"Неохим" започва силно 2015 г. и излиза на печалба. След тежката минала година димитровградският завод "Неохим" започва силно 2015 г. Производителят на торове за селското стопанство е повишил приходите си с над 11% до 91.3 млн. лв., показва отчетът му за първото тримесечие на годината. Според бележките към отчета основният пазар за продукцията остава българският, но делът на износа се увеличава. Всъщност през първото тримесечие има лек спад на приходите от българския пазар, докато постъпленията от продажби зад граница са се увеличили значително.
В момента публичните компании публикуват отчетите си за първото тримесечие и заедно със статистическите данни на НСИ те са основен индикатор за случващото се в икономиката и бизнеса в началото на годината.
Извън загубата
"Неохим" дори успява да излезе от зоната на загубата и отчита печалба от 6.43 млн. лв. Причина за това са свитите разходи. Основна суровина на компанията е природният газ. За периода от януари до края март дружеството е похарчило по-малко пари за синьо гориво в сравнение със същия период на миналата година. В края на март разходите за газ са били 56.85 млн. лв. при малко над 58 млн. лв. година по-рано. Друг основен разход, но с много по-малък дял, е този за транспорт - 2.2 млн. лв. за първите три месеца, с 28% ръст за година. Намалението на парите за основна суровина за сметка на тези за транспорт вероятно означават, че компанията е имала продукция на склад, произвеждала е по-малко, но е продавала повече.
Андон Димитров, директор "Продажби" в торовия завод, коментира, че подобрените резултати се дължат на цялостната пазарна ситуация. По думите му през първото тримесечие не е имало някакъв определен фактор, а причината за по-високите продажби са добрите цени на пазарите на изкуствен тор. Димитров се надява това да се запази и през цялата година и компанията да приключи с по-добри от миналогодишните резултати. За свиването на разходите търговският директор обясни, че за първите три месеца причината не е в цената на природния газ - намалението е от 1 април и Димитров се надява това да помогне за резултатите през следващите месеци.
Той коментира, че засега не са променяли основните си пазари и канали за продажба. Промяната в основните клиенти и пазари на "Неохим" се виждаше през деветмесечието на миналата година, след като в компанията влезе нов инвеститор - австрийската компания Borealis и First Energy Bank - Бахрейн, купиха 20% от капитала на торовия завод.
Намаление на персонала
Освен газ и транспорт по-сериозен дял в разходите имат и тези за заплати, които обаче са намалели през първото тримесечие. Спадът им е с 15% до 4.2 млн. лв., като в същото време има намаление и на парите за осигуровки. От компанията не са обявявали сериозни съкращения на персонала - в момента в "Неохим" работят 1112 души при 1162 в края на декември.
"Колебанията в цената на природния газ трудно могат да се прогнозират, а оттам и да се реагира в съответствие с изменението й", коментират от ръководството и допълват, че "колебаещите се изкупни цени на земеделската продукция, както и увеличената ценова конкуренция на други местни производители са фактори, които трудно могат да се прогнозират. Те от своя страна оказват голямо влияние върху реализацията на продукцията", се казва още в доклада.
Нови рекордно ниски лихви през март. Активното намаляване на лихвите по депозитите на бизнеса и на домакинствата продължава и през март, като доходността по спестяванията на фирмите в левове пада под 1%. Привличаните от населението вложения в левове също носят рекордно ниска доходност - средната годишна лихва през март достига 1.74%. Това показват данните от лихвената статистика на БНБ, публикувани в сряда.
Лихвите по кредитите също следват общата низходяща тенденция, като през март новоотпусканото финансиране в левове и за бизнеса, и за домакинствата е поевтиняло спрямо месец по-рано. При кредитирането в евро в някои от сегментите има повишения, но общата посока остава надолу.
Нови рекорди
Доходността по депозитите, които банките привличат от населението и от фирмите, намалява трайно от 2009-2010 г. насам, но през последните месеци спадът на лихвите се ускорява. Сред основните причини за това е натрупаната през годините свръхликвидност, увеличена допълнително след изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка - близо 3.7 млрд. лв., които в огромния си размер се върнаха в банковата система. В условията на замръзнал кредитен пазар и близки до нулата и дори отрицателни основни лихви в страната и в еврозоната банките няма накъде да насочат тези средства, което изяжда печалбите им и тласка лихвените проценти надолу.
Така през февруари доходността по левовите депозити на домакинствата падна под границата от 2%, а през март продължи да намалява до 1.74% - рекордно ниски стойности за последните 15 години. Депозитите в евро пък вече носят на вложителите 1.45% годишно. Лихвите по спестяванията на фирмите също отбелязват рекордни стойности - по вложенията в левове те вече са 0.87%, а по тези в евро падат до 1.05%. По данни на финансовия портал "Моите пари" през март общо 11 банки са понижили лихвите по депозитните си продукти.
По-евтино финансиране
Лихвите по кредитите също продължават да намаляват, като макар на месечна база да има някои повишения, общата посока остава низходяща. През март финансирането в левове за бизнеса и за домакинствата е с между 0.1 и 0.6 процентни пункта (пр.п.) по-евтино спрямо февруари, а при потребителските кредити в евро понижението е с 0.6 пр.п. Жилищните заеми в евро поскъпват с 0.07 пр.п. в сравнение с февруари, но спрямо година по-рано са поевтинели с 0.72 пр.п. Малко по-съществено е поскъпването на новоотпуснатото фирмено финансиране в евро през последния месец - с 3.1 пр.п., след отчетения през февруари спад с 2.6 пр.п. спрямо януари. Заради свития пазар обаче в корпоративния сегмент често се наблюдават такива по-осезаеми месечни изменения, които често са резултат от по-големи единични сделки.
Лъвският пай в новата регионална европрограма ще е за 39 големи града. По-голямата част от средствата по новата оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР) 2014-2020 г. ще отидат за 39 големи и средни градски центъра. Това става ясно от последния вариант на програмата, който е подготвен след консултации с Европейската комисия. След като бъде одобрен от правителството, документът трябва да се изпрати за окончателно одобрение в Брюксел.
Бюджетът на ОПРР е близо 1.5 млрд. евро. Парите се разпределят по осем приоритетни оси. Най-много средства отиват за градско развитие - 840 млн. евро. За пътища са отделени 194 млн. евро, за училищата - 115 млн. евро. Има и пари, предвидени за периферните и бедните области - 106 млн. евро. Останалите средства се разпределят за болници и здравни заведения, социални домове, туризъм и техническа помощ.
Основната битка на българските власти бе да разпределят повече средства за по-малките общини. Правилата за финансиране обаче се определят от регламента на Европейския фонд за регионално развитие, според който парите трябва да отидат в по-големите градове. Разпределението е според броя на населението. Така най-голямата част от парите - 840 млн. евро, ще бъдат инвестирани в "основната мрежа от градове от 1-во до 3-то ниво", е записано в последния вариант на програмата.
Сред градовете от 1, 2 и 3-то ниво са София, Бургас, Габрово, Гоце Делчев. А в четвърто ниво, за което парите ще са най-малко, остават общини като Тутракан, Берковица, Малко Търново.
При договарянето на програмата българските правителства през последните няколко години настояваха да се одобри финансиране не само за 39-те по-големи града, но и за още 28 по-малки. Първоначално Брюксел настояваше средства по различните приоритети оси - градско развитие, енергийна ефективност, туризъм или пътища, да се насочат само към големите общини, за да е по-голям ефектът от инвестираните пари. Еврокомисарите дори искаха териториалният подход да насочи инвестициите към едва 6-7 големи градски центъра, сред които София, Бургас, Варна и Пловдив. От самото начало България настояваше, че парите трябва да отидат за много повече общини - 67. Следващата стъпка в преговорния процес беше да се извоюват повече средства за 39-те големи и средни общини, но все пак да има пари и за малките градове.
Аргументите на българската страна са, че има сериозни различия между развитието на нашите региони и средното за ЕС ниво. София и шестте най-големи града - Бургас, Варна, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Русе, са много по-развити в сравнение с останалите. Ако условието на Брюксел инвестициите да отидат само в най-големите центрове бе запазено, в дългосрочен план това би довело до сериозни дисбаланси между различните региони на страната и още по-голяма миграция към тях и към други държави - членки на ЕС. Точно така е станало в Гърция, където са развити няколко големи града, а всички останали са дълбока провинция. Затова България, която е най-бедният район в Европа, иска инвестиции в повече населени места, за да се повиши жизненото равнище като цяло.
При сегашния модел на развитие, при който липсва публична подкрепа за конкретните нужди на регионите, територията се развива изцяло на пазарни принципи. Не се обръща внимание на отрицателното социално и екологично въздействие. Така нестабилното териториално развитие се превръща в една от основните предпоставки за демографската криза и за процеса на обезлюдяване на периферните части, се сочи в позицията на страната ни.
НЗОК отложи отпускането на повече пари за някои болници. Решението, с което на болниците да се отпуснат допълнително 34.5 млн. лв., беше отложено от надзорния съвет на здравната каса. Идеята беше парите да отидат за лечебните заведения, които осигуряват спешност и които се смятат за най-ощетени от лимитите на НЗОК. Начело в разпределението на средствата обаче беше болница "Софиямед". Лечебното заведение, където акушерка малтретира новородено почти до смърт, трябваше да получи 3.5 млн. лв. - най-много от всички общо 79 болници, чиито бюджети ще бъдат увеличени. На второ място с още близо 3 млн. лв. е МБАЛ "Здраве" в Пазарджик, която също като "Софиямед" е собственост на бизнесмена Михаил Тиков. За сравнение - "Пирогов" трябваше да получи 1.4 млн. лв.
Парите се определят така, че всяка от болниците да достигне 95% от средствата, с които е разполагала преди година, обясни увеличението пред "Дарик" здравният зам.-министър и член на надзора Ваньо Шарков. Някои болници обаче са получили по-малки лимити и затова от касата направили предложение да им се доплати. Изготвен бил списък на базата на това къде линейките возят пациенти и така е определено кои болници поемат наистина спешност. "В крайна сметка обаче се установи, че след получена информация за линейките къде карат пациенти част от тези лечебни заведения не са включени в този списък. Поради това тази точка от дневния ред беше отложена за следващото заседание на надзора", обясни д-р Шарков.
ОНКОЛЕКАРСТВА
Съветът реши лимитите при плащане на онколекарствата и дейността в онкологията да се премахнат, като ще бъде изплатена и надлимитната дейност за март. За целта ще бъде отворен резервът на касата, като само за март ще се дадат допълнително 3.2 млн. лв. Без лимити ще са и хемодиализата и ражданията.
По празниците до Гърция и обратно - по обиколни пътища. В 11 часа днес, ден преди празниците, пътната агенция затвори участъка от магистрала "Струма" между Долна Диканя и Дупница в посока София. Движението се пренасочва по стария път.
Отбиването на трафика започва на изхода на Дупница и се включва отново в "Струма" при пътната връзка Долна Диканя. В посока Дупница движението ще се извършва по "Струма".
Така ще бъде до 18 ч на 19 юни. Причината са дейности за стабилизиране на пътното платно и подобряване функционирането на отводнителните системи при 317-и км от "Струма", съобщават от агенцията.
Друга тапа за пътуващите към и от Гърция остава обходният маршрут на изграждащия се участък Сандански-Кулата. Обходът е при с. Дамяница по временен път, след това по общински и пак по временен. При пътен възел Рибник-Петрич колите се отбиват за Петрич и се продължава към Дрангово, Марино поле, Чучулигово и Кулата.
На 3 май от 12 до 19 ч ще има по две ленти за движение в посока Перник-София на път I-1 (Е-79). Временната организация на движението ще е от км 278 до км 282 София - Драгичево. Алтернативен маршрут на първокласния път през Владая е магистрала "Люлин".
Възможно е едната от затворените ленти на виадукта при Елешница на магистрала "Хемус" да бъде отворена за празниците. Това отговори на въпрос на "24 часа" министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Спирането на движението по едното платно на виадукта предизвика километрични задръствания по Великден. Павлова заяви, че с вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова обмислят организация на движението, която най-малко да затрудни пътуващите по празниците.
"Очаквам от КАТ да предложат в най-натовареното време - в петък, 1 май, в посоката от София, и в края на празниците - към София, да има двупосочно движение в едната от затворените ленти", каза тя. Ако се наложи движението по виадукта да е двупосочно само в едното платно, то ще има ограничение на скоростта от 60 км, каза Павлова. Тя припомни, че е започнало строителството по двете магистрали "Хемус" и "Тракия", но не навсякъде, за да се изчакат празниците.
В понеделник "24 часа" изпрати въпроси на пътната агенция как ще се избегнат задръстванията по участъците от "Хемус", "Тракия" и "Струма", които са в строеж.
Оттам ни отговориха, че на магистрала "Тракия" движението от 5-ия до 11-ия километър превозните средства ще се движат двупосочно в лявото платно - в посока София. Скоростта е 70 км/ч.
След две жестоки катастрофи 3+1 мъртви абитуриенти. Трима абитуриенти загинаха при катастрофи вчера. Едната трагедия се разигра в град Стамболийски, където ауди, с което пътували близначките Яница и Виолета Филчеви, се заби с висока скорост в дърво на улицата. От удара загина и техен спътник, а шофьорът е със счупен таз.
На мокрия от дъжд път между Ботевград и Мездра пък колата на трима младежи се удари в тир. В реанимацията почина един от тях - също абитуриент. Другите двама са с множество рани, но без опасност за живота.
19-годишни близначки от Пловдив и мъж на 22 г. от Стамболийски загинаха, след като аудито, в което пътували, се забило в дърво. Единственият оцелял е шофьорът Атанас Тонев, на 23 г., който е с фрактура на таза. Настанен е в пловдивската университетска болница "Св. Георги".
Трагедията станала в Стамболийски около 22,40 ч във вторник. Колата ковчег е слизала от надлез и се е движела по ул. "Тракия" с близо 120 км/ч. Тръгнала да изпреварва хюндай, чиято водачка в това време се опитвала да завие наляво. Последвал страничен сблъсък между двата автомобила, аудито се завъртяло и се врязало в крайпътен чинар.
Шофьорката на втората кола, на 23 г., не е пострадала. Пред разследващите заявила, че пътят ѝ бил засечен. Сестрите Яница и Виолета Филчеви, абитуриентки от пловдивската гимназия "Патриарх Евтимий", са издъхнали на място.
Ивайло Петров, който е баща на 2-месечно бебе, живял само 10-ина минути.
"Чух страшно свистене на гуми. Последваха два трясъка. Земята чак се разтресе", каза Иван Филипов от Стамболийски. Той живее близо до мястото на катастрофата и веднага изтичал да помага. Когато пристигнал, двама мъже вече били измъкнали шофьора Атанас Тонев, който е от същия град.
Спътникът му Ивайло Петров все още дишал. След като го извадили, видели на задната седалка девойка, затисната от врата на колата. Не давала признаци на живот. Лицето ѝ било неузнаваемо.
"Има още едно момиче", извикал шофьорът. Намерили втората близначка на 10-15 м встрани. Тялото ѝ било изхвърчало от аудито и паднало на открита площадка, на която съветникът от Стамболийски Атанас Мавродиев оставя селскостопанската си техника.
Главата ѝ се забила в един от плуговете и се разцепила.
Гледката на окървавеното момиче била ужасяваща, разказват живеещите на ул. "Тракия". Те не могат да дойдат на себе си след ужасяващата катастрофа с трите жертви.
Кунева и Митов се карат, Борисов ги укротява. Вицепремиерът Меглена Кунева и министърът на външните работи Даниел Митов не успяха да се разберат кой да ръководи организацията около подготовката на страната ни за председателството на Съвета на ЕС. Двамата се сдърпали и се наложило премиерът Бойко Борисов да се намесва и да ги укротява, довериха от МС.
На заседанието на правителството беше внесена точка, с която трябваше да се създадат пет тематични работни групи за изпълнение и отчитане на мерките за подготовка на председателството на Съвета на ЕС през втората половина на 2018 г.
Предложението беше „Приоритети и програма на Председателството" да бъде ръководена от вицепремиера Меглена Кунева, „Административен капацитет" - от вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, „Инфраструктура, логистика и сигурност" - от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, „Комуникационна стратегия и културна програма" - от министъра на културата Вежди Рашидов, и „Финансиране и обществени поръчки" - от министъра на финансите Владислав Горанов.
Министър Даниел Митов настоявал той да отговаря за най-важната група - „Приоритети и програма на Председателството", тъй като това било работа на Външно. Кунева заявила, че това е нейна работа.
Премиерът Борисов изслушал словесните престрелки между двамата и отсъдил първо Кунева и Митов да се разберат, а решението да бъде взето на вносител.
Преди два месеца вицепремиерът Кунева обяви, че резиденция «Бояна» и НДК трябва да бъдат ремонтирани, за да може да бъдат използвани по време на българското председателство на ЕС. Кунева обясни, че няма как да се мине без по-малко от 50-60 милиона евро за организацията на нашето председателство. Кунева дори обясни, че ще търси спонсори, които да доставят безплатно минералната вода за заседанията.
Катаджии на лов за тъмни стъкла, вземат книжки за неплатени глоби. Хайка за коли с тъмни стъкла започва от четвъртък в цялата страна. Ще се вземат книжките и на шофьори, които имат неплатени глоби.
Пътните полицаи ще спират за проверка "всички автомобили, за които има съмнения, че са с допълнително затъмнени стъкла", гласи съобщението на МВР.
В нашия Закон да движение по пътищата (ЗДвП) има забрана за стъкла, които не са фабрично затъмнени от производителя, но не е посочен допустим процент на прозрачност. Според чл. 105 ал. 1 се забранява "ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на автомобила..., както и намаляване на прозрачността им". В ал. 2 се допуска "ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, ако има огледала от двете страни на колата".
За тъмни стъкла няма изрично предвидена глоба, затова на шофьора се съставя акт или фиш за 20 лв. по общия текст за нарушение на ЗДвП. По-опасно е, ако катаджиите решат да спрат автомобила от движение, като приложат Принудителна административна мярка (ПАМ). Юристи съветват всеки, който е наказан с ПАМ за затъмнени стъкла, незабавно да обжалва, защото в Правилника за приложение на ЗДвП няма достатъчни основания за мярката. Там в чл.13 е посочено като недопустимо само слагането на пердета на предните врати и задното стъкло.
След спиране на пътя катаджиите могат да проверят в база данни дали шофьорът има неплатени глоби и да му вземат книжката, докато се издължи. Законът им дава право да налагат тази ПАМ, стига да спазят специалните разпоредби като изготвят протокол, по-различен от обикновения акт или фиш. Важно е водачът да знае, че глобите на КАТ имат давност 2 години от деня на съставяне на акта или фиша и 3 години, ако ченгетата са предприели някакви стъпки за събирането на дължимото.
Всяко пето дете вдига кръвно. ютюнопушенето, повишената консумация на алкохол, наднорменото тегло и липсата на контрол върху високото артериално налягане са сред основните рискови фактори за нарушаване здравето на сърцето, подчертава д-р Валентина Григорова, кардиолог и управител на Медицински център "Кардиохелп". Специалистът обръща внимание на вредните навици, които увреждат сърцето.
1,5 млн. българи страдат от хипертония според статистиката. При 95% от случаите причината е наследствено заболяване, за което са отговорни 16 гена, уточнява д-р Валентина Григорова. Обикновено хипертонията се отключва около 40-годишна възраст. За съжаление само 25% от болните се лекуват адекватно. За да се оптимизира контролът, са нужни повече знания, режим на живот и дисциплина.
Симптомите най-често са главоболие, нарушено зрение, лесна умора.
Отчитането на три последователни измервания на артериално налягане със стойности над 140/90 в рамките на месец може да е индикация за хипертония. Препоръчително е да се поддържат стойности от 120/80. Диагностицирането на високото артериално налягане е лесно, но овладяването му е трудно, казва д-р Валентина Григорова. Необходимо е постоянство в спазването на съветите на лекаря. Важно е да се установи причината за развитието на хипертонията, която се определя от специалист.
За разлика от хипертонията, ниското кръвно налягане не е болест. При понижени стойности приемайте повече течности, кафе, спортувайте повече, съветва д-р Григорова.
Все по-голям процент на сърдечно-съдови заболявания се отчита при млади хора. Около 20% от младежите до 18 г. са с високо артериално налягане. Децата също страдат от наднормено тегло, нямат достатъчно физическа активност, хранителният им режим е непълноценен, подчертава кардиологът д-р Валентина Григорова. Препоръките на специалиста са спазване на здравословно хранене и повишена физическа активност.
Движението е предпоставка за добър сърдечен статус. Полезна е разходка с бързо темпо - 5/6 километра за час. Физическите натоварвания с благоприятен ефект за сърцето са изотоничните. Те включват плуване, колоездене, ходене, обяснява д-р Валентина Григорова. Изометричните натоварвания, като вдигане на тежести, не са подходящи за сърдечно болни. Не е без значение и как сърцето реагира на физическите активности. Повишаването на пулса и неуспешното му възстановяване до 10 минути може да е индикация за проблем. Например пулсът на спортистите може да достигне 200, но след 5 минути да се нормализира, защото са здрави и бързо разграждат адреналина.
Търсят диаманти в бандитските палати. Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОМПИ) да може да претърсва палатите на проверяваните лица за скрити диаманти или друго скъпо имущество. Такова правомощие вече е поискано от комисията, заяви вчера шефът на звеното Пламен Георгиев.
Според сега действащото законодателство инспекторите правят цялото си разследване на база на документи. Те проверяват дали бандитите са закупили имоти или коли, яхти и мотори, както и какви пари имат по сметки у нас и в чужбина. Много често обаче зад вратите на тузарските палати им се крият безценни предмети, които обаче няма как да попаднат в обекта на проверката.
При много редки случаи в момента инспекторите правят външни оценки на имотите, които ще запорират, а в последствие и отнемат в полза на държавата. Такъв е примера и с имоти на несебърския кмет и главния архитект на морската община. За да се избегнат възможни измами, инспекторите са оценили имотите им отвън, разказа вчера Георгиев.
Нормативната уредба позволява още инспекторите да получат данни от регистрите на НАП за това какви покупки е правил проверявания и семейството му. Според експертите обаче много често на физически лица не се издават фактури за скъпи стоки като бижута, часовници, картини или екзотични пътешествия. Много трудно могат да се проследят и парите, които човек държи кеш вкъщи. При много редки случаи комисията получава данни от полицията или ДАНС, ако са правени обиски на палатите за полицейски разследвания. Така например инспекторите са научили за сейф със сериозна сума укрита в мазето на разследван от тях бандит, след като е бил арестуван от ГДБОП и антимафиотите са намерили тайника с парите в избата му.
С новите правомощия инспекторите ще могат да видят и какви харчове е направила фамилията на проверявания за обзавеждане и ремонт и тази сума ще се добавя към разходите на семейството за 10 години назад. По този начин разликата между декларираните доходи и реално притежавано имане ще лъсна много по-лесно наяве, категорични са от комисията.
Освен това комисията настоява и за възможност да бъде сезирана от още няколко държавни органа като полиция и НАП, а не както е в момента - от прокуратурата при повдигнато обвинение по конкретни текстове от НК или от митниците при констатирано нарушение за над 150 бона.
„Конституционният съд ни забрани да правим проверки по сигнали на граждани с мотива че трябва да има филтър на тези проверки", каза още Георгиев. С това той обясни, че не са започнали проверка на имотите на пазарджишкия кмет, които очевидно се разминават с доходите му.
„Получаваме информация, че има лице, което притежава скъп диамант, но не можем да започнем проверка", каза още шефът на комисията, като причината отново е решението на КС.
Екшън пред TV7 за дълг от 7,8 млн. лв. Истински екшън се разигра вчера пред сградата на TV7, намираща се на бул. „Цар Борис III" в столицата, заради дълг от 7,8 млн. лв.
Десетки журналисти от телевизията направиха жива верига, за да не позволят на частен съдебен изпълнител (ЧСИ) да влезе и да изземе техниката на телевизията. Оборудването е заложено в полза на фалираната КТБ и е обезпечение по кредит за 7,8 млн. лв., теглен от фирмата-майка на медията „ТВ Седем" ЕАД. Според шефа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков медията е спряла да плаща кредита си, а квесторите на КТБ и след това синдиците на трезора 10 месеца са водили преговори с ръководството на телевизията за това как да изчисти дълга си. Заемът не е единствен на медията. Още миналата година лъсна, че общото задължение към КТБ на телевизията е в размер на 289,3 млн. лв., теглени от няколко дружества в полза на TV7.
Драмата в телевизията започнала малко след 10,30 ч. вчера. След планьорката на журналистите в сградата им влетели дама на име Кристина Димитрова, представяща се за адвокат на синдиците на КТБ, частният съдебен изпълнител Неделчо Митев и група хамали. Първоначално групата била охранявана от петима полицаи от 6 РПУ, извикани предварително от Митев. „Почваме от сървъра. Имам заповед телевизията да спре", заявила Димитрова пред смаяните погледи на журналистите и директора на медията Кирил Благоев. Последният бил шокиран от случващото се, тъй като очаквал не да изнасят камери и техника, а да се договорят за разсрочване на дълга. Дори имало уговорена среща за 10,45 ч. с представители на КТБ и ЧСИ-то.
Като отпор журналистите наизлязоха пред сградата и заявиха, че няма да допуснат сървърите да бъдат отрязани и хамалите да изнесат техниката. В същото време пред зданието изведнъж почерня и от ченгета, които пристигаха с коли и джипове. В някои от тях дори имаше кучета, които се ползват или при арести на особено опасни бандити, или за охрана на обществени мероприятия и мачове. Около 13 ч. напрежението ескалира рязко, след като няколко едри мургави момчета начело с Неделчо Митев изнесоха 4-5 камери за наблюдение, монтирани в сградата. Почти в истерия шефът на TV7 излезе отпред и обясни, че имало списък със 130 устройства, които трябвало да им бъдат взети. Сървърът им обаче бил на последно място в списъка. „Изведнъж по нареждане незнайно от кого представителите на банката решиха, че трябва да започнат от сървърите - от сърцето на телевизията. Това означава, че ако се отреже, медията на практика спира", заяви Благов пред насъбралите се журналисти. Той допълни, че на тези сървъри са качени и авторски продукти, освен това щяло да се увреди имущество за десетки милиони левове. „Те имаха конкретното задание да спрат телевизията", категоричен бе директорът. Описът е бил съставен от синдиците на КТБ.
За да спрат по-нататъшното изнасяне на техника, репортери, оператори и служители от телевизията блокираха входа на сградата. На място пристигна лично шефът на 6 РПУ Иван Пепелджийски, който влезе в пряк словесен сблъсък с репортерите. Той не обясни нито кой го е пратил там, нито защо има толкова много ченгета. Питайте пресцентъра на МВР, заяви Пепелджийски и избяга от журналистите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |