Борисов се отказа да слива НАП и Митниците. Две седмици след като разкритикува Агенция „Митници" и се закани да я слее с Националната агенция за приходите, премиерът Бойко Борисов похвали митничарите и обяви, че се отказва от подобна реформа.
„Митниците са събрали 58 млн. повече, така че няма да търсим днес, както се казва, такава реформа, ще ги оставим", казва министър-председателят на заседанието на кабинета, става ясно от стенограмата. Министърът на финансите Владислав Горанов уточнява, че цитираната от премиера сума е само месечното превишение за април спрямо същия период на 2014 г. Той пояснява, че от началото на 2015 г. до 15 април събраните от Агенция „Митници" приходи са с около 115 млн. лв. повече.
„Постреснаха се, работят по добре", казва Борисов. „Но ви напомням, че тези приходи няма да ги похарчим. Те отиват да пълнят дупката в бюджета и да покриваме дефицита", предупреждава министрите премиерът.
Сливането на НАП и митниците е част от управленската програма на ГЕРБ. След вчерашното заседание на правителството министърът на финансите обясни, че все още няма окончателно решение дали двете агенции ще се обединят. За него бил нужен допълнителен анализ.
Точно преди две седмици Борисов заяви, че ще предложи НАП и митниците да се слеят като мярка за борба с контрабандата. „Вече два месеца - три, полагаме огромна енергия и воля в борба с контрабандата и констатациите са ми повече от отчайващи. Митничарите и граничарите, най-меката дума е „абсолютно ненадеждно" охраняват границите", коментира министър-председателят на 8 април. Тогава той даде на митничарите една седмица срок да го убедят в обратното.
София нямала нужда от повече хотели. София няма нужда от повече хотели, а от по-мащабно представяне като туристическа дестинация. Ключовите играчи на туристическия пазар - хотели, авиокомпании, община, туристически организации, туроператори трябва да работят заедно, за да направят българската столица привлекателна. Това заяви вчера Андре Гриби, управляващ партньор в консултантската компания за туристическа индустрия Kohl&Partner. Той и Кристофър Хинтерегер, шеф на направление „Международни туристически дестинации" представиха вчера доклад за хотелския пазар в България.
Основният проблем е на столичните хотели е, че повечето повечето от тях са ориентирани към бизнес-туризма, а липсват продукти за уикенда. "Чужденците идват тук по работа, затова през уикендите хотелите са празни. Необходимо е техните управи сами или заедно с общината и други институции да създават събития, които да бъдат привлекателни за туристите", обясни Гриби.
Според него трябва да се реализират повече полети до София и да се повиши качеството в туристическата индустрия. "Когато качеството е добро, хората сами се връщат", допълни той.
Все пак, според данните в доклада, през миналата 2014 г. нощувките в софийските хотели са се увеличили със 7,8% спрямо 2013 г. като са били 1 490 154. Най-голям дял държат нощувките в 4- и 5-звездните хотели - съответно 46% и 25% от всички.
Средните цени в София са най-ниски - 57 евро за нощувка, в сравнение с други европейски градове. Във Виена цената е средно 130 евро, в Прага - 102 евро, в Истанбул - 94 евро, Атина - 72 евро, в Букурещ - 67 евро, а във Варшава - 60 евро. Ако един чужденец спи в тризвезден хотел в Атина или Виена, то в София той отсяда в 4 или 5-звезден, защото цените тук са много ниски, обясниха специалистите, които изучават българския пазар от няколко години.
Кристофър Хинтерегер допълни, че за последните 7 г. средната продължителност на престоя на туристите в българските хотели е една и съща, докато в други държави има тенденция към намаление. В Бургас например престоят е средно по 6,2 дни, а във Варна - по 5,2.
Управителите на бранд Кемпински са съобщили на консултантите от Kohl&Partner, че заедно с Виктория Груп АД са в процес на преговори за прекратяване на споразумението за управление на "Кемпински Хотел Зографски" в София. Единственият хотел от този бранд у нас ще остане в Банско. Договорът там е за още 5 години, уточни Андре Гриби.
В доклада на консултантската компания се отбелязва, че в сравнение с други източноевропейски градове е забележителен фактът, че всички нови собственици на столичните хотели "Кемпински-Зографски", "Родина" и "Хилтън" са българи. "Чуждите инвеститори и фондове изглежда се страхуват да инвестират, много често заради липса на прозрачност или усложнения от правен характер, а също и заради цените, които бяха или са твърде високи, в сравнение с реализираните печалби", пише в документа.
Според консултантите най-големият хотел в София е уебсайтът airbnb.com. Чрез него на пазара се предлагат 409 места за настаняване в града и още 120 в околностите на столицата, с общо над 1700 легла. Самостоятелните апартаменти и квартири под наем, които се предлагат чрез тази платформа държат между 7 и 8% от пазара в София. Средната цена за нощувките е 43 евро, което е много близо като стойност до хотелските оферти. Най-евтината квартира за туристи, предлагана в сайта е 8 евро, а най-скъпата - 399 евро за нощувка. От консултантската компания са изненадани, че хотелиерите в София не обръщат внимание на този вид конкуренция.
Еврокомисията обвини "Газпром", че нарушава конкуренцията в ЕС. Европейската комисия официално уведоми "Газпром" за мнението си, че компанията злоупотребява с господстващо положение на газовите пазари на 5 държави в Източна Европа, включително България. Това е поредната стъпка от разследването на Брюксел срещу руския газов гигант. Предстои "Газпром" да представи своята писмена защита, след което процедурата може да завърши с извънсъдебно уреждане на спора или налагане на глоба, достигаща милиарди евро.
Конкретно за България заключението е, че "Газпром" препятства свободната конкуренция на газовия пазар и обвързва цените на газа с това Българският енергиен холдинг (БЕХ) да участва в "Южен поток", въпреки че този голям инфраструктурен проект изисква много високи разходи и е с неясно икономическо бъдеще. От Министерството на енергетиката казаха, че засега няма да коментират казуса.
Тригодишно разследване
Еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер съобщи, че след близо 3 години разследване е изпратила писмо с претенции до най-големия доставчик на природен газ в Европа. Ако Брюксел докаже позицията си, "Газпром" ще трябва да преразгледа и промени фундаментални принципи на търговската си политика в Източна Европа.
Обвинението е, че "Газпром" съзнателно нарушава антимонополните правила в ЕС, защото разединява споменатите пазари в Източна Европа, като забранява препродажба на газа в други държави. Това позволява на руснаците да искат несправедливи цени на някои европейски пазари, се казва в съобщението на регулатора. Освен това - както е случаят с България - "Газпром" незаконно обвързва доставките си с принуждаване на партньорите си да се включват в газопреносна инфраструктура, която няма пряка връзка с конкретните договори.
Стандартната процедура определя обвинената страна да отговори в рамките на 10 седмици, но на "Газпром" са дадени 12 седмици, като Вестагер обясни, че причината е в много дългото писмо и това, че засяга 5 национални пазара. Освен това руснаците имат възможност на среща в Брюксел устно да обяснят позицията си.
Изкуствени бариери
"Разтревожена съм от това, че "Газпром" нарушава антимонополните правила в ЕС, като злоупотребява с монополното си положение на европейските газови пазари. Установихме, че вероятно са издигнати изкуствени бариери, пречещи газът да бъде изнасян от едни държави в Централна Европа към други, а това пречи на трансграничната конкуренция. Като държи националните пазари откъснати един от друг, "Газпром" може да налага цени, които на този етап смятаме за нечестни. Ако тревогата ни се потвърди, за "Газпром" трябва да има правни последици за поведението му", заявява Вестагер.
В писмото до "Газпром" се казва, че компанията възпрепятства конкуренцията в осемте проверявани държави: България, Литва, Латвия, Естония, Полша, Чехия, Унгария и Словакия. Прилаганите практики включват налагане на териториални ограничения в договорите за доставки, сключвани с търговците на едро и някои индустриални клиенти, нечестна ценова политика и поемането на ангажименти от доставчиците на едро да участват в транспортна инфраструктура.
На въпрос дали казусът не е политически или политизиран във връзка с последните събития в Украйна Вестагер отвърна, че случаят е разследван доста преди да започне кризата около Крим. "Това е казус за защита на конкуренцията и е базиран на факти, интерпретирането им и доказателства, които сме установили. Така че не става дума за някаква предпоставеност в подхода. Но, разбира се, предполагам, че казусът ще бъде използван за обвинение в преследване на политически цели срещу Русия", каза тя.
Съдът обяви фалита на КТБ. Софийският градски съд обяви фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) и прие за начална дата на неплатежоспособността 6 ноември 2014 г. Това е датата, на която БНБ отне лиценза на банката. Тя може да се окаже ключова за исковете от страна на синдиците за отмяна на прехващания за 800 млн. лв., тъй като законът предвижда те да са недействителни, ако кредиторът "е знаел, че е настъпила неплатежоспособност". Тъй като знанието трудно се доказва, след сряда депозантите и кредитополучателите, направили цесии и прехващания, са няколко идеи по-спокойни за сделките си. Въпреки това все още има несигурност, защото чрез приетите в края на миналата година промени в Закона за банковата несъстоятелност те може да считат за недействителни и след датата на поставяне под специален надзор - 20 юни 2014 г.
Актът на съдия Иво Дачев, както определената от него начална дата на неплатежоспособността, могат да бъдат обжалвани пред Апелативния съд в седемдневен срок. Това означава, че спорната дата може и да не е окончателна, ако БНБ, Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) или синдиците на КТБ оспорят решението в тази му част. Адвокатите на мажоритарния акционер в КТБ "Бромак" вече обявиха, че ще обжалват.
С решението на съда се открива производство по несъстоятелност, което включва налагане на пълен запор върху активите на банката и стартиране на действията по осребряване на останалото й имущество. Освен това КТБ направо се обявява в несъстоятелност. Фондът за гарантиране на влоговете ще трябва да предложи постоянни синдици, като очакванията са това да са временно назначените с последните законови промени Росен Ангелчев и Лазар Илиев. Съгласно процедурите кредиторите на КТБ, какъвто е и фондът, ще могат да получат частица от вземанията си най-рано след 14 месеца, ако делото за несъстоятелността не се проточи извън предвидените срокове.
Мотивите
В мотивите към решението си съдията по делото Иво Дачев изтъква, че няма правно основание, с което да отхвърли иска на БНБ за обявяване на КТБ в несъстоятелност, и затова пристъпва към ликвидиране на банката. От една страна, искането е подадено по надлежния ред, а от друга - актът, с който централната банка отне лиценза на КТБ, не е отменен от съд. Той се счита за влязъл в сила на 14 април тази година, когато и последната инстанция на Върховния административен съд (ВАС) отхвърли опитите на акционери и вложители в КТБ да оспорят действията на БНБ.
По отношение на началната дата на неплатежоспособността съдът отхвърля предложението на БНБ за такава да се приеме 30 септември, към която дата одитните доклади и счетоводните отчети показаха за пръв път отрицателен собствен капитал на банката. Причината е, че към този момент банката все още има лиценз и е под контрола на БНБ, която разполага с инструментариум за действие. Посочва се като пример, че е можело да се пристъпи към принудително увеличение на капитала на КТБ и дори до оздравяване на банката. Тоест не може да се счита, че към 30 септември е било установено от централната банка, че КТБ е в неплатежоспособност или че тя може да се приеме за трайна и необратима.
Правителството хвърля митническа полиция срещу контрабандата. Правителството иска да въоръжи митничарите с нови правомощия, за да спрат контрабандата и укриването на акцизи и ДДС. С проект за законови промени, одобрен вчера от кабинета, на практика се създава митническа полиция. Подобно на колегите си от МВР, служителите на приходната агенция ще може да провеждат оперативно-издирвателни дейности, когато става дума за акцизни стоки без бандерол, за контрабанда, за нарушаване на митническия режим с валутни ценности и за избягване на плащане на данъци.
"С новите разпоредби се цели по-голяма бързина и ефективност при разкриването на престъпления, свързани с избягването и неплащането на акциз и ДДС в големи размери, тъй като ще има по-резултатно взаимодействие, когато контролът и разследването са в едно и също ведомство", коментираха от Министерския съвет. Митническите служители вече ще могат и да конвоират задържани при извършването на тези престъпления. Досега това правеше полицията.
Ще се засили и митническият контрол върху тировете. За да се спре избягване на такса от превозвачите чрез укриване на действително изминатото разстояние по републиканската пътна мрежа на страната, служителите на агенцията ще могат да правят проверки из цялата страна. В момента контролът на изминатите километри и на товарите се осъществява само на граничните пунктове.
С приетите изменения вече се дава достъп на МВР до информационната система на агенция "Митници". Промяната е свързана с приетото решение от правителството за създаване на координационен център за борбата с контрабандата. Това стана още на миналото заседание и в него ще влизат представители на НАП, ДАНС, автомобилната администрация и на ГДБОП. Според правителственото постановление ръководител на екипа ще е представител на антимафиотите, а в центъра освен информация ще пристигне и картина от граничните пунктове. В началото на седмицата премиерът Бойко Борисов съобщи, че ще бъдат сменени всички камери по ГКПП-тата. Оказва се, че инсталираните камери са с много ниска резолюция.
Лимитите на болниците се оказаха със съмнителна легитимност. Решението на надзорния съвет на здравната каса, с което са разпределени лимитите за болниците за 2015 г., е взето незаконно - без нужното мнозинство, обявиха вчера от БСП. Това може да доведе до окончателен хаос бюджета на здравната каса, а пациенти и болници могат да осъдят НЗОК за причинени вреди.
На 23 март надзорът на касата е одобрил разпределението на бюджетите на всички болници у нас - т.нар. лимити, за цялата 2015 г. Тази година те са особено спорни, тъй като са с 90-95% по-ниски от платеното на лечебните заведения през м.г. Според Закона за здравното осигуряване надзорът се състои от 9 души, като е изрично записано, че решенията на надзора се вземат с поне 5 гласа "за". От протокола от въпросното заседание, цитиран от депутата от БСП Емил Райнов, обаче става ясно, че присъстват 7 души, като 4 са "за", а трима - "против". За да се осигури петият глас зам. здравният министър Ваньо Шарков, който е член на надзора, звъни на колегата си зам. здравен министър Бойко Пенков по телефона, също член на надзора и така петият глас "за" е по телефона. "В закона никъде не е казано, че неприсъствено могат да се взимат решения", поясни обаче Райнов. От касата потвърдиха, че решението е взето по този начин.
"Става дума за заседание, на което е взето решение за разпределянето на близо 1.5 млрд. лева бюджет и това е, меко казано, несериозно", каза Райнов. "Обсъждаме вариант да внесем искане до Върховния административен съд за обявяване на това решение за нищожно. На тази основа всяка една болница и всеки един пациент, който на това основание не е получил здравна услуга или медикаменти, е в състояние да търси своите права в съда", прогнозира левият депутат. Освен това, според юристи, докато надзорът на касата не приеме легитимно решение за лимити, болниците могат да отчитат свободно преминали пациенти към касата, а тя няма да има основание да не им плати.
Борец, арестуван за дрога и взрив, осъди държавата за 30000 лв. Соченият за един от основните играчи на наркопазара в близкото минало Радослав Иванов-Темерута осъди прокуратурата за 70 хил. лв., научи "24 часа". Апелативният съд е намалил сумата до 30 хил. лв. След месец ВКС ще реши окончателно.
През последните години той е арестуван няколко пъти. В различни периоди е приближен на Антон Милтенов-Клюна и Златомир Иванов-Баретата, а през 2010 г. за кратко е задържан като част от групата на Стефан Бонев-Сако за разпространение на наркотици заедно с брат си Мартин Душманина. Свидетел е по няколко от знаковите дела. През 2006 г. е прострелян в главата, но оцелява.
Конкретният повод за делото на Темерута срещу прокуратурата, което той е спечелил вече на две инстанции, е оправдателна присъда 5 г. след обвинението срещу него.
На 28 март 2005 г. в блок 306 в столичния кв. "Люлин" избухва бомба. Взривът е предназначен за 47-годишния тогава Асен Димитров. Той е регистриран за притежание на наркотици и незаконно оръжие. Още тогава версията е разчистване на сметки заради дрога. Арестувани за взрива са Темерута и варненецът Вихрен Йорданов. Доказателствата за вината им обаче не издържат пред съда. И двамата са оправдани. Свидетелка от Варна осигурява алиби на Вихрен Йорданов, който не доживява края на процеса, защото умира в катастрофа през 2009 г. През 2011 излиза и окончателното оправдателно решение на Върховния касационен съд (ВКС).
Темерута е арестуван на 1 април 2005 г., 3 дни след взрива в дома на Асен Димитров. Лежи 10 месеца в ареста, което е и едно от основанията да бъде признат искът му срещу прокуратурата. Другото основание е за продължителността на наказателното преследване - над 6 г.
По делото "Темерута срещу прокуратурата" основен свидетел е брат му Мартин Иванов-Душманина, който също е спряган за участник в наркопазара в София, и то на високо ниво. По думите му Радослав е изживял тежко престоя си зад решетките без присъда, а здравословното му състояние рязко се влошило. Имал поражения и в психиката. Преди началото на процеса Радослав Иванов бил и национален състезател по борба, една от олимпийските надежди. След ареста отслабнал с 25 кг. Изпаднал в сериозна социална изолация. Преди делото имал много приятели и печеливш бизнес. Сега не поддържал контакти дори с най-близките си.
Според вещо лице, което преглеждало Темерута, възможно било заради стреса от ареста и делото той да е пострадал. Имало данни за повишена тревожност, липса на социална адаптация, недостиг на въздух и неволеви тикове. За да признае сумата по иска на Радослав Иванов, съдът е преценил и чистото му съдебно минало, защото въпреки криминалните регистрации и обвиненията той не е осъждан.
ДАНС търси LIC33, която се обяви за купувач на БТК. Комисията за защита на конкуренцията е поискала съдействие от ДАНС и прокуратурата за установяване на актуалния адрес на фирма LIC33, съобщиха от антимонополния орган.
Преди близо месец компанията се обяви за купувач на БТК, два мултиплекса, два военни завода и още няколко предприятия в България. Продавач бил банкерът беглец Цветан Василев.
От КЗК стартираха проверка по обявените сделки. Във връзка с това от антимонополния орган изпратили на 30 март писмо до LIC33 на посочения на сайта на фирмата адрес в Париж. На 14 април писмото се върнало в КЗК с отметка от френските пощи "адресатът е непознат на посочения адрес".
КЗК ще продължи с усилията си да получи информация от LIC33 относно евентуалните сделки по придобиването на БТК, "Нуртс България", "Фърст диджитъл", "Дунарит", "Авионамс", Тв 7, "ГАРБ аудиенс рисърч България" и "Сана спейс хотел Хисаря", уточняват от ведомството на Петко Николов. Получените към настоящия момент отговори поставяли под съмнение дали изобщо има реални сделки по прехвърляне на собствеността, уточняват от КЗК.
От комисията допълват, че досега нямало постъпило запитване за разрешение за тези сделки, както се изисква по закон. КЗК не била уведомена и от Европейската комисия LIC 33 да са поискали разрешение от Брюксел. След получаването на цялата информация от въпросните дружества антимонополният орган щял да прецени дали има основания за образуване на производство.
Източници, запознати с плановете на LIC33, твърдят, че компанията, в разрез с изискванията на закона, няма намерение да иска разрешение от КЗК за сделката за БТК. Становището на LIC33 било, че купува люксембургската SHCO 79, която чрез няколко дъщерни дружества държи 43% от телекома и понеже няма прехвърляне на акции от самата БТК, не е нужно разрешение.
След като LIC33 обяви сделката, от правителството съобщиха, че произходът на парите на фирмата ще бъде проверен. През това време бяха внесени и законови промени, които дават право на главния прокурор да спира сделки за три дни и да оспорва сделки между частни лица пред съда. Целта на поправките е да се спре продажбата на БТК и мултиплексите за 1 евро, тъй като това са предприятия, които касаят националната сигурност. След като главният прокурор Сотир Цацаров се обяви против даването на повече правомощия на прокуратурата, управляващите обявиха, че те ще бъдат дадени на финансовия министър.
След година започваме новата тръба към Гърция. Строителните работи по интерконектора с Гърция ще започнат след март 2016 г., проектът трябва да влезе в експлоатация втората половина на 2018 г. Това заяви вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от Фокус. „Проведе се първа среща на работната група за изграждане на вертикален газов коридор, тя ще е подгрупа към група на високо равнище за изграждане на газови връзки в Централна и Югоизточна Европа", посочи Петкова.
„Идеята за този газов коридор води началото си от декември 2014 г., когато в Брюксел министрите на енергетиката на Гърция, Румъния и България подписаха съвместна декларация за изграждането на вертикалния газов коридор като проект, предназначен да отстоява основните приоритети на ЕК за сигурност на доставките, диверсификация на източници и маршрути на природен газ", допълни министърът. Тя отбеляза, че групата ще е разделена на две подгрупи - експертна и група на министрите. „Взехме решение срещата на експертната група да е през юни в Букурещ, а на министрите през октомври в Гърция", каза още тя.
„Имахме възможност да споделим развитието на съвместните си проекти. Междусистемната свързаност между страните ни е изключително важна. Обсъдихме интерконекторните връзки между България и Гърция и България и Румъния. Това са важни предпоставки за реализацията на вертикалния газов коридор.
Приеха се основните принципи, които ще залегнат в споразумението за интерконектора между Гърция и България. Строителните работи ще тръгнат след март 2016 г. и проектът трябва да влезе в експлоатация втората половина на 2018 г. 220 млн. евро ще кандидатстваме за грант от ЕК за него. Това е пътят към реалната диверсификация" , заяви Петкова.
Във връзка с интерконетора с Румъния министърът посочи, че е налице сериозно развитие по проекта. „В ход е провеждане на обществени поръчки за избор на изпълнител за ремонтни дейности под река Дунав. Надявам се да е факт и да влезе в действие до края на 2015 г.", уточни тя.
Участниците във вчерашната среща в София енергийните министри на България Теменужка Петкова, на Гърция Панайотис Лафазанис, както и на зам.-министъра от румънска страна Адриян Албулеску я определиха като историческа.
Данъчните готвят запор на сметките на 8000 фирми. Банковите сметки на над 8000 фирми с невнесен в срок корпоративен данък за близо 10 млн. лв. могат да бъдат запорирани, ако до седмица не платят дълга си или не представят обезпечение, съобщават от Националната агенция по приходите (НАП). Проблемът е свързан с деклариран, но невнесен в законовия срок до края на март корпоративен данък от фирми, регистрирани в цялата страна.
Преди да започне принудително изпълнение обаче бирниците осъществяват контакт с представител на фирмата по телефона. От колцентъра на данъчното ведомство разясняват на длъжника възможностите за плащане и рисковете от неизпълнение на задълженията, включително възможността имуществото на дружеството да бъде изнесено на публична продан. Данъчните напомнят още, че законът допуска по изключение и плащане на части при временни финансови затруднения, но за целта длъжникът трябва да се свърже с публичен изпълнител в НАП, да представи обезпечение и погасителен план, поемайки задължение заедно със старите да покрива и всички нововъзникващи задължения към бюджета.
НАП предлага електронна справка за задължения на сайта си, като за целта е необходим електронен подпис или безплатният персонален идентификационен код (ПИК).
Междувременно стана известно, че 270 000 граждани са направили 12,5 млн. онлайн справки с персонален код. Над 200 000 декларации за облагане на доходите предстои да бъдат подадени в дните, оставащи до края април са изчислили от НАП.
Най-лесният начин за деклариране на доходите е по интернет с безплатния персонален идентификационен код (ПИК), припомнят от НАП. До момента са получени над 300 000 подоходни формуляра, като всеки трети от тях е изпратен по електронен път.
До момента над 270 000 граждани вече са се сдобили с персонални кодове. Най-често клиентите на НАП проверяват с ПИК своите задължения, като тази услуга е ползвана над 4 милиона пъти. На следващо място по популярност е справката за извършени плащания, като тази услуга е ползвана над 2 милиона пъти.
Освен по електронен път, данъчните декларации могат да се изпратят по пощата или да се подадат на място в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер.
Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите изтича на 30 април, като в същия срок трябва да бъде заплатен и дължимият данък за довнасяне. Всички данъци се плащат по една банкова сметка. При превод на пари към бюджета се попълва код за вид плащане - 11 00 00 „Данъци и други приходи за централния бюджет".
Проверяват кметски палат за 1.5 млн. Прокурори и данъчни ще проверяват имотите на кмета на Пазарджик Тодор Попов. Скандалът гръмна, след като стана ясно, че той живее в луксозно имение с басейн, фитнес, джакузи, къща за гости и много екстри. Имотът на кмета в село Паталеница е построен през 2014 година. Край него има изкуствена река, шикозно озеленяване и още няколко постройки, включително парник.
"За да се започне подобна инвестиция, трябват поне 1,5 млн. лева", съобщи независимият лицензиран оценител инженер Георги Георгиев пред бТВ. Според него около 1 млн. лева излиза част от двора, къщата, фитнесът и гаражът.
Кметът Тодор Попов категорично отрича вилата му да е толкова скъпа. "Няма за какво да се оправдавам, освен че съм си направил една селска къща с един голям двор и това е", каза той. И обясни, че тя струва 300 000 лева заедно с пристройките. Оградата била 86 000 лв. "Разгърната площ от 420 кв. Имам 3,5 декара мои. Останалите са на приятели, с които сме си правили партия", каза още кметът на Пазарджик. По думите му басейнът не е точно басейн. "Едната половина е джакузи, другата е жилищна", уточни Попов. Сградата отсреща пък била фитнес. "То е около 50 квадрата, където си спортувам. Гараж и това е", каза градоначалникът. Той допълни, че къщата е еднофамилна. На долния етаж имало хол, трапезария и кухня. "Горе имам две спални за децата, една за мен и за жена ми", разказа кметът. Селският парник струвал 2000 лева.
"Това е оранжерийка. Да си садим розови домати и краставици, такава покрита градина. Направил една пристройка, тя е с две такива помещения, като ми идват приятели на гости, да има къде да спят", каза още Попов. Каква е реалната цена на имението и дали има злоупотреби ще стане ясно след проверката на държавните органи. Окръжна прокуратура Пазарджик се самосезира за имотите на кмета Тодор Попов, съобщи вчера нейният говорител Димитрия Ганчева. Тя уточни, че още не е започнала проверка по случая. "Образувана е преписка, която предстои да бъде разпределена на наблюдаващ прокурор на случаен принцип. Обвинителят, при когото отиде преписката, ще прецени дали да започне проверка. Той може да прецени и направо да образува наказателно производство, тъй като това е в неговите правомощия", обясни Ганчева пред Фокус. Националната агенция по приходите също прави ревизия на имущественото състояние на кмета на Пазарджик. "В резултат на появилите се коментари за несъответствие НАП вече е образувала проверка на г-н Попов и ще се установи по надлежна методика дали има основание за упреците спрямо кмета на Пазарджик", съобщи министърът на финансите Владислав Горанов. Според общинари заплатата на кмета е около 2000 лева, а през последните седем години, откакто е на поста, не е декларирал никакви спестявания. От няколко години съпругата му се занимава с бизнес, а четирите й фирми са обявили в отчетите си обща печалба от 293 000 лв. за всичките седем години, откакто той управлява общината.
"Лично за себе си съм открил несъответствие между доходите, които са декларирани, и имотното състояние на кмета на общината", коментира общинският съветник от Пазарджик Румен Петков пред бТВ. По преценка на специалисти само оградата на въпросния имот била над 150 000 лв. Влагоуловителната система за басейна е над 80 000 лв., посочи общинарят.
"За последните пет години семейството ми е декларирало 1 300 000 лева доходи", заяви кметът Тодор Попов. В документите той обявил 180 000 лв. заем. Всички пари на семейството му, декларирани в задължителната декларация за държавните служители през последните седем години, са под 700 000 лева.
19 от 20 договора за европари са с нарушения. При 20 проверени договора по еврофондовете през 2014 г. Агенцията за държавна и финансова инспекция е установила нарушения в 19. Това става ясно от писмо на директора на АДФИ Венцислав Георгиев до парламента, изпратено на 20 април 2015 г., сочат данни на БГНЕС.
"При 18 от инспекциите нарушенията са в областта на възлагането и изпълнението на обществени поръчки и при една инспекция във връзка с изплащането на възнаграждения са регистрирани индикатори на измами", пише Георгиев. Неправомерното изплащане на възнаграждения е по програмата за "Рибарство". От установените случаи на нарушения при разходване на европейски средства при обществени поръчки: 5 са по ОП "Регионално развитие", 4 - по ОП "Административен капацитет", 2 - по ОП "Околна среда", 2 - по Европейски социален фонд.
По един случай на нарушения са констатирани по Програмата за развитие на селските райони, "Рибарство", ОП "Конкурентоспособност", Европейското териториално сътрудничество Гърция-България. Нарушение е установено и по един случай по Европейския бежански фонд. В писмото не са посочени бенефициентите на средствата по европейските фондове. Отбелязва се само, че АДФИ е издала 51 акта за установяване на нарушения. На прокуратурата са изпратени копия от 5 доклада за извършените финансови инспекции.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |