Лед от кочина за уиски в Слънчев бряг. Ледът за заведенията в половината Слънчев бряг се е произвеждал в нерегистриран свинарник, при „невъобразимо нехигиенични условия". Това обяви след извършени проверки д-р Георги Митев, директор на Областната дирекция на Агенцията по безопасност на храните в Бургас, цитиран от Фокус.
„В Ахелой се натъкнахме на свинарник, където се произвеждаше голямо количество лед от ледогенератор, при невъобразимо нехигиенични условия, който снабдява половин Слънчев бряг. Този ледогенератор нямаше регистрация при нас", каза Митев.
По неговите думи това е недопустимо, защото това е вода, която може да се зарази в свинарника. „Това е много опасно, защото при едно евентуално хранително натравяне причините ще се търсят в храната, а причината всъщност да се окаже в леда", обясни експертът.
66 проверки на временни обекти и хотели, предлагащи услугата „ол инклузив", са извършени от инспекторите на БАБХ-Бургас в к.к. Слънчев бряг. По думите на Георги Митев при проверките са издадени 9 броя предписания за констатирани несъответствия в сградния фонд и оборудването.
Той Митев добави, че през изминалата седмица са правени и съвместни проверки с други институции в Ахелой, Поморие и Слънчев бряг.
Той допълни, че при проверките в Поморие е съставен втори акт на баничарница, която предлага храни без да има разрешение и не е регистрирана никъде. „Нашите служители не могат да издадат акт на несъществуваща фирма. Затова отидохме с Икономическа полиция и направихме втори акт, който е на стойност 6 хил. лв.", каза още Митев.
Държавата готви спешен план при масово завръщане на 100 000 българи от Гърция. Държавата готви спешен план при масово завръщане на българите от Гърция. Министерският съвет вече е обсъдил пакет от възможности за над 100 000 безработни гурбетчии, съобщи Нова тв.
От социалното министерство посочват четири сектора, в които завърналите се от южната ни съседка българи няма да имат проблем с намирането на работа. Това са услугите, туризма, строителството и селското стопанство. В пъти по-лесно ще е обаче на безработните с висока квалификация.
За момента държавата, като че ли ще разчита основно на европейски пари, за да намери работа на сънародниците ни, завърнали се от Гърция. От социалното ведомство изтъкват, че до края на годината започват още няколко схеми по Оперативната програма за развитие на човешките ресурси и така ще има свободни места за лични асистенти и детегледачи. Ще бъдат подпомагани и фирми, които наемат младежи до 29 години и възрастни хора.
Село Господиновци е дом на десетки гурбетчии в Гърция - или поне до скоро. Заради кризата в южната ни съседка все по-малко хора заминават.
Прогнозите и на експерти, и на държавата са, че скоро хиляди българи ще се насочат обратно към дома. Държавата разчита европейските средства да отворят работни места за тях. Според експертите обаче това няма да е достатъчно. Ако за високообразованите има някакъв шанс, не така ще стоят нещата за всички.
От Министерството на социалната политика обясняват, че хората с ниска квалификация ще могат да признаят с документ уменията, които са натрупали в Гърция. За тази цел вече работи специална система. Очаква се основният наплив от завръщащи се българи да е след около шест месеца.
Британска компания и американски фонд купиха "Фадата". Българската софтуерна компания "Фадата" вече има нови собственици, след като британската компания за застрахователни услуги Charles Taylor и фондът за дялови инвестиции The Riverside Co. придобиха мажоритарен дял от 80%. Останалите 20% ще се държат от сегашния мениджмънт на фирмата.
След миналогодишната рекордна сделка за "Телерик" за 262.5 млн. долара това е втората голяма транзакция в българския IT сектор. Придобиването оценява "Фадата" на 20.4 млн. евро, което, макар и в пъти по-малко, всъщност е сравнително висока оценка за местна компания. Ключово при тази сделка е, че новият чуждестранен акционер ще отвори нови пазари за българската софтуерна компания. На теория офисът в София може да се разшири, ако британският инвеститор реши да поръчва и част от своите разработки на българските си служители.
Детайлите по сделката
"Фадата" е един от първите независими разработчици в България след промените - основана е още през 1990 г. Тя доставя софтуерни решения основно за застрахователния пазар, като основният й продукт INSIS се използва от много международни компании в сектора, като присъства в над 30 държави. Именно той предизвика и интереса на Charles Taylor, като британската група обяви, че така ще укрепи технологичните си позиции в индустрията. Сделката не е изненада, тъй като по информация на консултанти процесът на продажба е започнал преди година и половина.
За целта на договорената сделка е създадена нова холдингова компания - REF Wisdom Ltd, като липсва информация къде е базирана. Именно тя ще държи мажоритарния дял от 80% във "Фадата". Charles Taylor обяви, че ще плати 5.1 млн. евро за 31.25% в REF Wisdom. Останалите 68.75% ще се държат от Тhe Riverside Co. От цената, дадена от британската компания, може да се сметне и оценката за 100% от капитала на "Фадата" - тя е 20.4 млн. евро.
Купувачите
Приходите на Charles Taylor за 2014 г. са 123 млн. паунда при печалба от 8.21 млн. паунда с над 1100 служители. Дружеството е публично като пазарната му капитализация е 160 млн. паунда. Работи за големите застрахователни компании, като им осигурява най-различни услуги - консултантски, технологични и др. "Глобалният пазар за застрахователни технологии расте много бързо заради увеличеното търсене от страна на играчите в сектора на нови платформи, с които да заменят традиционните си системи. С наша подкрепа и пазарно присъствие смятаме, че "Фадата" е добре позиционирана да стане пазарен лидер в този сегмент", заяви изпълнителният директор на Charles Taylor Дейвид Марък. Според него партньорството с Riverside е важно, тъй като фондът има над 25 инвестиции в технологични компании и има сериозен опит в разрастването на софтуерни разработчици.
Чуждите туристи са намалели с 24% през първия летен месец - юни. Чуждестранните туристи в България през юни са намалели с близо една четвърт спрямо същия месец на 2014 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Негативната тенденция при броя на посещенията с цел почивка започна още в началото на годината, като досега през нито един от шестте месеца броят не може да надхвърли миналогодишните нива. Резултатите за юни обаче са показателни, тъй като това е първият пълен месец след официалния старт на летния туристически сезон в България. Ако вземем периода януари - юни, тогава сме свидетели на годишен спад от 17%.
Хотелиерите вече предупредиха, че очакват лош сезон заради проблемите в Русия и Украйна, а към това вече трябва да добавим и фактора Гърция и Турция. И в двете съседни държави свалят цените, за да компенсират отлива на руски туристи, а заради по-големите мащаби на туристическия сектор в тези две държави те могат да са много по-конкурентни от България.
Минуси от всички страни
Данните на НСИ обаче показват, че свиването на посетителите далеч не е само при руснаците и украинците. Годишен спад се наблюдава и при голяма част от западноевропейските държави, на които се възлагат надежди да компенсират руско-украинския спад. Посещенията от Швеция и Норвегия са намалели с близо 70% на годишна база. С над 50% са се свили визитите от Австрия, Словакия, Румъния и Италия.
Русия остава най-голям пазар за българския туризъм, като се отчитат над 100 хил. посещения през юни. Година по-рано обаче те са били с една трета повече. Спад от 9% има и при втория най-голям пазар - Германия. С над 47% е намалението на гръцки туристи. Интересното е, че в обратна посока - от България към южната ни съседка, посещенията са скочили тройно до 34 хиляди.
Резултатите не са особено обнадеждаващи за хотелиерите, тъй като показват, че надеждите им западноевропейските туристи да компенсират руския отлив вероятно няма да се случат. Според Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг, обединяващ местните хотелиери, на българските туристи също трудно може да се разчита да компенсират отлива на руснаците. Причината е, че българите не са така организирани както чужденците и не може да се прогнозира поведението им. По нейни оценки българските посетители в Слънчев бряг са между 5 и 7% от общия брой.
"В момента местата в хотелите са запълнени, но през май и юни на практика бяха празни", обяснява Иванова. Според нея няма как да се компенсира тази загуба само с два активни месеца. Други представители на бранша коментираха, че оборотът в сектор "Туризъм" може да се окаже с около 25% по-нисък тази година. Това според тях ще е факт, дори и като брой хора да се навакса забавянето. Причината е, че цените са свалени драстично този сезон.
Българи в чужбина
Въпреки че местните хотелиери разчитат основно на чуждите туристи, не може да не са притеснени от данните на НСИ за посещенията на българи в чужбина. През юни броят се е увеличил с 55% на годишна база. Освен тройния скок в посока Гърция двуцифрени ръстове има още към Испания (45%), Италия (36%), Турция (99%), Румъния (78%), Австрия (45%). Предпочитанията на българите са свързани с "ол инклузив" пакетите, които предлагат в другите държави, особено Турция и Гърция.
Бунтът на бизнеса и синдикатите срещу скъпия ток се разширява. Тлеещото напрежение между управляващите и бизнеса заради цените на тока и тежката ситуация в енергийния сектор избухна с нова сила. Работещите в хиляди предприятия и фирми ще излязат на масов протест в цялата страна в сряда, 29 юли. "Затваряме София и България", обявиха работодателите. Те поискаха окончателното решение за цената на електроенергията да бъде отложено за януари 2016 г. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да вземе решение до петък.
От Министерството на енергетиката вчера отказаха коментар за протеста и исканията. До редакционното приключване на броя за коментар не бяха открити комисарите от КЕВР, както и шефът на енергийната комисия в парламента и бивш енергиен министър Делян Добрев.
"Над 1000 фирми в 28 града на България ще протестират срещу повишената цена на тока, която се готви", обяви Камен Колев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК) на среща между работодатели и синдикати вчера. В протеста ще се включат членовете на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), БСК, Българската търговско-промишлена палата, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), както и КНСБ и "Подкрепа".
Това е вторият протест на бизнеса срещу намеренията на КЕВР да увеличи с 15-20% цената на тока за бизнеса. Преди месец хиляди фирми спряха работа за час. Тогава с правителството бяха договорени промени, които биха позволили цената да се запази. За да има време промените да бъдат направени, новите цените бяха отложени от 1 юли за 1 август. Договорките обаче не бяха спазени.
На 29 юли фирмите не само ще спрат работа, но и ще излязат на улицата. От 11 часа от сградите на Министерския съвет и президентството ще тръгне шествие. Досега участие са заявили около 5000-6000 души само от столицата.
"Ние не искаме самоцелно да не се вдига цената на еленергията, и то за сметка на други. Смятаме, че има допълнителни резерви, за което постигнахме съгласие с правителството и законодателната власт. Част от предложенията ни бяха приети в ускорен темп в НС, но това, което се случи впоследствие, доста се различава от договорките ни", обясни Камен Колев.
Заемите поевтиняват рекордно през лятото. Жилищните и потребителските кредити у нас продължават да поевтиняват. След като през последните 2-3 години лихвите по заемите падаха с бавни темпове, през тази година техните нива вече са по-ниски и от годините преди финансовата криза от 2008-2009 г.
През последната година цената на заемите както за населението, така и за фирмите спадат значително, показва оповестената вчера лихвена статистика на БНБ. През юни гражданите са могли да изтеглят потребителски кредит в левове при средна лихва от 10.39%, докато година по-рано тя е била 11.26%. Лихвите по евровите потребителски кредити са намалели от средно 8.91% преди година до 7.60% сега. Лихвите по ипотечните заеми в левове са паднали от 6.53% на 5.77% за последната година, а тези по евровите заеми за жилище - от 6.88% на 6.14%.
Освен лихвите намалява и годишният процент на разходите (ГПР) за кредитите на домакинствата. ГПР включва лихвата плюс всички такси и комисиони, които дължи кредитополучателят. Най-сериозното намаление е при цената на потребителските кредити в евро. Общото оскъпяване при тях пада от 10.34% през юни 2014 г. до 8.40% сега. ГПР на кредитите за потребление в левове се е свил от средно 12.43% на 11.34%. Оскъпяването на жилищните кредити в левове също върви надолу - от 7.36% през миналия юни до средно 6.27% през юни 2015 г. За последната една година ГПР на евровите заеми за нов дом пада от 7.77% на 6.66%.
Понижението на лихвените нива, което е трайна тенденция през тази година, в крайна сметка се отрази и на отпуснатите заеми. Според статистиката на централната банка през миналия месец кредитите, отпуснати на домакинствата, са с 44 млн. лв. повече, отколкото преди месец, а общият им обем достига 18.305 млрд. лв.
Експертите обаче са категорични, че спадът на лихвите по заемите е към края си, макар че ниските нива вероятно ще се задържат за известен период от време. Според проучване на една от банките у нас българите избират кредит, като търсят най-ниската лихва, промоции и отстъпки. Около 2/3 разчитат на някакви преференции, за да предпочетат даден продукт.
Наплив за купуване на стаж за пенсия. 70% увеличение на българите, които са си купили осигурителен стаж отчита Националния осигурителен институт за първите три месеца на годината. 1919 са си платили на НОИ от началото на 2015 г. до края на март.
За същия период на 2014 г. хората закупили стаж са били 1132-ма.
3,8 млн. лв. са платили за осигурителен стаж българите през тази година. Според данните на осигурителния институт средно не са им достигали по 22 месеца, за да могат да се пенсионират.
1919 българи са си закупили осигурителен стаж от НОИ за първите три месеца на 2015 г., показва статистиката на осигурителния институт. Това са с близо 800 души повече, отколкото за същия период на миналата година.
Закупилите осигурителен стаж през първото тримесечие на 2015 г. са и над 10% от новите пенсионери за същия период, показват данните на НОИ.
Закупилите осигурителен стаж са внесли и близо 3,8 млн. лв. в НОИ, за да получат право на пенсия. Такива са били приходите на осигурителния институт от продаден стаж през цялата 2010 г.
Все повече се увеличава недостигащият стаж на българите, показва още справката на НОИ. През първото тримесечие на тази година хората е трябвало да си купят средно по 21,75 месеца стаж, за да допълнят липсващия им за пенсия. Това са 2 години без два месеца и с над месец повече спрямо същия период на 2014 г.
Новите пенсионери със закупен стаж през първото тримесечие на 2015 г. са 591 души.
С увеличаване на изискуемия стаж за пенсия ще нарастват и хората, които ще трябва да си закупят такъв, прогнозират експерти. Днес депутатите започват гласуването на пенсионната реформа, която предвижда увеличение на изискването за стаж до 40 г. за мъжете и до 37 г. за жените.
Промените в КСО дават възможност и за ранно пенсиониране, но при недостигаща само възраст, не и осигурителен стаж. Според социалното министерство при възможност да се купи до 5 г. осигурителен стаж няма нужда от ранно пенсиониране с недостигащ.
Приемат оставка на член на борда на ВМЗ - Сопот. Оставката на Илиян Насков като член на борда на директорите на ВМЗ - Сопот, ще бъде приета. Това стана ясно днес след среща на председателя на КТ "Подкрепа" в завода Димитър Атанасов със зам.-министъра на икономиката Любен Петров. Преди това работници от завода излязоха на протест пред Министерството на икономиката с искане за освобождаването на Насков.
Те предадоха папка с неизгодни договори, сред които и такива за изкупуване на отпадъчна суровина, които били на неизгодни цени. Като пример Атанасов посочи, че стружки били продавани за 920 лв., а преди това цената им била 1450 лв. на тон.
В петък Насков депозира оставката си в министерството. В отворено писмо обяви, че имало кръгове, които искали най-голямата оръжейница да е зависима от тях.
На срещата в министерството било договорено още във ВМЗ - Сопот, да има нова струкура и търговският пълномощник, който се назначава от държавата, да е и изпълнителен директор.
Зам.-министър Петров заяви, че в предприятието се прави ревизия, за да има пълна картина какво се е случвало.
Илиян Насков бе назначен в борда на ВМЗ-Сопот в началото на годината по предложение на Мнистерството на икономиката. Преди това кариерата му е била във финансовия сектор. До началото на тази година Насков е бил изпълнителен директор на финансовата къща "Фактор И.Н.". Бил е и парламентарен секретар на Министерство на регионалното развитие и благоустройството през 2001-2005 г.
През 2000 г. автомобил, в който пътуват Насков и депутата от БСП Кирил Добрев, е спрян за полицейска проверка на връщане в София от Калотина. Проверката е заради 215 000 германски марки и 43 000 долара, които са декларирани от Бранислав Зечевич при влизането му в България. Добрев и Илиян Насков тогава са съдружници, а сърбинът е бил едн от големите им клиенти и те решили да го посрещнат на границата. Оказва се, че парите са дадени на служители от финансово-брокерска къща, които ги транспортират до София. След като Насков и Добрев дават обяснения, двамата са освободени.
Нашенците варят ракия от 10 века. Българите варят ракия повече от десет века. Това доказва нова археологическа находка, за която съобщиха от Националния исторически музей (НИМ) вчера. Фрагмент от дестилационен съд за производство на ракия от 11. век е открит при археологически разкопки на НИМ в крепостта Лютица (на хълм край Ивайловград) от археолога Филип Петрунов, се казва в съобщението.
Това е вторият дестилационен съд за ракия, откриван в крепостта (първият бе открит през 2011 г.), и третият - в България. Първият е открит при разкопки в Дръстър (дн. Силистра). Всички дестилационни уреди са датирани от 10-и век.
Както е известно, и в момента се водят спорове кога е измислена ракията, се казва по-нататък в съобщението. Доскоро в науката се смяташе, че това е станало едва през 15-и век.
Археологът проф. Константин Тотев обаче откри преди пет години във Велико Търново фрагмент от чаша от 16-и век, в който неизвестен българин се е похвалил, че е пил ракия на църковен празник.
А проф. Николай Овчаров публикува оправданието на турския пълководец Лала Шахин пред турския султан, че през 1382 г. не успял да превземе с щурм София. Лала Шахин се жалва, че София била отбранявана от яки, здрави българи "с мустаци", които, отгоре на всичко преди бой пиели ракия и така ставали непобедими. Тези документи помогнаха на бившия министър Мирослав Найденов да регистрира ракията в Брюксел като български продукт, отбелязват от НИМ.
След като миналата седмица зарадва българската общественост с новината за бликналата "чудотворна вода" в Голямата базилика в Плиска и покани премиера Борисов да посети мястото и "да се окъпе за здраве и късмет", директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров съобщи в понеделник за нова археологическа находка, която го води и до оптимистичното заключение, че "докато има ракия, България е непобедима!".
"Сега става ясно, че ракията сме я измислили поне три века по-рано от 14-и век... ", казва директорът на НИМ Божидар Димитров.
10 години стаж като професор или доцент за ректор. Ректорите трябва да са имали стаж във ВУЗ като професор или доцент поне десет години, за да заслужат шефското място. Такова ново изискване при изборите на ректорите е записано в Законопроект за допълнение на Закона за висше образование, внесен в Народното събрание от група народни представители от РБ.
Депутатите искат да се вдигне летвата и при изборите на заместник-ректорите и деканите. Те трябва да имат стаж във ВУЗ съответно по девет и седем години.
В момента няма изискване за стаж за кандидатите за ректори. Така на практика дори и професор, носещ академичната длъжност само една или две години, може да оглави университет. Наскоро станахме свидетели на такъв случай при скандалния избор на ректор в Стопанската академия в Свищов. Тогава 35-годишната Теодора Димитрова оглави академията само след две години след като е получила академичната длъжност професор.
Според вносителите на законопроекта с новите изисквания ще се създадат предпоставки за конкурентност - прозрачност и отчетност при провеждането на процедурите по избор на ректор, заместник-ректори и декани на дадено висше училище. Също така ще се елиминира възможността за провеждане на избор „на тъмно".
Първоначално депутатите дори искали да въведат още по-строго изискване за ректорите - да имат поне 10 години стаж в същия ВУЗ, в който се кандидатират за шефове.
„Решихме все пак законът да бъде по-либерален", коментира пред „Монитор" депутатът от РБ Петър Славов. Така на практика един професор може да е бил пет години в университет, други пет в друг и накрая да се кандидатира за ректор в трети университет.
В законопроекта обаче все още има някои подвеждащи текстове, от които може да се разбере, че бъдещите кандидати за ректори трябва да имат 10 години стаж в един ВУЗ, а не изобщо. Депутатите обещаха текстовете да се прецизират между първо и второ четене.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |