Парното по-евтино с 6-7% от октомври. Парното и топлата вода ще поевтинеят с 6-7% от 1 октомври, ако цената на природния газ намалее с 13,65% в последното тримесечие на годината. Това прогнозира пред „Труд" Валентин Терзийски, зам.-председател на Камарата на енергетиците в България.
Днес председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов заяви пред журналисти, че най-вероятно природният газ ще поевтинее дори повече от поисканите от „Булгаргаз" 13,65% от октомври. С него общото намаление от началото на годината ще е 30 на сто.
Иванов обаче не коментира как това ще се отрази на цената на топлинната енергия. По предварителни прогнози по-голямо ще бъде намалението в големите топлофикации като софийската, а почти нулево при тези, които работят на въглища като централите в Русе и Перник.
Директното отражение на поевтиняването на горивото трябва да доведе до 8-9% спад в цената на парното, но ако не се отчитат останалите фактори. „Смятам, че КЕВР би трябвало да сложи по-нисък процент на намаление, защото от август 5% от приходите ни отиват към фонда за сигурност на енергийната система, което е голям разход за нас", обясни прогнозата си Валентин Терзийски.
От Асоциацията на топлофикационните дружества в България коментираха, че заради новата такса и намалените цени на тока, който произвеждат нейните членове, дружествата работят на загуба към деветмесечието.
За 2014 г. тя е общо 78 млн. лева, а за десетгодишен период от 2005 г. насам - над 300 млн. лв. От дружествата се оплакват, че нямат достатъчно пари, за да инвестират в нови мощности заради начина, по който се изчисляват цените на отоплението.
Газът все още е скъп за бизнеса
Поевтиняването на природния газ е добре за нас, но ако погледнем какво се случва по света, ще видим, че там намалението е много по-голямо. Това каза изп. директор на торовия завод „Агрополихим" Васил Александров пред „Труд".
По думите му, въпреки прогнозираното общо намаление на цените на синьото гориво с 30% от началото на годината, българските предприятия няма да станат по-конкурентоспособни.
„Една от причините за високите цени на газа у нас е липсата на конкуренция. Ние можем да купуваме предимно от държавната „Булгаргаз", която също купува скъпо газа", каза още Александров.
Въпреки че „Булгаргаз" сама предлага синьото гориво да поевтинее с 13,65% от октомври, за първото шестмесечие на годината компанията отчита загуба от 34,4 млн. лв., показва финансовият й отчет.
Кметове искат плажове върху скали. 2,5% по-малко туристи са посетили България до края на юли въпреки отчетения 8% ръст на почиващите през зимата, съобщи във Варна министърът на туризма Николина Ангелкова.
Заради препълнените морски хотелски бази през август и атрактивните оферти за септември тя изрази надежда, че в края на годината спадът може да бъде преодолян. Браншовиците, с които министърката се срещна, обаче не бяха оптимисти.
"Заетостта на базите през септември ще е около 50% и няма как да компенсира мъртвия юни. И следващия сезон ще е труден", прогнозира Георги Щерев, председател на Съюза на хотелиерите на Златни пясъци. Три проблема, които пречат на развитието на морския туризъм, ще опита да реши МТ до идното лято - скъпата плажна сянка, шума в курортите и кадровата криза, обяви Ангелкова.
Нощните заведения в крайморските селища да се изнесат само на пясъка, ще предложи тя в концепцията за управление на морските плажове. Документът предвижда разделянето на ивиците на функционален принцип, като някои от тях могат да се ползват за нощен живот.
Ангелкова посочи, че кметове на морски селища предлагали концесии да могат да се дават за скали за плажуване или за строеж на мостчета и буни, върху които да се правят плажни платформи и заведения. "Приемаме всякакви разумни предложения", обяви министърката.
Според нея концепцията ще бъде обявена за обществено обсъждане идната седмица, а целта е НС да я приеме до края на годината. В документа са предвидени драстично по-високи глоби за нарушения, както и механизми, чрез които сянката на пясъка да стане безплатна или на символични цени.
След дни МТ ще учреди и съвет по кадрите с участието на министрите на труда и образованието. Една от първите му теми ще е въвеждането на еднодневни трудови договори в туризма, поясни Ангелкова.
Според нея за сезон 2016 министерството ще заложи на масиран дигитален маркетинг на България в големи платформи като google, tripadvisor, booking.com и travel.ru, на онлайн реклама съвместно с водещи туроператори като "Томас Кук", "Дер туристик" и "ТУИ". Страната ни ще се промотира и чрез турове за над 100 журналисти, а целта е увеличаване на потоците от гости от Европа, съседните страни и дори от Русия, където за напълно загубени могат да се считат само социалните почивки на деца и пенсионери. Най-големият резерв обаче си остава вътрешният пазар, уточни Ангелкова.
Пеевски официално взе дял в "Булгартабак". Депутатът от ДПС Делян Пеевски вече и официално притежава дял в "Булгартабак". Става въпрос за 5% от капитала, който по текущи пазарни цени струва 17 млн. лв. и става чрез смяна на собствеността на фирма, контролирана преди това от Петър Манджуков.
Сделката е част от тенденция за показването на светло на Пеевски поне в някои бизнеси, като във всички прехвърляния дотук той придобива активи от майка си Ирена Кръстева. При текущата сделка, която минава през новорегистрираното от нея "НСН инвестмънтс", Кръстева дарява 90% от дяловете на Пеевски. По аналогична схема депутатът се сдобива и с по 50% от още две компании на майка си. Преди дни пък стана ясно, че Делян Пеевски е придобил и половината от медийния и имотния бизнес на майка си (не е ясно чрез покупка или дарение), както и че дружеството им "Нова българска медийна група холдинг" купува телевизията "Канал 3".
Всъщност Пеевски контролира "Булгартабак" още от приватизацията му, но по документи това е невидимо. В началото холдингът беше движен от тогавашния тандем между него и банкера Цветан Василев, но след разрива между тях от пролетта на миналата година дружеството остава в сферата на влияние на Пеевски. Василев открито го сочи като собственик на 80% дял, същото правят и източници от сектора. По тази логика след новата сделка пакетът му просто се увеличава до 85%. За мажоритарния дял едва ли ще има скоро сделка, тъй като е нужна солидна сума с доказан произход.
Директното участие има няколко възможни обяснения - например да даде аргумент в качеството си на какъв Пеевски се среща с клиенти, мениджъри и т.н. на част от тези компании. Освен това вече ще има и деклариран произход на средства. А и се показва основно на места, където вече фамилията е известна като собственик - медиите и имотите на майка му.
Пряко при цигарите
Придобивката на компанията на Пеевски и майка му се вижда в Търговския регистър. На 17 август компанията "НСН инвестмънт" е купила 100% от дяловете в дружеството "Табако инвестмънт", чийто собственик беше Петър Манджуков през дубайско дружество. От вписания в Търговския регистър договор за прехвърляне на дяловете не стават ясни цената на сделката и начина на плащане, защото те са определени с рамково споразумение, подписано между страните на 22 юли тази година, което не е прикачено.
На следващия ден - 18 август, Ирена Кръстева е дарила 90% от дяловете си в "НСН инвестмънт" на сина си Делян Пеевски. Паралелно с това тя му е дарила и по 50% в две други новосъздадени от нея през юли дружества - "Био уотър" и "Био уотър инвестмънт". Засега няма информация те да са придобивали някакви активи преди вътрешносемейната сделка. И трите дружества са с малък капитал, внесен в Първа инвестиционна банка.
Дарението е данъчно чиста форма - така нито продавачът Ирена Кръстева, нито купувачът Пеевски дължат нещо, защото е дарение между роднини по права линия. По тази схема депутатът няма нужда да доказва и произход на средства. Ако беше покупко-продажба, Кръстева можеше да дължи данък, а синът й да трябва да има доказани доходи.
Макар цената на сделката да не е обявена, пазарната цена на пакета е 17.3 млн. лв. Което е солидна сума, за да ги има депутат, който допреди седмица не е имал бизнес.
И юли се оказа хладен за туристическия бизнес. Надеждите на бизнеса и държавата високия туристически сезон (юли и август) да компенсират катастрофално слабия юни засега не се оправдават поне според официалната статистика. Данните на Националния статистически институт за юли показват сериозен спад от 9% на общите посещения на чужденци в страната, а броят на тези, които идват с цел почивка и ваканция, е намалял с 3.4% на годишна база - до 904.5 хиляди. Така за втора поредна година България не успява да привлече над 1 млн. чуждестранни туристи през юли след рекордните за сектора 2012 и 2013 г. Точно наполовина са намалели и бизнес визитите спрямо юли м.г.
И докато спадът на руските и украинските туристи с около 20% беше очакван от хотелиерите, статистиката показва значителни спадове и на туристите от Германия, Австрия, Чехия, Румъния, а това са пазари, на които българският туризъм традиционно разчита.
Междувременно два пъти повече българи са избрали да почиват в чужбина в сравнение с юли 2014 г. въпреки напрегнатите събития в Гърция. Според данните на НСИ близо 67 хил. българи са избрали съседната ни страна за почивка, което е повече от двоен ръст спрямо 25 хиляди миналия юли. Другата топ дестинация за българските туристи е била Турция.
На този фон туристическия бранш няма твърде много поводи за радост. Горещият август и топлият септември вероятно ще върнат положителните стойности на статистиката, но като лятна дестинация България все повече се отличава основно с многобройните скандали заради неадекватни условия и цени на плажовете, презастрояване, лошо обслужване, липсата на добро рекламно и имиджово позициониране, което води до феномени като разцъфтяващ алкохолен туризъм в големите комплекси и т.н. Военните конфликти недалеч от България и геополитическото напрежение между Русия и Запада също не помагат на българския туристически бизнес.
Спад на основните пазари
Негативната тенденция на спад на почиващите чужденци в България започна още от началото на годината, като се оказва, че спадът на руските туристи е само един от факторите. През юли броят на руските и украинските туристи намалява съответно с 18.3 и 21.1% и това не е изненада: конфликтът между двете страни доведе до траен отлив на туристи от тези страни не само в България, но и в другите европейски туристически дестинации. Надеждите бяха, че западноевропейските туристи могат да компенсират донякъде тенденцията, но те засега не се оправдават - дeлът на туристите от ЕС е 58.5%, или с 13.6% по-малко в сравнение с юли предходната година.
Заради руския отлив Германия отново е най-големият ни пазар с около 133 хил. туристи през юли, но това на практика е спад от 8.3% спрямо юли 2014 г. Със 7% намаляват и туристите от третия най-важен пазар за България - Румъния. Понижение има и при посещенията от Великобритания, Чехия, Австрия, Дания, Финландия, Франция и Швеция. И макар техният дял по принцип да е малък, това потвърждава тенденцията за загуба на позиции на европейските пазари - нещо, за което от бранша отдавна предупреждават.
КЗК прави ялов анализ за пазара на горивата заради данъчна тайна. Законодателен вакуум обезсмисля секторния анализ за горивата у нас. Причината е, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която трябва да направи проучването и да изготви доклад, няма достъп до данъчни тайни. За това съобщи вчера говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Той уточни, че причината е в Данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК), където КЗК не фигурира сред институциите, които имат право да работят с такава информация. Управляващите разчитат на анализа, за да се установи дали съмнително близките цени на горивата са резултат от картел или договорки между отделните играчи на пазара у нас.
"По закон ние не влизаме в хипотезата на Данъчнопроцесуалния кодекс и нямаме достъп до тези данни. Ако това не се промени, решението ни дали има, или няма картел ще се базира само на данните, които ни дават компаниите", заяви Гаврилов пред БНТ. Това означава, че комисията не може да направи засечка дали данните за оборотите, които твърдят, че имат бензиностанциите, съвпадат с тези, които са отчели например пред данъчните.
В България се продават най-скъпият дизел и третият или четвъртият най-скъп бензин в ЕС, каза вчера бившият енергиен министър Трайчо Трайков. По думите му основната роля в този случай имат КЗК и готвеният секторен анализ. "Надявам се комисията да види очевидното - че нещо на пазара на горива в България не е както трябва, защото няма нито една пазарна причина цените да са такива, каквито са", каза той пред БНР. Трайков допусна, че цените на горивата няма да се променят, защото няма публични данни какви са разходите за производство и дистрибуция на горива у нас.
Все пак годишните финансови отчети на компаниите са достъпни и КЗК може да ги ползва. Но под секрет са различните банкови сметки, размерът на доходите, платените данъци, кредити и т.н. Затова още преди няколко години от КЗК са предложили на финансовото министерство да внесе в Министерския съвет законодателна промяна и обхватът на институциите, работещи с данъчни тайни, да бъде разширен. "Дори и да получим такива данни, в момента ние не можем да ги използваме за целите на анализа - просто нямаме право на това", заяви пред в. "Сега" вчера Марио Гаврилов. От финансовото министерство обясниха, че ще анализират предложението на КЗК и след това ще излязат със свое становище по текстовете. Оттам обаче не отговориха защо предложението отлежава в министерството няколко години.
Подобен проблем е възникнал и при последния секторен анализ на КЗК, който приключи през 2012 г., без да открие картел или договорки между петролните фирми. "Тогава имаше предложение КЗК да получи достъп до тайни, но то не беше прието", допълни Марио Гаврилов. От началото на 2012 г. до момента ДОПК е бил променян и допълван около 20 пъти, но нито една от промените не засяга работата на КЗК с топ фирмените тайни.
При това положение докладът за състоянието на пазара на горива ще бъде едностранен - само на база на данните на самите бензиностанции, без те да бъдат сверени. Гаврилов отново изтъкна, че изготвянето на такъв анализ в Германия е отнело около 3 години, но все пак поясни, че у нас КЗК не разполага с "подобен времеви комфорт".
Цената на природния газ намалява с над 30% за година. Природният газ може да поевтинее с над 13.6% от октомври. Това прогнозира вчера шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Предложението на "Булгаргаз" за поевтиняване бе именно за 13.6% от октомври. Така годишното намаление на цената на синьото гориво може да надхвърли 30%, каза Иван Иванов. Все още обаче няма яснота дали и с колко ще се промени цената и на парното и на топлата вода от есента, въпреки че 70% от топлофикациите използват газ за производството си. Окончателното решение на КЕВР ще стане ясно на 30 септември.
При промяна в цената на природния газ с 5% КЕВР трябва да я отрази и в тарифите за топлинна енергия. "Няма пряка зависимост на единия процент с другия процент, тъй като природният газ е суровина. По същия начин цената на въглищата и нейното изменение няма пряко отношение в същия процент върху цената на електрическата енергия, произвеждана от ТЕЦ-овете", каза Иванов. Същото се отнасяло и за топлинната енергия.
КЕВР е одобрила подписаното на 14 август споразумение между "Марица-изток 3" и НЕК за по-ниски цени за разполагаемост. За да влезе в сила то обаче, НЕК първо трябва да изчисти задълженията си към централата. Същото важи и за "Марица-изток 1". Дълговете на НЕК към двата теца са около 900 млн. лв., които компанията майка - Български енергиен холдинг, ще търси под формата на кредит. За тази цел вчера БЕХ трябваше да обяви процедура за избор на банка, но до редакционното приключване на броя това така и не се случи.
Български туристи в гръцки затвор за бежанци на стоп. Двама български туристи ще бъдат съдени в Гърция, защото са качили на стоп в колата си бежанци. Това е и причината българското външно министерство да издаде специални съвети към българите да не вземат стопаджии в Гърция.
Следствените действия по случая продължават и заради това няма да бъде предоставена допълнителна информация, казаха вчера от външното ведомство.
Двамата български туристи били арестувани в района на Комотини. Те са обвинени в трафик на имигранти, наказанието за което в Гърция е до 2 г. затвор.
Българските туристи пътували в посока Александруполис и качили стопаджии, без да подозират, че са бежанци. При проверка на полицията по магистралата нищо неподозиращите българи спират и по време на контрола се оказва, че стопаджиите са имигранти, казаха полицейски източници в южната ни съседка.
Българите са арестувани и срещу тях е образувано дело за незаконен трафик на имигранти в Гърция. Имената им не са оповестени. Според полицейски източник нашенците, независимо че са туристи, и пътниците в автомобила са били случайни хора, няма начин да бъдат оневинени, тъй като законът е еднакъв за всички. Според същия източник 90% от делата, по които в Гърция са обвинени българи, са за трафик на имигранти.
Външното министерство разбрало за случая, след като близки на задържаните написали писмо до ведомството с молба за съдействие. Именно тази молба е предизвикала и издаването на специално указание.
В Гърция превозването на нелегални имигранти дори на стоп се възприема като каналджийство и наказанието за това е 2 г. затвор, предупредиха от МВнР. Те посъветваха нашите туристи да не вземат каквито и да било стопаджии.
В четвъртък нови трима българи на възраст 31, 43 и 44 години бяха арестувани в района на Ксанти с обвинение за трафик на нелегални имигранти към вътрешността на Гърция. Те са задържани по време на организирана акция на полицията. Шофирали са три различни коли, в които е имало общо 16 имигранти. Трафикантите попаднали на полицейски пост на националния път Комотини-Ксанти, но не са спрели. Заради това започнало преследване, след което са били арестувани, а колите конфискувани.
От 1 октомври линейките отиват първо при деца, инсулт и инфаркт. Бъдещият регламент за спешна помощ, който въвежда т.нар. медицински триаж - приоритетното делене на повикванията на три категории, влиза в сила до края на септември, обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.
"Случаите с деца ще са с предимство, те винаги ще са с код "червен" за линейките. Това не означава, че възрастните ще бъдат дискриминирани, но от децата не може да се снеме анамнеза, а родителите винаги са много притеснени в обясненията си", каза Шарков в четвъртък пред Нова тв. Червен код означава "критично спешен пациент" и изисква екип реаниматори, който да пристигне до 8 минути.
Другите пациенти в тази първа по приоритет група ще са хората със симптоми за инфаркт и инсулт и тези с тежки травми, а също и тези в клинична смърт или в риск да изпаднат в такава. Шарков уточни, че по непредвидени обстоятелства фиксираното време - до 8 минути, може и да не бъде спазено. И в САЩ успявали да се отзоват толкова бързо в 75-80% от случаите.
Във втория код - "жълто", са нестабилните пациенти, при които линейката трябва да е в рамките на 20 минути. При тези от група "зелено" - стабилните, екипите могат да се отзоват и до 120 минути.
Запитан от "24 часа" какви действия, включително юридически, ще могат да предприемат пациентите и техните близки при закъснение на спешния екип, зам.-министър д-р Ваньо Шарков обясни, че въпросът не е уреден в стандарта за спешната медицина. Това не е Наказателен кодекс, подчерта заместникът на Петър Москов. И добави, че всеки център по спешна помощ ще получи указания в какъв срок трябва да въведе стандартът.
"Не може да очакваме, че на 1 октомври всяко приемно отделение например ще има 800-те квадратни метра площ, разписани в него", даде пример д-р Шарков. Това била и функцията на европейското финансиране - да подпомага въвеждането на дейностите, увеличаването на екипите и на заплатите на работещите в системата. За първи път постъпилите в спешна помощ били повече от напусналите.
Парно и газ поевтиняват от 1 октомври. Природният газ и парното ще поевтинеят от 1 октомври. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Иванов не пожела да каже в пряк текст, че ще има намаление на цената на парното, но потвърди, че ще се следва правилото петте процента. При него, когато синьото гориво поевтинява с над 5%, КЕВР коригира и цената на топлинната енергия. Това условие със сигурност ще бъде изпълнено, тъй като самата „Булгаргаз" прогнозира преди две седмици, че от 1 октомври газовата тарифа ще намалее с 13,65%.
Шефът на КЕВР обаче смята, че спадът на цената на синьото гориво ще е по-голям от въпросния процент. Иванов не посочи колко по-голям, той само обясни, че прогнозата му се базира на ситуацията с котировките на петрола през последните 10 дни. Преди няколко дни сортът Брент падна на 43 долара, като след това се възстанови до около 45 долара за барел.
Газът е основният фактор за цената на парното, като разходът за синьо гориво формира около 70% от себестойността на топлинната енергия.
Председателят на регулатора посочи още, че общото намаление на газовата тарифа, което ще се получи от началото на годината ще е над 30%.
Според прогнозата на „Булгаргаз" за тарифата за последното тримесечие, към момента то се получава от 30,2 на сто. Държавната газова компания ще внесе заявлението си за цената на 10 септември, а КЕВР ще вземе окончателното си решение до 30 септември.
Освен на парното, намалението на цената на природния газ би следвало да доведе и до намаляване на цената на тока, който се произвежда от топлофикациите с когенерационни мощности. Това обаче едва ли ще бъде толкова съществено, за да се стигне до намаление на цената на микса на НЕК, а оттам - и на крайните потребители.
Такъв ефект не може да се очаква и след влизането в сила на споразуменията с двете американски централи - ТЕЦ „AES Марица Изток 1" и ТЕЦ „Кон-турГлобал Марица Изток 3", стана ясно от коментар на Иван Иванов по-късно. Икономията от договореното намаление на цените им за разполагаемост ще е 96 млн. лв. на година.
Според Иванов обаче тя ще се ползва като буфер. „НЕК има 3 млрд. лв. дългове, те трябва да бъдат покривани", обясни той защо заради тази икономия не би следвало да се свалят цените на тока.
„Нама-лението на цените на двете централи е заложено в ценовия модел, като сумата която би спестила НЕК до влизането в сила на споразуменията е заложена като сума, която ще получи от фонда за стабилизиране на енергетиката", поясни шефът на регулатора.
Иванов съобщи още, че КЕВР вчера е одобрила споразумението между НЕК „КонтурГлобал Марица Изток 3", както преди около месец одобри това с AES. Те обаче няма да влязат в сила, докато НЕК не им плати близо 900 млн. лв., които са просрочени. До редакционното приключване на броя БЕХ все още не беше пуснал процедурата за избор на банки, които да отпуснат кредит за изплащането на въпросната сума. Очаква-ше се това да се случи до 27 август.
Като цяло обаче шефът на КЕВР не вижда нови предпоставки, които да позволят намалението на цената на тока от 1 октомври.
Охраната на границите ни гълта още 204 млн. лв. Охраната на границите ни ще глътне още 204 млн. лв. до края на годината. Тази сума са поискали от МВР и Гранична полиция, за да могат да гарантират спокойствието на браздата.
"Това са огромни пари, всеки ден се командироват хора. Нашите граничари изнемогнаха. Затова ние взехме решение, тъй като в тези огромни маси от хора, които преминават границата ни, може да има и такива, които не са добре дошли, малка част от армията да подпомага там, на място, граничните полицаи", заяви вчера премиерът Бойко Борисов, който присъства на военно учение в Шабла. Той обясни, че няма европейски лидери, които да не се притесняват от ситуацията с бежанците.
В началото на седмицата армията изпрати бронирани бойни машини заедно с военнослужещите към югозападните ни граници, където стана напечено заради бежанския натиск от Гърция към Македония и Сърбия. Включването им в охраната бе договорено миналия петък на извънредна среща в МВР с участието на премиера Бойко Борисов. На нея властта определи стратегиите за справяне с евентуален наплив от множество имигранти към нашата страна след ексцесиите по гръцко-македонската граница, която бе пресечена от хиляди бежанци. Премиерът обаче обясни, че е абсолютна спекулация е, че някой по границите ни би използвал насилие срещу бежанците. "Военните са там, за да внасят респект, за да внасят сигурност на тези хора и ако дойдат лошите, да могат да реагират, отсече Борисов. По думите му не може десетки хиляди хора да минават през границата ни и ние да не вземем елементарни превантивни мерки като си ескортираме по-сериозни подразделения там. Според него, докато САЩ и Русия не се разберат по основните въпроси, тази бежанска вълна ще продължи да залива Европа. "Трябва или да се направи така, че тези хора да си стоят по родните места, или Европа да се готви за огромна хуманитарна криза през зимата", коментира още министър-председателят. Борисов коментира, че вече не се говори за Шенген и добави: "държави правят мрежи и какво ли не, всичко се обърка и то само защото не може да се намери необходимото решение за Сирия". Междувременно шефът на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков заяви, че от януари до сега 10 328 бежанци са потърсили убежище у нас. Той уточни, че това е два пъти повече в сравнение с миналата година.
Издръжката на един бежанец излиза 300 лв. на месец. Общо 14 000 души са получили статут и имат право да пътуват и в чужбина, а Казаков призна, че не знае дали те са в България или в друга страна. Капацитетът на българските центрове за настаняване на бежанци е 5130 места, но има възможност те да се увеличат до 7000.
4 часа свобода за автоапаш №1. Най-известният апаш на републиката Ярослав Димитров излезе от килията и се върна в нея след четири часа. По обяд съдията Иван Коев го пусна на свобода по обвинението за кражба на две лимузини, но късно следобед той отново бе задържан. Поводът бе старо прегрешение на крадеца. Димитров бе обвинен за това, че на 27 и 28 май 2014 г., в съучастие с Божил Гюров, е укрил 3 мотоциклета - два "Ямаха" и един "Хонда".
Районната прокуратура ще поиска в събота постоянното задържане под стража на Ярослав.
Мотивът, с който съдията Коев освободи крадеца, беше, че нито магистратът, нито експертите криминалисти могат да бъдат сигурни, че човекът от видеозаписите, който подкарва двете коли, е задържаният Ярослав Димитров.
32-годишният софиянец нашумя, след като в социалните мрежи и по медиите изтече видео как задига БМВ и ауди от подземен гараж в квартал "Манастирски ливади" на 14 август. После стана ясно, че по това време той следва да бъде под домашен арест. Оказа се, че чевръстият бандит има и две европейски заповеди за арест, но това не му пречи да извършва други престъпления.
Всичко това вбеси премиера Бойко Борисов, който посвети на апаша дълга гневна тирада по време на заседание на правителството, хокайки и заместника на правосъдния министър Христо Иванов за безсилието на Темида.
Вчера обаче съдът пак бе благосклонен към нашумелия апаш. "Дори като гледам Яро, не може да се твърди с категоричност, че мъжът от записа на камерите и този, който е пред мен, са един и същи човек", заяви в съдебната зала съдията Иван Коев.
Магистратът, който е и докладчик по делото, се позова на две експертизи на записа от камери, направени от СДВР и НИКК. Становището в тях също не давало категоричен отговор, че Ярослав Димитров е човекът, записан от камерите. Експертите от НИКК откриват сходство в брадичката и овала на лицето между човека от записа и Яро, но заради колоните в гаража, шапката на главата на мъжа и тъмнината, не можело да са сигурни на 100 процента.
Според съдията всички 5 свидетели по делото са полицаи. Поради това показанията им не били убедително доказателство. В състава на съда, който трябваше да реши дали да остави Яро зад решетките, беше и съдия Вера Чочкова, която бе кандидат за главен съдебен инспектор.
Съдията Иван Коев не е случайно име в гилдията, припомниха негови колеги. Той оправда Николай Цонев, Тенчо Попов и Петър Сантиров за подкуп преди 2 години. Коев ще гледа и делото срещу вече бившата шефка на Софийски градски съд Владимира Янева.
Бойко: Чака ни страшна зима с бежанците. Европа да се готви за огромна хуманитарна криза през зимата. Това предупреждение във връзка с бежанската вълна от Близкия изток отправи вчера премиерът Бойко Борисов. "Докато САЩ и Русия не се разберат по основни въпроси, тази бежанска вълна ще продължи да залива Европа и Европа да страда", посочи министър-председателят. И допълни: "Трябва да се направи така, че тези хора да си стоят по родните места, или Европа да се готви за огромна хуманитарна криза през зимата". От МВР и Гранична полиция вече са поискали допълнително 204 милиона лева за охраната на границите ни до края на годината, стана ясно от думите на премиера. "Това са огромни пари, всеки ден се командироват хора. Нашите граничари изнемогнаха", каза Борисов. И аргументира разполагането на части от българската армия така: "Тъй като в тези огромни маси от хора, които преминават границата ни, може да има и такива, които не са добре дошли, малка част от армията да подпомага там, на място на граничните полицаи". Министър-председателят нарече "абсолютна спекулация" слуховете, че някой по българските граници би използвал насилие срещу бежанците. "Военните са там, за да внасят респект, за да внасят сигурност на тези хора и, ако дойдат лошите, да мога да реагират", заяви Борисов. "Благодаря на колегите, че проявяват такова разбиране. Ние сме една държава, но това го решихме съвместно с всички страни", каза още той. "Не може десетки хиляди хора да минават през границата ни и ние да не вземем елементарни превантивни мерки, като си ескортираме по-сериозни подразделения там", отбеляза премиерът.
По-рано през деня външният министър Даниел Митов заяви пред БНТ, че на границата е изпратена най-леката бронирана техника и до 25 военнослужещи, които ще следят за евентуален засилен имиграционен поток. "Знаете, когато има проблем при съседа ти, в един момент този проблем може да се прехвърли и при теб. Ние не можем да игнорираме факта, че нашите съседи имат определен проблем и трябва да се стремим да им помагаме всячески", отбеляза Митов. По думите му твърде дълго време мерките за борба срещу "Ислямска държава" не са давали ефект и е необходима нова стратегия за справяне с проблема. "Причините са ясни - специално конфликта в Сирия, разрастващото се влияние на така наречената Ислямска държава е основен генератор на бежански потоци и там трябва да се насочат усилията ни много по-сериозно", заяви още външният ни министър. Митов обърна сериозно внимание и на факта, че страните от ЕС трябва да започнат да правят ясно разграничаване на икономическите имигранти от бежанците. "Да започнем много по-сериозно да обръщаме внимание на държавите, откъдето идват всички тези хора, и тези, които са практически икономически емигранти, трябва да започнат да се репатрират, да се връщат обратно", заяви дипломат номер 1.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |