Със задружни сили парламентът обезсмисли референдума наесен. Референдумът за реформа в изборната система, предложен от президента Росен Плевнелиев, катастрофира в парламента благодарение на политическите сили, от които се очакваше най-сериозна подкрепа - ГЕРБ и Реформаторския блок. След поредица от гласувания, в които двете формации взаимно се бойкотираха, отпаднаха първите два въпроса в предложението на Плевнелиев - за мажоритарно и задължително гласуване. Така референдумът се сведе до един въпрос: "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите."
Ако народът се произнесе в полза на е-гласуването по интернет и резултатите бъдат признати за валидни, парламентът ще трябва да приеме допълнителни законови гаранции за тайната на вота, които липсват в сегашния Изборен кодекс. Това следва от решението на Конституционния съд от 2011 г., който постанови, че сам по себе си е-вотът не е противоконституционен, но липсват надеждни законови гаранции за тайната на избора. По тази причина съдът отмени разпоредбите, свързани с експерименталното гласуване по интернет.
Проблемите за допитването започнаха, след като депутатите вчера единодушно одобриха предложението на Патриотичния фронт за отделно гласуване на трите въпроса. Не бе приета нито една от редакциите на въпросите. РБ предложи към въпроса за мажоритарното гласуване да се добави, че то ще се реализира чрез разширяване на преференциалния вот. Отказът на ГЕРБ да подкрепи идеята им ядоса десните и при поискано от ПФ прегласуване на въпроса за мажоритарния вот повечето реформатори или не участваха, или се въздържаха. Към гласовете "против" се присъединиха и БСП, ДПС, ПФ и БДЦ и въпросът падна. Отново при прегласуване, този път поискано от БСП, остана без подкрепа и въпросът за задължителното гласуване. Този път за провала допринесе ГЕРБ, след като по неясна причина над 20 негови депутати не участваха във вота. Накрая със 146 гласа "за", 40 "против" от БСП и патриотите, и 10 "въздържал се" бе приет единствено третият въпрос - "за" електронното гласуване. По него народът ще трябва да се произнесе на 25 октомври заедно с местните избори.
Резултатът от вчерашното гласуване стана причина за взаимни нападки между коалиционните партньори. ГЕРБ хвърли вината върху реформаторите, а от блока се оправдаха, че били оставени да гласуват по съвест. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира, че при това положение референдумът се обезсмисля. Той директно обвини реформаторите в "некоректност спрямо гражданите", подписали се под инициативата. Но все пак призна и вина на ГЕРБ за провала на задължителното гласуване, като обясни, че в парламентарната група на партията имало колебания по този въпрос. Петър Славов от РБ обясни, че повечето му колеги се отказали от мажоритарното гласуване, след като паднала тяхната редакция на въпроса, а по задължителния вот мнозина имали резерви за евентуален проблем с конституцията.
От БСП предупредиха, че въпросът за дистанционното електронно гласуване вече бе обявен за противоконституционен от КС. "Резултатът от гласуването на НС е тежко и заслужено поражение за президента на републиката. Той тръгна към втори мандат и днес окончателно го загуби", заключи Георги Божинов. Според Лютви Местан е-гласуването съдържа повече условия за контролиран вот.
От 2016 г. възрастта за пенсия започва отново да расте. Догодина жените ще се пенсионират при навършване на възраст 60 г. и 10 месеца, възрастта при мъжете ще бъде 63 години и 10 месеца. И при двете групи възрастта се вдига с 2 месеца спрямо сегашните нива. С 2 месеца догодина се вдига и изискуемият стаж за пенсия, който става 35 години и 2 месеца за жените и 38 години и 2 месеца за мъжете. Двата показателя ще растат плавно до достигане на 65 г. възраст при мъжете и жените и 37 г. стаж при жените срещу 40 г. стаж за мъжете.
Това реши окончателно парламентът на второ четене на промените в Кодекса за социално осигуряване. Промените в пенсионната система се обсъждат близо 6 месеца, като при съгласуването се постигна труден компромис между работодатели и синдикати.
Дебатът по промените в КСО започна късно вчера следобед след драматичните обрати по темата референдум и удължаване на работното време на парламента до гласуване на законопроекта. До редакционното приключване на броя депутатите успяха да отметнат едва 1/4 от законопроекта, включително и две ключови промени - във възрастта и стажа за пенсиониране и размера на осигуровките.
Вотът по възрастта и стажа за пенсиониране не поднесе изненади - предложението бе прието с 97 гласа "за". Гласуването по групи не стана ясно, но в дебата депутатите от Патриотичния фронт и БСП очаквано се обявиха против. БСП предложиха възрастта и стажът да останат без промяна, с аргумента, че вдигането им на фона на ниската продължителност на живота ще тласне хората да крият доходи. "Хората няма да се осигуряват, защото няма да доживеят до пенсия. Това, което се предлага, е един естествен подбор - болните няма да могат да добутат до пенсия", коментира Филип Попов от БСП. Според Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт вдигането на възрастта и особено стажа води до бум на инвалидните пенсии, защото това се оказва единственият начин за българи с дупки в осигурителната история да получат пенсия. В тази ситуация са огромна част от работилите през прехода, коментира Байрактаров.
Никой от мнозинството не зае позиция по тези текстове. Не успя да се изкаже и вицепремиерът Ивайло Калфин, защото дебатът бе преждевременно прекратен по настояване на Цвета Караянчева от ГЕРБ. Така Калфин бе принуден да коментира възрастта и стажа постфактум. "Чуха се много заблуди и лъжи. Възрастта 65 години фигурира в КСО от 2011 г. Там е предвиден още по-рязък скок във възрастта, който бе замразен", коментира той.
Без почти никакъв дебат депутатите вчера одобриха и вдигането на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" от 2017. Одобрените текстове предвиждат вноската да се вдигне на два пъти - през 2017 и 2018 г., с по 1%. За сметка на този ръст няма да се случи предвиденото увеличаване на вноската за задължителното допълнително осигуряване с 2% от 2017 г. Възражения по тези текстове изрази само Георги Гьоков от БСП, който настоя осигуровката да скочи още от 2016 г. заедно с минималния осигурителен доход. Колебания по ръста на осигуровките имаше при предходни дебати и РБ, но никой от блока не взе думата сега.
"Макс телеком" пуска GSM услуга. Трудно, бавно, с дълги преговори и съмнения до последно, но е факт - "Макс телеком" подписа договор за национален роуминг с "Мобилтел". Което на по-разбираем език означава, че компанията на Даниел Купсин ще може да стартира реална дейност като мобилен оператор, предлагайки и гласова услуга на клиентите си. Кога - за момента не уточняват от нито едно от двете дружества, които съобщиха новината във вторник.
С глас или мъртъв
"Макс телеком" беше създаден от Красимир Стойчев (по съвпадение - основател и на "Мобилтел" доста по-рано) и в края на 2011 г. взе от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) лиценз за оператор по технологията LTE - стандарт за мобилни комуникации от четвърто поколение (4G). Стойчев обаче дълго не можа да плати дори сумата от 30 млн. лв., която представляваше първоначална такса за честотните ленти (тогава - 2x8 MhZ) в обхвата 1800 MhZ, които получи за 10-годишно ползване заедно с разрешителното си. Затова и около година и половина по-късно той продаде компанията на базирания в Лондон инвеститор от руски произход Даниел Купсин.
Новият собственик плати дълга към държавата и след това вложи още над 55 млн. евро (по неофициални данни) в развитието на "Макс телеком".
Така към момента мрежата на оператора покрива почти 40% от населението на България. Проблемът е там, че този дял, макар и да изглежда висок, всъщност означава доста скромно покритие на територията на страната, концентрирано в големите градове и курортите. И също толкова важно - инфраструктурата не предлага на този етап пренос на глас, а само мобилен интернет.
Тоест - въпреки немалкото вложение "Макс телеком" сам нито може да предложи гласова услуга, нито пък да я осигури извън градовете, където има мрежа. При положение че именно от глас идват основните приходи на мобилните оператори, а и без него мобилният интернет отделно не е особено атрактивен за абонатите, е логично компанията да прави всичко възможно да се добере до национален роуминг с някой от трите работещи големи телекома.
Това и правеше. Преговорите между "Макс телеком" и "Мобилтел" са от близо година, като междувременно дружеството на Купсин опита споразумение и с БТК и "Теленор".
Помощ от приятел
Сега, два-три месеца след като се очакваше споразумението да се случи всеки момент, договорът за национален роуминг между "Мобилтел" и "Макс телеком" е факт. Във вторник той беше подписан от главните изпълнителни директори на двете компании Танасис Кацирубас и Нейчо Величков.
Споразумението, широко разпространена практика по света, но първо за България, означава по-малкият оператор да използва мрежата на този с национално покритие срещу заплащане на едро на местата, където собствената му инфраструктура няма обхват. Трафикът на клиентите на "Макс телеком" в случая ще минава през собствената му мрежа, където я има, и през тази на "Мобилтел" - за всички останали части на страната.
Цените на дребно ще се определят от оператора самостоятелно, без никакво влияние на по-големия.
За момента от "Макс телеком" не уточниха откога ще могат да предложат реално услуга на база на новото споразумение. Търговска тайна са и параметрите на самия договор от порядъка на това колко и на какъв принцип ще плаща компанията на Даниел Купсин на "Мобилтел". Известно е обаче, че национален роуминг в "обратната посока" няма да има - "Мобилтел" няма да ползва инфраструктурата на "Макс телеком", за да предложи 4G.
Ключов е въпросът как новият телеком ще предлага услугите си. Засега той има миниатюрна собствена търговска мрежа, като от няколко месеца използва и тази на кабелния оператор "Близу". Тази опция скоро може да не е актуална, тъй като дружеството е в процес на продажба, а кандидати са останалите телекоми и американски фонд. Вероятно първо услугата ще бъде предложена на съществуващите клиенти на мобилен интернет, които към началото на годината са 27 хиляди. За 2014 г. дружеството има приходи от 4.7 млн. лв. и загуба от 25 млн. лв. заради големия инвестиционен план. Даниел Купсин от месеци води разговори и да привлече коинвеститор в "Макс телеком".
Смартфоните и телевизорите са най-търсените стоки на изплащане в България. Смартфоните се превръщат в най-търсената технологична стока, купувана на изплащане в България през първата половина на 2015 г. Това показва класацията "Топ 10 на изплащане" на БНП "Париба лични финанси" - България. Покупките на "умните" мобилни телефони са се увеличили с 60% спрямо същия период на 2014 г. и така изместват лаптопите от второто място на класацията за най-търсени стоки. Телевизорите остават на първо място, както и миналата година. Осем от десетте стоки в класацията са били по-евтини в сравнение с тези от топ 10 от първата половина на миналата година, като причината е, че все повече българи купуват стоки в промоция. Така най-търсените смартфони са поевтинели с около 10%, телевизорите с 30%, лаптопите с 20%, а таблетите - с цели 40%.
Това издание на класацията "Топ 10 на изплащане" е базирано на близо 180 хил. молби за потребителски кредит в дружеството, получени през първата половина на 2015 г. Целта на изследването е да очертае ясна картина на потребителското търсене.
Рекордно търсене на смартфони
Смартфоните се появиха за пръв път в класацията директно на четвърто място през първата половина на 2013 г. През първите шест месеца на 2015 г. ръстът на продажбите им е бил 60%, което ги изстрелва на второ място в класацията пред лаптопите и единствено след телевизорите. Смартфоните изместват и таблетите, защото с увеличените им размери, екран и капацитет могат да се ползват услуги и приложения, които до този момент са били по-удобни за ползване през таблети или лаптопи. Освен това много от корпоративните сайтове на компаниите вече отговарят на изискванията за адаптивен дизайн на търсачки като Google и са удобни за разглеждане и на смартфони. Развитието на мобилните мрежи, като например навлизането на последното поколение 4G мрежи, е друг фактор, благоприятстващ търсенето на "умните" телефони.
През първата половина на 2015 г. телевизорите са били най-купуваната стока на изплащане, но те са били доста по-евтини спрямо същия период на 2014 г. Средната цена е вече 570-620 лв. Тази година най-търсеният модел телевизор е бил с размер от 32 инча, свързан с интернет и с HD резолюция. Чрез тях може да се гледа онлайн видео директно на телевизора, да се ползват социалните мрежи и Skypе, да се правят онлайн покупки и др.
Мебелите за дома допълват класацията, като най-търсени са дивани и обзавеждане за спалня и хол. Пералните, хладилници и готварски печки са останалите стоки в десетката, следвани плътно от стоки като бойлери, матраци и климатици. Подадените молби за кредит за закупуване на дивани са скочили с близо 30% на годишна база и заемат пето място.
Онлайн търговия
Изпълнителният директор на БНП "Париба лични финанси" - България, Мишел Фуйе заяви, че нарастващият интерес към покупките на мобилни телефони ще промени много бизнес сектори, сред които "финансите, търговията на дребно, маркетинга, медиите, развлекателния бизнес, издателската дейност и други. Това ще доведе и до промяна в начина, по който хората избират и купуват стоки. Ние сме един от основните двигатели в развитието на онлайн търговията в България."
Реформаторите изпързаляха над 570 000 българи за референдума. Наесен заедно с местните избори на 25 октомври ще има референдум само по един въпрос - дали да се въведе дистанционно гласуване по електронен път.
Депутатите бламираха президента Плевнелиев, като отхвърлиха другите два въпроса, предложени от него - за мажоритарен избор на част от депутатите и за задължително гласуване.
Питането за дистанционно гласуване по електронен път получи подкрепата на 146 народни представители, 40 бяха срещу него и само 10 се въздържаха.
Предложението обаче част от депутатите да се избират мажоритарно бе отхвърлено с 89 гласа "за" - на ГЕРБ и АБВ, 85 "против" и 22-ма въздържали се.
Истинска драма се разгоря при разглеждането на въпроса дали гласуването да е задължително. Първоначално то бе прието с подкрепата от 98 депутати, като 58 бяха "против" и 25 "въздържал се". След прегласуване, поискано от левицата, обаче то беше отхвърлено с 80 "за", 59 "против" и 25 "въздържал се".
Шареният вот на депутати от Реформаторския блок доведе до провалената подкрепа на въпроса за мажоритарното гласуване, заяви Цветан Цветанов, лидер на ПГ на ГЕРБ. (Какво каза още - виж на 2-а стр.) Той обаче не коментира защо при фаталното прегласуване на втория въпрос от залата "изчезват" 20 депутати от ГЕРБ.
Имам сведения, че в този момент пултовете за гласуване на някои колеги са отказали, коментира Данаил Кирилов, депутат от ГЕРБ.
Нямаше решение на групата, гласувахме по съвест, каза депутатът от РБ Петър Славов.
Преди това народните представители отхвърлиха последователно всички предложения за корекции на въпросите на президента.
Тон даде Цветан Цветанов, който заяви, че няма логика да се редактират текстове, зад които стоят подписите на над 570 000 души. Националното допитване не е инициатива на президента Плевнелиев, а на хората, които са подкрепили идеята за референдума, поясни лидерът на ПГ на ГЕРБ.
Може би по въпросите за референдума първо трябваше да се произнесе Конституционният съд, попита риторично соцдепутатът Янаки Стоилов. Колегата му Чавдар Георгиев бе по-категоричен: БСП е за пряка демокрация, но против така зададените въпроси.
Реформаторът Петър Славов пък предложи по първия въпрос от референдума да се пита дали гражданите подкрепят мажоритарен избор, но чрез разширяване на преференциалното гласуване. Тезата му подкрепи и Мартин Димитров, който добави "и без праг".
Абсурд: Съветват млада юристка да роди трето дете, за да й опростят заемите. Вяра Видова не отговаря на профила на средностатистическата българка на 26. Тя е завършила успешно висшето си образование, в момента е стажант в адвокатска кантора в Бургас и е майка на 2 момиченца - Евелина, на 4 г., и Пламена, на 2 г.
Вяра се различава и по още нещо - решена е докрай да брани правата си, защото смята, че е ощетена с отказа на държавата, в частност на министерството на образованието, да изплати ползваните от нея заеми по Закона за кредитиране на студенти и докторанти.
"Докато следвах, усвоих два кредита - единият е за покриване на таксите за обучението ми, другият за отглеждане на дете", разказва Вяра. Тя ражда първото си момиченце на 21 г. през 2011 г., на 23 вече е бременна за втори път.
"В началото на 2013 г. посетих клон на банката, с която имах договор, и получих информация от служител, че на основание чл. 8.3 от договорите и чл. 27, ал.1, т.3 от Закона за кредитиране на студенти и докторанти кредитите ми ще бъдат погасени след раждане на второто ми дете", продължава Вяра.
Чл. 27 от визирания закон посочва случаите, в които кредитите се погасяват от МОН. В ал. 1 т. 3 е записано: "Раждане или пълно осиновяване в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период".
Законодателят е "пропуснал" времето на самото следване, вероятно приемайки, че това се подразбира от самото име на закона - кредитиране на студенти и докторанти.
Гратисният период е времето от сключване на договора до една година след датата на последния държавен изпит, или 51 месеца от дата на сключване на договора.
"Когато сключих договора, не съм планирала да имам две деца в толкова кратък период. Дори не бях информирана, че задължението ми може да бъде опростено, но когато все пак това се случи, реших да се възползвам от правото си", разказва Вяра.
Като юрист е спокойна, че правото е на нейна страна, и затова е като попарена от отказа - първо от банката, а след това и от министерството. Всъщност банката в случая е само посредник при уреждане на финансови отношения между образователното министерство и потребителя на студентския кредит.
Малко преди раждането Вяра Видова отново посещава банката и тогава за първи път чува от служителка, че няма да може да се възползва от предвиденото в закона погасяване на кредита.
"Отговорът им бе отрицателен, защото второто ми дете следвало да се роди, след като завърша, т.е. след изтичане на гратисния период", твърди юристката. След това тя се обръща към младши експерт Мирослав Пагелски от МОН.
Цацаров писа слаб 2 на промените в съдебния закон. „Общата оценка на прокуратурата за промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) е отрицателна. Повечето предложения са противоконституционни и концептуално погрешни." Така главният прокурор Сотир Цацаров обобщи проекта, предложен от Министерството на правосъдието на заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).
На него бе представена и анкета сред съдиите и следователите, от която става ясно, че първите предимно подкрепят промените, а вторите - не. В анкетата, която не е представителна, не са участвали прокурорите.
Цацаров обясни, че колегите му подкрепят разделянето на две колегии във ВСС. Повечето от другите идеи обаче били неприемливи, а на места копирали изцяло проект, предложен от Съюза на съдиите в България през 2012 г.
Обвинителите са против съотношението между парламентарната и професионалната квоти в колегията им да е 6:5. Не са съгласни ВСС да е непостоянно действащ, но с постоянни комисии. Не одобряват закриването на Върховната административна прокуратура, отпадането на предварителната проверка и идеята главният прокурор да иска разрешение от ВСС за повдигане на обвинение на магистрат.
Прокурорите не възприели и изискването кандидатите за влизане в системата да пишат есе по обществен въпрос. „В ЗСВ нямат място въпроси от сферата на образованието, културата и изкуството", каза Цацаров. Той се обяви и против идеята за еднократен мандат на ръководен пост и възможността министъра на правосъдието да предлага кой да оглавява прокуратури и следствени отдели. И напомни, че тази възможност не се предвижда за съда.
20 дни без коли на Руски паметник. От 29 юли, превозните средства няма да имат достъп до площад "Руски паметник" в София. Движението е спряно до 17 август, когато трябва да приключи ремонтът, каза зам.-кметът Любомир Христов, който провери работата на майсторите вчера. Забраната се отнася за влизането по бул. "Ген. Скобелев" между ул. "Владайска" и ул. "Лайош Кошут", както и по бул. "Македония" до ул. "20-и април". Коли няма да могат да влизат и по централното платно на бул. "Ген. Тотлебен" от бул. "Пенчо Славейков". Ограниченията по локалите на бул. "Ген. Тотлебен" започват от ул. "Шандор Петьофи" и от ул. "Йорданка Филаретова" (виж картата). В затворения район ще влизат само линейки и пожарни.
Шофьорите, които пътуват от центъра към кв. "Княжево", могат да използват бул. "Стамболийски", "Тодор Александров", "Сливница" или "България". Това обаче със сигурност ще натовари трафика там.
Маршрутът на трамвай №5 се скъсява от кв. "Княжево" до обръщалото в жк "Бъкстон". След това пътниците към центъра трябва да го сменят с автобус със същия номер. Той се движи от площад "Знаме на мира", по ул. "Ал. Пушкин", по бул. "Цар Борис III", завива надясно по бул. "П. Славейков", стига до бул. "Кн. Мария Луиза", и после се връща до пл. "Знаме на мира".
Променя се маршрутът и на автобус №74, който след кръстовището на бул. "Цар Борис III" и бул. "Акад. Иван Гешов" продължава по бул. "Акад. Иван Гешов" за Централна гара. Автобус 260 след кръстовището на бул. "Цар Борис III" и бул. "П. Славейков" завива надясно по бул. "П. Славейков" и обръща към кв. "Горна баня" на бул. "Акад. Иван Гешов".
Ремонтът ще продължи до септември. Вече е изграден водопроводът, подменя се и канализацията. Майсторите работят и по полагането на т.нар. зелени релси, което ще намали шума от трамвая. По локалните платна ще има паважна настилка, а по "активните" улици - асфалт.
Цените ни европейски, заплатите - от Третия свят. Цените в България вече гонят средните нива в Евросъюза, но доходите сериозно изостават. Това е причината страната ни да е с най-ниската покупателна способност в ЕС, показва изследване на КНСБ за издръжката на живота. Цените на хранителните и нехранителните стоки у нас вече надхвърлят 70% от средното равнище в ЕС. Преди 5 г. този процент е бил 65.6%. Сближаването на ценовите нива е най-голямо при млякото, сиренето и яйцата - 94%, олиото и мазните - 91%.
Почти колкото в повечето европейски страни струват у нас аудио, видео и фотографска потребителска техника (91.4%), домакинските уреди (81.5%) и облеклото (79%). Цената на безалкохолните напитки пък е около 70.8% от средноевропейското равнище. В същото време минималната заплата е поне два пъти по-ниска от повечето страни в ЕС. В Словакия например минималното месечно възнаграждение е 380 евро, а в Литва - 360 евро. От 1 юли т.г. у нас минималната заплата бе увеличена с 20 лв. до 380 лв.
Страната ни обаче остава на опашката по този показател, след като и Румъния вдигна минималната си заплата от 1 юли от 190 на 200 евро. Ниските доходи и изпреварващият ръст на цените е причина българите да са с най-слаба покупателна способност в ЕС. Така например с размера на минималната заплата в Румъния се купува 1.4 пъти повече ябълки и домати отколкото у нас. В Полша се купуват 3.5 пъти повече мляко, над 2 пъти повече картофи и над 3 пъти повече ябълки. В Белгия и Холандия - над 5 пъти повече яйца.
С размера на минимална заплата може да се купи 9 пъти повече ориз в Люксембург, с 6 пъти повече в Холандия и 4.7 пъти повече в Испания. КНСБ настоява до края на 2018 г. минималната заплата да достигне 50% от средната за страната. В момента това съотношение е 42%. Издръжката на живот за юни е 561 лв. на човек, обяви синдикатът. Най-бедните у нас трябва да разполагат с поне 290 лв. на месец, за да посрещнат най-належащите си нужди.
Митничари на психотест преди всяко повишение. Тест за професионална и психологическа пригодност ще трябва да преминават митничарите, преди да бъдат повишени. Същите тестове ще трябва да издържат и кандидатите за работа в Агенция "Митници". Това предвиждат промени в Устройствения правилник на Агенция "Митници", предложени от Министерството на финансите. Освен това инспекторатът към МФ ще премине към Агенция "Митници" и НАП. Така служителите на инспектората ще са подчинени директно на ръководителите на двете приходни агенции. Целта е да се затегне контролът върху работата на служителите в митниците и НАП, за да не се допускат случаи на корупция. Служителите от инспектората ще съхраняват декларациите за имотното състояние на митничарите, които се подават всяка година, и ще проверяват дали те отговарят на действителността.
В Централно митническо управление се закриват дирекциите "Правно-нормативна" и "Професионални стандарти и контрол", гласят още промените. Закриването на дирекция "Правно-нормативна" се прави заради необходимостта от ново разпределение на функциите по правно обслужване и процесуално представителство. Затова се допълват функциите на дирекциите "Митнически режими и процедури", "Акцизи", "Тарифна политика", "Последващ контрол" и "Митническо разузнаване и разследване". Освен това служителите от "Митническо разузнаване и разследване" ще може да извършват оперативна, издирвателна и конвойна дейност.
Всички имоти и сгради в зоните на ГКПП-та, които не са предоставени на някое ведомство, ще се управляват от Агенция "Митници". За целта в агенцията ще има ново звено, което да осъществява тази дейност. В зоните на ГКПП може да се извършва банкова, застрахователна и спедиторска дейност, както и дейност като митнически представител и за възстановяване на ДДС, гласят още промените. Помещения за извършване на тези дейности ще се дават от директора на Агенция "Митници".
Копирано от standartnews.com
Конфискуват колата за 70 км/ч отгоре. Колата да се конфискува при прелитане с повече от 70 км/ч над ограничението. С такова предложение за поправка в закона е излязла Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, в която участват представители на институции и неправителствени организации, експерти, министри и депутати.
Идеята, според която с колата си трябва да се прощават джигитите, спипани да карат с над 120 км/ч в града или с над 210 км/ч на магистралата, е лансирана на провелото се в понеделник в МВР заседание на звеното. Тя е заимствана от Холандия и е част от цял пакет от мерки срещу опасните шофьори. Предвижда се също така спиране от движение на возилото за месец при профучаване с повече от 60 км/ч над допустимата скорост и задържането му в наказателен паркинг, при това срещу заплащане.
От комисията се позовават на европейската практика, като освен със страната на лалетата дават пример и с превъзпитателните мерки, въведени във Франция, където за 50 км/ч отгоре глобата била 1500 евро, а допълнително книжката горяла за цели 3 години. Освен това при повторно такова нарушение джигитите можело да се озоват в пандиза за 3 месеца. Затова като допълнение в пакета от мерки срещу любителите на високите скорости звеното, подпомагащо МС, предлага освен предвидената глоба от 300 лв. с книжката си да се прощават за един месец прелетелите с повече от 40 км/ч над ограничението. Според сега действащите правила свидетелството се отнема при 50 км/ч отгоре. Същото наказание се предвижда и за 50 км/ч над лимита в извъннаселените места, вместо както досега да се налага само глоба, независимо от скоростта.
Комисията е отчела като основна причина за инцидентите на пътя именно бясната скорост. Според статистиката в периода 2011-2014 година неспазването на ограниченията е довело до 9756 тежки произшествия, при които са загинали 1187 души и са били ранени 12 599. Средно по 6 души издъхвали при такива инциденти всяка седмица.
Шофьорската книжка да се поставя на видно място в колата преди потеглянето й, например на таблото или предното стъкло като гаранция, че водачът разполага с такава, предлагат пък от комисията като мярка срещу джигитите, които нямат право да сядат зад волана, става ясно от протоколите от заседанието в понеделник. Засега обаче не е ясно дали камерите на КАТ ще снимат колите за наличието на свидетелство за правоуправление, или липсата на книжка на стъклото ще бъде само предпоставка униформените да вдигат палката и да спират автомобилите.
Част от предложените от комисията мерки за подобряване на безопасността по пътищата са свързани и със сигурността на пътниците, включваща поставянето на предпазни колани и детски столчета в колите. За да бъдат вкарани в правия път както те, а също и безразсъдните шофьори, застрашаващи живота на останалите хора в автомобила, са разписани жестоки санкции. Така за всеки пътник без колан водачът ще се бърка по 50 лв., а ако няма „Гражданска отговорност" - по 100 лв. Подпийналите джигити с алкохол в кръвта между 0,5 и 1,2 промила пък освен че както досега ще се прощават с книжката си за срок от 6 до 12 месеца и ще отнасят глоба от 500 лв. до 1000 лв., ще олекват вече и с по 300 лв. за всеки пътник в колата. Същото важи и за водачите, отказали проба с дрегер, за които предвиденото в момента съгласно Закона за движение по пътищата наказание е лишаване от правоуправление за 2 години и глоба от 2000 лв. Който пък управлява спрян от движение автомобил или няма книжка, освен досегашната глоба от 100 лв. до 300 лв. ще се бърка по още 50 лв. за всеки в колата, а при леки произшествия заради несъобразена скорост или неспазване на дистанция освен предвидената санкция от 100 до 200 лв. катаджиите ще събират по 20 лв. за всеки пътник. Отделно както и досега самите пътници ще отнасят по 50 лв. глоба за непоставен колан, но същата санкция ще им се налага вече и ако са седнали до неправоспособен или пиян водач, като и до каращ без „Гражданска отговорност".
КЕВР обявява новите цени на тока в петък. Няма законова възможност решението за цените на електроенергия от 1 август да бъде отложено отново. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по повод искането на бизнеса новите цени на тока да бъдат отложени с още пет месеца до края на годината. Иванов припомни, че в промяната на енергийния закон, която беше направена в края на юни, е записано, че ценовият период може да бъде удължен с един месец.
Този един месец изтича на 31 юли, когато КЕВР ще оповести решението си за цените, каза шефът на регулатора. Решението ще бъде взето на закрито заседание, уточни той. Иванов допълни, че цените, които ще бъдат обявени в петък, ще бъдат различни както от сегашните тарифи, така и от първоначално изчислените. Те ще отразяват последните промени в енергийния закон, които влязоха в сила миналия петък.
Малко преди началото на заседанието на КЕВР вчера, на излизане от регулатора беше забелязана министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Попитан за това, Иван Иванов обясни, че рано тази сутрин е имало работна среща на КЕВР с министър Петкова и част от нейния екип. Той беше категоричен, че не е имало натиск от тяхна страна за промяна в цените на тока.
Междувременно в Луковит премиерът Бойко Борисов коментира, че според него цената на тока не би следвало да се повиши от 1 август. „Направихме много с промяната на Закона на енергетиката, направихме доста неща. Според мен с тези изходни данни не би трябвало да се повиши цената на тока вследствие на по-добрата работа и това, което като съкращение направихме", обясни премиерът Бойко Борисов, цитиран от агенция „Фокус".
В България има независим регулатор - КЕВР. Избран е от парламента, от 9 членове ГЕРБ има двама, които смятат, имат методика и дават цените", добави Борисов (виж карето). Той не пожела да коментира дали насроченият за днес протест е основателен. „Демокрация - всеки може да протестира колкото иска", беше лаконичен той.
Коментарите на шефа на КЕВР Иван Иванов и на премиера Бойко Борисов идват ден след като на специална пресконференция четирите национално представени работодателски организации обявиха исканията си за ново отлагане на влизането в сила на енергийните цени. Те бяха подкрепени от двата синдиката - КНСБ и КТ „Подкрепа". Профсъюзите подкрепят и протеста на бизнеса, който се провежда днес (виж карето).
Искането на бизнеса за отлагане на новите цени на тока всъщност е искане за запазване на цената „задължения към обществото". Тази добавка е една от двете допирни точки на фирмите на свободния пазар с КЕВР (другата са мрежовите услуги, но към тях бизнесът не е изразил претенции). Недоволството на фирмите дойде от първоначално планирания скок на добавката, която те плащат - от 19,38 лв. на мегаватчас сега на 40,21 лв. Това е увеличение със 122%. В същото време тази за бита намалява от над 50 лв. пак до 40,21 лв. Изравняването на това, което бит и бизнес плащат за зелена енергия, за тока от топлофикациите и заводските централи и за този от американските централи е начин за възстановяване на справедливостта, мотивираха се от КЕВР.
Бургас става Силициевата долина на Европа. До 4-5 години Бургас може да се превърне в Силициевата долина на Европа. Това прогнозира Стефан Бумов, председател на Българската аутсорсинг асоциация, съобщи Flagman.bg.
Според него крайморският ни град има всички нужни условия, за да стане примамливо място за развитие на бизнес от високотехнологични компании от целия свят. Изчисленията показват, че в следващите пет години в Бургас могат да се разкрият между 2000 и 4000 работни места в сферата на аутсорсинга.
В тази графа са най-вече колцентровете и високотехнологичните корпорации. Освен това заплащането е изключително добро за младите специалисти и стартира от 1000 лв.
Голям плюс за развитие на подобен бизнес са младежите, доброто местоположение, отличната инфраструктура, наличието на летище, добрият интернет, както и двата университета и добри средни училища.
„Аутсорсинг секторът осигурява работа на около 25 000 висококвалифицирани специалисти и сформираме около 3% от БВП. Тенденциите са на постоянен растеж. Ние не зависим от процесите в страната, а от глобалната икономика. А България е №1 в индустрията в цяла Европа", заяви Стефан Бумов.
Наши фирми ще изнасят лекарства в Шанхай. Български компании ще договарят износ на лекарства и храни в Китай. Над 70 фирми от различни сектори на бизнеса имаха възможност да преговарят с потенциални партньори в Шанхай.
Шефът на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия Мариета Захариева подписа споразумение за сътрудничество с Хуан Йонмин, който е зам.-председател на Шанхайската търговска камара по износ и внос.
Документът беше парафиран на българо-китайски бизнес форум в София, на който присъстваха над 70 български компании, които се срещнаха с 23 партньори от Шанхай. Захариева обяви, че китайските фирми са от областта на електрониката и електротехниката, производството на авточасти, храни, текстил, инжинерингови, логистични, инвестиционни и консултантски услуги, електронната търговия и др.
Българските компании предложиха износ на земеделска продукция, храни, стоки от химическата индустрия, електрониката, машиностроенето, винопроизводството, фармацевтичните продукти.
Зам.-председателят на Шанхайската търговска камара по износ и внос Хуан Йонмин обясни, че в тяхната организация членуват над 6000 фирми от различни сектори. Те търсят свои партньори както за износ, така и за внос на продукти от България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |