Държавната ББР ще купува дългове на общини към строители. Българска банка за развитие (ББР) ще изкупува вземания на строителни фирми от общини по европроекти, съобщиха от финансовата институция. Новината изненада както сдружението на общините, така и кметове. Фактът, че те не знаят, комбиниран с твърдения в строителния бранш, подсказва, че схемата може да е родена заради конкретни фирми. Другият проблем с модела е, че държавна банка, т.е. ресурси на данъкоплатците ще отидат за поемане на дългове на общини, които може никога да не се разплатят.
Цесии за строители
Срещу годишна отстъпка от 7% компаниите ще могат да получат почти веднага забавени плащания по изпълнени договори по оперативните програми "Околна среда", "Регионално развитие", "Транспорт", както и програми на фонд "Земеделие". Срокът за одобрение на плащането е до 14 дни след получаване на всички необходими документи в банката.
"Програмата дава възможност на строителните фирми да прехвърлят към ББР своите вземания от общините, с които имат сключени договори по Закона за обществени поръчки. Условието е договорите да са изпълнени в пълен обем и да са признати от съответната община", посочват от банката в отговор до "Капитал". Схемата е начин да се влее финансов ресурс в строителния сектор и да се отблокират плащанията към подизпълнители на европроекти, които също са потърпевши от забавените плащания на общините, аргументират се от банката.
Програмата няма определен ресурс, нито ограничение в броя и размера на вземанията, които ще бъдат цедирани. Към момента няма и краен срок на действие.
Повторение от 2010 г.
Новият механизъм е подобен на този от 2010 г. Тогава ББР изкупуваше дългове на държавата към бизнеса. Програмата продължи 5 месеца като за периода май-септември бяха разплатени близо 160 млн. лв. по 720 договора за цесии, според информация на банката, предоставена на "Капитал". Списъкът с цесиите обаче не е публичен и не се знае кои фирми и по кои проекти са взели пари. Става въпрос основно за строителни компании. Тогава отбивът от цената също беше 7% на годишна база.
През 2010 г. строителните фирми се задъхваха под натиска на икономическата криза, а държавата беше натрупала огромни задължения по неразплатени договори на пътната агенция и регионалното министерство, възлагани по време на управлението на тройната коалиция. Намесата на банката, дори с отбив от цената, беше жизненоважна за бранша по онова време.
Общините не знаят
Сега не става ясно дали схемата идва в подкрепа на закъсали финансово общини или по-скоро, за да осигурят ликвидни средства на строителните компании.
Странното е, че от Националното сдружение на общините не знаеха за схемата, нито кметовете, с които "Капитал" се свърза. Емил Савов, зам-председател на сдружението на общините каза, че за първи път чува за въпросната програма. Същото заявиха и кметовете на Самоков Владимир Георгиев и на Хасково Георги Иванов. Георгиев посочи, че Община Самоков е в сравнително добро финансово състояние и няма забавени плащания. Същото каза и Георги Иванов, който обясни, че не вижда смисъл от схемата на ББР при положение, че Община Хасково работи с Фонд "ФЛАГ" на много изгодни условия.
Кредитите от Фонд "ФЛАГ" са с годишна лихва 2.5%, като 50% от нея се възстановява на общината при изплащане на кредита, каза той. От фонда, който е основният кредитор на българските общини, също не бяха осведомени за новата програма, нито имаха сведения за кого и как ще действа тя. "Най-вероятно става дума за нови предстоящи плащания, които някои общини ще имат, а ние няма да можем да покрием, защото имаме ограничен ресурс или такива, които са в по-лошо състояние", коментира източник от "ФЛАГ".
Програмата може да е начин да се подкрепят финансово закъсали общини без правителството да се ангажира директно с проблема и да увеличава публичния дълг. Обслужването ще се влачи с години, а заемите ще се предоговарят без да се класифицират като лоши, коментираха възможните варианти финансисти.
"Енергони" без общо събрание след неплатена такса до депозитаря. Eдна от най-абсурдните публични компании - "Енергони", прочула се с патента си за вятърна перка за половин милиард лева, засега няма да има редовно общо събрание на акционерите. Причината е липса на финансова възможност да проведе общо събрание на акционерите. Това става ясно от съобщение на дружеството. В него се посочва, че събранието, което беше насрочено за 30 юни, е нямало как да се проведе, защото дружеството не може да си плати месечните такси за поддръжка на емисията в Централния депозитар и услугата по издаване на книга на акционерите. За да се проведе общо събрание на публично дружество, то трябва да извади актуална акционерна книга към датата, която е 14 дни преди събранието. По този начин е ясно кои акционери имат право на глас.
"Само Господ знае"
Според изпълнителния директор Михаил Георгопападакос обаче това не е точно така и не е въпросът за плащането на такса. По думите му по-скоро има процедурни пречки, като например това, че КФН е забранила да се гласуват определени точки от дневния ред на редовното общо събрание. Затова не е ясно дали има смисъл да се провежда и как ще се гласува приемането на отчета, доклада и одита на компанията, стана ясно от думите на Георгопападакос, който реално опроверга официалното съобщение на компанията му.
"Енергони" не страда само от това", обясни изпълнителният директор, който по думите му е един от най-големите кредитори на компанията. На въпрос все пак ще има ли общо събрание и ще се оправи ли компанията Георгопападакос отговори "Само Господ знае".
За да се извади книга на акционерите е нужно всички текущи такси към депозитара да бъдат платени. За публично дружество те са около 50 лв. на месец, изчисли директор на друга компания, когото помолихме за коментар. Според него е смешно едно дружество да се качи на борсата и да заяви, че няма пари да поддържа публичен статут, още повече че за отписването със съгласието на всички акционери има облекчени процедури. Самата справка най-вероятно би струвала на "Енергони" 14.40, или 18 лв. с ДДС, в зависимост от това дали броят на акционерите е до 500 или до 1000 души. Дори и над 1000 тя би била 24 лв.
И не само това
Има и нещо допълнително - за да го направи, "Енергони" трябва да има одитиран годишен отчет. Одитът също се плаща, но компанията вече го е направила, за да може да свика събрание. В края на март "Енергони" обяви, че изпълнителният му директор Михаил Георгопападакос "провежда поредица от разговори с цел набавяне на нужните средства на дружеството". През февруари компанията съобщи, че не може да плати някои от задълженията си, включително наем на офис. От 15 април трудовият договор на директора за връзки с инвеститорите беше прекратен, тъй като дружеството не може да му плаща заплата. Така "Енергони" изпадна в нарушение на закона, тъй като всяко публично дружество в България е задължено да има директор, отговарящ за връзки с инвеститорите.
"Енергони" досега не е развивала реална дейност - това не попречи да направи огромно увеличение на капитала до 547.56 млн. лв. след вливане на две малки дружества, в резултат на което към активите на публичната компания се добави патент за вятърна технология за 558 млн. лв. КФН направи опити да спре "Енергони" от търговия на БФБ, но след обжалвания съдът отмени решенията и пусна дружеството на фондовия пазар. В момента акциите му се търгуват на цена 1 стотинка на нормалния пазар на БФБ.
Депутатите пуснаха пенсионната реформа с уговорки за промени. Депутатите одобриха предложението на кабинета мъжете и жените от трета категория да се пенсионират на 65 г. със съответно 40 г. и 37 г. стаж. Първите, които ще излязат по тези условия в пенсия, ще са мъжете, родени 1964 г., и жените - 1972 г. Въпреки протестите и с уговорката за промени и тук се въвежда възраст за полицаи, военни и др. от сектор "Сигурност" - 52 г. и 10 м. от 1 януари. Тя ще расте с по 2 месеца годишно до 55 г.
Депутатите приеха пенсионната реформа на първо четене с нестабилно мнозинство и с уговорката, че ще предложат куп промени за окончателното гласуване в зала. Единствените, които безусловно подкрепят измененията в Кодекса за социално осигуряване, са ГЕРБ, АБВ и ББЦ. От Реформаторския блок също гласуваха "за" на първо четене, но подчертаха, че подкрепата е под условие и ще зависи от приемането на техни промени относно избора за осигуряване в частните пенсионни фондове. От ДПС дадоха рамо на Бойко Борисов - четирима от депутатите на Доган гласуваха "за", шестима - "въздържал се", но повечето не гласуваха. Всички от Патриотичния фронт, които умуват дали ще подкрепят и занапред кабинета, се въздържаха. На ГЕРБ обаче биха стигнали гласовете само на АБВ и ДПС, за да прокарат пенсионната реформа.
Работещите първа категория ще се пенсионират 10 години по-рано от масовата трета категория (на 55 г.), а във втора - пет години по-рано (на 60 г.). Тежестта на една година осигурителен стаж ще се увеличава от 2017 г. Целта е от 1.1 сега коефициентът за година стаж да стане 1.5, което ще увеличи сегашните пенсии с 40%. Кога ще се случи това обаче не е ясно. Вноската за пенсия ще се увеличи с по 1 пункт през 2017 г. и през 2018 г. до 19.8%. За сметка на това вноската за втора пенсия ще остане 5% и няма да се вдигне на 7% от 2017 г., както е предвидено в момента. Това ще струва на гражданите и фирмите 716 млн. лв. за двете години.
Според вицепремиера Ивайло Калфин всички тези стъпки за ръст на възраст, стаж и осигурителната тежест са толкова плавни, че няма да се усетят от хората и бизнеса. "Запазването на сегашното положение гарантира катастрофа с пенсиите в бъдеще. Реформа не е правена от години, защото има много неприятни неща за избирателите. Този проект е продукт на съгласие, а не на пазарлъци", заяви вицепремиерът Ивайло Калфин. От БСП поискаха за пореден път да се замразят годините и стажът за пенсия, но Калфин бе категоричен, че "това няма как да се случи". "Разбирам от финанси, но не от фокуси. Не виждам как намалявате възрастта и стажа, а увеличавате пенсията", контрира колегите си от БСП Калфин.
Реформаторите поставиха условие за окончателната си подкрепа на законопроекта на второ четене - промени за втория стълб. Радан Кънев обясни, че искат само хората, родени между 1960 г. и 1970 г., да могат да избират дали да се осигуряват изцяло в НОИ или и в частен фонд, а за останалите да се запази "капиталовият елемент". И още - да се признае ролята на държавата като трети осигурител, като по този начин ще се увеличи пенсията, гарантирана от НОИ, за сметка на сумата, която трябва да се изплаща от втория стълб - частните фондове. В дискусиите по реформата финансовият министър Владислав Горанов категорично отхвърли възможността за това. "Министерският съвет представя компромисен законопроект, в които предимствата са повече от недостатъците. Не е достатъчно смел, но е достатъчно умен, за да не го променят следващите мнозинства", коментира все пак Кънев.
КЗК пак ще търси картел при бензина и дизела. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започва секторен анализ на цените на автомобилните горива - бензин и дизел. Той трябва да установи дали те са манипулирани и има ли тайни договорки между производители и търговци. В решението си от КЗК посочват, че през последната година има чувствително поевтиняване на петрола като основна суровина за производството на бензин и дизел. Затова комисарите ще проверяват дали и до каква степен тази тенденция се е отразила и на цените на дребно у нас. Ще бъдат проверени и стратегиите на петролните фирми за привличане на клиенти като издаването на карти за намаления.
Парадоксът е, че анализът ще бъде направен с тримесечно закъснение. Още в началото на тази година вицепремиерът Томислав Дончев даде на КЗК срок до 31 март, за да изясни защо българите зареждат с най-скъпия дизел в ЕС. Става въпрос за цената на горивото, но преди да бъде обложено с данъци - акциз и ДДС. Въпросът за скъпия дизел бе повдигнат от реформатора Мартин Димитров. "Не е луд този, който яде зелника. Луди сме ние, които не вземаме мерки да има защита на конкуренцията в България", заяви той. Вицепремиерът Дончев се съгласи с него, призова за цялостен анализ на пазара и призна, че наистина има проблем с формирането на цената преди облагането.
Явно на това мнение са само те двамата, защото КЗК и до момента не вижда проблем с горивата. В тримесечната си кореспонденция с Дончев от КЗК са заявили, че няма основание да се счита, че на пазара има антиконкурентни практики. Заради големия интерес комисарите все пак са поискали допълнителни данни от държавния резерв, митниците и данъчните.
По-скъпо гориво за летните месеци пък прогнозира Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация. Основната причина за това били отпуските и по голямото търсене. Освен това поевтиняването на еврото спрямо долара заради кризата в Гърция щяло да доведе до задържане на цената на суровия петрол, но щяло да оскъпи продукцията за българските доставчици. Традиционно от години насам през летните месеци цените на автомобилните горива у нас се вдигат независимо от движенията на цените на суровия петрол и на валутните курсове.
Руснаците се върнаха на българското море. Руските туристи, както и тези от Украйна и Беларус се върнаха по българското море. Въпреки мрачните прогнози на браншови организации плажовете в началото на юли в големите курорти са почернели от хора. Почти всички са чужденци, предимно рускоговорещи, казват почиващи.
В сряда в парламента премиерът Бойко Борисов също отбеляза връщането на руснаците. "В туристическия бранш знаят, че руските туристи започнаха да се връщат, аерогарата в Бургас е посрещнала толкова руски туристи, колкото в най-добрите си години", каза премиерът.
Туристическите организации обаче са сдържани. "Ще можем да говорим за тренд, когато излезе статистиката поне за втората половина на юли", казват оттам. От Министерството на туризма обявиха, че ще коментират веднага щом пристигнат последните данни от руските туроператори за записванията за лятото.
Експертите в туризма са единни в едно: руснаците, които са купили имоти у нас, ще са на море тук и това лято. Очакваме около 450 -500 хил. руснаци, колкото са били и през 2011 г., прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
Тази година руснаците масово отдават под наем на приятели и познати апартаментите, които са купили по морето ни. Така самите те стават туроператори, казва Драганов. Над 300 000 били ваканционните имоти у нас на руснаци. Точно затова чартърите от Русия не са по-малко от други години, а същевременно хотелиерите ни отчитат спад на руския пазар- основната част от руснаците са в апартхотели, обяснява Драганов. Отбелязваме ръст на туристите от Беларус, Литва, Латвия, Естония и Казахстан, коментира Гриша Костов от "Алфатур" . От "Тез тур" дори говорят за ръст на по-заможни туристи от Беларус. За първи път имаме ръст на естонския пазар от 57%, каза Иван Иванов, шеф на Бургаската туристическа камара.
1 млрд. лева отиват за вдигане на ниските пенсии. Пенсионната реформа ще освободи 1 млрд. лв., които в момента отиват за запълване на дефицита в НОИ и с тях ще се подпомогне по-големият ръст на ниските пенсии. Това обяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин при първото четене на предложените от него и правителството промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Допълнително е предвидена възможност всички пенсии - и старите, и новите, да бъдат увеличени с 40% спрямо сегашните нива, подчерта Калфин. Това ще стане чрез увеличение на коефициента на тежест на годините осигурителен стаж във формулата за изчисляване на пенсията. В момента този коефициент е 1,1, а предложението на МС е да стане 1,5. Вдигането на пенсиите по този начин ще става постепенно и ще завърши през 2027 г., обясни шефът на социалната комисия Хасан Адемов.
Само правителствените промени в КСО бяха подкрепени от депутатите на първо четене, въпреки че бяха разглеждани заедно с още пет - на "Атака" - минималната пенсия да стане 500 лв., две на БСП за замразяване ръста на възрастта за пенсия и рязък скок на осигуровките, на Патриотичния фронт - за пенсионирането на моряците, и на Велизар Енчев за условията за пенсия на военните от резерва.
Предложенията на правителството за пенсионна реформа минаха с успех с подкрепата на ДПС, тъй като подкрепящите управлението депутати от Патриотичния фронт гласуваха въздържал се. Те бяха за всички опозиционни предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване.
4 гласа от ДПС заедно с пълната подкрепа на ГЕРБ, АБВ и Реформаторския блок стигнаха на Калфин да прокара на първо четене пенсионната реформа. Преди гласуването за нуждата от т.нар. динамично мнозинство предупреди депутатът от ДПС Хасан Адемов. Той похвали предложенията на вицепремиера Калфин, въпреки че според него правителството трябвало да не прави компромис с исканията на синдикатите и работодателите. Риск пред пенсионната реформа остава демографската ситуация и липсата на голям икономически растеж, предупреди Адемов.
Възрастта за пенсия за масовата трета категория труд да нарасне до 65 г. и за мъжете, и за жените, като увеличението ще е с по 2 и по 1 месец на година, предвиждат предложенията на МС. Първите мъже, които ще се пенсионират на 65 г., ще са родени през 1964 г., а първите жени - през 1972 г., обясни вицепремиерът Калфин на депутатите.
Предвидено е и увеличение на пенсионната възраст за работещите в първа и втора категория, като тя ще стигне съответно до 55 и до 60 г., отново и за мъжете, и за жените.
Заради предложеното изравняване на възрастта за мъжете и жените социалистката Мая Манолова призова всички депутатки на фронт срещу пенсионната реформа
Реформата на Калфин въвежда и възраст за пенсиониране на военни и полицаи. През 2016 г. тя ще е 52 г. и 10 месеца - възрастта, на която те се пенсионират и в момента, обясни вицепремиерът. Ще нараства с по 2 месеца на година, докато стигне 55 г. Остава изискването да имат поне 27 г. осигурителен стаж, от които 18 г. да са в системата. Въвежда се обаче възможност рано да се пенсионират и вече бивши служители от сектор "Сигурност", а не само настоящи, както е в момента.
"Предложенията се свеждат до намаляване на изискванията - за възраст, за стаж, и увеличение на пенсиите. Няма как да стане. Не виждам как намалявате възрастта и стажа, а увеличавате пенсията", коментира Калфин забележките на депутати при дебата. "Мисля, че разбирам от финанси, но от фокуси не разбирам", допълни той.
Шпионски шамар за България от «Ди Велт». Между 20 000 и 30 000 евро плаща "Ислямска държава" (ИД) на българската паспортна мафия, за да осигурява европейски паспорти на джихадисти, верни на халифата. Това пише в свое разследване германският вестник "Ди велт".
"От българската мафия ИД получава и паспорти", казва Бергер. Между 20 000 и 30 0000 евро печелят българските гангстери от задграничен документ. В статията не се споменава дали срещу тази сума джихадистите получават българско гражданство и редовен документ за самоличност, или само подправен европаспорт.
Според журналиста Алфред Хакенсбергер, кореспондент на изданието за арабските държави, халифатът изгражда свои клетки в Европа, като инфилтрира верни свои хора в Европа. Единият начин е, като се използват каналите за бежанци, а джихадистите пристигат в Германия със сирийски паспорти. Те почти автоматично гарантират даване на убежище. "Сега на черния пазар паспортът, включително лична карта, струва 1200 евро. Документът е истински. Но ИД е в състояние да прави паспорти", пише "Ди велт".
Според изданието другият начин на проникване на терористи е с български документи. "Като най-бедната страна в Европа България е най-подходяща за нелегални дейности. Държавата има "сериозен проблем" с корупцията, стигаща до най-високите етажи на властта, както тази година установи Европейската комисия. Към това трябва да се прибави и фактът, че българската мафия, действаща в международен мащаб, е властови фактор. Тя има добри връзки с криминални банди в Русия, Сърбия, но и в Италия. Наркотици, оръжия и търговия с хора са нейният специалитет", пише в статията.
Авторът разказва и за немец таен агент, представен с измисленото име Лоренц Бергер, който бяга от плен на джихадистите, и се крие в хотел в Истанбул. Той се среща със свръзката си Радуан, боец на "Ислямска държава".
"Радуан държи повода в ръцете си - български паспорт. С него той е искал да лети от Дар ес Салам до скандинавска страна и да продължи за Германия. Паспорът беше истински, само притежателят му беше мъртъв. А и човекът от снимката много приличаше на Радуан, казва Бергер", цитиран от вестника.
Когато следващия път той говори с Радуан по скайп, джихадистът е в България, в конспиративна квартира, която са осигурили съзаклятници на ИД, и чака новия си паспорт. Може и вече да е в Германия.
В западни медии периодично се появяват публикации, че посредници уреждат лесно получаване на BG паспорти дори на хора, които нямат български произход.
Стадион "Юнак" в Борисовата градина става амфитеатър. Амфитеатър с тревни стъпала, който да се превърне в новото място за срещи и дискусии в София, ще се изгради в Борисовата градина. Той ще бъде на терена на стадион "Юнак". Идеята е заложена в проекта на "Ковачев архитекти", който спечели първото място от специално жури начело с проф. Пенчо Добрев. Одобрената концепция е получила 85 от максималните 100 точки в конкуренция с още 6 проекта. В нея се предвижда създаването на информационен център за парка, който да се изгради на терените на сегашната автокъща "Капитолия". Според проекта след 2019 г. трябва да се премахват обектите на "Спортна София" и да се преместят в района на гара Пионер.
Сред идеите на "Ковачев архитекти" е да се възстановят и постоянните тоалетни вместо химическите, каквито има сега, както и да се изградят пешеходни мостове над автомобилните трасета като бул. "Пейо Яворов" и бул. "Драган Цанков", които разсичат парка.
Прословутото виенско колело бе заложено в друг проект, попаднал по-назад в класацията на журито.
В Борисовата градина няма да се строи, обеща Лорита Радева, шефка на Комисията по околна среда към Столичния общински съвет (СОС). Тя настоява и за специален режим на достъп на колите в парка, за да не няма риск за разхождащите се деца. Според Радева трябвало да се обнови и къпалнята "Мария Луиза". Проф. Добрев припомни, че преди години на сцената на летния театър имаше много концерти и дори можеше да се гледа кино.
Журито е дало указания за промени в концепцията - да се изготви стратегия за сигурността в парка, да се ограничи изграждането на паркинги само в периферията на градината, и то най-вече под земята, както и да се изградят велоалеи, които да свързват отделните части на парка.
Проектът ще бъде обсъден на заседанието на СОС, след това предстои изработване на техническо задание за подробен устройствен план, който ще бъде качен на сайта на направление "Архитектура и градоустройство" за обсъждане.
По време на този процес е възможно някои от идеите на проектантския екип да отпаднат, както и да се добавят забележките, направени от журито.
Гърци ни продават имоти, крият парите у нас. Гръцки продавачи на имоти отварят сметки в наши банки и в тях искат да им се превеждат парите от българските им клиенти, научи „Монитор". Това е напълно законно и няма проблем да се процедира по този начин, коментират брокери. „От началото на годината се наблюдава повишено търсене от страна на българи на ваканционни жилища и къщи в Гърция", казва Никола Стоянов от „Лукс имоти". „Интересното е, че те са и с по-големи бюджети от миналата година. Разбира се става дума за времето допреди една седмица, преди кризата да се изостри. Със сигурност сега пазарът ще отбележи застой, защото всички ще започнат да изчакват дали цените няма да тръгнат още надолу", прогнозира той.
На по-различно мнение е брокерът от Солун и президент на Европейската мрежа на асоциациите за недвижими имоти (CEREAN) Никос Маноменидис. Гъркът смята, че в момента интересът от България е ограничен. „През минали години беше значително по-голям", уточнява той. „Българите основно търсят имоти около Кавала. Не се интересуват от островите като Родос и Крит, защото там е по-скъпо и е по-далеч от България. От София до Кавала се стига по-бързо, отколкото до Варна", добавя Маноменидис.
Според Никола Стоянов пък нашенци търсят имоти до 200 000 евро, най-вече редови къщи. „От няколко месеца има и запитвания за имоти за над 1 млн. евро, което преди година го нямаше. Известни българи са оглеждали къщи над тази цена в района на Халкидики. Клиенти с по-малко пари търсят да вземат нещо около Кавала, на остров Тасос, Ксанти и Александруполис, където цените са по-ниски. Засега не сме имали запитвания за Санторини или Родос. Този сегмент още не е познат за България. Тепърва може би ще се популяризира", поясни Стоянов.
„Продавачите в южната ни съседка сега са по-притеснени и са по-склонни да приемат да свалят цената, за да стане сделката по-бързо", смята още той.
Според Добромир Ганев от „Форос" кризата при съседите може да се отрази позитивно на пазара на имоти в България.
„Има шанс гърци да вложат у нас изтеглените от банките пари", каза той. „В същото време не вярвам българите да спрат да купуват имоти в Гърция или да намалее броят им. Още повече, че може да има още поевтиняване там Все още обаче нещата не са много ясни", смята брокерът.
Тихомир Цаков от Аристо мисли, че случващото се в Гърция може по някакъв начин да събуди слаб интерес за дребни инвестиции в селища близо до границата. „Съседите ни обаче живеят по-добре от нас и едва ли ще се преселят за постоянно в България", смята той.
Бетонът изяде къмпингите. Бетонът изяде къмпингите по морето. С всяка година местата за летуване за любителите на природата стават все по-малко, а там където все още ги има, цените често са като в 4-звезден хотел.
Сега местата край Варна, на които може да разпънеш палатка или да спреш каравана, се броят на пръсти, а условията в повечето случаи, не са от най-добрите и затова са затворени или разрушени. Там, където това все още е възможно, цените са около 30 лева за кемпер на ден. За бус се плащат по 25 лв., за лека кола -6-10 лв., а за мотор - около 7 лева. Отделно от това на къмпигуващ се броят по 7-10 лева. Поставянето на голяма палатка се таксува от 8 до 20 лв. в зависимост от големината й и от конкретното място.
Запалените любители на природата обаче предпочитат свободното къмпингуване, за което не се плаща. Напоследък обаче това все по-често им докарва глоби.
Преди време на „Фичоза" например имаше и палатков къмпинг, но той отдавна не функционира. Затова сега любители на палатките разпъват биваците си на брега неорганизирано. Много често обаче след сигнали ги прогонват от кметството в Аспарухово. Причината е, че след тях остават доста боклуци, чието почистване струва пари на общината.
Според познавачи, най-хубаво за палатков лагер край Варна е на "Паша дере", южно от хижа "Черноморец, но и там нещата не са регламентирани.
В Бяла също всяко лято имат проблеми с диво къмпингуващите на палатки край Кара дере. Там след всеки сезон общината чисти мръсотията на любителите на „екологичния туризъм", задръстили околните пространства с изхвърлени пластмасови бутилки и всевъзможни боклуци от пребиваването си.
Шабла и Дуранкулак са единствените места, които разполагат с къмпинги по Добруджанското Черноморие. През последните години англичани и чехи предпочитат лагеруването край Дуранкулак.
Румънците преоткриха шабленското крайбрежие и рекорден брой гости от северната ни съседка пристигат направо с каравани. Особено през уикендите в Шабла е пълно с румънци, които предпочитат този район заради девствената природа, големите плажни ивици, гъстата гора и тишината. Българите обаче са най-многобройните от всички туристи, които предпочитат почивка в къмпинг, отколкото в луксозен хотел.
41% от софиянци доплащат за парно. Приблизително равен ще бъде броят на софиянци, които ще се радват и ще плащат при изравнителните сметки за парно. Това показва доклад на единия от топлинните счетоводители. Всеки десети столичанин пък е платил за парно и топла вода през изминалата зима точно толкова, колкото е консумирал. .
Близо половината от клиентите на компанията ще бъдат доволни, тъй като "Топлофикация" ще трябва да им възстановява суми. През изминалия отоплителен сезон 2014-2015 г. Точно 48% от абонатите са получили и платили по-големи суми спрямо това, която са консумирали през зимата.
41% от клиентите пък ситуацията е точно обратната и те ще имат да доплащат на "Топлофикация София". При 11% от потребителите сметките през зимата са били абсолютно точни и тези клиенти няма нито да доплащат, нито да получават обратно пари.
Сумите, които абонатите с по-ниски сметки от реалната си консумация ще трябва да додават обаче в масовия случай не са драстични. Едва 6% от клиентите на този топлинен счетоводител имат да плащат между 101 и 150 лв.
При 9% от абонатите сумата за доплащане се движи между 51 и 100 лв. Изравнителна сметка за доплащане на 10 до 50 лв. пък ще получат 11% от абонатите.
Малко над 2% от абонатите на топлинния счетоводител обаче не са осигурили достъп на отчетниците до жилището си и съответно ще получат изравнителна сметка за консумация на максимална мощност. Подобни начисления се правят и на абонати, чиито водомери са демонтирани или повредени.
3 пъти паднаха пустеещите ниви. 30% са били необработваемите земи у нас преди влизането ни ЕС, а сега те са намалели до 10-15% благодарение на инструментите за подкрепа в сектора. Това съобщи земеделският министър Десислава Танева при представянето на пет реализирани проекта за уедряване на земя.
"От 2007 г. тръгнахме със заявяване на 33 млн. дка площи, от които 28,5 млн. обработваеми, а останалите постоянно затревени семейни градини и трайни насаждения. 2014 г. приключихме с 39 млн. дка заявени площи. Ръстът от влизането ни в ЕС е над 5 млн. дка обработваеми площи", каза Танева. Според нея разпокъсаността на нивите е основният проблем за създаване на стопанства с интензивно производство. Собствениците на селскостопанския поземлен фонд са 2,4 млн. лица, като средният размер на имота е 5,5 дка, посочи Танева. Ето защо най-голямото предизвикателство пред министерството е как да се ускори комасацията на собствеността и ползването на земеделска земя, за което е нужно ново поземлено законодателство.
У нас вече има 5 реализирани комасационни проекта, стартирали през 2011 г. в селата Студена, Друмево, Момина църква, Раздел и град Смядово. Комасацията или преразпределението на земеделските земи, която е изцяло доброволна, носи по-евтино управление на имотите, по-ниски разходи за обработка на земята и по-добри условия за интензивно земеделие и животновъдство на собствениците.
Дават 102 млн. евро на малкия бизнес. Общо 102 млн. евро се предвижда да отидат за развитие на малкия и средния бизнес у нас.
Парите ще бъдат разпределени между няколко банки в страната, които след това ще финансират фирмите. Средствата са по проект от новата оперативна програма „Инициатива за МСП", която цели да подпомогне именно малките и средните предприятия.
Проектът на програмата е качен за обсъждане в Портала за обществени консултации.
Специфичните цели, които си поставя проектът, е до 2023 г. 55 на сто от малкия бизнес в страната успешно да получи финансиране чрез банков кредит. Базовата година за сравнение е 2010 г., когато 42,5 процента от фирмите са получили заем.
Прилагането на гаранционния инструмент по програмата е свързано с някои от основните предизвикателства, пред които са изправени малките дружества в България.
Сред проблемите е невъзможността за набиране на достатъчно капитал поради ограничения достъп до иновативни финансови инструменти.
Трудност представляват още изискванията за обезпечение и цената на дългово финансиране, както и капиталовите пазари, които не предлагат икономически ефективни решения за малкия бизнес.
Нарасна износът на БГ сирене към Гърция. На фона на кризата в Гърция износът на българско сирене се е увеличил значително към южната ни съседка през последната година.
Основната причина е, че гръцки предприятия преопаковат родната продукция и след това я изнасят в други страни като своя, тъй като така им излиза по-евтино. Експортът на пшеница пък е нараснал с 20 на сто през 2014 г. спрямо година по-рано, показват данни, оповестени за „Новинар" от Българската стопанска камара.
„Очаква се от ситуацията в Гърция да пострадат най-вече българските износители, които доставят стоки на публични организации. Повечето предприятия у нас обаче имат експортни застраховки, за да предотвратят бъдещи проблеми", обясни за „Новинар" Веселин Илиев от стопанската камара.
По думите му вследствие на кризата потреблението в южната ни съседка ще се свие, а хората ще заменят скъпите стоки, които досега са купували с по-евтини. Заради това ако българската продукция е с по-ниски цени, се очаква да има интерес към нея. „Износът на някои стоки може да се увеличи. Нещата не са черно-бели. Но ситуацията там няма положителен заряд за България", допълни Илиев.
Експертът каза още, че прогнозите са гръцките туристи в България да намалеят, но тъй като се очаква спад в цените в съседната държава, много нашенци биха отишли на почивка там. По думите му се очаква значително да се повишат и покупките в българските супермаркети по границата. В момента около 1/5 от клиентите на тези магазини са гърци, които оставят сериозни суми за различни стоки.
Междувременно много от предприятията у нас, особено тези с гръцко участие, са намалили значително износа си. Производител на стъклен амбалаж например бележи 1/3 спад от експорта си за южната съседка в последната година. Понижение на годишна база има и в българския износ на електроенергия.
В България по последни данни пък се е увеличил вносът от Гърция на петролни продукти и телефонни комплекти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |