Управителят на БНБ сам определи заплатата си - ще взема 15 368 лева. 15 368 лева е заплатата на управителя на БНБ Димитър Радев, обявиха от банката днес. По 13 173 лева е определеното възнаграждение за подуправителите и по 4 391 лева за другите членове на Управителния съвет.
Eто и цялото съобщение на БНБ:
Във връзка с обявените от управителя на БНБ приоритети за управление и развитие на БНБ днес Управителният съвет на БНБ:
Допълнително, на основание чл. 12, ал. 8 и чл. 23, ал. 3 от Закона за БНБ прие решение за определяне и оповестяване на възнагражденията на Управителния съвет на БНБ. Решението се базира на следните принципи:
В съответствие с приетото решение месечните възнаграждения на членовете на Управителния съвет се определят в следните размери:
- 15 368 лева за управителя;
- По 13 173 лева за подуправителите;
- По 4 391 лева за другите членове на Управителния съвет.
Жегата ни тласка към агресия. Екстремната горещина подлага организма на стрес, хора с по-трудна адаптация може да реагират с гняв и враждебност. Съветът на психиатъра: В топлото време пийте повече вода.
Прегряването води до агресия. Екстремните температури подлагат организма на по-голям стрес и възниква остра нужда от адаптация. Това обясни д-р Росица Владимирова - психиатър от Александровска болница.
При някои хора възможностите за приспособяване към променящите се условия са по-слаби. Едни реагират на тази ситуация с тялото си, други - с психиката си. Разбира се, в дъното на агресията стои и загубата на ценности.
Прегряването води до обезводняване при всички хора, а при някои и до психическа реакция, провокирана от затруднената адаптация.
Затова лекарката съветва да пием повече вода в горещините.
Интервю с д-р Росица Владимирова кои хора са по-склонни към агресия, четете във вестника и тук.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4899251
Ботевградски завод за електроника расте с нова сграда и машини. Втори чуждестранен инвеститор от електрониката, базиран в Ботевград, планира да се разраства. Филипинската Integrated Micro-Electronics Inc. (IMI) купи нова сграда, ще инвестира в още машини, прави разширение във вече съществуващи помещения и има средносрочен план да наеме още 600 служители при 1900 в момента. Новината от последните дни е, че "Интегрейтид микроелектроникс България" (познато в миналото като ЕПИК) е закупило нова сграда, част от която е наемало.
От електронната тройка Ботевград - ИМИ, "Сенсата" и "Мелексис" две компании растат бурно през последните години. Американската Sensata вече строи втори завод в Пловдив. Засега без новини за разширяване е продавачът на сградата "Мелексис", които проектират чипове за автомобилната индустрия, но и при тях приходите растат - от 18 млн. на 21 млн. лв. за последната година.
Новата сделка
IMI е откупила парцел и сграда в Ботевград за 1.14 млн. евро в средата на миналата седмица, обявиха от компанията пред филипинската борса. Имотът е с размер 16 хил. кв.м. До сключването на сделката сградата е принадлежала на компанията за чипове за автомобилната индустрия "Мелексис България" и малко по-малко от половината е отдавана под наем на българското дружество на IMI.
От компанията планират и инвестиция от 3 до 5 млн. евро за машини в новите помещения, каза изпълнителният директор на компанията Ерик де Кандидо. Средствата се осигуряват от местна банка, но от ръководството не споменават коя точно.
Досегашният собственик "Мелексис България" е продал имота, понеже целта им е да се концентрират върху собственото си производство и не съвпада с целите им да притежават имот, който така или иначе се използва от други компании. За какво ще бъдат използвани средствата от сделката е рано да се коментира, съобщи управителят Силван Коло.
Наетата от филипинците площ досега е била малко по-малко от половината имот и е използвана от тях като производствена база. С новопридобития собствен имот "Интегрейтид микроелектроникс България" ще се подсигурят в дългосрочен план, коментират от ръководството, а допълнителното пространство ще подпомогне производствения растеж.
В момента компанията има един завод в Ботевград, построен през 2002 г. от предишните белгийски собственици на предприятието (сега те държат дяловете на "Мелексис"). Тази сграда също е в процес на разширяване и обновление, като досега са завършени 3 хил. кв.м и нови близо 7 хил. ще са готови до първото тримесечие на 2016, обяснява Де Кандидо.
Повече приходи, поръчки, служители
След сделката между белгийския основател и филиписнския купувач IMI България трайно расте. През 2014 г. приходите са 277 млн. лв., което е годишен ръст от 30%. Предходната година растежът е аналогичен - 31%. Така за последните 4 години бизнесът е повече от удвоен - през 2010 г. продажбите са били 128 млн. лв. По думите на Кандидо бизнесът в България и в най-слабите си години има поне едноцифрен ръст.
Сега от компанията смятат да инвестират общо 4.5 до 6.5 млн. евро в развитието си. Желанието на дружеството е да разкрие поне 600 нови работни места за следвашите 3 до 5 години, на този етап служителите й са 1900, като 35 от тях са в София, а останалите в Ботевград, каза Де Кандидо.
"Интегрейтид микроелектроникс България" е производител на електронни модули и компоненти за автомобили и навлезе в България още през 90-те години. Първо беше част от белгийската EPIQ, а през 2011 влезе в групата на филипинската компания IMI. Бързият растеж на приходите се дължи на постоянното разширяване на завода в Ботевград и спечелването на нови договори.
Поредно изключение в контрола на акцизните складове за горива. Измервателните уреди в акцизните складове на производителите и вносителите на горива няма да подлежат на метрологичен контрол. Отпадането на задължителния държавен контрол върху нивомерните измервателни системи (НИС) бе прието с постановление на Министерския съвет по предложение на Министерството на икономиката. Така на практика няма да се знае доколко е коректна информацията, която по електронен път отива към Агенция "Митници" и която се използва за следене и анализ на движението на горивата вътре в данъчните складове. Ако уредите не бъдат калибрирани редовно, няма да е ясно до каква степен се променя допустимото отклонение.
Обяснението: няма изрично изискване
Стенограмата от правителственото заседание показва, че от икономическото министерство не са обосновали причината за свалянето на изискванията към фирмите, притежаващи акцизни складове за горива. От ведомството на Божидар Лукарски обаче бяха длъжни да отговорят на питане от депутата Мартин Димитров (РБ). Предоставеният отговор е нормативно забележителен - в него се обяснява, че въведеното изключение в Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, е допустимо, тъй като в нито един закон или наредба, свързани с регулирането на дейността на акцизните складове за горива, няма конкретно изискване за задължителен метрологичен контрол върху нивомерните системи.
Промяната в наредбата предвижда изключението да е за уредите, които се намират в резервоарите. Тези, които са на входа и на изхода на данъчния склад, ще продължат да бъдат контролирани от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Това според икономчиеското ведомство е достатъчно, тъй като те също са част от автоматизираните системи за отчетност, позволяващи извършването в реално време на контрол на горивата.
Контрол на хартия
След очевидно недостатъчно обоснованото обяснение на икономическото министерство източник на "Капитал", запознат с процесите в Агенция "Митници", коментира, че това е поредният опит да се парират опитите на агенцията да действа по-ефективно и да събира повече приходи от акцизи.
На практика това е поредното изключение, облагодетелстващо големите търговци на горива начело с "Лукойл - България", който държи над 50% от пазара. В края на 2014 г. правителството на Борисов внесе в парламента, а депутатите приеха промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които на хартия бяха върнати измервателните уреди с връзка към системата на митниците на всяка точка в процеса на производство и транспортиране в данъчните складове. След бурна реакция от страна на представители на бизнеса на второ четене бе въведен текст, който предвижда най-напред да се поиска одобрение от Брюксел за уредите.
В закона беше записан ориентировъчен срок от една година за приключване на процедурата - 6 месеца за получаване на разрешението и 6 месеца гратисен период за монтиране. Искането обаче все още не е пратено до Европейската комисия, въпреки че вече са минали осем месеца.
От Министерството на финансите продължават да обясняват, че процесът е сложен и трябва текстовете да се прецезират, което според тях отнема време. От поведението на властите става ясно, че процесът ще отнеме много повече време от планираното. Така митниците ще трябва да продължат да държат голяма част от хората си в данъчните складове, за да следят процеса. Директорът на агенцията Ваньо Танов много пъти е заявявал, че този начин на работа не е достатъчно ефективен и отнема твърде много персонал, който може да бъде използван другаде.
Компаниите за събиране на дългове търсят от българите близо 1 млрд. лв. 983 млн. лв. са задълженията на граждани, които фирми са насочили за принудително събиране през първите 6 месеца на тази година. Това обявиха вчера от Асоциацията на колекторските агенции в България. В сравнение с първото полугодие на миналата година сумата нараства с повече от 160 млн. лв. В края на миналия юни задълженията на граждани, предоставени на колекторите, са били 820 млн. лв.
Най-драстичен е скокът при борчовете към мобилни оператори. В рамките само на една година те са се увеличили 3 пъти. За първите шест месеца на тази година "забравените" сметки към телекомите са достигнали 432 млн. лв. спрямо 146 млн. лв. за същия период през изминалата година. Този ръст формира 44% от портфейла на колекторския бизнес при едва 18% през 2014 г., посочват от асоциацията.
Според асоциацията българите обслужват най-небрежно сметките си за телефон и това е довело до промяна на стратегиите на телекомите. "Обикновено просрочените сметки към мобилните оператори не са големи, но компаниите от сектора вече все по-рано се обръщат към колекторите, за да съберат вземанията си", обясни Александър Грилихес от асоциацията. Въпреки увеличението на общите задължения средният дълг на човек намалява, макар и пренебрежимо. Преди година той е бил 491 лв., докато сега е спаднал до средно 487 лв.
Около 80% от задълженията на българите, дадени на колектори, са към банки и мобилни оператори. Банките от своя страна все по-често прилагат процедурата за продажба на "лоши" кредити - от 34 млн. лв. през първото полугодие на 2014 г. сега те вече са 149 млн. лв. Повишеното предлагане на "лоши кредити" за продажба е свързано със затягането на регулациите и надзора в банковата сфера. Колекторите изтъкнаха още, че заради предстоящите стрес тестове в сектора банките се стремят да изчистят част от необслужваните си кредити.
В същото време намалява делът на възложените за събиране вземания от фирми за бързи кредити. В момента той е 9% от общия обем дългове. Според колекторите тези компании вече прилагат по-консервативен подход при оценката на кредитополучателите и контролират по-внимателно платежоспособността на клиентите си.
Троен ръст за година е отчетен и в обема на междуфирмените вземания. През първото полугодие към колекторски компании са прехвърлени за събиране междуфирмени дългове за 62 млн. лв. спрямо 20 млн. лв. за същия период на 2014 г. Причината за резкия скок е в повишаването на популярността на събирането. За ръста на междуфирмените дългове вина има и фалитът на КТБ, заради който много фирми са понесли финансови загуби, коментират колекторите.
Сметната палата хвана 91 неизрядни политици и чиновници. Политици и чиновници продължават да упорстват в навика си да не декларират пред Сметната палата имущество и активи, както ги задължава законът. Държавните одитори хванаха 91 души с несъответствия в декларациите, които са подали за периода 8 ноември 2014 - 31 декември 2014 г. по Закона за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни и други длъжности. Мнозинството от тях са ръководни кадри на политически партии, но има и 9 депутати, 1 кмет и неколцина зам.-кметове и зам. областни управители. Резултатите от проверката излизат сега, тъй като законът дава 6-месечен срок на одиторите да удостовeрят истинността на декларираните факти.
Шефът на парламентарната комисия за взаимодействие с НПО сектора Бойка Маринска (РБ) не е декларирала притежавани от съпруга й дялове в "ТРИЕРА-1" ЕООД. Борислав Великов от РБ е пропуснал да впише нива от 1999 кв. м в Берковица. В документите на друг реформатор - Валентин Павлов, липсват дялове в дентален център "ЕО-ДЕНТ" ООД, "Групова практика за първична дентална помощ ЕО ДЕНТ-2" ООД, "ВЕО" ООД, както и притежавани от съпругата му дялове в "Цайх" ЕООД. Дялове от индивидуална медицинска практика на брачния партньор не е декларирал и герберът Петър Беков. Депутатът от БСП Димитър Димитров не е споменал три ниви на жена му от над 22 хил. дка в пазарджишкото село Сарая. Пасище, мера и лозя в с. Ружица не е декларирал Иван Станков от АБВ. Полина Карастоянова от ПФ е забравила поземлен имот в ябланското село Малък Извор, собственост на мъжа й, а колегата й във фронта Славчо Бинев - приписан на непълнолетното му дете апартамент в София. А Росен Петров (БДЦ) не е записал свои дялове в софийската "Брейн Къмпани" ООД.
Касим Дал, лидерът в сянка на съюзилата се с реформаторите НПСД, не е описал част от дворно място в с. Дръндар, родното място на бившия му шеф Ахмед Доган. Забелязва се и зам.-шефът на НПСД Мустафа Тинев, който не е споменал фирмени дялове на съпругата си. В списъка попада Айлин Лютфи Дахилова-Василева, началник на кабинета на спортния министър Красен Кралев, известна с подкрепата си за Касим Дал, но участвала на парламентарните избори м.г. в листите на Движение 21 на Татяна Дончева. Тя не е декларирала дяловете на съпруга си в "ЕЛ ЕМ КЪМПАНИ" ЕООД, "Боен клуб България" ООД, "ДЖЕ ЕЛ РЕНТ" ООД и "ДЖЕ ЕЛ ТРАНС" ЕООД. Пернишкият кмет Иван Иванов от ГЕРБ също не е вписал дялове на жена си в "Пенкови Къмпани" ЕООД. Бившият соцдепутат в 40-ото НС Бойко Радоев, понастоящем от АБВ, е забравил свои ниви в Луковит. Ексминистърът на здравеопазването Евгений Желев, също прелетял от БСП в АБВ, е пропуснал да обяви фирмени дялове и апартамент на жена му. Шефът на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти Николай Данчев пък не е декларирал нива от 18 300 дка на съпругата си. Народната певица Николина Чакърдъкова, която е в управата на АБВ, е забравила притежавана от нея кола и фирмени дялове на съпруга й.
България губи 700 млн. евро заради турските визи. "България губи на година близо 700 млн. евро, заради турските визи. Последната година в България са дошли 300 хил. туристи, а могат да бъдат милион, както са в Гърция. Всеки оставя около 700 евро на почивка средно", каза в Пампорово Джамал Теканат, съветник по туризма в Министерството на културата на Турция. Той заяви, че близо 7 млн. турски туристи с високи доходи посещават чужбина годишно. Хората се отегчават от чакане за визи и се отказват да дойдат в България, даде примери Хаджер Айдън - директор на най-голямото туристическото изложение EMITT в Турция.
"Сто пъти повече туристи ще дойдат в България, ако приложите това, което прилага Гърция за летния сезон, а вие да го направите за зимния - да няма нужда по време на сезона да вади виза, а само да подпечатва на границата. Турският турист е гладен за зимен спорт, дайте ни възможност да дойдем. Колкото повече турски туристи идват, толкова по-голям наплив ще има от турски инвеститори в България", каза Айдън.
Пампорово посрещна делегация от организаторите на най-голямото туристическо изложение в Турция - EMITT, Министерството на културата и туризма и браншови туристически организации от южната ни съседка. Родопският курорт е домакин на семинар, организиран от EMITT, в който участват от Министерството на културата и туризма на Турция, най-голямата туристическа организация TUROFED, федерацията на хотелиерите, асоциацията на инвеститорите TYD и Turkish Airlines.
От курорта отчитат, че Пампорово става все по предпочитана дестинация за туристите от Турция. Над 20 000 са почивалите в курорта турци през последните три години, което бележи ръст в нощувките от южната ни съседка с близо 300%. Само за изминалия зимен сезон резултатите показват 65% ръст на турския пазар, като все повече нарастват посещенията от Турция извън традиционната ваканция в края на януари, сочат от "Пампорово" АД.
От там отчитат, че имат 20 партньора на турския пазар, в резултат на дългогогодишна политика и се надяват семинарът да е повод за още по-голямо промотиране на родопския курорт в Турция.
Кметовете на Смолян и Чепеларе заявиха, че ще търсят лично подкрепата на премиера Борисов за облекчаване на визите за турците.
Пращат на съд Огнян Донев за 63 млн. лева укрити данъци. Софийската градска прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу собственика на „Софарма" Огнян Донев за укриване на близо 63 млн. лв. данъци.
Донев бе подведен под отговорност през юли 2012 г. Според прокуратурата данъците са укрити при сделки с акции на „Софарма" от страна на „Елфарма" АД, чийто изпълнителен директор е бил Донев.
Продажбата е станала чрез 7 блокови сделки през 2006 г. извън регулирания борсов пазар и между свързани лица. „Елфарма" е продавала акциите си в „Софарма" на цена от 1 лев, при положение че по същото време те са се търгували на борсата от 9,17 до 9,35 лв. за ценна книга. В резултат според обвинението в качеството си на изпълнителен директор в годишната данъчна декларация на „Елфарма"Донев е затаил истината - не е декларирал увеличение на приходите от продажба на акции от общо 418 531 500 лева.
Купувачи на акциите на „Софарма" при тези сделки са "Телсо" АД, "Телекомплект" АД, "София" АД и "Софстрой" АД.
Заедно с Донев на подсъдимата скамейка ще седне и изпълнителният директор на „Телсо" Борис Борисов. През 2008 г. неговата компания е продала над 22 млн. акции на „Софарма" по същата схема - на извънборсовия пазар и по 1 лев за акция, която тогава се е търгувала на борсата от 4,2 до 4,5 лв. Обвинителите са изчислили, че така Борисов е укрил 7, 5 млн. лева данъци.
При повдигането на обвинението през 2012 г. Донев го определи като нелепо и заяви, че подобно обвинение би превърнало в клиент на прокуратурата целия български бизнес. Той твърдеше, че цената на придобиване и на продажба на акциите е една и съща - 1 лев, затова не се дължат данъци, както и че за сделките са били уведомени Комисията по финансов надзор и Централният депозитар.
През юли 2012 г., когато Донев беше издател на „Труд", срещу него бяха повдигнати и обвинения за пране на пари. Прокуратурата твърдеше, че чрез използване на документи с невярно съдържание съдружникът му Любомир Павлов му дал възможност да получи 43% от акциите на медийната група. Впоследствие 40% от придобитите преди това общо 83% били върнати на Павлов. Така парите били изпрани. По-късно тези обвинения бяха прекратени.
Жегата отключи тропически зарази. Рекордните жеги от последните няколко седмици връщат забравени тропически болести у нас. Това съобщи за „Монитор" националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Според него промяната на климата вече сериозно влияе върху заразните болести. Кунчев обясни, че тенденцията се отнася не само за антракса и бруцелозата, но и за марсилската треска, маларията, западнонилския енцефалид и други тежки заболявания.
„Ние говорим за това от години. Въпросът вече не стои само на теория, но и на практика. Всяко покачване на средната годишна температура вече влияе на организмите и този процес ще продължи", коментира Кунчев.
Междувременно в пламналия от бруцелоза град Рила бяха регистрирани нови случаи на заразени хора и животни. От РЗИ в Кюстендил заявиха, че е обявен взрив за заболяването. Всички животни в общината ще бъдат подложени на кръвни изследвания за наличието на заболяването. За това са ангажирани четири специализирани екипа.
„Няма място за притеснения. Прави се необходимото. Взимат се кръвни проби и се маркират. Това се отнася и за село Смочево, като след това ще бъдат взети проби от животните в село Пастра", обясни кметът на Рила Георги Кабзималки.
В четвъртък сутринта в Рила започна и евтаназията на 15 кози, за които беше установено, че са с бруцелоза. Потвърдени са и 12 положителни проби на заразени хора.
Само един от тях се лекува в столицата. Той обаче е отглеждал биволи в планинската община. Останалите се чувстват добре и не се налага да бъдат приети в болница.
„Най-вероятно тези 12 човека са консумирали мляко или сирене, което не е минало през необходимата термична обработка", коментира кметът на Рила Георги Кабзималки. Според специалистите обаче бруцелозата не бива да се подценява, защото протича по-тежко от туберколозата.
„Ако човек не се е излекувал навреме и успешно, заболяването непрекъснато напомня за себе си и създава проблеми. Съветът ни към всички хора от рисковия район е при най-малкото оплакване да потърсят помощ", каза и националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
НЕК плаща на екоцентрали фантоми. НЕК плаща на ВЕИ фантоми. Става въпрос за четири зелени централи, за които липсват, каквито и да е било документи за тяхното съществуване. Това съобщи председателят на временната анкетната комисия за проверка на състоянието на енергетиката в НС Валери Симеонов. Вчера комисията представи частичния си доклад за периода от 19 февруари до 31 юли 2015 г.
Основната част на документа е посветена на констатации за нарушения от ВЕИ централите. Наред с фантомните централи депутатите от комисията са установили голям брой на зелени мощности, които са били присъединени към мрежата буквално дни преди 30 юни 2012 г., са започнали да продават ток с между шест месеца и три години по-късно. Такъв е случаят с един от най-големите фотоволтаични паркове у нас - 50 мегавата в горнооряховското село Победа. Той е собственост на „Хелиос Проджект". Централата е получила акт 16 на 26 юни 2012 г., а е продала първият си киловатчас чак януари 2015 г.. Освен това комисията е установила, че фирмата изкуствено е раздувала разходите си, като е плащала над 1 млн. лв. за правни консултации на един от управителите си. Освен това е ползвала джипове, хеликоптери и други.
Шефът на парламентарната комисия изнесе данни и за близо 100 ВЕИ, за които има разминаване при мощностите - тоест произвеждат повече ток, отколкото би могла реално да генерира централата. Обяснението е, че ВЕИ-то взема ток от мрежата, плаща го на ЕРП-то по по-ниска цена, а го продава на НЕК по своята преференциална тарифа.
Почти същата е бройката на централите, които са били присъединени, без да имат договори за достъп до мрежата. Не липсват и случаи, за които се установено, че НЕК е плащала за произведения зелен ток на централи още преди да получат Акт 16. Вторият конкретен случай е с четири ВЕЦ-а на река Искър, всичките собственост на ВЕЦ Своге. Проверката за тях показала, че вместо около 700 мегавата, колкото им е месечното производство, през ноември 2008 г. ЕРП-то им е платило тройно повече по фактура. Така се разбрало, че по-големите количества са продадени преди ВЕЦ-овете да имат Акт 16.
За общо 345 ВЕИ е констатирано по документите, че са вързани към мрежата, без да минат задължителните съгласувателни процедури. А за тези, които са построените с европейски субсидии комисията е установила, че 259 от тях са укрили това от регулатора и са получавали непозволена държавна помощ през високите си цени.
Проверка е направена и на нарушения, допуснати от държавните институции. Според шефа на временната анкетна комисия бившият председател на ДКЕВР и сегашен член на КЕВР Светла Тодорова еднолично се е произнесла с указания към НЕК да продължи да доставя на ЕРП-тата енергия за технологични разходи по най-ниско ниво (30 лв. на мегаватчас), въпреки че тези разходи са били над допустимия процент. Това според доклада е довело до загуба за НЕК от 53 млн. лв.
Тази констатация ще бъде предоставена на прокуратурата, e констатирала комисията.
Енергийни вампири ни смучат от джоба. Енергийни вампири здраво смучат парите от сметките ни за ток. Това става ясно от доклада на временната комисия в парламента, която бе създадена да направи оценка на енергетиката. Документът разкрива фрапиращи нарушения. Като например това, че държавата изкупува на преференциални цени тока от четири фотоволтаични централи, които не съществуват. Други пет пък са продавали скъп ток месеци преди да получат разрешително за експлоатация. 91 от централите са надписвали няколко пъти повече произведени мегавати, отколкото са отчитали електромерите им. Двете "американски" централи пък са си спестили общо 118 търга по обществени поръчки. Съмненията са, че по този начин те си вдигат изкуствено разходите, за да защитят по-висока цена на произвеждания ток.
Брюксел удължи помощите заради руското ембарго. Еврокомисията удължи с една година подкрепата за фермери, пострадали от ембаргото на Русия. "Както помните, Еврокомисията предприе сериозни мерки в подкрепа на европейските производители на мляко, плодове и зеленчуци във връзка с ембаргото на Русия. Днес бе прието решение да се продължат тези мерки с една година", обяви говорителката на ЕК Мина Андреева. "Схемата ще стартира от 1 август, като тази година за нашата страна в нея за първи път ще се включат допълнително 950 тона праскови и нектарини", каза по повод решението на ЕК министърът на земеделието Десислава Танева. Вчера тя откри празника на прасковата в сливенското село Гавраилово.
Тази година е втора поредна, в която всички производители ще трябва да реализират продукцията си в условията и последствията от руското ембарго и на цени, които са по-ниски от обичайните", заяви министър Танева. "След приключване на кампанията по директните плащания за 2015 г. производителите на праскови, които са заявили подпомагането си по обвързана подкрепа, ще получат над 4,5 млн. лв.", добави министър Танева по време на празника на прасковата в село Гавраилово. Селото се счита за столица на Долината на прасковите, която е по поречието на Тунджа в община Сливен.
"Заедно със схемата за единно плащане на площ, преразпределителното плащане и обвързаната подкрепа един стопанин ще получи помощ в размер на над 200 лв. на декар", каза министър Танева. Тя съобщи, че в България насажденията с праскови са около 40 хил. декара, като близо 40% от тях са в Долината на прасковите край Сливен. В област Сливен се реколтират над 16 000 декара праскови като в момента 25% от продукцията е прибрана. Министър Танева и кметът на Сливен Кольо Милев откриха заедно паметник на загиналите във войните в село Гавраилово. Двамата се включиха в дискусия за прасковите, която беше организирана в местното читалище.
Министър Танева и кметът Кольо Милев се снимаха и с най-атрактивната участничка в празника - 88-годишната баба Стефанка, която почерпи видните си гости с ракия и сладко от праскови. Тази година баба Стефанка посрещаше гости в битовия кът край читалището заедно със своята дъщеря Донка. Изненадващо за всички, бабата получи подарък картина, на която е изобразена самата тя в къта за праскови. Картината й подари млад художник на име Димитър, който е студент в Националната художествена академия и е от село Гавраилово. Тази година празникът на прасковата включваше и откриването на изложба с творби на младия художник в местното читалище.
Специален фонд в БНБ ще преструктурира банки. Специално звено в БНБ ще подпомага проблемните банки. Целта е да се предприемат навременни мерки за възстановяването и преструктурирането на трезорите. Това предвиждат промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
Текстовете бяха приети на второ четене. С тях се прилагат и някои европейски препоръки относно банките. Освен създаването на специалния фонд за преструктуриране се предвижда още назначаването на временен управител в банка, изпаднала в затруднение.
Той ще има правомощията да започне преструктурирането на трезора като алтернатива на производството по несъстоятелност.
По време на пленарното заседание депутатите решиха размерът на гарантираните влогове в банките да остане до 196 000 лв.
С други изменения бе прието, ако наличните средства във Фонда за гарантираните влогове в банките (ФГВБ) не са достатъчни за покриването на задълженията, да се провеждат извънредни вноски в размер на 0,5% от гарантираните влогове за една календарна година, изчислени към последното тримесечие, предхождащо датата на провеждането на вноските.
Фондът с изричното съгласие на БНБ може да изисква по-големи вноски при извънредни обстоятелства.
Слагат умни пейки в столични паркове. Умни пейки, които се зареждат с енергия от слънчевите лъчи и от движенията на седящите върху тях, ще бъдат поставени в столични паркове. Прототипите на три от тях бяха отличени в конкурса „Иновативна пейка" на „София Тех Парк".
Избраните пейки се наредиха първи сред 13 проекта, изготвени от 11 екипа. Те дават възможност за зареждане на мобилни телефони и други електронни устройства чрез енергия, добита от алтернативни източници.
Една от пейките се зарежда от движенията на седящите върху нея. Тази, която спечели първо място, пък е от изцяло рециклируеми материали и използва органични фотоволтаици.
Шефката на „София Тех Парк" Елица Панайотова съобщи, че в края на годината, когато комплексът бъде завършен, пейките ще бъдат разположени в затревените площи в парка и в откритите пространства до сградите.
„Вече има интерес от инвеститори и от Столичната община към пейките", подчерта тя. От „Московска" 33 обясниха пред „Новинар", че ще закупят една такава пейка, ако не е прекалено скъпа, и ще я сложат пробно в градинка или парк.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |