Швейцария пуска в интернет българи с тайни сметки. Част от имената на българи, които имат сметки в банки в Швейцария, може да бъде оповестени публично, стана ясно днес. Швейцарските данъчни служби започнаха да обявяват в интернет имената на чужденци със сметки. Ще се дават данни за трите имена, дата на раждане и последен известен адрес. Първите имена се появиха днес и сред тях е правнукът на Бисмарк - Франциско Жозе Ортиз. В списъците фигурират имена на хора и фирми от Германия, Холандия, Чехия, Полша, Индия, Русия и само с инициали хора от САЩ.
Швейцарските данъчни се решили на публичността, след като били затрупани от жалби от различни държави с искане да падне банковата тайна за хора, които се разследват за данъчни измами.
Поради това ще бъдат обявявани имената само на такива хора, при това, ако властите не са успели да ги открият. Швейцария се оправда, че разследваните имали право да знаят, че срещу тях се готвят юридически мерки.
Хората, чиито данни ще бъдат разкрити, са част от базата данни на швейцарския клон на британската банка HSBC, която бе обвинена, че е помагала на клиентите си да крият данъци. Сред тях има и 74 българи с около 300 млн. евро. Само един от българските клиенти имал 284 млн. долара в сметката си. Тези на останалите били между 2 и 10 млн. евро.
Именно имената на някои от тях може да бъдат разкрити, ако те са разследвани за данъчни измами и не могат да бъдат открити. През февруари финансовият министър Владислав Горанов отрече да има данни за българи с швейцарски сметки.
От НАП вчера припомниха за "24 часа", че между България и Швейцария вече има споразумение за обмен на информация. Според него, ако лице не се съгласи да бъде разкрита самоличността му, остава тайна, а доходите от лихви по депозита му се облагат в Швейцария. Събраните суми се превеждат в НАП, а агенцията има информация само за лицата, които са дали съгласие да падне тайната на влоговете им, като в замяна не им се удържа данък върху лихвите. По данни на НАП за 2013 г. сме получили от Швейцария 900 000 лв.
"Аладин" със списък на още корумпирани от агенцията по храните. Чистката в агенцията по храните да продължи и с останалите корумпирани служители. Това поиска ръководството на "Аладин фуудс" и представи списък с имена на хора, за които твърди, че рекетират бизнеса. След подаден сигнал от фирмата за искана такса "спокойствие" от 10 000 евро премиерът Бойко Борисов уволни досегашния шеф на агенцията проф. Пламен Моллов.
"Главата е отсечена, но опашката в агенцията по храните остава и ще генерира нов Моллов", заяви собственикът на фирмата Аладин Харфан. Затова той ще иска среща днес с новия шеф Дамян Илиев, за да му даде имената на всички служители, които рекетирали. Според "Аладин" сред тях били двама главни експерти в централното управление в София, както и двама служители на регионалното звено в Пловдив.
Аладин Харфан заяви и че ще търси по съдебен път лична отговорност от Пламен Моллов за уронване престижа на фирмата. Бизнесменът се надява и прокуратурата да разследва и осъди бившия шеф на БАБХ.
Продължаваме борбата с корупцията, включително и с предложения за законодателни промени, каза Харфан. Според него трябва да се затворят вратичките в закона за храните, които позволяват тълкуване и рекетиране на бизнеса. Исканията на "Аладин" бяха подкрепени от шефа на асоциацията на млекопреработвателите Богдан Борисов и от собственика на фирма "Ганчев" Желю Ганчев.
Междувременно днес стана ясно, че при акция на агенцията по храните с МВР са иззети 43 кг развалено месо и 99 кг замразени плодове с неясен произход от два ресторанта в Боровец, които организират абитуриентски балове.
Моника Маковей: Промяната на закони бави битката с корупцията. "Промяната на законите и на конституцията бави битката с корупцията. Важни са хората. Не ви трябват промените в законите, за да разследвате сериозна организирана престъпност, просто трябва да го направите. Нека прокурорите не чакат политиците да кажат "давайте". Защото те няма да го направят." И още: "За да се справите с корупцията, е нужен един силен политик, който да иска такава промяна". Това бяха посланията, които бившият правосъден министър на Румъния и настоящ евродепутат Моника Маковей отправи по време на дискусията "Гражданският глас срещу корупцията - кой чува?", в която участва по покана на организаторите от "Инициатива Правосъдие за всеки". Маковей беше посрещната на крака от залата, бурно и с много ръкопляскания. Тя беше министър в периода 2004 - 2007 г. Реформите й доведоха за създаването на независимия орган за разследване на корупция в Румъния, която вече подведе под отговорност редица високопоставени румънски политици и функционери.
В контекста на събитията
Посещението на Моника Маковей се случва в момент, в който шумно заявената като приоритет номер едно съдебна реформа на практика се очертава като все по-беззъба заради отстъпките, които управляващите направиха пред прокуратурата - на практика тя ще остане почти недокосната от промените. Миналата седмица пък председателят на парламента Цецка Цачева (ГЕРБ) анонсира, че партията й вероятно ще направи още компромиси пред опозицията при промените в конституцията.
Така нареченият "румънски модел" за борбата с корупцията пък не се харесва на управляващите. Премиерът Борисов дори си позволи да окачестви разследванията срещу политици в Румъния като просто политическа гонка. По този повод Маковей заяви в неделя вечер в интервю за "Нова тв", че изказването на Борисов е знак, че той не иска да се справи с корупцията. Тя нарече думите му "лъжа. Пълна лъжа". Срещу въвеждането на "румънския модел" обаче са и останалите парламентарни партии, с изключение на Реформаторския блок. Негови представители бяха на дискусията в понеделник, докато от ГЕРБ знаково лиспваха. На този факт обърна внимание адв. Любомир Авджийски от организаторите и призова реформаторите: "Ако се притеснявате, че ГЕРБ няма да се съгласят - не се притеснявайте да напуснете правителството. Ако се притеснявате, че ще дойдат БСП и ДПС, не се притеснявайте, защото ще ги свалим отново. Ще сваляме всяко правителство, докато нещата не се случат".
В залата беше и правосъдният министър Христо Иванов, който обаче защити подхода на правитеството - законови и конституционни промени (виж карето).
Два пътя
По думите на Маковей има две решения за справяне с корупцията. Едното е да има силен политик, който иска такава промяна. "Трябва ви един човек с власт, който иска реформата. Трябват ви хора, които се осмеляват, които поемат риск. Страхът парализира. Някой трябва да започне", каза тя. Според нея обаче нещата могат да се случат, дори ако няма такъв политик, стига да има достатъчно независими съдии и прокурори. "Трябва да имаш непоколебими, твърди хора - и прокурори, и съдии, защото има заплахи и шантажи и какво ли не", продължи тя.
Гергов опитва да завземе още от Пловдивския панаир. Преди осем години и половина Георги Гергов получи без пари и без състезание половината от капитала на Пловдивския панаир. Сега контролирано от него дружество ще опита да увеличи участието си в изложението и съответно да стопи държавния дял. Точно преди Агенцията за приватизация да пусне пакета за продажба.
Операцията е обвита в мъгла - кое дружество и срещу какво ще придобие нови акции в панаира не става ясно от документите за общото събрание, на което трябва да се гласува увеличението. Но ако мениджърите от обкръжението на Гергов могат да не разкриват информация, мълчанието на държавната е необяснимо. Министерството на икономиката, което е собственик почти на половината от капитала, не дава подробности нито за предложението, нито как ще го гласува.
Резултатът от действията и бездействията на държавата е, че за десет години тя не е получила и лев за подарения дял, няма и дивиденти от съвместното участие в панаира. А Гергов държи контрол върху топ актив - огромен имот в широкия център на Пловдив. Срещу който банките му отпускат заеми за десетки милиони. Сега, ако държавата позволи стопяване на дела й, шансът за получаване на нещо започва да става минимален.
Събрание от втори опит
Дружеството "Пълдин туринвест", 76% от което се контролира от бизнесмена Георги Гергов, а остатъкът от община Пловдив, ще опита да увеличи капитала на "Международен панаир Пловдив" под условие. Това стана ясно от дневния ред за общо събрание на акционерите. Първоначално то трябваше да се проведе на 19 май, но заради липса на кворум е отложено за 9 юни. Дневният ред е предложен от борда на директорите на панаира, като поканата е подписана от Иван Соколов, представител на "Пълдин туринвест" - свързано с Гергов дружество.
В дневния ред има три точки - промяна в борда на директорите, увеличение на капитала под условие и промени в устава на дружеството. До редакционното приключване на броя никой от дружеството не предостави информация с колко точно ще бъде увеличен капиталът и при какви условия ще се записват новите акции. В поканата е отбелязано, че "акциите ще се запишат от определени лица на определена цена с парични и/или непарични вноски".
От Министерството на икономиката, което е собственик на държавния дял от 49.6%, не дадоха отговор на въпрос на "Капитал Daily" какви ще са условията на увеличението и как ще се промени акционерната структура, ако предложението бъде прието. Не е ясно и как ще гласува представителят на държавата на събранието на 9 юни - от министерството заявиха: "В зависимост от това какви допълнителни материали ще бъдат предложени за втора дата и след техния анализ министърът на икономиката Божидар Лукарски ще вземе решение."
Добрата новина е, че според сегашния устав акционерното участие на държавата не може да бъде намалявано. Възможно е обаче предлаганите промени в устава да са за промяна на тази разпоредба. От протокол на съвета на директорите се вижда, че от тримата членове държавният представител е гласувал против увеличението и промените в устава.
Социалното министерство ще плаща милиони на чиновници за кухи проекти. На фона на драстични проблеми на пазара на труда и лобиране до последно за по-висок бюджет за оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" социалното министерство се кани да плати милиони левове за кухи проекти на администрацията. Някои процедури вече са открити. От обявленията става ясно, че администрацията ще получи милиони за изпълнение на дейности, които са част от задълженията й. Най-ниската стойност на обявените до момента проекти е за 1 999 980 лв., като срещу тази сума ще се пише анализ за оценка на законодателството за интеграцията на малцинствата с фокус ромите и ще се изготви система за мониторинг.
Това става ясно от обновената индикативна програма за изпълнение на проекти по "Развитие на човешките ресурси" през 2015 г. Това е първата одобрена от ЕК оперативна програма за новия период, с най-голяма готовност за стартиране на дейностите.
От публикуваната от социалното министерство справка за проектите, които ще се реализират тази година, става ясно, че бюджетите са, меко казано, притеснителни. Така например Комисията за защита от дискриминация ще получи 3.5 млн. лв. за провеждане на социологическо проучване, което да идентифицира кои са най-силно засегнатите от риск от дискриминация групи. С парите щели да се изготвят и инструменти за установяване и предотвратяване на дискриминацията, ще се обучават служители, ще се прави мониторинг за спазването на антидискриминационното законодателство, ще се пишат наръчници. За сравнение - годишният бюджет на Комисията за защита от дискриминация за 2015 г. възлиза на 2.09 млн. лв., или с 1.5 млн. лв. по-малко от предвиденото финансиране по един-единствен проект.
По 2 млн. лв. ще получи тази година и самото социално министерство, както и секретариатът към Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към МС. Срещу сумата от 2 млн. лв. министерството ще разработва или актуализира (посочени са като алтернатива) финансови модели за остойностяване на социални услуги, които предстоят да се делегират от държавата, ще се въвежда моделът "парите следват клиента", ще се пишат предложения за промени в нормативната уредба, ще се пише анализ за предоставяните социални услуги на уязвими групи. За тези дейности чиновниците по принцип получават заплати.
Общо 5.7 млн. лв. ще получи и Главната инспекция по труда - с 3 млн. лв. ще разработва вътрешна система за обучение и контрол на знанията на служителите, а 2.7 млн. лв. - за създаване на база данни на рисковите обекти и на система за оценка на риска и планиране на инспекционната дейност.
Издаването на касови бележки става задължително и за спорта и културата. Финансовото министерство предлага поредното разширяване на кръга от търговци, длъжни да ползват касови апарати. Този път от промените ще бъдат засегнати всички, които предоставят услуги срещу издаване на билети - собствениците на театри, кина, организаторите на спортни събития, общинските фирми за платено паркиране. Изключение занапред ще има само за търговците, които продават билети за превоз на пътници.
Това става ясно от публикувани за обществено обсъждане промени в наредбата за отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства. Според финансовото министерство промените ще доведат до ограничаване на укриването на данъци. Точна оценка на очаквания ефект обаче няма.
В момента търговците, които предоставят подобни услуги, са изключени от наредбата за фискалните устройства, защото подлежат на контрол по друг ред - правилата за отпечатване и контрол върху ценни книжа. В мотивите на МФ не се разяснява защо експертите са преценили, че контролът по реда на отпечатването на ценни книжа не е достатъчен и е необходимо продажбите да се отчитат и с фискални устройства с дистанционна връзка с НАП.
Не е ясно на колко се очаква да възлязат разходите по закупуване на фискални устройства от всички търговци, които в момента отчитат продажбите чрез билети. Цените на касовите апарати варират, масовите са около 200 - 240 лв. Отделно се плаща за програмиране и регистриране на апарата в НАП. Това изискване може да се окаже особено трудно изпълнимо при продажбата на билети за платено паркиране. Според предложените в момента текстове крайният срок, в който търговците трябва да свършат това, е 31 август 2015 г.
С премахването на изключението за спорта и културата транспортът ще остане единственият сектор, в който ще е позволено отчитането само с билети. До този компромис се стигна след неколкократни отлагания на срока, в който да бъдат въведени фискалните устройства. В крайна сметка редица търговци в транспорта изпълниха условието преди облекчаване на изискванията. Досега не е представян цялостен анализ за ефекта от въвеждане на фискалните устройства с дистанционна връзка с НАП върху отчитаните обороти.
Столични мистерии: Нещо жълто шашна софиянци. Две мистерии - жълти петна по земята и странна миризма във въздуха, озадачиха жителите на София. Вчера сутринта по терасите на кооперации и уличните платна в центъра и източните квартали се появиха жълти петна. Причината вероятно е във въздушни маси, дошли от Африка, обяви синоптикът Петър Янков от ТВ МЕТ. По данни на Гражданската защита няма завишена радиоактивност, а от екоминистерството съобщиха, че са взели проби от праха. Резултатите ще излязат днес. Втората версия е, че петната са причинени от цъфтежа на дърветата.
И в миналото е имало такъв прах, като тогава е установявано, че е полен, отделен от растения, обясниха от РИОСВ. И според НИМХ на БАН прахът "окомерно" прилича на полен. Подобна теза сподели и шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева.
Нейни колеги провериха и сигнал за мирис на сяра и "отрови", подаден от жители на "Дружба" 2. Или е нещо моментно, или идва от лабораторна дейност, обясни Георгиева. От РИОСВ посетиха мястото, но не взеха проби, защото там няма производствени обекти. Инспекторите обаче установили лека миризма, идваща от "междублоковите пространства". Така и не стана ясно какъв е източникът на мистериозния аромат.
Американските тецове изхарчили 108,7 млн. лв. незаконно. Американските централи AES "Гълъбово" и "Контурглобал Марица изток 3" са изхарчили незаконно над 108,7 млн. лева, показват проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция, с докладите от които „Труд" разполага.
По закон двете централи са длъжни да прилагат изискванията на Закона за общствените поръчки, защото са доставчик на електроенергия.
Проверката на инспекторите обаче е показала, че „Контурглобал" не е обявил 4 поръчки на стойност 4,1 млн. лева, а AES - 113 поръчки за 104,78 млн. лв. Проверкит са напревени по искане на Министерството на енергетиката и включват периода от началото на 2013 г. до края на 2014 г.
В сметките не са включени парите, които дружествата са дали на свързани с тях компании, тъй като се допуска по закон в такъв случай те да не обявяват конкурс.
Проверката на АДФИ е показала, че AES Гълъбово въобще не е провеждала поръчки през последните две години - 2013 г. и 2014 г.
Дружеството е имало собствена система за осчетоводяване на доставките, строителството и услугите и затова инспекторите е трябвало да проверят всеки един случай по отделно. От компанията казаха пред „Труд", че процедурата по проверката на АДФИ все още тече и не могат да коментират резултатите от нея.
Инспекторите са проверили в дружеството поръчки за над 446,1 млн. лева, като над 342,5 млн. от тях са изхарчени за гориво (въглища) или са предоставени на свързани дружества срещу услуги.
За останалите пари обаче не са обявени обществени поръчки. Най-много пари без конкурс са изхарчени за доставки - над 64,1 млн. лв., за услуги - 39,4 млн., и за строителство - 1,16 млн. лв. От АДФИ са открили, че отговорните лица, които управляват централата обаче са четирима и нямат кого да санкционират за нарушенията, пише в доклада.
В „Контурглобал Марица изток 3" финансовите инспектори са проверили поръчки за 9,3 млн. лева от общо 231,2 млн. лв. проведени през последните две години. 27% в дръжеството държи държавната Национална електрическа компания.
Двете американски централи имат подписани 15 годишни договори за изкупуване на ток с НЕК. Дружествата се договориха с Министерството на енергетиката да намалят част от цените на енергията ако до края на юни НЕК им плати забавени плащания за електроенергия от близо 700 млн. лева.
Датчици следят реките в София. 26 хидрометрични станции с радарни сензори са монтирани на четирите реки, които преминават през столицата. Това обясни вчера столичният кмет Йорданка Фандъкова, която даде старт на кампания за подготовка на населението за реакция при природни бедствия и кризи заедно с главните редактори на водещите медии у нас. Вестник „Монитор" ще партнира на Столичната община и ще се включи в разпространяването на брошурите за оцеляване
Датчиците следят постоянно нивото на водата в коритата, а софтуерът прави и дългосрочни прогнози за състоянието на реките Перловска, Владайска, Слатинска и Суходолска. При хубаво време станциите подават актуална информация на всеки 4 часа, а когато завали, процесът се ускорява. Преди новата система експерти отиваха на място по време на всеки пороен дъжд, за да следят нивото на реките, което отнемаше около 30 минути. А сега информацията се получава веднага, а кметицата може да я следи и от телефона си. Системата се прилага за първи път в Европа, а проектът е на стойност 739 000 евро и е финансиран от Федералното министерство на образованието и науката на Германия.
Установени са около 7 критични участъка по речните корита на територията на Столичната община, отчете още Фандъкова. Тя обясни, че най-опасното място е районът на Нови Искър, защото там има водосбор. Досега от общината са почистили около 50 км речни корита.
„Във всеки един район имаме дежурни екипи, които наблюдават и критичните точки, и като цяло ситуацията, за да може да се реагира", добави кметицата. Продължава контролираното изпускане с 10 кубически метра в секунда на язовирите „Искър" и бент „Кокаляне". Язовир „Панчарево" пък се понижава с 40 кубически метра в секунда.
„Издадох заповед за почистване на листа и клони от оттоци, шахти. Това е също проблем за завиряване на улиците", каза още Фандъкова.
БАН: 1,4% ръст на българската икономика през 2015 г. Ръст от 1,4% на българската икономика през 2015 г. се предвижда в годишния доклад на Института за икономически изследвания при БАН. В краткосрочен план се очаква нисък, но ускоряващ се растеж, който да достигне нива от 2,1% и 2,5% през 2016 и 2017 г. Прогнозата се основава на очакванията за ускорен износ в еврозоната, на нарастване на вътрешното потребление и на приноса на еврофондовете. Очаква се също така инвестициите и износът да запазят темповете на растеж, а инфлацията да остане отрицателна.
Продължава неблагоприятната тенденция на много нисък растеж от 1 - 2%, каза проф. д-р Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания при БАН.
Глобалните и регионални тенденции не оправдаха очакванията за възстановяване на растежа през 2014 г. Част от причините бяха политическа и икономическа нестабилност, което повлия върху международните цени, които не успяха да регистрират растеж през последните 2 г. В опит да се преодолеят някои нестабилности в глобален мащаб и заради дефлационната опасност в ЕС бяха проведени редица политики, някои от които агресивни - като опитите на ЕЦБ за количествени улеснения, заяви Иглика Василева от БАН.
Очакваме частното потребление да засили темповете си на растеж, фактори за това виждаме в повишаващата се заетост. На пазара на труда очакваме плавно подобрение и достигане на ниво под 10 % през 2017 г. прогнозира експертът.
Надеждата възстановяването на износа след кризата да повиши и растежа, не се е оправдала, защото у нас БВП се формира основно върху вътрешното потребление, а то остава свито, каза проф. Александър Тасев. Според него има три фактора за растеж на икономиката - наличие на производства, които създават силен износ, силна продукция за вътрешен пазар, която ограничава вноса и високи заплати, които да водят до високо вътрешно потребление.
При нас тези три фактора са на обратния полюс ниско производство, висок внос и ниски заплати, посочи проф. Тасев. При тези условия експортът може да даде принос в ръста на икономиката ни от не повече от 2,5 % , каза той.
Време е да се отвори дискусия за вида на данъчната система в страната, каза вчера доц. Виктор Йоцов. Ниската степен на разпределение на БВП от правителството лишава гражданите от предоставяне на повече социални блага, а имаме и неблагоприятно разделение на преки и косвени данъци, каза Йоцов.
Набират нови работодатели по „Младежка заетост". Работодателите, които искат да разкрият работни места по схема „Младежка заетост", вече могат да подават своите заявления в Агенцията по заетостта.
Очаква се стаж или обучение във фирма да преминат близо 8000 младежи до 29 години. Ако настоящият адрес на младежите е различен от населеното място, в което ще трябва да се трудят, през първия месец по програмата се осигурява транспорт от и до работното място.
По схемата се осигуряват разходите на работодателите за заплати, както и за здравни и социални осигуровки на младежите за срок от 6 месеца. Ако след изтичането на стажа служителят остане на работа и сключи безсрочен трудов договор, разходите на работодатели за социално и здравно осигуряване в следващите 6 месеца също ще бъдат покрити.
Ако младият човек просто преминава обучение във фирмата, неговото възнаграждение ще бъде в размер на 90 на сто от минималната работна заплата. Наставникът на младия работник ще получава половин работна заплата, която също се покрива по схемата.
ВМЗ Сопот ще заработи, има и пари за заплати. Съгласно разпореждането на прокуратурата, служители на РПУ - Карлово трябва да локализират епицентъра на двата взрива в Иганово, а след това да бъде почистено и обезопасено.
Това обяви зам.-министърът на икономиката Любен Петров след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество "Отбранителна промишленост", предаде БГНЕС.
Петров поясни, че следващият етап ще бъде влизането на специализирана група, която ще извърши оценка на риска на съоръженията и ще започне възстановяването на работата на площадката в Иганово.
Зам-министърът на икономиката обяви, че има и пари за заплати и до 28 май всички служители на ВМЗ Сопот ще получат своите възнаграждения.
Участниците в срещата са постигнали съгласие и за сезиране на Инспекцията по труда, която ще следи работния процес. Договорите на завода също са преразгледани и по този начин ВМЗ Сопот няма да плати неустойки за неизпълнение на поръчки.
Сключен е и договор за предоставяне на специализирана техника от Министерството на отбраната, която ще служи за разчистването.
Иванка Иванова, председател на синдикалната организация на КНСБ обяви, че на този етап заводът няма да бъде приватизиран.
Директорът на ВМЗ Сопот Иван Стоенчев заяви на свой ред, че косвените дневни загуби на предприятието възлизат на 500 000 лв. Близо 3 млн. лв. са щетите от падналите сгради. Заводът обаче има застраховка и затова те ще бъдат покрити.
Търговците печелят най-много от млякото. Търговците в магазините печелят най-много от всички участници в млекопроизводителната верига. Това заяви в ефира на „Здравей, България" председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
Той обясни, че в крайната цена на млякото влизат транспортът до млекопреработвателното предприятие, пастьоризирането, опаковането, транспортните разходи до магазина и данъкът добавена стойност.
„Оттук нататък започват търговската надценка и бонусите, които възлизат на минимум 40-50%", каза Зоров.
Той напомни, че българските производители получават поне два пъти по-ниски субсидии в сравнение с колегите си от Европейския съюз.
Според експерта продажбите на родни млечни продукти трябва да се стимулират допълнително. Един от начините за това е да се поставя трибагреникът върху етикетите на продуктите, произведени от българско мляко. Също така трябвало да се осигури равен старт на всички родни фирми. И най-важното - да се намали ДДС-то върху млечните изделия.
Произвеждаме над 100 т олио от лавандула. Над 100 т лавандулово масло годишно се произвежда у нас през последните години, по данни на Българската национална асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика" (БНАЕМПК). "Очакванията ни са за добра лавандулова кампания, което означава, че поне 100 т лавандулово масло ще се произведе и тази година. Друг е въпросът какво ще бъде неговото качество и къде ще бъде реализирано, защото пазарът на лавандула и на етерични масла изобщо не е безкраен и не количеството, а качеството е важно", посочва Николина Узунова, изпълнителен директор на БНАЕМПК. По думите й трудно може да се даде точна прогноза колко ще е количеството произведено лавандулово масло.
"А обяснението е едновременно просто, прозаично и убийствено българско - няма официална статистика за това колко са засетите с лавандула площи у нас", коментира Узунова. По думите й броят на желаещите да инвестират в лавандулопроизводството непрекъснато расте и всяка изминала година все повече площи се насаждат с лавандула. Засилен интерес има дори в територии, за които не е характерно производството, като например Севeрна България. Това обаче поражда редица въпроси - доколко тези нови предприемачи имат опит в производството на лавандула, доколко са проучили и закупили подходящите сортове според почвата и доколко са проверени източниците на посадъчен материал, тъй като на пазара има такива, които не са лицензирани.
"Всички тези въпросителни без ясен отговор поставят прогнозата за произведеното количество лавандула, и оттук на произведеното количество лавандулово масло, в сферата на предположенията. Въпреки че според предприемачи всеки тип масло намира своя потребител и не трябва да се опасяваме за реализацията на продукцията", казва Узунова. Тя е категорична, че всеки тип производство изисква специфични познания. Затова споделя скептицизма на колегите си от бранша, че доста се рискува от страна на някои предприемачи, а техният риск се отразява върху целия сектор.
"Производството на некачествено масло рефлектира върху целия бранш и вреди на изграждания с години имидж. Затова защитавам тезата, че не количеството, а качеството е важно", подчертава Узунова. Според нея бързата печалба за едни означава множество и дългосрочни проблеми за тези, които имат намерение да останат трайно в този бранш. Основните пазари на родно лавандулово масло са Франция, Германия, Япония, САЩ, Нова Зеландия, Арабският регион. "Франция е важен и основен контрагент, но родното масло е търсено и на други пазари. Според експерти от бранша Франция не се и стреми да ни надмине по производство на лавандулово масло, където страната ни е безспорен лидер от години", коментира Узунова. По думите й французите произвеждат по 30-40 т лавандулово масло годишно, а през последните 5 г. България произвежда около 100 т.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |