Проверките свалиха цената на бензина. Бензинът и дизелът поевтиняха с 4-5 стотинки само за четири дни през изминалата седмица. Свалянето цените с по 1 стотинка на ден започна още в сряда, когато премиерът Бойко Борисов нареди масови проверки на броячите по бензиностанциите и подмяна на всички пломби. Той се усъмни и за картелно споразумение между търговците на гориво, които поддържат едни и същи цени с разлика от едва 1 стотинка, и поиска доклад от Комисията за защита на конкуренцията.
В неделя средната цена на масовия бензин А95 вече бе 2.24 лв. за литър, като в сряда се продаваше за 2.29 лв. А98 пък поевтиня от 2.50 на 2.45 лв. за литър, а дизелът - от 2.28 лв. на 2.24 лв.
Понижението на цените на горивата се очаква да продължи и следващите седмици, тъй като акциите по бензиностанциите стават на фона на силно поевтиняване на суровия петрол на международния пазар. В петък - 21 август, цената му се срина под 40 долара за барел, а средносрочната прогноза е стигне до 32 долара. Проверките на икономическото министерство и на Българския институт по метрология за изправността на бензино- и газоколонките в страната приключи в посочения от премиера срок.
За четири дни инспекторите препломбираха 10 862 разходомера в 741 бензиностанции в страната. При 87 от устройствата е установено, че отчитат по-голямо количество гориво, отколкото в действителност, или са с нарушена пломба. Отклонението между това, което показва броячът, и това, което се зарежда, е средно 10%.
Тези разходомери са запечатани и не могат да се използват, докато не се отстрани проблемът и се препломбират наново. Колко обаче от устройствата може да са били манипулирани електронно, инспекторите не са в състояние да установят.
Оказва се, че нормативната уредба не е предвидила подобен контрол от страна на Института по метрология. Затова министърът на икономиката Божидар Лукарски ще предложи тези дни нормативни изменения, които да пресекат възможността разходомерите да бъдат хаквани от сървърите в самите бензиностанции. Освен това икономическият министър ще поиска всички фирми, които извършват ремонтите по бензино и газоколонките, да бъдат подложени на сертифициране.
По наблюдения на Института по метрология при извършване на ремонти тези фирми поставят временни пломби до идването на инспекторите. В този период има възможност да се допуснат злоупотреби или манипулации, смятат инспекторите. Констатираните нарушения в над 60% от случаите са на малки бензиностанции, като техният брой достига 53, посочват от икономическото министерство. В големите вериги са открити отклонения над допустимата норма при 34 разходомера.
По искане на премиера Министерство на икономиката вече е представило и доклади за състава, функциите и структурата на двете ведомства, отговорни за контрола върху горивата - БИМ и Държавната агенция за метрологичен и технически контрол /ДАМТН/. БИМ отговаря за съответствието на бензино и газколонките, както и на нивомерните системи и спазването на метрологичните и технически изисквания към тях. ДАМНТ осъществява надзор по спазване на правилата и поддържане изправността на тези уреди.
1,88 млрд. евро от ЕС остават до Коледа. 1,88 млрд. евро от ЕС (заедно с националното съфинансиране) трябва да бъдат разплатени до края на годината, за да не загубим пари от Брюксел по първия програмен период 2007-2013 г. Това става ясно от официалните данни за усвоените средства от ЕС до края на месец юли. Оказва се, че за да усвоим всички пари от ЕС, всеки работен ден от август до декември трябва да се разплащат средно по 18 млн. евро.
По оперативните програми на ЕС, Програмата за развитие на селските райони и програмата за рибарство до края на юли са договорени 11,95 млрд. евро. Това е с 5,91% повече от общата сума на средствата по програмите, като целта на това превишение е дори някои от проектите да не се реализират, да не се загубят пари от ЕС. Договорените средства са повече от бюджетите на всички програми на ЕС, като най-голямо е това превишение по ОП "Околна среда" - с 21,5%.
Реално изплатените суми до края на юли са 9,4 млрд. евро (с националното съфинансиране), или 83,32% от общата сума на средствата по всички програми на ЕС. Същевременно реално получените средства от ЕС са на обща стойност 7,29 млрд. евро, което е 78,5% от парите, които се полагат на България за периода 2007-2013 г. Така остава да получим още 1,999 млрд. евро от ЕС, за да бъдат успешно усвоени всичките пари от Брюксел за първия програмен период.
Най-добре върви усвояването на парите по ОП "Развитие на човешките ресурси". До края на юли по нея са разплатени 1,11 млрд. евро, или 91,57% от бюджета на програмата. На следващото място с усвоени 1,59 млрд. евро, или 88,83%, се нарежда ОП "Околна среда". На следващите две места по усвояване на парите с много близък резултат от малко над 88% се нареждат ОП "Техническа помощ" и ОП "Конкурентоспособност", по които са разплатени съответно 50 млн. евро и малко над 1 млрд. евро. Разплатените до края на юли пари по ОП "Административен капацитет" са 153 млн. евро (84,8%), по ОП "Регионално развитие" - 1,34 млрд. евро (84%), а по ОП "Транспорт" - 1,56 млрд. евро (77,7%). По Програмата за развитие на селските райони вече са разплатени 2,49 млрд. евро (78,8%), а по програмата за рибарство - 62 млн. евро (64,6%).
Страховете за световния растеж удариха пазарите. Притесненията за забавянето на световния икономически растеж предизвикаха разпродажби на акции на всички големи капиталови пазари през миналата седмица, а в петък водещите американски и европейски индекси приключиха с по 3% спад. За Уолстрийт изминалата седмица беше една от най-лошите от 2011 г. насам. Въпреки че икономиките на САЩ и еврозоната засега не дават поводи за притеснения, причина за пазарния спад станаха данните за свиване на китайския индустриален сектор с най-бързия темп от глобалната финансова криза насам. Това увеличи нервността на пазарите относно растежа на втората най-голяма икономика в света, която и без това беше достигнала критични нива след изненадващата девалвация на юана. Рецесията в Бразилия също изнерви инвеститорите, които се насочиха към сигурни активи като злато и държавни ценни книжа. Тези опасения заедно с данните за свръхпроизводство натиснаха допълнително и цените на петрола.
Какво притеснява инвеститорите
Проучване за активността на индустриалния сектор в Китай показа свиване, което накара инвеститорите да се притесняват за евентуално влияние и върху САЩ. Пазарите допълнително са изнервени и от очакванията Федералният резерв да започне да повишава лихвите. До миналата седмица почти нямаше съмнения, че това ще се случи, но протоколът от последното заседание на Фед, проведено през юли, показа, че централната банка на САЩ има опасения за растежа в страната именно заради проблемите в Китай. Това се разчете като леко натискане на педала по пътя към вдигане на лихвите. В същото време макроданните показват добро здраве - безработицата е 5.3%, а продажбите на съществуващи жилища през юли са били на най-високото ниво от 2007 г. насам.
Очакванията за рецесия в Бразилия също натежават негативно на пазарите - прогнозата е БВП на най-голямата латиноамериканска икономика през тази година да се свие с малко над 2%. Промяната обаче е в очакванията за 2016 г. - ако през януари анкетите на бразилската централна банка показваха настроения за растеж, то сега те са за поредна рецесия.
"Напрежението в нововъзникващите пазари се натрупва, включително и заради очакванията Фед да повиши лихвите. Човек не може сериозно да мисли, че половината световна икономика може да се представя зле, без ефектите от това да започнат да се усещат и в другата половина", коментира пред Wall Street Journal Чарли Уилсън, мениджър в Thornburg Developing World Fund. В момента валутите на развиващите се държави страдат от най-рязкото обезценяване от времената на азиатската финансова криза през 90-те години. Сред най-големите губещи са бразилският реал, колумбийското песо и турската лира, които са изтрили над 20% от стойността си от началото на годината.
Масов спад
Новините от Китай удариха най-силно местните пазари - основният индекс на шанхайската борса се обезцени с над 4% в петък. Показателят изгуби над 11% през седмицата и се върна на нивата от борсовия срив през юли. По време на търговията хонконгският индекс Hang Seng спадна с 2.4%, а за цялата седмица загубите достигнаха 7.4%. Индексът на акциите от Азиатско-Тихоокеанския регион MSCI отстъпи с 2.4% за сесията и с 6.1 за седмицата, а японският Nikkei изгуби съответно 2.9 и 5.2%.
Пазарите в САЩ последваха тенденцията от Азия, като основните индекси спаднаха под средните си нива за последните 200 сесии. Dow Jones Industrial Average загуби 2.1% и се понижи до едногодишно дъно от 16 990.69 пункта в четвъртък. Това беше първото затваряне под 17 000 пункта от миналия октомври и най-голeмият еднодневен спад от февруари 2014 г. В петък сривът продължи с нови 3.12% и показателят достигна 16 459. S&P 500 също спадна с над 5% в последните два дни на миналата седмица и вече изтри всичките си печалби от началото на годината.
При отварянето на европейските пазари индексите на основните пазари Stoxx 50, FTSE 100, DAX и CAC 40 също спаднаха с по над 2%. Впоследствие загубите се ограничиха до около половин процент благодарение на данните за подобрение на активността в производствения сектор в най-голямата икономика в региона - Германия. В края на сесията обаче показателите на основните фондови пазари - Лондон, Франкфурт и Париж, приключиха на червено с около 3%.
Проверките установиха само 87 нередовни уреда по бензиностанциите. Българският институт по метрология (БИМ) е открил само 87 нередовни разходомера от общо 10 862 проверени през миналата седмица. Това съобщиха официално от Министерството на икономиката, които изпълниха "нареждането" на министър-председателя Бойко Борисов и посетиха 741 обекта из цялата страна (средно 15 уреда на обект), за да препломбират измервателните устройства. Незначителният брой на затворени разходомери (едва 0.8% от общия брой в страната) обаче се разминава с изказванията на премиера и на финансовия министър Владислав Горанов, според които бензиностанциите масово укриват продажби.
Предизвестен неуспех
Резултатът от проверките изглеждаше предизвестен. От една страна, търговските обекти предават данни към Националната агенция за приходите (НАП) в реално време и масовото укриване би било засечено много по-рано. От друга страна, подобно шумно оповестяване на акция с поставяне на конкретни срокове дава възможност на неизрядните собственици да приведат обектите си в съответствие със закона.
Цялата операция изглежда по-скоро шумна ПР акция. Въпреки че само през първата половина на август котировките на петрола сорт брент се сринаха със 17%, цената на горивата в България почти не мръдна надолу. И това, при положение че курсът евро/долар почти не се е променил за този период (това бе основното обяснение на производителите за "феномена" досега). Все пак правителствените активности имат ефект и той е, че дизелът и бензина поевтиняха с 8-10 ст. на литър в края на седмицата.
В прессъобщението на Министерството на икономиката се посочва още, че констатираните нарушения в над 60% от случаите са при малките бензиностанции - 53 разходомера. В големите вериги са открити отклонения над допустимата норма при 34 разходомера. Това опровергава друго твърдение, лансирано основно от Българската петролна и газова асоциация, където членуват големите търговци, че основно кражбите са при малките обекти. Статистиката показва ясно, че разликата като брой е нищожна.
Проблеми с рафинериите
По време на откриването на спортна зала в Смолян в неделя Бойко Борисов обяви, че тече проверка на ДАНС и прокуратурата срещу рафинерии, които в най-силните месеци, когато никой не слиза от колата си, са платили по-малко ДДС. Министър-председателят се закани тези компании да станат ясни, след като прокуратурата внесе документите в съда. "Ако мислят, че по този начин ще съборят бюджета и ще съберем по-малко - не. Ще съберем много повече", закани се Борисов.
Той не уточни за кои рафинерии става въпрос. Проверка на "Капитал" показва, че има три - "Лукойл Нефтохим" (приходи за 2014 г. от 6.5 млрд. лв.), "Инса ойл" (350 млн. лв.) и "Българска петролна рафинерия" (9.5 млн. лв.). Последните две имат незначително производство, така че важният и за ДДС цели играч на пазара е руската рафинерия.
Световната банка препоръча България да намали ДДС за лекарствата. ДДС върху лекарствата в България е твърде висок и трябва да се намали. Това е една от препоръките на Световната банка в доклад с насоки за реформиране на сектора на лекарствените продукти у нас. Документът е част от споразумението между банката и страната ни за предоставяне на консултантски услуги. Другите изводи са, че пациентите плащат прекалено много от джоба си за медикаменти, а системата за включване и плащане на лекарства от здравната каса не е ефективна.
"При ставка 20% ДДС върху лекарствата е твърде висок. България е сред малкото държави - членки на ЕС, които не прилагат диференцирана ставка", пише в доклада на банката. Там се припомня, че у нас ДДС е по-нисък единствено за туризма - 9%, но дори и това е "съществено по-високо в сравнение със ставката, прилагана за лекарства в някои страни. В Обединеното кралство, Ирландия и Малта няма ДДС за лекарства, а в Испания, Франция, Хърватия, Кипър, Литва и Унгария ставката е 5% или по-малко. "Следва да се обмисли намаляване на ДДС до сходно равнище с други страни от Централна и Източна Европа", препоръчват експертите. Високият данък има по-сериозна тежест върху по-бедните, а и голяма част от лично плащаните здравни разходи у нас са за лекарства, мотивират се те.
От здравното министерство не коментираха тази част от доклада. Предложения за диференциран ДДС върху лекарствата у нас са правили редица опозиционни партии, включително Синята коалиция през 2009 г. и Лъчезар Иванов от ГЕРБ по времето на тройната коалиция. Всички управляващи обаче отхвърлят подобни текстове.
През 2012 г. в България около 6.3 млрд. лв. са били изразходвани за здравеопазване, като едва 51% от тях са публични разходи. Останалата част са частни разходи на пациентите. "Лекарствата представляват не само непропорционален дял от разходите за здравеопазване (38% от общите разходи в сравнение със средни стойности в ЕС от около 25%), но и бремето на покритите разходи със собствени средства също е прекомерно, вероятно възлиза на 81% от общите фармацевтични разходи. Най-тревожно е, че бързото нарастване на разходите се извършва без видими подобрения в резултатите в здравеопазването и за сметка на равнопоставеността на населението", отбелязват от Световната банка.
Самият фармацевтичен пазар у нас се разраства силно през последните години, като фармацевтичната промишленост е сред най-бързо растящите сектори на икономиката ни. През 2011 г. българският пазар е оценен на 2.1 млрд. лв. - увеличение от 12% в сравнение с 2010 г., и с още 10.5% до стойност 2.32 млрд. лв. през 2011-2013 г. През 2018 г. се очаква сумата да надхвърли 3 млрд. лв.
Санирането вдига с 10-20% цените на панелките. Санирането вдига осезаемо цените на панелките. Ако жилището се обнови, може да се продаде с 10-20% по-изгодно, твърди анализ на агенцията за недвижими имоти "Ера". По-интересното наблюдение на брокерите обаче е и фактът, че дори само перспективата един апартамент да бъде включен в програма за саниране увеличава цената му с 5%.
Цената на саниран двустаен апартамент се качва с 4000-5000 евро спрямо неремонтиран със същата квадратура. Според брокерите основният фактор за покачването на цените на панелките е правителствената програма за безплатното саниране. Благодарение на този финансов ресурс много от обитателите на големи стари блокове могат да извършат ремонти и да приложат мерки за енергийна ефективност, за каквито иначе не биха могли да отделят средства.
Купувачите предпочитат обновените жилища, макар че са по-скъпи, обясни Антон Андонов от "Ера". Вече санираното жилище спестява пари, време и нерви за бъдещи ремонти. "Клиентите са готови да заплатят около 5% повече, когато общите части на входа са ремонтирани и се поддържат в добро състояние, както и когато фасадата изглежда добре. Категорично и логично санирането на цялата сграда, включително общите части, покривите и общите инсталации на целия вход, вдига цените на имотите", коментира Андонов.
И брокерите обаче потвърдиха за пречки, които се явяват сред собствениците, свързани с трудностите при взимане на общо решение за участие в програмата. Например често тези домакинства, които вече са санирали апартаментите си със собствени средства, не желаят да се включват отново в ремонти, дори да са безплатни.
Освен видимите ефекти от обновяването, купувачите оценяват и "невидимите". Топлоизолацията, подмяната на дограмата и на амортизирани общи части допринасят за по-ефективно отопление и съответно намаляват сметките. Факт е, че и без да говорим за цялостно саниране, панелките дори само със сменена дограма, ВиК, елинсталации и външна топлоизолация струват по-скъпо от неремонтираните.
Гониха яхти с наркотици до плажа на Варна. Патрулен катер шари край варненския плаж в събота през нощта срещу яхти, които доставят дрога в крайбрежните заведения.
Първоначално посетителите помислили, че търсят удавник, но след като започнала полицейска акция на сушата, станало ясно каква е целта на катера.
Около 1 ч през нощта срещу неделя спецполицаи са нахлули в няколко дискотеки покрай плажа.
Общо 5 полицейски коли със сирени са атакували кръчмите. Заведенията са били блокирани и вътре е почнала масова проверка на клиентите.
"В акцията е проверено всичко. От наличието на непълнолетни в нощните заведения до предлагането на сексуслуги и наркотици. В понеделник можем да дадем повече информация и да кажем има ли арестувани", каза говорителката на полицията във Варна Ивана Милева.
Тя отказа да коментира патрулния катер и целта на среднощните му обиколки.
По непотвърдена информация 4-ма души са изведени с белезници от известна дискотека заради намерени пакетчета с прахообразно вещество.
За първи път от години насам варненци не чуваха в съня си мощната и подлудяваща смесица от различни видове музика, която се носи откъм брега.
Нямаше и ги среднощните топовни гърмежи, които всяка нощ раздират небето над морската столица.
Бензинът у нас поевтиня след проверките, изравни се с австрийския. След като държавата започна проверки по бензиностанциите дали има измами при продажбите на горива, бензинът поевтиня.
От уикенда литър от масовия А-95 се продава в големите вериги за 2,24 лева - с 6 ст. по-малко, отколкото беше в петък. С това цената му стана една от най-ниските в ЕС и се изравни с тази в Австрия, показва справка в сайта energy.eu. По-евтино бензинът се продава в Полша (2,18 лв.) и Естония (2,21 лв.).
При част от големите вериги има намаление и на дизела - с 2 ст. до 2,24 лв., но в повечето продължава да се продава за 2,26 лв. Това го прави един от най-скъпите, тъй като в 16 държави цената е по-ниска.
Намалението на горивата дойде само ден след като премиерът Бойко Борисов и шефът на митниците Ваньо Танов обявиха, че подозират наличието на картел, тъй като цените на горивата се различавали само с 1-2 ст. при различните бензиностанции.
Танов уточни, че проверките на екипи от НАП, митниците, МВР и прокуратурата установили, че фискални устройства не предават информация към НАП при продажбата на горива. Открити били и допълнителни цистерни, които са сложени нелегално. Имало случаи, при които се отчита заредено гориво за 20 лева, а реално били сипани за 17 лева. Засечени били измами и с качеството на горивата.
Премиерът пък заяви, че държавата повече няма да допуска това и всеки ще бъде поставен на мястото си.
"Дано ме чуят и се поправят. Трябва да се намалят цените, да спрат да крадат и да лъжат. Едните мамят в едно, другите в друго, цяла палитра от системи. Всеки се е впил в системата и е доволен", заяви Борисов в петък.
За всяко открито нарушение се води прокурорска проверка. На премиера са предложени куп мерки за справяване със ситуацията. "Ще го направим ударно и ще ги вкараме в ред", допълни Борисов.
В неделя от Министерството на икономиката пък отчетоха, че 10 862 колонки по бензиностанциите в страната са проверени към последния ден от поставения от премиера срок. При препломбирането е установено, че 87 разходомера мерят бензин и дизел невярно или са с компрометирана цялост на пломбата. Те са затворени.
До препломбирането в рамките на 3 дни - от сряда до събота през нощта, се стигна след разпореждане на Борисов, който се разгневи от случай, в който в горивото имало 40% терпентин, както и че пломбите върху сондите били хлабаво поставени и това позволявало измами.
Още същия ден зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева издаде заповед, а самата тя участва в първите смени на пломбите на бензиностанции в Пловдив. На една от тях бе установено, че се мери със 100 милилитра по-малко от реалното зареждане на всеки 20 литра.
По нареждане на министъра на икономиката Божидар Лукарски целият наличен ресурс на Български институт по метрология бил мобилизиран и за 3 дни експертите успели да изпълнят възложените инспекции, съобщават от ведомството. Самият Лукарски се включил лично в проверките в петък, веднага щом кацнал от Стокхолм, където бил на официално посещение.
В началото на седмицата ще бъдат проверени още 138 разходомера, за които има предварително подадени заявки и изготвен редовен график за проверка. С това ще бъдат инспектирани всички налични в страната и подлежащи на контрол разходомери.
Проверени били 741 бензиностанции из цялата страна. Най-много са инспектираните в областите София, Варна, Пловдив, Русе, Велико Търново и Бургас.
2364 бензиностанции пропуснати в проверката. Българският институт по метрология изпусна 2364 бензиностанции в страната в акцията по препломбиране на измервателните уреди, наредена от премиера Бойко Борисов в сряда с краен срок за приключване до полунощ в събота.
От Министерство на икономиката вчера съобщиха, че са проверени 10 862 уреда на 741 обекта. Официален анализ на Министерство на финансите обаче твърди, че в България има 3105 бензиностанции без ведомствените. Така излиза, че две трети от бензиностанциите не са проверени.
"Сравнителният анализ показва, че общият брой на бензиностанциите за продажба на горива на територията на страната е 3105, при над 30 000 ведомствени бензиностанции", пише на сайта на Министерство на финансите от януари 2015 г.
От Министерство на икономиката вчера не можаха да дадат отговор защо има такова драстично разминаване в броя на бензиностанциите. Оттам обещаха да изпратят отговор по този казус днес. В официалното си съобщение ведомството уточнява, че през тази седмица ще бъдат проверени още 138 разходомера, за които има предварително подадени заявки и изготвен график за проверка.
„С това ще бъдат инспектирани всички налични бензиностанции в страната", заключават от ведомството. Дори и с тези още 10-20 обекта обаче отново се губят две трети от бензиностанциите.
От проверени 10 862 уреда, едва при 87 разходомера са констатирани отклонения над нормата и са затворени. Така нередовни се оказват едва 0,8% от проверените уреди. Редовните уреди са препломбирани, твърди министерството.
„Струма" подмина пътя за Рилския манастир. Отсечката от магистрала "Струма" между Дупница и Благоевград, чието завършване трябва да приключи до 20 октомври т.г., няма да има пряк излаз към Рилския манастир, казаха експерти.
За да се придвижи човек към светата обител, когато идва от София, от магистралата той трябва да слезе от пътен възел "Бобошево" и да използва стария път, за да стигне до Кочериново и оттам да хване пътя за Рилския манастир. Когато идва от Гърция, трябва да мине през изхода за село Бараково и така да стигне до Кочериново. И в двата случая пътят се удължава с около 5 километра.
Проектът за магистралата, изготвен още преди години, е допуснал този сериозен пропуск - магистралата просто слиза под главен път Е-79 и така отминава разклонението за Рилския манастир, който е национален туристически обект.
Вчера от пътната агенция поискаха писмено въпрос, за да отговорят до няколко дни каква е причината. Проектът за тази отсечка обаче е дело на самата пътна агенция, а не на строителя, който просто го е изпълнил.
Същото за малко е щяло да се случи и с Петрич, който е щял да бъде подминат от магистралата. В този участък обаче агенцията навреме се е усетила и срещу 1, 5 млн. лв., дадени допълнително от бюджета, са проектирали в последния момент пътен възел, така че Петрич да има пряк достъп до аутобана.
Туристи броят по петарка за бутилка с лечебна кал. Бутилки, пълни с кал, се продават по 5 лева това лято по плажовете около Поморие. Странната на пръв поглед търговия не притеснява никого, напротив - много от хората по брега буквално са луднали по черната течност. Манията е особено разпространена сред руските туристи, които не пропускат да се намажат с черната течност, след като са слушали легенди за лечебните качества на поморийската кал и луга. Те дори не се замислят, че това, което им предлагат, е не само незаконно, но и медицински неиздържано. Хубавата кал е на определено място в езерото, а незаконното черпене е от брега, където е замърсена.
Тази кал дори е опасна за здравето, недоволстват от здравните заведения, които са създали и практикуват медицинското калолечение. Известно е, че лечебните свойства на природната даденост имат трайност 24 часа при специално съхранение, след което ги губят.
Повечето хотели в региона също започнаха да използват кал от Поморийското езеро за спа процедури и с това се рекламират. Проблемът не е само в безконтролното изгребване на кал, а в това, че след използването й тя се връща, но на различно място.
„Калта се наслагва много бавно - с милиметри за година, и затова е особено важно разумното й използване. Само три бази в Поморие - двата държавни санаториума и един хотел, ползват калта по планиран начин и имат изградени системи за връщането й обратно", обясни заместник-кметът по туризъм на община Поморие Илия Джингов. През 1925 година в черноморското селище е построена първата калолечебница и оттогава калолечението е под медицински надзор. Сега хора влизат дори в езерото безпрепятствено да се мажат. Същото става и в Атанасовското езеро в Бургас, където от няколко години има „египетски плаж" на открито. Преди две години община Поморие имаше намерение да патентова марката "поморийска кал"след като държавата й предостави езерото за стопанисване. Така тя смяташе да защити и контролира използването на лечебната кал. Претенции за това обаче имат и определени екоорганизации. Поради многото претенции и липсата на съгласуваност все още няма одобрен план за управление на езерото.
Проблем са и ромските фамилии, които са се заселили на брега на езерото и са превърнали търговията с кал в печеливш бизнес, алармират от екоорганизациите. Именно циганите правели малките разфасовки, които продавали по 5 лева най-често на руски туристи или други мераклии.
Нелегално поморийска кал се предлага и в много спа хотели в страната. Това става и в прочутите балнеоложки центрове Хисар и Велинград. А дали калта е поморийска и колко пъти е употребявана, никой не следи.
Храните на едро поскъпнаха с 6,6% за месец. Храните на едро поскъпват. Индексът на тържищните цени, който отразява цените на хранителните стоки на едро, се покачи тази седмица с 1.46 процента до 1,318 пункта. За един месец индексът се повиши с 6,6 на сто, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, съобщи БТА. Градинските краставици поскъпват тази седмица с 22,2 процента до 1,10 лева за килограм, а оранжерийните краставици поскъпват с 9,8 процента до 2,12 лв./кг. Оранжерийните домати поскъпват с 6,2 на сто до 0,86 лв./кг, а доматите, гледани на открито поевтиняват с 9,7 процента до 0,65 лв./кг. Цената на червените чушки пада с 13,2 на сто до 1,45 лв./кг, а на зелените чушки - с 12,4 процента до 0,86 лв./кг. С една стотинка до 0,49 лева за килограм пада цената на картофите. Цената на зелето се повишава с 13,3 на сто до 0,34 лева за килограм. Морковите поевтиняват с 6,5 на сто до 0,72 лева за килограм.
Ябълките се търгуват по 1,09 лева за килограм , гроздето поевтинява с 5,3 а сто до 1,62 лева за килограм. Прасковите се продават по 1,03 лева за килограм, дините - по 0,39 лв./кг, а пъпешите - по 0,97 лв./кг. Каймата поскъпва с три стотинки до 4,68 лв./кг. Пилешкото месо поскъпва с един процент до 3,93 лв./кг.
Цената на захарта се покачва с една стотинка до 1,25 лв./кг., оризът се търгува по 2,09 лв./кг, а бялото брашно тип "500" - по 0,83лв./кг. Яйцата се продават по 18 стотинки за брой. Кравето сирене се продава по 5,61 лева за килограм, а кашкавал тип "Витоша" - 10,16 лева за килограм.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |