Дефицитът в Бюджет 2015 бъде 2,5 млрд. лева или 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), догодина правителството да поемем нов дълг от 8 миа лиарда лева. Това е записано в проектозакона за държавния бюджет за следващата година, който правителството ще гледа на извънредно заседание днес.
Очаква се да бъде одобрен и бюджетът на държавното обществено осигуряване за следващата година, от който ще зависи с какъв темп ще нарастват възрастта и стажът за пенсиониране.
Най-вероятно дебатите ще бъдат около предложенията на финансовия министър Владислав Горанов за повишаване на минималната работна заплата с 40 лева и на социалния министър Ивайло Калфин за увеличение на възрастта и стажа за пенсиониране с два, вместо със заложените в закона четири месеца годишно. По информация на БНР ГЕРБ ще подкрепи това искане в парламента, при условие че бъде постигнато споразумение с бизнеса и синдикатите за цялостна пенсионна реформа.
След като в петък Националният съвет за тристранно сътрудничество не стигна до съгласие по бюджета на държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, в събота социалните партньори отново се събраха да дискутират един от най-спорните въпроси - пенсионната реформа.
Пред БНР вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин каза: „Уточнихме се, че тази работна група ще работи, ще предлага решения, които да са дългосрочни, които да доведат до две неща в пенсионната система. Първото е адекватност, второто е стабилност. Ще се спрем както на мерки за укрепване на приходната част на пенсионната система, така и на мерки, свързани с достъпа до пенсионната система, които да дадат, това което споменах - повече адекватност и справедливост на тази система."
„Между двете четения на законопроектите в парламента ще бъдат направени основните промени по темата с пенсионната възраст", заяви от своя страна Владислав Горанов. Той уточни ,че депутатите ще решат с какъв темп на нарастване на възрастта и стажа за пенсиониране. Горанов ще търси и отговор откъде ще се изплащат от началото на следващата година пенсиите на категорийните работници.
„Дали от професионалните пенсионни фондове, които отдавна трябваше да са готови за това или от държавното обществено осигуряване. Всички тези теми ще намерят решение между първо и второ гласуване на бюджета на държавното обществено осигуряване. Разбира се, крайното решение е нормално да е на този, който носи отговорност за цялата изпълнителна власт", посочи финансовият министър.