Анализатори: Китай няма да причини световна рецесия. Разразилата се през последните дни "касапница" на финансовите и стоковите пазари може и да рисува апокалиптична картина за световната икономика, но заплахата от глобална рецесия е ниска, смятат анализаторите по света. Във вторник китайската борса се срина с още 7.5%, но пазарите в останалата част на Азия, в Европа и в САЩ се оттласнаха от дъното и започнаха да възстановяват загубите. А макар и да очакват още разпродажби след най-предизвикателните за глобалните пазари дни от финансовата криза насам, засега анализаторите не са склонни да обявят обръщането на наблюдавания през последните шест години бичи тренд.
Локални предизвикателства
Намесата на китайската централна банка в посока наливане на ликвидност в икономиката също като че ли поуспокои настроенията, макар че ефектът на местния пазар ще се види най-рано в сряда, тъй като мерките бяха оповестени след края на търговията във вторник. От регулатора обявиха на интернет страницата си, че намаляват едногодишния лихвен процент по кредитирането с 25 базисни пункта до 4.6%. Едногодишният лихвен процент по депозити също е намален - също с 25 базисни пункта до 1.75%. Понижение ще има и в изискваното съотношение на задължителните резерви за повечето големи банки - с 50 базисни пункта до 18%. Прекият ефект от последната мярка е освобождаване на 650 млрд. юана (101 млрд. долара) от банките, които ще бъдат инжектирани в икономиката и според анализатори ще успокоят опасенията за "твърдо приземяване".
"Въпреки че съдържа известни елементи на осигуряване на комфорт на пазара, стъпката е по-скоро с цел да се даде реален тласък на реалната икономика, така че правителството да може да изпълни заложената цел за 7% растеж", коментира базираният в Хонконг икономист от ANZ Bank Лиу Ли-Ганг. Така, макар и засега опасенията за забавящата се китайската икономика да остават, според анализатори паниката за Китай е преувеличена, растежът в развитите пазари не е застрашен, а този в развиващите се страни е сравнително защитен.
"Спукването на балона на капиталовия пазар не казва нищо за състоянието на китайската икономика", твърди Марк Уилямс, който е главен икономист за азиатските пазари в Capital Economics. В публикация със заглавие "Паниката за Китай е пресилена" той изтъква, че последните икономически показатели всъщност са по-позитивни, отколкото би могло да се предположи, съдейки по медийните заглавия, като големи части от икономиката все още изглеждат силни. "Освен това политиците все още имат лукса и на това да могат да разхлабят политиката, ако се наложи", посочва икономистът. Според него започналото преди година покачване на цените на акциите на китайската борса е било по-скоро спекулативно, отколкото движено от подобрение във фундаментите на пазара. "Съчетанието на недостатъчно информация и политическо бездействие в Китай може да са изиграли ролята на спусък за днешния спад на пазара, но голямата картина е, че наблюдаваме неизбежното спукване на балон на капиталовия пазар", посочва той.
Запазване на оптимизма
Анализаторите от Goldman Sachs също отбелязват, че въпреки ескалиращите през последните дни опасения слабостта в Китай и влиянието й върху пазара на суровини не трябва да се приемат като прекалено негативен сигнал за растежа в глобален план, а заплахата от глобална рецесия е малка.
Според анализаторите от банката ръстът на развитите икономики всъщност би трябвало да бъде облагодетелстван от падащите цени на енергията. В понеделник американският лек петрол падна с 5.5% до 38.24 долара за барел, което е най-ниската стойност от февруари 2009 г. насам на фона на опасенията, че забавянето на глобалната икономика ще свие потреблението. Сортът брент също удари шестгодишно дъно, като цената в понеделник се понижи до 42.80 долара за барел. Във вторник цените отчетоха ръст, но големите въпросителни пред прогнозите за това накъде ще се развият в бъдеще остават - освен търсенето от страна на Китай определящи за по-нататъшния ход на цените ще са и фактори като това до каква степен САЩ могат да разчитат на собствения си добив на шистов газ и на внос извън ОПЕК, какъв ще бъде добивът в ОПЕК, както и сезонният спад в търсенето на петрол от рафинериите, които ще започват годишните си ремонти.
Прогнозите за 2016 г. също остават като цяло по-високи от предвижданията за 2015 г., макар и много анализатори да понижават очакванията си за развитието на глобалната икономика догодина. Антонио Гарсия Паскуал от Barclays например все още смята, че темповете на растеж в развиващите се и в развитите икономики ще се ускорят до края на годината, като ръстът на световния БВП достигне 3.7% през 2016 г. в сравнение с 3.2% за тази година. Главният икономист на Citigroup Вилем Бюитер пък отбелязва, че глобалната икономика "е в крайно деликатен момент", и понижава прогнозите си за 2016 г. за Китай, Япония и други развиващи се пазари в Азия и Латинска Америка, но продължава да очаква подобряване на условията през следващата година.
Как един български стартъп започна бизнес в Англия. Платформата за организиране на споделени офис пространства OfficeRnD очаква следващ рунд от финансиране, след като получи 30 хил. паунда и премина през лондонската акселераторска програма на Property Innovation Labs (Pi Labs). Стартиращата компания е регистрирана във Великобритания, но планира да открие и представителство в България, откъдето да извършва оперативната си дейност. Създадената от Мирослав Мирославов и Мирослав Недялков технологична компания преговаря с български инвеститор и няколко британски бизнес ангели за затваряне на начален кръг от финансиране в размер на 150 хил. евро (така нар. pre-seed investment). Компанията вече има първия си плащащ клиент, както и ментори в лицето на топ мениджъри на британски компании. Сега българският стартъп, чийто софтуер таргетира споделените офис пространства в Обединеното кралство, планира да открие офис и в София. "Търсим да наемем програмист и маркетинг специалист в България и да създадем офис тук още през есента", коментира Мирослав Mирославов. Чрез платформата OfficeRnD собствениците на споделени офиси имат възможност да управляват по-лесно и ефективно офисното си пространство. Софтуерът им дава възможност да анализират всички аспекти на споделената площ, както и да планират разрастването на офиса и възможностите за по-висока доходност.
Предимствата на британския акселератор
Програмата за стартиращи компании на Pi Labs в Лондон е продължила 13 седмици, в които OfficeRnD участва в редица обучения и срещи, които да им помогнат да развият бизнеса си. Българската фирма е един от петте финансирани от фонда стартъпа, от които три са във Великобритания, а един в Белгия. Като едно от основните предимства да бъдеш част от подобна програма Мирославов посочва факта, че фондът е фокусиран. Той инвестира нишово в технологии, предназначени за сектора на имотите и свързаните с него услуги. "Това работи много добре, защото имаш достъп до всякакви контакти и информация в сектора, а това за една започваща компания е изключително важно", пояснява той.
Сред основните уроци, които екипът на OfficeRnD научава в Лондон, е това, че трябва да "излезеш навън и да обсъждаш идеята и плановете си постоянно, да говориш с клиентите и да разбереш какво наистина искат". Според Мирославов за успеха на това начинание спомага и фактът, че англичаните са много отворени към започващите компании и са готови да ползват нови продукти, да дават идеи и съвети. "Много важно за нас като компания, която предлага b2b софтуер, беше именно възможността да валидираме идеята си, дори без да имаме бюджет, и ние го направихме чрез разговори с потенциални клиенти."
В допълнение на това сред предимствата да се започне компания в Обединеното кралство са и мерките, чрез които държавата стимулира стартъпите на Острова. Програмата за стимулиране на високи технологии например дава възможност на компаниите, ангажирани в сектора, да вземат от държавата до 32% от парите, които са инвестирали за разработка на софтуер, развойна и научна дейност. Освен това тези компании са облекчени през първата година от данъчна гледна точка, също не са задължени да имат счетоводител през този период (а дори и след това, защото има счетоводен софтуер, който могат да използват). "Ако си плащаш минимална заплата (671 паунда), не дължиш никакви данъци и осигуровки - нито като работодател, нито като работещ", обяснява Мирославов. Друго улеснение е, че електронното правителство работи на 100% и всичко можеш да свършиш сам, изцяло онлайн, допълва той.
Спешните пациенти ще чакат линейка от 8 до 120 минути. Линейките ще пристигат в различно време според спешността на пациента, като за различните медицински проблеми срокът за екипите ще бъде от 8 до 120 минути. Това е предвидено в отдавна чакания проект на нов стандарт за спешна медицинска помощ, публикуван на сайта на МЗ. Според проекта пациентите ще бъдат групирани в три категории, които ще се обозначават с червен, жълт и зелен код.
До осмата минута екипите на спешната помощ ще трябва да пристигат при пациенти в най-критично състояние, които ще са с червен код. Това са хора с животозастрашаващи признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане с висока вероятност от фатален изход, ако не се предприемат незабавни действия, пише в стандарта. Между 8 и 20 минути ще чакат пациентите с жълт код, които са в нестабилно здраве и потенциална опасност на живота, с признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане, които могат да прогресират и да доведат до усложнения, които могат да застрашат жизненоважните функции, системи или органи, ако не се приложи бързо лечение. Последният вид пациенти - със зелен код, обаче може да чакат между 20 и 120 минути, тъй като според новия стандарт те са стабилни пациенти, при които има нисък риск от настъпване на усложнения.
Едни и същи на пръв поглед проблеми може да попаднат в различна категория, става ясно от проекта. Така например нетравматично кървене може да бъде категоризирано с червен код, ако е налице загуба на съзнание или нарушение на дишането. По-малко спешно е, ако има само световъртеж или идва от гениталиите. Със зелен код пък е "ограничено рецидивиращо кървене при пациент на антикоагулант". Сигналът за задух също може да бъде три степени. При загуба на съзнание и силна болка в гърдите случаят е най-критичен. При болните от астма или сърдечна слабост, кашлица или хълцане пациентът получава жълт код. Най-леки са случаите на пациенти с изтръпване на крайниците вследствие на задух или с остро катарално възпаление на горните дихателни пътища.
Стандартът все още е на фаза проект. Според данни от 2011 г. при 58 на сто от случаите спешният екип се е отзовал в рамките на 20 минути, при 27% - до половин час, а при останалите 15 на сто от обажданията хората са чакали над 30 минути. Неотдавна пък зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков обеща всички линейки да достигат до всеки болен в което и да е населено място за най-много 20 минути, като начерта срок до 2020 г. Няма да има пациент, който да не може в рамките на 30 мин. да бъде обслужен от екип на "Бърза помощ", обяви зам.-министърът. България ще получи от ЕС 85 млн. евро за ново оборудване и линейки.
И сървърите на бензиностанциите щели да се свържат с НАП. Сървърите на бензиностанциите също ще трябва да се свържат с данъчните, за да не може да се манипулират показанията на колонките. В момента те нямат връзка с НАП, но от икономическото министерство планират да предложат на правителството нормативни промени. Това каза икономическият министър Божидар Лукарски пред Нова тв вчера. "Не само при разходомера може да има измама. Другото е връзката между сървъра на съответната бензиностанция и НАП. Там по наши данни има "хакерски атаки". Те всъщност не са атаки, а съвсем умишлени деяния, чрез които към НАП се подават грешни данни в сравнение с това, което се отчита от колонките", обясни министърът.
Той отчете, че са направени 10 862 проверки на бензинови колонки, при които са засечени 87 манипулации, което прави точно 0.80%. Шумната акция бе наредена от премиера Борисов миналата седмица, когато инспекторите от Института по метрология получиха срок от 3 дни, за да проверят около 11 000 колонки.
"Имаше сериозни нарушения", призна министърът и "откри", че нарушенията удрят по джоба на потребителите. На въпрос коя рафинерия е сочена за връх на т.нар. картел, обаче Лукарски обяви, че тече проверка. "Няма да спомена конкретна рафинерия", каза той.
Цените трябва да се регулират от пазара. Така би следвало да бъде, продължи министърът. Той допълни, че не се знае колко време ще отнеме на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да приключи започналия преди около два месеца секторен анализ на пазара на горива. В момента точен срок по закон няма. Последният секторен анализ на горивата през 2012 г. обаче отне на КЗК повече от година. "Би следвало проучването да е по-кратко, а не две години, както се коментира", обобщи Лукарски.
"На пазара на горива има нещо нередно, проверките не трябва да са кампанийни", каза по-рано през деня и вицепремиерът Томислав Дончев. Според него секторният анализ в най-добрия случай отнема около половин година. По отношение на твърденията на Агенция " Митници", че има картел при горивата, Дончев допусна, че "те се изказаха като граждани". Все пак определено има нещо нередно на пазара, допълни обаче той. "Теоретично и практически в България можете да внесете необложен бензин под 80 ст. Като прибавите 71 ст. акциз и 20% ДДС, се получава цена, доста по-различна от тази на колонките по бензиностанциите", заяви вицепремиерът.
25 военни с техника срещу 4000 бежанци откъм Македония, ЕС разреши. 5 военнослужещи и армейска техника ще подсилят охраната на границите ни, за да не допуснем влизането на нови вълни от бежанци. Това съобщи министърът на отбраната Николай Ненчев.
По думите му опасността иде от близо 4000 бежанци, които в момента са в района на Гърция и Македония. Не се изключва вероятността някои от тях да изберат пътя през България, затова българските власти са взели съответните мерки, допълни той.
Той не съобщи какви точно ще са функциите на тези военни. Предполага се, че те ще осигуряват логистиката на граничните полицаи и ще окажат помощ в работата на граничните контролно-пропускателни пунктове.
"България има право да използва армия за охрана на границите си", заяви говорителят на Еврокомисията Наташа Берто, цитирана от БНР. "Страните членки носят отговорност за охраната на външните си граници и мерките за тази цел остават в правомощията на националните власти, затова на този етап няма да правим коментар", допълва тя.
Група от десетина войници от Благоевград вече зае позиция на метри преди ГКПП Гюешево на българо-македонската граница. Бойците са с джип "Хамър" , с лека картечница и един офицер. Встрани от пътя са подготвени шипове за спиране на автомобили.
Войници са забелязани и около граничните пунктове Станке Лисичково край Благоевград и Златарево край Петрич.
По същото време щабът на Сухопътните сили планира серия от учения с военна техника, които ще се проведат на направления, предпочитани от пресичащи границата бежанци, съобщиха източници от МО.
Засега се предвиждат на ниво рота и батальон маневри в районите пред турската граница, които не са защитени от 30-километровата телена ограда. Планирани са и учения по поречието на Марица, защото именно оттам напоследък навлизат бежанци.
Засега няма да се раздвижват войски по границата с Македония. Основната причина е силно пресечената местност, която едва ли би привляква бежанци. Другата причина са данни от службите, че имигрантите държат на прекия път от Гевгелия към Прешево, който минават само за 4 ч. Новината за включването на армията в охраната на границата потвърди и вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова.
Автогонките от София се местят към Враца. Любителите на гонки с автомобили вече се събират на пътя Ботевград - Враца, след като МВР засили контрола в столицата, разказа пред "24 часа" участник в нелегалните състезания. Момчетата с бензин в кръвта имат алтернативни трасета извън града и често ги сменят, за да не бъдат изненадани от служителите на реда. Едно от тях е магистралата към Перник. Начинаещите в екстремния спорт предпочитат новоасфалтирани улици в крайните квартали, на които няма легнали полицаи.
След няколко пътни инцидента с жертви в страната в МВР ще правят карта на местата, където се провеждат нелегалните автогонки.
В София това са отсечката от околовръстното шосе надолу по бул. "България" - от бул. "Гоце Делчев" до НДК и от околовръстното към Бояна, бул. "Рожен" в "Надежда", "Христофор Колумб" в "Дружба" и двете ленти на еднопосочния бул. 202, който започва от надлез "Надежда" и приключва с арката на Централните гробища в кв. "Орландовци". Тези трасета обаче напоследък рядко се използват от нелегалните състезатели, които от години мерят сили с тунингованите си автомобили.
Мъже от 20 до 25 г., със средно образование, живеят в крайните квартали на столицата, от обикновени работнически семейства - това е профилът на състезателите в автокушиите. Автомобилите им най-често са БМВ-та и Голф 4-ки, които обаче са тунинговани за по 10-15 хил. лв. Много от участниците дори не живеят в София, а в селата около града. Там са и най-върлите автоманиаци, чието основно занимание е да тунинговат колите си в гаража на къщата. Уреждат си срещи по форумите в интернет, но напоследък са много предпазливи. Това важи за масовите състезатели, които са започнали отскоро и са най-рисковите в нелегалните гонки. Има и други, които са с луксозни коли и са от богати семейства или имат частен бизнес.
Те се наговарят за гонка помежду си, за да не изтича информация и да не идват навлеци. Не липсват случаи в състезанията да се включват и държавни служители, разказва участник в нелегалните ралита.
Любимото време за състезания е късно през нощта, след полунощ, когато движението е най-спокойно. Обикновено в неделя срещу понеделник, когато хората лягат по-рано, защото са на работа следващия ден.
Пикът на гонките е в късната пролет и началото на лятото. Най-любопитното в историята с автокушиите са колите на нелегалните състезатели.
Младежи дават старт на състезанието. На финала има жури, което следи кой е победителят.
Двигател на порше е легендата на автогонките в София. Всички те са тунинговани, за да издържат на натоварването.
"Целта на гонките не са само залогът или адреналинът. Много от участниците искат да покажат колите си. Състезават се както ламборгини и ферари, така и голфове и лади. Външният вид на по-старите коли подвежда. Под капака се крие звяр, който може да скъса на магистралата и последни модели от лимузините", разказва дългогодишен участник в гонките по улиците на София. Той разказва за легендата на нелегалните участници и зрителите на състезанията. Това е стара лада 5-ица. Руското возило обаче нямало нищо общо с оригиналния си вариант, както е излязло от завода. Двигателят е на порше. Окачването е сменено със спортно. Скоростната кутия - също. И това са само част от подобренията на ладата. Собственикът на колата обаче все по-рядко се пускал по нелегалните гонки, защото бил на възраст.
Линейките идват до 8, 20 и 120 минути. А колко бързо медицинският екип трябва да е на адреса, ще зависи от ново разделение на пациентите. То ще се реализира с помощта на код „червено", „жълто" и „зелено".
Това са част от промените, записани в новия стандарт по спешна медицина, публикуван на сайта на МЗ. А диспечери на тел. 112 ще определят степента на спешност на пациентите по специално определени въпроси, посочени в документа. Възможно е обаче отишлият при болния екип след като го прегледа да му даде по-висока степен на спешност - примерно от код „жълто" да го определи като код „червено".
Линейката ще стига в рамките на 8 минути след подаването на сигнала при пациенти с код „червено". В тази група са хората в критично спешно състояние и с пряка опасност за живота. Такива са случаите на застигнати от инфаркт, инсулт, също и ако човекът се е задавил и е изпаднал в безсъзнание, а дишането му е нарушено и посинява, ако бременна или родилка е в безсъзнание, получава гърчове и признаци на шок, ако пациентът е с остра коремна болка, но в същото време изпитва и гръдна, задушава се и повръща кръв. „Ако екипът не стигне до болния с код „червено" в рамките на 8 минути, значи не е спазен стандартът и ще има наказания", каза пред „Труд" д-р Ваньо Шарков, зам. здравен министър. Често обаче в задръстванията шофьорите не дават път на реанимобилите, което ги забавя.
При пациент с код „жълто" спешният екип ще пристига в интервала между 8-ата и 20-ата минута. Тези болни са с потенциална, а не пряка опасност за живота. „При тях налице са признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане, които могат да прогресират по тежест и да доведат до висока вероятност от настъпване на тежки последици", четем още в стандарта. Такъв пример са болни, преживели давене при гмуркане, но които са в съзнание и не изпитват задух, ако нуждаещият се от помощ е бил в безсъзнание, но в момента на подаването на сигнала е в съзнание, говори и се ориентира в ситуацията, при започнало раждане с контракции на по-малко от 5 минути, при силна коремна болка с повръщане, но без кървене, при ужилване от насекомо преди повече от час, но без шок.
Линейката ще стига на адреса след 20 минути, но не по-късно от 120, ако пациентът е с код „зелено". Той е с т. нар. минимална спешност, стабилен е и няма животозастрашаващо състояние. Този код ще се дава на пациенти, които имат изтръпване на крайниците, нервно-психично разстройство, с чувство за сърдечна аритмия, ако са с висока температура или съобщят, че не се чувстват добре, но без критични симптоми и признаци.
За кодове се заговори от асоциацията на работещите в Спешната помощ точно преди две години и те вече са факт. Очаква се до края на месеца стандартът да е обнародван в „Държавен вестник", казаха от МЗ.
823 млн. лева нави депозити само за месец. С 823 млн. лв. са се увеличили депозитите в банки през юли по данни на БНБ. Ръстът е значителен спрямо предходните месеци от началото на годината. През юни банковите влогове се увеличиха с 334 млн. лв., а през май - с 393 млн. лв.
Тогава финансисти обясниха забавянето на темпа на спестяванията със спада на лихвите по депозитите. Средната доходност по новите срочни влогове за граждани се понижи до 1,29% в евро и до 1,59% в левове. Средната лихва по фирмените депозити вече е дори под 1%.
Това обаче не се е отразило на стимулите за спестяване през юли. Миналия месец средствата по влоговете на фирмите са се увеличили с 589 млн. лв. и така по техните сметки са натрупани общо 16,44 млрд. лв. Спестяванията на гражданите се увеличават с 256 млн. лв. до 40,84 млрд. лв. Намаление се отчита единствено при депозитите на финансовите предприятия.
В същото време данните на БНБ показват, че кредитирането остава свито. През юли заемите за бизнеса намаляват с 91 млн. лв. спрямо предходния месец. Така общият размер на отпуснатите фирмени кредити достига 30,69 млрд. лв. Жилищните кредити също намаляват през юли с 9,5 млн. лв. Леко съживяване се отчита при потребителските заеми, които се увеличават с 15,6 млн. лв.
Спад при лошите кредити
9,11 млрд. лв. са лошите и преструктурираните заеми в банковата система към края на юли, без да се включват средствата, отпуснати като овърдрафт. Това означава, че за един месец проблемните кредити са намалели с 57 млн. лв., показват данните на БНБ. Делът на лошите и преструктурираните заеми в общия кредитен портфейл на банките е 23,46% към края на юли. За сравнение предходния месец той беше 24,09 на сто. Въпреки това още през май от Уникредит прогнозираха, че нивото на лошите кредити у нас ще остане сравнително високо до края на годината спрямо останалите държави от региона на Централна и Източна Европа.
Затвор за пускане на повреден асансьор. Наказателна отговорност за самоволно пускане на спрян заради повреда или липса на поддръжка асансьор предлагат от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Санкцията ще бъде записана в новия закон за технически надзор Текстът му в момента се съгласува между заинтересованите ведомства.
"Причината да поискаме подобна мярка е масовата практика асансьори и други опасни съоръжения да бъдат пускани в експлоатация самоволно от собствениците или ползвателите, след като са били спрени и запечатани от нас", каза председателят на агенцията Стефан Цанков. "Последният случай е от хотел в голям черноморски курорт. Там установихме, че за асансьора отговаря човекът, който сменя крушките по стаите и настройва телевизорите и няма необходимата квалификация да поддържа подемника. При последната ни проверка съоръжението бе спряно, но имаме информация, че след като нашите инспектори са си тръгнали, то е било пуснато отново", добави той.
"Ние не запечатваме съоръжения безпричинно а защото са опасни. Не може някой, защото щял да му се провали сезона, да прави каквото иска. Да е мислил преди това и да провери асансьора дали е годен за употреба и да е сключил договор за поддръжка. За агенцията водеща е безопасността. При инцидент в някой курорт целият туристически сезон ще се компрометира, а не само на един хотел", категоричен е шефът на агенцията.
Според Цанков от началото на годината обаче броят на спрените асансьори бавно, но сигурно намалява. По думите му сега акцент в работата на ведомството са новите подемници, защото зачестяват проблемите след пускането им. "Това става главно при евтини съоръжения, сглобени от малки фирми Сега ги проверяваме една по една", поясни той.
Немалка част от фирмите за надзор и поддръжка на асансьорите прибират пари от клиентите и не им издават фактури, са констатирали още от ДАМТН. Много от тях работят в сивия сектор, като делът им достига 75%. От началото на годината са хванати 7. "Това е нелоялна конкуренция пряко влияеща върху безопасността", категоричен е шефът на агенцията. "За съжаление нерядко се стига до там, че за поддръжка на асансьора живущите във входа плащат по-малко, отколкото за чистачка. Как съоръжението ще бъде изправно само срещу 40 лв. на месец? Безплатна безопасност няма", смята Цанков.
Туркменски газ потича към България. Реализирането на Транскас-пийския газопровод ще даде възможност за доставка на газ от Туркменистан за България чрез интерконекторните връзки с Турция и Гърция. Това заяви премиерът Бойко Борисов след среща с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, която се проведе в Ашхабад.
Транскаспийският газопровод е част от подкрепяния от ЕС Южен газов коридор като алтернатива на руските доставки в Европа и замразения в момента „Южен поток". Синьото гориво трябва да потече по тръба от Туркменистан, да мине през Азербайджан по дъното на Каспийско море. В Баку тя трябва да се свърже със съществуващия Южнокавказки газопровод, а чрез него и с планирания „Набуко", тръгващ от Турция. В проекта е включено и изграждането на тръба от казахстанското находище „Тенгиз" в Туркме-нистан. Капацитетът на газопровода е 30 млрд. куб. м газ годишно. Така той ще достигне половината на обема на „Южен поток", който според плановете трябваше да осигурява 63 млрд. куб. м годишно. Според Борисов това ще бъде сериозна стъпка за постигането на реална диверсификация на източниците за доставки на газ за страната ни.
Премиерът е утъпкал пътя на българските фирми за проучването и добива на нефт и природен газ. Освен това родните компании ще могат да се включат активно в изпълнението на инфраструктурни проекти в азиатската държава.
Двамата лидери са обсъдили и възможността българските черноморски пристанища да се превърнат в интермодални центрове за транзитните превози на товари от Западна и Централна Европа към Азия. Според Борисов има потенциална възможност за развиване на редовен товарен железопътен превоз Варна - Турк-менбаши през Поти, Тбилиси и Баку.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която придружаваше премиера в Туркме-нистан, и колегата й Чаръй Атаев подписаха споразумение за сътрудничество между България и азиатската страна в областта на строителството и архитектурата. Така български фирми ще могат да строят сгради, съоръжения, пътища и жп инфраструктура. Освен това нашенци ще консултират Туркменистан как да се санират сградите и как да се вдигат така, че да издържат на земетресения.
Банев гори с дискотека. Данъчни и общинари подгониха милионера Николай Банев. Дискотеката му "Теодора" в Созопол ще бъде продадена на търг от съдия-изпълнител. Причината е, че бизнесменът е натрупал 377 572,74 лева неплатени данъци към местната управа. Дължимите суми са за периода от 2010 до 2014 година, уточниха от пресцентъра на община Созопол. По-рано Банев се оплака пред медиите от "поредно престъпление на Панайот Рейзи и неговата престъпна шайка". В отговор от общината огласиха борчовете на милионера.
"Като собственик на "Хелиос тур", в чиито активи е дискотека "Теодора" или клуб "Ревю", лицето Николай Банев дължи на общината данък върху недвижим имот 81 315,56 лв., такса битови отпадъци 342 853,74 лв., както и туристически данък 2719 лв.". За капак пречиствателната станция в къмпинг "Каваци", който също се държи от Банев, изобщо не работела.
Преди 2 г. бизнесменът бил предупреден да се издължи и той обещал да го направи.
"Към момента това не е направено въпреки уведомителните писма. Община Созопол предприема принудително събиране на дължимите суми, заради уважението към останалите изрядни данъкоплатци на територията на общината", категорични са от екипа на кмета Панайот Рейзи.
Съдия-изпълнител е насрочил публичен търг за заведението, който ще стартира на 28 август.
От общината припомнят също, че за последните 5 г. като собственик на къмпинг "Каваци", а в рамките на този период и на още два къмпинга, платената туристическа такса и туристически данък е 3671,77 лв., като през 2013 г. и 2014 г. фирма "Русалка Холидейз" на бизнесмена не е платила нито стотинка от дължимата туристическа такса", припомнят още от местната управа в Созопол.
Банев е предупреден от общинските власти до 30 август да отстрани установените нередности в местата в "Каваци". Бившата дискотека и ресторант в къмпинга работели без нужната категоризация. Още по-голям гаф е, че т.нар. пречиствателна станция, построена от Балкантурист през далечната 1988 г., на практика не действа и изобщо няма персонал.
"Само по себе си пречиствателното съоръжение представлява една голяма яма, която събира фекалните води от къмпинга. Установени са няколко шахти, като в едната директно се изливат фекалиите от палатки и кемпери. Община Созопол е длъжна да реагира на установените нарушения и да наложи санкции", заплашват от общината.
Местим втората пенсия в НОИ без нотариус. Заявленията за промяна в осигуряването за втора пенсия ще се подават без нотариална заверка. Това предвижда специалната наредба, уреждаща реда за избор за осигуряване за задължителната втора пенсия - в Държавното обществено осигуряване (НОИ) или в частни пенсионни фондове, както бе до момента. Проектодокументът бе обсъден във вторник от тристранката, а днес трябва да бъде приет от Министерски съвет.
Липсата на нотариална заверка бе една от критиките на част от работодателските организации. Според тях така се създава възможност за злоупотреби. Бизнесът изрази също така опасения, че технологията, по която се предвижда да става прехвърлянето на средствата от пенсионните фондове към НОИ, крие доста рискове от загуби. Според промените в Кодекса за социално осигуряване при избор на Държавното обществено осигуряване натрупаните пари в частните фондове всъщност ще постъпват в т.нар. Сребърен фонд. Те ще остават там до пенсионирането на осигуреното лице или до решение то отново да възобнови осигуряването си в частен фонд. Това може да се случва многократно, но не по-често от един път в годината. "За нас остават известни съмнения, че движението от универсалните пенсионни фондове в държавния фонд и обратно, е еднакво лесно и равнопоставено", заяви председателят на АИКБ Васил Велев. Според Димитър Бранков от БСК има опасност от загуби при осребряването на вече оценените активи.
"Няма повод за притеснения, интересите на осигурените лица са запазени", заяви финансовият министър Владислав Горанов. Той поясни, че не е целесъобразно хората да се товарят с нотариални заверки. Според него пенсионните фондове управляват много консервативно средствата и те са доста ликвидни. "Трябва да се стигне до решение всички да се прехвърлят към НОИ, за да се реализират някои от притесненията на работодателите", посочи още Горанов.
Според наредбата заявленията за преместване на осигуряването от частните фондове в НОИ ще става със заявление пред данъчната служба по местоживеене. Обратният процес - възобновяване на осигуряването в частни фондове, ще става със заявление към избрания фонд.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |