Токът скара премиера и бизнеса. Поскъпването на тока за индустриалните предприятия предизвика конфликт между премиера Бойко Борисов и работодателските организации. Повод за задочната караница станаха предупрежденията на бизнеса, че скъпият ток ще повиши цените в магазините, ще предизвика съкращения, задържане и дори намаление на заплатите.
„Като беше ниска цената на тока, паднаха ли цените на основните хранителни продукти? Нищо няма да се вдигне, защото пазарът регулира цените", каза по повод прогнозите на работодателите Борисов в Сливен, където посети консервна фабрика. Премиерът допълни, че в момента в бизнеса от оперативните програми „влизат милиарди левове" и призова предприемачите да „устискат 2-3 години, докато нещата в енергетиката се нормализират".
„Точно защото поевтиняха цените на тока, повече от година имаме дефлация", контрира пред „Труд" председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. „Имаме 7-8% увеличение на заплатите, което е най-големият ръст в Европейския съюз. Това е ефект от намаляването на разходите за електрическа енергия. Затова може да се прогнозира, че сегашното поскъпване на тока ще доведе до обратния ефект - цените ще се качат, а доходите ще намалеят", каза Велев в интервю за "Труд.
Борисов определи опасенията за скока в цените на основни стоки като „опорни точки". „Защо не се вдигнаха всички тези хора, когато през 2013 г. теглиха 1 млрд. лв. кредит и го хвърлиха в реката? И сега трябва да плащам всяка година по 44 млн. лв. лихви! Къде бяха тогава всичките тези бизнесмени?", възнегодува министър-председателят.
Борисов не обясни кой точно кредит има предвид, но вероятно става въпрос за заема, който Българският енергиен холдинг изтегли в края на 2013 г., за да покрива плащания по АЕЦ „Белене". „Ще платим тъпотата да правим експеримент „Орешарски". Ще платим, че Драгомир Стойнев е бил енергиен министър", каза Борисов. „Ние денонощно работим, направили сме добър модел, поне хората да не плащат", каза още премиерът.
Министър-председателят добави, че освен промените в Закона за енергетиката се вземат още мерки в сектора. Борисов добави, че ще се създаде ново звено с участието на прокурори, специалисти, включително и ДАНС, които да следят движението на фактурите, за да има контрол, за да няма надписаване на сметки за ток.
До 50 000 евро лимит на застраховките за чужбина. Пътуването в чужбина е свързано с редица рискове - може да се разболеете, да ви откраднат багажа, да счупите крак или ръка и т.н. Затова е препоръчително да се застраховате срещу подобни рискове.
Застрахователите предлагат няколко варианта на туристически полици за пътуване в чужбина. Всеки от тях е разработен според предназначението на пътуването, срока на застраховката, вида на покритието, избраните лимити на отговорност, както и осигуреното обслужване. Покритието на полиците е само за инциденти извън България. Тя не важи и за държави, в които застрахованият всъщност е отишъл да работи и е постоянно пребиваващ.
По полицата се покриват медицински разходи до предварително избран лимит на отговорност. Клиентите могат да избират от няколко различни фиксирани лимити вариращи от 2000 евро до 50 000 евро. Покриват се и разноски за спешно зъболечение до определен лимит, най-често от 150 до 250 евро.
При сключването на полица има изискване за максимална възраст на лицата - обичайно застраховки се правят за хора, които са на възраст до 80 години.
Съществуват и изключения от това правило, но ако се застрахова лице над тази възраст цената на полицата се повишава в пъти. Друго ограничение е минималната възраст - застрахователите отказват да покриват лечението на бебета под 3 месеца.
Компаниите предлагат лимити, съобразени с потребностите на клиентите, както и в зависимост от цената на медицинските услуги в различните държави.
Колко струва
Цената на застраховката зависи от продължителността на пътуването и дестинацията, както и от избрания лимит за медицински разноски. „Например при избор на лимит в размер на 15 хил. евро, седмичната застраховка на лице, валидна във всички страни с изключение на САЩ и Канада, ще струва 7,69 лева. Ако добавим и тези две държави, цената става 10,46 лева", разясниха от ЗАД „Уника".
„Например, семейство с 10-годишно дете пътува във Франция за срок от 7 дни. За застраховка с лимит на отговорност за едно лице до 10 хил. евро, семейството трябва да плати за целия период на застраховката 23,27 лева", обясниха от ЗАД „Булстрад".
Най-евтини са еднодневните застраховки. Например при покритие от 4000 евро премията е само 2-3 лева.
Застраховки се сключват за период от 1 ден до 1 година, като времето за престой в съответната държава не трябва да надвишава 92 последователни дни при всяко отделно пътуване. Ако например студент заминава на стаж в САЩ, застраховката за три месеца ще му струва около 1,30 лв. на ден, ако е избрал лимит на покритие до 10 хил. евро за медицински разноски, с включен допълнителен риск за злополука.
"При лимит 10 хил. евро студентът трябва да заплати 85,68 лева. В случай, че пожелае включване на допълнителен риск „Злополука", застрахователната премия за двете покрития ще бъде 117,80 лева", разясниха от ЗАД „Булстрад".
По-скъп ток за бизнеса и отстъпка за най-големите. Цената на електроенергията за битовите потребители намаля символично от началото на август, големите индустриални консуматори получиха отстъпката, за която настояваха, а по-малкият бизнес вече плаща с 15% по-скъпо. Така могат да се обобщят решенията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), взети на закрито заседание на 31 юли. След обявяването на новите цени работодателите отново обявиха, че не приемат увеличението, ще продължат с протестите и поискаха оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов. От своя страна Иванов обвини работодателите в манипулативни тези и защитаване единствено на корпоративни интереси.
Цената за гражданите
Цената на електроенергията за битовите потребители намалява средно с 0.11% от 1 август, като първоначално заявеното увеличение беше 2.11%. За трите електроразпределителни дружества (ЕРП) цените се променят съответно - намаление от 0.63% за ЧЕЗ, също спад с 0.44% за ЕВН и увеличение от 1.09% за "Енерго-про" поради спецификата на мрежата, съобщи председателят на КЕВР Иван Иванов. За ЕРП "Златни пясъци" намалението ще е 5.11%.
Цените за пренос, които влизат в крайната цена на електроенергията, обаче са увеличени дори с повече от поисканото от електроразпределителните дружества, докато за достъп се запазват.
Тарифите за бизнеса
Цената "задължение към обществото", която беше една от най-оспорваните през последния месец от бизнеса, ще бъде 37.90 лв. на мегаватчас за всички потребители. Първоначалното намерение на КЕВР беше тя да се увеличи от 18.93 лв., колкото е в момента, до 40.21 лв., като това щеше да доведе до драстично поскъпване на цените за бизнеса.
Иванов посочи, че това намаление е постигнато благодарение на предприетите от Народното събрание и правителството мерки от последния месец, чрез които бяха намерени резерви в енергийната система. И уточни, че ако бъдат намерени допълнителни резерви, комисията има право след три месеца да определи нова цена.
Формулата за едри консуматори
За големите индустриални потребители, които използват над 30 гигаватчаса електроенергия на година, цената "задължение към обществото" ще бъде 18.77 лв. за мегаватчас, което реално е минимално намаление спрямо сегашните нива от 18.93 лв.
Това е възможно благодарение на наредбата, изготвена от Министерството на енергетиката, с която тази група потребители може да ползва отстъпка в компонентата за зелена енергия. Според Иванов повишението в крайната цена за някои от тях ще бъде не повече от 1% в зависимост от потреблението им. Това би трябвало да удовлетвори едрите консуматори, които настояваха цената им да не се повишава спрямо досегашната.
Калфин предлага всеки законопроект на правителството да минава през демографска преценка. Всеки правителствен законопроект да минава през демографска оценка. Това предложи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин по време на дискусия за демографската политика по време на парламентарния контрол в петък, съобщи БТА. Според Калфин, въпреки че има данни за демографията от различни източници - национални и международни, всички прогнози показват, че ако за България не се вземат мерки, свързани с демографията, брутният вътрешен продукт ще расте с 0.7% по-малко до 2050 г.
По думите на министъра мерките за заетостта са временно решение с краткосрочен ефект. Според него ни трябва различен тип икономика с по-висока производителност - без промяна на цялостната икономика нито с данъчни, нито с други мерки няма да се реши въпросът, каза Калфин.
Мерки до края на ноември
Депутатите решиха, че до края на ноември правителството трябва да изработи краткосрочни и дългосрочни мерки в рамките на стратегията по демографска политика, които да зададат посоката за решаването на демографската криза в страната.
"Ако се погледне графиката на раждаемостта и тенденциите, става ясно, че раждаемостта се увеличава не когато се увеличават социалните придобивки, а когато има очаквания за стабилност и икономически растеж", коментира председателят на социалната парламентарна комисия Хасан Адемов от ДПС.
По думите му населението в България не само застарява бързо, а намалява с бързи темпове, нивата на раждаемост не могат да компенсират нивата на смъртност. Той допълни, че високата емиграция също е трайна тенденция, както и неравномерното териториално разпределение на населението и обезлюдяването на населени места. Според Адемов трябва да се предприемат такива мерки, които да са насочени към всичките тези национални характеристики на демографския проблем.
Равни възможности
До края на годината правителството ще внесе законопроект за равни възможности, каза още Калфин. Той припомни, че има разлика от 40% в пенсиите на жените и мъжете заради по-ниските доходи на жените. Една жена работи седем пъти повече от съпруга си в изпълнение на семейни задължения, три пъти повече в отглеждането на деца, допълни министърът.
Бизнесът и синдикатите готвят нови протести срещу цената на тока. Новите цени на тока, които влязоха в сила от 1 август, ще ударят основно малките и средните предприятия у нас. За това алармираха вчера синдикатите и 4-те национално представени работодателски организации - АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП. Те поставиха четири искания пред правителството и заплашиха с нов протест през септември, ако не бъдат чути. В петък комисията за енергийно и водно регулиране одобри нови тарифи за гражданите и за фирмите. За битовите потребители те поевтиняват средно с 0.11%. За бизнеса обаче цените скачат драстично заради двойното увеличение на т.нар. добавка "задължение към обществото" от 18.93 лв. на 37.90 лв. на мегаватчас.
"Песимистичните ни очаквания са за скок в цените, загуба на конкурентоспособност, срив в износа, неизпълнение на сключени договори, ограничаване на мощности, а оттам - и съкращения на работници", коментира зам.-шефът на БСК Камен Колев. Той смята, че са съществували резерви за задържане на цената на тока за фирмите до януари 2016 г., когато пазарът на енергия ще се либерализира, но те не са били използвани. "Новата цена ще доведе до спад на доходи, загуба на работни места и увеличение на цените на дребно в магазините", прогнозира и председателят на АИКБ Васил Велев.
За да се избегне ударът върху индустрията, бизнесът призова решението на КЕВР да се преразгледа. Според работодателите таксата "задължение към обществото" трябва да се намали, защото в момента тя е най-високата в ЕС - заедно с тази в Дания. Никой досега не се е произнесъл и дали тази такса е правомерна, допълни президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Парламентът веднага да наложи мораториум върху присъединяването на нови производители на електроенергия, които продават по преференциални цени, подобно на мораториума за шистовия газ, е другото искане на работодателите. Те настояха още да бъде преразгледан законът за енергетиката, който според тях позволява неконтролируемо производство на скъпа енергия от биомаса и оборски тор. За пореден път бизнесът поиска и да се изготви пътна карта за реформи в енергийния сектор в краткосрочен и средносрочен план.
"Ако не бъдем чути, през септември ще има нов протест, за който всички ще научите и всички ще видите", закани се Велев. "Този път протестът ще е по-силен и мощен, защото сме пред изчезване. Искаме пазарни принципи и правила и край на злоупотребите в енергетиката", коментира и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев. Миналата сряда в протеста на работодателските организации и синдикатите се включиха над 2 хиляди фирми с 210 хиляди служители. Активно на улицата, за да изразят недоволството срещу драстичния скок на цената на тока за бизнеса, бяха 25 хиляди души, 7 хиляди от които в София.
Според Кирил Домусчиев наесен ще бъдат внесени жалби срещу лица, които в последните години са подписвали неизгодни договори в енергетиката. Работодателите ще поискат още главният прокурор да се самосезира по временния доклад на анкетната парламентарна комисия, оповестен миналата седмица, който е установил редица злоупотреби например при фотоволтаичните централи.
БНБ няма да отговаря за вреди при преструктуриране на банки. Управителния съвет на БНБ и членовете на Комисията за финансов надзор (КФН) няма да носят отговорност за причинени вреди по време на преструктуриране на закъсала банка. Това гласи окончателният вариант на промените в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Разпоредбите бяха одобрени в края на миналата седмица.
Според новите правила ръководството и служителите на БНБ няма да носят отговорност за работата си по време на оздравяване на банка, освен ако са действали умишлено. Целта е да се гарантира независимостта на органите за преструктуриране в условия на криза. Те въвеждат в нашето законодателство европейските изисквания.
По думите на депутата от БСП Румен Гечев обаче директивата не задължава страната ни да лиши от отговорност ръководството на БНБ. "Директивата ни дава насоки, а ние сами си пишем закона. Сега беше моментът да потвърдим, че се търси отговорност на висшето ръководство на БНБ", обясни Гечев пред "Сега". "Вижте например случая КТБ - може да се фалира банка и тези, които са го позволили, даже ги награждаваме с още един мандат", допълни той.
Според икономиста от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков мярката е правилна, тъй като по този начин законът предпазва БНБ от излишни дела. "По време на оздравяване на една банка се взимат сложни решения, които трябва да влеят свеж ресурс, например разпродаване на активи. Понякога акционерите не са съгласни, но ако банката е стигнала до там, значи те не са си свършили работата. Реално законодателят спестява на оздравителния орган редица дела", поясни Стайков.
Новият закон включва инструменти за спасяване на закъсали банки, като създаване на фонд за преструктуриране, който да бъде финансиран от самите трезори. Фондът може да осигурява временна подкрепа за банки, които се нуждаят от преструктуриране. Допустимо е да се назначат и специални мениджъри, които да изземат функциите на ръководството на банката. Ако мерките не доведат до приемлив резултат и възстановяването на банката изглежда нереалистично, може да се продаде част от нейната дейност или да се създаде мостова банка, която да продължи да изпълнява най-важните функции. Позволява се и временно одържавяване на закъсалата банка.
По думите на Стайков притеснителен е духът на закона. Институциите се стимулират да се държат по-неразумно, да поемат повече риск, каза той. Според него разнообразието от спасителни инструменти не дисциплина трезорите. Банките са наясно, че ако имат проблеми, тежестта ще се поеме от всички в сектора, защото всички дават вноски във Фонда за гарантиране на влоговете и в новия Фонд за преструктуриране на банки. "Вървим в обратната посока", категоричен е Стайков.
Пенсиите на жените се вдигат. Пенсиите на жените ще се увеличат повече от мъжките с вдигането на възрастта за пенсия до 65 г. и за двата пола, съобщи шефът на НОИ Бисер Петков.
В момента жените получават с 30% по-ниски пенсии от мъжете, при възраст 65 г. разликата ще е 15%. Причината е, че при мъжете увеличението на възрастта е с 14 месеца, докато за жените е 4 г. и 2 месеца.
Интервю с управителя на НОИ Бисер Петков за размера на пенсиите четете тук.
Спецзвено от прокурори и ДАНС следи енергетиката. Ще бъде създадено специализирано звено с прокурори, специалисти и служители в ДАНС за контрол в енергетиката. Това каза премиерът Бойко Борисов, който посети предприятие „Фрукто" в Сливен, заедно с министъра на земеделието и храните Десислава Танева, предаде репортер на Радио „Фокус" - Сливен.
Премиерът заяви, че ще се срещне с представители на БЕХ. „Защото пак има място, където може да ни се изплъзват и да лъжат. Това е между ВЕИ и ЕРП-тата. Там няма никакъв контрол. Ще им направя едно звено с прокурори със специалисти и ДАНС, които да следят движението на фактурите, защото там надписват, пишат", каза още Бойко Борисов.
Той обясни, че са били предприети всички мерки, за да остане цената на тока на битовите потребители същата. Той уточни, че КЕВР е изцяло независима организация от 9 члена, избрани от парламента по негово предложение, за да няма никакво съмнение в методиката. „ГЕРБ има 2-ма души вътре, всички други са от други партии", обясни Борисов. По думите му това, което е направило правителството е да съкрати разходите в отделните области и посочи, че в държавната енергетика се харчи повече отколкото може.
„Не само с 10% съкращения, но и доста задачи сме дали на службите на сигурност, които да проследят някои от поръчките", заяви Бойко Борисов. Според него хората трябва да знаят, че през последните 15-20 години в енергетиката са правени куп безобразия.
„Напомням Ви за Белене милиардите, за Цанков камък милиардите. През 2013 година теглят кредит, от които в момента има нула. Те го теглят и го похарчват без абсолютно нищо. 1 милиард, а лихвите върху него са по 44 милиона лева", посочи Борисов.
„Падежът му пада през 2018 година. Ако можете да смятате ще видите, че 400-500 милиона лева ще платим лихви по нещо, което е хвърлено във въздуха. Кой да ги плати тези пари? Държавата? Ама държавата сте вие, ние", коментира министър-председателят.
Той каза, че с 5 милиона лева се прави фабрика като слънце. „Стотици хора работят, продукцията се изнася, държавата придобива добавена стойност, печелим всички. А тук по 44 милиона лева лихви. Кой го е дал? 3, 700 млрд. лева са задълженията на държавната компания. Не са 3 лева, 300 милиона, а 3, 700 млрд лева. Има три подхода. И ние всичките ги приложихме с новия закон в енергетиката", заяви Бойко Борисов.
Шофьори и пътници каляват нерви на Дунав мост. Преминаването на Дунав мост се превърна в истинско изпитание за нервите на хиляди шофьори и пътници. Ситуацията е силно усложнена от няколко дни заради засиления трафик на автомобили от Румъния и ремонтни дейности, видя репортер на "Монитор". Традиционно в края на юли и началото на август граждани от северната ни съседка масово тръгват на почивка за курортите в България, Турция или Гърция. Мостът се задъхва и от мащабната реконструкция в румънския участък, където колите се движат в едната лента.
Преминаването на Дунав мост в пика на натоварването може да отнеме часове. Един километър е колоната от чакащи автомобили и тирове на самото съоръжение в българската му част, колкото всъщност е и нейната дължина. Заради ремонта в др0угата половина опашката се вие от началото на моста към граничния пункт на Гюргево. Неприятно изненадани остават тези, които бързат за полети от летището в Букурещ. Ако са подценили ситуацията на Дунав мост, вероятността да си изпуснат самолета е много голяма.
От събота в пиковите часове румънските гранични власти пропускат само леки автомобили. Българските им колеги също дават предимство на леките коли излизащи от страната, след което пропускат тежкотоварните. Заради задръстванията от МВР препоръчват на шофьорите алтернативните маршрути през Свищов, Дунав мост 2, Дуранкулак и Оряхово.
Гранични служители коментират, че същата картина ще се получи и в края на август, когато румънските граждани започнат да се прибират от почивка в родината си. Потърпевши от чакането на моста негодуват, че е недопустимо властите да не предвидят напрежението, което неминуемо ще се създаде при извършването на такъв мащабен ремонт. Имаше идея да се възстанови временно фериботната връзка между Русе и Гюргево, докато вървят дейностите в румънската част на съоръжението, но това така и не се случи.
Руснаци напълниха БГ жилищата си с туристи. Предприемчиви руснаци намериха начин да спечелят от българските си имоти по морето, като започнаха да ги отдават под наем на свои сънародници.
Апартаментите им се препълнени с гостуващи фамилии, които пристигат с ключове за жилищата от чужбина. След десетина дни отпочиналите „роднини" на собствениците си отиват и на тяхно място пристигат други. Стройната организация е създадена още в Русия, във форуми и социални мрежи се сключват сделките между притежателя на имота и бъдещите гости. Парите се дават срещу ключ от жилището. Бизнесът със собствени жилища по нашето Черноморие върви с пълна сила в момента, собствениците привличат клиенти с мотото „по-евтини от хотелите, по-сигурни от туроператорите". Проверка на „Монитор" показа, че апартамент от 124 кв.м се предлага за 1200 евро месечно. За по-малък престой дневният наем през август и юли е 50 евро, което е буквално символично заплащане, ако в жилището, което е с две спални, две бани и големи общи помещения влезе семейство с две - три деца. Гарсониерите твърдо вървят по 500 евро месечно, време, в което може да се завъртят на почивка три смени по десет дни.
Заради туризма по руските апартаменти плажовете във Варна и близките курорти са пълни с братушки, а хотелиерите се оплакват от липсата на руски гости. Те дори им завиждат за оборотите и ги обвиняват, че не си плащали туристическия и данъка за упражняваната хотелиерска дейност. Доц. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара коментира обаче, не трябва да се забравя, че тези, които са си купили жилища в апартхотелите в туристическите комплекси, са дали накуп по 100 хиляди евро, като са си платили и данъка. Освен това, плащат целогодишно данък сгради, за поддръжката им и за инфраструктурата около тях. Ако се направи сметка при една нощувка от 50 евро на Златните например, излиза, че с покупката на жилище, собствениците са си платили предварително 2000 нощувки. Ако приемем, че идват на почивка у нас за по една седмица, както правят обикновено повечето от тях, излиза, че за инвестираните пари ще са на сметка след 300 лета.
През останалото време, когато не ги ползват, жилищата трябва ли да стоят празни, пита експертът. Той посочва, че навсякъде по света предприемчиви и богати собственици на имоти ги дават под наем, когато не ги ползват. Нека хотелиерите не търсят причини за липсата на туристи тук и там, а да си оправят маркетинга и да ги привлекат при себе си, препоръча доц. Маринов.
Сериозен проблем пред руснаците, почиващи индивидуално у нас това лято, са орязаните чартърни полети от Русия до Летище Варна. Заради липсата на свободни места в самолетите, по-заможни руски семейства си поръчвали индивидуални гидове за ваканцията си по Северното Черноморие. Самите руснаци кацат на летището в Букурещ и от там нашите хора ги извозват с коли до нашето море, каза още браншовикът. Спадът на руски авиопътници до Варна за първите 6 месеца на тази година е 41%, но отливът на този пазар за целия сезон ще е доста по-малък, прогнозират от бранша.
Хлябът поскъпва заради тока. Хлябът ще поскъпне заради увеличението на тока за бизнеса. С нови, по-солени цени се очаква да бъдат и останалите тестени изделия - баничките, кифлите, пиците, предупреди шефът на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Марияна Кукушева. "Не трябва да има увеличение, пазарът ще регулира цените", контрира обаче премиерът Бойко Борисов.
Между 13,5 и 17,5% се очаква да скочи цената на тока за бизнеса от август. Причината е в покачването на таксата "Задължения към обществото".
Според индустрията това ще доведе до увеличение на всички цени. "Освен това ще има загуба на работни места, увеличаване на дела на сивата икономика, а стоките ни ще бъдат по-малко конкурентни", коментира още Кукушева.
Българи на безплатен плаж в Румъния. От няколко години родният туристически бранш се гордее с привличането на много румънци по Българското Черноморие. Дори тази година след отлива на руснаците родните туроператори и хотелиери се хвалят, че хотелите ни са пълни с гости от Румъния. Оказа се обаче, че немалко българи пък минават оттатък Дуранкулак, за да се насладят на красотите на Северна Добруджа и румънското черноморско крайбрежие. Най-предпочитани са плажовете след Мангалия и при курорта Мамая след Констанца. Освен от първокласни пътища българите се удивляват и от значително по-евтините възможности за почивка. Едно от нещата, което най-вече привлича нашенеца, е фактът, че в Румъния е както в Гърция - плажът не се плаща, тоест не ти искат пари за чадър и шезлонг. Сянката обаче не излиза съвсем безплатно, защото е необходимо да си поръчаш нещо от плажния бар, но това невинаги е задължително. Освен това за разлика от нашите курорти, където цените са скочили двойно и тройно в активния сезон, то при румънците най-търсената напитка - наливната бира, е само 2 лева. Почти толкова е безалкохолното, а кафе има и за левче. Всичко това, разбира се, на най-хубавите им плажове с дължина на пясъчната ивица от 3 до 10 километра. Румънците за разлика от българите нямат голям опит в туризма, но бързо се учат и възприемат добрите практики от съседите си на Балканите. Още при преминаване на граничния пункт прави впечатление отношението, което граничните полицаи проявяват към българските и румънските граждани. То е различно според националността. За румънците, които много повече влизат в България и пътуват до големите ни курорти Албена и Златни пясъци, преминаването е някак по-лесно. Към тях отношението е любезно, проверката на документите трае не повече от минута-две. Българите в това отношение са онеправдани - нашите полицаи правят обстойни проверки както на документите, така и на личния багаж въпреки правото на свободно преминаване на хора, стоки и товари в ЕС. "Много са със забрана да напускат страната, дали са ни такива указания и проверяваме", обясни граничен полицай. Въпреки леките неуредици все пак за около 10 минути се влиза на румънска територия. Първото населено място, разположено само на 2 км от границата, е селцето Вама Веке. То се "владее" от румънски рокери и хипита.
които спят в евтини квартири или направо на плажа. Селцето е само на 8 километра от Дуранкулак и е доста симпатично. Привлича с китно подредените си малки къщички, красивите витрини на магазините и няколкото рибни ресторантчета, разположени както край пътя, така и покрай плажната ивица. Тук цените са народни. Порция цаца с пържени картофи и една бира излизат около 5 лева. Няколко километра по на север обаче цените леко се повишават, но и луксът става по-голям. Първият голям град е Мангалия. И той е пълен с туристи от вътрешността на Румъния. Като цяло румънският туризъм на Черно море разчита главно на собствени туристи и почти няма чужденци. Основно пристигащите са от столицата Букурещ и по-големите градове на страната. В Мангалия е и най-голямата корабостроителница, приватизирана през 90-те и собственост на корейци. В предприятието се плащат добри заплати, в него работи почти половината от населението на града, обясниха местните жители. Много българи от Добричко пък идват тук на пазар, въпреки че цените са малко по-високи в сравнение с нашите. Стоката, която се продава по магазините обаче, е с доста добро качество, а наши производители продават продукцията си на зеленчуковия пазар в центъра на града.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |