И работодатели, и синдикати отново не приеха всички предложени от социалния министър промени в пенсионната система. Затова и до конкретно решение на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не се стигна. Бизнесът беше категорично против увеличаване на осигуровките, докато синдикатите не искат да се увеличава възрастта за пенсиониране, особено за категорийните работници.
"Всеки един от участниците имаше най-доброто желание да намери най-добрия вариант. Има съгласие по няколко теми, които за мен са особено важни. Необходима е задължителна промяна на сегашната система, има подкрепа за усилието, което всички ние правим, действително да се заемем със съответните изчисления, мерки, дебати", обяви на пресконференция след заседанието вицепремиерът Ивайло Калфин, цитиран от Агенция „Фокус".
По думите му подходът на реформата бил добър, тъй като е максимално отворен и прозрачен и се занимаваме с целостта на пенсионната система. Калфин уточни, че се разглежда всеки един от елементите, които би могъл да доведе до подобряване. "С тези елементи не приключваме работата си по системата", подчерта вицепремиерът.
„Графикът за 50% ръст на пенсионните наистина е похвален. Задържането на темпа на осигурителния стаж също е нещо позитивно, но не сме съгласни с повишаването на възрастта за пенсиониране и има редица аргументи в това отношение", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на заседанието на НСТС, цитиран от БГНЕС.
Той предложи на социалните партньори давностният срок за внасяне на осигурителните вноски да бъде удвоен, защото това ще доведе до по-висока събираемост. Що се отнася до пенсионната реформа в сектор "Сигурност", президентът на КНСБ заяви, че не е редно полицаят на улицата и работещият в администрацията на МВР да се пенсионират на една и съща възраст.
Президентът на другата синдикална организация - КТ "Подкрепа" Димитър Манолов обяви, че социалните партньори са постигнали съгласие за това, че достъпът до пенсия в сектор "Сигурност" трябва да има отношение към осигурителния стаж. „Освен това считаме, че разплащанията с работниците би следвало да става по електронен път. Това би намалило сивия сектор и укриването на данъци и осигуровки", заяви Манолов.
Той настоява да се работи за премахването на възможностите за злоупотреби при инвалидните пенсии. " Съществуващата пенсионна система обаче, независимо от всичките й кусури, заслужава да бъде съхранена и развита", подчерта Манолов.
В началото на заседанието премиерът Борисов призова социалните партньори да подходят по-отговорно и детайлно към пенсионната реформа. Той дори похвали Ивайло Калфин, че е положил огромни усилия, за да намери възможно най-лекия вариант за вдигане на възрастта. "Надяваме се на разбиране и отстъпчивост", каза още Борисов на социалните партньори.
Премиерът подчерта, че по отношение на промените има теми, които управляващите са склонни да коментират, но сред тях има и такива, от които няма как да отстъпят. Такава е увеличаването на възрастта за пенсиониране. "Знам, че е много популистко да говорим за запазване на възрастта, но при този демографски срив, това няма как да се случи. Ако това не се направи, остава старият закон", посочи Борисов пред синдикати и работодатели.