Сезонно завръщане на дефлацията през юли. Дефлацията в България се завърна след четири поредни месеца на покачване на цените. През юли Националният статистически институт (НСИ) отчита дефлация от 0.2% както на месечна, така и на годишна база. Спрямо година по-рано най-много поевтиняват цените в транспорта (със 7.4%) и здравеопазването (с 2.4%), като това се дължи на значителния спад при петрола. В сравнение с юни облеклото и обувките заедно с храните и безалкохолните напитки отбелязват най-голям ценови спад, докато се покачват цените за развлечения и култура, в ресторантите и хотелите и донякъде на транспорта. Тези тенденции може да се обяснят със сезонни фактори: в разгара на туристическия сезон е нормално цените за развлечения и хотели да се покачват, докато храните по принцип поевтиняват през летните месеци, когато заради сезонния фактор предлагането е голямо и се консумират предимно местните плодове и зеленчуци.
Затова и едномесечното понижение не бива да се приема като някакъв ясен сигнал. Още повече че размерът на инфлацията доста зависи от измерването. Ако вместо кошницата на НСИ (която по идея по-точно отразява покупките на българското домакинство и има по-голяма тежест на стоки от първа необходимост като храни) се взема хармонизираният индекс на потребителските цени (еднакъв в ЕС), всъщност вместо спад има покачване от 0.2% спрямо юни. Но пък на годишна база този измерител показва все още 1% дефлация заради по-голямото тегло на транспорта в него). Повечето анализатори очакват, че дефлационните процеси са изчерпали потенциала си и към края на годината цените ще се покачват на годишна база.
Годишна дефлация отново
Дефлацията се беше настанила трайно (19 поредни месеца) в България от втората половина на август 2013 г. до февруари 2015 г., като всичко започна първоначално от административното намаляване на цената на тока от кабинета на Орешарски. От средата на 2014 г. обаче основен дефлационен фактор се оказа рязкото поевтиняване на петрола и на някои храни на световните пазари. След като през пролетта цената на петрола се стабилизира, а силният долар неутрализира до голяма степен ефекта от поевтиняването му, инфлацията в България се завърна през март. Затова спомогна и проинфлационната политика на ЕЦБ, която започна програма по изкупуване на активи в еврозоната, чиито вторични ефекти се усещат и тук. През май покачването на цените достигна най-високото си ниво от две години насам - 0.9%, след което обаче се забави през юни и през юли отново слезе до отрицателно равнище.
Разбивката на цените по потребителски групи на НСИ показва, че основната причина за дефлацията продължава да е по-евтиният петрол. Данните сочат, че цените на транспорта през юли 2015 г. са били със 7.4% по-ниски спрямо юли 2014 г. След като през пролетта цената на петрола се стабилизира, в края на юли и началото на август тя отново падна под 50 долара за барел на петрол сорт брент, което е най-ниската цена от 2009 г. насам. Това евентуално може да доведе до задържане на дефлацията в страната и през август.
Освен горивата други стоки с по-значително поевтиняване на годишна база са автомобилите и техните части, телефоните, апаратите за записване и възпроизвеждане на звук и образ, машините за обработка на информация, лекарствата. При храните цените спадат по-видимо при зеленчуците, месото и месните продукти, а с по-малко проценти при млякото, млечните продукти и яйцата, както и при различните захарни и шоколадови изделия. Според изданието "Икономически преглед" на БНБ, което излезе в началото на седмицата, "низходящата динамика на цените на петрола, на вносните храни и на вътрешните цени на селскостопанските продукти ще продължава да оказва натиск за понижаване на крайните потребителски цени през следващите месеци". От друга страна, анализът отбелязва, че продуктите за междинно потребление, които образуват производствените разходи на фирмите, поскъпват през март - май 2015 г., което може и да вдигне някои крайни потребителски цени. Това обаче ще се случи в по-ограничени размери заради прогнозираното бавно възстановяване на потреблението на домакинствата и зависи също от възприятията на предприятията за икономическата среда, отбелязва още БНБ.
КФН лицензира нов инвестиционен посредник с испански акционери. Нов инвестиционен посредник ще работи на българския капиталов пазар, стана ясно от решение на Комисията за финансов надзор (КФН). На последното си заседание в понеделник надзорът е издал лиценз за дейност на "Матадор прайм" - инвестиционен посредник, собственост на няколко испански физически и юридически лица. Посредникът ще може да започне дейност, след като удостовери пред КФН, че притежава капитала, който се изисква, и е направил встъпителна вноска във Фонда за компенсиране на инвеститорите в ценни книжа. От публикуваните в Търговския регистър документи става ясно, че капиталът е внесен изцяло при учредяването в Уникредит Булбанк. До редакционното приключване на броя не успяхме да се свържем с представител на новия посредник за коментар какви са плановете им за развитие.
Среден лиценз
Справка в Търговския регистър показва, че "Матадор прайм" е с капитал от 250 хил. лв. Това е средният по размер капитал, разрешен за инвестиционен посредник. Според Закона за пазарите на финансови инструменти той му дава право да съхранява пари и финансови инструменти на клиенти, да посредничи при сделките им (каквато е основната дейност на всеки с лиценз) и да изпълнява нареждания, както и да управлява портфейли. С този капитал "Матадор прайм" няма да има право да изпълнява сделки за собствена сметка, да поема и пласира емисии финансови инструменти, т.е. да прави вторично и първично публично предлагане на акции.
Според информацията от Търговския регистър съдружниците в посредника са Виктор Симон Канал (132 750 лв. от капитала), Антонио Гамасо Реал (72 250 лв.) и Сантяго Перес Серано (22 500 лв.), както и компанията De La Puente Gestion (22 500 лв.). Посредникът е с двама управители - Виктор Канал и словенецът Войко Одлазек. Самото дружество е създадено през миналата година и има 39 хил. лв. приходи от услуги. Заради големите разходи, включително за външни услуги (основно консултантски) - 253 хил. лв., компанията е отчела 216 хил. лв. загуба. Останалите разходи са обичайните - наем, текущи сметки.
История
Управителят Войко Одлазек е участвал в управлението и е притежавал дял от 33.4% от капитала на "СИИ секюритиз" - инвестиционен посредник, който е прекратил дейността си още през 2010 г., след като КФН отне лиценза му по негово собствено желание. Той е част от вълната инвестиционни посредници, които върнаха лицензите си след кризата през 2008-2009 г. заради свиване на дейността. В началото на тази година беше отнет лицензът на "Статус инвест", а през юни КФН отказа да издаде разрешително за работа на кандидат-посредника "ТНК маркетс", който беше в процес на учредяване.
13 институции ще се борят със сивата икономика. Цели 13 институции ще пишат стратегия, която да анализира в детайли проблемите със събираемостта и сивата икономика и да предложи решения и мерки за периода до 2018 г. Тя трябва да бъде внесена в МС до 15 октомври, а обсъждането й ще тече паралелно с работата по проектобюджет 2016 и тазгодишния пакет от промени в данъчните закони.
Това реши на вчерашното си заседание кабинетът в отговор на отправените от Брюксел препоръки по Националната програма за реформи. Министрите приеха актуализация на програмата, като основна част от промените са именно в частта за ефективността на данъчната система.
Първоначалните планове на правителството бяха за изготвяне на три отделни стратегически документа - за борба с данъчните измами, за повишаване на събираемостта и за намаляване на административните разходи за спазване на данъчното законодателство. Работата по трите документа е започнала още в края на 2014 г., като финансовият министър Владислав Горанов е сформирал отделни работни групи за подготовка на документите. През 2015 г. след коментари с Европейската комисия е решено да се създаде единна стратегия, която да покрие дейностите на по-широк кръг институции. Поименно са посочени 13 ведомства - в подготовката на мерките ще участват МС, министерствата на финансите, правосъдието, труда, земеделието и здравеопазването, МВР, агенциите ДАНС, НАП и "Митници", НОИ и Държавен фонд "Земеделие". В работната група е включена и прокуратурата.
От тези институции се очаква да дадат солиден отговор на въпроса как да се извади на светло сивата част от икономиката. В подробния си доклад за напредъка на България по отправените препоръки за реформи Европейската комисия тази година разкритикува остро страната ни за липсата на системен подход за спазване на данъчното законодателство. Комисията цитира данни на НСИ, съгласно които делът на сивата икономика се оценява на 13.4% от БВП (2011 г.). На фона на тази сива икономика и други измами в бюджета не постъпват около 20% от полагаемото се ДДС според оценка на ЕК от 2014 г. С този висок дял България е на 11-о място в ЕС по този показател, изтъква Брюксел. Голяма е и разликата между приходите, които могат да се очакват от осигуровки на фона на действащото законодателство, и реално събраните постъпления, което говори за висок дял на укрити доходи, изтъква Брюксел. Еврокомисията ни критикува и за високата административна тежест за спазване на законодателството. По линия на отделните данъци се отбелязват прекалено ниските постъпления от данък сгради, както и ниските акцизи върху енергията.
Единственото конкретно намерение, обявено до момента в отговор на тези критики, е обещаното намаляване на административната тежест за спазване на Закона за акцизите и данъчното законодателство, като ефектът на облекчението се оценява на 104 млн. лв. Като нова мярка се обещава и по-доброто съдействие между НАП и прокуратурата за оказване на методическа помощ при разследване на схеми за данъчни измами.
Хотелите вдигат цените напук на отлива на туристи. Цените през този юли са били почти като преди година. Това показват данните за инфлацията, публикувани вчера от Националния статистически институт. Излиза, че животът ни даже е с 0.2% по-евтин от юли 2014 г. И на месечна база потребителските цени са почти непроменени - те са с 0.2% под нивото от юни т.г.
Прави впечатление обаче, че през юли има поскъпване на туристическите пакети. Това е странна новина - на фона на прогнозите за слаб летен сезон и на данните за отлив на туристи по морето. От бранша пък вчера обявиха, че цените им са много ниски и че едва успяват да си покриват разходите.
През юли цените на пакетите за почивка са скочили с 13.4% спрямо юни, показват данните на НСИ. Само хотелските стаи са поскъпнали с 8.9%, а билетите за самолет - с 9.5%. Пътнотранспортната застраховка се е увеличила с 3.7%. Поскъпнали са и автогоривата - макар и с около 1%. Ако сравняваме с юли 2014 г., също се вижда, че цените на ресторантите и хотелите са по-високи - с 1.8%.
Още в началото на лятото ресорният министър Николина Ангелкова прогнозира проблемен сезон, а във вторник стана ясно, че страховете се сбъдват - НСИ съобщи, че през юни нощувките са намалели с 15% спрямо същия месец на 2014 г., а приходите на хотели, мотели, хижи, къмпинги, къщи за гости са спаднали с 12%.
Председателят на Българска асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Благой Рагин обаче вчера заяви, че хотелиерите продават на себестойност и никой не мисли за печалба. "Моите колеги работят, за да успеят да си платят данъците, да платят заплатите на служителите и кредитите и лихвите към банките и това се смята за голям успех", обясни пред "Фокус" Рагин.
А според директора на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов цените на туристическите услуги са по-ниски от миналата година. По думите му браншът е свалил тарифите заради очаквания отлив на руснаци, украйнци и гърци.
Борисов забрани печалбарството от Плиска. Забрана да се върти търговия с всякакви сувенири от разкопките на базиликата в първата българска столица Плиска издаде в сряда премиерът Бойко Борисов.
"За да бъдем достатъчно ясни, забранявам всякакви такива комерсиални дейности, всякакви самоинициативи - да се продават, да се даряват, да се прави каквото и да било от този археологически обект.
Да съм пределно ясен - просто стотинка няма да дам повече", заявил той на министрите по време на заседанието на правителството, става ясно от стенограмата.
Думите на премиера идват, след като вестник "Стандарт" обяви, че ще се продава шишенца с обявената от шефа на НИМ Божидар Димитров за свещена вода от кладенеца в голямата базилика в Плиска. Проверка от здравните инспектори обаче установи, че водата е опасна за здравето.
В кладенеца всъщност има около 5 литра кална вода и от него не могат да се пълнят шишета или пък бидони, призна проф. Димитров в телевизионна изява в сряда.
"Целта на Плиска е да се извадят разкопките, да се извадят и двата кладенеца - и по-малкият, и по-големият, да се извадят основите, да се разчисти целият терен, където е бил първият университет. То и в историята има различни специалисти, като ги слушаш, но там са писани първите книги и целта ни е само такава. Никой нито ще печели от това, нито ще му дадем такава възможност. Така че, ако има подобни апетити, да знаят, че няма да им се получи", заяви премиерът Бойко Борисов. Разкопките и възстановяването на базиликата са финансирани от правителството със 119 хил. лв.
"Просто съжалявам, че от нещо, което действително сме искали да направим добро, някой се опитва да се възползва. Днес това да бъде пресечено", обяснил още Борисов на министрите според разпространена стенограма от заседанието на МС. На разкопките в старата столица да се работи само археологически и никакви дейности, свързани с търговия да не се правят, нарежда министър-председателят.
"Така че Ивелина Василева и Министерството на здравеопазването - блокирате всичко и се водят само археологични разкопки", отсича той и допълва, че водещи са археолозите, шуменският музей, и останалите специалисти на терен.
Базиликата в Плиска може да бъде дадена за стопанисване на община Шумен, става ясно още от документа. Премиерът е наредил на Министерството на културата да прецени дали то да я стопанисва, или да я преотстъпи на общината. "Поканете кмета и го решете. Иначе, когато има няколко чорбаджии, винаги се създават впоследствие проблеми. Разчитам много на вас в това отношение", казва Борисов според стенограмата.
Спират субсидии за животни без преглед и ваксини. Ако не се изпълняват ветеринарномедицинските мероприятия и държавната профилактична програма за ваксиниране, ще бъдат спирани субсидиите за животновъдите. За целта ще бъде създаден специален модул, който ще оповестява веднага във фонд "Земеделие", че съответният фермер не е допустим за подпомагане, съобщи в сряда зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров. Агроведомството е разработило пакет от законодателни промени, които да подобрят ситуацията след избухналите огнища на антракс и бруцелоза у нас.
"Само тази година сме платили около 310 млн. лв. за сектор "Животновъдство" и би следвало фермерите да изпълнят всички ветеринарномедицински изисквания", обясни Димитров. Предвижда се създаване и на нов софтуерен продукт към информационната система на агенцията по храните. Ще бъде разработено електронно здравно досие на животните у нас, което да включва прегледи и ваксини.
Ще бъде регламентирано и задължителното посещение на ветеринар в стопанствата. Предложението, той да идва поне веднъж месечно, дори и да няма конкретен повод. В интервю за "24 часа" шефът на агенцията по храните д-р Дамян Илиев каза, че има села, в които ветеринар не е влизал от години.
Водели се и преговори с финансовото министерство за създаване на фонд "Епизотии", който да позволява бърза реакция при зарази.
Автоидиоти убиха две деца, раниха още две. При нелегална гонка на автоидиоти "Ауди 80" помете 4 деца на колела край ловешкото село Лесидрен. На място бе убита 16-годишната Велислава от Троян, а момче на 16 години почина вчера в столичния институт "Пирогов" от тежка черепно-мозъчна травма. В ловешката болница бяха приети на лечение 15-годишна девойка и момиченце на 8 години.
Жестоката катастрофа станала към 18,50 ч във вторник, когато децата се връщали от местността Съева чешма, където си играли през деня. Те карали встрани от пътя, когато били застигнати с бясна скорост от двама "състезатели". 28-годишният Филип Михайлов-Фильо натискал докрай газта на своето раздрънкано ауди, докато гонел БМВ-то на 23-годишния Ален А. По-младият шофьор имал преднина, излязъл от завой, видял децата с колелата и успял да спре, но Фильо се врязъл в групата.
И двамата шофьори били тествани за алкохол и пробата била отрицателна.
Според жители на Лесидрен вдъхновител на гонката бил Ален, който сега щял да се отърве най-много с глоба. Фильо бил строителен работник.
"Гонките в Лесидрен не са инцидентни - разказа пред "Труд" кметът на селото Борис Нешев. - Преди няколко дни се наложи да викам полиция, но ми казаха, че ще дойдат от Ловеч на другия ден, защото били ангажирани с охраната на мача „Литекс" - „Левски". И наистина дойдоха. Но какво се получи! Всички очевидци на гонката отказаха да свидетелстват, а на участниците бяха написани предупредителни протоколи. Те и колите им бяха разпознати по клипче от мобилен телефон, заснет от едно момиче", добави горчиво кметът.
Автогонките по улиците на градове и села, както и по пътища и магистрали продължават от години, стига се до жертви, но МВР досега не успява да ги спре, коментираха вчера възмутени читатели на "Труд". Оплакванията са и заради рева от коли и мотори, които нарушават кметските наредби срещу нощния шум. В София има поне пет известни сборища на "бързи и яростни". Две от тях са на Южната дъга на Околовръстния път - при кв. "Бояна" и при жк "Младост". Ако там има катаджии, трасетата се местят на бул. "България", на бул. "Рожен" или на ул. 202 до Централните софийски гробища.
"Всяка вечер в петък става лудница от мотори около бензиностанцията, правят се залози, разказа вчера пазач на паркинга на близка сграда на Околовръстния път при кв. "Бояна". - Не съм виждал катастрофи, но е въпрос на късмет", добави пазачът и посочи паметника с мотористка каска на момче, загинало при гонка през 2011 г.
БНБ плаща 1,7 млн. лв. за стрес тестовете на банките. Близо 1,7 млн. лв. ще плати БНБ на консултанта, който ще направи оценка на качеството на активите и стрес тестове на банките в България. Такава е прогнозната стойност на обществената поръчка, обявена от БНБ за избор на изпълнител за процедурата. Отделно търговските банки също ще трябва да си търсят и да сключат договори с външни консултанти, които да им помагат в този процес, като разходите ще са за сметка на трезорите.
Поръчката на централната банка е отворена както за чуждестранни, така и за български компании. Те трябва задължително да имат международен опит и да са извършили поне две такива оценки на банкови активи в Европа през последните 3 години. Освен това трябва да докажат, че разполагат с финансов ресурс от поне 600 хил. лв.
От кандидатите се иска да внесат гаранция за участие от 17 хил. лв. Предложенията им ще включват ценова и техническа част, като техническата ще има по-голяма тежест при определянето на победителя. Тя ще формира максимум 70 точки от общо 100, докато за ценовата ще се дават до 30 точки. Техническото предложение трябва да съдържа концепция за това как да се извърши прегледът на активите на банките и стрес тестовете, да има времеви план за изпълнението им, да бъдат предложени механизми за контрол на процедурите и др. Крайният срок за кандидатстване е 23 септември, а офертите ще бъдат отворени на следващия ден.
От документите става ясно още, че цялата процедура ще премине през шест етапа. Те включват подготовка, определяне на методология, извършване на самия преглед на активите на банките и провеждане на стрес тестовете. След това ще има анализ на резултатите и мерки, в случай че се установи недостиг в капитала на дадена банка. Избраният консултант трябва да разработи и комуникационна стратегия, чрез която да бъдат оповестени резултатите.
Окончателните резултати от стрес тестовете трябва да бъдат обявени до 30 август 2016 г. От Брюксел вече поискаха това да стане до края на тази година, но според новия управител на БНБ Димитър Радев има възможности да не се бърза прекалено с процедурата.
Бюджетният излишък е 890 млн. лева. 890 млн. лева е излишъкът в държавната хазна към края на месец юни. Това стана ясно от изнесените данни на финансовото министерство по време на правителственото заседание, относно изпълнението на държавния. Отчетът показва, че излишъкът се формира от 439,9 млн. лева по националния бюджет и 450,2 млн. лева по европейските средства. Той е в размер 1,1 на сто от прогнозирания Брутен вътрешен продукт на страната (БВП). Към края на юни миналата година салдото по КФП беше отрицателно - в размер на 996,4 млн. лева. или 1,2 на сто от БВП. Подобренията в бюджетната рамка се дължат най-вече на ръста при приходите по националния бюджет и ръста при евросубсидиите, отбелязват от финансовото министерство. Постъпилите приходи и помощи по КФП към края на юни са в размер на 16,3 млрд. лева или 53,7% от разчетените за 2015 година. Съпоставено със същия период на предходната година, приходите и помощите нарастват с 2,13 млрд. лева (15%). Данъчните приходи нарастват с 1,1 млрд. лева (9,9%), неданъчните приходи със 194,7 млн. лева. (10,7%), а постъпленията от помощи (основно средствата от ЕС) - с 831,2 млн. лева (71,2%).
Маскиран с пищов сви пари от банка. Маскиран млад човек нахлу въоръжен в банков клон на "Сосиете Женерал Експресбанк" в центъра на Добрич по обяд и задигна пари.
Очевидци на грабежа разказаха, че видели млад мъж с качулка на главата, който избягал от банката, гонен от охраната, и в ръката си имал чанта. Малко по-късно от Апелативна прокуратура-Варна съобщиха, че разследването на банковия грабеж се води от Окръжна прокуратура в Добрич, като засега извършителят е неизвестен. Обирът е станал между 13 и 13.30 часа. Веднага след инцидента банката е затворена и щетата, нанесена на финансовата институция, се изяснява, но размерът на задигнатата сума не е голям, казват от Апелативна прокуратура. Веднага след инцидента полицаите хукнаха по следите на бандита. По непотвърдена информация обирджията е задигнал 2000 лева, съобщи БЛИЦ.
Видът на оръжието на обирджията в момента се изяснява, но не е бил играчка, заяви окръжният прокурор на Добрич Пламен Николов, който лично посети местопроизшествието.
Банковият офис се намира до входа на хотел "България" в центъра на Добрич. В съседство на другата страна на хотела се намира друг банков офис - този на банка ДСК, а срещу хотела е клонът на ОББ. Разследващите се чудеха вчера защо обирджията е избрал точно този клон, след като паркингът на хотела е охраняем денонощно.
3 600 000 кв. м тротоари в София плачат за ремонт. Около 3 600 000 кв м. тротоари в столицата чакат да бъдат ремонтирани. Това е около 60 % от настилката в града, каза зам.-кметът по транспорт Любомир Христов пред „Монитор". Той обясни, че за тях
ще се направи програма за ремонт през следващите години. Паралелно с поправянето на големите булеварди и метрото извършваме пълна подмяна на тротоарите и осветлението, каза още Христов.
Една от причините те да са в окаяно състояние е, че не са виждали ремонт от както са наредени преди 40 години. Друг фактор са и колите, които години наред безобразно паркират върху местата за пешеходци и чупят плочките.За съжаление не можем да ги възстановим с такъв темп какъвто ни се иска, обясни още Христов.
Един квадратен метър тротоар излиза на общината между 50 и 70 лв. в зависимост от материалите. Столицата обаче няма толкова пари, че да подменя настилката за пешеходците толкова често. Цената зависи от вида на настилката и основата и. В София има 6 180 000 кв. м тротоари, а подмяната на тези над 3 600 000 кв. ще струва минимум 200 млн. лв. Това е причината от „Московска" 33 да ремонтират пешеходните пространства на етапи. Само пред последните три години са успели да подменят около 600 000 кв.м, обясни Христов. По натоварени пешеходни зони се поставят плочки с тактилни ивици, които облекчават придвижването на хора с увредено зрение. През тази година кметството е отделило около 3 млн. лв. за тротоарни настилки и трябва да подмени 60 000 кв. м. изпочупени плочки.
Нови настилки ще има по тротоарите по булевардите „Ал. Малинов", „Витоша", „Цариградско шосе", „Сливница", „Монтевидео" и „Княз Дондуков". Достъпни ще са и тротоарите по улиците „Кракра", „Солунска", „Kняжевска", „Цар Симеон", „Шумако", „Рилска обител", „Никола Генадиев", „Цар Асен, „Княз Борис I, „Мала планина, „Бигла, „Златовръх" и площад Руски паметник. През следващите години е планирано майсторите да подменят тротоарите и в кварталите „Младост", „Надежда", „Дружба" и „Люлин". На много места се налага да бъдат изпълнявани ремонти на тротоарите, затова през последните две години работим по ясна програма, която да обхваща първоначално най-натоварените в пешеходно отношение зони, обясни Христов. За да опазят плочките от автомобилите, които шофьорите качват на тротоарите, през последните години кметството е монтирало над 120 000 колчета.Гаранцион-ният срок на новите тротоари е 5 години. След това, в зависимост от натоварването, настилките започват да се амортизират. Една от причините са големите температурни амплитуди, характерни за Балканския полуостров. Втората евентуална причина за роненето на настилките са солите, които се слагат против замръзване. Със сигурност в София има над 600 000 автомобила и нито „Пътна полиция", нито общината е в състояние да постави 600 000 пазачи. По думите му заради платените зони за паркиране колите са слезли от тротоарите поне в центъра на града и софиянци най-сетне са усетили, че има тротоари.
Боб чорбата отново от български фасул. Боб чорбата отново ще се прави от добруджански фасул, след като дълго време варяхме традиционната за нашия народ храна от китайски, казахстански и други вносни продукти. За първи път, след близо десетилетие на многократно намаляване на площите с фасул, земеделските стопани в Добричка област възраждат производството на протеиновата култура. През тази стопанска година в региона се отглеждат 6182 декара, срещу само 672 декара миналата година. От земеделската служба обясняват повишения интерес с новите финансови стимули, които стопаните получават за отглеждане на протеинови култури. С влизане в сила на изискването, част от площите земеделските стопани да засеят с азотофиксиращи култури, част от земеделците избраха фасула като такава култура.
По данни на областната земеделска дирекция, в първите ожънати полета от около 800 декара в общините Каварна, Крушари и Тервел, средният добив е 118 килограма от декар. През миналата година реколтата от боб в областта е достигнала 105 тона при среден добив 156 килограма. След лавандулата, чиято жътва приключи в цялата област и стопаните в Каварна отчетоха най-висок добив - 900 кг/дка, сега отчитат най-висок добив и от фасул, сочи справката на земеделската дирекция в Добрич.
Добруджанският земеделски институт край Генерал Тошево разработи два нови сорта бял боб - Устрем и Блян, и един нов сорт пъстър боб - Вежен. Предимството им е, че се прибират директно с комбайн, а не на ръка. Според специалистите от института, зрелият фасул е много добър предшественик на всички култури, тъй като оставя в полето поне 5 - 6 кг азот на декар.
От областната земеделска служба обявиха, че жътвата на пшеница в Добричка област напълно приключи. В хамбарите са прибрани 643 401.1 т пшеница, като средният добив тази година от декар е 537 кг, при 481 кг/дка средно за областта миналата година. Най-високи са добивите от зърно на стопаните в Балчик - 574 кг/дка, а най-ниски - в Крушари - 450 кг/дка. От засетите с лавандула 4 461 дка в цялата област са произведени 2418.11 т цвят. Средният добив при етерично-маслената култура е 542 кг/дка.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |