„Гражданска отговорност" поскъпва с до 30%. Задължителната застраховка „Гражданска отговорност" може да поскъпне с до 30%, прогнозират застрахователи. Според бранша увеличението в цената ще е в отговор на промените, които се въвеждат с новия Кодекс за застраховането, приет вчера от правителството. Той трябва да бъде одобрен и от парламента.
Основната причина е 10-кратното вдигане на лимита на отговорност при произшествие от сегашните максимум 1 млн. лв. при смърт на човек на 10 млн. лв., но без значение от броя на пострадалите.
Освен това застраховката вече ще съдържа и сертификатът „Зелена карта". Сега част от компаниите го издават допълнително, при някои е платен. „Зелена карта" се изисква при пътуване в страни извън ЕС като Македония, Турция, Украйна, Русия и други.
„У нас средната застраховка е около 70 евро, а отговорността ни е еднаква с част от страните в Западна Европа. Вече има съдебни искове с по 4-5 ищци по един случай и съдът присъжда по 200-300 хил. лв. на всеки. 3-4 такива случая могат да потопят една застрахователна компания", коментира шефът на Съвета на директорите на „Бул Инс" Петрозар Петков. Според него само това ще вдигне цената на задължителната застраховка с 25%. По думите му застраховката трябва да поскъпва, докато стигне ниво от 150-200 евро, за да е адекватна на тези лимити на отговорност.
Досега при подобно вдигане на премията винаги е поскъпвала и застраховката, каза и Цветанка Крумова, изп. директор на „Армеец". Тя обаче не се ангажира с конкретна прогноза. И според бившия зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Румен Гълъбинов „Гражданска отговорност" ще поскъпне с между 15 и 30%.
Сегашната зам.-шефка на КФН Ралица Агайн обаче твърди, че не трябва да има поскъпване. Мотивът й е, че застрахователите вече не могат да искат допълнително да се плаща за „Зелена карта".
„Лимитът на „Гражданска отговорност" касае обезщетенията само в България. А нито доходите у нас, нито обезщетенията се доближат до сегашните лимити", каза Агайн.
С новия Кодекс се въвежда и възможност за сключване на 3-годишна застраховка „Гражданска отговорност", вместо едногодишна, за което шофьорите би трябвало да получават отстъпка в цената. Никоя от компаниите обаче още не е смятала какви ще бъдат те и дали изобщо ще дава.
Очаква се промените да се разглеждат в парламента след лятната ваканция на депутатите и да влязат в сила от началото на 2016 година.
„Диамантът" на „Хемус" стъписа шофьорите. Потребителите във фейсбук луднаха по конспиративната теория, че новият пътен възел с форма на диамант край шуменското село Белокопитово не дава възможност за правене на завой от Шумен към Варна и от София към Русе. Възелът бе открит във вторник от регионалния министър Лиляна Павлова в присъствието на премиера Бойко Борисов, който качи във фейсбук панорамна снимка на съоръжението. Снимката бе копирана хиляди пъти и възелът бе прекръстен на „Бойколина".
Пътният възел обаче дава възможност за правене на преход от всяка от четирите посоки във всяка от останалите. Пристигайки от София може да се отиде към Русе, но за целта пътуващият трябва да тръгне в посока Шумен, в един момент да мине под пътя и да направи почти 180-градусов завой, за да се качи на платното в посока Русе (виж графиката). Просто на панорамната снимка тези преходи не се виждат добре.
„Проектът за този пътен възел е съобразен с терена, с трафика и с това, че в бъдеще ще има магистрала Русе-Варна, която ще е много натоварена", каза пред „Труд" шефът на пътната агенция Лазар Лазаров.
Странната форма на пътния възел Лазаров обясни с това, че от северната част на пътния възел има микроязовир, в източна посока е село Белокопитово, а на юг има две дерета, които пролетно време се пълнят с вода. Освен това ако беше направена класическа детелина, трябвало да има 270-градусови завои, а сега най-острите са сведени до 170-градуса, което е за предпочитане при високата скорост, с която се движат превозните средства по магистрала.
Другата критика към пътния възел е невероятно сложното движение, което трябва да направят идващите от Шумен в посока към Варна. Вместо да се направи обикновено платно, което да отвежда идващите от Шумен направо към платното на магистралата за Варна, шофьорите трябва да стигнат до другия край на пътния възел, а след това да направят последователно два много остри завоя, за да се качат на магистралата за Варна. Лазаров оправда това с факта, че трафикът от Шумен за Варна на това място е много малък - 5-10 коли на час. Причината е, че преди пътния възел идващите от Шумен имат още две възможности да се качат на магистрала „Хемус" в посока Варна - при Каспичан и при квартал „Макак", и пътният възел „Белокопитово" обслужва на практика само няколко шуменски села.
„Просто такъв пътен възел се прави за първи път в България. Когато хората свикнат с него, ще оценят, че формата му позволява пътуващите по магистралата да не намаляват скоростта, а там, където се налага преход, скоростта се намалява само до 80 км в час", каза Лазаров.
Силна конкуренция в най-големия търг за храни. Общо 42 кандидата са подали оферти по новата програма за раздаване на храни за бедни за 24 млн. лв., съобщиха от Агенцията за социално подпомагане (АСП) в сряда. Поръчката е важна, защото е най-голямата за доставка за храни, а в миналото разпределянето на средствата и качеството на доставените продукти са предизвиквали скандали.
Сред участниците има и познати имена, които и досега са били доставчици по програмата за социално слабите, а част от кандидатите са нови. Като цяло конкуренцията е повече от предишни години - през 2013 г. участниците бяха 30. Това е учудващо, тъй като тази година за пръв път в състезанието беше поставен критерий участниците вече да са печелили три сходни поръчки.
Предстои подбор и класиране на офертите, след което ще се подпишат договорите. Доставките ще бъдат късно през есента.
За какво са милионите
Тази година прогнозната стойност на обществената поръчка е 24 млн. лв. с ДДС. От тях 15% са национално съфинансиране, останалите са от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се (FEAD). През 2014 г. раздаване на храни нямаше. За 2012 г. за хранителното подпомагане бяха отпуснати 42 млн. лв., а за 2013 г. - 36.5 млн. лв. Както и предишни години критерият за избор е цената - участниците трябва да предложат максималното количество при заложения бюджет за всеки от общо 21 позиции.
Присъствието на нови участници е и заради добавянето на нови продукти в кошницата - предишни години се предлагаха сухи храни, олио, вафли, бисквити и мед. Тази година са включени разнообразни консерви, както и локум, към вече обичайните бяло брашно, захар, леща, фасул, ориз и макарони. За бюджета по всеки продукт победителите трябва да осигурят количество храна, пакетирането й според изискванията на ЕС - в специални опаковки, с надпис за дарение от съюза, и доставката до областните складове на БЧК. За транспортни разходи са предвидени общо 1.2 млн. лв.
Нови и стари лица
Сред новите кандидати са производителите на сладки изделия "Ден и нощ", "Победа", "Кармела" и др., както и консервните "Фрукто Сливен", "Домат". Тази година освен много предприятия, има и големи търговци - "Метро кеш енд кери България" също иска да доставя продукти. Познатите участници са "Захарни заводи" - Горна Оряховица, "ЧЕХ-Йосиф Новосад", "Цима-99", "Спанос", "Панда ИП", "Биосет" и др.
Интересно е присъствието на ЧЕХ - компанията може и да бъде дисквалифицирана, ако се вземе предвид историята й от предишни години. Тя беше доставчик на олио при поръчката през 2013 г. Година преди това достави картофено пюре със забавяне на сроковете и беше глобена с над 100 хил. лв. Тогава от фонд "Земеделие", които организираха предишните търгове, обясниха, че след като глобата е платена, няма пречка дружеството отново да участва. ЧЕХ беше и компанията, издала сертификат за качество на фасула през 2012 г., в който бяха намерени гъгрици. Компанията се явява всяка година на търговете за храните за бедни и на няколко пъти се е случвало много от позициите да бъдат спечелени от "абонираната" за предишни доставки ЕТ "Фантастика-95-Георги Цанков", след като ЧЕХ се оттегли. "Фантастика 95" беше доставчикът на разваления боб, но след скандала повече не взема участие в тези търгове.
Оферта е подало и "Стелит 1" - също познат участник от предишни години, което има множество сключени договори за доставка на храни за лечебни заведения и детски градини.
Рекордно тримесечие за продажбите на земя за строителство. Сделките със земя доминират пазара на инвестиционни площи през първата половина на 2015 г. За полугодието общият обем на сделките с бизнес имоти е близо 64 млн. евро, показват пазарните проучвания на консултантската компания Forton, която е стратегически партньор на Cushman&Wakefield за България и Македония.
Само за периода април - юни на пазара на инвестиционни имоти са сключени сделки за 33 млн. евро, като три четвърти от тях са били за продажби на земя - общо 24 млн. евро. Постигнатият тримесечен резултат е най-силният на пазара на земя за строителство от есента 2009 г. насам. Според анализаторите от консултантската компания активизирането в сегмента е показателно за нарастващата предприемаческа активност, а очакванията са тенденцията да се запази и в следващите месеци.
Продажба на земя за строителство е и най-голямата сделка за полугодието, сочат данните на Forton. Става въпрос за парцел от 85 дка в района зад Централна гара в София, на който преди задълбочаването на кризата испанската строителна компания Riofisa възнамеряваше да изгради мащабен комплекс с жилища и търговски център. Теренът беше придобит срещу 10.2 млн. евро от дъщерна компания на испанската банкова група Sabadell за покриването на задължения на строителното дружество към финансовата институция.
Жилищен апетит
Ако доскоро сделките със строителни терени в близост до големите столични булеварди и станциите на метрото бяха продиктувани предимно от интереса към изграждане на офис сгради, то наблюденията на Forton показват, че през последните месеци расте и апетитът към реализиране на жилищни проекти.
"Жилищният пазар в София се възстановява с бързи темпове и от повече от година е привлекателен за строителните предприемачи", отбелязва изпълнителният директор на Forton Михаела Лашова. Характерна тенденция по думите й е и нарастването на размера на планираните проекти - все по-често те са за мащабни многофункционални комплекси и многоетажни сгради, разположени по големите столични булеварди, за разлика от доминиралите доскоро пазара инвестиции в малки жилищни сгради.
Раздвижване на индустриалния пазар
Междувременно недостигът на модерни складови и производствени площи продължава да определя посоката на развитие на пазара на индустриални имоти и през второто тримесечие. Активността там е главно в посока изграждане на собствени бази от страна на редица компании, които нямат друга алтернатива поради слабото предлагане на площи под наем. Показателен в това отношение е и фактът, че делът на незаетите площи трайно остава под 2%. Така, въпреки че по думите на мениджъра "Индустриални площи и парцели" във Forton Владимир Гюрджиев на пазара вече да има и някои спекулативни проекти за строителството на складови площи за отдаване под наем, прогнозите са, че реализацията им едва ли ще възстанови осезаемо баланса между търсене и предлагане.
Кабинетът "откри" защо България отблъсква инвеститорите. Поредно правителство е на път да попари надеждите на бизнеса за бързо смаляване на кошмарната бюрокрация и решително свиване на корупцията. Кабинетът "Борисов" вчера прие анализ за пречките за ръст на инвестициите и списък на 10-те най-проблемни области, които се нуждаят от промени.
Според анализа в Топ 10 са трудното и скъпо "връзване" на сгради и съоръжения към мрежите за ток, вода, газ, ходенето по мъките, наречено "издаване на строително разрешително", честите промени на закони, наредби и правилници, слабостите на правораздаването, мудни и корумпирани държавни и общински чиновници, трудната комуникация между институциите, губенето на много време за изпълнение на данъчните задължения, липсата на квалифицирани кадри.
Това несъмнено са големите пречки за инвеститорите, но нямаше нужда правителството да възлага и да приема поредния анализ, който не казва абсолютно нищо ново. Достатъчно е да се прегледа кой да е от годишните доклади на "Дуинг бизнес", които Световната банка редовно публикува - там проблемите за правенето на бизнес отдавна са назовани. И работещите у нас родни и чуждестранни фирми не само отдавна са назовали болните области, но и от години предлагат решения. Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал вече традиционно връчват на всяко ново правителство своя списък с най-необходимите и неотложни промени за намаляване на административното бреме за бизнеса. Но вместо незабавни действия министрите започват да възлагат анализи и губят ценно време. Така е и сега. След като вчера прие анализа, кабинетът "Борисов" тепърва ще прави междуведомствени работни групи, които ще търсят решения в 10-те проблемни области. Те ще трябва да представят конкретни мерки догодина - до 31 януари 2016-а. Мерките за улесняване на инвестициите ще включват и промени на закони, което води до дългомесечни обсъждания в изпълнителната власт и в Народното събрание. А това означава, че преломът в подобряване на бизнес средата вероятно ще се отложи за 2017 г.
Анализът не е публикуван, а медиите научиха за приемането и съдържанието му от лаконично съобщение на правителствената пресслужба. От този текст се подразбира, че кабинетът е анализирал пречките пред бизнеса "по команда" от Брюксел - във връзка с амбициозната програма за инвестиции в ЕС за над 300 млрд. евро, по-позната като "плана Юнкер". "Анализът е изготвен в контекста на инициативата на Европейската комисия "Инвестиционен план за Европа", която е основен елемент на цялостната стратегия на ЕС за насърчаване на заетостта, икономическия растеж и инвестициите", се посочва в прессъобщението.
Със заявление до НАП ще се отказваме от частен пенсионен фонд. Хората, които искат пълната им осигуровка за пенсия да отива само в НОИ, ще подават заявление за това до данъчните. Така НАП ще започне да превежда вноската от 17.8 на сто в държавния фонд "Пенсии" от следващия месец. Това предвижда новата наредба за реда за внасяне и разпределение на осигуровките, публикувана за обществено обсъждане от министерството на финансите. В момента 5% от вноската на всички хора, родени след 1959 г., отиват задължително в универсален пенсионен фонд. С промените в Кодекса за социално осигуряване от миналата година и от края на юли се въведе тъй нареченият свободен избор дали да се осигуряваме изцяло в НОИ, или пък във втория стълб. Осми месец обаче не може да се реализира този избор. И с приемането на тази наредба изборът няма да влезе реално в сила, защото редът за прехвърлянето в двете посоки на вноските ще се определя допълнително от финансовия министър и от Комисията за финансов надзор.
Осигурените в универсален фонд ще подават заявление до НАП лично, от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно или по електронен път с електронен подпис. Ако хората решат отново да се върнат към капиталовия стълб и да прехвърлят 5-те процента към универсален фонд, ще трябва да подадат заявление за това до избрания от тях фонд. Как ще става това ще определя КФН. Фондът ще уведомява приходната агенция, а тя ще решава дали да приеме или не заявлението. Това също ще става по ред, определен от финансовия министър. Затова засега не е ясно какви ще са защитите, за да няма злоупотреби от страна на фондовете. В последните години стана ясно, че има редица случаи на нелоялна конкуренция между фондове, в които например се подават заявления за смяна на фонд от хората без тяхно знание.
Единственият срок в новата наредба е за работещите тежък труд от първа и втора категория - те ще могат да прехвърлят натрупаното по индивидуалните си партиди от професионалните фондове към НОИ от 1 януари догодина. При тях обаче изборът може да се направи само веднъж, тоест след като прехвърлят осигуряването си към НОИ, след това няма да могат да се върнат в професионалния си фонд. Служителите от сектор "Сигурност" също ще могат да изберат да се осигуряват само в НОИ. Освен това се дава възможност и на ранно пенсионираните военни, полицаи и др. да прехвърлят парите си в НОИ и да поискат преизчисляване на пенсията си до края на 2016 г.
Фондовете ще имат шест месеца да преведат парите от индивидуалните партиди към Сребърния фонд.
Борисов: Извадихме черните пари от частни джобове. Това са черните пари, които се генерират, които се разливат и корумпират цялата система и държава. Всичко това е отивало в частни джобове и се изправя срещу нас.
Така премиерът Бойко Борисов определя на заседанието на кабинета в сряда данните, че към края на юли бюджетът има излишък от 801 млн. лв., а преди година е бил с дефицит от 1,147 млрд. лв.
Борисов определя високите приходи в бюджета като резултат от отличната работа на създадените звена за борба с корупцията и контрабандата.
Премиерът допълва, че иска още един път да благодари на Реформаторския блок, на АБВ, на всички, които проявяват воля, за да има правителство.
"Всички, които говорят за служебни правителства, нови избори, са точно тези, които понасят най-големите щети в момента. Защото това означава да няма държава 6-7 месеца. Сега даже кораби, които ги бяхме нарочили заради контрабанда на горива, отидоха на докове да ги ремонтират задълго и ще чакат смяна на правителството. Така че още веднъж - търпение, воля, сила. Виждате - там, където може, подпомагаме, до приемането на новия бюджет ще се стараем", допълва Борисов.
При фалит на застраховател се гарантират до 196 600 лв. Плащания по застраховки до 196 000 лева при фалит на животозастраховател ще се правят от Гаранционния фонд. Предлага се изравняване на гарантираните застрахователни вземания при несъстоятелност на животозастраховател с размера на гарантираните влогове при несъстоятелност на банка.
Това предвижда проект за нов Кодекс на застраховането, който прие кабинетът в сряда.
Допуска се сключването на безсрочен застрахователен договор, на многогодишен застрахователен договор, както и на договор за застрахователен период, по-кратък от една година.
Предвижда се и възможност за автоматично подновяване на застрахователния договор само за един застрахователен период след изтичане на договорения срок.
Предлага се срещу единна премия задължителната "Гражданска отговорност" да осигурява покритието както за България, държавите-членки на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, така и за всички държави, които членуват в системата „Зелена карта". Допуска се тази застраховка за автомобилистите да бъде сключвана за срок от 3 г. Тя вече ще покрива щети на увредени лица, дори когато заради прилошаване на водача настъпи произшествие. Мотивите са, че той е причинител на деянието, но пък не носи вина за увредата на други лица.
Битка в нета за евтино море. Лятото е в разгара си и обикновено първата половина на август излиза най-скъпо за ваканция по нашето Черноморие. Тази година обаче не е така, защото се появяват примамливи оферти на изключително изгодни цени в последната минута. Има хотели, които са свалили цените си наполовина в сравнение с офертите за резервации преди активния сезон. Истинска битка сред интернет потребителите се завихри тази седмица заради атрактивните предложения за индивидуални записвания.
Причината е в многото останали свободни места в пика на сезона, тъй като част от предварителните резервации от пролетта и зимата са отпаднали. На практика в момента всеки може да почива на половин цена, стига да успее да превари останалите. Късметлиите могат да се сдобият с ограничените оферти за останалите някоя и друга свободни стаи. Свободните места се пускат с гъвкави отстъпки от 10-15% в един от най-посещаваните сайтове booking.com, показа проверка на "Стандарт". В интернет изобилства от изкусителни предложения, които обаче свършват на минутата. Офертите са предимно за две нощувки и напук на логиката понякога могат да се намерят на по-тънки цени за уикенда отколкото през работните дни в седмицата. Много от хотелите залагат и на по-заможните български пенсионери.
В момента хит е промоцията "Баба и внуче", която дава до седем дни почивка за възрастен над 60 години с дете и може да се намери за около 80 лева дневно. Най-евтините пакети ол инклузив могат да се намерят по 78 лева на човек в 4-звезден хотел в почивните бази на първа и втора линия на Златни пясъци. Примамливото в офертата е, че към нея са включени и безплатен чадър и шезлонг - нещо, което е голяма болка за повечето туристи у нас, тъй като се заплаща и излиза над 20 лева дневно. Ако човек има бързина, находчивост и достатъчно късмет, може да се запише и за две нощувки със закуска в 3-дневен хотел на Северното Черноморие срещу малко над 100 лева. При пълен ол инклузив цената е 200 лева.
Цените в луксозните хотели варират от 100-110 до 135 лева , а за ултра ол инклузив с чадър и шезлонг - с 20 лева отгоре. Апартаменти за тузари с по две спални с морски изглед за две нощувки излизат над 1200 лева. Голяма евтиния може да се намери в курорта "Св. св. Константин и Елена", където хотели с две звезди предлагат нощувка със закуска на човек по 30 лева до 24 август. Престоят на дете до 4 години на допълнително легло излиза напълно безплатно, а на редовно легло - 22 лева. В други също по-нискокатегорийни бази в курорта може да се намери до 20 август нощувка със закуска на блок маса за 36 лева на човек, безплатен шезлонг и чадър на басейна, wi-fi и паркинг без пари до изчерпване на местата.
Храним гърците с риба на вересия. Кризата в Гърция сериозно удари рибарите по Добруджанското Черноморие. Корабите масово спряха да излизат, защото в момента се лови барбуна, но тя няма пазар у нас и морските вълци я изнасят за Гърция. Заради кризата и затварянето на банките рибарите не можаха да получат парите си за направените доставки.
Сега, когато финансовите институции отвориха, положението не е по-добро, казват хората от региона на Каварна. Досега нашите рибари не са получили нито лев, като изчисляват, че имат да вземат 20-30 хил. лв. "Само преди три дни колеги закараха над 1 тон барбуна и гъркът много се зарадвал, защото нямал риба за туристите, но не дал нито лев за товара и казал, че ще чакаме за парите", разказа един от собствениците на риболовен кораб.
Стопаните на риболовни кораби се жалват, че хората им започнали да напускат, защото не могат да им платят. Гърците, с които до кризата редовно търгували, споделили, че имат право на превод до 1000 евро на ден и затова нашите морски вълци се питат колко месеца ще са нужни, за да им преведат дължимите суми. Мъжете разказват, че на ден един кораб прави улов от 200 до 500 кг на барбуна и като се съберат товарите на няколко кораба, матрапазите я вземат и я карат в Гърция. Там цената за килограм се движела от 1 до 4 евро. Но рибарите казват, че не знаят за колко се спазарява изкупвачът, защото когато им взема улова, казва, че ще получат пари, когато се върне от южната съседка.
Гърците обаче не плащат и така всички сме вкарани в един омагьосан кръг, казват рибари. Морските мъже се заканват, че ще търсят парите си от матрапазите по съдебен път.
И докато риболовните кораби от Крапец до Балчик бездействат, то обикновените рибари се радват на добър улов на сафрид. Въпреки че вкусната риба се хваща и на далян, цената й в магазините е 8 лв., толкова я продават и на кея в Балчик.
Пускат ток на палатките. Електрическо захранване трябва да има до всяка палатка в българските къмпинги от следващото лято. Това изискване важи и за другите къмпингови единици - каравана, кемпер или бунгало. Освен това мястото за караваните трябва да е маркирано и да е оборудвано с излази за вода и електричество, гласи Наредбата за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, която бе приета вчера от правителството. Къмпингите ще бъдат в три категории. Обектите с три звезди ще трябва да осигуряват за всяка палатка площ, която се равнява на голяма софийска гарсониера - 50 кв. М, за категория две звезди трябва да са маркирани по 40 км. М за палатка, а за най-ниската степен на къщите от плат ще им стигат и 32 км. м.
Наредбата е забавена повече от две години, с приемането и се прекратява практиката да се категоризират места за настаняване по стара наредба, въпреки че има нов закон, каза след заседанието на кабинета министърът на туризма Николина Ангелкова. Според новия документ местата за настаняване се разделят на клас А и клас Б.
В първата група влизат хотели, мотели, апартаментни туристически комплекси, вилни селища, туристически селища и вили, а във втората - семейни хотели, хостели, пансиони, почивни станции, къщи за гости, стаи за гости, апартаменти за гости, бунгала и къмпинги, ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове. Опростяват се формалните изисквания към местата за настаняване от клас Б, с цел да се създадат по-добри условия за малкия бизнес. В същото време се завишават изискванията към висококатегорийните хотели, свързани с комфорта на туриста. Фиксирани са дори размерите на телевизорите в помещенията за нощуване в най-високия клас хотели, съдържанието на минибара и др.
С наредбата се въвежда единен номер за рецепциите в цялата страна - 9. Освен това за първи път има заложени минимални изисквания за апартаментните комплекси и за къщите за гости.
В хода на дискусиите с представителите на бранша е достигнато до решението да се премахне изискването за бързината за сервиране в заведенията за хранене. Освен това отпадат някой стари изисквания, като това да има пилони за знамена пред хотелите и да има определен вид мебел. Решенията за тях ще се вземат от собствениците. Заложена е също така възможността 15 % от стаите да може да не отговарят на категорията на целия хотел, но е необходимо собствениците да уведомят гостите си за това. Към всички обекти и категории са разписани изисквания за образование, професионална и езикова квалификация, на които следва да отговарят ключовите фигури от персонала на съответния обект.
Има шест месечен гратисен период, в който всички места за настаняване трябва да се прекатегоризират, стана ясно от думите на Ангелкова. В противен случай собствениците ще трябва да плащат глоби за забавянето. В момента се подготвя промяна в тарифата на таксите, за да се намалят разходите на обектите за прекатегоризиране, водят се и разговори с финансовото министерство по този въпрос, поясни още министърът.
Банкомат за гориво показват на панаира. Електронен банкомат за зареждане на гориво по бензиностанциите е една от новостите, която ще може да се види на тазгодишния есенен панаир в Пловдив. В устройството клиентите могат да „вкарат" определена сума пари, срещу които да напълнят резервоара на колата си. По този начин по-малките бензиностанции ще пестят от заплати на персонал, защото шофьорите ще се обслужват сами.
Хит на панаира, който се открива на 28 септември, са камерите и измервателната апаратура за термовизионни обследвания на сгради, които са дело на наши компании.
Те действат като детектив, който по излъчваната температура открива в сградите дефекти на изолацията, стените и конструкцията, течове на топлина и рискови точки за влага и мухъл.
С помощта на термовизията се диагностицират повреди в климатични, отоплителни и електрически инсталации, техника, тръбопроводи за пара и вода, пещи, хладилни системи. По този начин се повишава сигурността и се снижават енергийните разходи, твърдят експерти.
По думите им термовизионните камери дори от най-нисък клас са толкова прецизни, че все едно се използват 6400 инфрачервени термометъра едновременно.
Според специалистите термографията е най-доброто средство за превантивна поддръжка на машини, съоръжения и сгради и за пестене на енергия. Иновативни изделия в тази област и обучителни семинари за тяхното използване ще обогатят темата за енергийната ефективност, която е един от основните акценти на Международния технически панаир. Очаква се в него да се включат изложители от 35 държави, а броят на посетителите да е над 30 хиляди.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |