Световната банка съветва бизнеса да бяга от чиновници и политици. Четири ключови съвета към инвеститорите отправи постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън вчера. Най-важното правило за всеки бизнесмен е да избягва българските правителствени институции - независимо дали правителството е регулатор или клиент - тъй като "има достатъчно доказателства за ненадеждност и непредсказуемост".
Втората препоръка на Томпсън е бизнесът да минимизира договорите, защото "ако внесете в съда дело за договор, много е възможно да загубите". Томпсън съветва инвеститорите да не влизат в отношение със силните на деня на пазара - "защото те ще направят живота ви ад и ще ви изхвърлят от бизнеса". "Нужна е силна политика на конкуренция за преодоляване на монополното положение на силните на деня компании", посочи представителят на Световната банка.
Съвет №4 гласи, че успехът на бизнеса минава през стратегия за квалифициране на персонала. Трябва да имате ясен план за това как да промените степента на умения на работниците", изтъкна Тони Томпсън.
По думите му публичната администрация и образованието ни плачат за реформи. 20% от завършващите висшисти в България напускат всяка година. "Не се връщат, защото имат повече възможности за работа в чужбина", посочи пратеникът на СБ в София.
"През 2020 г. една четвърт от влизащите на пазара на труда ще са от ромски произход. Бизнесът много добре знае какво означава това и какво предизвикателство ще бъде наемането на квалифицирана работна ръка", коментира вицепремиерът Меглена Кунева", обяви тя. "Затова трябва нашите усилия трябва да бъдат насочени именно там - да интегрираме българските роми чрез образование. Няма алтернатива", каза още тя.
Кунева отбеляза, че България има сериозен проблем със застаряващото население и затова трябва да се помисли как да привлечем нова работна ръка - "хора, които да се развиват тук и да плащат своите данъци у нас".
България трябва да избере няколко приоритетни области, в които да се развива основно - например високите технологии и иновациите, смята вицепремиерът.
Българското председателство на ЕС ще се окаже златна мина. Българското председателство на Европейския съюз от юли до 31 декември 2018 г. ще се окаже златна мина за администрацията и бизнеса в градовете, в които ще се организират негови събития. Засега се очертава това да са София, Пловдив и Варна. Десетки милиони евро ще отидат за обучение на чиновници по чужд език, командировки до Брюксел и Страсбург, наемане на преводачи, покупки на техника, наемане на коли, хотели, кетъринг и ремонти на сгради и пътища. Това става ясно от публикувания вчера план за председателството, който трябва да бъде гласуван от правителството. След одобрението му ще стане ясна окончателната прогнозна цена, но се очаква сумата да надмине 100 млн. евро. Парите ще се вземат както от централния бюджет, така и от еврофондовете.
6.2 млн. лв. се очаква да излезе само обучението на 1000-1300 чиновници, които ще участват в подготовката и провеждането на председателството. Те ще бъдат излъчени от всяко министерство и трябва да отговарят на определени условия - минимално ниво на владеене на английски език, години професионален опит, познания за съответния сектор на ЕС, лидерски и комуникативни умения и др. За тези, които не знаят достатъчно добре чужд език, се предвижда допълнително обучение, включително и по индивидуални програми. Парите за обучението им се очаква да дойдат по европейската програма "Добро управление". За да се определи нивото на владеене на език, външното министерство ще създаде централизирана система за оценка, каквато липсва в момента. Сега чиновниците декларират знанията си по чужд език на базата на дипломи, получени сертификати и самооценка. Дори хората със сертификатите ще минат на изпит.
По оперативната програма ще бъдат финансирани и командировките в Брюксел и Страсбург, където ще се провеждат обучения на служителите от администрацията. Планирани са стажове в евроинституции, за които тази година са отделени 80 хил. лв. Допълнително ще бъдат наети и 300 души технически персонал, като се предвижда да бъдат наемани хора на временни трудови договори и доброволци. За всяка от близо 2000-те срещи, които ще се организират в рамките на председателството, ще трябва да се осигурят и преводачи за делегациите. Само 150-200 от тези срещи ще са в България, а останалите ще са в други европейски държави. За 6 месеца се очаква да се проведат между 30 и 50 заседания на ниво министри. В рамките на 6 месеца могат да се проведат средно около 450 срещи с Европейския парламент.
Планът на правителството предвижда и редица инвестиции. След като кабинетът определи къде точно ще се провеждат сбирките на ниво министри от ЕС, ще трябва да бъдат ремонтирани сградите, така че да поемат всички хора. Между 20 хил. и 30 хил. души се очаква да посетят България за 6-те месеца на председателството. Само за министерските срещи броят на чуждите журналисти ще е между 100 и 400 души. Засега предложенията са основните събития да се провеждат в НДК или резиденция "Бояна", както и в правителствената резиденция "Евксиноград". Тепърва обаче ще се решава коя да е сградата и колко инвестиции трябва да се направят в нея, за да отговаря на критериите на Брюксел.
Нова линия на метрото: след четири години и 370 млн. лв. Изграждането на централната част от третия лъч на метрото може да излезе 370 млн. лева при прогнозна цена от 410 млн. лева. Това стана ясно след отваряне на ценовите оферти на кандидатите да строят три нови метроотсечки с дължина около 7 км. Третият лъч на метрото ще свързва кварталите "Овча купел" и "Левски", а в момента се избират изпълнители само за средния участък на линията - от ул. "Житница" в кв. "Красно село" до Малък градски театър "Зад канала". По нея ще могат да се движат пътници след около четири години, ако няма обжалване на процедурите.
Кой ще строи
С най-ниски цени и с най-голям шанс да сключат договори са обединения на "Трейс груп холд", "Джи Пи груп" и "Балканстрой", които вече са работили по някои отсечки на столичното метро ("Джи Пи" и "Станилов" в момента изграждат участъка от бул. "Джеймс Баучер" до "Хладилника").
Единствената изненада е турската Gülermak, която даде най-ниска цена за най-оспорваната (пет оферти) и най-скъпа задача - за изграждане на двупосочен тунел между всички метростанции, включени в централната отсечка на метрото. При прогнозна цена от 200 млн. лева за близо 7-километровия тунел турската компания, която се е включвала и в други големи търгове за строителство, но без успех, предложи най-ниска цена от 152.99 млн. лв. без ДДС. Gülermak е единственият участник, който играе самостоятелно.
Резервирано за местни
В търга за четирите обособени позиции участваха 13 обединения, включващи италиански, испански, чешки и китайски фирми. Процентът на отстранените участници е нисък - три обединения са отпаднали на ниво технически предложения. При отварянето на цените обаче стана ясно, че местните строителни компании с опит при строежа на софийското метро нямат почти никаква конкуренция за строежа на метростанциите. За трета позиция оферти са подали само две обединения: на "Трейс груп холд" и на три испански компании в съдружие със "СК 13 Пътстрой". Испанското предложение обаче е отстранено и офертата на "Трейс" на практика остава без конкуренция.
С малка разлика в цените са предложенията на първия и втория в конкурса за първа позиция. Обединението на "Балканстрой", което построи надземния участък на метрото при "Обеля", даде цена от 47.77 млн. лв. без ДДС, а обединението на "Геострой" (на Цоло Вутов) - 49.5 млн. лв. И двете предложения са под прогнозната стойност - 60 млн. лв. без ДДС, за отсечката.
Новият лъч
По проект целият трети метродиаметър е от Горна баня до жк "Васил Левски". По 7-километровия участък, за който сега се избират изпълнители, ще има 7 метростанции - на ъгъла на "Житница" и "Цар Борис III", на кръстовището на бул. "Гешов" и бул. "България", НДК, Петте кьошета, Орлов мост и Малък градски театър.
Брюксел съди България и Белгия заради трайно мръсния въздух. Еврокомисията реши да заведе дело срещу България и Белгия в Съда на Европейския съюз заради трайно високите равнища на фини прахови частици, които са сериозен риск за общественото здраве, съобщиха от пресцентъра на комисията в четвъртък. Така двете държави станаха първите от общо 16 страни в ЕС, срещу които ще бъде заведено дело по този проблем. Останалите 14 държави, сред които Германия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния и др., все още са в предходната фаза на процедурата.
България от години оглавява класацията за най-мръсен въздух в докладите на Европейската агенция по околна среда, на които се базират решенията на ЕК, а редица български градове са първенци по замърсяване с фини прахови частици (ФПЧ) въздух. Това са прахови частици с диаметър под10 микрона, резултат предимно от човешки дейности - транспорт, промишленост и битово отопление, които причиняват тежки проблеми със здравето.
От Брюксел отбелязват, че взима тези мерки с надежда, че държавите членки ще предприемат по-решителни мерки за разрешаване на проблемите.
Действия и бездействия
От 2005 г. в ЕС има пределно допустими стойности за ФПЧ и вслучай на превишението им държавите членки са длъжни да приемат планове с действия, така че да ги органичат възможно най-бързо.
Комисията отбелязва, че в България, въпреки че бяха предприети редица мерки и от 2011 г. насам са регистрирани известни намаления на емисиите, данните показват трайно превишаване на годишните и дневните пределно допустими стойности във всички шест зони.
Според проучвания на ЕК всяка година лошото качество на въздуха е причина за преждевременната смърт на повече хора от пътнотранспортните произшествия. В същото време в България продължава да липсват официални данни за връзката между мръсния въздух и последиците за здравето.
Обявеното в четвъртък решение бе предшествано от мотивирано становище, изпратено точно преди една година - през юли 2014 г.
Какво правим
Точно ден преди решението на ЕК Министерският съвет прие от екоминистерството проект за промени в Закона за качеството на въздуха, които въвеждат повече мерки за справяне с проблема.
От министерството отбелязват също, че има тенденция за намаляване на превишенията на стойностите в 27 от общо 37-те пункта за мониторинг в страната, като за това са помогнали закупените с европари нови превозни средства за градския транспорт.
Оттам отбелязват, че тенденцията ще продължи и в новия програмен период, като в програма "Околна среда 2014-2020" са заделени 120 млн. лв. за общините с нарушено качество на атмосферния въздух - за допълнително обновяване на автопарка и за мерки за намаляване на емисиите и от битовото отопление с твърди горива. Именно то е най-сериозната причина за трайното запрашване в зимния сезон, но същевременно е и най-достъпния вариант за голяма част от населението.
Тази година са създадени и междуведомствени работни групи за обсъждане на мерки за справяне с този проблем, но резултатът ще бъде видим в по-дългосрочен план, смятат от екоминистерството. И завършват със съждението, че не трябва да се забравя, че част от мерките - освен бавни, "са много скъпи, особено като се има предвид икономическото състояние на страната".
Иван Искров не дава оставка. Управителят на БНБ Иван Искров няма да подаде оставка на 19 юни, научи "24 часа" от сигурни източници.
В момента гуверньорът е на среща на върха в ЕЦБ, председателствана от президента ѝ Марио Драги. Близки до него заявиха, че той е препотвърдил намерението си, "да не се поддаде на натиск за оставка, и ще се оттегли при създадени условия да няма вакуум в управлението на БНБ".
Датата 19 юни като ден за оставката "зададе" наскоро шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. В интервю за "24 часа" Стоянова обясни, че разговорът между двамата бил неформален. От БНБ контрираха, че управителят не е упълномощил никого да говори от негово име и не е влизал в никакви договорки.
"Това не е договорка. Трябва да придвижим избора, а той зависи и от това дали и кога той ще изпълни това, което многократно е обещавал", обясни тогава Стоянова.
В четвъртък тя уточни, че не може да каже дали Искров ще си подаде оставката, понеже не поддържала контакт с него. Ако не го направи, ще изберем управител, както е по закон, допълни Стоянова.
А според закона за БНБ три месеца преди изтичането на мандата на управителя, т.е. на 10 юли, може да бъде избран нов. Въпреки това преди седмица парламентът промени закона, като записа и възможност за предсрочно овакантяване на поста.
Депутатите приеха и правила, по които да станат предложенията за кандидати и изборът им.
Имената на всички ще бъдат качени на сайта на парламента, където всеки ще може да се запознае с биографиите им, с концепциите за централната банка и за банковата система.
Всички кандидатите ще изслуша бюджетната комисия на открито заседание, което ще се предава онлайн. Тя няма да прави класиране. В пленарна зала те ще бъдат предложени за гласуване по азбучен ред на собствените им имена, а изборът ще е с явно гласуване.
За избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите в залата депутати. Ако няколко души прескочат този праг, ще бъде избран събралият най-много "за". В случай че никой не получи нужния брой, ще следва втори опит, в който ще участват първите двама с най-много гласове. Ако и тогава няма победител, ще следва нова процедура.
Четирима са кандидатите, които влизат в битката. ГЕРБ издигна бившия зам.-министър на финансите Димитър Радев, който сега работи в МВФ. Патриотичният фронт лансира ректора на Висшето училище по застраховане и финанси Григорий Вазов. АБВ номинира Виктор Йоцов, който е работил в БНБ. "България на гражданите" издигна финансиста и член на УС на гаранционния фонд Бисер Манолов, Реформаторският блок подкрепи кандидатурата на Манолов, но заедно с това заяви подкрепа и за посочения от ГЕРБ Димитър Радев.
Отпуските няма да горят, но шефът може да ги дава насила. Отпуските вече няма да изгарят по давност, но работодателят ще има правото да принуди работника да си ги ползва, за да не се натрупват. Това предвиждат текстове от промените в Кодекса на труда, приети в четвъртък на 2-о четене в парламентарната комисия по социалната политика.
Досегашната давност от 2 години, след която невзетите отпуски изгаряха, отпадна напълно. Предложението бе направено от шефа на комисията Хасан Адемов, но пред депутатите го защити зам.-министърът на социалната политика Гълъб Донев.
Работникът обаче трябва да използва целия си платен годишен отпуск в рамките на календарната година, за която се отнася, предвижда текст в кодекса, предложен от група депутати от ГЕРБ. А ако не е поискал отпуска си, шефът първо може да го покани да почива, а ако работникът не се възползва, и едностранно да го пусне в отпуск. Този текст би трябвало да гарантира, че работниците няма да натрупват отново отпуски, както бе до 2010 г., когато бе въведена давността, стана ясно на дискусията в комисията.
Работодателят има право заради производствени причини да не даде възможност на служителя да ползва целия си отпуск през календарната година. Задължен е обаче да му позволи да си вземе поне половината дни, а другата половина трябва да бъде използвана през първите 6 месеца на следващата календарна година. Ако работодателят повторно не разреши ползването на отпуск, работникът може сам да определи кога да си вземе дните и да ги ползва след двуседмично предизвестие до шефа си.
Бе одобрено отпадането на графиците за отпуските.
Комисията гласува и еднодневните трудови договори. Освен за прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци и розов цвят те ще могат да се сключват и за бране на лавандула, допълни тя.
Разбиват модела на таксиметровите фирми. Парламентът е на път да вгорчи работата на най-големите таксиметрови фирми в столицата и в страната. Депутатите от транспортната комисия са гласували на първо четене в сряда да премахнат възможността таксиметрови превози да се правят от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка. Това означава, че всеки шофьор на такси трябва да се регистрира поотделно като превозвач, или пък такси компаниите да назначат шофьорите на трудови договори. Предложението е на двама депутати от ГЕРБ - Иван Вълков и Цветомир Михов.
По-големите таксиметрови фирми в момента работят именно по този модел - много водачи, които са самонаети лица изпълняват тази дейност от името на фирма, която е превозвач и с която те подписват договори за ползване на права. Самите таксиметрови фирми според отчетите им нямат приходи от таксиметров превоз, а от лизингови вноски за автомобилите, от диспечерски услуги и т.нат.
Сегашното положение затруднява контрола над таксиметровата дейност, казаха вносителите. „Трябва да има равнопоставеност при контрола. Сегашният модел не позволява при големи нарушения да се отнеме лицензът на фирмата, защото тя се оправдава, че нарушителят не й е служител", каза пред „Труд" вносителят на поправката Иван Вълков.
Очаквано срещу поправката скочиха най-големите фирми от бранша. „Това се прави прибързано и без да е обсъждано с нас", каза Димитър Христов, изпълнителен директор на „Радио СВ такси", една от най-големите таксиметрови фирми в столицата. „При сегашния модел ние упражнявахме строг контрол върху нашите водачи. Аз не мога да си представя как сега близо 5000 таксиметрови шофьори в София ще преминат всички изисквания, за да получат лиценз за таксиметров превоз", каза Христов. Той заключи, че промяната на практика лишава от право на труд хиляди хора.
От транспортното министерство обаче опонираха, че след като поправката се приеме и на второ четене, няма да е нужно всички водачи непременно да си изкарват лиценз за таксиметров превоз. „Фирмите могат просто да назначат водачите на трудови договори, това не се забранява", казаха оттам.
Георги Кадиев: Правят го нарочно, заради „Юбер"
Депутатът от БСП Георги Кадиев заподозря, че поправката се прави, за да не се даде възможност на „Юбер" да заработи легално в България. „Ясно е, че „Юбер" никога няма да се съгласят да наемат шофьори на трудов договор, значи автоматично остават извън играта", написа Кадиев във фейсбук.
От няколко месеца ръководството на фирмата, която представлява у нас платформата „Юбер" - „Юбер България", води преговори с транспортното министерство как да легализират дейността си у нас. На практика тя започна от края на 2014 г., но ведомството не може да направи нищо, защото инспекторите на „Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" нямат право да спират частни коли, каквито ползва „Юбер". От друга страна, доказването на факта, че някой плаща за превоз на кола, която не е такси, е много трудно. Преди около месец от НАП съобщиха, че те също правят проверки за дейността на „Юбер" заради информация, че колите не издават касова бележка на пътника.
Помощ за банките - след разрешение от ЕК. Ако за евентуалното преструктуриране на банка се използват публични средства, отпускането им ще става в съответствие с европейските изисквания за държавна помощ. Това обясни подуправителят на БНБ Димитър Костов вчера при обсъждането в бюджетна комисия на законопроекта за преструктуриране на банки и инвестиционни посредници. Така помощта за дадена кредитна институция ще подлежи на одобрение от Еврокомисията.
По отношение на фонда за преструктуриране, който предстои да бъде създаден, Костов обясни, че парламентът трябва да реши дали ще се осигурят средства за първоначалното му капитализиране. Депутатът от БСП Георги Търновалийски възрази срещу текстовете, които предвиждат да бъде създаден орган за преструктуриране на банки в БНБ. Според него тази структура трябва да е независима. Димитър Костов обаче обясни, че в две трети от европейските държави органът е част от централните банки. Депутатите приеха законопроекта на първо четене.
НЕК дължи 220 млн. евро за тока от AES Гълъбово. Договорът между американския ТЕЦ "AES Гълъбово" и Български енергиен холдинг за намаляване на такса разполагаемост с 14% вероятно ще се забави. Това заяви изпълнителният директор на AES-България Оливие Маркет. Споразумението трябваше да бъде парафирано до 30 юни, но очевидно, че и двете страни не са готови. "Преговорите с кредиторите - 23 банки, още не са приключили", заяви Маркет. В същото време за да стане договорът факт, БЕХ трябва да плати 220 млн. евро задължения към централата. От тях ще бъдат приспаднати 22 млн. евро, които AES дължи на мини "Марица-изток" за доставка на лигнитни въглища.
"AES напълно подкрепя либерализацията на пазара на еленергия, която вероятно ще се случи догодина. Не можем да спрем по средата на пътя. Има спешна нужда от нея, защото това ще доведе до стабилност и предсказуемост на сектора. Нас либерализацията не ни притеснява. Готови сме да работим на свободен пазар", заяви Оливие Маркет.
Печалбата на централата след облагане с данъци за 2014 г. е 130 млн. лв., при 160 млн. лв. през 2013 г., заяви главният търговски директор Иван Цанков. "Не смятам, че може да се говори за незаконна държавна помощ по отношение на AES. Очевидно това е въпрос на разследване, ако има обратното мнение", коментира Оливие Маркет относно питането на Комисията за енергийно и водно регулиране до Европейската комисия.
Трябва да разплащат по 15 млн. евро на ден. Усвоени са 77,45% от средствата от ЕС за стария програмен период 2007-2013 г., сочат данните на Министерството на финансите към края на месец май. От целия бюджет на програмите на ЕС в размер на 11,283 млрд. евро 9,298 млрд. евро са парите от ЕС, а останалите 1,985 млрд. лв. са национално съфинансиране. Към края на месец май вече са изплатени малко над 9 млрд. евро, което е 80,57% от общия бюджет на програмите за 7-годишния период. От ЕС обаче са възстановени 7,2 млрд. евро и така реално усвоените от Европа пари са 77,45% от средствата, които България може да получи за стария програмен период. За да не загубим пари от Брюксел, до края на годината трябва да бъдат разплатени оставащите 2,192 млрд. евро от фондовете на ЕС за периода 2007-2013 г. Това означава, че трябва да се изплащат средно по 14,6 млн. евро през всеки работен ден до края на годината.
Най-добре върви изпълнението на ОП "Развитие на човешките ресурси". По тази програма вече са изплатени на бенефициентите над 1 млрд. евро, или 88,7% от общия бюджет на програмата. А възстановените от ЕС средства са 941 млн. евро, което е над 91,22% от парите, които страната ни може да получи по тази програма. По ОП "Конкурентоспособност" изпълнението е 84%, като на бизнеса са изплатени 985 млн. евро, а възстановените от ЕС средства са 829 млн. евро. Изпълнението на ОП "Транспорт" е 78,35%, като са изплатени над 1,5 млрд. евро от общия бюджет на програмата, а от ЕС вече са възстановени над 1,27 млрд. евро. Изпълнението по ОП "Регионално развитие" е над 71%. Изплатените средства са 1,3 млрд. евро, а от ЕС са възстановени 967 млн. евро, сочат данните на МФ към край на месец май. Изпълнението на ОП "Околна среда" е 59,7% - изплатените на бенефициентите суми са над 1,51 млрд. евро, а от ЕС са получени 875 млн. евро. Много добре върви усвояването на парите по ОП "Административен капацитет" и ОП "Техническа помощ", където изпълнението е съответно 80,32% и 77,67%.
--
По програмата за развитие на селските райони реално са разплатени 2,452 млрд. евро. Възстановените от ЕС средства по програмата са 2,1 млрд. евро, което е 82,55% от парите, които можем да получим по мерките за развитие на селските райони. Изпълнението на програмата за развитие на сектор "Рибарство" е 65,38%. На бенифициентите са изплатени 60,7 млн. евро, а възстановените от ЕС пари са 47,2 млн. евро.
Топлинни счетоводители масово крият новите си цени. Само 5 от общо 12 фирми за дялово разпределение в София са обявили новите цени за дялово разпределение. Това показа проверка на „Монитор" в интернет страниците на топлинните счетоводители. При някои от фирмите просто липсват обявени ценови листи за дяловото разпределение, при други те са много стари, а трети - изобщо не са си направили труда да имат интернет сайт.
По-интересното обаче е, че новите цени се оказват влезли в сила, без много шум, още на 5 ноември 2014 г. Така на практика те са действали за отоплителния сезон, който мина и ще бъдат платени от абонатите, като вече са фактурирани в сметката им за топла вода за май.
От юли пък столичната топлофикация ще започне да фактурира цените за новия отоплителен сезон на 12 равни месечни вноски. Те ще са на отделна сметка, което означава, че абонатите в София вече ще получават по две фактури всеки месец, вместо по една.
Един от топлинните счетоводители, който е обявил новите цени, е МХ „Елвеко" („Сименс Елвеко"). От фирмата обаче са дали цената в стотинки без ДДС. За партида тя е 0,83 лв. на месец без ДДС, което за година с включен ДДС прави 12 лв. За отчитане на разпределител и водомер за топла вода цената е 0,23 лв. на месец без ДДС, или 3,30 годишно с ДДС.
От „Топлофикация - София" вече вземат по 10,20 лв. на година за обслужването и обработката на данни по партидата. Цената за отчета на уредите е 2,40 лв. на брой.
От „Техем" обявиха новите цени още преди няколко дни. За партида те вече вземат по 13,60 лв., а на отчет на уред - по 2,60 лв.
Ценовата листа на „Данувиус", която беше купена от „Техем", показва, че цената за партида е 13,80 лв., а за отчет на разпределител и водомер - по 2,64 лв. За „Директ" аналогичните цени са съответно 13,60 лв. и 2,60 за отчет на уред.
Реколтата от кайсии свита наполовина. През тази година добивите от кайсии може да не достигнат 500 килограма от декар заради лошото време по време на цъфтежа, което е наполовина от реколтата в добри лета. В същото време обаче плодовете ще бъдат едри и качествени. В цяла Европа се очертава недостиг на кайсии, по-слаба е реколтата и в Испания, и в Гърция, съобщи за „Монитор" Димитричка Търпанова от Добруджанския овощарски съюз. В Силистренско, където са най-големите насаждения с тези овошки, има райони, в които градушката е унищожила огромни терени. В този район, въпреки че е с развито селско стопанство, няма нито една градобитна станция и стопаните не разчитат на защита от противоградни ракети.
В Североизточна България вече са пристигнали първите купувачи от чужбина. По традиция това са съседите от Румъния, които пазаруват направо от градините. Търговците от Букурещ дават по 1,20 лева за кило плодове от ранните сортове. След намаляването при тях на данък добавена стойност за храните на 9%, те нямат интерес да се крият и не си тръгват без фактура за всеки купен килограм плодове.
Производителите обаче нямат очаквания за много високи печалби въпреки слабата реколта, защото постоянно са под натиск от нерегламентиран внос. Освен това от Гърция, Турция и Македония ни притискат със субсидирана продукция.
Заради слабата реколта в момента към Силистренско се насочват и преработвателите, защото искат да напазаруват, преди да се усети недостигът на плодове. За консервиране освен за фабриките в страната, кайсиите се търсят и от търговци от Италия и Чехия, които идват тук в слаби години. За прясна консумация пазаруват предимно румънци и българи, но има интерес и от Германия предимно. Наши производители имат договори с немски хипермаркети. Нито една от търговските вериги у нас обаче не купува сега кайсии от нашите овощари, каза още Търпанова.
След големия бум за създаване на нови кайсиеви градини интересът малко е намалял, защото през последните няколко години реколтите са слаби и хората не могат да си върнат направените разходи.
През тази година ще има обвързана подкрепа, подпомагането през новия програмен период е на база реализация на продукцията, необходимо е овощарят да е продал минимални количества. Само така с фактура може да се участва в разпределението на средствата за обвързана подкрепа. С този подход се прави опит да бъде изсветлен отрасълът, каза още Търпанова. В момента производителите, които плащат осигуровки и данъци, са в много по-неизгодна позиция от останалите.
Има решение за подпомагане на производителите на плодове с 10 млн. лева по de minimis, но на този етап средствата не могат да бъдат осигурени, станало ясно по време на последния консултативен съвет по овощарство. В момента ситуацията с черешите е трагична заради руското ембарго. Борсите са задръстени, консервните фабрики вече са изкупили количествата, които са им необходими, а идва ред и на кюстендилските череши да излязат на пазара. Цената е под 80 ст. и няма кой да изкупува. Ембаргото ни съсипа, каза още производителката.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |