Световните пазари се сринаха. Как влияе това на България. Сривът на световните фондови пазари, започнал миналата седмица, продължи и с по-голяма сила и в понеделник. Загубите се движеха между 8% в Азия, през 4-5% в Европа и САЩ. Заради потъването на Уолстрийт търговията дори беше спряна временно, което се случва изключително рядко. Огромните потъвания напомниха за черния понеделник от 19 октомври 1987 г., когато акциите в САЩ се сринаха без конкретна причина.
Сегашният двигател на спада е по-ясен: очакваното забавяне на големи икономики като Китай и Бразилия, което частично се прехвърля към САЩ и Европа. Прегряването на пазарите през последните години също прави инвеститорите чувствителни на всякакви негативни новини и сигнали, което ги кара да продават панически. Движенията надолу засегнаха не само акциите, но и стоковите пазари, където суровините - горива, метали и храни, поевтиняват, а петролът достигна най-ниската си цена от шест години насам. Еврото рязко поскъпна спрямо долара.
Засега проблемите изглеждат далеч от България, но страната може да усети негативен ефект по няколко канала. Ако поскъпването на единната валута е устойчиво, това може да свие износа. Успокоително е, че основните ни търговски партньори са в ЕС. Освен това ниските цени на петрола са благоприятстващ фактор за българския експорт, защото нашата икономика е по-енергоемка, отколкото други конкурентни в ЕС, в този смисъл поевтиняването на горивата би трябвало да се отразява на България малко по-добре, отколкото на други страни. Втори риск при задържането на ниски цени на суровини и петрол може да дойде по линията на дефлацията, която да се задълбочи.
Третата опасност е по линия на спестяванията - голяма част от взаимните и пенсионните фондове са инвестирали във финансови активи в чужбина и тяхното понижение може да се отрази върху доходността им. От спада в цените на суровините ще са засегнати минните и добивни компании, които най-вероятно ще се принудят да оптимизират разходи, за да ограничат негативите от спадналите си приходи.
Акцизните промени при цигарите объркаха вносителите. Объркване, съчетано с подозрения за държавен реверанс към местните производители на цигари. Такава накратко е реакцията на чуждестранните концерни, представени на българския пазар, ден след като министърът на финансите Владислав Горанов призна, че се подготвя такава промяна в акцизното облагане на тютюневите изделия, която да облагодетелства евтините марки. Засега представители на компаниите вносители не застават с имената си зад коментари по темата, но неофициално мнението им е, че ако корекция на акциза в този стил наистина бъде направена, тя може да се квалифицира като държавна помощ за българските производители.
На хартия, на думи и на практика
Объркването на компаниите от сектора всъщност е напълно разбираемо. До 1 септември проектът за промени в закона за акцизите е в процедура по обществено обсъждане. В него обаче не са записани никакви предложения за промени точно на акцизните ставки. В същото време в интервю за в. "Труд" финансовият министър Горанов каза, че възнамерява да коригира акцизната политика по отношение на тютюневите изделия така, че евтините цигари да не поскъпват. "Ще търсим такава структура на акциза през следващите години, която да дава възможност за съществуването на евтини марки цигари на нашия пазар, които да не стимулират търсенето на контрабандни цигари. Графикът за промяна на акцизите беше приет в края на 2014 г. и е част от Закона за акцизите и данъчните складове. В момента се обсъжда коя би била най-правилната структура, която да доведе до сравнително запазване на ценовите равнища на ниския клас цигари", каза Горанов пред ежедневника преди два дни.
На практика това означава или структурата на акциза да се промени така, че скъпите цигари да се облагат повече, а евтините - по-малко, или директно да бъде замразен приетият през 2014 г. календар за увеличаване на минималната ставка на акцизите върху тютюневите изделия.
Ангажиментът на България към ЕС е до 2018 г. акцизът за цигарите да достигне ниво от 176 лв за 1000 къса, което означава увеличение средно с между 10 и 20 стотинки за кутия. Постепенното увеличаване на ставката трябваше да започне от началото на тази година, но се отложи за следващата.
Засега не е ясно нито ще има ли вътрешна промяна в двата компонента на акциза, нито ще се отложи ли отново вдигането му като цяло, нито пък чисто процедурно как ще бъдат приети евентуалните промени. Финансовият министър беше предупредил, че ще подготви промени в тази посока на среща с цигарените компании още в края на май. За да не променя акциза, тогава той беше настоял те да изкупят 5000 тона български тютюн, но явно е получил отказ.
На кого помага държавата?
Според чуждестранните цигарени концерни, представени в България, замразяването на календара или на цените на най-евтините цигари може да се окаже директна държавна помощ за местните производители - "Булгартабак" и "КТ интернешънъл" ("Кингс табако"). Двете компании произвеждат най-евтините марки.
Точно този ценови клас впрочем е в основата на ръста на пазара тази година. На годишна база продажбите на цигари с бандерол са нараснали с 9% към края на шестмесечието, което е незапомнено от десетилетие увеличение. Само от началото на годината ръстът е 5%. Причината за това е физическият контрол от митничарите във фабриките на българските производители. Той обаче беше вдигнат в края на май.
Вместо обаче да продължат с митническите постове, да затегнат още контрола върху нелегалните цигари на границите и да въведат броячи във фабриките, управляващите явно имат намерение да се заиграят с акциза.
Армията ще спира бежанците с учения по границата. Министерството на отбраната ще проведе серия от учения по границата с Македония, за да пресече евентуални планове на нелегални имигранти от западната ни съседка да нахлуят на българска територия, научи "Сега" от източници от МО. Над 7000 чужденци са влезли в Сърбия от Македония в неделя вечерта, съобщи Върховният комисариат на ООН. 70 автобуса с бежанци пристигнаха в Белград в нощта на неделя срещу понеделник от лагера в Прешево в Югоизточна Сърбия. През последните седмици по няколко хиляди нелегални имигранти преминават от територията на Гърция в Македония през Гевгелия и се отправят към Сърбия. Миналата седмица Сърбия предизвика паника, като съобщи, че ще ги пренасочва към България и Хърватия.
Присъствието на военните по българо-македонската граница е маскирано като маневри, за да се избегне евентуален дипломатически скандал заради струпването на войска до граничната бразда. Изпращането на армията беше решено миналия петък на заседание в МВР, на което присъстваха премиерът и шефовете на специалните служби.
Засега не е ясно колко точно военни ще бъда включени в операцията по българо-македонската граница, въпреки че вчера министърът на отбраната Николай Ненчев обяви, че става дума едва за 25 души. Това обаче е официалната версия и действителният брой е по-голям, но не се обявява, за да не стане дипломатически скандал. По неофициална информация граничната полиция ще продължи да охранява сама границата и не се предвижда да има съвместни патрули. Военните ще бъдат разположени на втора линия, за да провеждат ученията. Пред БНР вчера министър Ненчев не обясни точно с какво ще се занимават 25-те военни.
"Ще започнат от утре. Сутринта си прегледах доклада и разбирам, че се касае за близо 4 хиляди бежанци, които са в района на Гърция и Македония, и в един момент ситуацията наистина може да бъде твърде обезпокоителна. Затова ние ще вземем превантивни мерки. Ще бъдем там, ще бъдем на разположение толкова, колкото е необходимо", заяви военният министър.
България ще помогне за привличането на финансови средства от Европейския съюз за справянето с бежанския натиск в Македония, заяви външният министър Даниел Митов в Скопие, цитиран от БГНЕС. Намерението изглежда странно, при положение че страната ни досега е получила най-малко европейски средства по линия на бежанците. Митов, който е на посещение в Македония, допълни, че България вече е увеличила контрола по границата си с Турция и на останалите си гранични пунктове. Той призова другите страни в ЕС да поемат част от отговорността за имигрантите. Но председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че няма да се провежда нова среща на върха на ЕС заради кризата.
И прокуратурата заклейми масовите нарушения по плажовете. Плажовете в България са недостъпни и скъпи - това еднозначно и категорично обяви прокуратурата вчера. Изводът е от анализа, направен след проверка на концесиите по черноморската ивица. Върховната административна прокуратура (ВАП) заръча на ресорното Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) да инспектира плажовете, които са изключителна държавна собственост, и да докладва достъпно ли е морето за народа.
Оказва се, че в половината от всички дадени на концесия или под наем плажове - 56 от общо 112, има 367 нарушения. Общата площ, заемана от платените чадъри и шезлонги, често е повече от разрешената, става ясно от анализа на прокуратурата. Освен това платените удобства често са разположени плътно в близост до вълните, а на свободно плажуващите е оставена най-отдалечената зона, което също е нарушение.
Масово или чадърите и шезлонгите са повече от записаните в одобрената в договора за стопанисване схема, или изобщо няма схема за разполагането им. В много случаи извън нормите, макар и не по закона за Черноморското крайбрежие, са здравното и медицинското обслужване - няма достатъчно медицински пунктове, спасителни постове и тоалетни.
Най-сериозни са нарушенията на "Слънчев бряг север". Там за свободно плажуващите е оставена само една трета от плажа, и то най-отзад. На пясъка са настанени с 1.3 декара повече от предвидените по концесионния договор преместваеми търговски площи и с 3.1 дка над допустимите допълнителни атракции - батути, кътове за масажи и др.
На плаж "Корал" пък са установени 10 незаконни строителни обекта. Съдът трябва да се произнесе по всеки от казусите.
Както и регионалният министър Лиляна Павлова посочи преди време, на няколко плажа при всяка проверка се показват едни и същи нарушения. И в анализа на прокуратурата се вижда, че има рецидивисти - сред тях са концесионерите на плажове в Слънчев бряг, Несебър, Приморско, Лозенец. Както Павлова обясни, стопаните на ивицата си плащат глобите и продължават постарому.
Прокуратурата напомня на МРРБ, че според някои концесионни договори при нарушение могат веднага да се приберат парите от банковата гаранция, а това не е правено.
10 пъти вдигат глобите за измами с горива. Поне 10 пъти увеличение на глобите за измами с горива предлага Министерството на икономиката. Това съобщи в интервю за "24 часа" министър Божидар Лукарски. В момента санкцията е 500 лв., а при повторно нарушение - 1000 лв.
"Не е нормално да е толкова ниска, тази сума за ден може да се компенсира от измами", твърди Лукарски.
Проверките по бензиностанциите показали, че най-масовите измами са в литрите, които датчикът отчита при зареждане, и реалното гориво, сипано в автомобила.
Най-голямото засечено разминаване е 10%. Това е сериозно - на 20 литра са 2 литра, коментира Лукарски. Според него върху ведомствените бензиностанции нямало контрол.
Държавата вече не харчи на кредит. Държавата спря да харчи назаем и ще залага на по-висока събираемост на приходите и на стегнати разходи.
Доказателство е и това, че финансовото министерство се отказа на два пъти - през февруари и през юни, от планирани емисии ДЦК за вътрешния пазар. Така бе спестен нов дълг от общо 500 млн. лева.
Освен това финансовото министерство временно е решило да спре поне до октомври емисиите ДЦК за вътрешния пазар. С продадените от началото на годината до юни ценни книжа бяха набрани 75% от планираните заемни средства.
Отделно двата големи заема - този по доларовите облигации на стойност 1,7 млрд. лв. и кратък мостов кредит от 3 млрд. лв. заради КТБ, са погасени.
Данните показват още, че хазната завърши първата половина на тази година с излишък от 890 млн. лв. - за първи път от 2008 г. насам. За сравнение миналата година през юни имаше дефицит от близо милиард - 996 млн. лв.
Проблем пред хазната обаче все още е ръстът на разходите. Те, заедно с вноската ни за ЕС, към края на юни възлизат на 15,4 млрд. лева, което е 46,9% от разчетите за годината.
Това означава, че в сравнение с първата половина на 2014 г. те са се увеличили с 246 млн. лв. Съкращения от 10-15% на разходите във всички ведомства планират още от финансовото министерство за новия бюджет.
Едновременно с орязването на разходите вече се подготвя и нова програма за борба с контрабандата и сивата икономика, от която се очаква допълнително вдигане на приходите.
Планът е да бъдат събрани между 800 млн. и 1 млрд. лв. над планираните. Предварителните разчети на финансовото министерство показват, че само от ДДС може да се очакват между 600 и 800 млн. лв. повече до края на тази година, а от останалите косвени налози, както и от свитите разходи - други между 300 и 500 млн. лв., твърдят запознати с плановете на кабинета.
През януари държавата погаси изцяло стар заем по доларовите облигации за 1,7 млрд. лв., както и мостовия кредит от 3,1 млрд. лв. от края на 2014 г. Емитиран бе нов външен дълг чрез 7-, 10- и 20-годишни облигации. Задлъжняването ни обаче ще спре да расте поне до края на тази година.
В емисионния си календар, финансовото министерство е заложило номинален ръст на дълга от 2 млрд. евро при таван от 24,107 млрд. евро или 29,3% от БВП. Към юни делът е 28,7% и се задържа на това ниво трети пореден месец.
Банки, застрахователни компании и пенсионни фондове са увеличили вложенията си в родни ДЦК, става ясно от статистиката на БНБ. Ръстът при банките е 6,2% на годишна база и така те притежават 5,76 млрд. лв. от вътрешния дълг на страната. Други 1,91 млрд. лв. са изкупени от застрахователни компании и пенсионни фондове - техният обем също расте с 8,4% на годишна база. Леко намаление - със 127 млн. лв., има при гражданите и небанковите институции, които притежават български ДЦК за 697,51 млн. лв. срещу 825,18 млн. лв. към края на първото полугодие на 2014 г.
Офшорките отново влизат в играта. От 1 януари догодина падат част от рестрикциите пред офшорните фирми за правене на бизнес в България. Те ще могат да участват в банки и застрахователни дружества, печатни медии и др., ако имат до 10% дялово участие в тях. Това предвиждат промени в Закона за икономическите и финансовите отношения с офшорни дружества, публикувани на сайта на Министерството на финансите.
В момента офшорките и свързаните с тях фирми не могат да участват в 28 дейности - банки, застрахователни и пенсионноосигурителни дружества, мобилни оператори, хазартни игри, печатни медии, социологически агенции. Забранява им се да кандидатстват за концесии и обществени поръчки, да участват в приватизационни сделки, да притежават земи и гори и др.
Рестрикциите не важат само за офшорни фирми с ясни действителни собственици. Затова офшорните участия на местните дружества задължително трябва да се вписват в Търговския регистър.
С промените се въвеждат минимални прагове на базата на т. нар. „квалифицирано дялово участие", при които забраните няма да важат. „По този начин ще се избегне ситуация, при която поради притежаването на една акция в банка, застрахователно дружество или пенсионноосигурително дружество от дружество, регистрирано в офшорна зона, да се отнеме лиценз за банкова или застрахователна дейност, поради необявяване на данни за действителен собственик", обясниха от ведомството на Владислав Горанов.
Според финансисти това е правилен ход, но е важно да се определи какво ще е комулативното участие на различни офшорки. Така пет офшорки могат да имат по 8% поотделно, но заедно това прави дял от 40 на сто.
Предвижда се още собствениците на офшорките да не се вписват в Търговския регистър, а към Агенцията по вписванията да бъде създаден нов регистър за целта. Информация от него ще се дава при поискване само на дружества, в които участват офшорки, а също и на НАП, ДАНС, БНБ, КФН и други компетентни органи.
Метролозите изпревариха премиера. Българският институт по метрология (БИМ) в аванс е препломбирал половината от измервателните уреди по бензиностанциите - близо 11 000 още до юни т.г., съобщиха от Министерството на икономиката.
Ето защо не е било необходимо пълно препломбиране на всички обекти, както поиска в сряда премиерът Бойко Борисов. Министърът на икономиката Божидар Лукарски е разпоредил да бъдат сменени пломбите само на непроверените до юни бензиностанции.
От сряда до събота ведомството беше препломбирало според собствените му данни 741 бензиностанции с 11 000 бензиноколонки. С обходените до юни още 11 000 уреда задачата била изпълнена.
„Всяка година ние препломбираме всеки уред по бензиностанциите - общо 22 000, по заявка на собствениците. Тази година направихме втората част на препломбирането спешно заради заповедта на премиера. На пломбиране не подлежат новите бензиностанции през първата им година", обясниха от икономическото ведомство.
Общият брой на бензиностанциите в страната е 3105 по данни на Министерството на финансите. От Министерството на икономиката обясниха, че при тях бройката е различна, но не можаха до края на работния ден в понеделник да кажат каква е в отговор на въпрос на „Труд" няма ли разминаване между броя колонки (общо 22 000) и броя бензиностанции, след като половината уреди са били проверени в 741 обекта.
В сряда по време на заседанието на Министерски съвет премиерът Бойко Борисов се възмути от качеството на горивата у нас и разпореди пълна подмяна на пломбите по всички бензиностанции. „Има бензиностанции, където 40% от горивото всъщност е терпентин.
Наличието на сяра да не говорим! Така ли, за това ли плащам, така ли се пломбира? Така широко са закопчани, че въобще все едно няма пломба. Затова се отчита в най-големия пик на разход на горива, че харчим по-малко гориво", каза тогава Борисов. Той заръча още в събота всичко да е препломбирано, дори ако трябва министри и заместник-министри да обикалят от пломба на пломба.
250 000 души около София остават без линейки. 250 000 души от селата и градовете в Софийска област като Своге, Самоков и Ихтиман ще останат без достатъчно линейки и спешни екипи след сливането след сливането на центровете за спешна помощ за София - град и София - област. Това предупредиха от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ.
Миналата седмица здравният министър Петър Москов оповести това свое намерение, като заяви, че по този начин ще се спестят средства, а хората, живеещи извън столицата ще могат да ползват и услугите на линейките, които сега се движат за болни и пострадали само в София.
Сливането на двете структури е заплаха както за пациентите, така и за работещите центровете за спешна медицинска помощ, категорична бе председателката на асоциацията д-р Десислава Кателиева.
Като основна причина са безпокойството на медиците тя посочи факта, че в момента Центърът за спешна помощ за София-град обслужва над 125 000 повиквания на година и отговаря за живота на 2 милиона души, което е огромно усилие и твърде много работа. Ако той бъде обединен с Центъра за спешна помощ за София - област към ангажиментите на столичните медици ще се прибави и отговорността за още 250 000 човека, живеещи извън столичния град.
Затова от асоциацията, както и медици от центъра извън столицата се безпокоят, че когато минат под „шапката" на този в София хората от областта няма да са равнопоставени в ползването на услугите им. По думите им нямало и откъде да дойдат повече линейки и екипи за филиалите, тъй като те и сега не достигат.
Д-р Кателиева посочи още, че въпросното обединяване не е залегнало в Концепцията за спешната медицинска помощ. Тя изтъкна, че за доброто развитие на сектора е особено необходимо да се приеме стратегия за неговото развитие.
От април месец има проект за такава стратегия, но тя продължава да отлежава на нечие бюро в здравното министерство, заяви д-р Десислава Кателиева.
От асоциацията бяха категорични, че ако идеята на министър Москов бъде приета от Министерския съвет, спешните медици ще сезират съда.
Те вече събират подписка срещу подготвяното сливане, като към тях се присъединяват и техни колеги от страната.
Сергии и барчета изяли 16 декара от плажовете. Сергии, каравани за сандвичи и колички за сладоледи са изяли почти 16 декара от площите на плажовете. На 53 плажа допълнителните търговски обекти заемат повече площ, отколкото е по схема. Това сочат данните от проверка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), възложена от Върховната административна прокуратура (ВАП). Оказва се, че на пет плажни ивици продавачите са получили право да се ширят на повече от декар площ над разрешеното, а на Слънчев бряг-север концесионерите са решили да заграбят 3113 кв. метра над договореното с държавата.
По време на проверката са констатирани 367 нарушения от страна на концесионерите на 56 морски плажа, а в 36 крайбрежни ивици, които са дадени под наем има 363 нарушения.
Свободният достъп на гражданите до плажовете на Българското Черноморие е възпрепятстван, констатират от ВАП след проверката. Освен, че общата площ на преместваемите обекти и съоръжения, надвишава площта, посочена в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, на много места платените зони надвишават като площ безплатната площ за разполагане на плажни принадлежности, което е в нарушение на утвърдените от министъра на регионалното развитие схеми. На 22 места туристите са избутани на по-малко от половината площ на плажа, като на Червенка са отредили само 24% от площта за хората, които искат да разпънат хавлии, а на Поморие - Буната свободната зона е 30%. Установено е също така, че на 22 места по Черноморието има трудности при достигането до свободната зона.
Освен това проверяващите имат негативни констатациите за дейностите, свързани със здравно и медицинско обслужване на гражданите, с обезопасяване на прилежащата акватория и със санитарно-хигиенната поддръжка и водноспасителната дейност, съобщават още от прокуратурата.
От ВАП констатират, че регионалното министерство изпълнява ефективно задълженията си във връзка с организиране на процедури по осъществяване на контрол и мониторинги по спазване на законността по управление и поддържане на морските плажове, но предлага да бъдат наложени и санкции за установените нарушения, като МРРБ трябва да уведоми прокуратурата за тях в едномесечен срок.
На началото на октомври, след като приключи летният сезон от ведомството, ръководено от министър Лиляна Павлова ще представи на кабинетът доклад за извършените проверки. Очаква се тогава да бъдат прекратени концесионните договори с нарушителите.
„Поведението на концесионерите мога определя като драстично и дори нагло. Те си плащат глобите, но не предприемат никакви мерки по отстраняване на нарушенията.", каза в началото на месеца министър Павлова. На последното заседание на правителството бяха определени концесионерите на седем плажа по Черноморието.
В момента у нас има 209 морски плажове по черноморското крайбрежие, от които 56 са предоставени на концесия; за 35 броя има договори за наем от регионалното министерство; други 21 са предоставени по договори за наем от областните управители и 2 броя морски плажове, управлявани от съответните общински администрации.
И учителите бягат навън. Младите - в чужбина, а тези от малките градове - към столицата. Наши математици успешно набиват числото Пи в главите на учениците от Канада, физиците ни преподават формулата на пътя в САЩ, началните учители сричат английската азбука на Острова, а преподавателите в професионалното обучение мигрират към Австрия, разказа лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя сподели, че в момента имаме заминаващи преподаватели и за Нова Зеландия, където в момента се търсят 10 000 учители.
Разликата в заплащането, което нашите кадри получават навън, понякога е над 10 пъти. В Канада например един преподавател взема 6000 канадски долара, а в Австрия заплащането на учител е 3500 евро и нагоре, докато средният доход на учителя при нас е 530 лева, разказа Такева.
В повечето случаи става дума за млади хора, които са се дипломирали неотдавна и владеят добре чужди езици. В момента в нашите педагогически факултети се обучават около 10 000 младежи по данни на Националния статистически институт, като на година завършват около 2000.
Едва 1% от тях обаче достигат до класните стаи. Останалите млади преподаватели или избират работа извън училището, или емигрират. В същото време тази година в българските училища е имало 3500 пенсионирани учители на щат, които са още на работа, защото няма кой да ги замени. Други 2500 се очаква да се пенсионират тази година, а в близките 10 г. в заслужен отдих ще излязат близо половината ни преподаватели.
По думите на Такева образователната ни система вече се оголва не само откъм преподаватели по информатика и английски, които от години традиционно не достигат. Тази година има и силен глад за математици и физици, не достигат и начални учители, възпитатели за занималните и педагози за детските градини. "Тези дни имах разговори с Кърджали, където са обявени 8 места за учители по математика и никой не кандидатства", разказва лидерът на синдиката. 9 пък са местата за физици в същия регион. Учители по езици от Сливен, при това с отличия и награди, пък мигрирали към столицата, като по този начин запушват дупките в големия град за преподаватели по чужд език.
Такева разказа обаче, че от тази година за първи път е намалял и броят на учителите, които кандидатстват за едно място. Ако досега средното съотношение беше 12-13 души за щат, то тази година е около 5-6 за място, посочва тя. В същото време обаче има училища, които ежегодно обявяват едни и същи свободни места за преподаватели, тоест текучеството продължава.
"Сайгон Нюпорт" с интерес към наши пристанища. Виетнамската корпорация "Сайгон Нюпорт" проявява интерес към инвестиции в пристанищата на България. Това стана ясно на среща на представители на компанията и ръководството на "Пристанище Варна" ЕАД у нас, съобщиха от пресслужбата на порта. Проявяваме интерес към инвестиции в пристанищното дело в България, е заявил контраадмирал Нгуен Данг Нгхием, генерален директор на "Сайгон Нюпорт". Корпорацията е военно-икономическо обединение, което се развива в три области - пристанищни и логистични услуги и морски транспорт. Виетнамската корпорация е сред най-големите дружества в социалистическата република. "Сайгон Нюпорт" управлява 3 пристанища в гр. Хо Ши Мин, 3 пристанища в Кай Меп, 2 пристанища в среден Виетнам, 3 пристанища в гр. Хай Фонг и 5 речни пристанища в делтата на река Меконг. През миналата година 30-те дружества, част от "Сайгон Нюпорт", са обработили над 4,8 млн. контейнери - 50% от обема на контейнерния товарооборот на Виетнам.
"Известни са традиционните добри отношения между народите на България и Виетнам. През последните години нашата страна има голямо икономическо развитие, за нас е от особено значение да намерим и работим със сигурни партньори", са посочили гостите. Шефът по експлоатация на порта инж. Иван Янакиев е запознал гостите с възможностите за обработка на товари в "Пристанище Варна" ЕАД.
Интерес за "Пристанище Варна" са предизвикали разработваните от виетнамски специалисти системи за следене на товарооборота насипни товари. "Варненското пристанище има най-голям дял от износа у нас на насипни товари. Разработваме подобни системи за контейнеризираните товари, но не и за насипните, а имаме нужда от такива", каза инж. Янакиев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |