България категорично отказва да плаща за дълговете на Гърция. България е категорично против да поема риск заради дълговете на Гърция и да понесе загуби, ако Атина не върне гарантирания от ЕС заем. Тази седмица Брюксел предложи от общия бюджет на ЕС да бъде гарантиран 7 млрд. евро краткосрочен заем на Атина. Това означава и страните извън еврозоната да носят отговорност. Заради отказа на България и на други страни извън еврозоната обаче Брюксел работи и по текстове, които да гарантират, че тези държави няма да понесат никаква финансова тежест около заема. Това съобщи вчера пред "Сега" премиерът Бойко Борисов.
Гърция се нуждае спешно от пари, за да плати настъпващи падежи по заеми от ЕЦБ и МВФ. Така нареченият "мостов" заем бе одобрен от финансовите министри от еврозоната в конферентен разговор. Средствата ще бъдат отпуснати от Европейския механизъм за финансова стабилност, ако решението бъде потвърдено на днешното заседание на финансовите министри на всичките 28 страни - членки на ЕС. Атина трябва да върне заема след 3 месеца. Дотогава вероятно ще е факт и новата 3-годишна спасителна програма.
Острата позиция на България е била предизвикана заради гаранциите, които се изискват от страните извън еврозоната за краткосрочното финансиране на Гърция до одобряването на основния пакет, стана ясно от коментара на премиера Борисов. Брюксел предлага мостовия заем да се осигури по линия на европейския механизъм за финансово стабилизиране. Той има право да набира до 60 млрд. евро ресурс на финансовите пазари, ползвайки гаранция от бюджета на ЕС. Този механизъм подкрепят и страни извън еврозоната. "Така при провал на Атина да върне парите всички страни - членки на ЕС, а не само страните от еврозоната, ще трябва да понесат загубата", обясни икономистът Георги Ангелов пред "Сега".
"На всичко това на заседание на ЕКОФИН във вторник България каза "Не!", или както е по-модерно напоследък - OXI. Разговарях с Юнкер и го уведомих, че и един лев не мога да загубя. Не може те да коментират, че се българизират, и да очакват нещо различно. Аз какво трябва да кажа - с Албания ли да се сравнявам", коментира премиерът Борисов. Той обясни, че заради съществуващия риск всички да плащат при невръщане на заема България е настояла Гърция да заложи в отговор предвиденото еврофинансиране за новия програмен период. "Вследствие на нашето "Не!" и изразената от нас позиция Европейската комисия разработва вариант да ни гарантира, че няма да загубим нищо при евентуално невръщане на заема", каза Борисов. От финансовото министерство вчера не коментираха ситуацията. Не стана ясно и колко точно би загубила България при поредна невъзможност на Гърция да посрещне задълженията си.
Позицията на кабинета среща подкрепа и от партиите в коалицията, и от опозицията, показа анкета на "Сега". "Мисля, че е добре да консолидираме обща позиция, но подкрепям първите неофициални реакции. За момента ние не сме част от еврозоната и няма логика, след като не споделяме ползите от това, да носим тежестите", коментира съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев. Сходна позиция изрази и Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт, според когото ситуацията прилича на "болен здрав носи". "Позицията ни трябва да бъде, от една страна, като на съседна и приятелска държава, но не трябва да поемаме финансова тежест", смята и депутатът от БСП Румен Гечев.
България не е единствената, която отказа да подкрепи безрезервно отпускането на гарантиран от всички заем за Гърция. Против се обяви Великобритания, а също така Полша и Чехия. Още в сряда стана ясно, че Европейската комисия отчита сериозните притеснения на страните извън еврозоната около предложения заем и ще се съобрази с тях. "Разбираме тези опасения. Работим по механизъм, който да защити страните извън еврозоната от каквито и да е било негативни финансови последствия при евентуално неизплащане на заема", коментира в сряда вицепрезидентът на ЕС Валдис Домбровскис.
Сметките за парно може да се обжалват до 1 октомври. Сметките за топла вода за юни вече могат да се получат на сайта и в касите на "Топлофикация -София", съобщиха вчера от дружеството. В месечните сметки ще бъдат записани две отделни позиции. Едната е за консумираната през юни топла вода, а втората е за 1/12 част от годишната сума, начислявана за услугата дялово разпределение. При поискване на оригинална фактура битовите клиенти ще получават два отделни документа. По два документа месечно ще получават и бизнес клиентите.
Каква е средната сметка за топло в столицата обаче ще стане ясно най-рано след месец. Причината е, че едва тогава ще бъдат обобщени данните, които топлинните счетоводители са подали в топлофикацията, обясни за в. "Сега" говорителят на дружеството Елизабет Павлова. В същото време от юли клиентите на дружеството ще започнат да получават и годишните си изравнителни сметки. От "Топлофикация - София" препоръчват да се проверят внимателно отчетените показания и хората да се уверят, че те са отразени коректно. В случай, че абонатите имат възражения за отчетите на уредите и изготвената изравнителна сметка, могат да я обжалват в срок от 1 месец от получаването й.
Всяко обжалване обаче може да повлече след себе си нови възражения. Причината е, че ако след обжалване бъде променена сметката на дори един абонат в дадена сграда или вход, ще наложи корекция и на сметките на всички останали в тази сграда. Затова и всички ще получат нови изравнителни сметки. Обжалване и корекция на изравнителните сметки се допуска до 1 октомври 2015 г.
Всички клиенти без индивидуални водомери за топла вода трябва да имат предвид, че това може да се отрази сериозно върху сметките им, предупредиха от "Топлофикация - София". Според новата наредба за топлоснабдяване консумацията се определя на база 140 л дневно на човек, като допълнително разликата между общия и индивидуалните водомери в самата сграда се разпределя само между потребителите без годни за употреба водомери.
Според столичното парно принципът на изчисление е максимално опростен и гражданите могат лесно да се ориентират какви суми ще плащат. От изравнителната сметка за предходния отчетен период се взема количеството енергия за топла вода и се разделя на 12. А полученият месечен разход на енергия се умножава по действащата в момента цена на топлинната енергия.
Броят на компаниите във фалит расте. Обявените в несъстоятелност компании в България са се увеличили значително през първото полугодие, показват данни на Агенцията по вписванията (АВ). Ръстът за година е 34%, като броят им стига 341 фирми. Това е под нивото от 2013 г., но почти достига обявените в несъстоятелност през 2012 г. Тогава беше една от годините, в които силно се усещаха първоначалните последици от кризата и много дружества фалираха. Така тенденцията на свиване на неплатежоспособните компании от последните години бавно се обръща. Има и друг рекорд - от тази година е най-големият досега фалит - този на КТБ. Засега поне новите процедури по неплатежоспособност продължават бавния си спад.
Ефектът на затворената банка
Увеличението на броя през първото полугодие може да бъде обяснено и с Корпоративна търговска банка (КТБ) освен с все още тежката икономическа ситуация. Най-големият фалит за тази година (а всъщност и за периода на прехода) е точно банката на Цветан Василев. Покрай нея и доста компании длъжници също потеглиха към несъстоятелност. Квесторите и синдиците задвижиха фалит на поне 30 дружества, които нямат активи и бизнес, но са получили огромни заеми от банката. Други кредитополучатели само избраха да се отърват от компанията си чрез процедура по несъстоятелност. Тази тенденция вероятно ще продължи, така че броят на фалитите поне на пръв поглед няма как да спадне в близките месеци.
През последната година по-активни са и работещите търговски банки. След като години наред отлагаха разпродажбите на имущество на неизрядни кредитополучатели, сега финансовите институции все по-често прибягват до съда. Все още обаче продължават опитите длъжникът да опита да избяга от дълга към банката именно чрез процедура по несъстоятелност.
По-малко нови процедури
През миналата година общо 661 търговци са обявени в несъстоятелност, което е спад спрямо 2013 г. При решенията за откриване на производство има спад в първото полугодие. Това са новите случаи на поискан фалит, при които съдът е открил доказателства за неплатежоспособност, но все още не е пристъпено към прекратяване на дейността и разпродажба на имущество.
Проучване на консултантската компания Coface показа, че България е сред държавите с най-голям спад на обявените в несъстоятелност търговци през миналата година, сравнено с други държави от Централна и Източна Европа. Данните на Coface се разминават леко с тези на Агенция по вписванията - според застрахователно-консултантската компания понижението за миналата година е с 22.8%, а по АВ спадът е с 23%. Освен това Агенцията отчита с пет фирми повече броя на откритите процедури - при Coface те са 644 за цялата 2014 г.
В анализа на Coface за пореден се подчертава проблема с бавните процедури за обявяване на несъстоятелност в България - според експертите това спира доста компании, които предпочитат фиктивно да се водят действащи, вместо да се закрият. По същите причини и кредиторите избягват искането на несъстоятелност.
Местенето на вноски към НОИ раздели управляващите. Възможността за многократно прехвърляне на партиди с натрупани лични вноски между частните пенсионни фондове и Националния осигурителен институт (НОИ) бе одобрена на второ четене в парламентарната социална комисия. Текста подкрепиха само депутати от ГЕРБ, ДПС и АБВ. Почти всички партии гласуваха за вдигането на осигуровките с 2 процентни пункта до 2017 г., като от Реформаторския блок се въздържаха. Всъщност единствен глас против дойде от БСП, но те настояваха за по-бързо увеличение - още от догодина.
Всички предложения за допълнителни промени в Кодекса за социалното осигуряване (КСО), предложени от Реформаторския блок, Патриотичния фронт, БСП и БДЦ, бяха отхвърлени, което поставя под въпрос подкрепата на тези партии за основните текстове в пленарната зала. При нежелание от тяхна страна да гласуват "за" правителствените предложения тогава ГЕРБ ще трябва да разчита отново на ДПС.
Местенето на осигуровките
В сряда от Реформаторския блок предложиха правото на избор да важи само за родените между 1960 и 1969 г., тъй като те реално са се осигурявали най-кратко в частни фондове и логично натрупаната сума там е най-малка. Също така имаше предложение бъдещите пенсионери да могат да избират между двете схеми до 1 година преди пенсиониране, а не 5 години, каквото е предложението на Министерството на финансите. Според Радан Кънев, един от вносителите на текстовете, предложението на МФ е опит за постепенна отмяна на втория стълб на пенсионната система. "Това е целта на финансовото министерство и те вървят в тази посока", каза депутатът от РБ. Законопроектът предстои да се гледа и в бюджетната комисия, а Кънев се надява все пак да се стигне до някакъв компромисен вариант. Той обясни, че при липса на такъв цялото предложение за прехвърляне между НОИ и фонд може да не бъде подкрепено.
Корнелия Нинова, депутат от БСП и председател на временната комисия за пенсионните фондове, обяви, че не подкрепя използването на Сребърния фонд като буфер по време на прехвърлянето от универсалните пенсионни фондове (УПФ) към НОИ. Също така според нея предложението на финансовия министър Владислав Горанов да даде 3 месеца срок на хората, които сключват първия си трудов договор, да изберат дали да внасят само в общественото осигуряване или и в УПФ няма финансова обосновка и до ден днешен. "Не знаем как това ще се отрази върху дефицита на НОИ", каза Нинова. Според нея Горанов е предложил промените, като целите му са чисто фискални - да влязат повече пари в обществената осигурителна система и да се намали дефицитът на ДОО, покриван от държавния бюджет.
Натрупаните милиони
От декември досега натрупаната в НАП сума е 112 млн. лв., обяви Нинова. "НАП е сложила тези пари в банки и трупа лихви, докато хората не получават доходност и парите не могат да се наследяват", смята депутатът от БСП. Според депутата от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров сумата е над 200 млн. лв. Преди месец "Капитал" поиска официални данни от НАП, но оттам отказаха да ги дадат. Същият отговор бе получен и от Министерството на финансите, под чиято шапка е приходната агенция.
В подкрепа на правителствените предложения се обяви президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, който обясни, че ако се гласува отмяна на текста, ще се отнеме правото на избор на хората. Той е на мнение, че НАП дори спасява парите на хората, а не им отнема доходността.
Приети бяха текстовете за бавен ръст на пенсионната възраст. До редакционното приключване на броя депутатите не стигнаха до текстовете за сваляне на таксите на пенсионните фондове.
Заради КТБ вдигат 5 пъти глобите за одиторите. Ключов одитор, проверяващ предприятие или дейност от обществен интерес, ще е длъжен да се оттегли след 3 г. от датата на назначаването му.
Това предвиждат проектопоправки в Закона за банковата несъстоятелност, внесени в деловодството на Народното събрание от депутати от ГЕРБ, БСП, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ.
Депутатите ще ги гласуват на извънредно пленарно заседание на 21 юли, съобщиха пред "24 часа" от партията на Бойко Борисов.
Наред с ограничаването на престоя на едно място за одиторите, същият проект увеличава петорно санкциите за нарушителите сред тях. Глобите, които в момента са от 2000 до 20 000 лв., стават между 10 000 и 100 000 лв., предупреди Десислава Атанасова от ГЕРБ, шеф на временната парламентарна комисия за КТБ.
По нейно предложение в закона ще влезе още една съществена промяна - отнемането на лиценз на одиторска компания ще става вече с явно, а не с тайно гласуване.
През тази седмица Атанасова съобщи, че един от главните одитори във фирмата, която заверява ежегодните отчети на КТБ - KPMG България, е пътувал на круизи с мажоритарния собственик на банката Цветан Василев. Докладът на комисията "Атанасова" е 450 страници и съдържа имената на всички получили кредит, независимо че не отговарят на условията.
ИКЕА отваря център за поръчки във Варна. Стоки от мебелната верига ИКЕА вече ще могат да се купуват и във Варна. На 23 юли там се открива нов магазин - център за поръчки.
Ще има шоурум, където ще могат да се видят голяма част от стоките на веригата. Дори и да ги няма, ще могат да се поръчват от каталога. Мебелите ще бъдат доставени на клиентите до 5 дни от магазина на ИКЕА в София. Те няма да плащат нищо за транспортните разходи.
"Откриването на център за поръчки е част от стратегията ни да улесним достъпа на хората от цялата страна до продуктите на ИКЕА чрез нови канали за продажби", обясни управителят на веригата за България Тео Муратидис.
Подобни центрове за продажба в градове, където ИКЕА няма големи магазини, са разкрити от 2-3 години в Гърция, Норвегия, Испания, Финландия.
"Догодина планираме да отворим още един център за поръчки в България, като оглеждаме Пловдив, Бургас и Стара Загора", каза Муратидис.
В новия център във Варна ще работят 20 служители. Те ще бъдат обучени да помагат на потребителите за дизайна на кухненското обзавеждане.
В момента ИКЕА има само един обект у нас - открития през есента на 2011 г. магазин в София. В него работят 350 души. Наскоро веригата пусна и онлайн пазаруване.
Варненският център е значително по-голям и по-развит от останалите подобни в другите страни. В него хората ще могат не само да поръчват стоки по каталог, но и да разгледат физически около 150-200 артикула с марката ИКЕА, които ще могат да закупят веднага на място, каза маркетинг директора Йоана Цонева.
НЕК подари 65 млн. лв. на американските тецове. Плащанията на НЕК към американските централи „AES Гълъбово" и „КонтурГлобал Марица изток 3" за произведения от тях ток са по-големи от реалните. Това се твърди в доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), с който „Труд" разполага.
Според документа НЕК не е упражнила достатъчно контрол върху претендираните от чуждите тецове разходи за варовик и за емисионни права за парникови газове. Надписаните суми според АДФИ са за близо 65 млн. лв.
В доклада на одиторите се посочва, че има разминаване между фактурираните суми и реално извършените плащания към „AЕS Гълъбово". От януари 2013 г. до октомври 2014 г. фактурите на теца за варовик са с 3,56 млн. лева по-високи от реално използваните при пречистването на въздуха количества, но въпреки това НЕК е признала разхода.
АДФИ е открила разминаването, като е изискала данни не само от държавната компания, но и насрещни фактури от чуждия тец. Обяснението на теца за разликата е, че фактурите се плащат по сметки на доставчика на базата на максимално използваните количества, а не на реалните.
Изп. директор на НЕК Петър Илиев е възразил срещу констатациите, одиторите обаче отказват да приемат аргументите му.
Финансовата инспекция е открила още, че фактурираните и поискани пари за емисии парникови газове на „АES Гълъбово" през проверявания период са 27,30 млн. лева, а на „КонтурГлобал Марица изток 3" - 34,1 млн. лв. Реалният срок за плащане по тях е 2019 г., но според фактурите парите са изискуеми веднага от НЕК. От държавната компания не са успели да обяснят причината.
В момента НЕК дължи на двата американски теца близо 800 млн. лева, а към края на миналата година сумата е била 566,8 млн., показват данните на АДФИ. Ако компанията не ги плати незабавно, не може да влезе в сила намалението на част от цената на тока на двете мощности.
56,6% от дохода ни отива за лятната почивка. България е на трето място в Европа по разход на домакинствата за лятна почивка. Това сочи проучване на международната компания за онлайн кредитиране „Фератум груп", проведено сред 5685 домакинства в 17 европейски страни. Тази позиция на страната ни се дължи на ниските доходи на населението.
Според проучването българинът планира да инвестира в почивката си 702,14 лева, което е 56,6% от средния месечен доход в страната. Пред нас по този показател са Естония и Латвия с по 60%. А на последно място с най-малък дял от дохода, платени за почивка, са едни от най-богатите страни на Стария континент - Дания и Германия, съответно с 27 и 28%.
Финансовото състояние на европейците се е подобрило за една година. 30% от домакинствата планират да заделят повече средства за лятната ваканция в сравнение с 2014 г., а 40% от анкетираните ще похарчат същата сума.
Анализът сочи, че най-много средства европейците отделят за пътувания в собствената си страна. По този показател България, Швеция и Финландия си делят 4-та позиция с 19%. 12% от дохода си българите харчат за пътувания зад граница. Средно 12% от доходите си европейците отделят за подобрения на дома и градината и обновяването на гардероба. У нас този дял е 21 на сто.
Бензин и дизел поевтиняват в разгара на сезона. Най-масовият бензин поевтиня с 2 стотинки по големите вериги бензиностанции. Така цената на А-95 стигна 2,30-2,31 лв. за литър. Сигналите за намалението на цената дойдоха още миналия уикенд, когато по отделни бензиностанции, част от по-малки вериги цената беше смъкната от 2,33 лв. на 2,31 лв. Намаление с 1-2 стотинки се регистрира и за дизела, като в момента той се продава за 2,33 - 2,36 лв. за литър. Газта държи цената си от 0,98 лв. за литър вече повече от месец. Същото важи и за метана, който от началото на юли се продава за 1,59 лв. за килограм.
Лекото намаление на цените на горивата у нас идва на фона на ядрената сделка с Иран,
която само за ден смъкна цената на суровия петрол с 1 долар. Според експерти обаче това няма пряко отношение към сегашния спад на цената. Причината е, че у нас промяната в цените на петрола се отразява със закъснение от порядъка на три седмици.
Въодушевлението на инвеститорите от ядреното споразумение обаче не продължи дълго и след първия спад на цените котировките на суровия петрол отново тръгнаха нагоре. Вчера в азиатската търговия лондонският сорт Брент от Северно море с доставка през август повиши цената си с 45 цента до 57,50$ за барел, след като в сряда поевтиня с 1,65$. Аме-риканският лек суров петрол с доставка през август също поскъпна с 39 цента до 51,80$ за барел, след като ден по-рано поевтиня с 1,63$.
И петролният картел ОПЕК вчера повиши цената си до 54,55$. Според сайта energy.eu с действащите си цени България се нарежда на трето място по евтин бензин в ЕС. Преди нас са Естония и Полша. При дизела сме шести по цена.
Изпиваме годишно 218 чаши бира. Консумацията на бири у нас е около 71 л годишно или по около 218 чаши от 0,330 л, сочат данните на Съюза на пивоварите в България. През 2014 г. е отчетен спад на консумацията с 5%, спрямо предходната.
„От началото на 2015 г. продажбите се задържат на миналогодишните нива, ако се гледа внесеният от компаниите акциз в хазната - 35,6 млн. лева за първото шестмесечие", съобщи Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите. „За сравнение, през първата половина на 2014 г. имаше спад в продажбите с 6%", допълни тя.
За първи път от 15 години от съюза през 2014 г. отчитат спад на пласмента на пиво в синтетични бутилки. Делът им обаче в общия обем от продажбите остава най-висок - 59%. До 13% от общия обема при кеновете с бира, докато делът на продажбите на пиво в стъклени бутилки и на наливна бира се запазва без промяна - съответно 23% и 5%. Продажбите на пиво в заведенията са една пета, а през магазините се пласират останалите 80%.
За първото полугодие на 2015 г. пивоварните, членуващи в браншовата организация са инвестирали 19 млн. лева за развитие на бизнеса си. Нетният им оборот за периода е 243 млн. лева. Българските производители успяват да устоят на ръста на вноса на бира. Над 90% от консумираното от българите пиво през миналата година е произведено у нас, подчерта Радомирова. Тя информира още, че по всяка вероятност от 2016 г. пивоварите у нас ще започнат да изписват на етикетите шестте задължителни компонента - калории, наситени мастни киселини, протеини, мазнини, соли и захар.
Вносът на бира през 2014 г. достига 466 хил. хектолитра, което е с 9% повече на годишна база. Най-голям е импортът от Полша, Германия и Румъния, сочи статистиката.
Болничният пазар е в летаргия. За първи път от 4 г. насам болничният пазар е в застой. Традиционният ръст на парите на клиниките е под въпрос, а заявките за рестриктивни промени като че ли отложиха и интереса на частните инвеститори в сектора.
1 нова болница, 1 затворена и 2 продадени - това е рекапитулацията за първите 7 месеца от развитието на болничния пазар у нас. Особени промени към края на годината в бранша не очакват. Новото лечебно заведение е МБАЛ "Света Параскева" в Плевен. С отнето разрешение за дейност пък е Специализираната хирургична болница за активно лечение в Елин Пелин, сочат данните на МЗ. За сравнение, през миналата година имаше 14 нови болници и 4 закрити. С прекратено разрешение са били 2 общински клиники - Специализирана болница за долекуване и продължително лечение - Малко Търново" и Специализирана болница за активно лечение на вътрешни болести в Годеч.
Прекратили работа са още МБАЛ-Рудозем и Специализирана болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания в Шумен. Сред 14-те нови болници бум направиха диализите и рехабилитациите. Интересът към разкриването на нови лечебници беше очакван заради неограниченото финансиране от страна на касата. Тази година обаче има твърди лимити за първи път, откакто фондът е създаден. За първи път се очертава и приходите на болниците по каса не само да нямат ръст, но дори да са с минус. По предварителните сметки на касата в клиниките за дейност ще отидат 1.59 млрд. лв. до края на бюджетната година срещу 1.6 млрд. лв. през 2014-а. В същото време здравното министерство готви нов начин на финансиране за "комплексно лечение", което засега не е съвсем ясно, селективно договаряне с касата и задължителна здравна карта. Според частните инвеститори тези промени няма да съживят пазара. Кратко излизане от летаргията за пазара даде анонсът на МЗ, че се кани да продава държавни болници.
Това обаче няма да се случи, не само заради приближаващите местни избори, а и заради прекалената крайност на подобно решение. "Няма интерес за купуване на болници, защото такива не се предлагат", казва Красимир Грудев, съсобственик на "Тримонциум" и член на Националното сдружение на частните болници. Според него прекалените изисквания, лимитирането на дейността и липсата на реално остойностяване на медицинските дейности е прът в колелата на бизнеса. Единственото окрупняване на собствеността в сектора засега биснесът вижда по-скоро в сферата на обществените болници. Ако се приемат промените в ЗЛЗ, то ще се наложи дори силово, казва Грудев. Според Семир Абу Мелих, собственик на болницата "Дева Мария", окрупняването на държавните и общинските болници е логично, тъй като са прекалено много. В частната сфера обаче той не очаква у нас да се появи голям чужд инвеститир като верига болници, тъй като бизнес-средата не е особено подходяща.
В страната няма и развитие на публично-частното партньорство в здравеопазването. Няма нито един договор на територията на държавна болница, казаха от МЗ. Засега единствените заявки за раздвижване на пазара са продажбите на обособени части. Министерството обяви, че над 350 градинки и имоти на държавните болници, които не се ползват за медицина могат да с епродадат, а с парите да се покрият огромните дългове на клиниките. За последната година и половина има седем подобни продажби, които са в ход. Те се намират в болниците "Царица йоанна", НСБФТР, "Св. Георги", "Г. Странски", МБАЛ-Шумен и "МБАЛ - д-р Н. Василиев" в Кюстендил. Не е ясно обаче какви приходи могат да се съберат от тези имоти, още по-малко дали ще стигнат, за да с епокрият 400 млн. дългове. За 55,22/618 ид. части от съсобствен имот "Св. Георги" например е получила 7 027 лв. без ДДС.
Бойко поиска Пътна карта за регионите. Всички нови кандидати за кметове на ГЕРБ, които влизат в битката наесен, ще подготвят Пътна карта за своя регион. За това е настоял преди дни премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Целта е управленската програма на бъдещите кметове да бъде разписана по периоди и хората да знаят какво да очакват от новата общинска управа на всеки 6 месеца. Освен приоритетите по реализацията на европейски проекти, номинираните за кметове и общински съветници ще организират градски дебати, обобщени в три направления, коментираха лаконично ключови фигури от централата на партията. "Пътната карта е своеобразно продължение на слогана ни за изборите в общините, където ГЕРБ няма кметове", отбелязаха още хората на Генерала. Както е известно, националната кампания на ГЕРБ ще мине под мотото "Видими резултати за България!", като посланието ще се мултиплицира за всяко населено място.
Там, където сегашните градоначалници обаче не са от ГЕРБ, слоганът има продължение "Време е!"."Имаме механизми за привличане на инвестиции и хората ще чуят от нас как", заяви вчера кандидатът на ГЕРБ за Хасково и сегашен областен управител Добри Беливанов. Икономистът Стефан Радев, който е фаворит на структурите на ГЕРБ, също обяви, че приоритет номер 1 в първата година от мандата му е "привличането на инвестиции в общината и връщането на Сливен на икономическата карта на България". Новите кметове на ГЕРБ ще поставят като ключова тема пред съгражданите си и по-ефективното управление на общинската собственост. Ще се коментират и промени в общински наредби, които могат да облекчат бизнеса.
Наред с това ще бъде отделено внимание дори на необходимостта от нови пейки, детски площадки, подмяна на контейнери за смет, необходимостта от модернизация на светофарни уредби или камери за наблюдение. Новите кандидати за кметове и общински съветници вече разработват с помощта на евродепутатите от ГЕРБ и проекти за стимулиране на заетостта, стратегии за градското планиране и др. Още в последната седмица на август структурите на ГЕРБ в страната ще стартират разговорите с обществеността за икономиката, бизнеса и инвестициите в региона, за образованието и създаването на модерни културни календари по подобие на Велико Търново, Бургас, Варна, Благоевград, Пловдив и др. Точно градоначалникът под тепетата Иван Тотев е сочен за отличник по отношение на творческите мероприятия, тъй като екипът му извоюва Пловдив да е европейска столица на културата през 2019 -а. След около месец там предстои и дългоочакваното откриване на спортната зала, а най-вероятно лентата на красивото съоръжение ще пререже премиерът Борисов. Освен представения отчет за изминалите четири години, екипът на Тотев подготвя и снимкова изложба Топ 20, с която да се илюстрира нагледно най-значимото през мандата. "По време на тържеството за откриването на спортната зала ще покажем на снимкови пана с реализираните проекти", каза Тотев пред "Стандарт" вчера.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |