Новият тунел на метрото: по-скъпата оферта заради бързане. С мотив за висок обществен интерес Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) позволи на "Метрополитен" да сключи договори за три нови отсечки на метрото, въпреки че една от обособените позиции се обжалва от отстранен кандидат. Жалбата е на една от най-големите турски строителни компании - "Gulermak", която участва в търга за 4-та позиция - изграждане на около 7-километров двупосочен тунел между трите участъка от новия лъч на метрото.
Това е най-скъпата позиция с прогнозна стойност 200 млн. лв., а предложението на "Gulermak" беше най-ниско - 152.99 млн. лв. Цената обаче е с 20% по-ниска от средната стойност на офертите на останалите участници, затова компанията трябваше да предостави обосновка. "Метрополитен" не прие обяснението и отстрани кандидата като класира на първо място офертата на друга турска компания, която отдавна работи по изграждането на столичното метро - "Доуш". Тя е за 195.23 млн. лв.
"Gulermak" подаде жалба до антимонополната комисия, но още преди гледането й по същество, "Метрополитен" ще сключи договори за строежа на метрото. Дори да се окаже, че възложителят е допуснал нарушение, договорът няма да се пректрати, а общинското дружество ще дължи глоба от 10% от стойността на договора.
Мотивите
"Метрополитен" иска предварително изпълнение на поръчката с мотива, че метрото е най-големият и с най-голям капацитет обществен транспорт в столицата. След изграждането на третия лъч на метрото - от "Овча купел" до ж.к. "Левски", броят на пътниците в подземната железница ще достигне 450 000, посочват от общинското дружество.
"Реализирането на обществената поръчка ще спомогне за облекчаване на трафика, а натовареният трафик е реална предпоставка за висока интензивност на пътно-транспортни произшествия и намаляване на замърсяването на въздуха и околната среда, което е от съществено значение за опазване живота и здравето на гражданите. Изхождайки от голямата обществена значимост, фиксираните срокове за изпълнение по оперативната програма и стратегическия характер на обекта, се моли КЗК да допусне предварително изпълнение", мотивират се "Метрополитен". Възложителят посочва още, че строежът няма как да започне без най-важната 4-та позиция, която е за тунел между трите участъка на метрото.
КЗК приема аргументите на "Метрополитен" и допуска предварително изпълнение. Съобщението е от 30 юли. Инициаторите могат да обжалват в тридневен срок до Върховния административен съд, който по закон има 14 дни да се произнесе.
Новите отсечки
Целият трети метродиаметър е от Горна баня до жк "Васил Левски". Това е обществената поръчка за централния участък - близо 7 км от "Красно село" до Малък градски театър. Той е разделен на три отсечки плюс обединяващ тунел. И четирите обособени позиции са възложени на компании, които вече са участвали в строежа на метрото. Освен "Доуш", това са обединения с водещи партньори "Трейс груп холд", "Джи Пи груп" и "Балканстрой". Участъкът ще струва 412.47 млн. лева без ДДС. Той щеше да е с над 40 млн. лева по-евтин в случай, че офертата на "Gulermak" не беше отстранена.
"Булгаргаз" предложи почти 14% намаление на цената на газа от октомври. Природният газ може да поевтинее с 13.65% от началото на октомври, което означава, че ще струва 418.14 лв. за 1000 куб. метра. Това е прогнозата на държавния газов доставчик "Булгаргаз" за цената за третото тримесечие, която беше публикувана на сайта на дружеството в понеделник. По закон "Булгаргаз" трябва да обяви намеренията си за промяна на цената в едномесечен срок преди да подаде заявлението си за одобрение от енергийния регулатор на 10 септември.
Намалението от близо 14% се дължи основно на очакваните по-ниски доставни цени на природния газ, посочват от "Булгаргаз".
Поредно намаление
Това ще е поредното намаление на цената, ако регулаторът одобри предложението на дружеството. В началото на тази година КЕВР реши, че природният газ ще поевтинее с 0.5% въпреки поисканото от дружеството увеличение от 2%. За второто тримесечие предложението за около 13% по-ниска цена бе уважено от енергийния регулатор, а в средата на годината имаше още едно понижение със 7.5%.
Влошени финанси
Понижението на цената на природния газ обаче се отразява негативно на "Булгаргаз" и за полугодието дружеството отбеляза загуба от 34.4 млн. лв. Това се дължи най-вече на определената от енергийния регулатор по-ниска продажна цена на природния газ спрямо доставната цена, отбелязват от "Булгаргаз" в публикувания си финансов отчет. Според данните за първо полугодие на 2015 г. загубата от разликата между доставна и продажна цена възлиза на 21.167 млн. лева.
Въпреки че приходите се запазват, общите разходи на дружеството за полугодието са се увеличили с близо 4%, като основната част от тях - 98.12%, покриват себестойността на закупения природен газ. Това увеличение се дължи основно на по-високата себестойност на природния газ с 4.70% заради по-големите продажби и по високия курс на щатския долар спрямо лева. Високият валутен курс на долара също оказва негативно влияние върху цената на природния газ у нас, тъй като дружеството не използва механизми за хеджиране.
Ниските лихви по депозитите удариха и приходите на хазната. Рекордно ниските нива на лихвите по депозитите удариха очаквано и държавната хазна. Постъпленията от данъка върху доходите от лихви към края на юли възлизат на 31.5 млн. лв., или едва 31.2% от планираното за годината. Ако темпото в останалите месеци остане без промяна, в приходната част на бюджета по това перо ще има неизпълнение от над 40 млн. лв., показват сметките.
Предварителните данни за изпълнението показват, че реалността се разминава сериозно с очакванията за по-високи приходи от данъка тази година. От облагането на доходите от лихви бюджет 2016 очаква около 101 млн. лв. постъпления - с 35.3 млн. лв. повече от събраното м.г., като в мотивите към бюджета ръстът бе обяснен с по-широкия набор банкови сметки, които ще се облагат. Самата ставка остана без промяна спрямо 2014-аа- 8 на сто, а планираното й намаляване на 6 на сто бе отменено.
Данните към края на юли показват, че не просто няма ръст, но има и по-слабо изпълнение спрямо същия месец на м.г., когато от облагане на доходите от лихви са събрани 41.5 млн. лв. Това е логично на фона на рекордно ниските нива на лихви по депозитите. По данни на БНБ за юни средната лихва по новите депозити на домакинствата е 1.57% за левовите и 1.29% за евровите депозити при нива от 3.36% и 2.89% година по-рано.
Облагането на доходите от лихви бе въведено неочаквано и без обсъждане през 2013 година. Тогава парламентът реши, че няма логика тези доходи да са изключени от облагане и наложи 10% ставка независимо от размера на дохода. Една от първите задачи на кабинета Орешарски бе да предложи намаляване на ставката с по 2% на година до пълното премахване на данъка за този вид доходи, придобити от 2017 г. нататък. Миналата зима ГЕРБ се опита да върне обратно ставката от 10%, но в крайна сметка размерът на облагането се запази на компромисните 8%, а поетапното намаление бе отменено.
Гласуването по тези текстове, както и на отмяната на данъчното облекчение за бедни и въвеждането на дребна данъчна преференция за облагането на доходите на семейства с деца стана накуп в рамките на един-единствен параграф с цената на скандал, а промените бяха включени като преходни разпоредби към измененията в закона за данъка върху добавената стойност. Не е ясно дали тази практика, която обезсилва дебатите по данъчната политиката на държавата, ще бъде приложена и при тазгодишния пакет от изменения в данъчните закони. Съгласно графика за бюджетната процедура за 2016 година пакетът от промени в данъчните закони следва да е готов до 15 септември.
БДЖ закъсва и финансово, и кадрово. Приходите на "Холдинг БДЖ" продължават да спадат, сочат данните от финансовите отчети на дружествата от първите 6 месеца на годината. Пада стремително и пазарният дял на железниците в транспортния сектор - в момента е едва 5.5%.
Според отчета намалението с 2% до 179 млн. лева се дължи на спада на превозените пътници и товари. Оказва се, че двете дружества - за пътническите и за товарните превози, изостават от бизнес плана. Наблюдаваното намаление на разходите се дължи най-вероятно на поевтиняването на петрола. Приходите пък се формират основно от субсидията от бюджета.
В периода януари-юни са превозени около 11 хил. души, което е с 9 на сто по-малко от предходния отчетен период. Според официалните данни 13% от влаковете са се движили със закъснение. Най-много нарушения са установени при проверките за почистването на вагоните - 861. Става дума за вътрешните проверки, които проведе през пролетта управата на БДЖ след множество сигнали за мръсни вагони и тоалетни. В товарните услуги спадът на превозените стоки е 2.6%, а загубите - 7.3 млн. лв. Дружеството "Товарни превози" е пред процедура за продажба, в момента агенцията за приватизация прави анализ на активите.
Лошото качество на услугата и продължаващата с години тенденция за увеличаване на загубите в БДЖ вече се отразяват и на загубата на кадри. "С пускането на новия лъч на метрото при нас напуснаха 40-50 човека за два месеца и това е най-големият проблем", съобщи инж. Генчо Мирков, шеф на експлоатацията в пътническите превози. Според него младите специалисти се обучават в системата на железниците, но след това общинското предприятие "Метрополитен" ги поглъща заради по-добро заплащане.
Миналата седмица и представител на железничарския синдикат от Пловдив сигнализира, че опитни хора от железниците отиват в метрото. "Метрополитен" привлича опитните машинисти не само с по-добри заплати, но и с по-добри условия на труд", каза за Topnovini.bg Любо Милков, председател на Пловдивския регионален съвет на синдиката на железничарите към КНСБ. Според него основната заплата на машинист в БДЖ е 650 лева, а възнагражденията, които се предлагат в метрото, са по-високи. Проблемът предстои да се обсъжда между ръководството на БДЖ и синдикатите в някои градове.
Крадци избират жертви по фейсбук. Млада двойка от София си оправя багажа. Слага в куфарите леки дрешки и бански и товари багажа в колата. След няколко часа път вече е на морето. Разтоварва и отива на плаж. Още със стъпването на брега си прави селфи и пише във фейсбук "Друго си е на морето". Точно това чакат крадците, които следят профилите на двамата. Така те вече знаят, че набелязаният от тях апартамент е празен и спокойно може да го оберат, разказат полицаи от сектор "Кражби" в СДВР.
"Основният проблем на българина е, че много обича да се хвали и да се показва. Отива на курорт, снима се и веднага качва във фейсбук. Вместо да парадира на секундата, е много по-добре човек да изчака да се върне от почивката си и тогава да качи снимките в интернет", съветва полицай.
Много често в социалните мрежи се допускала и друга грешка. Хората си качвали детайлни снимки на апартаментите и така улеснявали крадците. Те вече предварително знаели кое къде стои и не губели време да тарашат.
Млади момичета пък обичали да показват бижутата си във фейсбук. Често си качвали и снимки с пари. "Крадецът вижда това парадиране и решава да действа. Друг начин, който използват бандитите, за да разберат дали даден апартамент е празен, е да видят дали собствениците си вземат пощата. Ако сметките се натрупват, значи обитателя го няма. Стара хитрина на обирджиите е и да поставят хартийка или боклук до входната врата на апартамента. Следят също и дали собственикът на жилището включва осветлението вечер.
Кражбите се извършват обикновено от двама души. Единият стои извън апартамента, за да предупреди авера си в случай на засечка. Другият тараши жилището. Обикновено обирът продължава не повече от минута, като крадецът търси пари и златни накити.
"Избягва се техника, защото е трудна за изнасяне", казват криминалисти. Другата причина е, че по нея остават специфични белези като драскотини. Напоследък обаче се наблюдавал бум в кражбите на телевизори.
Една сигурна брава може и да затрудни крадците, но със специалните си метални заготовки те вече успяват да отключат почти всяка за секунди, твърдят спецове.
През лятото влизат в домове, докато собствениците спят.
За да се защити от кражба, докато е на почивка, човек може да вземе някои мерки.
"Може да помоли някой комшия да му прибира пощата и да включва осветлението и телевизира за няколко часа вечер", съветва полицай. Той добавя, че не е нужно да даваме ключа си на някого. Вместо това може да си купим евтин контакт с дистанционно управление. Така с едно натискане на бутона съседът може да включи телевизора и осветлението в дома ни, без да влиза в него. Подобен контакт струва 5-6 лв. и може да спаси човек от големи беди.
Много малко от кражбите стават, докато хората са в апартамента. В летните жеги обаче някои апаши не устоявали на изкушението, когато виждали отворен прозорец на ниските етажи. Такъв тип кражби обаче са рискови, защото се случвало апашът да събуди собствениците и да отнесе пердах.
Като цяло обаче кражбите в София намаляват драстично в летния сезон.
Обирджиите вече не действат на групи, категорични са в СДВР. За всяка акция се подготвя отделен екип. "Престъпниците вече са многопрофилни. Днес извършват кражба, утре измама, вдругиден грабеж", твърдят полицаите.
Заплатата стигна 1989 г. по покупателна способност. Покупателната способност на българина се е изравнила с тази през 1989 година. Поне ако за измерител се ползва средната заплата. Според изследване на Центъра за либерални стратегии това се е случило в края на миналата година и дори покупателната способност сега е с 2% по-висока. В момента средната заплата е 882 лв., а през 1989 година е била 274 лева.
Изследването измерва количеството стоки и услуги, които може да се купят с дохода. Покупателната стойност на средната пенсия обаче е с 10 на сто по-малка в сравнение с 1989 г.
Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии при средната заплата от 1965 година досега има три периода. Първият е 25-годишен, при който до 1990 г. има нарастване. Следват два срива в заплащането - през 1991 г. и в периода 1994-1997, като в края му в България имаше и хиперинфлация. След това средната заплата непрекъснато расте.
Например през 2000 година тя е била 224 лв. Седем години по-късно стига 431 лв., а сега вече е двойно по-висока. За 15 години средната заплата е нараснала с почти 400%. За същия период инфлацията е била близо 95%. Това означава, че покупателната способност за този период се е увеличила близо три пъти.
Като през последните 5 години има чувствително наваксване при нея. През 2010 г. например с една средна заплата е могло да се купят близо 580 хляба "Добруджа", което е близо наполовина по-малко в сравнение с 1989 г. Сега количеството е равно, дори малко повече.
Сметката е подобна и ако за измерител се вземе кофичка кисело мляко. Ако изчисленията се правят през килограм свинско месо, то разликата сега е доста осезаема в сравнение с преди 26 години. Тогава заплатата е стигала за близо 61 кг шол, а сега може да се купят над 110 килограма.
Да не говорим за цената на техниката и автомобилите. През 1989 година една пералня е струвала 500 лева, което се равнява почти на две заплати. Сега с една заплата може да се купи такъв уред, че и да останат пари за почерпка за новата придобивка.
Преди 26 години цветен телевизор се продаваше за 1000 лева. За да се сдобие с такъв, семейство трябваше да задели 4 заплати. Сега с една заплата и малко отгоре за същата цена може да се купи телевизор с 3D картина.
При автомобилите положението е идентично. При социализма лада струваше към 6000 лв., но се чакаше няколко години за покупката, за която бяха небходими около 22 заплати.
Сега те се равняват на почти 20 000 лева, а най-скъпата чисто нова лада се предлага за под 17 000 лева. Освен това има и доста западноевропейски и азиатски производители, които предлагат модели за подобна цена.
Има обаче стоки, чиято цена е нараснала с толкова, че увеличението на доходите не е достатъчно, за да компенсира поскъпването. Като например млечните произведения. През 1989 г. средната заплата е стигала за 105,5 кг краве сирене, а преди пет години - за 92. Сега с нея може да се купят около 80 кг. Но пък има десетки видове български и вносни, докато при соца имаше три - краве, овче и смес.
В унисон с жегите за измерител на благосъстоянието може да се вземе бирата. През 1989 година средна заплата е стигала да се купят 980 бири. Сега количеството е 880, което означава, че семейство трябва да се лиши средно от по три бири на ден. Но има известно утешение, тъй като през 2010 година е могло да се купят 770 бири.
Нитратна бомба в свещената вода от Плиска. Водата от т.нар. Свещен кладенец в Голямата базилика в Плиска е опасна за здравето. В нея е открито съдържание на нитрати два пъти над нормата, съобщи Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.
По-големият проблем е, че водата не е изследвана за други отрови или замърсители и здравните инспектори не могат да кажат дали е годна за пиене. Градската мълва твърди, че в нея има и арсен, но това не е доказано.
Кладенецът беше открит при разкопки в Плиска на 24 юли. Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров обяви водата за свещена. Според него баба Ванга предрекла, че България ще се оправи, когато се доизгради Голямата базилика и от кладенеца текне вода.
На 3 август премиерът Бойко Борисов поръси себе си и министри с обявената за свещена течност и си взе от нея да си маже болното коляно.
Жените получават 13 на сто по-ниски заплати от мъжете. Жените в България получават средно с 13,4% по-ниски заплати и 40% по-ниски пенсии от мъжете. В същото време дамите полагат 7 пъти повече домашен труд 3 пъти повече усилия в грижите за децата. Това съобщи социалният министър Ивайло Калфин пред БТА.
Данните на Евростат показват, че разликата в заплащането у нас е по-малка от средната за ЕС, която е 16,4%.
Калфин добави, че през есента ще внесе закон за равните възможности, който цели да увеличи натиска върху администрацията и частния сектор да не дискриминират работниците по полов признак. "Ще бъде даден шанс на младите майки, на родителите да се развиват в кариерата си и да получават полагащото им се възнаграждение", каза Калфин.
Проектът на закона беше публикуван за обществено обсъждане в началото на юни. Той предвижда изпълнителната власт да прилага насърчителни мерки "за определен срок до постигането на целите им за балансирано представителство, равни възможности и равнопоставеност на жените и мъжете в областите, в които е установена неравнопоставеност". Мерките ще се финансират от републиканския и общинските бюджети. Предвижда се министърът на труда да създаде отличителен знак "за значими постижения в ефективното изпълнение на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете".
Плащаме 2,5 млрд. лв. за скъпия ток. Почти 2,5 млрд. лв. ще платят битовите клиенти и бизнеса в България за тока от ВЕИ, американските тецове, топлофикациите и заводските централи. Малко над 1 млрд. лв. от тях се падат на централите, които произвеждат еленергия от слънце, вятър, вода и биомаса. Други 935 млн. лв. ще бъдат платени на ТЕЦ „AES Марица Изток 1" и ТЕЦ „КонтрурГлобал Марица-изток 3", а почти 520 млн. лв. - на топлофикациите и заводските централи. Това показват данните от последното ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 август. С него цената на тока за бита в страната беше намалена средно с 0,11%, но добавката „задължения към обществото" за бизнеса беше увеличена двойно.
От документа става ясно още, че от въпросните 2,5 млрд. лв. некомпенсирани чрез цената на НЕК са 1,24 млрд. лв. Те ще се покрият през цената „задължения към обществото", която КЕВР реши да изравни за бита и бизнеса от 1 август на ниво от 37,90 лв. на мегаватчас.
За да осигури потреблението на клиентите на регулирания пазар, на който вече са само битовите клиенти и най-малките фирми на ниско напрежение, НЕК ще купи и ще продаде на снабдителите ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про" до края на следващата година 15,1 млрд. киловатчаса при общо очаквано вътрешно потребление от 32,7 млрд. киловатчаса, включително от внос.
В действителност НЕК ще купи 20 млрд. квтч, но разликата от 4,9 млрд. квтч КЕВР й е заложила да реализира на свободния пазар. Така, от общото количество, което НЕК ще трябва да плати, 92% се падат на същите „скъпи" централи - тези с дългосрочни договори и за които има задължително изкупуване.
На тях се пада и 73 на сто енергията, която ще влезе на регулирания пазар през идните 11 месеца, или 13,5 млрд. квтч. По-конкретно 45% от тока, който бита ще потреби до 30 юни догодина е от двете американски централи, 18,8% - от ВЕИ и малко над 16% от заводските централи и когенерациите.
Делът на АЕЦ „Козлодуй" е сведен до 7 на сто или едва 1 млрд. киловатчаса. Голямата изненада е, че КЕВР е променила първоначалното си решение държавната ТЕЦ „Марица Изток 2" да изпадне изцяло от регулирания пазар. С окончателното си решение тя й е определила да произведе за този сегмент 613 млн. киловатчаса, което дава 4% от енергията, която ще влезе на него.
Според прогнозите клиентите на ЧЕЗ в Западна България ще потребят до началото на следващия юли 6,5 млрд. квтч, тези на ЕВН - 5,3 млрд. квтч, а тези на „Енерго-Про" - 3,3 млрд. квтч.
Остава прогнозите за потреблението, спрямо които са смятани цените на регулирания пазар и добавката „задължения към обществото" да се сбъднат. Ако се съди по становищата на ЕРП-тата, цитирани в ценовото решение обаче, има опасност това да не се случи. ЕРП-тата са настояли КЕВР да занижи очакванията си за потреблението. Причината е наблюдаваното от тях засилено излизане на клиенти, основно малки фирми на свободния пазар и очакваната пълна либерализация от началото на следващата година. Тогава опасността е НЕК да трябва пак да плати повече за скъпия ток отколкото й е покрито чрез добавката и да трупа още загуби. От КЕВР обаче смятат, че опасенията на ЕРП-тата няма да се сбъднат и няма да се запази тенденцията за масово излизане на фирми от регулирания на свободния пазар. Те изтъкват, че за това ще допринесе изравняването на размера на добавката за двата сегмента на пазара. Досега бизнесът на свободния пазар плащаше двойно по-ниска добавка.
Пускат къртицата да копае метрото и до „Овча купел". Строителството на още четири станции на третия лъч на метрото в жк „Овча купел" ще започне още догодина. Идеята е Столична община да се започне процедурите за избор на изпълнител и за този участък, за да не се губи време заради обжалвания. Спирките ще бъдат четири- първата ще при булевардите „Никола Мушанов" и „Президент Линкълн". После ще има станции в „Овча купел 1", при кръстовището на „Монте-видео" и „Западна тангента" и „Овча купел 2"- при ул. „Централна. Накрая лъчът приключва в „Горна баня", където ще има изход и до жп линията София-Перник.
До Коледа пък общината планира да започне и централното трасе от Малък градски театър „Зад канала", което ще стига до ул. „Житница" в кв. „Красно село".То ще струва около 370 млн. лв. и ще е дълго 7 километра. Пътниците пък ще могат да се возят през януари 2019 г.
Централният участък ще има има 7 метростанции - „Зад канала", Орлов мост, Попа, НДК, ул. „Г. Софийски", при „Гешов" и „България" и до пазара на „Красно село". Ако се спестят средства, ще може да се започне и станцията при бул. „Владимир Вазов". Пресичането на третата линия с първата ще става при станцията на Софийския университет. Там третият лъч ще мине под тунела на първия. При НДК пък ще има връзка с втората линия.
По проект целият трети метродиаметър е от Горна баня до жк „Васил Левски". С изграждането на третия лъч метрото ще обхване 60% от града и ще превозва по над 550 000 души дневно. Тогава метромрежата ще е дълга 56 км и ще има 51 станции.
Взимаме шест пъти по-малко пари от Гърция за бежанци. 73 млн. евро за охраната на границите и за борба с тероризма ще получи България до 2020 г. от Европейската комисия. Това е с шест пъти по-малко от сумата за съседна Гърция. Тя ще вземе от ЕС 215 млн. евро за справяне с бежанците и 260 млн. евро за подобряване на граничния контрол. Италия ще получи съответно 313 млн. евро за търсещите убежище и 245 млн. за подсилване охраната на границите си в добавката на морската операция, одобрена от ЕС по-рано тази година. За Румъния е дадена помощ от 98,5 млн. евро, а за Испания - 512 млн.
"Разпределените суми са напълно очаквани, като се има предвид статистиката на Международната организация по миграцията", коментираха специалисти за "Стандарт". Тя показва, че от началото на годината 97 000 мигранти са пристигнали в Гърция, а 90 500 - в Италия. В България през последните три години закрила са потърсили около 21 300 чужденци, като само за полугодието на т.г. броят им е 7300. Парите за нашата страна идват в добавка към 10-те млн. евро за подпомагане приемането, интеграцията и връщането на имигранти. Новите средства ще бъдат предоставени на МВР и ще се използват по програми, които получиха вчера одобрението на Брюксел.
Те ще бъдат разпределени чрез Фонда за вътрешна сигурност, Фонда за полицейско сътрудничество и Инструмента за управление на кризи. България е защитила пред Еврокомисията проекти за 40.366 млн. евро за охрана на границите и 32 млн. лв. за полицията. Още 391 500 лв. са за специфични дейности като връщане на имигранти, дошли от други европейски страни. Новото финансиране ще може да се харчи през следващите 7 г., както от правителството, така и от местните власти и неправителствени организации. Парите ще се насочат към подобряване на охраната на границата, борбата с тероризма и трансграничната престъпност, но не и за оградни съоръжения. Еврокомисията одобри общо 23 национални програми на 19 страни от ЕС на обща стойност 2,4 млрд. евро.
Износът за ЕС расте с 13% за юни. Износът на стоки от България се е повишил с 11% през първата половина на 2015 г., което е 2,23 млрд. лв. или общо 22,397 млрд. лв. Данните са на предварителни, предоставени от НСИ. Това е много голям ръст в сравнение със същия период на предходната година. Нарастването само за ЕС е още по-голямо - с 12,4 на сто, а само за юни е отбелязано повишение от 13 процента. Главната причина е нарастване на търсенето в Европа и по-евтиното евро. Ръст на износа има почти за всички европейски държави като най-висок е към Белгия - 15,8%, единствено за Франция е регистриран спад от 2,8%. Повишение от 7,5 на сто е отбелязано дори за Гърция, въпреки икономическата криза там. Най-голям като обем е износът на България към Германия - на стойност 2,35 млрд. лв. На второ място е Италия с 1,78 млрд. лв., на трето - Румъния с 1,37 млрд. лв.
За същия период вносът на чуждестранни стоки е с 4,7% по-голям спрямо същия период на 2014 г. В абсолютно изражение става дума за стоки на стойност 25,44 млрд. лв., което е с 1,135 млрд. лв. повече в сравнение с година по-рано. Отново Германия държи първенството с внесени у нас стоки за 2,7 млрд. лв. и 14,7% ръст в сравнение с юни 2014 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |