Масов арест на катаджии в Пловдив. Най-малко шестима служители на КАТ-Пловдив бяха арестувани до следобяд при акция на дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР. Сред задържаните са и двама офицери. Освен полицаите е арестуван и ром, известен с прякора Серго Комисионера. Според запознати той демонстрирал близки връзки с катаджиите и срещу 30-50 лв. спестявал на шофьори дългото чакане на опашки за регистрационни табели, „помагал" и на водачи, които имали проблеми с документите. Разследва се и сигнал за корупция при узаконяване на МПС-та с нередовни документи, твърдят осведомени.
„Арестите са заради различни престъпления, сред които и вземане на подкупи", каза полицейски източник, пожелала анонимност. От прокуратурата съобщиха, че проверките са заради констатирани пропуски и проблеми, свързани с регистрациите, издаването на документи и преминаването на технически прегледи на МПС-та и др.
"Проверява се и евентуална съпричастност на служители към спомагане на лице, извършило престъпление и причинило пътнотранспортно произшествие, за да избегне наказателно преследване", съобщи Галина Андреева-Минчева, говорител на окръжната прокуратура.
Служителите на "Вътрешна сигурност" на МВР нахлули малко след началото на работния ден в понеделник. Освен на работните места били извършени обиски и в домовете на заподозрените полицаи.
От пресслужбата на областна дирекция на МВР потвърдиха за акцията и допълниха, че текат оперативно-издирвателни дейности по пресичане, предотвратяване и разкриване на престъпления и дисциплинарни нарушения, извършени от полицейски служители.
Разследват и пътните полицаи в Търново
Разпоредена е вътрешна проверка на цялостната дейност на КАТ във Велико Търново по зачестили сигнали за нередности. Това съобщи пред "Труд" директорът на Областната дирекция на МВР в старата столица Илиян Личев.
"Има данни, че Пътната полиция е превърната в частна фирма. Преди около месец съм разпоредил комплексна проверка, която трябва да приключи до две седмици и след това ще коментирам", заяви Личев.
Част от жалбите, които са причина за разследването, са за "игри" с еднакви номера за автомобили.
В момента началникът на КАТ в болярския град Николай Иванов е в болнични, след като получил хипертонична криза. "Не знам какъв е поводът за проверката", каза лаконично 57-годишният Иванов, който е с 29 г. стаж във ведомството.
Лекари и пациенти молят премиера да не слива болници. Днес началниците на клиники от столичната университетска болница „Св. Иван Рилски" ще внесат писмо до премиера Бойко Борисов с молба да спре сливането на лечебното заведение с Александровската. Водещите специалисти настояват да разберат и мотивите, заради които здравният министър д-р Петър Москов освободи директора им д-р Дечо Дечевь при положение че от 6 години болницата е една от малкото печеливши у нас.
Писмото ще бъде адресирано също до д-р Москов и парламентарната Комисия по здравеопазване, съобщиха за „Труд" от екипа на болницата.
Столичната колегия на лекарския съюз подчерта, че няма достатъчно убедителен икономически и медицински анализ за обединението на „различни по структура и дейност държавни болници", заради което последиците са неясни.
Пациенти също застанаха зад д-р Дечев. 30-годишната Силвия Петрова от Сопот, на която лекарите от „Св. Иван Рилски" извършиха 5 животоспасяващи вътресъдови интервенции, настоя с отворено писмо бившият директор да бъде върнат на поста. „Защото работи в името на пациентите, лекарите и служителите на болницата", пише Силвия.
Равносметка: Без съгласие на партньорите
„Нито някой ни е питал, нито сме обсъждали сливането на „Св. Иван Рилски" и Александровска, както и между ИСУЛ и детската онкохематология", коментираха вчера от ГЕРБ. В неведение са и патриотите. „Подкрепяме програмата на правителството, но не сме обсъждали темата за обединение на болници", коментира пред „Труд" Валери Симеонов, съпредседател на Патриотичния фронт.
„Въпросът не е коментиран в парламентарната ни група", допълни картината и доц. Георги Кючуков от АБВ, който е зам.-шеф на здравната комисия. Лекарят бе категоричен, че механичното сливане на лечебни заведения е вредно и във всеки един случай трябва да се подходи индивидуално. „Добър пример бе обединението на многопрофилната и университетската болница в Стара Загора, но особено фрапиращо е предложението да се премахнат онкологичните заведения и да влязат в състава на многопрофилните болниците", отсече доц. Кючуков. Според него онкологиите са отделни звена със своя структура и контингент и поне няколко месеца българите с рак няма да бъдат обслужени адекватно, ако станат част от други болници.
Д-р Хасан Адемов (ДПС): Москов - функционално непригоден
Сливането на болници, което обяви здравният министър, е в стила на късния акад. Малеев (наш лекар, партизанин и генерал-майор, бил е член на ЦК на БКП, б.р.). Подобно действие без аргументи и предварителна дискусия със засегнатите екипи означава само едно - непознаване на системата. Да не говорим, че икономическият ефект при обединението на администрациите на „Св. Иван Рилски" и Александровска се равнява на около 1% от бюджетите им, тоест това е несериозно. Актът е имитация на реформа и още веднъж показва, че след моралната Москов демонстрира и функционална непригодност за заемането на поста.
Освен това соловите акции водят до лоши резултати и провал.
Почистването на София: При "Титан", Домусчиев и Вълка. Фирми на "Титан АС" на Димитър Борисов и Иво Иванов и на братята Георги и Кирил Домусчиеви ще чистят половината от територията на Столичната община в следващите пет години. От вече пет години те държат първа, втора и седма зона (виж инфографиката), а след сегашния конкурс добавят и нов регион - ще извозват боклука и на пета зона ("Връбница", "Банкя" и "Нови Искър").
Това става ясно от договорите на Столичната община с дата 30 март, сключени с новите фирми за сметопочистване и публикувани на страницата на Агенцията за обществени поръчки. Реално търгът на общината не променя нищо - статуквото в почистването на боклука на София се затвърждава с тази разлика, че "Титан" завзема по-голяма територия.
Новост е, че и Румен Гайтански-Вълка има голям шанс да се върне в почистването, където държеше монопола от края на 90-те години до 2007 г.
Така след поръчката на общината почистването на града отива все повече в местни фирми, докато преди години на пазара имаше и по-осезаемо чуждестранно присъствие.
Пари от боклук
Столичната община плаща годишно за почистване на осемте зони около 90 млн. лева, което го прави едно от най-скъпите пера в бюджета, финансирано от такса смет на столичани. В новите договори е записана първоначална прогнозна стойност, но реално крайната цена е двойна, тъй като на фирмите се плаща след отчет за свършената работа и често им се възлагат допълнителни дейности. Каквито и да са вариациите в задачите обаче, тъй като дейността едва ли ще се свие, за петте години спечелилите фирми могат да очакват плащания за около 450 млн. лв.
Офертите в поръчките са класирани по много показатели. Така се стига до абсурдния факт, че за най-масовата дейност ще се плаща скъпо, защото за по-екзотичните офертата е била ниска. Например консорциумите на Домусчиеви и "Титан" са дали най-високи цени от всички участници за събиране и транспортиране на отпадъци - 180 лв/тон, за миене с автоцистерна - 65 лв. на декар, и други. За някои от дейностите цените им са най-ниски, като например тези за ръчно почистване на улиците от сняг.
Сигурните победители
"Титан София център 1" ще чистят първа и седма зона, както досега, а "Титан София изток 1" поема още една зона освен втора - пета, която досега се държеше от "АЕС-Х - РТК - София". Първото обединение е поделено между "Нелсен чистота" (на "Титан") с 60% и "Ай Ес Ви трейд", свързано с Кирил Домусчиев. А във второто влизат "Титан БКС" (собственост на "Титан интернешънъл холдинг") с 10% и "Търговски център Тракия" на братята Домусчиеви с 90%.
Фирмите на "Титан" често влизат в новините покрай финансови проблеми, последно покрай чистенето във Видин, където местната власт говореше за запори на сметките на дружеството от данъчните. Служителите на "Титан АС" спряха да изпълняват задълженията си заради забавени с осем месеца заплати. Дъщерни компании пък са обезпечавали кредити с бъдещи вземания от Столичната община по стария договор от 2010 г., а през 2012 г. Общинска банка е отпуснала на "Титан интернешънъл холдинг" 12.94 млн. лв. за рефинансиране на необслужван заем към Първа инвестиционна банка, сочат данни от Търговския регистър.
Екоминистерството все пак намери дюни под бетона на къмпинг "Юг". На плажа на къмпинг "Юг", както и в рамките на самия къмпинг има сиви дюни и част от тях са засегнати от излетите бетонни плочи. Това показва публикуваният в понеделник доклад от проверката на междуведомствената работна група, включваща представители на министерствата на регионалното развитие и благоустройството и на околната среда и водите, както и на Българската академия на науките. Тя беше създадена, за да докаже очевидното, което обаче държавните органи отричаха първоначално - че под залятия с бетон парцел на къмпинг "Юг" има дюни.
Сега от екоминистерството напомнят, че по закон строеж върху дюни е абсолютно забранен и изграденото до момента от инвеститора "ИФ фаворит" трябва да бъде премахнато. Кадастралният план на плажа също така трябва да бъде променен и на него да бъдат нанесени дюните. Представител на фирмата инвеститор коментира за "Капитал Daily", че ще обжалват решението за промяна на картата. Така спорът вероятно ще продължи дълго и ще приключи в съда.
Има дюни, няма дюни
Скандалът със залетите с бетон пясъчни дюни избухна преди две седмици. Тогава стана ясно, че инвеститор в строеж на 16 къщи върху общо 1200 кв.м е излял бетонни плочи на плажа. Заради публичния натиск строежът беше временно спрян с принудителна административна мярка от РИОСВ - Бургас, заради липсата на оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие от община Царево, а самият инвеститор "ИФ Фаворит" сам поиска замразяването на 16 април, докато се извършва проверката.
Мерките бяха взети, въпреки че на пресконференция представители на регионалното и екоминистерството обясниха, че, първо, плажът всъщност не е плаж, защото през 2004 г. община Царево е одобрила подробен устройствен план (ПУП) за цялата територия на къмпинг "Юг" и той вече се води "урбанизирана територия", и, второ, там според картите няма дюни.
Въпреки това беше създадена междуведомствената работна група, която да проучи въпроса, а междувременно стана ясно, че голяма част от непубликуваните дотогава специализирани кадастралните карти на дюните всъщност не са актуализирани, включително тази на къмпинг "Юг".
Така в крайна сметка работната група установи наличие на дюни, включително и под излетите две бетонни плочи. Експертите препоръчват да се промени границата на морския плаж "Къмпинг юг", както и да се изработи специализирана карта за имота, в който са излетите бетонните плочи.
Очертава се дълга битка
Екоминистерството напомня, че съгласно закона строеж върху дюни не може да има и затова РИОСВ - Бургас, ще предпише на кмета на община Царево да предприеме съответните действия за премахване на строежа. От своя страна ДНСК ще разпореди на кмета на общината да предприеме действия за спиране на строителството по реда на Закона за устройство на територията, тъй като строежът е пета категория. ДНСК също така ще сезира Върховната административна прокуратура с искане за издаденото от главния архитект на община Царево разрешение за строеж на името на "ИФ фаворит" да бъде обявено за нищожно.
Кадастралните карти на местността, които датират отпреди големия скандал със застрояване на дюните край Несебър от края на 2012 г., трябва да бъдат актуализирани. Собствениците на комплекса обаче планират да обжалват решение за промяна на кадастралната карта. Представител на инвеститора "ИФ фаворит" коментира за "Капитал Daily", че работна група е минала на проверка миналата седмица "с цел да се открие някоя и друга дюна".
Той посочи, че има становище от експерти геоморфолози, че там няма как да има пясъчни образувания. Ботаниците от екипа на екоминистерството обаче твърдят, че има заради наличието на характерни растения.
Така спорът може да се проточи с години. И най-вероятно в административните съдилища ще продължават да постъпват стотици жалби от други инвеститори, в чиито имоти попадат дюни според новите специализирани карти на плажовете.
Екоминистърът Ивелина Василева заяви в Бургас, че темата със застрояването на дюните ще бъде обсъдена и в парламента тази сряда. "По време на тези обсъждания се надявам, че ще има съществен дебат относно изискванията на закона и прецизиране на текстовете, както и въпросa със собствеността", каза тя.
Политическият елит реши да изхвърли руската военна техника. С аргумент, че руската военна техника е несъвместима със стандартите на НАТО, Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) при президента вчера забрани бъдещите й ремонти. Това ще засегне най-вече изтребителите МиГ-29 и МиГ-21, както и хеликоптерите Ми-17 и Ми-24 в армията, които гарантират въздушния суверенитет. Летателната годност на МиГ-29 изтича чак през 2030 г.
Така реално всички парламентарни сили без БСП и "Атака" се обединиха около вече заявената позиция на президента и на военния министър пред висши офицери от Алианса, че България трябва да прекъсне зависимостта си от руското въоръжение. Решението на КСНС няма задължителна сила, но е ясен индикатор какво ще стане при предстоящото приемане в парламента на плана за модернизация на армията до 2020 г.
"Бъдещите инвестиции в отбранителни способности трябва да отговарят на стандартите на НАТО, да бъдат насочени към повишаване на оперативната съвместимост със съюзниците в съответствие с възможностите на държавата", гласи становището, около което се обединиха ГЕРБ, Реформаторският блок, АБВ, Патриотичният фронт, ДПС и БДЦ. "Атака" не присъства на заседанието, а нейни симпатизанти протестираха пред президентството. Представителите на БСП демонстративно си излязоха преди края на КСНС.
Миналата седмица в интервю за "Сега" министърът на отбраната Николай Ненчев заяви, че няма да подпише договора за поддръжка на МиГ-29 и така от 9 септември няма да имаме летящи изтребители с изключение на старите МиГ-21. Тогава Ненчев се аргументира, че руската оферта от 80 млн. лв. е тройно завишена и че му е предлаган процент, за да подпише. Въпреки че темата на заседанието беше за състоянието на армията, вчера не стана ясно какво ще прави България без бойни самолети. Миналия петък Ненчев не изключи възможността да се поиска от друга страна - членка на НАТО, да помага за охрана на небето ни. Това би струвало около 5 млн. евро на година. Възможно е услугата да се поиска от Турция, Гърция или Румъния. Пред телевизия "Алфа" лидерът на "Атака" Волен Сидеров директно заяви, че Турция ще пази българското небе, като цитира извадки от доклад на Ненчев пред КСНС. В него се съобщавало, че въздушното ни пространство ще бъде предоставено на други държави от НАТО.
ДАИ се провали в акция срещу нелегалния превоз на пътници. Инспектори начело с транспортния министър Ивайло Московски вчера проведоха акция за лов на нелегален превоз на пътници на ГКПП "Капитан Андреево". Оказа се обаче, че няма как да се докаже, че става дума именно за нерегламентирана транспортна услуга, а не за семейно пътуване.
Акцията е по сигнал на превозвачи, че не всички техни колеги работят легално. Властите погнали превозвачите и заради зачестилите инциденти с фирми без лиценз. Самият министър призна, че ако пътуващите декларират, че са роднини или приятели, няма какво да се направи, защото инспекторите от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (бившата ДАИ) не могат да установят нарушение. Затова Московски обяви, че се търсят механизми за промяна в законодателството, така че да се гарантира сигурност при превоза на пътници и да не се ощетява държавата от нерегламентираните услуги.
Проверките са документални. По време на акцията са съставени общо 21 акта при 62 спрени товарни автомобили, автобуси и микробуси. Основните нарушения са свързани с нередности в тахографските документи, липсващи копия на лиценза и преводи на свидетелства за управление на международните водачи. При влизане на българска територия инспекторите са спрели временно от движение турски автобус заради спукано предно стъкло. Освен това той нямал информация за времето за управление и почивка на шофьорите за последните 28 дни. Като капак двамата водачи били и без свидетелства за управление. Пътниците останаха на границата, докато не бъде изпратен автобус с други шофьори.
1,15 млрд. лв. влезли в банки за три месеца. Още 194 млн. лв. са вкарали в банките домакинствата през март тази година, показва статистиката на БНБ.
Сумата е по-малка в сравнение с внесените пари през януари - 724 млн. лв., и през февруари - 226 млн. Депозитите на домакинствата растат с 0,5% на месечна и с 4,8% на годишна база.
Така в края на първото тримесечие на 2015 г. населението държи общо 40,406 млрд. лв. по сметки в банки. Общо депозитите на неправителствения сектор достигат до 58,9 млрд. лв., като годишното увеличение е 2,1%, а на месечна база - с 1,4% или с 800 млн.лв. Увеличението на спестените пари щеше да бъде с още 503 млн. лв., ако от общата сума се приспадне ръстът на депозитите на граждани и домакинства в КТБ в първото тримесечие на 2014 г. спрямо края на 2013 г.
За март 2015 г. депозитите на фирмите се увеличават с 270 млн. лв. за разлика от февруари, когато намаляха със 147 млн. лв. , сочат данните на централната банка.
Спестяванията на нефинансовите предприятия възлизат на 15,7 млрд. лв., като тази сума е с 1,8% по-голяма спрямо февруари 2015 г. и в сравнение с март 2014 г.
Пенсионни фондове, инвестиционни посредници, застрахователни компании и други небанкови финансови институции са изтеглили 515 млн. лв. от банките. Според анализатори причината била в изключитено ниските лихви по депозитите. Поради това дружествата теглели парите си и ги инвестирали в ДЦК, където доходността е по-висока.
Въвеждат със закон тест за митничари. Ръководството на митниците може да премества и командирова свои служители в рамките на системата на друга длъжност, но за срок, не по-дълъг от 6 месеца в рамките на една година. Когато се налага по-дълъг престой на друго работно място, може да става, само ако служителят даде писмено съгласие пред ръководството.
Това предвиждат промени в закона за митниците, които бяха одобрени от кабинета миналата седмица и вече са внесени в парламента.
Законът връща и въведените през 2012 г. тестове на входа на системата. Така всеки, който кандидатства за работа в митниците, ще трябва да мине през тестове за лоялност и психологическа пригодност. През тестове задължително ще минават и действащи митничари, на които им предстои преназначаване на по-висока длъжност.
Според мотивите на вносителите целта на тестовете е да допуска "влизане" в системата на митниците само на компетентни и пригодни за работа в нея хора, да ограничат корупционните действия, както и да засилят прозрачността и доверието в митническата администрация.
Внесеният проект предвижда също митничарите да изпълняват освен контролни също и разследващи функции с мотив, че така разкриването на престъпления, свързани с укриване на ДДС, акцизи и мита, щяло да става по-бързо и ефективно.
Проектът дава право на митнически служители да конвоират задържани от тях нарушители, но само на територията на страната.
Предлагат се също и по-големи глоби при повторни нарушения на законите, тъй като, според вносителите повечето нарушители се занимавали системно с контрабанда. Затова идеята е глобите да тръгват от 1000 лв. нагоре, а ако нарушенията на данъчните и митническите закони са направени с цигари, да тръгват от 2000 лв.
Касата дава още 34.5 млн. за клиниките. Още 34.5 млн. лв. да даде здравната каса на болниците. Това предложение ще разгледат днес членовете на Надзорния съвет на фонда. Средствата ще дойдат от почти напълно стопения резерв на НЗОК. Разблокирането им се налага заради неблагоприятните ефекти на лимитите върху дейността на болниците и пациентите, се мотивират от касата. Парите са предвидени за 79 болници.
По-голямата част от тях - 51, са посочени от здравното министерство. Това са университетски болници и такива със спешни отделения. Те ще получат с 2 или 3 процента над сегашните си бюджети. Останалите 28 болници са посочени от касата. Това са клиниките, при които има по-големи разлики между парите от миналата година и предвидените за тази. В крайна сметка най-много средства са предвидени за две частни клиники. Това са "Софиямед" в столицата - 3.5 млн. лева, и МБАЛ "Здраве" в Пловдив - 2.9 млн. лв. В същото време за най-голямата болница в страната "Св. Георги" отиват 2.2 млн. лв., а за "Пирогов" - 1.4 млн. лв.
Засичат топломерите след Гергьовден. Масовото засичане на топломерите в София ще тръгне след Гергьовден, за да са се прибрали хората от поредната дълга ваканция, която може да се получи между 1 и 6 май. Повсеместните отчети започват, след като от вчера най-голямата топлофикация - столичната започна спирането на парното. Този процес ще продължи около три дни, или до сряда. За останалите градове, като Пловдив, в които отоплителният сезон приключи по-рано, засичането на топлинните разпределители вече върви.
Топлинните счетоводители в София вече са започнали да обхождат сградите, които са избрали ежемесечен отчет, казаха от по-големите дружества. За останалите - те разлепят графиците с датите за посещение. Най-добре са тези, които са сменили всичките си уреди с такива с дистанционно отчитане, включително водомерите. След този отчет за тях сезонът ще е приключил реално и няма да тръпнат каква сума ще получат на финала за доплащане.
Графиците за отчет на повечето сгради ще бъдат разлепени на вратата на всеки вход. Фирмите за дялово разпределение трябва да посочат две дати за отчет, като едната от тях задължително е в извънработно време. В случая е много важно да се знае, че и на двете дати посещението е безплатно, то вече е включено в цената за отчета, която всеки абонат плаща след изготвянето на изравнителната сметка. В случай, че по някаква причина изтървете и двете дати, за посещение на трета такава, трябва да се плати на топлинния счетоводител, като сумата може да стигне и 25 лв.
След това трябва да следите много внимателно кога ще дойде изравнителната ви фактура. Изравнителните фактури трябва да бъдат представени на домоуправителя или на човека от блока, който е избран да си контактува със счетоводителя. Някои фирми ги разлепят на табла във входа.
Отчетната кампания в София приключва на 31 май. Първите изравнителни сметки трябва да бъдат получени до 5 юли.
След това имате право в 30 дневен срок да обжалвате изравнителната фактура или да поискате допълнителен отчет. На практика там работят с реални сметки.
Каква точно ще е ситуацията с изравнителните сметки за сега е трудно да се каже.
Обичайно половината абонати имат да доплащат, а на другата половина им връщат пари. Тази зима обаче за първи път действа новият начин за прогнозните сметки. Те вече се смятат не на прогнозен дял, а на база миналогодишното потребление.
Бум в строителството на нови жилища. От началото на годината се наблюдава бум в строежа на нови жилища. По данни на сайта за ново строителство bcc,bg само за първото тримесечие започнатите жилищни сгради над 1000 кв. м са с 60,4% повече, отколкото същия период на миналата година. В периода януари - март площта на новите проекти в сегмента надминава 354 хил. квадрата.
Според експерти силният ръст се дължи на липсата на качествено предлагане в последните месеци. След като държавата изплати гарантираните депозити на вложителите в КТБ много от изтеглените пари бяха вложени за закупуването на качествени апартаменти, казват имотни брокери.
На обратния полюс са ваканционните имоти където има срив от почти 57 на сто и са започнати едва 48,3 хил. кв. м. Подобно е положението при специализираните сгради, тръгнал е градежът на едва 39,5 хил. кв. м или с 48,2% по-малко, спрямо същия период на миналата година.
За първите 3 месеца са започнати строежите на 89 хил. кв. м промишлени сгради, като е отчетен ръст от почти 52% на годишна база, сочи още статистиката на сайта. В друг бизнес сегмент - офисните сгради над 1000 кв. м се наблюдава още по-голямо нарастване от над 92 на сто. Започналите проекти са с площ от 12,1 хил. квадрата. Аналогична е конюнктурата и при търговските обекти. За периода е тръгнала реализацията на 24,2 хил. квадрата, срещу 12,5 хил. км. м в първите 3 месеца на 2014 г.
Между януари и март има срив в строежа на хотели. Започнати са едва 3,25 хил. кв. м, срещу 23 пъти повече през същия период на миналата година. Шоковото отслабване на активността на предприемачите в сегмента, заедно с този във ваканционните имоти е обусловено от очаквания по-слаб туристически сезон през това лято и оттеглянето на руснаците от нашия пазар.
Статистиката сочи още, че в последните 11 години най-много започнати строежи и реконструкции 9,704 млн. кв. м е имало в предкризисната 2007 г. 2,860 млн. кв. м е този показател за цялата 2014 г., което е почти 3,4 пъти по-малко, но площта е с почти 1 млн. квадрата повече от по-миналата година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |