Петролът пада, бензинът не. Защо? "Абе, какво става, цената на петрола постоянно пада, а бензинът не мърда". Няма как да не сте чули тази реплика на някоя бензиностанция (често с малко по-цветист език). След като международните котировки на най-разпространената марка петрол - "Брент", вече достигнаха до 49 долара за барел (54 стотинки за литър), а цената на бензина е замръзнала вече четири месеца, подобни въпроси ще се увеличават. Според данните на Европейския петролен бюлетин за първите две седмици на август средната цена на А95 в 27-те страни членки на ЕС е паднала с 2.67%, докато в България само с 0.17%. При дизела цената е паднала съответно с 3.85% и 0.16%.
Това е поредната аномалия в движението на цените на горивата в България. Като цяло тенденцията у нас не се отличава от тази в Европа, но както се вижда от графиката, има някои изключения. Например между януари и февруари цената на А-95 (за дизела подробни данни очаквайте по-късно) скочи много по-рязко, следвайки временното възстановяване на котировките на петрола. Но пък месец по-рано цените на дребно паднаха по-отривисто. Заради течащата в момента секторна проверка Комисията за защита на конкуренцията, хора от бранша отказаха да коментират настоящата ситуация.
По принцип, цените на дребно в България би трябвало да следват по-плътно тези на петрола. Причината е, че у нас т.нар. петролна компонента има по-висок дял в крайната стойност на бензина. Делът в цената на дребно на акциза, който не се влияе от промените в международната конюнктура, у нас e значително по-малък. При бензина той е 33 евроцента за литър, докато например в Германия е 66 евроцента за литър. По същата причина - заради по-ниските данъци, при всеки 10% промяна в цената на петрола, в САЩ следва корекция в цените на дребно с около 7%, докато в Европа с около 3%.
Тoва обаче не се случва точно така - движенията в цените на дребно в България често са по-плавни от тези в другите европейски страни. От една страна това води до по-бавно поскъпване на горивата при скок на цените на петрола, но и до по-бавното им поевтиняване при обратното движение в котировките на енергийните суровини. Това най-добре се вижда от графиката, която представя цената на бензина без данъци и акцизи (т.е. включва се петролната компонента, преработката и дистрибуцията). От нея правят впечатление две неща.
Поредна необявена смяна в собствеността на "Булгартабак". Поредна смяна в собствеността на австрийската фирма BT Invest, която е мажоритарен собственик на "Булгартабак", е настъпила през януари 2015 г., съобщи сайтът bivol.bg. "Капитал" провери в австрийския търговски регистър. Документите показват, че в началото на годината лихтенщайнската офшорна фирма Livero Establishment е продала дела си от 50% от BT Invest на друга лихтенщайнска - Stiga Anstalt.
Всичко това е станало за пореден път тайно, без да бъде искано разрешение нито от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), без да се уведомяват инвеститорите в борсовата компания, още по-малко пък да се отправя оферта към тях през търгово предложение, за което би трябвало да настоява Комисията за финансов надзор. А компанията е третото по големина публично дружество на БФБ с около 280 млн. лв. пазарна капитализация.
Смяната на ключов акционер в собственика на цигарения холдинг и мълчанието около промяната сега могат да станат тихомълком заради вече получени благословии от верига институции. С влиянието си над съд и регулатори соченият от собственика на фалиралата КТБ Цветан Василев за собственик на "Булгартабак" Делян Пеевски вече получи амнистия за аналогични действия. Съдът реши, че като се сменя собственик на собственика, няма нужда от търгово предложение към миноритарните акционери. А КЗК на два пъти вече обясни, че когато офшорки придобиват "Булгартабак", няма концентрация. Единия път твърдеше, че в дъното стои физическо лице без друг бизнес, а във втория - че офшорката не е предприятие и няма нужда от преценка на регулатора. Сега "сделката" е огледална на тази отпреди година - променя се собствеността на 50% от капитала, а купувач е аналогична офшорна структура. Удобно в момента КЗК няма ясно становище трябвало ли е да бъде уведомена за новата смяна или не, нито дали ще се самосезира по случая.
Заради тези изгодни решения сега излиза, че пряко нарушение няма. Остава обаче проблемът, че всяко голямо публично дружество спокойно може да стане собственост на който и да било без оповестяване и контрол от регулатори. Защо не например в подобна сделка купувач да не е "Ислямска държава". Пасивността на КЗК може да доведе и до пълен монопол - просто винаги ще се купува през нова офшорка и така безпроблемно ще може да се притежава 100% от всеки сектор в икономиката.
Въртележката
Собственик на близо 80% от капитала на "Булгартабак" е BT Invest, за чийто официален собственик се приемаше VTB Capital, но още при приватизацията през 2011 г. беше сочена за собственост на тандема Цветан Василев - Делян Пеевски. В разгара на публичния развод между двамата през март 2014 г. BT Invest беше продадена на лихтенщайнската Livero Establishment, която се контролира от верига от офшорни компании, свършваща в Дубай, а крайният носител на правата в него е неназовано физическо лице. По думите на Цветан Василев Livero е собственост на Делян Пеевски. КЗК тогава обяви, че тъй като физическо лице контролира придобиващото дружество, няма концентрация между две предприятия и няма да разглежда сделката. Освен това допълни, че според декларацията на лицето, което тя не пожела да посочи, то не развивало друга търговска дейност. Никоя институция не се поинтересува как лице без бизнес плаща над 100 млн. евро...
Борисов пак обяви война на измамите по бензиностанциите. Премиерът Бойко Борисов за пореден път откри "големи злоупотреби в търговията с горива" и за пореден път поиска извънредни мерки. Бензиностанции пълнят колите ни с терпентин вместо с автогорива, лъжат за оборотите си и ощетяват бюджета, обясни с гневен тон премиерът пред медиите, събрали се вчера сутринта за началото на правителството заседание. Борисов раздаде спешни задачи на министерства, агенции и комисии. Поводът за взимане на екстрени мерки се оказа тайна, но мащабна акция, започнала на 14 август с участието на НАП, Агенция "Митници", МВР и Държавната агенция по метрология и технически надзор. Според източници на "Сега" проверките по бензиностанциите в цялата страна са под егидата на прокуратурата.
"Сондите на бензиностанциите така са пломбирани, че те си се вадят и слагат, без изобщо да се нарушава пломбата. Така широко са закопчани, че въобще все едно няма пломба. Затова се отчита в най-големия пик на разход на горива, в падовете, които дават Агенция "Митници", се оказва, че харчим по-малко гориво", обясни Борисов, без да посочва конкретни числа. И добави възмутен, че "има бензиностанции, където 40% горивото е терпентин, да не говорим за наличието на сяра". За да се спрат тези безобразия, премиерът нареди всички бензиноколонки в страната да бъдат препломбирани незабавно - до петък. "Денонощно да препломбират, в събота всичко да е препломбирано. Ако трябва заместник-министрите, министърът, отивате от пломба на пломба, вие ще я гледате", заяви премиерът. Става дума за подмяна на 11 000 пломби по данни на Министерството на икономиката.
Също до петък министерството трябва да докладва какво вършат двете сродни ведомства, отговорни за контрола върху измервателните уреди - Българският институт по метрология (287 щатни бр.) и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (351 бр.).
На заседанието на МС финансовият министър Владислав Горанов е потвърдил, че в сектора гъмжи от нарушения и това се отнася както за малките бензиностанции, така и за големите вериги. По думите му вече са запорирани 100 000 литра дизел и 60 хил. литра бензин в петролни бази. Не стана ясно кои са нарушителите.
Премиерът пришпори и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) до петък да докладва има ли картел между бензиностанциите заради съмнително близките цени: "Не мога да повярвам, че най-големите вериги, и западни включително, всички са на стотинка-две разлика", изтъкна той.
Отговорните институции се втурнаха да изпълняват заръките на премиера, без да е ясно защо са проспали хлабавите пломби, измамите с качеството на горивата и оборотите от продажбите.
Зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева увери, че в подмяната на 11 000-те пломби ще бъде впрегнат "целият наличен ресурс" на Институт по метрология. Подмяната ще става по график и започна още през вчерашния ден, като първа с нови пломби по заповед на Везиева се сдоби бензиностанция в Пловдив. От министерството не казаха ще се вместят ли в краткия срок, поставен от премиера - на практика остават само два работни дни.
Първият конкурс за стопани на "зелени" плажове се провали. Първият опит на държавата да приложи "зелен" подход за стопанисване на плажове се провали. Вчера правителството не успя да избере концесионери на ивиците "Корал" и "Делфин" по новите екологични критерии. Офертите не отговарят на основни изисквания, стана ясно от думите на регионалния министър Лиляна Павлова.
Заедно с "Корал" и "Делфин" неуспешна е процедурата и за "Иканталъка 2" - само че заради липса на кандидати. Плажът "Делфин" се намира до Ахтопол, а "Корал" - край село Лозенец, Бургаско. През пролетта след скандал за незаконно застрояване там правителството реши да потърси стопани на брега, които да опазят природата.
"Освен че офертите не отговарят на няколко от важните изисквания за екоконцесията, финансовото предложение не дава добра обосновка за предложената цена, която да заплаща концесионерът", обясни Павлова. Например за "Корал" кандидати предвиждат 5000 души да ползват едновременно плажа, без да са осигурени адекватни хигиенни условия - тоалетни и течаща вода. Освен това в нито една от представените оферти не са предвидени мерки за защита на околната среда, както е било заложено в конкурсните условия. Сега ще бъдат обявени нови процедури и в тях ще има допълнителни критерии. За плажа "Иканталъка 2" задължителните дейности като водно спасяване са обезпечени с договор за отдаване под наем.
Общо 10 процедури за избор на концесионери на морски плажове бяха пуснати през последните месеци.
Ако кандидат предложи в офертата си поставяне на безплатни чадъри и шезлонги или по-голяма площ за безплатно плажуване, ще бъде оценяван с допълнителни точки и така ще има предимство пред останалите. Това е друг нов елемент, който ще се прилага за следваща порция от 15 нови плажа за даване на концесия, стана ясно още от думите на министър Павлова. Тя припомни, че според последната проверка цената на чадъра и шезлонга в момента варира от 5 до 60 лева. През септември Министерството на туризма трябвало да предложи визия за управление и стопанисване на плажовете. Целта е след законови промени след Нова година те да преминат към него.
Данъчна ревизия за всеки с нова кола над 100 000 лв. Всеки българин, който се сдобие с автомобил за над 100 000 лева, ще бъде проверен от НАП.
КАТ и данъчните вече имат изградена компютърна връзка, чрез която се подава информация за всяко регистрирано превозно средство над тази стойност.
Щом като я получат, от НАП започват проверка на произхода на парите на собственика на скъпия автомобил. Ако се установи несъответствие между доходите и разходите, се назначава данъчна ревизия, която обхваща период от 5 години назад. Източници от приходната агенция потвърдиха неофициално за изградената връзка с КАТ.
Официално от НАП съобщиха в сряда, че започват да звънят по телефона на шофьори, които имат неплатени глоби към КАТ.
Борисов: продават горива с 40% терпентин. Има бензиностанции, където 40% от горивото е с терпентин, за наличието на сяра да не говорим. Това заяви в сряда преди заседанието на правителството премиерът Бойко Борисов по повод проверките на горивата, които са правени от екипи на агенция по метрология, МВР, НАП, митниците и Главна прокуратура.
Борисов показа пред камерите и фоторепортери снимки, които илюстрират как се изваждат сондите на бензиноколонките, без да се нарушава пломбата. Преди това тези фотодокументи му бяха предоставени от зам.-министъра на икономиката Даниела Везиева.
"Така изглеждат пломбите, които се поставят. За това плащаме, сондите на бензиностанциите така са пломбирани, че те си се вадят и слагат, без изобщо да се нарушава пломбата. Така широко са закопчани, че все едно няма пломба", обясни премиерът. Поради това в най-големия пик на ползване на горива се оказвало, че се отчита официално по-малко потребление. Преди това финансовият министър Владислав Горанов заяви, че сондите с пломби са част от измервателните системи.
Борисов съобщи, че има много други констатации, но тъй като ще продължи да се работи активно в тази сфера, той няма да ги съобщава.
"Както се договорихме с главния прокурор, понеже участват много агенции - ДАНС, митници, НАП, на Министерството на икономиката, МВР, създали сме център, който да управлява тези процеси.
При няколкодневните проверки са запорирани 100 000 л дизел и 60 000 л бензин. Нарушения са констатирани и при част от големите вериги и търговци на горива, а не само при малките.
Експерти в горивния бранш описаха пред "24 часа" как най-често се прави "кръщаване" на горивата. Обявявал се ремонт на бензиноколонка, при което се слагала от самата бензиностанция временна пломба, докато дойдат от института по метрология да сложат постоянна. Скоро след това обаче пак се обявявал ремонт и пак се слагала временна.
Често дизелът се смесвал с корабни масла, които са доста по-евтини. Имало и случаи, при които горива се произвеждали нелегално от базови места.
Голямото количество сяра пък било при нискокачествен дизел, произведен или внесен от неизвестно къде.
Премиерът разпореди до събота всичко да е с нови пломби, като се работи денонощно.
"И ако докопам, че някой пак е направил такава пломба, бъдете убедени, че ще проверя и ще ви държа лично отговорни", обръща се той към представителите на Министерството на икономиката. Ако трябва, зам.-министърът, министърът отиват от пломба на пломба да гледат, допълва Борисов.
В сряда в 14,31 ч от Министерството на икономиката изпратиха съобщение, че започва смяна на пломбите на измервателните уреди по бензиностанциите. Смяната ще правят специалисти от Българския институт по метрология (БИМ).
"В подмяната ще бъде включен целият наличен ресурс на БИМ по утвърден график", съобщават от министерството на Божидар Лукарски.
Контрабандата на цигари намаля с 22%. Контрабандата на цигари у нас е намаляла с 22% спрямо миналата година и вече е малко над 14 на сто от целия пазар. Това показват предварителните данни на компаниите от бранша. Числото обаче не е окончателно и картината може да се промени до края на месеца.
Основната причина за намалението според компаниите са засилените мерки за борба с незаконната търговия с тютюневи изделия, която провежда Агенция „Митници".
По данни на Министерството на финансите от януари до юни митниците са събрали 880,40 млн. лева от акциз върху тютюневите изделия, което е с 8,34% повече спрямо същия месец на 2014 г.
Общо легалният пазар на цигари се е увеличил с между 4 и 5 процентни пункта от началото на годината до сега, показват данни на дружествата.
С поредното намаление на контрабандата, данните за България се доближават до средното ниво в Европейския съюз. В общността нелегалният пазар на цигари е между 10 и 11%.
Основната причина за увеличението на контрабандата у нас беше рязкото вдигане на акциза върху тютюневите изделия през 2010 г. Заради скока на цените на цигарите тогава нелегалният пазар достигна до 40%, а в някои погранични райони - до 90 на сто.
В момента акцизът на 1000 къса цигари е 146 лева, а според изискванията на Брюксел трябва да достигне 176 лева до 1 януари 2018 г.
Общото поскъпване на кутия цигари до тази дата ще е с до 80 стотинки. Министерството на финансите вече е направило график за увеличението в периода 2016-2018 г. Не е ясно обаче дали той ще бъде спазен, съобщи за „Труд" източник от финансовото министерство. Ако увеличението бъде отложено, това ще се случи за втора поредна година. Ако бъде спазен срокът, цигарите ще поскъпнат с 0,20 лева още от догодина.
В случай че графикът се спазва, трябва да бъдат отпечатани нови бандероли заради по-високата цена. За първи път тази година печатницата на Българската народна банка, която прави бандеролите, няма да може да работи през октомври, тъй като ще върти бюлетините за местните избори и референдума. Заради натовареността на печатницата тютюневите компании трябва да си поръчат предварително бандеролите за количествата, които ще продадат до края на годината.
Телефонни измамници се правят на полицаи. "Здравейте, обажда се полицай Георгиев! Има вероятността да станете жертва на телефонни измамници. Ако ви се обадят и искат пари за пострадал при катастрофа ваш роднина, дайте им сумата! Ние ще ги арестуваме, а парите ще са доказателство." Това е новият метод на телефонните мошеници, чрез който мамят жертвите си, предупредиха от националната полиция.
Потърпевшите от новата измама са случайно избрани. При обаждането "полицаите" обясняват, че в района "действат" телефонни измамници, които звънят на ред. Затова предупреждават хората при подобно обаждане незабавно да се свържат с "униформените", които оставят номер за обратна връзка. Не след дълго телефонът на жертвата звъни и в слушалката се чува плач и искане на пари за спешна операция на близък. Взетият на мушка набира лъжеченгетата, които обясняват на жертвата, че трябва да даде на престъпниците исканата сума, за да могат да ги задържат, а после ще я върнат.
"Измамниците лъжат предимно възрастни хора, тъй като те лесно могат да се вържат на такава история, придружена с плач и викове. Престъпниците разчитат на силния емоционален стрес", казаха полицаи.
Криминалистите отчитат увеличение на лъжите в телефона. Само за първите шест месеца на тази година мошениците са позвънили на 496 жертви, което е с 114 повече в сравнение с 2014-а. От полицията обаче отчитат и че има повишена разкриваемост и са установени 89 комбинатори. И обясниха, че телефонните измамници са предимно от Северна България.
"Тези хора са ниско образовани, но са добри психолози, изобретателни са", казаха служители на МВР. Звънят предимно в работни дни, когато в домовете са пенсионерите, а по-младите от семейството са на работа.
От националната полиция припомниха, че най-разпространената схема сред апашите е обаждане за спешна нужда от пари за скъпо струваща операция на пострадал роднина. Измамниците се представят за лекари. Обясняват, че има пострадал при катастрофа, при взрив на бойлер или газова бутилка. За достоверност в разговора се включва и втори участник в сценария. Със силен плач той се представя за "пострадалия".
Друг метод на мошениците е искане на определени суми за ваксини, тъй като близък на жертвата е заразен с птичи или свински грип. В сценария им вече е включен и антраксът след случаите във Варненско. Отново се обажда "лекар" и се включа сърцераздирателен глас на "пострадалия". От близо година измамниците изпращат и есемеси с текст "Спешно, обади се". За обратна връзка посочват номера, които най-често са от Конго, Нигерия, Украйна, Македония и други държави. При обратно обаждане на жертвата се начислява голяма сума, от която една част попада в комбинаторите.
Бонус безплатна сянка в търговете за плажни концесии. Кандидатите за плажни концесии вече ще се оценяват и по цената на чадърите и шезлонгите, които предлагат. Това съобщи след вчерашното редовно заседание на кабинета министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Това, по думите на Павлова, се прави, за да се стимулират концесионерите да предлагат максимално ниска цена на чадърите и шезлонгите и по-голяма свободна площ. По-голям брой точки ще получават тези, които предлагат шезлонгите и чадърите безплатно.
Павлова уточни още, че концесионната такса, която получава държавата ще се изчислява спрямо приходите от търговски заведения, търговски площи. И допълни, че още при създаването на Министерство на туризма е взето решение управлението на плажовете да премине към него. „Очакваме Министерството на туризма да предложи своята концепция и визия на Съвета за развитието и да предложи изменение на закона. Всичко това трябва да се случи в следващите месеци, за да се случи прехвърлянето от януари следващата година", каза още Павлова.
По-рано вчера кабинетът е определил концесионерите на 7 плажа, като договорите влизат в сила от 1 януари догодина. Плажът СБА в Каварна ще се стопанисва от „Бялата лагуна". Дружеството се задължава да осигури 50 на сто от активната плажна площ за свободно и безплатно разполагане на плажни принадлежности от посетителите. Концесионерът на Смокините - юг е „Орко Бийч", а свободната площ там ще е 55,44%.„Черноморска брегова група" ще стопанисва Смокините-север, на който свободната площ ще е е 52,2%. Същата компания е определена и за Каваците-север. Там без чадъри трябва да е 52,17% от плажа.
Плаж „Златна рибка" ще се стопанисва от „Ами Груп Р", като 65% от него ще е своден от чадъри. Стопанинът на плажа Созопол-Буджака от 1 януари ще е „Бамбуа", а съответният процент е 58 на сто. „Строително предприемачески холдинг" е избран за плаж Козлук". Той ще осигури 90% свободна площ. Преместваемите обекти и съоръжения на тези плажове ще заемат от 0,2% до 2 на сто от площта им.
Останалите три от обявените 10 процедури са прекратени. Процедурата за концесия на плаж Иканталъка 2 се прекратява поради липсата на подадени оферти, обясни министър Павлова. Конкурсите за „Корал" и „Делфин", за които бяха обявени първите концесии за превръщането им в екоплажове, се прекратяват, защото подадените оферти не отговарят на най-важните изисквания. „Подадените финансови предложения не дават по никакъв начин добра обосновка за предложената цената, която концесионерът заплаща", отбеляза министър Павлова. Тя даде пример с плажа „Корал" , където предложените параметри предвиждат 5000 души да ползват плажа, но предложените санитарно-хигиенни параметри не са удовлетворителни. „По този начин не се предоставят никакви решения за еко плаж, няма нищо по-различно като предложение от всички останали. Тя добави, че с решение на Министерски съвет се обявяват нови процедури за двата плажа. В новите процедури ще се добавят допълнителни критерии, както за екологичните елементи, така и по отношение на финансовите анализи и параметри.
Министър Лиляна Павлова съобщи още, че МРРБ инициира процедура за избор на оценител, който да направи оценка за 15 нови концесии на морски плажове, които към момента са прекратени или са с изтекъл срок на договорите.
Фирмите за бързи кредити изпревариха банките по потребителски заеми. През второто тримесечие фирмите за бързи кредити са раздали повече потребителски заеми, отколкото банките за същия период. Статистиката на БНБ сочи, че за периода април-юни банките са отпуснали нови потребителски кредити за общо 20,9 млн. лв., докато бързите заеми по това перо са в размер на 71,2 млн. лв., съобщи investor.bg.
Това, от една страна, може да се обясни с по-малкото време, нужно за кандидатстване, разглеждане, одобрение и отпускане на т.нар. бързи заеми в сравнение с банковите процедурите. От друга страна недостатъците са по-високите лихви в сравнение с тези по банковите кредити, но пък при бързите заеми се избягват такси от рода на тази за одобрение. Изискванията за обезпечение при бързите заеми също са по-различни и доста често не толкова строги спрямо условията на банките.
Към края на юни фирмите за бързи кредити са раздали с 3,3% повече кредити за домакинствата спрямо първото тримесечие и с 5,4% повече спрямо второто тримесечие на миналата година. Става дума за заеми в размер на 49,8 млн. лв. за три месеца и 79,9 млн. лв. за година. По този начин общият обем на отпуснатите от фирмите заеми за домакинствата нараства до 1,568 млрд. лв.
1,297 млрд. лв. от тази сума, или 82,7% от нея, са кредити с цел потребление. През второто тримесечие потребителските бързи заеми растат с 5,8% на тримесечна и с 13% на годишна база.
Размерът на бързите кредити, отпуснати с цел поддръжка на жилището, възлиза на едва 191,6 млн. лв., като намалява с 27,6% за година и с 11,3% за три месеца. Относителният дял на тези кредити в общия размер на вземанията на домакинствата спада до 12,2%. Другите бързи кредити, които са предназначени за лечение или други нужди различни от тези за поддръжка на жилището и потребление, възлизат на едва 79,5 млн. лв. в края на юни. Статистиката на БНБ обаче сочи, че за година те растат с 3,2 млн. лв. (или с 4,3%), а за три месеца - с 2,9 млн. лв. (или с 3,8 на сто). Делът на другите кредити спрямо това, което дължат домакинствата, се равнява на 5,1%.
Все пак търсенето на жилищни кредити от банките няма как да засенчи това на небанковите финансови институции, тъй като и предназначението на двата вида заеми е различно. За сравнение - през второто тримесечие заемите, раздадени от трезорите, възлизат на 29,8 млн. лв., докато бързите жилищни кредити намаляват със 24,4 млн. лв.
И през второто тримесечие на 2015 г. обемът на необслужваните заеми намалява със 148,3 млн. лв. за година и с 39,2 млн. лв. за три месеца до 465,7 млн. лв., показва още статистиката на централната банка. Това е четвъртото поредно тримесечно понижение на размера на необслужваните заеми. Делът им към всички отпуснати бързи кредити се понижава до 22,8%. Върху този резултат влияние оказват нетните продажби на кредити от дружествата. За последните 12 месеца са продадени заеми за 171,4 млн. лв. За една година продадените кредити са в размер на 180,4 млн. лв. В повечето случаи става дума за продажби на пакети от просрочени кредити, които се придобиват от фирми, специализирани в събирането на вземания.
Към края на юни броят на компаниите за бързи кредити се повишава макар и само с 2 до 150. Компаниите най-вероятно отпадат от пазара заради едно от изискванията към тях - да поддържат капитал в размер над 1 млн. лв.
Разкриват парите на българи в 52 страни. Всяка година НАП ще получава информация какви суми държат българи в страните от ЕС, САЩ и всички други държави, които на 29 октомври 2014 г. са подписали Многостранното споразумение за автоматичен обмен на финансова информация. Наред с това НАП ще предоставя същите данни за парите на чужденци в България. Това предвиждат промени в Данъчно осигурителния процесуален кодекс, които са подготвени от Министерството на финансите. България е длъжна да въведе директивата на ЕС за обмен на финансови данни до края на годината, а на 5 декември 2014 г. в София беше подписано и споразумение за обмен на информация със САЩ. В резултат всяка година до 30 септември НАП ще получава от данъчните на 52 страни данни за номерата на банковите сметки на българи, наличните суми по тях и начислените лихви. Ще получава и информация за откупната стойност на застрахователни договори на българи в тези страни, както и вложените от нашенци средства във взаимни и инвестиционни фондове. Ще се получава и информация за постъпили по сметки на българи средства от продажбата на финансови активи. Така лесно ще се вижда, ако българин декларира малки официални доходи, а има големи суми зад граница. За първи път НАП ще получи тази информация през 2016 г. като тя ще се отнася за притежаваните от българи средства към края на 2015 г. Но от САЩ ще бъдат получени данни и за 2014 г. Аналогична информация, на тази която ще получава НАП, ще бъде изпращана от приходната агенция на данъчните в 52-те страни. За целта всяка година банки, застрахователи, инвестиционни и взаимни фондове трябва до 30 юни да дават в НАП данни за парите на чужденци. Като по-подробна информация за титулярите на сметки ще се събира за суми над 1 млн. долара. По отношение на граждани на САЩ няма да се изисква предаване на информация от банките за наличности по сметки под 50 000 долара, а от застрахователите за полици с откупна стойност под 250 000 долара към 30 юни 2014 г.
5 години затвор за съдия с рушвет. Съдия, взел 6 хиляди лева подкуп от криминално проявен, влиза в затвора. Софийският апелативен съд потвърди присъдата от първата инстанция, произнесена срещу съдията от Окръжния съд във Велико Търново Славчо Петков. Магистратът бе спипан през есента на 2010 г., след като е подслушван и следен в продължение на няколко месеца. Петков бе задържан пред дома си в търновския квартал "Картала" на 20 октомври 2010 г. В джоба на коженото му яке са открити белязани 6000 лв. Според прокуратурата сумата е била вноска от поискан подкуп в размер на 25 000 лв., които съдията поискал от подсъдимия Емил Шопов - Шопа. Той дал рушвета заради водено срещу него дело за кражбата на 10 т нафта на стойност 20 000 лв. през 2005 г. Шопа свидетелства, че магистратът взел подкупа, за да постанови "благоприятно" за него решение - да потвърди оправдателната му присъда от първата инстанция. Съдията сам си поискал рушвета в казино в Търново, където често се засичали с Шопа, защото двамата играели на ротативки. Пред разследващите Петков обяснил, че парите не са рушвет, а заем от Шопа, взет в казиното, след като изгубил голяма сума на хазарт. Според магистрата той е бил натопен умишлено от подсъдим по негово дело. През 2012 г. Петков е осъден на 6 години от първоинстанционния съд, но апелативните магистрати го оправдават напълно. Съдът приема, че приложените СРС-та по делото са незаконни. Процесът стига до Върховния касационен съд, който го връща за ново разглеждане на Апелативния. При новото му разглеждане от друг състав на съда магистратите преценят, че има достатъчно доказателства, извън СРС-та, които уличават Петков в корупция.
Търсят безработни земеделци и пред пенсия. Трайно безработните, хората пред пенсия и младежите имат възможност да си намерят работа в земеделието по две нови програми за наемане на служители.
От земеделското министерство и социалното ведомство се договориха за новите механизми за наемане на работа, от които могат да се възползват стопаните.
Това съобщи аграрният министър Десислава Танева. Кандидатите ще подават документи чрез процедурите „Ново работно място" и „Активни", които се финансират по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".
Танева изтъкна, че двете програми ще повишат конкурентоспособността на българските производители. „От друга страна, тези процедури ще допринесат до включването на пазара на труда на едни от най-уязвимите групи - хората с увреждания, хората под 29 години и над 54 години и трайно безработните", обясни Танева. Средствата, които са предвидени по двете процедури, са на обща стойност 66 млн. лв.
По процедурата „Ново работно място" ще може да се кандидатства до14 септември тази година, а по „Активни" - до 31 август.
НКЖИ с модерно управление за 8,5 млн. лв. Националната компания железопътна инфраструктура (НКЖИ) вече има модерно управление на ресурсите.
Специална интегрирана система ще се занимава с бюджетиране, финанси, превод на пари в банки, дигитализиране на документи.
Стойността на целия проект, финансиран по оперативна програма „Транспорт", е 8,6 млн. лв. Чрез него ще се постигне прозрачност на управлението на европейските средства и ще се създаде модерна корпоративна инфраструктура, изтъкнаха от компанията.
Предвижда се проектът да помогне и за поддържане на съоръженията и намаляване на документите на хартиен носител.
С новата система работата в предприятието, в което има над 12 000 служители, ще бъде много по-бърза и ефективна, допълниха от НКЖИ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |