Кабинетът залага бомба с цените на горивата за отопление. В деня, в който премиерът Бойко Борисов изнесе страховити данни за злоупотреби по бензиностанциите, Министерството на финансите заложи нова "бомба". То публикува проект за промени в Закона за акцизите, който предвижда от Нова година колосален скок на ставките за горивата, които се използват за отопление. При газьола и керосина става дума за близо 13 пъти увеличение. Това би било тежък финансов удар за всички граждани, болници, училища, детски градини, които използват такива горива за отопление. Освен това вдигането на данъци винаги води до стимулиране на контрабандата.
Според мотивите на МФ сега заради ниските акцизи горивата за отопление са много евтини и затова на някои бензиностанции ги продават вместо по-скъпите автогорива, което е крупна измама. В сряда премиерът обяви, че не само ни лъжат с количеството, но и ни пълнят колите с всякакви коктейли, дори с "терпентин". И точно заради това нареди в срок от два дни да бъдат сменени пломбите по бензиноколонките в цяла България.
Логиката на проекта на МФ е, че ако акцизите на горивата за отопление и за автомобилите се изравнят, подмяната ще се обезсмисли и търговците ще спрат с измамите. Сега например ставката за автогазьола е 645 лв. на 1000 литра, а за газьола за отопление е само 50 лева. Заради по-ниския акциз горивата за отопление задължително се маркират и се доставят по специален ред с удостоверяване на предназначението. Едва тогава може да се ползват намалените ставки.
С проекта на МФ обаче държавата всъщност признава, че не може да контролира петролния пазар и търси спасение в извънредни фискални механизми. Само че ако планираното изравняване на акцизите се случи, това ще е тежък финансов удар за гражданите, болниците, училищата, детските градини. Според проекта ставката за газьола и керосина трябва да скочи от 50 на 645 лв. на 1000 литра, за тежкото гориво - от 50 лв. на 400 лв. на 1000 кг, за втечнения нефтен газ - от 0 лв. на 340 лв. за 1000 кг. При това с такива ставки бедната България ще се нареди сред държавите в ЕС с най-високи акцизи, а неплащането им ще стане особено изгодно за контрабандистите.
Вчера от финансовото министерство не представиха по-детайлна оценка на ефекта от евентуално вдигане на ставките. Не е ясно нито колко домакинства и институции ще засегнат промените, нито какъв ще е ефектът върху приходите в бюджета. От МФ обясниха само, че с маркираното гориво редовно се извършват злоупотреби заради ползването му не по предназначение. Дори и когато горивото е за отопление, крайните доставчици не усещали по-ниските акцизи, защото продавачите слагали високи търговски надценки, изтъкват от министерството.
Близо 1/3 от училищата у нас, които ползват нафта за отопление, ще трябва да посрещнат по-високи разходи. В регистъра на обществените поръчки в момента има обявена поръчка от СОУ за доставка на 240 000 литра за три отоплителни сезона. Сметките показва, че при сегашните ставки училището ще трябва да плати 12 000 лв. за акциз, а след ръста - 154 800 лв. Здравеопазването също ще пострада от поскъпването, защото част от болниците се отопляват на нафта.
93% от панелките не напират за безплатното саниране. Програмата за безплатно саниране на стари и големи жилищни блокове привлече огромен интерес, но резултатите все още са повече от скромни. Както е известно, правителството е заложило 1 млрд. лева за оздравяването на над 20 000 панелки. Но до момента има 1 завършена сграда в Благоевград и към 1400 подписани договора за обновяване - както показва регистърът на Българската банка за развитие (ББР), която осигурява финансовия ресурс. Така излиза, че до момента само около 7% от "избираемите" блокове са стигнали до подписване на договори. А останалите 93% или не се интересуват от програмата, или обитателите им не могат да се разберат и да вземат решение за включване. Има и случаи, когато съседите от блока са създали необходимото сдружение и са го регистрирали в общината, но не са подали заявки за финансиране, защото откриват неясноти в документацията.
Преди две седмици блокът в Кърджали, който първи реши да се включи в програмата, обяви, че се отказва - хората открили, че според документацията, ако в хода на обновяването дори един апартамент откаже достъп на строително-ремонтната бригада договорът за безплатно саниране се разваля и целият блок ще трябва да плати извършените работи. От строителното министерство по този повод коментираха само, че при всеки договор си има рискове и съответно неустойки.
Последните сдружения, одобрени за саниране по правителствената програма, са в Пловдив, Хасково, Бургас и Плевен. Подадените заявления за финансиране са около 1500. За отпускането на парите за саниране ББР сключва тристранни договори с кметовете, които представляват сдруженията на собствениците, и с областните управители, които слагат подписи като представители на държавата. Договорите са индивидуални за всеки проект. Парите се превеждат по специално разкрити сметки в банката.
ББР вече договори получаването на почти целия ресурс от 1 млрд. лева с финансови институции. За да стане това, Банката получи държавна гаранция, записана в закона за бюджета за тази година. Сградите с одобрени заявления за кандидатстване получават 100% безвъзмездна финансова помощ. Сдруженията на собствениците нямат никакви финансови ангажименти или задължения към ББР - тези сдружения ще бъдат създадени единствено за целите на програмата, уверяват от банката.
Пловдивската спортна зала погълна 50 млн. лв. И Пловдив вече е в дългата редица на градове, които до дни ще имат спортна зала, построена с публични средства. Общо цената е 49 млн. лв., твърдят от общината, а парите са основно от държавния бюджет. Операцията за довършване на обекта - от груб строеж до готова зала, е струвала почти 40 млн. лв. Парите са взети от класическия вече строител на такива съоръжения - "Главболгарстрой". Състезанието е било с един участник, който е бил в консорциум с любимата на управляващите през последните години "Водстрой 98". Първоначалният договор е обраснал с две директни допълнителни плащания за почти 10 млн. лв.
Осемгодишен строеж
Градежът започва през далечната вече 2007 г. като получастна инициатива - голям общински терен за жилища и на една трета от него - зала. За две години обектът стига до покрив. Следва няколкогодишен застой и уговорка през 2011 г. държавата да вземе процеса в свои ръце. Тя отпуска пари и община Пловдив изкупува терена от 12 декара и незавършения обект срещу 7.8 млн. лв. Същинското харчене започва преди три години.
Състезанието започва с една поръчка с един кандидат - "Металстрой АМС". Срещу 3.2 млн. лв. компанията, която и преди това е била ангажирана с обекта, е трябвало да достави и сложи покрив и да разчисти и обезводни обекта. Общината междувременно сменя концепцията си и вместо колодрум решава залата да е за различни спортове, както вече е модерно в България.
Колодрум без писта
Така стигаме и до избора на довършител. През януари 2013 г. общината получава само една оферта: от консорциум "ГБС - Спортен комплекс Пловдив", в който влизат две дружества на "Главболгарстрой" и "Водстрой 98". Ексклузивното участие, както винаги в такива случаи, си има обяснение - в критериите е записано кандидатът да има опит в строителството на две зали, едната от които голяма, и да са нови - построени през последните пет години. Конкретното условие е да е бил строен обект от 37 хил. кв.м за над 10 вида спорт - разбирай, столичната "Арена Армеец". Офертата на Пловдив е за 28.8 млн. лв. при прогнозна стойност 29.17 млн. лв., ако се съди по търсената гаранция. Задачата - от груб строеж залата да се докара до акт 15.
В началото на тези година идва и първото допълнително възлагане към консорциума. От документите в регистъра се вижда, че причината за добавката е "промяна в инвестиционното намерение", или по-конкретно "стоманобетони стълбища в зоната на колоездачната писта, стоманена носеща конструкция при фасада, отслабване с последващо укрепване на покривна греда и стълбища към помещения за ел. таблото" и смяна на системата за климатизация. Цена: 5.9 млн. лв.
Следва изненада. В първоначалната задача към ГБС за залата, която още по първоначална идея е за колоездене (все пак инвеститор тогава е колоездачното дружество "Цар Симеон"), не е предвидена писта за колоездене. Проектантът "Архцентър - А", започнал работата си през 2012 г., "открива" през януари тази година, че "е спешно да се организира, започне и завърши изграждане на писта за колоездене от дърво с конструкция в съответствие с изискванията за лиценз от Международната федерация по колоездене". Дни по-късно и строителят пише до кмета с въпроса "необходимо ли е изграждането на колоездачната писта (дървената конструкция) за подписването на акт - образец 15, тъй като този вид работа не е предмет на основния договор за строителство". Решението явно е позитивно и струва 3.1 млн. лв. Естествено, дадени на строителя без състезание.
Къде се изливат мръсни води в морето. Къпането на плажа в Лозенец днес беше забранено от Регионалната здравна инспекция в Бургас. Причината - замърсяване над нормите във водата. Били са открити колиформи - бактерии като ешерихия коли и други подобни, които могат да предизвикат остри стомашно-чревни инфекции, казват от РЗИ пред "Дневник".
Причините за това са известни отдавна - мръсната отпадъчна вода. В селото има пречиствателна станция, но летните месеци тя не смогва да преработва всичко. Заустването е в района на централния плаж, така че когато се надхвърли капацитетът на станцията, очевидно в морето се изливат непречистени мръсни води.
Кметът на Лозенец Мария Василева призна пред "Капитал", че проблемът е ясен от години. "Това, което трябваше да сме направили, а още не сме, е проектиране или разширение или аз не знам какво. Причините да не се случи са финансови. Общината отдели 200 хил. лв тази година за предпроектни проучвания, но тъй като кметът на община Царево движи тези въпроси, аз мога само да поставям темата на дневен ред, аз нямам кой знае какви други правомощия. При последната ни среща по този въпрос, той каза че предстои промяна на закона за водите и бенефициенти по проектите ще станат само ВиК дружествата", казва Василева. Тя казва, че е радостна донякъде, че се е стигнало до затваряне на плажа, тъй като този "огромен удар" ще допринесе за незабавно стартиране на нов проект за станцията.
Предвид колко време отнема проектирането и строежа на нова станция, този сезон ще е изгубен за "Лозенец" и в селото ще трябва да се надяват такава съдба да не сполети и следващия. Но те далеч не са единствената мръсна "бомба" по черноморския бряг.
Мръсната дузина
Преди две седмици "Капитал" поиска от МОСВ координатите на местата, където изливат мръсните си води всички крайморски общини. След като ги съчетахме с данните от басейновите дирекции, получихме карта на мръсните води, които стигат до морето. На тази карта има освен черноморските и околните общини и всички промишлени предприятия, които имат пречиствателни станции (червените точки са общини без пречиствателни станции, жълтите - такива със, сините са предприятия, а зелените - почивни комплекси). Водата, която излиза от много от тях, е пречистена и безвредна. Но не винаги и не навсякъде.
Лозенец е само едно от местата, където водите се изливат близо до плажа. В "Русалка" например, мръсните води също се изливат непречистени в морето. В Албена пък се изливат на 120 метра навътре в морето, отново не напълно пречистени, тъй като станцията не може да смогне на броя туристи. Претоварването на пречиствателните станции е факт и в други курорти - "Златни пясъци" и "Елените" например. Това значи, че често отпадните води не могат да бъдат пречистени и се изливат в морето. Тъй като проблемът е особено сериозен в "Златни пясъци", там по спешност е пуснат проект за дълбоководно заустване, който трябва да заработи от догодина.
Созопол също представлява огромен проблем, заради десетилетната сага със станцията за пречистване на отпадъчните води. Там по думите на МОСВ, непречистените води се изливат директно до новия кей на пристанището. Тъй като съседният Черноморец трябва да е към същата станция, там непречистените води също се изливат в морето - в залива "Вромос".
Ахтопол е друго място по морето, което все още няма пречиствателна станция. Там поне мръсните води не се изливат директно на плажа, а на 1 км. югоизточно от града. Но във Варвара и Синеморец не е така - според МОСВ непречистените води от първото се изливат в Аязменското дере, което се влива в морето, а в Синеморец - директно до плажа.
С други думи, внимавайте с водата.
Гривни за бандити има, няма закон. Частна охранителна фирма следи с гривни, за да не избягат, 140 предсрочно освободени затворници и осъдени бандити на пробация. Фирмата G4S е подизпълнител на правосъдното министерство по проекта за електронни гривни, с които се пазят освободени бандити вече близо 2 години.
Други 42 осъдени престъпници пък се проверяват ежедневно или ежеседмично да не избягат със специално "гласово-ДНК", разказаха експерти от правосъдното министерство. Този вид гласова биометрия е една от най-модерните технологии за контрол.
Частната фирма, която към момента дебне престъпниците, е спечелила обществена поръчка за подизпълнител на правосъдното министерство. Правителството пък вече е одобрило обявяването на нов подобен конкурс за частна фирма, която да обслужва охрана с гривни и на арестанти.
Но за да влезе в сила законопроектът за модерна охрана на поставените под домашен арест, той трябва да бъде гласуван в парламента след лятната ваканция.
Още в началото на 2015 г. след серията от изчезнали подсъдими бандити от МВР, правосъдното министерство и прокуратурата поискаха допълнителен контрол с електронни гривни да бъде въведен и за част от арестантите, които имат повдигнати обвинения или са подсъдими, с тежки обвинения.
През пролетта по предложение на главния прокурор Сотир Цацаров и експерти от правосъдното министерство бе изготвен законопроект, според който всички арестувани за престъпления под домашен арест трябва да се следят с електронни гривни, за да не избягат или да не извършат друго престъпление. Този законопроект бе приет от Министерския съвет на 5 август т.г., но предстои да бъде гласуван от депутатите на две четения след лятната ваканция. Експерти прогнозираха, че това може да стане най-рано в края на септември или началото на октомври.
Ако новите текстове бъдат спешно приети от народните представители и се намери финансиране за техниката още от бюджет 2015 г., първите гривни на арестанти могат да бъдат поставени още в началото на ноември, прогнозират специалистите. Но това зависи от много процедури и финансиране, така че е по-вероятно новата мярка за охрана да бъде на практика въведена в началото на 2016 г.
Има два одобрени варианта за въвеждане на охраната с електронни гривни. Според едното предложение на правосъдното министерство в бюджет 2016 г. трябва да се отпуснат 5,5 млн. лева за купуването на 450 комплекта с гривни. С тях могат да бъдат наблюдавани 900 арестанти за 1 година, съобщиха за "24 часа" от правосъдното министерство. Според втория вариант първоначално трябва да се вземат под наем 150 устройства, с които могат да се наблюдават 300 бандити. Това ще струва 700 000 лв.
България трета като място за производство. България е третата най-перспективна страна, в която компаниите да изместят производството си, сочи проучване на "Кушман и Уейкфилд".
В класацията страната ни се изкачва с четири позиции спрямо миналата година. Така изпреварваме страни като Литва, ОАЕ и Естония, а преди нас са Виетнам и Тунис.
Компаниите определят по няколко критерия къде да изместят производството си, отчитат анализаторите. В една от графите са бизнес условията, където страната ни е оценена с 40% от общата оценка. Толкова получаваме и при показателя за разходи, в който се отчитат цената да се изгради нова база на предприятието и регистрирането му, ниските данъци, евтината работна ръка.
Консултантите оценяват критерия риск на 20%. В него се разглеждат природните бедствия, икономическата стабилност, корпоративни и енергийни рискове.
Анализаторите обаче посочват, че въпреки привлекателността на страни като нашата голяма част от компаниите все още са фокусирани върху по-доказаните пазари предвид големите размери на инвестицията в нов завод.
В класацията България е поставена в група, в която участниците отскоро са определени като добри дестинации за базиране на производството.
В отделен списък са 30-те водещи производствени дестинации. Там лидер за поредна година е Малайзия, следвана от Тайван и Китай. На четвърта позиция е САЩ, а в челната десетка се нарежда още Южна Корея, Канада, Сингапур, Турция, Тайланд и Индонезия, които отдавна са се доказали като перспективни.
Сред водещите производствени дестинации са Япония, Полша, Филипините, Мексико, Русия, която обаче се срива с девет позиции в класацията, Холандия, Швейцария, Франция, Германия и др.
Фекални води затвориха плажа на Лозенец. Къпането в морето на Централния плаж на Лозенец е забранено, съобщи вчера от Министерството на здравеопазването. След вземане на две последователни проби от водата е установено наличие на бактерии като ешерихия коли над допустимите стойности.
„Това означава, че в морето се вливат фекални води, т.е. има риск не само от чревни инфекции, но и от хепатит А и дизентерия", посочи пред „Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Принципно солената вода не е подходяща среда за развитието на бактерии, но факт е, че те са открити.
Лозенец в момента гъмжи от туристи, предимно български. Доста от тях се оплаквали от стомашно разстройство, гадене и повръщане. Не е ясно дали неразположенията са предизвикани от морската вода, но експерти на РЗИ призовават почиващите да стоят далеч от вълните.
„От сутринта при мен идват хотелиери. Всички са притеснени заради забраната за къпане. Това е неприятно за туризма ни, защото сме в пика на сезона и имаме много гости", каза пред „Труд" кметицата на Лозенец Мария Василева. Според нея един от проблемите е пречиствателната станция, която е с малък капацитет. "Тя е отпреди 30 г. и е възможно проблемът да идва оттам", каза Василева.
"Здравето на хората ни е най-важно, затова излязохме със заповед за затваряне на плажа", обясни д- р Георги Паздеров, шеф на РЗИ-Бургас. Проверката била разпоредена лично от областния управител Вълчо Чолаков, след като при него завалели жалби, че водата в Лозенец е мръсна и има много заболели.
Мярката за къпането забранено е временна - докато се установи подобряване на микробиологичните показатели.
Според анализите на водите за къпане у нас, направени от МЗ, водата край останалите плажове и водоеми в областите Бургас, Варна, Добрич и Разград е отлична. С оценка „добра" са водите край Офицерския и Попския плаж.
Банда алчни катаджии дадени на спецсъда. Спецпрокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу четирима бивши служители на столичния КАТ, които организирали схема за незаконни регистрации на автомобили. Бандата прибирала рушвети и давала редовни документи на коли с пренабити номера, на „подмладени" возила и др.
Пред спецсъда ще отговарят Цветелин Цветков, полицейски инспектор в „Пътна полиция" - СДВР и трима негови подчинени. Групата е действала от октомври 2012 до февруари 2013 г. В обвинителния акт е записано, че срещу "такса" от 500 лв. катаджиите регистрирали автобуси, произведени през 1994-1995 г., като излезли от завода през 2001 г.
Джип "Порше Кайен" бил вписан в регистъра срещу 400 лв. като „товарен" автомобил, за да се намали данъкът му. Бандата е получила 750 лв., за да регистрира микробус, който по документи бил „открит фургон", а на практика - хладилен. Мотоциклет „Хонда" пък получил документи, като в талона му били вписали данни на друг модел.
Корумпирани ченгета изядоха главата на полицейски шеф. Шефът на пловдивската полиция Пламен Узунов подаде оставка в сряда късно вечерта заради корумпираните си служители, опънали чадър над убиеца на пътя Милан Дивеков.
Скандалът с джигита, прегазил до смърт 63-годишния Димитър Димитров на 12 август, се разгоря, след като лично главният прокурор Сотир Цацаров подаде сигнал до вътрешния министър Румяна Бъчварова. В него се описва, че ченгетата не са задържали шофьора след инцидента не са му взели проба за дрога, вписали са го в протоколите само като свидетел, а не като извършител на убийството на пътя, и т.н.
Късно вечерта в сряда пък шефът на ОДМВР - Пловдив, Пламен Узунов подаде оставка, а Бъчварова му я подписа. Образувано е и дисциплинарно производство срещу полицай, който е опъвал чадър над Дивеков. На мястото на комисаря сяда Христо Разсолков, който до момента оглавяваше полицията в Благоевград. Той е известен в средите като спец по дрогата, тъй като няколко години оглавяваше сектор „Наркотици" в СДВР. На овакантеното място на Разсолков в Благоевград пък е назначен досегашният му заместник Росен Танушев, обявиха от МВР.
Междувременно вчера Апелативният съд в Пловдив реши да тикне в ареста Милан Дивеков с мотива, че той може да се укрие и да извърши друго престъпление. На съдебното заседание стана ясно, че едва 15 метра и 40 см спирачен път имало пред пешеходната пътека в лявата лента на бул. „Никола Вапцаров" в Пловдив, където 24-годишният шофьор помете с висока скорост пресичащия пешеходец. Пред магистратите окръжната прокуратура протестира домашния арест на Дивеков. След час и половина умуване съдия Юлиан Русинов реши да върне за постоянно зад решетките шофьора джигит.
„Отнеха ми книжката същата вечер. Следователят по делото каза да се прибирам у дома, а на другия ден да се явя в КАТ за разпит. Съжалявам за случилото се", заяви само пред съда Милан Дивеков. Този път той не направи опити да плаче в залата, а зад него седяха целите облечени в черно синът Йордан и снахата Мария на убития пенсионер.
„Искам следствието да си свърши работата. Обещал съм на близките си, че ще направя всичко възможно виновникът за смъртта на баща ми да влезе в затвора", каза почерненият син Йордан Димитров. Той разказа, че баща му е бил винаги много стриктен за колко време излиза извън къщи, тъй като се е грижел за болната си и напълно неподвижна съпруга. Вечерта на 12 август излязъл да напазарува, но закъснял. Тогава Йордан и жена му Мария се качили на колата и притеснени тръгнали да го търсят.
„Минахме по бул. „Никола Вапцаров" минути след катастрофата с нашата кола. Видяхме, че има блъснат човек, но изобщо не предположихме, че това може да е баща ни. Малко след това дежурният следовател от телефона на баща ми се обади и така разбрахме за смъртта му", каза още Йордан Димитров. „Скоростта убива. Скоростта е по-голям убиец от алкохола", коментира адвокатът на почерненото семейство Димитър Бозуков.
200 000 руснаци у нас от началото на годината. 200-хилядната виза от началото на 2015 година издаде консулската служба при посолството на нашата страна в Москва, научи „Монитор". Визата е за руския студент Павел Фелдман, който пътува до България с цел туризъм. По вече утвърдена традиция курортен комплекс Албена награди 200-хилядния руски гражданин. През тази година е на мода руските собственици на апартаменти у нас да печелят от българските си имоти по морето, като ги отдават под наем на свои сънародници.
Въпреки че през хотелиерите се оплакват от липса на руски туристи, гостите от федерацията пълнят чартърните и редовните полети до двете морски пристанища. Те пристигат тук, за да летуват в апартаментите си, а когато ги няма жилищата им са пълни с роднини и приятели. Гостите пристигат с ключове и ползват апартаментите вместо да ходят по хотелите, които тази година са скъпи за хората от средната класа в Москва заради обезценката на рублата. Руските форуми и социални мрежи изобилстват от оферти за почивка в частни руски квартири, които се намират предимно във Варна и Бургас, а бизнесът със собствени жилища по нашето Черноморие върви с пълна сила в момента. В момента апартамент от 124 кв.м може да се наеме на „есенни" цени от 900 - 1000 евро месечно. За по-малък престой дневният наем падна вече под 50 евро.
Междувременно става ясно, че цените по морето ще се свият с още 1/3 през септември. Безплатни нощувки при дълга почивка предлагат като бонус хотелите през септември, за да привлекат повече клиенти в края на сезона.
Евтиното море започва още в края на август с офертите last minute, които всяко лято се чакат от по-пестеливите туристи, които избират почивка в пика на сезона, но на изгодна цена. Освен това морето е по-топло, по-чисто и по-спокойно, без мъртво вълнение, вятър и вълни. Първото намаление на цените за този сезон хотелиерите правят от утре, като много от тях вече са пуснали офертите си last minute с по-изгодите пакети за почивка.
Собственикът на ДСК купува гръцки банки. Унгарската ОТП банк, която е собственик на Банка ДСК, е възможно да придобие някои от гръцките банки в България, Румъния или Сърбия. Това е заявил на брифинг в края на миналата седмица Ласло Бенчик, зам. главен изпълнителен директор на банковата група, цитиран от Ройтерс. Изявлението е направено в Будапеща след представяне на финансовите резултати на ОТП груп за второто тримесечие на годината.
Ако това се случи, финансовата група може да разшири присъствието си в България, където вече притежава Банка ДСК - втората по големина кредитна институция в страната.
Наскоро Юробанк (Пощенска банка, която също е с известно гръцко участие) купи клона на гръцката Алфа банк у нас. След финализиране на сделката Пощенска банка ще стане четвъртата по големина банка в страната според размера на кредитната и депозитната си база. С гръцки собственици у нас са ОББ и Пиреос банк.
При представянето на резултатите на ОТП груп беше отчетено, че за второто тримесечие на 2015 г. компанията излиза на печалба от 137,6 млн. щатски долара (32,2 млрд. форинта) при загуба година по-рано от 153,1 млрд. форинта и 1,9 млрд. форинта за първото тримесечие на 2015 г. На брифинга е станало ясно, че причина за загубите е кризата в Русия и Украйна, където групата развива сериозен бизнес.
"Виваком" иска "Телеком Сърбия". Десет компании, след които и българската БТК (с търговско име "Виваком"), са представили необвързващи оферти за покупката на "Телеком Сърбия", съобщи Министерството на икономиката на страната, цитирано от "Вечерни новости". Министерството е доволно от големия интерес към приватизацията на една от най-печелившите компании в страната, а премиерът на Сърбия Александър Вучич заяви, че телекомът няма да се продава насила, а само ако за него бъде предложена добра цена.
Според информация на специализирания сайт telecompaper.com необвързващи оферти са подали българският оператор Виваком, Deutsche Telekom, за който се спекулира, че иска да участва в собствеността на сръбския телеком чрез американски инвестиционен фонд, Telekom Slovenije, който е три пъти по-малък от сръбската компания и самият той е обект на приватизация, Advent International, Apollo Global Management, Mid Europa Partners, CVC Capital Partners, Novator Partners, Abu Dhabi Investment Authority, Turkcell, BC Partners, Colbeck Capital Management и големият руски оператор Mobile TeleSystems, който обслужва над 100 млн. потребители в Русия и региона. Документи за участие в процедурата е подала и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). За разлика от сега на търга през 2011 г., когато бяха обявени за приватизация 51% от акциите на "Телеком Сърбия", се яви само един заинтересован купувач - "Телеком Австрия". Заради предложената цена, която беше по-ниска от обявения минимум, след няколко удължавания на сроковете търгът беше обявен за неуспешен.
Telekom Srbija ("Телеком Сърбия") е лидер на сръбския пазар на мобилени и фиксирани телефонни услуги и интернет. Компанията се оценява на 1,5 млрд. евро, пише Bloomberg. Компанията е мажоритарен собственик на втория най-голям телеком в Босна - Telekom Srpske, както и на контролен дял в черногорския мобилен оператор M:Tel. През 2014 г. сръбската компания отчете ръст на консолидираната нетна печалба от 13,4% до 17,8 млрд. динара (148 млн. евро), а приходите от основна дейност са 122 млрд. динара (1 млрд. евро).
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |