства на конкретното лице. Дори бе определена глоба от 100 до 500 лв., ако някой изисква писмени справки или удостоверения от регистрираните субекти или изисква потребителите да доказват обстоятелства, вписани в регистъра БУЛСТАТ.
Държавната и общинската администрация обаче не са се съобразили с всички тези регламенти. Причината е, че не било ясно разписано какво точно е справка и какво - удостоверение. Затова сега се налагала нова закона промяна, за да може улеснението за гражданите и бизнеса най-после да заработи.
БУЛСТАТ е основният регистър в България, който останалите административни регистри и информационни системи използват за идентификация на всички български и чуждестранни физически и юридически лица със стопанска дейност у нас, които не са търговци. Българските търговски дружества, едноличните търговци и кооперациите подлежат на вписване в Търговския регистър.
Достъпът до новия бюджет на ЕС може да е зависим от добро правосъдие. След 2020 г. достъпът до фондовете на Европейския съюз да е зависим от степента, в която страна член спазва върховенството на закона.
Средствата за някои от традиционните политики на ЕС (кохезионна и селскостопанска) да бъдат намалени и да се увеличат тези за сигурност, отбрана и иновации.
Отделни средства от общо 55 млрд. евро за подкрепа на инвестициите в еврозоната във времена на икономически сътресения, за подпомагане на структурните реформи и за помощ на желаещите да приемат единната валута.
Това са три от основните предложения на Европейската комисия, съдържащи се в първите идеи, които тя представи в сряда. Макар да не се посочва изрично нито една конкретна държава, инициативата за "нов механизъм за защита на бюджета на ЕС от финансови рискове, свързани с всеобщи слабости в прилагането на принципите на правовата държава" веднага бе свързан от медии и анализатори с последните събития в Полша, Унгария и Румъния. България също е системно критикувана от Европейската комисия за състоянието на правораздавателната си система.
С този елемент от представените днес първи идеи на Европейската комисия за новия дългосрочен бюджет за периода 2021 - 2027 г. вече официално е предложен за дебат и одобрение или отхвърляне механизъм за поставяне спазване върховенството на закона като принцип за защита на средствата на европейските данъкоплатци. Еврокомисията ще представи през следващите седмици подробни предложения за бъдещите секторни финансови програми, а решението за бъдещия дългосрочен бюджет на ЕС трябва да бъде прието от Съвета на ЕС (държавните и правителствени ръководители на страните чмленки) с единодушие, както и с одобрението на Европейския парламент. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова всичко това да приключи до изборите за нов Европейски парламент, т.е. за около една година.
Като цяло дългосрочният бюджет на ЕС да е на стойност 1.135 трилиона евро поети задължения (по цени от 2018 г.) за периода от 2021 до 2027 г., което се равнява на 1.11% от брутния национален доход (БНД) на ЕС-27 (без Великобритания - бел. ред.). За да бъдат финансирани нови и неотложни приоритети, настоящите нива на финансиране ще трябва да бъдат увеличени. Германия, за която по предложената схема вноската ще се увеличи с 10 млрд. евро годишно, призова за "справедливо разпределянето на бремето" сред страните членки след оттеглянето на Великобритания от съюза. Франция веднага заяви, че не приема да се намаляват средствата за земеделската политика.
Каква конкретно е идеята на комисията
"Няма механизъм за защита на парите на европейските данъкоплатци в случаи на дефицит на върховенство на закона в определена страна член. Само независимо правораздаване, спазващо върховенството на закона и сигурност на правната среда във всички страни членки, може в крайна сметка да гарантира, че парите от бюджета на ЕС ще бъдат достатъчно защитени", заяви Юнкер.
Фактът, че за одобряване на своеобразните санкции срещу държави нарушители ще е нужно квалифицирано мнозинство, означава, че засегнатите правителства няма да могат да блокират вота, дори ако съберат подкрепата на няколко съмишленика. Решението ще се взима чрез обратно квалифицирано мнозинство - т.е. предложението на еврокомисията се смята за одобрено, освен ако квалифицирано мнозинство от страните членки не го отхвърли.
Кога се задейства санкцията
В съобщението се обяснява, че предложените нови правила и регулации имат за цел защита на бюджета не само от установени слабости на върховенството на закона, но и от заплаха за появата на такива. Те ще бъдат задействани в случаите, когато има заплаха за:
- правилно функциониране на органите, прилагащи бюджета на ЕС
- правилно функциониране на разследването и публичното преследване на измами или корупция, свързани с бюджета
- ефективна оценка на правораздаването от независими съдилища
- предотвратяване и санкциониране на измами, корупция или други нарушения на законите на ЕС, свързани с бюджета
- ефективно и навременно сътрудничество със Службата за измами с еврофондове (OLAF) и със Службата на европейския прокурор.
Кои фондове ще бъдат засегнати
- всички фондове на Европейския съюз, които са обект на съвместно управление
- фондове с пряко или косвено управление, където финансов бенефициент е правителствен орган (национално правителство, регионална или местна власт, обществена институция или частна организация, на която е възложено изпълнението на обществени услуги).
Предложеният механизъм няма да засяга индивидуални бенефициенти на бюджета на ЕС, тъй като те не могат да бъдат държани отговорни за общи недостатъци в системата за върховенство на закона. За страните членки ще продължи да действа задължението за прилагат засегнатите програми и да правят вноски за студентите от "Еразъм", изследователи, гражданското общество или всички останали крайни получатели или бенефициенти.
Как ще действа механизмът?
1. Европейската комисия установява, че има условия да бъде задействан механизмът.
2. Европейската комисия уведомява засегнатата държава член.
3. Страната - член на ЕС, разполага с определено време да изпрати отговора си, но този срок няма да е по-дълъг от един месец.
4. Европейската комисия приема след това решение за налагане на защитни мерки.
5. Съветът на ЕС трябва да одобри решението чрез обратно квалифицирано мнозинство.
6. Наложената мярка остава да действа, докато не бъдат отстранени установените недостатъци за спазване върховенството на закона.
Отделни средства за еврозоната
Това е отговор на призивите на френския президент Еманюел Макрон от миналата година да има отделен бюджет за еврозоната в размер на няколкостотин милиарда евро. Германия - най-големият вносител в бюджета на ЕС - не е убедена, че 19-те страни с единна валута се нуждаят от отделен бюджет и ако допуска подобна възможност, тя е за много малка сума.
Еврокомисията предложи тази сума да е общо 55 млрд. евро. От тях 25 млрд. евро ще са за подкрепа на реформи, а 30 млрд. евро - за кредити за инвестиционна помощ.
Мотивите на комисията за това предложение са, че след оттеглянето на Великобритания от ЕС еврозоната ще дава над 85% от БВП на целия съюз и поради това трябва да има отделни инструменти за подсилване на европейския икономически и валутен съюз, които остават част от цялостната финансова архитектура на съюза.
Три инструмента
В предложението на ЕК се призовава за създаване на подсилена програма за подкрепа на структурните реформи, която да предлага техническа помощ и финансови стимули за реформи, препоръчани от еврокомисията в годишната оценка на всяка от националните икономики. Тук са предвидените 25 млрд. евро за 7-годишен период и част от тях са за страни като България, желаещи да се присъединят към еврото. Но за да получат средства, правителствата от еврозоната или кандидати за нея, трябва да се споразумеят с еврокомисията за реформите, с които трябва да решат икономическите си проблеми.
"Ще последва структуриран диалог между комисията и страна член с цел приключване на пакет от реформи, по който се поема ангажимент, включително набор от подробни мерки, срокове за прилагането им, календар за приключването и финансови измерения", обяви комисията. Съответната страна ще се отчита всяка година за напредъка на тези реформи, за да продължи да получава финансиране.
Друг инструмент за подкрепа на промените в страните извън еврозоната, подготвящи се за нея, може да стане т.нар. Фонд за конвергенция (Convergence Facility). "Фокусът ще е върху онези реформи, които най-много допринасят за подсилване на националните икономики и има положителен вторичен ефект върху други държави членки", се казва в документа. В него се изброяват реформи на трудовия пазар, данъчни реформи, развиване на капиталови пазари и подобряване на бизнес климата и човешкия капитал.
Трети инструмент под името "Стабилизиране на икономическия и монетарен съюз" ще отпуска заеми и ще дарява средства на правителства от еврозоната, когато им се налага да се справят със силни икономически сътресения, които не са причинени от тях. Ще могат да се възползват и страни извън зоната на еврото, които също правят вноски през финансов механизъм, тепърва подлежащ на създаване.
"За да бъден ефективен, този инструмент трябва да се задейства ефективно в случаи на големи асиметрични шокове при предварително определени ясни критерии за достъп и активиране, както и в съответствие с принципите за стабилна финансова и макроикономическа политика."
"В случаи на мащабен асиметричен шок се предлага да бъде предложен кредит при преференциални лихвени равнища на страна от еврозоната с цел тя да стабилизира публичните си инвестиционни разходи", пише в проекта. В случаите когато става дума за "дарение", по-скоро се има предвид субсидиране, което прави заема безлихвен.
Грантовете ще се финансират от вноски, изчислени на базата на сеньораж.
БДЖ пусна нов търг за ремонт за 58 млн. лв. Държавната компания "БДЖ - Пътнически превози" пусна поръчка за основен ремонт на 30 електрически локомотива (серия 44000 и 45000). Поръчката е обявена преди десет дни и е за период от три години. Прогнозната стойност на търга е 58 млн. лв. без ДДС, става ясно от обявление на сайта на Агенцията по обществени поръчки.
Това е поредният от серия големи търгове на БДЖ за ремонт на локомотиви и мотриси, които постоянно са обект на съмнения и критики.
Търг пореден
От въпросната сума от 58 млн. лв. 43.5 млн. лв. ще са за извършване на основния обем от дейности при капиталовия ремонт, а останалите 14.5 млн. лв. са предназначени за планова техническа поддръжка след ремонтите.
Изискванията към кандидатите са да имат минимален оборот за три финансови години назад от общо 25 млн. лв. От него поне 15 млн. лв. трябва да е в сферата, попадаща в обхвата на поръчката по извършване на ремонтни дейности и/или техническа поддръжка на електрически локомотиви.
"Под "сходна услуга" следва да се разбира "основен ремонт (капитален, среден или подемен) и планова техническа поддръжка на минимум 30 броя електрически локомотиви, работещи на 25 kV, 50 Hz променливо токово напрежение или на минимум 30 броя електрически локомотиви, работещи при параметри, еквивалентни на горепосочените", пише в изискванията.
Останалите поръчки в ход
В средата на февруари "БДЖ - Пътнически превози" обяви обществена поръчка за техническа поддръжка на електрически локомотиви серия 46200 и от серия 44 за срок от 3 години с прогнозна стойност 4.082 млн. лв. без ДДС. Търгът за общо 9 локомотива предизвика бурни спорове, след като русенският производител на маневрени локомотиви "Експрес сервиз" обвини държавната компания, че наглася търговете за определен кандидат - новата компания в жп ремонтите "Жп тракция", която бързо се превърна в любимец на БДЖ. Едновременно с това "Експрес сервиз" обясниха, че при зададените условия излиза, че БДЖ сама ще извърши 80% от работата, въпреки че ще плати 4 млн. лв. на победителя. А изискванията са написани така, че ограничават останалите кандидати. Министерството на транспорта съобщи, че ще направи одит на процедурата, а БДЖ, че ще удължи срока за подаване на оферти по нея.
В крайна сметка пред OffNews от "БДЖ - Пътнически превози" са съобщили в началото на април, че кандидатите са не един, а три. Освен очакваната кандидатура на "Жп тракция" има подадена оферта и от румънската Electroputere VFU и на "ТБД-Товарни превози". Третата оферта е повече от странна, тъй като това е жп товарната компания превозвач, свързана с Христо Ковачки, създадена в опит да се намали зависимостта на въглищните мини от държавния превозвач. Решение кой е окончателният победител по тази поръчка все още няма.
В ход е и най-големият търг на БДЖ към момента за ремонт и поддръжка. Той е за 22 дизелови мотриси и 24 електрически мотриси Siemens за 5-годишен период. Той е за 137 млн. лв. без ДДС. По него напред продължават три кандидата. Това са обединение "Дезиро Сименс", "Щадлер Унгария Железопътна поддръжка" и румънската "Алстом транспорт", като последните две обжалват решението от началото на март в КЗК.
Наскоро беше съобщено, че БДЖ възнамерява освен ремонтите да обяви поръчка и за покупката на 41 нови мотрисни влака.
Парното плаща наем на софиянец. Собственик, през чийто имот преминават тръби за отопление, а самият той не използва парно, може да поиска наем от топлофикационното дружество. Това съобщи пред БНТ Чавдар Янев.
През 2015 г. Районният съд в София отсъжда в негова полза, че тръбите на "Топлофикация-София" преминават през дома му, докато той не използва топлинната енергия на дружеството.
Янев три пъти е поискал от съда по 100 лева и трите пъти неговите искове са били удовлетворени. Причината за издаването на заповедта на съда е, че Янев не ползва топлинна енергия, докато топлофикационното дружество извършва търговска дейност и тръбите са негова собственост.
Столичанинът смята, че всеки гражданин, в подобен казус, може да получи наем от топлофикационното дружество. Той е убеден, че ако законите се прилагат стриктно, монополите ще фалират.
Дончев: Не очакваме промяна за парите от ЕС. Значима промяна в обема финансиране, което получава България от ЕС, не се очаква по никоя от ключовите политики след 2020 г. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на съвместен брифинг с финансовия министър Владислав Горанов по повод обявените предложения на Еврокомисията за многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г.
Дончев посочи, че кохезионният пакет, който е ключов за България, номинално дори се увеличава от 371 млрд. евро за периода 2014-2020 г. на 373 млрд. евро за 2021-2027 г. Парите по общата селскостопанска политика обаче ще намалеят от 411 на 371 млрд. евро.
По думите на вицепремиера числата не трябва да се гледат само в абсолютни суми, защото след Брекзит Великобритания няма да получава средства от общия бюджет, което ще остави повече ресурси за останалите 27 държави членки.
Дончев заяви още, че се увеличават средствата за миграция и сигурност, които ще бъдат в размер на 62.5 млрд. евро. По тази линия България ще може да получава подкрепа заради охраната на външните граници на ЕС. Научната програма "Хоризонт 2020" също ще бъде със завишен бюджет - от 79 млрд. евро през сегашния програмен период на 97.6 млрд. през следващия.
Парите по "Еразъм +" ще скочат почти двойно - от 14.8 млрд. евро на 30 млрд. евро. "Това е един балансиран бюджет и добра основа за преговори", коментира Дончев. По думите му по предложението на ЕК предстоят тежки преговори, които България като председател на Съвета на ЕС ще задвижи още на 14 май на Съвета по общи въпроси.
Надеждата на българското председателство е преговорите по бюджета на ЕС за следващите 7 г. да приключат преди евроизборите през 2019 г.
До края на председателството си България няма да изразява остри позиции в преговорите, а ще търси сближаване, стана ясно още от думите на Томислав Дончев и Владислав Горанов.
3 000 копаят виртуално злато в ТКЗС-та. Близо 3 хил. души са се сдобили с машини за „копаене" на криптовалути и са ги изнесли в стари ТКЗС-та в отдалечени региони на страната. Според проучване на „Монитор" причината е по-ниските разходи и по-голямата сигурност от кражби.
Машините представляват мощни компютри, които решават математически уравнения с цел да добият дигитални пари. Колкото повече изчислителна мощат имат, толкова по-голям е шансът да се получи отплата за нея.
Предприемачите предпочитали старите изоставени сгради заради ниския им наем и отделно захранване с електроенергия, която е жизненонеобходима за „изхранването" на специалните мощни компютри. Почти всяко ТКЗС имало индивидуален трафопост, както и достъп до трифазен ток. Според справка в съобщенията на общините, цяло стопанство се отдавало за около 300 лева месечен наем. В него влизало и използването на всички хамбари и стари навеси, които били идеални за инсталирането на машините. Такива се дават основно в районите на Видин, селата в близост до София, Враца и дори в Бургаска област.
Друг плюс на ТКЗС-тата бил по-трудния достъп до тях и конспиративността. До тях се стигало по черни пътища, а наблюдението било по-лесно. Ставало основно с евтини камери, които заснемали единствения маршрут към стопанствата.
Великобритания ни благодари за борбата с контрабандата. Великобритания ни е благодарила за съвместните акции срещу контрабандата на цигари. Това стана ясно от изявление на премиера Бойко Борисов след среща с посланика на Англия Ема Хопкинс в Министерския съвет. Министър-председателят беше категоричен, че службите на двете страни работят много добре срещу контрабандата на цигари и правят съвместни операции за стотици милиони паунда, за което му е благодарила и Хопкинс.
„Когато отчитахме най-ниските нива на контрабанда в България и най-високите във Великобритания, се оказах прав", каза министър-председателят и припомни, че през март е била разбита фабрика в Ирландия, която е произвеждала цигари за 200 млн. паунда и в нея са участвали и българи. "И колкото повече ги притискахме да изнасят от тук фабриките, толкова повече изнасяха и ноухау-то, което имат работниците - тесните специалисти, и правят фабриките там. Но ние си продължаваме след тях, докато ги хванем във Великобритания", закани се министър-председателят. От своя страна Хопкинс също отбелязала, че през последната година са проведени съвместни операции срещу трафика на цигари и чувствителни стоки.
Вътрешният министър Валентин Радев също е говорил с Хопкинс за взаимодействието на службите, като акцентът паднал върху това какво се случва след Брекзит. „Имаме много добро взаимодействие между службите на двете държави, което продължава вече повече от 15 години.
Въпреки Брекзит ние продължаваме тази много добра дейност, категоричен е министърът.
Радев съобщи, че до края на месеца в МВР ще се проведе среща с всички посланици в България, за да разберат как се справя държавата с опазването на турската граница. "На нея ще им обясним и ще кажем истината за това как България се справя с опазването на границата с Турция, как се справяме с прекъсването на каналите за мигранти и в двете посоки", каза Радев. Той уточни, че е поканил Хопкинс и че държи да присъстват посланиците на държави, които през летния сезон имат повече туристи в България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |