Чиновниците поскъпват. Бюджет 2015 имаше три приоритета според финансовия министър: стабилност, усвояване на еврофондове и свиване на разходите за държавните чиновници. И ако първото по-скоро е факт, за второто се правят някакви усилия, третата цел е пълен провал. Заложеното число беше 10% по-ниски разходи за възнаграждения в администрацията. Към средата на годината задачата не само не е изпълнена, но и числото леко е нараснало.
Към края на първото полугодие заплатите, допълнителните възнаграждения и осигуровките на чиновниците са стрували на бюджета 1.663 млрд. лв. Спрямо същия период на 2014 г. този вид разходи не само не намаляват, но дори са нараснали с близо 10 млн. лв. Числото на пръв поглед не изглежда голямо, но се вижда, че през последните три месеца то постоянно расте.
Спестяването трябваше да дойде от намаляване на хора, а не от орязване на заплати. Армията държавни чиновници е голяма - почти 131 хиляди по данни от края на миналата година. Пресни данни липсват.
Липсата на свиване на разходите до шестия месец означава, че за да се спази законът, между юли и декември съкращаването на заетите щатове трябва да се случи двойно по-бързо. Или по друг начин казано - сега рязането трябва да е с 20%. Става въпрос за сума от порядъка на 330 млн. лв. при планирани годишни разходи за заплати малко над 3 млрд. лв.
И тъй като силното орязване на персонал точни преди избори е малко вероятно, направо невъзможно, за да се изпълни бюджетът, ще се наложи вътрешно разместване на разходите. Обикновено формулата е - режат се капиталови и се местят в текущите.
Още пари за МВР
Въпреки че министър-председателят Бойко Борисов заплаши, че Министерският съвет ще дава допълнителни пари на отделните ведомства само след оставка на съответния министър, вицепремиерът Румяна Бъчварова преди седмица поиска 16 млн. лв. извън одобрения за тази година в бюджета на МВР. Според нея парите са необходими за плащането на обезщетенията на вече пенсиониралите се служители от системата на МВР. По закон те получават по 20 заплати. В отговор на парламентарен въпрос в края на юли Бъчварова съобщи, че към края на юни 942 бивши служители на МВР чакат да получат обезщетенията си при пенсиониране, т.е. това е наследен проблем, който обаче струва скъпо.
А проблемът изглежда, че ще се задълбочава заради приетите промени в Кодекса за социалното осигуряване (КСО). От 1 януари 2016 г. военните и служителите в МВР ще се пенсионират не само при прослужени 27 години в системата, но и трябва да са навършили 52 години и 10 месеца. С всяка следваща година пенсионната възраст ще расте с по 2 месеца до достигане на 55 години. Данните на Националния осигурителен институт показват, че през първото полугодие са се пенсионирали 25% повече служители в силовите ведомства спрямо същия период на 2014 г.
В свой анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика (ИПИ) посочва, че България е на второ място след Словакия по най-големи разходи за ред и сигурност и харчи почти двойно повече, отколкото останалите страни в ЕС. През 2013 г. 7% от бюджета в България отиват за МВР при 3.7% в ЕС. "Предвид раздутия щат и десетките привилегии, които получават заетите в отбраната и сигурността, даването на тази огромна сума пари при пенсиониране изглежда трудно оправдано. Още по-абсурдно беше доскорошното положение, при което абсолютно всички в тези министерства получават всичките привилегии, а не само работещите първа категория труд", смята Славова.
Вътрешното министерство е с бюджет от над 1 млрд. лв. годишно, но винаги успява да си издейства допълнително средства. Така се случи и през 2014 г., когато полицаите получиха 125 млн. лв. за заплати извън първоначално предвидените в бюджета. И това при положение че със съставянето на бюджета за миналата година тогавашният финансов министър Петър Чобанов "нареди" 10% свиване на разходите на всички. Но спестяването не се случи.
Планирано, несвършено
МВР е само един от едрите примери. Назад със съкращенията е и другото голямо силово ведомство - военното министерство, което обяви, че ще реже бройки от юли. Показателно е, че дори финансовото министерство, което надзирава изпълнението на бюджета, през май беше платило с 4.3% повече от аналогичния месец на годината, а през юни увеличението беше 2%. Справката от системата СЕБРА показва разходите за заплати и възнаграждения заедно с "други плащания за персонал" и не може да се види как върви изпълнението на плана за съкращения. Ведомството на Горанов не предостави данни за разходите по министерства.
През годините досега много правителства и министри са обещавали свиване на разходите за възнаграждения в държавната администрация. Статистиката показва обаче, че единствено през 2012 г. е имало леко понижение за полугодието. През останалите години парите растат.
От доклада за състоянието на администрацията за 2014 г. се вижда, че свиването на реалните щатове се оказва доста трудно. Общата численост е намаляла с 2.8% спрямо предходната година. Вижда се обаче, че над половината от свитите бройки са незаети щатове (близо 2200), а реално съкращенията на хора - около 1900. Така в края на миналата година общият брой на реално назначените държавни служители е малко под 131 хиляди. Изчисления на "Капитал" показват, че средният месечен размер на разходите за възнаграждения и осигуровки в централната държавна администрация през миналата година е бил 2850 лв.
Чуждите инвестиции са се увеличили през първата половина на 2015 г. Освен с по-висок износ и ръст на икономиката първата половина на 2015 г. изненадва приятно с макар и нисък ръст на чуждите инвестиции. Преките чужди вложения в страната са нараснали с 1.9% (49.7 млн. евро) през първата половина на 2015 г. спрямо същия период на 2014 г. и достигат 799.6 млн. евро. След като предходните месеци се наблюдаваше изоставане в сравнение с предишната година, към края на юни то е наваксано. Добра вест е, че през юни по-голямата част от инвестициите са били в дялов капитал. Освен това данните на Българската народна банка (БНБ) са предварителни и предстои да бъдат ревизирани, като в повечето случаи ревизиите са в посока нагоре. Наблюдава се обаче и съществен отлив на инвестиции от най-големия ни търговски партньор Германия.
Повече инвестиции в дялов капитал през юни
След срива от месец май, когато инвестициите се смъкнаха до едва 35.3 млн. евро, през следващия месец тенденцията се обръща. Стойността на преките чужди инвестиции през юни достига 178 млн. евро спрямо 127.8 млн. евро през юни 2014 г. Особено добра новина е, че през този месец по-голямата част от средствата са били вложени в дялов капитал (107.1 млн. евро). Така през първото полугодие инвестициите в дялов капитал достигат 169.8 млн. евро. Именно придобиването на дялове от капитал в български компании представлява дългосрочна инвестиционна цел, защото по принцип излизането от този тип инвестиции отнема повече време, отколкото изтеглянето на средства, предоставени като вътрешнофирмени заеми. Въпреки това за цялото шестмесечие огромната част (68.7%) от всички инвестиции си остават в дългови инструменти, т.е. под формата на кредити, отпуснати от чужди компании на български фирми, в които имат участие.
Почти няма промяна при инвестициите в реинвестиране на печалба: през януари - юни 2015 г. те са били на стойност 80.5 млн. евро спрямо 81 млн. евро през първото полугодие на миналата година. При имотите обаче се наблюдава голям срив - в сектора са насочени едва 17.5 млн. евро в сравнение с 64.8 млн. за същия период през 2014 г.
По географска структура Холандия продължава да бъде далеч пред всички други държави като най-голям източник на инвестиции - 567.3 млн. евро. Това е трайна тенденция и се обяснява с това, че в Холандия има правна форма, наречена B.V., и всички компании под такава регистрация на практика са офшорни. Собствениците на много от големите български фирми са регистрирани именно под тази форма заради данъчните облекчения. Други страни, откъдето основно идват инвестиции в България, са Австрия, Норвегия, Белгия и Великобритания. За сметка на това за периода се вижда нетен отлив на инвестиции от Германия в размер на 295.6 млн. евро. Изтеглянето на инвестиции е под формата на дългови инструменти, което означава, че немски фирми са си върнали кредити, които са отпуснали преди на свои дъщерни дружества в България.
Пречките пред инвеститорите
В началото на август правителството одобри анализ за пречките пред чуждите инвеститори. В него са посочени 10 проблемни области, които трябва да се подобрят. Те са свързани с често променящото се законодателство, несъгласуваност на административните процедури, процедурите по издаването на разрешителни за строителство, лошото състояние на пътната инфраструктура, липсата на специалисти, ниската ефективност на правната рамка за разрешаване на спорове, корупцията и други. Работни групи ще трябва да предложат конкретни мерки за преодоляването на тези пречки до края на януари 2016 г.
3 млрд. лв. по старите еврофондове трябва да се усвоят за 4 месеца. Администрациите, които управляват оперативни програми, ще трябва да работят ударно през настъпващите месеци, за да не загубят средства за стария програмен период. До края на годината по оперативните програми следва да се разплатят близо 2 млрд. лв. от ЕС, други 1 млрд. лв. чакат да бъдат усвоени по програмата за селските райони. Крайните срокове по отделни мерки вече настъпват, като най-напрегнат е графикът в земеделието. Това става ясно от отговор на екипа на вицепремиера Томислав Дончев за реда за приключване на стария програмен период.
По данни на МФ по оперативните програми към края на юли са разплатени 5.67 млрд. евро от общо 6.6 млрд. евро финансиране, без националния принос, тоест остава да бъдат разплатени близо 941 млн. евро. За сравнение от началото на годината до юли, т.е. за 7 месеца, са разплатени 576 млн. евро.
При земеделската програма графикът е още по-критичен. В края на юни Държавен фонд "Земеделие" обяви, че по селската програма остават да се усвоят 1 млрд. лв. От фонда вече обявиха, че част от служителите ще се командироват по региони, за да се работи по-бързо и на място. Първият краен срок по ПРСР вече изтече - за изпълнение на проекти по стратегията за развитие на местни инициативни групи. След 30 юли по тези проекти не могат да се реализират дейности. Изключение от този срок ще бъде направено само за проекти, в които има включени строителни дейности, и проекти за възстановяване на горския потенциал, като тук срокът ще бъде изтеглен до 15 септември. След броени дни - в края на август, изтича и срокът за изпълнение на проектите за междутериториално и транснационално сътрудничество по селската програма.
15 септември е крайната дата за изпълнение на проектите по всички останали мерки на селската програма. Бенефициентите имат един месец след този срок да подадат заявка плащане - до 15 октомври 2015 г. Освен тези крайни срокове те трябва да спазват и залегналите в конкретните договори срокове за изпълнение на дейностите, припомнят от МС. Проблем при тези проекти са и местните избори - като най-рискови за загуба на средства се сочат именно проектите на общини по отделни мерки на ПРСР.
Скъсен е и графикът за изпълнение на проекти по програмата за развитие на рибарството. Тук по много от мерките крайният срок е 31 август, въпреки че ЕС допуска изпълнението да продължи до края на годината. Има възможност за удължаване на тези крайни срокове и уеднаквяването им с официалния краен срок по тази програма - 31 декември, коментират експерти.
По останалите оперативни програми бенефициентите могат да извършват разходи до края на годината. Министерствата ще имат три месеца срок - до края на март 2016 г., за да проверят разходите и да ги препратят за сертифициране на финансовото министерство. През цялата 2016 г. ще текат проверки, а окончателните доклади за стария програмен период ще са готови едва в началото на 2017 г.
Средната сума за втора пенсия мина 2000 лв. Малко над 2072 лв. е средната сума по индивидуалните партиди на хората, осигурени в универсален пенсионен фонд. От края на миналата година тя е нараснала със средно 32 лв. Частните фондове управляват активи за над 8.7 млрд. лв. Това показват последните данни на Комисията за финансов надзор за дейността на дружествата за допълнително осигуряване. Всеки месец по 5% от вноската за пенсия на родените след 1959 г. отиват в универсален пенсионен фонд.
Натрупаното по индивидуалните партиди варира значително между фондовете, освен това от изчисленията са изключени кухите партиди, по които не се правят вноски. Така в някои от фондовете средната натрупана втора пенсия е 2448 лв., а в други наполовина на средното - 1047 лв. Натрупаните суми зависят от това на какви пари се осигуряват хората, както и продължителността на внасяне на осигуровки, дали има прекъсване и др.
Само за шестте месеца брутните постъпления в деветте фонда са близо 556 млн. лв. За шестте месеца на миналата година брутните вноски бяха 432 млн. лв. Сумата тази година е по-голяма и въпреки факта, че от януари Националната агенция за приходите задържа вноските на всички млади хора, които започват да работят на трудов договор, но не са избрали фонд. Така над 7000 младежи са ощетени, защото парите им се удържат, но не носят доходност. С последните изменения от края на юли в Кодекса за социално осигуряване НАП ще започне отново да преразпределя служебно между фондовете парите за втора пенсия на младите. За да се случи това обаче, трябва да се приемат и съответните наредби. Първата вече е пусната за обществено обсъждане, в момента би трябвало финансовото министерство да подготвя другите нормативни документи. От МФ не отговориха конкретно кога ще може да се избира между осигуряване изцяло в НОИ и в частен пенсионен фонд. Възможно е това да стане наесен.
Според данните в универсален фонд се осигуряват близо 3 467 000 българи. Според Националния статистически институт обаче работещите у нас са малко над 3 млн. души. Разликата се дължи на факта, че веднъж разкрити, партидите в универсалните фондове не се закриват никога, тоест дори и в тях да не се правят никакви вноски, те продължават да се водят.
Приходите на дружествата са близо 88.5 млн. лв. за шестте месеца на тази година, или с 15 млн. лв. повече от полугодието на 2014 г. По-голямата част от приходите - близо 71 млн. лв. - са от таксите и удръжките, които фондовете правят върху парите за втора пенсия. В момента от всяка вноска ни се удържат 5%, а веднъж годишно и по 1% инвестиционна такса върху натрупаните активи. Малко над 5 млн. лв. са приходите от управление на собствените средства. Нетната печалба на фондовете е стигнала 34.5 млн. лв., или с 25 на сто повече от преди година.
От догодина започва символично намаление на таксите - за 2016 г. фондовете ще ни удържат съответно 4.5 на сто от вноската и 0.9% инвестиционна такса. През 2019 г. първата такса трябва да е паднала на 3.75%, а втората - до 0.75%.
Суперзимата ни заобикаля. Суперзима в Северна Европа прогнозираха учени от НАСА заради високата активност на Ел Ниньо. За България няма такива данни, напротив - всичко трябва да е в нормата, обясни синоптикът Симеон Матев. Често когато в тази част на континента е много студено, у нас е топло, добави той.
Лют мраз във Великобритания и Скандинавието, разрушителни бури в САЩ и Канада, кални свлачища в Южна Америка и убийствена суша в Южна Азия - това е хаосът, който ще донесе затоплянето на Ел Ниньо, смятат от НАСА.
Феноменът се появява на всеки 2 до 7 г. На места температурата вече е над рекорда от 1997 г., когато Ел Ниньо бе много мощен. Тогава бедствията по света взеха 23 000 жертви.
Интензивни валежи до 30 и дори 50 литра на квадратен метър се очакват в четвъртък и петък в Централна и Североизточна България. За това предупреди синоптикът от TV-MET Симеон Матев, след като от началото на седмицата 40-те дни жега и суша свършиха и вчера се изляха първите дъждове. В Западна и Централна България са паднали между 10 и 20 л на квадрат.
"Това са нормални количества, без особени щети. Вали силно, но за кратко. Възможно е тук-там да се образуват по-големи локви или затлачвания, които предизвикват проблеми, но те са с локален характер", обясни Матев.
До края на вчерашния ден захлаждането и валежната зона се изместиха на изток. Силна градушка удари Карнобат и Айтос следобед.
И днес дъжд ще има повече в Североизточна България, но очакванията са за 5-10 л/кв. м. Над западните и централните райони пък ще е слънчево до обяд. След това ще се заоблачава, но ще превали само над планините за кратко. Подобно време ни очаква и в сряда - с повече слънце на запад, и облаци и кратки валежи над Източна България и планините. Температурите във вторник и сряда ще бъдат между 25 и 30 градуса, в крайните южни части на страната - до 33.
В четвъртък и петък обаче идат по-интензивни валежи, вероятно придружени с гръмотевици. Тогава се очакват от 30 до 50 литра на квадрат. Това е много, ако се излее наведнъж, предупреди Матев. Метеоролозите обаче очакват валежите да са по-продължителни, а не кратки и интензивни, затова не следвало да има проблеми в страната като цяло. На отделни места обаче има риск да прелеят реки.
В края на седмицата ще има и понижение на температурите. В петък се очакват максимални едва до 23-28 градуса.
В събота вече ще има повече слънце, но въпреки това в следобедните часове над Източна България и в планините отново ще превали. По-сериозно стабилизиране на времето може да очакваме към неделя и в началото на следващата седмица, когато ще бъде по-слънчево и по-топло.
Горещото време свърши. Досегашните високи температури от 35 до 38 градуса най-вероятно ще имаме отново чак в средата на следващата година, каза Матев. Сезонът на морето обаче продължава.
В отделни дни температурите могат и да минат 35 градуса, но нощите вече са дълги и по-хладни, така че най-горещото време за годината приключи, обясни синоптикът.
Рано е в края на лятото да се прогнозира каква ще е зимата, макар подобни теории да се появяват ежегодно. Те невинаги са верни, скептичен бе той към новината за суперзима в Северна Европа.
Путин от Крим: Ще развиваме отношения с България, нищо че е в НАТО. Отказът на България от "Южен поток" и членството ѝ в НАТО не означават, че Русия ще скъса отношенията си с тази страна, заяви Владимир Путин в Крим, предаде ТАСС.
Руският президент участва в заседание на президиума на Държавния съвет в Ялта.
Русия не се тревожи от членството на България в НАТО и Москва ще продължи да си сътрудничи със София, каза Путин.
"Членството на България в НАТО е свършен факт, но не може да се каже, че той ни безпокои. Не знам доволна ли е от това самата България. Но решението е взето, това е суверенен избор на българския народ, ние се отнасяме към него с уважение и ще работим с България независимо от всички трудности, свързани с реализирането на проекти, в това число и в областта на енергетиката като "Южен поток", изтъкна руският президент.
Путин отбелязва, че осъществяването на този проект е било изгодно за българската икономика, но ръководството на страната се отказало от него.
"Това не значи, че няма да развиваме отношения с България Напротив, Русия смята тази страна за много близка духовно и исторически и възнамерява да развива отношенията си с нея във всички направления", заяви руският президент.
Дизелът у нас най-скъп в целия Европейски съюз. Дизелът в България е най-скъп в целия Европейски съюз преди облагането му с акциз и ДДС, по данни на сайта energy.eu, който обобщава информация за горивата от всички страни членки.
Според европейския сайт към 12 август стойността на дизела, включваща цената на производител или вносител, плюс търговската надценка по бензиностанциите е била 0,658 евро.
Това е с 23,92% над средната цена в общността от 0,531 евро. Заради по-високи данъци и такси обаче в 11 държави от ЕС дизелът по бензиностанциите е по-скъп, отколкото в България.
При масовия бензин А95 положението е подобно - стойността без данъци и такси в България е петата най-висока в целия ЕС. При добавяне на налозите обаче цената се оказва сред най-ниските по бензиностанциите в Европа.
От Българската петролна и газова асоциация коментираха пред „Труд", че не могат да дадат никаква информация, тъй като в момента Комисията за защита на конкуренцията прави секторен анализ.
Големите вериги бензиностанции също отказаха да коментират.
Нафтата у нас е сред най-скъпите в ЕС още от март тази година. Тогава цената беше четвъртата най-висока в общността и заради това вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев поиска спешна проверка от КЗК. Резултатите от нея така и не бяха огласени.
От КЗК коментираха вчера пред „Труд", че са предали резултатите от проверката на 31 март на вицепремиера и само той може да ги огласи. „Труд" зададе вчера по имейл въпрос на вицепремиера за резултатите от проверката, но до редакционното приключване на броя не получи отговор.
В резултат на проверката обаче антимонополистите са започнали пълно разследване на пазара. Те проверяват дали няма картел между участниците или злоупотреба с господстващо положение.
През последните две седмици цената на бензина и дизела у нас непрекъснато се променя, като ту пада с 2 до 4 стотинки, ту се вдига с толкова. На международните пазари ситуацията с петрола е коренно различна - цената му продължава да пада вече седма поредна седмица, като американският лек петрол се смъкна до 42,09 долара за барел с доставка през септември.
Анализаторите твърдят, че тенденцията ще е устойчива. По данни на експерти, ако това падане на цените продължи, макар и със закъснение това ще се отрази и на цените на едро и дребно у нас.
По-голяма част от българските бензиностанции купуват горивата си от рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас", останалите внасят количества от Румъния и Гърция. Цената в Гърция обаче е третата най-скъпа в ЕС, сочат данните на energy.eu, Румъния е по средата в класацията.
Кметове фалшифицират знаци заради гонките по улиците. Кметовете на селата в община Велико Търново и полицията ще пресичат съвместно незаконните гонки и ще предприемат мерки за ограничаване на катастрофите. Инициативата е на председателката на Сдружението на кметовете и кметските наместници "Янтра 2001" Благовеста Факирова.
"Още щом научих за трагедията в Лесидрен, реших да организирам среща на кметовете с полицията. Сбирката е насрочена за сряда", съобщи Факирова. Тя уточни, че на срещата всеки управник ще докладва дали в неговото населено място има гонки и въобще какви проблеми има с лоши шофьори. "Възнамеряваме да картотекираме районите, където се провеждат опасните състезания, както и рисковите пътни участъци. От МВР се ангажираха, че на тези места ще има засилено полицейско присъствие", добави Факирова.
Кметовете ще провеждат разговори с шофьорите на автомобили и мотори, както и с родителите им. Освен това почти всеки ден по местните радиоточки ще се излъчват съобщения за рисковете от незаконните надпревари, както и за наказателната отговорност, която заплашва участниците в тях.
Председателят на Асоциацията на българските села Борислав Борисов пък сподели, че започва кампания за набиране на средства за поставяне на знаци с ограничение на скоростта до 30 км/час. Новите табели ще бъдат раздадени на кметовете по селата, за да ги поставят на рискови участъци.
"Тази година броят на пътните инциденти, на ранените и загиналите рязко се увеличи. Заради това на много места в страната управниците са принудени на ръка да преправят знаците с ограничение от 50 км на 30 км. Позволяват си корекции с лепенки или боя, въпреки че е незаконно, но целта е да се предотвратят катастрофите", каза Борисов.
Той разказа, че имало селища, където местните управници с блажна боя изписвали предупредителни послания върху асфалта.
БЧК плаща наема на бежанци. БЧК ще плаща за близо година наема на бежанците със статут, ако те излязат на външни адреси. Споразумение за това е сключено между Държавната агенция за бежанците и БЧК от 22 юли тази година. Споразумението още не е изчистено в детайли, съобщи Минка Мечеринкова, началник на хасковския клон на БЧК. Звеното реално ще осъществява стиковката с двата лагера в региона - Харманли и Пъстрогор.
Основната идея е БЧК ще плаща наемите до юни 2016 година. При това в този град, в който пожелае да се засели чужденецът с получен статут на бежанец.
„Той може да е бил в лагера в Харманли, но ако иска да живее в София, не може да го спрем и ще му плащаме наема" изясни Мечеринкова. Не е ясно обаче по колко пари ще се отпускат на човек дали пълния наем или някаква сума, над която бежанецът ще си доплаща сам. Иначе всеки от тях ще наема мезонет, под сурдинка коментираха редови служители от БЧК. Този детайл по споразумението обаче още не е уточнен. Знае се само, че парите са европейски. Това са 1 350 000 лева, отпускани от ЕК на България във връзка със спешни мерки по поемането на бежанския натиск по външната граница на ЕС, каквато се явява границата на България.
По изчисленията на ДАБ към момента 800 бежанци, домуващи в лагерите, са със оформени статути и реално вече не трябва да пребивават там. В действителност 25%, или всеки 4-ти в камповете, продължават да стоят в бежанските лагери дори и с готови документи, защото престоят и храната им излиза безплатно, а наемането на квартира струва пари. Ненормалното положение сериозно ограничава капацитета на камповете да приемат нови чужденци при очакваната нова вълна нелегални имигранти.
В различни периоди от съществуването на най-големия лагер в страната, този в Харманли, до 1/3 от списъчния му състав е запълнен със сирийци, които имат статути, но продължават да стоят вътре и да се хранят на държавната ясла, възмущават се запознати с казуса. Към момента от 1600 души списъчен състав в Харманли 309 са с готов статут, но без да проявяват ни най-малка охота да излязат зад стените на лагера. Това откровено вбесява целия персонал на регистрационно-приемателния център.
„Вдигаха сума ти бунтове да им оправяме по-бързо документите. Искали да бъдат сред свободните, да се почувстват хора, да си потърсят работа. Сега обаче сетят тук все едно са на хотел", бесен бе един от администраторите в Харманли. За проблема обаче признаха и потвърдиха и последните двама началници на лагера в Харманли - оз полковник Марко Петров и сменилият го тази година през пролетта Йордан Малинов.
Малинов съобщи, че вече са предприели спешни мерки по разчистване на „търтеите", които само заемат места. Макар че капацитетът на РПЦ Харманли наистина е изпълнен само наполовина, бум като миналогодишния през август и септември ще препълни лагера за нула време, подчертаха ръководителите му.
Тайни клиенти дебнат „копърките" по курортите. Масови нарушения на такситата по морето са установили проверките на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, които стартираха в началото на активния летен сезон. Досега са съставени десетки акта на стойност от 200 до 500 лв., съобщават от агенцията и уточняват, че проверките продължават по цялото Черноморие.
Повече от месец инспектори на регионалното представителството на агенцията и представители на автомобилна администрация във Варна са правили проверки на такситата, които се движат между летище Варна и курортните комплекси "Златни пясъци" и "Св. св. Константин и Елена". За да установят какво е реалното качество на услугата, на държавните служители се е наложило да се представят за клиенти. Проверката е направена по самосезиране след публикация в немския в. "Билд", чийто репортер посети преди време морската ни столица и при направен от него експеримент се наложи да плати между 49 и 245 лева за пътуване от аеропорта до хотел в "Златни пясъци".
При инспектирането на таксиметровите автомобили от „тайни клиенти" е установено, че има нарушения по Закона за измерванията. В единия от случаите инспекторите са установили използването на апарат с променено съответствие на одобрения тип, съобщават от ДАМТН. Към него е намерено допълнително монтирано устройство тип "помпа", което променя показанията на апарата. На водача е съставен протокол за задължителни предписания за преустановяване употребата на описания електронен таксиметров апарат. Предстои съставяне и на акт за установяване на административно нарушение.
В друго такси пък е открит технически неизправен апарат, който при контролното измерване e дал грешка от плюс 19%.
Инспекторите обещават, че измамниците в този бранш ще получат максимални санкции за грубите нарушения.
Междувременно стана ясно, че инспекторите по Южното Черноморие в курорта "Свети Влас" са се натъкнали на таксиметров автомобил без табелка „такси", който превозвал пътници с изключен касов апарат. „Тайните клиенти" заявили, че превозната цена била договорена устно, а наближавайки "Свети Влас", 60-годишният шофьор забелязал служебния автомобил на ДАИ и вместо да спре, тръгнал да обикаля града.
От агенцията призовават всички граждани, които имат съмнение за неточно измерване, да подават жалби директно във ведомството.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |