Министерството на земеделието и храните (МЗХ) не е било поканено и не е участвало в работната група, която е разработвала законопроекта за въвеждането на данък "вредни храни". Никой досега не е потърсил позицията на министерството, в чийто ресор попадат храните. Това каза пред БНР аграрният министър Десислава Танева.
Тя и нейният екип са получили законопроекта, когато е бил качен вече на страницата на Министерството на здравеопазването (МЗ) за публично обсъждане. „Ние приемаме и работим в посоката да формираме навици у младото поколение за здравословно хранене и МЗХ обяви, че е против въвеждането на данък "вредни храни", подчерта Танева.
Тя не скри възмущението си: „Такъв режим, за облагане на т.нар. "вредни храни", аз дори не искам да споменавам подобно наименование, тъй като то не съществува в нито една дефиниция. На пазара в момента съществуват и се предлагат само безопасни за здравето на хората храни. Би следвало да говорим за храни, чиято консумация в норми, които са над медицински препоръчваните, би довела до определени ефекти за здравето."
Министър Танева каза още, че подобни режими за облагане на храни има в пет държави на ЕС, като само в три от тях това е под формата на данък, както е предложено да стане у нас, в две от тях обхватът е само на определена напитка. „Само в една страна - Унгария, обхватът на облагане данък "храни" е малко по-голям, но не толкова широк, колкото предвижда нашият законопроект. Последните анализи от ефекта на прилагането на тази законова уредба в Унгария са твърде песимистични - и за бюджета на Унгария, и за потребителите, да не говорим за хранителната индустрия."
Преди време Танева каза, че въвеждането на подобен данък ще се превърне в наказателна мярка срещу част от бизнеса, а и ще окаже влияние върху цените на много хранителни продукти. Днес тя коментира и промените в наредбата за храненето в детските градини и училищата, които предвиждат на децата да се предлагат само храни по стандарт. Според нея, въпреки че фирмите, които предлагат подобни продукти не са много, те ще успеят да се справят с нарасналото търсене.
По думите на министъра, новите изисквания за храненето в детските заведения няма да доведат до драстично увеличение на издръжката на децата в детските градини.
"На 30 ноември ще бъде обявен прием на проекти по мярка 4.2 от новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 - 2020 за преработка и маркетинг на земеделски продукти. Приемът ще започне от 30 ноември и ще продължи 3 седмици", обяви министърът на земеделието. По нейните думи, с този прием ще се приключи работата по новата ПРСР. За една година по нея са отворени общо четири мерки за бизнеса.
Министър Танева отчете, че по старата Програма 2007 - 2013 са разплатени близо 83% от бюджета. До края на годината интензитетът на разплащането ще е най-висок в последните две седмици на ноември и началото на декември, когато ще се разплащат общинските проекти. Така усвоените средства ще достигнат между 92 и 93%.
Тя съобщи още, че по извънредния прием по мярка 121 за земеделска техника от старата ПРСР заявленията за плащане ще се приемат до 30 ноември. Подадени са над 1000 проекта, от които ще бъде сключен договор с 900 фермери, но част от контрактите ще са под условие.
"Общинските проекти ще бъдат разплатени в срок", допълни министърът на земеделието и храните Десислава Танева.