"Гражданска отговорност" ще поскъпва, но плавно. Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" със сигурност ще поскъпва и вероятно след няколко години цената й ще е по-близка до западноевропейските нива. Това обаче няма да се случи изведнъж и със сигурност новият проект за застрахователен кодекс не може да доведе до рязко покачване, коментираха застрахователи пред "Капитал Daily". Първо, защото и сега високите обезщетения не се присъждат. И второ, конкуренцията между компаниите ще ограничи ръста.
В края на миналата седмица бяха публикувани отделни прогнози за 20-30% увеличение заради изискванията на бъдещия кодекс. Според застрахователите това е доста пресилено и пазарът няма как да поеме толкова силен ръст. Дори да има повишение на тарифите, то едва ли ще е с повече от няколко процента. Освен това не може да се обобщи, че за всички ще има увеличение - за някои шофьори застраховката може да поскъпне с 10%, за други с 5%, а за трети да не се промени. Поевтиняване за който и да било тип клиенти застрахователните компании не прогнозират. Представители на отделни компании смятат, че е възможно да има забележимо покачване скоро след като новият кодекс влезе в сила, и от думите им личи, че планират такова. Проектът беше приет от Министерския съвет в сряда и през есента ще се разисква в парламента. В него се залагат по-високи лимити за обезщетения при катастрофи - 10 млн. лв., независимо от броя пострадали. Сега той е 1 млн. лв. за един пострадал и до 5 млн. лв. за двама и повече.
В борба за клиенти
За миналата година пазарът на задължителната полица е бил 550 млн. лв., което е близо 40% от общото застраховане (премии за 1.434 млрд. лв.). Силно конкурентната среда е показала, че застрахователните компании държат до последно тарифите си на възможно най-ниско ниво и никой не увеличава цената рязко над тази на останалите. Причината - тогава клиентите просто ще се преместят другаде. Автомобилната "Гражданска отговорност" е задължителна за всички моторни превозни средства. Тя покрива обезщетения за материални щети и пострадали при катастрофи, като плащането е от застрахователя, чийто клиент е причинил инцидента. После по желание застрахователят може да си търси парите от виновния водач.
Според изпълнителния директор на "Алианц България" Пламен Ялъмов общо увеличение на тарифите може да се очаква, но то ще е малко. За повишение, но в по-дългосрочен план, говорят и от "Бул инс", от "Армеец" също смятат, че цената сега е много ниска и трябва да се вдигне. От "Евроинс иншурънс груп" виждат "достатъчно основания" за поскъпване, но такива има от години, а цената стои на едни нива, отбелязват от застрахователния холдинг. Същото е мнение и на Данчо Данчев, председател на Асоциацията на българските застрахователи, с уточнението, че това е лично негова позиция. Орлин Пенев от Националното бюро на българските автомобилни застрахователи смята, че силната конкуренция и страхът да изгубят клиенти ще спрат всеки опит за по-сериозно повишение на тарифите.
Държавата може да развали концесиите на три плажа заради нарушения. Двайсетгодишните концесионни договори за три плажа - Слънчев бряг-север, Обзор-централен и Ахтопол-север, може да бъдат развалени заради трайни и системни нарушения. Това обяви в Бургас министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, като уточни, че след края на сезона ще се пристъпи към процедура за предсрочно прекратяване на договорите.
Трите плажа са с най-лоши показатели по всички основни изисквания на закона, е казала министър Павлова. Техните стопани от години имат нарушения - органичен достъп, незаконно строителство, влошаване на качеството на околната среда се регистрират при всяка проверка поне от 2009 г. насам.
Тримата традиционни нарушители
Концесионер на Слънчев бряг-север от 2002 г. е регистрираната в Пловдив "Сънинвест" с много на брой и любопитни съдружници. Повечето са собственици на хотели и заведения в Слънчев бряг и в други черноморски курорти - например Сава Чоролеев, мажоритарен собственик на захарния завод "Победа" в Бургас, който има казино в Слънчев бряг и терени зад плажа "Корал", където планираше ваканционно селище. Дялове имат фирми на бизнесмените и хотелиери Ветко Абаджиев и Румен Чандъров, както и "Елеонора транс" - компания с участието на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров. От регистъра на концесиите става ясно, че "Сънинвест" всяка година е в неизпълнение както на договора, така и на настоящето законодателство. Сред нарушенията са: ограничаване на свободния достъп, незаконно строителство и изграждане на трайни постройки.
Централният плаж в Обзор се стопанисва от 2000 г. от Рали Пенков, бивш полицай, който през 90-те заедно със своите колеги от МВР Георги Николов-Мечката и Найден Милков създаде несъществуващата вече "Първа частна милиция". През годините Рали Пенков има обща фирма с Николай Попов-Чайника, съдружник на наркобоса Димитър Желязков-Очите. През 2005 г. концесионерът на Обзор влезе в новините след опит за покушение, в който загинаха съпругата и детето му. Джипът му беше взривен пред хотел "Хелиос бей" в Обзор. От докладите от проверките на плажа, качени в регистъра на държавните концесии, става ясно, че и там нарушения са регистрирани всяка година от 2009 насам - включително неплащане с години на гаранциите по договора.
Северният плаж на Ахтопол е отдаден още през 1999 г. на дружеството "Стингър". През годините съдружниците са се сменяли често, в момента собственик е Паул Кирилов. Той участва в управлението или собствеността на девет дружества, а заради негови дългове банка ДСК налага запор на "Стингър" за 50 770 лв. До 2005 г. "Стингър" е била на Дончо Дончев. Оплакванията от мутренското поведение на служители на концесионера през годините бяха безброй - за бити и изхвърляни летовници, които отказват да платят за чадър, за липсващи тоалетни, душове, спасителни постове и т.н. Тук нарушенията, описани в концесионния регистър, са също много на брой - нередовно плащане, неосигуряване на 50% свободна площ за плажуване, незаконни постройки, унищожаване на ивицата и др.
Павлова е категорична
"Тази година ще бъдем твърди и категорични", каза министърът по отношение на нарушителите. Едно от обясненията за своеволията на плажовете в продължение на години е, че концесионерите плащат наложените им глоби, които явно са малки (виж карето) и продължават постарому.
Проблеми има и на плажовете, отдадени с петгодишни договори за наем, като най-много нарушения има на Червенка, Крайморие и Обзор-юг. Плажът Червенка е отдаден под наем на фирма "Кафе градина" - собственост на пернишкия бизнесмен Богдан Разсолков-Совата, чийто съдружник Венцислав Димитров-Мечан беше показно разстрелян през 2013 г. Договорът с този наемател също може да бъде развален след края на сезона, посочи Павлова.
Студентите масово избират специалности с висока безработица. Българските студенти масово се ориентират неправилно при кандидатстване в университет и затова очакванията им да си намерят работа по специалността се разминават с реалността. Те предпочитат модерни напоследък специалности като психология, публична администрация и др., а безработицата точно в тези сфери е висока. Много по-търсените на пазара на труда са направления с малък наплив като енергетика, транспорт и др. Това показва сравнителният анализ на данните за реализацията на студентите, завършили различни професионални направления, направен през рейтинговата система на университетите rsvu.mon.bg.
Показателна е например психологията, която за четвърта поредна година е най-желана в Софийския университет. Безработицата при младежите, които са се дипломирали в тази специалност от всички университети в България, е 4.03%, което е над средната безработица (3.77%) при всички професионални направления. При нея се наблюдава и увеличение на хората, които не си намират работа по специалността - от 1.77% през 2012 г. на 2.56% през 2014 г. Въпреки тези тревожни данни масово кандидат-студентите и тази година посочиха като номер едно в списъка на желанията си именно психологията. Все пак успокоителното тук е, че близо 60% от завършилите си намират някаква работа (не задължително като психолог), за която се изисква висше образование.
Следването на публична администрация, която е втората предпочитана специалност в СУ, също не изглежда особено перспективно, тъй като там безработицата при завършилите е още по-висока - 4.43%. По показател "приложение на придобитото висше образование" пък положението е доста тревожно - едва 36% от завършилите тази специалност си намират работа, за която се изисква диплома за висшист. Подобно е положението и с третата и четвъртата най-желана специалност в СУ - английска филология и социални дейности. При филологиите безработицата е много малко под средната - 3.70%, а при социалните дейности стига цели 4.89%. И двете направления са под средното ниво на приложение на наученото - съответно с 42% и 45% лица, намерили си работа, за която се изисква висше образование.
Педагогиката, към която последните години има трайно увеличаващ се интерес, също не може да се похвали с кой знае каква реализация - безработицата тук е 3.45%, доста далеч например от медицината, където безработицата е едва 0.13%. За сметка на това пък броят на хората, които успяват да намерят приложение на придобитата си специалност, е значителен - 72%.
Лошите кредити държат лихвите високи. Лихвите по банковите кредити скоро няма да паднат осезаемо заради нивото на лошите кредити, заяви пред "Сега" дългогодишният банкер Красимир Ангарски. По думите му докато не бъде изчистена голяма част от лошите заеми, високите лихви ще покриват риска. На фона на всеобщ спад лихвените маржове между кредити и депозити са все още много големи. "Има лихви по депозити около 0.3%, а по кредитите стигат до 12.13%. Прекалено голяма разлика", посочи Ангарски.
В момента делът на проблемните и преструктурираните кредити у нас е 24.09% към края на юни, показват данните на централната банка. Става дума за общо 9.169 млрд. лева.
Анализ на Българската банка за възстановяване и развитие (ББР) също посочва, че банковата система няма да допусне разликата между лихвите да се свие заради високото ниво на проблемните кредити, което налага банките да се "застраховат" срещу евентуални загуби с по-високи лихви по заемите и с ниски лихви по влоговете.
НАДОЛУ
В края на юни 2014 г. потребителски кредити в лева са отпускани при средна лихва 10.39%, а сега, година по-късно - при 11.26%. При потребителските заеми в евро за година има спад до 7.60%. При жилищните кредити в левове лихвата намалява от 6.53 до 5.77%, а при ипотеките в евро слиза до 6.14%. Влоговете за домакинствата се олихвяват с едва 1.2 - 1.3% средно за системата, като голяма част от банките предлагат лихви по депозитите под 1%.
На ресторант с под 100 лв. оборот на ден му идват данъчни. Системата за дистанционна връзка на касовите апарати с НАП автоматизирано следи за оборотите в търговските обекти по Черноморското крайбрежие.
Софтуерът сравнява приходите на търговците от всеки бранш и в зависимост от територията на която се намира обектът, сам посочва онези, чиито приходи значително се различават от средните за дейността или региона. Така системата автоматично открива рискови обекти с отклонения в данъчното поведение и инспектори на приходната агенция ги посещават, за да проверят спазването на правилата на място.
Автоматизираният анализ на риска се оказва много ефективен, казват от НАП, защото след въвеждането му делът на откритите нарушения при проверки се е увеличил близо двойно. Така, ако не издава касови бележки, търговецът попада в група на рискови обекти, които задължително се проверяват. Системата следи и за други отклонения - например струпване на продажби в края на работния ден, концентриране на обороти в края на месеца и подобни. С помощта на компютърната връзка дистанционно се откриват и други аномалии в стопанската дейност като отчитане на дневен оборот под 100 лв. при над 100 места за сядане в заведението и персонал от 12 души.
Софтуерът на приходното ведомство позволява и дистанционен достъп до всяко отделно фискално устройство, като е възможно инспекторът да даде команда на касовия апарат да отчете междинния си оборот, а след това при последваща проверка на място да сравни сумата, регистрирана от апарата, с наличните пари в касата.
По закон глобата за неотчитане на обороти тръгва от 2000 лв. за всяка неиздадена касова бележка. Санкцията може да стигне 10 000 лв. и запечатване на обекта, ако той няма касов апарат или той не е вързан с НАП.
Над 450 000 фискални устройства отчитат оборотите в сървъра на данъчните, в реално време. Сигнали за данъчни нарушения могат да се подават на телефон 0700 18 700 на цената на един градски разговор.
Още 2 месеца отсрочка за нивомерите. Ново удължаване на срока за монтиране на нивомери във всички стационарни подземни резервоари предлага финансовият министър Владислав Горанов.
Проект за промени в наредбата за контрол над горивата отмества срока от 31 август на 31 октомври 2015 г. Аргументът на финансовото министерство е, че е нужно техническо време на собствениците на такива резервоари да поставят уредите. Наредбата, която вече е в сила разпореди, стационарните подземни резервоари с вместимост над 2000 л да имат уреди за отчитане на количествата горива.
От задължението бяха освободени всички ведомствени бензиностанции, които са под формата на мобилни цистерни, независимо от това кой зарежда от тях - земеделски стопани, транспортни компании или други търговци. Собствениците на подвижните резервоари трябва само да имат онлайн връзка с НАП, но не и да монтират контролни уреди. Без нивомери от стационарните резервоари, са единствено тези с вместимост под 1000 л и то само ако от тях се зареждат не повече от 2000 л. за година, както и цистерни, които са фабрично непригодни за монтаж на нивомери.
Пак лихви върху сметките за парно. "Топлофикация София" отново ще започне да начислява всеки месец лихви върху сметките за парно заради таксите за отчитане на топломерите, показа проверка на "Труд". Наказателни плащания за забавяне ще се начисляват само върху сумата, която трябва да получи топлинният счетоводител за отчет на топломерите. Колкото повече топломери има даден абонат, толкова по-висока сметка получава и толкова по-голяма лихва.
От началото на 2014 г. отпадна задължението да се плащат лихви върху сметките за парно за абонатите, които имат уреди за дялово разпределение и не са на ежемесечен отчет. Причината е, че техните сметки се считат за прогнозни и лихви за забавяне се начисляваха единствено върху окончателната сметка, която се получава след годишния отчет.
От юли обаче по заповед на Столична община в сметките за парно на софиянци се появи нова графа - за отчет на парното. Сумата се събира от топлофикация, но се плаща на съответния топлинен счетоводител. Именно върху тази сума топлофикация има право да налага лихви, приходите от които впоследствие ще останат за нея.
На 5 август изтече срокът за обжалване на годишната изравнителна сметка. Тя ще влезе в септемврийските фактури за парно и ако не се плати, върху нея ще се начисляват лихви.
Пием повече бира, отколкото газирано и вода в бутилки. Невероятно, но факт! Българинът пие повече бира, отколкото бутилирана вода. Превесът на пивото над водата става осезаем в разгара на лятото, макар че тогава консумацията и на двете напитки скача с до 50% спрямо зимата. Това показа проучване на "Труд" след допитване до Съюза на пивоварите в България и членове на Асоциацията за безалкохолни напитки.
"През 2014 г. в България имаме годишна консумация около 70 литра на човек, като в топлите месеци се наблюдава около 50% ръст на пазара на бутилирани води спрямо зимата", посочиха пред "Труд" от "Девин" АД. В същото време консумираната бира достига 72 литра на година или 144 големи халби, показва статистика на Съюза на пивоварите в България.
През лятото обикновено мъжете пият около 13-14 пъти месечно бира, а жените едва 5-6 пъти. Любопитното е, че като цяло през летните месеци средно българите консумират бира 10 пъти месечно, докато през зимните пият 2-3 пъти месечно.
По отношение на водата нашенецът сериозно изостава спрямо останалите европейци. "Българите пият двойно по-малко бутилирана вода от други европейски страни.
Във Франция, Италия и Германия човек изпива средно по 140 литра на година, посочи изпълнителният директор на "Девин" Томас Кренбауер. От цялата консумирана вода минералната е 52%, изворната - 32%, а трапезната - 16%.
Още 70 литра средно на домакинство се пада на консумацията на газирани напитки, показват данните на Националния статистически институт. Любопитно е, че българинът пие най-малко плодов сок в целият ЕС.
На човек от населението у нас се падат едва 9, 4 литра годишно, докато в Германия е 34 литра, посочиха от асоциацията. В същото време според официалната статистика нашенецът пие между 8 и 9 литра ракия годишно. Само че в това число не е включено домашното производство, което е преобладаващо.
До 1-1, 2 литра на ден пиво за мъжете и до 0, 5 литра за дамите се приемат за "умерена консумация", която не нанася щети на здравето. Изводът е на Световната здравна организация, която обаче подчертава, че задължително два дни в седмицата трябва да са изцяло чисти от алкохол.
Мистерия с терористи. Мистерия с двама терористи от "Ислямска държава" разтресе страната. Хайката за джихадисти вдигна МВР, ДАНС и прокуратурата накрак в събота през нощта. Тогава стана ясно, че службите за сигурност са засекли двама чужденци на територията на София, за които се предполага, че са част от ИДИЛ. Агенти под прикритие са установили, че френската гражданка от ирански произход Езида Елхам и румънският гражданин Мимо Попеску са проникнали незаконно на територията на България през Турция в петък с автомобил, съобщи агенция ПИК.
Личните документи на жената показват, че е родена на 22 януари 1986 година, а мъжът на - 7 май 1991 година. Най-елитните спецслужби вече втори ден претърсват десетки адреси, квартири и хотели, където се предполага, че се крият Елхам и Попеску, научи "Стандарт".
Информацията как двамата чужденци са у нас е дошла от Франция чрез международното полицейско сътрудничество още в петък, твърдят още източниците ни. Според тогавашните данни двамата трябвало да влязат в България на път от Западна Европа за Сирия. Една от версиите гласи, че двамата били замесени в кражба на експлозиви и детонатори от база край Марсилия.
От прокуратурата обявиха, че главният прокурор Сотир Цацаров следи ситуацията с издирваните двама души. "Прокуратурата е в непрекъсната връзка с ръководствата на МВР и ДАНС", се казва в съобщение на ВКП. Не е ясно обаче дали в сигнала на френските полицейски служби се говори за подготвяни атентати на територията на България.
Според запознати в депешата се съобщава, че двамата вероятно ще преминат през страната ни и че са джихадисти, свързани с Ислямска държава (ИДИЛ).
Снощи МВР опроверга, че търсят терористи. Проверките в цялата страна били различни операции на МВР. Снимките на личните карти на Елхам и Попеску били недействителни, а двамата били разследвани за изготвяне на фалшиви документи за самоличност.
В ранни зори вчера всички полицейски части у нас получиха информация за издирваните терористи, научи обаче "Стандарт". Униформените завардиха пътните артерии в страната, проверяваха пътници в автомобили и гости на хотели по морето, в София и Пловдив. Това се наложи, тъй като според агенти на ДАНС Елхам и Попеску са контактували с група бежанци у нас, която е помогнала в логистиката и ги е насочила към морето, където има струпване на хиляди туристи.
В същото време цяла нощ столични полицаи проверяваха настанените в над 30 хостела в централната част на София. Униформените извеждали човек по човек посетителите - предимно по улиците около Женския пазар, научи "Стандарт" вчера от СДВР. Целта била да се идентифицират визуално настанените в хостелите, защото не е ясно дали издирваните се придвижват с фалшиви документи. По време на масираната проверка обаче не бяха открити следи от издирваните чужденци, но бяха заловени 70 бежанци, които са пребивавали нелегално у нас.
В неделя следобед се появи неофициална информация, че предполагаемите терористи от "Ислямска държава" са били засечени от службите за сигурност в бус на територията на България. До залавянето им обаче не се стигна.
Заради опасността от атентати в цяла Европа от МВР разпоредиха в следващите дни да има засилено полицейско присъствие на всички места, където се струпват повече хора - молове, гари, летища, обществени сгради и др. Максимално е засилен и граничният контрол.
Прибират двойно повече грозде. Двойно повече грозде ще приберат производителите спрямо реколтата от 2014 г. Това прогнозира за "Стандарт" директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев. Прогнозата му за тази година е, че стопаните ще изкарат общо около 200 000 тона. Точните цифри ще станат ясни след беритбата, която ще стартира най-ясно в края на август.
Изминалата 2014 г. бе лоша за всички земеделски култури като цяло, а реколтата от грозде беше най-лошата в България от последните 30 г. насам, посочва Коев. Едва 108 954 тона е било прибраното и преработено грозде от винарските предприятия миналата година. Реколтата през това лято освен много като количество ще е и изключително качествена, прогнозира Коев. Висококачествените вина, които ще бъдат направени от тазгодишното грозде, се дължат на благоприятното време от зимата насам. Ако няма обилни валежи до навечерието на гроздобера, това качество ще се запази, категоричен е експертът. Все още е рано да се говори и за цената на реколтата. Ясно е обаче, че ръчно набраното и подредено в касетки грозде винаги има своята гарантирано по-висока цена. Спокойно мога да заявя, че т.нар. прекупвачи, които натискаха хората да продават гроздето си на определена цена, а после го продаваха на двойно по-скъпо на винарските предприятия, вече са история", заяви Коев.
За да са спокойни нашите производители, не се разрешава и абсолютно никакъв внос на грозде от територии извън ЕС. Вече 5-та година изнасяме родно грозде за Чехия, Гърция и Италия в доста големи количества, допълни Коев. Няма как да се спре гроздето от Италия, Испания и Унгария, но тенденцията е по-скоро към износ на наше грозде за там. Сортовете бяло грозде като мускат, шардоне и траминер винаги държат висока цена, в комбинация с качествена реколта. Така че е гарантирано, че ще се продават добре, заключава Коев.
КТБ брои парите от клоновете си. Година след затварянето на КТБ, фалираната банка е започнала да брои и прибира парите, събрани в клоновете й в страната. Това става ясно от седмичния отчет на синдиците на трезора Росен Ангелчев и Лазар Илиев.
В доклада им се посочва, че затова през миналата седмица е била издадена заповед за „инкасиране на цялата касова наличност на финансовите центрове на КТБ и предаването на главна каса на трезора". По закон, въпреки че бе поставена под спецнадзора на БНБ, а след това и обявена в несъстоятелност, банката продължава да събира пари от длъжници, които имат право да внесат вноските по кредитите си и на каса. Тези пари сега обаче се събират и преброяват, за да могат да бъдат включени в масата на несъстоятелността на трезора и от тях след това да започне разплащането към кредиторите на КТБ.
От отчета на синдиците се вижда още, че през миналата седмица при ЧСИ е било образувано изпълнително дело по искане на банката срещу неин длъжник. Сумата, която трезорът си търси е рекордните 6,5 млн. евро, в които влизат главница, просрочени лихви, неустойки и юридически разходи. Освен това синдиците са внесли и нов иск в съда за разваляне на две прихващания, извършени в ущърб на кредиторите на КТБ на стойност 100 000 евро. Така до тук от съда е поискано развалянето на сделки „замяна на влог срещу кредит" и тяхното анулиране за общо над 63 млн. лв.
В същото време в отчета на Ангелчев и Илиев е записано още, че от международната фирма „АликсПартнърс" са подхванали още 13 съмнителни кредита. Компанията ще търси информация не само за клиентите, но и за свързаните с тях лица.
Разследващата фирма започна работата си по казуса „КТБ" преди две седмици, като под лупа вече се разглеждат 64 неиздължени заема към фалираната банка. При проверките компанията събира доказателства чрез външни източници, като използва и данните, събрани през последните две седмици. Договорът между синдиците на КТБ и „АликсПартнърс", цели компанията да проследи финансовите потоци, за да стане ясно как е била източвана КТБ.
Предвижда се компанията да помага на синдиците и с правни препоръки. Така те ще могат да предприемат необходимите действия, за да върнат част от загубените активи в имуществото на банката.
Една тапа по-малко по магистрала „Тракия". В началото на септември се очаква предсрочно да бъде завършен ремонтът на виадукта на 61-и км на автомагистрала „Тракия" и по пътя от и за морето и Истанбул да има една тапа по-малко, съобщи за „Монитор" инж. Лазар Лазаров, шеф на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ).
Според него по този начин ще се улесни и трафикът на турските гастарбайтери, които по това време започват да се прибират към Западна Европа.
„След това по автомагистрала „Тракия" ще остане да се довършва само виадуктът на 67-и км", поясни той. „Неговият ремонт е по-сложен, защото се подменят гредите на носещата му конструкция. За следващата година сигурно ще трябва да се обновява мостът при Ихтиман", добави пътният шеф.
Той информира, че до края на септември по направлението към турската граница ще бъде пусната единствената недовършена отсечка от автомагистрала „Марица" между Оризово и Димитровград. Дотогава трябва да е готово и допълнението на пътния възел при Плодовитово, свързващ аутобана с АМ „Тракия".
В края на миналата седмица АПИ инспектира довършването на лот 2 на автомагистрала „Струма" между Дупница и Благоевград". „Проверката установи, че над 70% от работата е свършена и няма изоставане", информира инж. Лазаров. По думите обаче сега в разгара на лятото, когато времето е хубаво, трябва да се работи с изпреварващи темпове. „По трасето вече има готови линейни участъци, на които остава да се положи само последният слой асфалт. Не са довършени изцяло всички пътни възли и съоръжения по протежение на отсечката", обясни шефът на АПИ. Пусковият срок на лот 2 на „Струма" е краят на октомври, а дължината му 37,48 км. Договорът за изграждането му е на стойност над 358,7 млн. лв.
За лот 4 от аутобана към Солун между Сандански и Кулата, където в края на юли бе пуснато движението, до 11 септември остава да се довършват връзките с първокласния път Е 79, както и с останалите шосета в района. Строителството на най-късата отсечка от само 15 км на този аутобан се проточи над 3 години, като крайните срокове за завършване бяха удължавани няколко пъти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |