Колко здрава е всяка банка ще е ясно след година. Първото действие за идващата проверката на активите в банковата система и стрес - тестовете вече е факт. Българската народна банка (БНБ) обяви обществена поръчка за международния консултант и очаква да плати на избрания около 1.7 млн. лв. Търсят се компаниите, които са оценявали банките в еврозоната. А от обявата става ясно, че публично резултатът от проверката ще стане известен чак след година. Въпреки настойчивото желание на Европейската комисия тестовете да завършат до края на годината.
Кандидати с международен опит и готов екип
Консултантите ще трябва да докажат опит в извършването на поне две такива оценки на банкови активи в Европа през последните три години, както и да покажат, че разполагат с финансов ресурс от поне 600 хил. лв. В изискванията се вместват не само фирмите от голямата четворка (Deloitte, EY, KPMG и PWC), но и други специализирани в одита, счетоводството и финансовото консултиране компании от Европа и САЩ. Критериите са такива, че те могат да кандидатстват не с местните си поделения, а от името на централите си, тъй като има изискване в екипа, който ще изпълни поръчката, да участват лично ръководители, провеждали поне две подобни операции за последните три години. Оферти на участниците ще се събират до 23 септември, а отварянето им ще се проведе ден по-късно, като на него ще могат да присъстват и медии.
Обявата е публикувана само на български език. Документите са качени на сайта на БНБ, а също и на сайта на Агенцията по обществени поръчки, която има ангажимент да я публикува в Официалния вестник на ЕС, а до дни се очаква обявата да бъде качена и на платформата Tenders Electronic Daily.
Каква е задачата
Кандидатите ще трябва да предложат цялостна концепция за организирането и изпълнението на процедурата, която включва и стрес-тестове, да адаптира методологията на Европейската централна банка (ЕЦБ) към спецификите на местния пазар и да е готов с оповестяването на резултатите най-късно до 31 август 2016 г. Посочената дата измества с осем месеца срока, даден първоначално от Европейската комисия (ЕК) на България за проверка на активите в банковата система. Че ще има забавяне и преговори на ниво правителство с Европейската централна банка (ЕЦБ) за даване на отсрочка, стана ясно при встъпването в длъжност на новия управител на централната банка Димитър Радев преди месец.
Изпълнителят на поръчката за оценка на активите в системата ще трябва да организира работата си на шест етапа, като първият е подготвителен, със съставянето на план-график на всички дейности, които ще извършат за 12 месеца. Вторият е свързан с работа по методологията. Третият включва същинският преглед на активите, а следващият са стрес - тестовете и изготвянето на сценариите за тях. Целта им е да се установи каква е способността на банките да поемат неочаквани загуби от продължителни хипотетични шокове, които са достатъчно тежки, но и вероятни за случване. На база на резултатите от тестовете ще се предпишат и предприемат мерки за покритие на потенциалния капиталов недостиг. Финалният етап от процедурата е изготвяне на комуникационна стратегия, по която да се съобщят резултатите.
Държавата се отказа от дивидента си от БЕХ. Българският енергиен холдинг (БЕХ), който обединява основните държавни енергийни компании няма да внесе дивидент в държавния бюджет от печалбата си за 2014 г. Със средствата от индивидуалната печалба в размер на 239.445 млн. лв. е бил увеличен капиталът на дружеството, а останалите 26.605 млн. лв. от печалбата са постъпили във фонд "Резервен". Решението за това е взето на 29 юли от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, която е едноличен собственик на капитала на БЕХ, става ясно от вписаните документи в Търговския регистър. С увеличението капиталът на дружеството става общо 3.188 млрд. лв.
От Министерството на енергетиката отговориха, че увеличението на капитала на БЕХ с размера на печалбата е допустим вариант и е положителен сигнал към всички международни институции. Вероятно увеличението е свързано и с понижения кредитен рейтинг на холдинга. През март тази година международната рейтингова агенция Fitch понижи с една степен дългосрочния кредитен рейтинг на БЕХ на BB, като промени и перспективата на отрицателна най-вече заради нарасналия дефицит в Националната електрическа компания (НЕК).
100% за БЕХ
С увеличението на капитала на практика 100% от печалбата на БЕХ остава в холдинга. През 2014 г. с разпореждане на Министерския съвет беше определено, че отчисленията за дивидент ще бъдат 70% от печалбата на консолидирано ниво. В резултат на това през миналата година БЕХ плати на държавата само 20.508 млн. лв., а с останалите 336.719 млн. лв. беше увеличен капиталът му. Тогава от министерството отговориха на "Капитал Daily", че по-високият основен капитал на дружеството ще капитализира БЕХ, което ще даде положителен сигнал към инвеститорите.
През 2012 г. холдингът внесе цялата си печалба за 2011 г. като дивидент на държавата, което се отрази негативно на дружествата в БЕХ и утежни задълженията им поради липсата на свеж финансов ресурс. С цел да ги облекчи БЕХ оформи тези задължения като заеми. През 2013 г. пък вноската на холдинга в държавния бюджет беше в размер на близо 206 млн. лв.
Влошени резултати
Увеличението на капитала на БЕХ може да се обясни и с влошените финансови резултати на холдинга за 2014 г. Според консолидирания отчет дружеството е реализирало загуба за миналата година в размер на 274 млн. лв., което е увеличение от 13 пъти спрямо 2013 г.
В същото време краткосрочните търговски и други задължения са се увеличили до близо 1.9 млрд. лв. при 1.436 млрд. лв. за 2013 г. Дългосрочните търговски и други задължения също бележат значителен ръст от над 34 пъти до 241.5 млн. лв. Задълженията към свързани лица също са нараснали почти двойно до 406 млн. лв.
Съдът обяви таксата за повторно пускане на тока за незаконна. Върховният касационен съд (ВКС) отмени таксата за повторно включване на абонати, на които е бил спрян токът заради неплатени сметки. Решението засяга само клиентите на ЕВН, тъй като делото бе заведено конкретно срещу оператора за Югоизточна България от пловдивското Сдружение за правна помощ на потребителите. То обаче създава прецедент и може да даде импулс за завеждане на дела срещу другите две ЕРП-та - ЧЕЗ и "Енерго-Про".
Решението се отнася до 13 клаузи в Общите условия на "ЕВН Електроснабдяване", които според съда са неравноправни и трябва да бъдат премахнати. Но още вчера от електрокомпанията обявиха, че клиентите с прекъснато заради неплатени сметки захранване пак ще плащат, ако искат да бъдат присъединени отново. Цената за повторно включване винаги се е начислявала, защото услугата изисква разходи за труд, транспорт, техника, материали, става ясно от писмо на ЕВН. Занапред обаче таксата ще се калкулира от името не на търговеца "ЕВН Електроснабдяване", а на "ЕВН Електроразпределение" - мрежовия оператор.
Председателят на сдружението, завело делото, адвокат Димитър Деков опонира, че разходите по повторното пускане на тока са включени в цената му и не следва да се плащат пак. "Ако от ЕВН продължат да начисляват таксата, ще сезираме прокуратурата за неизпълнение на съдебно решение. Спорът вече е решен и ЕВН трябва да се съобрази", заяви адв. Деков пред в. "Сега". Той обясни, че решението на съда няма да повлияе директно върху таксите, събирани за повторно включване на другите две ЕРП-та. Затова от сдружението ще потърсят помощ от Комисията за защита на конкуренцията, както и от парламентарната комисия по енергетика и ще поискат решението на съда да важи и за ЧЕЗ и "Енерго-Про". Адвокатите ще пишат и на енергийния регулатор, който директно може да отмени събирането на таксата и за трите дружества.
В момента клиентите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" плащат по 19 лв. за стандартно включване към елмрежата и 38 лв., ако искат това да стане експресно. Дебатите за такса "включване" след неплатени сметки периодично се възобновяват, като по-рано споровете бяха най-вече за размера й. Преди години бившият министър на икономиката Драгомир Стойнев и депутати от левицата се опитаха да премахнат таксата с промени в Закона за енергетиката. Те обаче така и не бяха гласувани.
Преди година енергийният регулатор също предвиждаше таксата за повторно пускане на тока да отпадне за всички ЕРП-та. Още тогава търговският директор на ЧЕЗ Зорница Генова предупреди: "Ако тази такса отпадне, тя ще трябва да влезе в ценообразуването и ще трябва да се плаща и от коректните клиенти." Таксата "повторно включване" бе намалена с решение на ДКЕВР през 2010 г. Дотогава такса "включване" бе 76.88 лв. за експресна и 38.44 лв. за стандартна услуга.
Багери пак нагазиха гората на Банско. Багери, стърчащи дънери и натрупани десетки греди под лифта на Банско вчера отново разбуниха духовете около плановете за строеж на втора кабинка. Преди обяд коалицията "За да остане природа в България" алармира, че е започнало строителство, и публикува снимки, на които се виждат техника и отсечени дървета. По-късно от информация на екоминистерството стана ясно, че всъщност върви подмяна на стария лифт с нов.
Така се потвърди изнесената информация от зелените, че в национален парк Пирин с бързи темпове започва строителството на нов 6-седалков лифт на мястото на 3-седалковото съоръжение "Тодорка". Дейностите се извършвали от офшорна фирма, завързана с концесионера на ски зоната на Банско. "Това е поредният опит за заграбване на територии изключителна държавна собственост. Скандално е започнатото прибързано строителство въпреки липсата на разрешение от екоминистерството за разширение на просеката чрез изсичането на вековни дървета и въпреки течащата проверка на Върховната административна прокуратура (ВАП) по случая", се казва в информацията на коалицията.
Вчера Министерството на околната среда и водите (МОСВ) потвърди, че строителство и сеч има. Разрешение за реконструкция на седалковия лифт "Тодорка" в ски зоната е издадено на 25 май от главния архитект на община Банско. А дирекцията по управлението на парка на 4 август е внесла искане за отсичане на 88 дървета за подмяната на 3-седалковия с 6-седалков лифт.
МОСВ обаче заяви, че няма да разреши поисканото изсичане на 88 дървета преди приключване на прокурорските проверки от Окръжната прокуратура в Благоевград и ВАП и произнасянето им.
Проектът за втори лифт под връх Тодорка беше спрян през 2011 г. от бившия екоминистър в кабинета "Борисов 1" Нона Караджова с мотива, че ще се нарушат концесионният договор за ски зоната и планът за управление на парк Пирин. Миналата година обаче тогавашният министър на околната среда в кабинета "Орешарски" Станислав Анастасов (ДПС) прецени, че няма основания да се спира инвестиционният проект на офшорката "Маренго" за нов лифт на мястото на стария. Според становището на ековедомството тогава това било допустимо по Закона за устройството на територията, а заплаха за гората нямало, защото се предвижда да се отсекат само 88 броя бяла мура и смърч, прораснали край лифта заради липсата на поддръжка. На снимките, разпространени вчера, се виждат обаче маркирани за сеч големи дървета, сред които и едновековен смърч - според "зелените".
13 дни мъртво вълнение, досега било по-кратко. "13 дни в морето бушува мъртво вълнение. То започна от края на юли и продължи до 10 август. Едва във вторник малко се поуспокои, но толкова дълго никога досега не е продължавало. Преди мъртвото вълнение през август беше най-много 3-4 дни, а завалеше ли дъжд, се оправяше още на 2-ия ден." Това казва 77-годишният Стою Иванов от Бургас, най-възрастният спасител в региона с над 50 г. стаж на брега.
Почти всеки ден морето взема жертва. Статистиката обаче сочи, че за първите 6 месеца удавниците са по-малко от миналата година. Досега са 50 души, а за 2014 г. са били общо 129, от които 14 са деца, сочат данните на БЧК. Удавянето е втората водеща причина за смъртност у нас след катастрофите.
"От 3-4 г. насам за първи път във Варна има толкова удавени", каза управителят на болница "Св. Клементина" д-р Иван Иванов. Той отговаря за плажовете на Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена и Варна. Инцидентите напоследък били все в извънработно време. На Илинден се удави датчанин на Златните, но било заради сърдечен проблем. "В събота вечерта бяхме извикани за момче пред хотел "Сахара" в Дружба, което бе добре и си тръгна. То съобщи, че с него е имало още един младеж, който е изчезнал. Неговия труп изхвърли морето в неделя. За удавения италианец на Камчия не мога да кажа, защото там нямаме договор", добави д-р Иванов.
Според него в няколкото дни на бурно вълнение спасителите са си свършили работата, защото са гонели желаещите да се къпят, каквото и да им е струвало това. "Необходима е плажна полиция и глоби за нарушителите в подобни случаи", казва д-р Иванов.
От година на година морето става все по-опасно, твърди Стою Иванов от Бургас. "Промени се атмосферата, времето е друго. Изсичането на горите също се отрази - дойдоха повече бури, ветрове, които се отразяват и на морето", твърди той.
Въпреки възрастта си спасителят е в перфектна форма, която поддържа всеки ден с плуване и спорт.
Липсата на доверие към спасителите е основният проблем, който води до инциденти на морето, обясняват плажните охранители. Те обаче са разделени за въвеждането на плажна полиция.
"Като видим зор, се обаждаме на общинските служители за охрана на обществения ред или на полицаите. Те, като дойдат, глобяват", допълва Иванов.
Глобите от служителите на Общинска полиция са от 100 до 1000 лв., но в повечето случаи те не могат да приложат строгостта на закона, тъй като нарушителите били предимно деца. Едва 48 са издадените постановления за нарушаване на наредбата за водноспасителна дейност на плажа в Бургас м.г., казва Минчо Бинев от общинското звено за охрана.
Рекорд! 55 585 нови пенсионери за 6 месеца. 55 585 са новите пенсионери за първите 6 месеца на годината, показва анализ на Националния осигурителен институт. Това е с над 5000 души повече спрямо първото полугодие на 2014 г., при която броят на новите пенсионери достигна рекордни стойности.
С 24% е увеличението при пенсионерите за осигурителен стаж и възраст. През 2015 г. са се пенсионирали 30 957 души, а през първите 6 месеца на 2014 г. са били с 5995 души по-малко, показва анализът на НОИ. Най-голямо с почти 30% е увеличението при работещите в трета категория труд, които според приетата пенсионна реформа ще бъдат засегнати от най-голямо увеличение на възрастта.
1773 са пък полицаите и военните, предпочели да излязат в пенсия при сегашните условия, а не да чакат въвеждането на пенсионна възраст от следващата година. Те са 3,5% от всички нови пенсионери за полугодието на тази година.
15 370 са пък новоотпуснатите инвалидни пенсии, което е с 38 по-малко от същия период на 2014 г. Инвалидните пенсии са единствените, при които има намаление през тази година в сравнение с предходната. Техният дял е спаднал от 35,2% в първата половина на 2014 г. до 30,7% в момента.
Контролът на КАТ компрометиран от данните в отчетите. КАТ достигна неподозирани върхове в отчета на контролната дейност, след като пусна в интернет данните от написаните актове и фишове през първата седмица на август. Пръв за разминаванията алармира не някой друг, а бившият комисар Алекси Стратиев, който ръководи пътната полиция у нас от 2004 до 2012 година, а сега е експерт по пътна безопасност.
"Не е възможно в две съседни областни дирекции, каквито са Благоевград и Кюстендил и през които минават едни и същи потоци, да има десетократно разминаване в данните", посочи Стратиев. Според изнесеното в отчета КАТ-Благоевград е засякъл 935 нарушения, докато колегите им от Кюстендил - едва 99. С мобилни и стационарни камери благоевградските ченгета са успели да снимат 515 коли и да издадат електронни фишове, а кюстендилските им колеги - 0.
Проверка на "Труд" установи, че катаджиите в Благоевград са обявили 62 точки за контрол на скоростта в техния регион, докато комшиите им от Кюстендил - 74. Излиза, че или не е работила нито една кюстендилска камера, или в началото на август там са излезли в отпуск всички чиновници, които обработват снимките.
Още по-компрометирана изглежда графата в таблицата на КАТ, където трябва да са записани всички спрени и глобени, без проверката да е записана с камери и микрофони. Например в областите Плевен, Ловеч и Габрово ченгетата докладват, че не са махнали на нито един автомобил, без проверката да е филмирана. Тези факти може лесно да се проверят, ако от инспектората на МВР изискат всички записи, за да изгледат как са написани 67 фиша и 48 акта в Плевен, 52 фиша и 24 акта в Ловеч и 141 фиша и 67 акта в Габрово. И пак Кюстендил - всичките 99 нарушения през миналата седмица са констатирани от тамошните полицаи, без да снимат нито веднъж.
В София се престарават - пишат повече глоби от нарушенията
КАТ-София е доста напред с материала - при 1136 констатирани нарушения са издадени 1193 наказателни документа. Фишовете (694) и актовете (499) са с 57 повече от самите нарушения, сочи отчетът в интернет. Случайно или не софиянци са първи и по спиране без филмиране - 331 проверки, при 3 пъти по-малко в Пловдив и 5 пъти по-малко във Варна.
В Търговище пък са засечени 665 нарушения и са написани 248 фиша и 55 акта. "Фиш се издава само за едно нарушение, а акт и за няколко. Излиза, че в един акт трябва да фигурират 7,6 нарушения, което е нереалистично", коментира още Алекси Стратиев.
Минират с граната колата на бивш депутат. Нападателна граната е била заложена на дръжката на вратата на автомобила на Димитър Ламбовски, бивш депутат от НДСВ, потвърдиха за "Труд" от МВР.
Колата била паркирана близо до ресторант "Прима" в столичния квартал "Бояна". Сигналът за бомбата е бил подаден в 16,30 ч. Районът е бил отцепен, а гранатата - обезвредена.
Основната версия на криминалистите е, че автомобилът е миниран за сплашване, тъй като гранатата била заложена демонстративно.
Разследващи случая припомниха за "Труд", че Ламбовски е ключов свидетел по делото срещу скандалната съдийка Румяна Ченалова, затова те не изключват факта гранатата, която е безвредна, да е поставена именно с цел да се напомни на бившия депутат да си държи устата затворена.
Самият Ламбовски не бе открит за коментар. Той бе депутат от 2001 до 2005 г., а по-късно основа първото частно гробище в квартал "Бояна". В средата на 90-те години е бил в изпълнителния комитет на футболния клуб "Славия" заедно с Младен Михалев-Маджо. За него се говореше, че има общ бизнес с братята Красимир и Николай Маринови-Маргините и Румен Николов-Пашата.
Бъчварова поиска още 16 млн. Допълнително финансиране към бюджета на МВР поиска вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Преди две заседания премиерът Бойко Борисов обяви, че оттук нататък всеки министър, който пожелае още средства, трябва да носи и оставката си.
"Уважаеми колеги, обръщам се към всеки един от вас с молба да обърнете сериозно внимание на финансовата дисциплина в ръководените от вас ресорни министерства. Това, което ми докладва финансовият министър, не изглежда никак добре - заложеното в бюджета съкращаване на разходите в министерствата не се изпълнява от много от вас", заяви на 15 юли Борисов.
Бъчварова е изготвила проект на постановление за одобряване на допълнителни разходи на МВР, което е публикувано на правителствения портал за обществени консултации. Според проектодокумента Бъчварова МВР има нужда от 16,111 млн. лв. допълнително. Те са необходими за покриване на обезщетения на служители, на които са прекратени служебните правоотношения към 30 юни. Това са пенсионираните служители на реда, на които се полагат по закон 20 работни заплати. Обезщетенията трябва да се платят в тримесечен срок от датата на прекратяване на служебното правоотношение и ако това не се случи, има опасност от завеждане на съдебни дела, се казва в мотивите към проектопостановлението. Недостигът на тези средства води и до напрежение сред служителите на МВР, предупреждава Бъчварова.
От общата сума 10,6 млн. лв. се дължат на бивши служители от секторите защита на националната сигурност, противодействие на престъпността, опазване на обществения ред. 1,3 млн. лв. са за гранични полицаи, 2,630 млн. лв. - за пожарникари, а 1,581 млн. лв. за служители в управлението и службите по координация в МВР.
В доклада се предлага необходимите средства за обезщетения да се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходите от централния бюджет.
Очакват ръст на цените в края на годината. В края на 2015 г. е възможно инфлацията да се завърне, прогнозират от БНБ в своето издание "Икономическия преглед". Това ще се дължи най-вече на по-високите международни цени на храните и петрола в евро. Дефлацията ще продължи да се забавя през третото и четвъртото тримесечие на годината и в края на 2015 г. ще се забележи тенденция за нарастване на потребителските цени.
Годишната инфлация е отрицателна от средата на 2013 г., а към месец май тази година възлезе на -0.3% (при -2.0% към декември 2014 г.).
За третото тримесечие на 2015 г. се очаква инфлацията да бъде в диапазона от -1.0% до -0.1%, а през четвъртото тримесечие - да бъде в границите от -0.8% до 0.4%.
В анализа се съобщава още, че през първото тримесечие на 2015 г. верижният растеж на реалния БВП се е ускорил спрямо предходното тримесечие и сега е 0.9%.
Положително е повлияло спадането на безработицата, макар че е слабо. Очаква се растежът да се забави слабо през третото и четвъртото тримесечие на годината спрямо стойността през първите три месеца на 2015 г. Въпреки това прогнозата е, че това няма да се отрази сериозно на годишния ръст и той ще остане близък до наблюдавания през първото тримесечие. Като основни фактори за ръста на икономиката се очаква да бъдат частното потребление и инвестициите в основен капитал.
Тази прогноза може да не се сбъдне при положение, че се влоши политическата и
икономическата ситуация в Гърция. Това ще представлява риск за реализиране на по-нисък от прогнозирания растеж на българския износ към страната.
Негативи може да има при понижение на притока на преки инвестиции от Гърция, както и при намаление на посещенията на гръцки туристи в България, се казва още в анализа на БНБ. Рисков фактор би било и ново задълбочаване на геополитическия конфликт между Украйна и Русия, предвид зависимостта на българската икономика от вноса на суров петрол и природен газ от Русия.
Откриха банкова сметка към фонда за енергетиката. Енергийното министерство откри временна банкова сметка за чужди средства, по която да се събират вноски по Фонд „Сигурност на електроенергийната система", съобщиха от ведомството.
Откритата банкова сметка в левове е на името на ресорното министерството със следния IBAN: BG05 BNBG 9661 3300 1421 02. Банковият идентификационен код (BIC) на БНБ е BNBGBGSD.
С откриването на сметката се осигурява възможност на всички длъжници да внасят в срок вноските си.
След избор на управителен съвет на Фонда и приемането на Наредба за реда и начина на набирането, изразходването, отчитането и контрола на средствата, постъпилите суми ще бъдат прехвърлени по сметка на Фонда, уточниха от енергийното ведомство.
След монетата от 2 лв. искат и железни 5 лв. В БНБ вече пристигнаха първите монети от 2 лева. Те трябва да влязат в обращение от догодина. В това време обаче се заговори и за заменянето на книжните 5 лева също с монети.
Според финансиста Емил Хърсев монетите имат по-голямо обращение и трудно се повреждат. Железните пари ще ни тежат повече, но не се хабят толкова бързо, изказа мнението си той. Пред телевизия "България он ер" Хърсев коментира, че последната монета от 2 лева трябва да бъде изработена до края на 2018 г.
„Това е годината, в която България може да въведе еврото. Тогава новите двулевки, както и всички останали монети, ще се претопят", добави още той.
Монетите от 2 лева се изготвят в монетния двор на Финландия. Прогнозната стойност на поръчката за металните двулевки е близо 9 млн. лева без ДДС.
Монетите от 2 лева ще са с лика на Паисий Хилендарски, който е отпечатан и на банкнотите.
Междувременно търговци се оплакват, че във Варна са плъзнали фалшиви двулевки.
Измамата се засича много трудно и трябва да се ползва тестер, пише petel.bg. Наскоро нов тип фалшиви двулевки беше разкрит от експертите на Националния център за анализ към БНБ. От централната банка напомнят, че гражданите са длъжни при сблъсък с фалшиви пари да ги предадат в най-близкото поделение на МВР, където ще получим документ за това.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |