Четирима в надпреварата за БНБ. Радев - фаворит. Четири кандидатури за управител на Българската народна банка (БНБ) бяха внесени в парламентарната комисия по бюджет и финанси до следобеда на 17 юни, когато изтичаше срокът, даден за издигане на номинации. Очаквано сред тях са финансистът от МВФ Димитър Радев, който е предложен първо от ГЕРБ, а след това и от Реформаторския блок. Гуверньорът се избира с обикновено мнозинство и ако се съди по предварителните нагласи, на върха на БНБ ще застане Радев. Освен управляващите две партии представители на ДПС и БСП заявиха пред "Капитал Daily", че най-вероятно ще гласуват за него.
Изборът на нов управител е важен заради провала на сегашното ръководство по случая КТБ. Тя затвори преди година, след като години наред мажоритарният й собственик Цветан Василев финансираше свои бизнеси с парите на депозантите, а БНБ се правеше, че не го забелязва. Управителят Иван Искров цяла година не пое отговорност за случая.
Критики към надзора отправиха през последните месеци институции като Европейската комисия, Международния валутен фонд, рейтинговите агенции. Сред първите му задачи ще бъде да подготви финансовия сектор за предстоящата оценка на активите в банковата система и така наречените стрес тестове, които са планирани за началото на следващата година. Следващият гуверньор ще трябва да възстанови доверието в банковия регулатор и да го интегрира в европейската единна надзорна система
Номинациите на малките партии
Очаквано Патриотичният фронт издигна ректора на Висшето училище по застраховане и финанси Григорий Вазов. Внесена беше и кандидатурата на Бисер Манолов. Първоначалната нагласа за него в Реформаторския блок беше, че той няма да получи одобрение от останалите формации в партията, тъй като зад него стояха само от "Движение България на гражданите", а за да излезе като номинация на блока, е нужно квалифицирано мнозинство. В сряда обаче Миланов официално влезе в надпреварата като една от двете номинации на реформаторите. Оттам обясниха, че излизат с две предложения, защото такава била практиката в държавите, към които се стремим - да се чуе концепцията на повече от един кандидат. Според говорителя на партията Радан Кънев издигането на кандидат за управител на БНБ не е създало напрежение в редиците. И че в зала ще гласуват и за двете кандидатури - на Радев и на Манолов.
БСП, която се канеше да издигне две номинации за гуверньор, се въздържа от участие в процедурата. Източници от левицата казаха за "Капитал", че ще запазят своя кандидат за другото състезание - за подуправител и ръководител на управление "Банков надзор", макар да нямат право да се месят в него. Изборът на екип е независимо право на новия гуверньор. Парламентарната група на партията е имала среща с кандидата за управител на БНБ, издигнат от АБВ, Григорий Вазов, но най-вероятно подкрепата си червените ще дадат за Димитър Радев.
Банкерът от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Камен Захариев, който бе заявил желание да участва в конкурса за гуверньор и се радваше на добри отзиви от бизнес средите, не е сред номинираните в дадения срок, което означава, че не е събрал необходимата политическа подкрепа.
Какво следва
Според одобрените преди седмица от парламента правила за избор на управител на централната банка номинации се правят от парламентарно представени партии. Седмица след издигането им може да започнат изслушванията пред комисията по бюджет и финанси. След като се запознае с концепциите им за работа, тя ще изготви доклад, който ще бъде представен на депутатите в пленарната зала. Комисията няма да класира кандидатите, нито ще отправя препоръки преди гласуването. За следващ управител на БНБ ще бъде избран кандидатът, който спечели повече от половината гласовете, а ако има двама с такъв резултат, печели този, събрал повече гласове "за".
След избирането му от Народното събрание новият управител на БНБ ще трябва да даде своето предложение за подуправител, ръководещ управление "Банков надзор". Най-вероятно едновременно с това ще се пристъпи и към номинация за управление "Емисионно", тъй като мандатът на досегашния титуляр Калин Христов също изтича през октомври и изборът на наследник трябва да започне три месеца преди това.
Мандатът на настоящия гуверньор на централната банка изтича на 10 октомври, но очакванията са Иван Искров да подаде оставка предсрочно, като в разговор с председателя на комисията по бюджет и финанси той е поел ангажимент да стори това на 19 юни. Така следващият управител ще може да встъпи в длъжност веднага след избора, а поправките в Закона за БНБ ще му гарантират пълен 6-годишен мандат на поста. Вторият вариант (ако Искров не подаде оставка) е новият гуверньор да поеме централната банка на 10 октомври.
Какви са финансовите проблеми на Атина и как стигна дотам. Гърция и международните й кредитори водят тежки преговори относно отпускането на поредния транш от спасителната й програма. Без него страната може да стигне до фалит - първата стъпка от серия от събития, които може да доведат до излизането й от еврозоната. АР резюмира основните теми в настоящата криза.
Проблемни моменти
Атина трябва да изплати задължения в размер на 1.6 млрд. евро към Международния валутен фонд (МВФ) този месец. Тя няма тези пари и преговаря с фонда и другите страни от еврозоната за отблокирането на 7.2 млрд. евро - последният транш от спасителен пакет, който изтича този месец. Без тези средства Гърция вероятно няма да може да плати задълженията си към МВФ. Но дори още по-големи вноски предстоят по-късно през лятото. Кредиторите настояват страната да ореже пенсиите и да реформира данъчната си система, преди да отпуснат парите.
Без пазар на облигации
Атина има нужда от кредити, защото не може да взема заеми на пазарите на облигации на достъпни лихвени равнища, както правят другите държави, за да финансират разходите си. Лихвите по държавните облигации на страната скочиха рязко в края на 2009 г., когато Гърция разкри, че бюджетният й дефицит е много по-висок от очакваното.
Пречки пред сделката
Гърция не успява да сключи сделка с кредиторите, тъй като новото й правителство, избрано през януари, заяви, че няма да спазва мерките, които предишните правителства отдавна са приели. Тези мерки включват орязване на пенсиите, заплатите, работни места в публичния сектор, както и по-високи данъци. Тези мерки за икономии целят да се намали бюджетният дефицит, но също така се отразяват на икономиката, като увеличават безработицата и бедността. Сегашното правителство на СИРИЗА заяви, че няма да спазва повече подобни мерки. Кредиторите обаче твърдят, че ще му се наложи, ако иска да получава още средства. Те се притесняват, че ако Атина не подобри публичните си финанси, никога няма да си изплати дълговете.
Риск от фалит
Обявяването на фалит означава рискове за доверието на самите гърци и криза за банките. В момента банките са подкрепяни от спешна кредитна линия на Европейската централна банка (ЕЦБ). Ако Гърция не е в състояние да плаща на кредиторите си, правителственият дълг, който банките използват като обезпечение по заемите си от ЕЦБ, ще се обезцени и ЕЦБ може да оттегли подкрепата си. Тогава Гърция ще трябва сама да подкрепя финансово банките си, но няма парите да го направи. Теоретично ще трябва да започне да печата своя валута, а това ще означава напускане на еврозоната.
Дългосрочни въпроси
Гръцките проблеми няма да бъдат решени завинаги с тези 7.2 млрд. евро. Парите ще стигнат само да покрие задълженията си за няколко месеца. Така че Атина и кредиторите й трябва да намерят дългосрочно решение. Тъй като повечето гръцки дългове се състоят от спасителни заеми, ще помогне, ако кредиторите се съгласят да отхлабят условията по тези заеми - или като намалят лихвите върху тях, или като удължат срока за изплащане. Миналата година кредиторите обещаха да обмислят това. Но подчертаха, че решение може да се вземе само след като Гърция изпълни реформите, искани в замяна на отпускането на 7.2 млрд. евро.
Отпуските вече няма да горят. Дните отпуск, които не са ползвани през годината, вече няма да изгарят, а ще могат да се ползват, докато работникът е при същия работодател.
Тази промяна в Кодекса на труда ще гледат в четвъртък депутатите от парламентарната комисия по социалната политика и труда. Предложението за отпадане на давността на отпуските е направено от шефа на комисията Хасан Адемов. То е подкрепено от социалното министерство и правителството, научи в. "24 часа".
Отпадането на давността се налага, след като се премахва и графикът на отпуските за фирмите, обясни Адемов. По думите му така ще се гарантира конституционното право на работниците да си ползват отпуска.
В момента отпуските трябва да се ползват до края на календарната година, като за следващата могат да се прехвърлят само 10 дни. Те също изгарят, ако не бъдат ползвани до 2 години.
Давността бе въведена от първото правителство на ГЕРБ заради натрупаните огромни отпуски в администрацията. Заедно с нея бе въведено и задължението на работодателя да изготвя годишен график за отпуските и да разрешава на служителя да си ползва избраните дни.
По предложение на депутата Петър Кънев парламентът вече одобри на първо четене отпадане на графика.
В държавната администрация няма да отпаднат нито давността на отпуските, нито задължението да се правят графици, и двете промени ще важат за работещите в реалната икономика, обясни Адемов.
Работник ще може да напусне работа с едномесечно предизвестие, ако е навършил възрастта за пенсия, предвижда друга промяна, внесена за второ четене на законопроекта. Това е контрамярка на приетото принудително пенсиониране от страна на работодателя.
240 мажоритарни депутати иска ДПС. Всичките 240 народни представители да се избират мажоритарно. Това настоя лидерът на ДПС Лютви Местан на извънредна пресконференция в Народното събрание.
"Българските граждани искат мажоритарен вот - безспорно. Всички социологически проучвания сочат огромна подкрепа. Но хората не искат 1/3, а всички депутати да бъдат избирани мажоритарно. Защо въпросът тогава се задава "Съгласни ли сте част от депутатите да се избират мажоритарно?" Това е лицемерно, демагогско", срази формулировката на президента Росен Плевнелиев Местан.
Затова ДПС ще предложи редакция на въпроса "Съгласни ли сте всичките 240 народни представители да бъдат избирани мажоритарно?". Такива са нагласите. Народът иска да бъде питан така, а не за 1/10, 1/3 и тем подобни дедукции", отряза Местан.
"24 часа" научи, че преди пресконференцията по време на председателския съвет сутринта той предупредил лидерите на останалите групи за инициативата на ДПС.
Както "24 часа" вече писа, първоначалното намерение на президента Плевнелиев и депутати от мнозинството било питането да звучи така: "Съгласни ли сте поне 1/3 от народните представители да се избират мажоритарно?" Вариант Б е звучал "половината народни представители да се избират мажоритарно". В крайна сметка във внесената формулировка в деловодството на НС бройка не е фиксирана.
Заради натоварената програма на президента Плевнелиев, който е на визита в Грузия, в сряда той не успя да се запознае с искането на ДПС.
Иначе Местан напомни, че от движението винаги са се обявявали против мажоритарния вот, защото той ще унищожи малките партии. "Ние не губим от мажоритарния вот, води ни грижата за многопартийното представителство в НС. Никой дори не се замисли колко е отговорна позицията на ДПС. Затова днес казваме: "Добре, нека бъдем това, за което ни смятат", хвърли ръкавицата Местан. И срази като "илюзия" заблудите, с които избирателят се заблуждава популистки, че като променим избирателната система, политиката ще стане много качествена.
При всички случаи критерият кой е лицемер бил този - кой как ще гласува за идеята на ДПС за 240 мажоритарни депутати.
"Ако демагози с оголени лица гласуват "против", то ДПС има още един инструмент. Много е възможно да инициираме подписка с над 500 000 български граждани, които да поискат провеждането на задължителен референдум за 100% мажоритарен избор"", разкри председателят на ДПС.
Тогава обаче таксите ще паднат и ще се реализира максимата "Внимавай какво си пожелаваш, да не ти се случи", предрече Местан. Той е категоричен, че десните извън ГЕРБ не искат нито мажоритарен, нито задължителен вот, но нямали доблестта да го кажат.
При 100% мажоритарен вот ще влязат само две партии в парламента - ГЕРБ и ДПС, заяви депутатът от БСП Мая Манолова. Тя обаче не обвинява за това искане ДПС, а президента, който отворил кутията на Пандора. "Не подкрепям мажоритарния вот, но съм за това въпросът на референдума да е дали да има мажоритарно избиране на всичките 240 депутати", каза Манолова.
"С цялото ми уважение към политическия опит и зрелостта на ДПС ще кажа, че и двете крайности са неприемливи - и задължителното гласуване, и 100% мажоритарно избиране на депутати", заяви зам.-шефът на АБВ Румен Петков. АБВ е "за" мажоритарен вот, но във вариант 50:50. Според Петков формулировката "част от депутатите да бъдат избирани мажоритарно" е некоректна, защото и 1 депутат е част.
Онлайн пазим ред за профилактичен преглед. От догодина здравно осигурените българи ще имат достъп през интернет до работния график на джипито (сега той не е публичен) и сами ще могат да се записват за задължителния профилактичен преглед. Предвижда се дотогава да заработи електронното здравеопазване (ще ползваме и е-рецепта), затова отбелязването на прегледа ще става и онлайн.
Това отговори на запитване на „Труд" здравният министър д-р Петър Москов. В момента около половината осигурени отиват на профилактика, но останалите даже и да поискат да я отметнат, за тях няма предвиден ресурс. „Как личните лекари изчислиха, че са необходими примерно 50 млн. лв. повече?! Може да са далеч по-малко. Това ще стане ясно, когато работната група по проблема излезе с анализи, а каквото е необходимо като финансиране от догодина, то ще бъде осигурено", каза още министърът. За да приемат „присърце" извършването на прегледите, за добрите джипита ще има стимули. Те могат да са между 5000 и 10 000 лв. на година. Раздаването им можело да стане още от 2015-а, но никой не бил вменил примерно, ако пациентът е хипертоник, да се записва изрично всяка стойност от направените му изследвания. Това и още други подобни задължения ще се заложат от догодина, а спазващите ги стриктно семейни доктори (което се прави в името на пациента) ще получават бонуси. Москов бил отворен за разговор с личните лекари по въпроса. Той припомни, че както е съобщил на форума на „Труд" за правата на пациента, със социалния министър Ивайло Калфин продължават да работят с Кодекса на труда да се осигури един свободен ден, в който да се извършва профилактичният преглед.
Д-р Петър Москов коментира, че разделянето на лечението в основен и допълнителен пакет, не е свързано с икономии, а целта е да се овладеят основните причинители на лошите здравни показатели на българите, тъй като децата ни боледуват повече, а като нация умираме по-рано от средния европеец.
„Сърдечносъдовите, мозъчносъдовите и раковите заболявания и консумативите, които се ползват при лечението им (колкото и скъпи да са), ще са в основния пакет и за тях нищо няма да се доплаща", заяви министърът. На въпрос дали ще се покриват и койловете, прилагани при вътресъдовото лечение на мозъчните аневризми, стигащи 40 000 лв., или модерните сърдечни стентове, Москов отговори: „А как така лекарите са изчислили, че струват 40 000 лв., а не примерно 5000 лв.?!". Тези и всички останали дейности, плащани от НЗОК, ще се остойностят наново до есента. Със задачата се е заела специална работна група в МЗ.
Членове на ръководствата на дружествата по кардиология и по неврология заявиха пред „Труд", че няма какво да се извади от сегашния пакет на касата за лечението на заболяванията от двете специалности. Зам. здравният министър д-р Бойко Пенков вчера отсече, че лично той ще им помогне да се махнат някои болести, чието място не е в основния пакет. Потвърди го и Москов.
За лечението по допълнителния пакет пък ще се изработят максимални срокове на изчакване. А който има допълнителна здравна застраховка, няма да чака и ден.
Лек спад на инвестициите през април. 67,8 млн. евро са преките чуждестранни инвестиции в България през април по предварителни данни на БНБ. Те намаляват спрямо същия месец на предходната година, когато в страната са били вложени 80,1 млн. евро. За времето от януари до април т. г. чуждите инвестиции са 523,5 млн. евро, което е с 22,7% повече спрямо същия период на 2014 г., когато са били 426,6 млн. евро. Предоставените кредити на дъщерни дружества от чуждестранни компании майки са в основата на увеличението на инвестициите през първите четири месеца на т.г. Те са били 408 млн. евро спрямо 281,9 млн. евро за първите четири месеца на 2014 г. Инвестициите в акции и дялове обаче намаляват от 89,4 млн. евро на 61,8 млн. евро. Вложенията на чужденци в недвижими имоти също спадат. През първите 4 месеца на т.г. те са били едва 17 млн. евро при 38,6 млн. евро през същия период на 2014 г. Реинвестираната печалба за времето от януари до април е 53,7 млн. евро.
66% искат да пазаруват през мобилния телефон. Безконтактните плащания бързо печелят привърженици в България. Според проучване на MasterCard - MasterIndex България 2015, 92% от притежателите на карти у нас биха искали да плащат безконтактно. 66% пък биха пазарували през телефона си. За една година доверието в онлайн плащанията е нараснало значително - от 32 на 57 процента, каза Артур Туремка, генерален мениджър на MasterCard за Балканите. Според него през годините картодържателите у нас са повишили очакванията си за удобството, сигурността и контрола на картовите разплащания. Притежателите на карти смятат, че безконтактните плащания са най-удобни за ползване в супермаркетите (45%), пак толкова намират мобилните плащания за най-подходящи при комуналните услуги. Увеличава се процентът на тези, които искат да плащат с картата си в държавните и общинските институции - 30 на сто. Като те настояват в общините и държавните учреждения да се поставят ПОС устройства, каза Ваня Манова, мениджър "Връзки с клиенти" за България. 82% от запитаните твърдят, че пазаруват онлайн. Това е значително повече в сравнение с 2014 г. - 57%, и с 2013 г. - 37%. Половината от тях плащат по мрежата поне веднъж месечно. Проучването направи и едно интересно разделение. За мъжете най-важно при избора на банкова карта е реномето на издаващата банка, докато жените се вълнуват на първо място от размера на таксите и лихвите.
БТПП: При излишък може да се намалят данъците. Отчетеният бюджетен излишък от 1,1 млрд. лв. към края на май е показател, че няма причина да се вдигат данъците. А ако се извади повече бизнес на светло, дори може да намаляваме данъци. Това заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов, който представи годишното издание на палатата "България в цифри". Доброто изпълнение на бюджета се дължи преди всичко на затегнатия контрол от страна на НАП, задържането на разходите и икономическия растеж, който се отбелязва от началото на годината, каза Симеонов. За първото тримесечие България отчита 2% ръст на БВП, като основен двигател за това е износът, който нараства с 12%.
Отчита се и повишение на промишленото производство, спад на безработицата и 56 000 повече заети в сравнение с първото тримесечие на 2014 г. "Ръстът на заетостта бе изненада за нас след увеличението на минималната работна заплата от 1 януари", призна Симеонов. Според него обаче е възможно наесен да има осезаем спад, след повторното вдигане на най-ниското месечно възнаграждение от 1 юли. В същото време от БТПП признават, че именно заради ниските разходи на труд в сравнение с останалите страни в ЕС, нашите предприятия успяват да увеличат износа си. Според БТПП туризмът също ще изиграе водеща роля за растежа на икономиката през тази година.
НАП и КАТ в акция „Временни номера". Масирани проверки на временни регистрационни номера на автомобилите са започнали НАП и КАТ в цялата страна. Причината е, че в двете структури са получени десетки сигнали, че недобросъвестни шофьори продължават да карат колите с транзитните табели, въпреки че им е изтекъл срокът на ползване.
Затова е започнала и хайка на всички автомобили с чуждестранна регистрация в цялата страна. Издирването на колите продължава вече няколко месеца. Интересен факт е, че най-често това правели хора, закупили си автомобили втора ръка на известни скъпи немски марки.
Търговци на коли обясниха, че те пристигат от чужбина с транзитни номера. Табелите можело да бъдат използвани у нас за период най-много от три месеца, след което трябвало да се пререгистрират. Недобросъвестни собственици обаче продължавали да карат със старите номера, тъй като по този начин не плащали нито данъци, нито глоби.
Най-разпространени били австрийските номера, на които не е обозначено до кога важат.
„За да разберат, че номерата не са актуални, полицаите трябва да проверят документите им. Хубавото е, че вече се научиха и започнаха да го правят. Има и случаи, в които купувачите се разбират със стария собственик и запазват номера. Това обаче означава човекът да си сложи главата в торбата. Защото ако стане някакъв проблем и колата е регистрирана в една уредена държава като Германия, например, всичко ще лъсне много бързо", заяви търговец на автомобили.
Собствениците на сините табели за временно пребиваващи също не плащали данъци у нас. Те се използвали предимно от студенти от Турция дошли да се обучават в България.
Друга врътка, използвана за спестяване на данъци, пък било декларирането на колата като спряна от движение. Този номер се прилагал най-честно за много скъпи коли, внос от чужбина. За прехвърлянето на тези возила на БГ собственик трябва да се платят солени такси и данъци. Така за да се избегне плащането на тези крупни суми, които могат да достигнат и няколко хиляди лева, возилото влиза у нас като спряно от движение. По този начин на хартия не се води автомобил, а купчина ламарини и за неговото прехвърляне се плащат малки такси. След това новият собственик отивал в КАТ, където заявявал, че пак иска да пусне колата в движение, и плаща друга малка такса и возилото отново е изрядно.
Въвеждат добавка задължения към обществото и за износа на ток. След изрично искане на премиера Бойко Борисов енергийното и икономическото министерства ще предложат промени в Закона за енергетиката, които да позволят и при износа на ток да се начислява добавка „задължения към обществото". Това съобщи вчера икономическият министър Божидар Лукарски. Той присъства на заседанието на икономическата комисия в парламента, на което шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов беше изслушан за предстоящото вдигане на цените на тока. Новината беше приветствана от Иванов.
Въпросът с добавката е била обсъдена на вчерашното редовно заседание на кабинета. В момента се работи по текстовете и вероятно още на следващото заседание на Министерския съвет промените в закона ще бъдат приети, допълни Лукарски. На въпрос дали износителите на ток ще трябва да плащат пълния размер на добавката или само някои от нейните компоненти, икономическият министър каза, че тепърва ще се работи по подробностите.
Плащането на добавките от износителите на ток не е новост. От 1 юли 2012 г. тогава ДКЕВР реши, че и те ще плащат за зелена и кафява енергия и за дългосрочни договори. Година по-късно износът на ток беше освободен от плащане на добавките, след като се отчете, че той е спаднал наполовина.
Въвеждането на добавката и за износа на ток означава, че КЕВР трябва да прави наново доста сметки. Със сигурност на 1 юли ще видим решение на КЕВР за цените на тока, което доста се различава от проекта, който беше обсъден публично. Битовите потребители дори могат да бъдат зарадвани с по-ниско от планираните 2 на сто увеличение на тока, точно заради включването на износителите на ток в плащането на добавката. При всички положения обаче то няма да е по-високо от 2%, гарантира за пореден път вчера шефът на КЕВР Иван Иванов.
Наред с това в ценовото решение трябва да бъде отразен и ефекта от наредбата, с която на големите фирми се прави отстъпка от част от добавката „задължения към обществото". Става въпрос за частта, която се пада на зеления ток. Според проекта производства с над 30 гигаватчаса годишно потребление на еленергия ще могат да плащат само 15% от зелената добавка. Тя е 21 лв. от общата добавка от 40 лв. по модела на КЕВР.
Проблемът с наредбата е, че срокът за общественото й обсъждане изтича в деня, в който регулаторът трябва да вземе окончателното си решение за цените на тока - 30 юни. След това проектът трябва да бъде приет в окончателен вариант. Освен това наредбата може да влезе в сила след одобрението й от страна на Европейската комисия, съобщи на пресконференция по-рано през деня енергийният министър Теменужка Петкова.
Според заложените в проектонаредбата критерии за предприятията, от държавната помощ ще се възползват 27 големи фирми, обяви още Теменужка Петкова.
Петкова обясни, че в насоките на ЕК по въпроса няма точно определен праг на потреблението на ток, който трябва да се заложи.
Проектът за Кресненското дефиле ще струва 953 946 лв. Изготвянето на идейния проект за частта на магистрала „Струма" при Кресненското дефиле ще струва 953 946 лв. без ДДС.
Вече има и избрана фирма изпълнител след проведена обществена поръчка, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Срокът на изпълнение е 168 дни, допълниха от ведомството.
Спечелилата компания ще трябва да предложи удвояване на съществуващия път Е-79 при максимално използване на старото трасе, така че, от една страна, да бъде подобрено транспортното обслужване в участъка, а, от друга - да бъде заета възможно най-малка площ от дефилето.
От агенция „Пътна инфраструктура" допълниха, че по трасето Сандански - Кулата, което е лот 4 на магистрала "Струма", се работи в 24-часов режим. В първия участък от трасето, започващ от Сандански, се полага основният асфалтов пласт.
Целта е в началото на август 15-километровата отсечка от Сандански до Кулата да е готова, с което ще се улесни трафикът през най-натоварения период. Това ще позволи движението да се изнесе извън Марикостиново, Чучулигово, Кулата и Петрич, допълниха от пътната агенция.
В Топ 50 сме за правене на бизнес в света. Икономиката в страната възкръсва макар и бавно, въпреки че фирмите у нас са се подценили в оценките си за бизнес климата в началото на 2015 г.
В момента страната ни е в Топ 50 по-добро място за правене на бизнес в света, като се нарежда на 42-ро място сред 145 държави, показва доклад на Световната банка. Тези данни бяха оповестени от председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. „Анализите показват, че има светлина в тунела", категоричен беше той.
И подчерта, че за съживяването на икономиката ни, макар и това да става бавно, са доказателство ръстът на БВП от 2 на сто, повишението на износа с близо 13 процента за периода януари-април тази година, както и скокът от 1,5 на сто на промишленото производство. „През първото тримесечие в страната има и увеличение на заетостта. Работещите са с 56 000 души повече спрямо година по-рано", изтъкна Симеонов.
Той представи още мястото на страната ни по различни показатели в света и в Европа. Оказва се, че сме отличници по ниски данъци в ЕС и заемаме 7-о място измежду страните членки. По ръст на БВП пък сме на 11-а позиция. В света се нареждаме в по-предни позиции в категориите конкурентоспособност и макроикономика. По тези показатели сме съответно 56-и и 36-и. Лидерско място заемаме и по бюджетна прозрачност - 17-о място сред общо 100 държави.
Страната ни остава и сред първите по бързина на интернета, въпреки че губи две позиция от миналогодишната класация и става 25-а през декември 2014 г., докато година по-рано е била на 23-о място.
Симеонов коментира и факта, че въпреки ниските данъци и добрите условия за правене на бизнес у нас чуждестранните инвестиции в страната ни са намалели. Според него това се дължи най-вече на административната тежест. Той каза още, че въпреки това 90 на сто от вече инвестиралите в България имат намерение да разширят вложението си.
Любопитен факт от изнесените данни е още, че българските фирми се подценяват и са определили по-ниска оценка за бизнес климата, отколкото е реална тя. България е на 12-о място по оптимизъм за бизнес климата сред страните от Европа. Въпреки това страната ни излиза на 11-о място реално по ръст и реализация, сочат анализите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |