Икономически кръг, който има представители в парламента, придобива негарантирани депозити в КТБ с отбивка от 30% до 50% от реалната цена. Това обяви вчера депутатът от ДПС Йордан Цонев при дискусиите в пленарна зала по доклада на БНБ за поставения под спецнадзор трезор, припомня в. "Монитор".
Той допълни, че има съмнения, че настоящият директор на Фонда за гарантиране на влоговете, е свързан с въпросния кръг.
Разкритието си Цонев направи по повод решението на депутатите да отменят становището на временната бюджетна комисия в Народното събрание от вторник до 6 ноември да бъде приета промяна в Закона за кредитните институции, която да задължи БНБ да оздравява трезори с отрицателен капитал, какъвто стана ясно, че е случаят с КТБ.
„От тук нататък започва да действа Фондът за гарантиране на влоговете. Той ще предложи на съда синдик и ще управлява процесите по придобиване на апетитните активи", посочи депутатът от ДПС, като подчерта: „Ние имаме съмнения, че сегашният директор на фонда, е свързан с един икономически кръг, който има представители в този парламент, но ще чакаме и ще наблюдаваме всяко действие. Този кръг вече придобива негарантирани депозити на дисконтиране на 50% и 30%. Имаме точна информация за това, но водени от принципа да не обвиняваме преди да има точни извършени действия и факти, ще го направим тогава, когато това стане факт. Ще наблюдаваме действията на този фонд едно по едно и ще видите кой е искал фалитът на КТБ, кой организира протести за това и кой дори не се замисля дали има пазарна възможност да бъде направено нещо за банката".
Цонев допълни, че в момента вече нищо не можело да се направи за КТБ при тази „гигантска кражба вътре", но въпреки това е имало възможности и те са били пропуснати. „Не можем да обявим всичко засега, защото още нямаме доказателства, но скоро ще стане ясно кой е искал фалита на КТБ и кой е организирал протестите. Източването на КТБ - ето това е моделът КОЙ, за когото всички говорят", заяви депутатът