Корпоративен сезон: Разнопосочно полугодие за холдингите. Първата половина на тази година е била разнопосочна за холдинговите дружества на Българската фондова борса (БФБ), показват консолидираните им отчети. Малко над половината групи - 9 от 16-те в таблицата, завършват полугодието с по-слаб финансов резултат. Същото е и числото на холдингите, които отчитат по-ниски приходи за периода.
Фармация, търговия и химия
"Софарма" има ръст и на приходите, и на печалбата. За известно време продажбите й пострадаха покрай кризата в Украйна, но спадовете са компенсирани, става ясно от отчета на групата. В консолидираните данни влизат резултатите на общо 30 дъщерни дружества, сред които търговци и производители на лекарства, медицински консумативи, компании от Украйна, Беларус, прибалтийските държави, Полша, Сърбия и др. Само приходите на "Софарма" като фармацевтичен производител намаляха през първото полугодие с 16%. Причината беше 28% спад в износа, докато на вътрешния пазар оборотът се увеличи с 13% в сравнение с първото полугодие на миналата година.
При свързания със "Софарма" "Доверие обединен холдинг" лекото понижение на приходите идва с ръст в разходите. Така печалбата е намаляла до едва 96 хил. лв. В консолидираните резултати влизат производителите на фармацевтичното "Медика", "Доверие-Брико", което държи веригата "Мосю Бриколаж", "Хидроизомат" - производител на изолации и строителни материали, както и "Българско вино" - собственик на изба "Меди Валей".
При торовия завод "Неохим" продажбите и в България, и за износ са нараснали, като експортът се увеличава с 27%. От вътрешния пазар оборотът е нагоре с 16%, като той носи по-голяма част от приходите, но ако се запази тенденцията, скоро ще бъдат изравнени с износа.
Машиностроителният холдинг
Сред компаниите, които имат понижение на приходите и печалбата, е "Стара планина холд", в чиято структура са машиностроителните "М+С Хидравлик", "Хидравлични елементи и системи", производителят на акумулатори "Елхим-Искра" и няколко предприятия от леката промишленост. В доклада за дейността от ръководството отбелязват, че продажбите им само за второто тримесечие са над 47 млн. лв., с 2.45% над бизнес плана и малко по-високи от тези през първото. Общо за първото полугодие резултатите са с 3.34% над бизнес плана. От холдинга обясняват понижението с продажбата на предприятието "Пътстройинженеринг" - Кърджали, с което се разделиха през юли миналата година. Резултатите му са били включени в отчета за първото полугодие на миналата година и така се е получила разлика между двете години, се обяснява в доклада.
Финансови операции
При "Албена инвест холдинг", което има инвестиции в дружества от туризма и съпътстващите го услуги, ръстът на финансовите приходи компенсира понижението на продажбите. В доклада за дейността от компанията обясняват, че през месец май са продали всичките близо 90 хил. акции, които са притежавали в "Складова техника" - Горна Оряховица. Това е 31.88% от капитала на дружеството, като според справка на БФБ цената на една акция е била 15.24 лв., или общо 1.37 млн. лв. Толкова е стойността на почти всички финансови приходи на "Албена инвест холдинг" за първото полугодие.
При "Еврохолд България" приходите се увеличават, но групата приключва със загуба от близо 3 млн. лв. Според доклада за дейността холдингът печели от лизинг и финансово-инвестиционна дейност, но губи от застраховането и продажбите на автомобили.
Заедно с резултатите на много от компаниите и тези на дружеството "Българска фондова борса" са влошени. Пазарният оператор излиза на загуба от 122 хил. лв. при спад на приходите. През второто тримесечие оборотът на БФБ е паднал с 43% в сравнение с януари - юни, до едва 91 млн. лв. Общо за първото полугодие оборотът е бил малко над 250 млн. лв., двоен спад спрямо същия период на миналата година. В петъчната сесия, ако се махнат сделките с компенсаторни инструменти, дневният оборот от основния пазар на акции беше едва 84.5 хил. лв. За разлика от годините преди кризата и дори първите години на икономическото свиване излизането на корпоративните отчети не предизвика никакво по-сериозно движение на БФБ - нито разпродажби, нито търсене за покупки, нито промени в цените в резултат на данните от отчетите.
Граждани: Пенсионните поправки са противоконституционни. В жалба до омбудсмана 338 граждани поискаха той да сезира Конституционния съд за това, че новите промени в Кодекса за социално осигуряване нарушават основния закон и трябва да бъдат отменени, защото засягат интересите на всички граждани, родени след 1959 г. Копия от жалбата са изпратени до Европейската комисия, правосъдното министерство, Комисията за финансов надзор, съюза на съдиите, адвокатския съвет и хелзинкския комитет. Подписката продължава да бъде отворена и към нея се присъединяват още желаещи.
Това е второто сезиране на омбудсмана от началото на годината от множество граждани, като и двете са свързани с бъдещите пенсии и натрупаните средства в частни фондове. Първите жалби бяха за гласуваната за пет дни и без обсъждане в края на миналата година поправка за еднократно местене на натрупаните средства от осигуровки от пенсионен фонд в НОИ, с която се разрушаваше досегашният пенсионен модел, нарушаваха се правата на гражданите и се национализираха техните спестявания за старини. Тогава омбудсманът Константин Пенчев реши да изчака предстоящите поправки в КСО, с които правителството обеща, че ще коригира текстовете.
Новият кодекс обаче не само че не отстрани първоначално заложения текст, но налага на гражданите рекет от страна на държавата и съдържа неприложими и противоречиви текстове и нарушава конституцията в множество нейни текстове, се казва в жалбата.
Има ли право на избор
В писмото се припомня, че широко прокламираното от правителството "право на избор", което правителството обеща да даде на гражданите, всъщност не се случи, защото на гражданите не беше дадена възможност да изберат да се осигуряват само в частен фонд. Освен това изборът е между две несравними по естеството си системи на пенсионно осигуряване (разходопокривна и капиталова), без да им е дадена каквато и да било възможност за анализ и информирано решение.
"Държавата чрез закона предлага на гражданите "свободно" да изберат, ако не прехвърлят собствените си спестявания от пенсионен в държавен фонд, с което губят собствеността си върху тях, да им бъде намалена държавната пенсия. Обратното, ако изберат да прехвърлят пенсионните си спестявания в държавен фонд, държавата не предлага да им увеличи пенсиите от НОИ, а само тези пенсии да бъдат запазени в същия размер като на всички останали граждани. На практика това е държавен рекет", се отбелязва в жалбата. Според подателите правото на избор е разписано в закона по начин, който да доведе до разделение и неравноправно третиране, ощетяване на отделни категории осигурени и до създаване на различен правен режим на едни и същи конституционни права.
Пълен хаос
Според жалбоподателите промените в КСО нарушават редица конституционни принципи, създават вътрешно противоречие между отделни правни норми и между текстове в самия закон, а оттам и правен хаос, който застрашава правата на осигурените лица.
Идеята на закона средствата на осигурените да се прехвърлят от частна партида в Сребърния фонд, в който гражданите нямат лични партиди и не се натрупва доходност, на практика представлява отказ от собственост върху лични спестявания и натрупаната доходност, което според жалбата представлява нарушение на неприкосновеността на частна собственост. Жалбоподателите отбелязват пълната неяснота как точно ще се прехвърлят партидите и как държавата ще отчете различния принос на осигурените лица, а това нарушава принципите на справедливост и хуманизъм. Те смятат, че в сегашния си вид правните последици от КСО имат характер на одържавяване на частна собственост, което също е в нарушение на принципите за нейната неприкосновеност.
В жалбата се посочва, че противно на желанието на законодателя да се прехвърлят собствени средства от индивидуални пенсионни партиди към държавни фондове, всъщност то е блокирано, защото, ако спазва приетите текстове, нито един човек не би могъл да прехвърли парите си. Според КСО, за да прехвърли осигурен парите си, трябва да отговаря на две условия едновременно - да му остават не по-малко от пет години до пенсия, на което отговарят всички, и същевременно вече да са се прехвърлили и да искат обратно да се върнат в частен фонд, а такъв осигурен все още няма. Това означава, че нито гражданите могат да изберат между новите си права, нито пенсионните дружества могат да прехвърлят каквито и да е средства към държавното осигуряване. Заради това и още множество противоречия между текстове в самия закон жалбоподателите смятат, че е нарушен принципът на правовата държава, заложен в конституцията. Тя предполага законовите норми да не си противоречат, да създават единна система от ясни правила и да не създават несигурност сред адресатите си с възможността да бъдат различно интерпретирани и прилагани.
Учениците от Русе са първи по успех в страната. Учениците от област Русе са постигнали най-висок среден успех тази година. Традиционният лидер от предишни години - Кърджали, изпада от челната тройка. Бургас и Разград остават на последно място по оценки, а резултатът на учениците като цяло се покачва едва с 6 стотни в сравнение с 2014 г. Това показва регистърът на дипломите за средно образование на просветното министерство. Извадката все още не е пълна, тъй като са обработени данни за 960 от общо 1000 средни общообразователни училища.
Почти всички области в страната са успели, макар и с малко, да покачат резултатите си. Под номер едно тази година се озовава област Русе, чиито ученици са повишили успеха си от 4.87 на 4.94. На второ място е миналогодишният първенец - област Търговище, с резултат от 4.93. Третата позиция си поделят Софийска област и Габрово с оценка 4.90. Четвърти са абитуриентите в Плевен (4.88), а на пето място с резултат 4.86 са Благоевград и Ямбол, като Ямболска област е постигнала най-голямо увеличение на успеха си от 2014 г. от всички области у нас - с цели 33 стотни.
Кърджали, който миналата година бе на второ място по успех (4.90), а през 2013 г. на първо, тази година пада на шесто място заедно със Смолян с резултат 4.82. Това е втори "удар" за Кърджалийска област, която за първи път от години насам понижи драстично резултатите си и на матурата по български език. Едно от обясненията за това бяха многото камери тази година, които следяха провеждането на зрелостните изпити, както и екипите от МОН, извършващи проверки в деня на изпита.
Освен Кърджали и Търговище успеха си са понижили учениците в още два града - Добрич (4.67) и Силистра (4.64). Най-слаб резултат според обработените до момента данни отбелязват децата в Бургас (4.44), които и през миналата година бяха на опашката, следвани от Разград (4.45), който традиционно си е на едно от последните места. Варненските ученици пък, които м.г. бяха с най-нисък резултат - 4.38, т.г. са успели да го повишат до 4.48, което обаче пак ги нарежда в края на класацията.
Като цяло родните ученици тази година са завършили средното си образование със средна оценка 4.72, докато година по-рано тя е била 4.66. Резултатът е изненадващ на фона на тазгодишните оценки от матурите. Държавните зрелостни изпити показаха драстичен спад в знанията на абитуриентите, повече двойки и по-малко шестици.
Традиционно най-висок резултат постигат учениците от профилираните гимназии. Докато в СОУ резултатите не преминават границата от 5.00, то при учениците от математическите и езиковите гимназии най-слабата средна оценка е 4.92, а най-високата - 5.48, постигната от Кърджали и Плевен, които и миналата година са си оспорвали челната позиция. На второ място по успех сред профилираните гимназии са Търговище и София-град (5.47), където битката за местата след 7-и клас е особено оспорвана, а на трето - Велико Търново с оценка 5.35.
Сред професионалните училища пък най-високият резултат принадлежи на София-град - 4.66, следван от Софийска област с 4.58 и Благоевград и Пазарджик с по 4.57.
И архитектите протестират срещу строежи върху дюните на Аркутино. И Камарата на архитектите в България (КАБ) се обяви в защита на дюните в района на резервата "Ропотамо" и плажовете на Аркутино. От бранша е изпратено отворено писмо до министерствата на околната среда и регионалното развитие срещу инвеститорските апетити към зоната.
Архитектите остро се противопоставят на решението да бъде свален статутът на защитена територия за значителна част от резервата. "Не можем да не бъдем обезпокоени от неспиращите опити да се отнемат късове от уникалността на природата на Българското Черноморие", алармират от камарата. Всъщност те се позовават на решението на Върховния административен съд (ВАС) да заличи от картата на резерват "Ропотамо" дюните в защитената местност. През април ВАС отсъди в полза на жалбоподателя "Аркутино" ЕАД - офшорка от Каймановите острови, която притежава имоти в района и подаде жалба срещу заповедта на екоминистъра за актуализация на границите в полза на защитената територия. Съдът уважи искането на "Аркутино" ЕАД и извади огромно парче от картата на защитената територия.
Имотът на дружеството е 200 декара, или около една трета от зоната на дюните. Реално с решението на ВАС се дава зелена светлина за застрояването на терените. Това решение е недалновидно, защото "туризмът привлича клиенти с природните специфики, чието опазване е съчетано с екстензивно застрояване и балансирано регулиране на туристическия поток", категорични са от КАБ. Оттам настояват за опазването на дюните в автентичния им вид и призовават институциите и обществеността да се борят за това.
Авария със самолета на Борисов, три колесника не се прибраха. Нова авария с правителствения фалкон се е случила преди минути, съобщиха от летище "Варна". Бойко Борисов, който говори пред Младежката академия на ГЕРБ, преди малко е трябвало да отлети за Пловдив, за да открие новата спортна зала. Фалконът, който преди месеци даде сериозна повреда, отново е показал проблем - трите колесника не са се затворили след излитането на машината. Министър-председателят е запазил спокойствие, коментираха от летище "Варна".
Екипажът на правителствения авиоотряд е кръжил над морето докато горивото изгори и е върнал обратно фалкона на летище "Варна". Още няма официални подробности за поредната авария.
В момента министър-председателят изчаква пристигането на правителствен самолет - еърбъс, т.к. екипажът на авариралия фалкон е получил забрана да прави опити за ново излитане.
През февруари т.г. при излитане на фалкона за Брюксел с Бойко Борисов на борда, отново имаше проблем с колесниците - два не се прибраха, и самолетът пак кръжа докато свърши горивото и кацна обратно на летище София.
Тогава тестваха самолета, пристигнаха швейцарски есперти да го огледат, но така и не стана ясно каква е била причината за дефекта.
Министърът на транспорта Ивайло Московски каза пред bTV, че правителственият Фалкон е кръжал във въздуха само 15 минути сред поредната му авария.
"Инцидентът е същия като миналия път. Колесникът не можа да се отвори. Бяхме уведомени, че проблемът е в електрониката- датчици не са могли да сработят. По процедура сме длъжни да се върне на най-близкото летище- това беше "Варна". Стояхме във въздуха само 15 минути. Хората са малко притеснени, но това е нормално", каза Московски, който е бил на самолета заедно с Бойко Борисов.
Руснаците не се отказват от имот у нас. Тази година руските туристи по морето са по-малко. Според последните данни спадът им бил с 20%.
Но интересът на руснаците към покупка на имот в България не е намалял. През юли страната ни отново е излязла на първо място по търсенията в руските сайтове за имоти, показват данните на търсачката "Яндекс". За миналия месец порталът е отчел ръст на търсенето с почти 14%.
Руснаците проявяват най-голям интерес към едностайните и двустайните апартаменти. При тях интересът е нараснал 11 на сто. На второ място с почти 9500 запитвания се нарежда интересът към къщите, където е отчетено нарастване от 6,34%. Информация за покупка на терени за застрояване са търсили 76 посетители на сайта, но увеличението им е със 100%.
Страната ни беше на първо място като предпочитана дестинация и според данните на "Яндекс" от октомври 2014 г., цитирани от gazeta.ru.
Руската търсачка отчита 61 000 търсения от руснаци за България като място за покупка на имот или емиграция.
В същото време интересът на руснаците към покупка на ваканционен имот в Испания през юли се доближава до този към България. Потенциалните купувачи на имот от Русия, Украйна и други бивши съветски републики се увеличил със 17,3% на годишна база.
През миналия месец в портала са разгледани 620 000 страници с обекти в Испания, а конкретни запитвания е имало от страна на над 50 хил. души. Най-търсените са районите на Барселона, Марбея, Валенсия, Тенерифе и Аликанте, а също така и Торевехе и Ла-Мата.
Турция и Гърция също се радват на интерес от страна на руснаците. Към двете държави се насочвали предимно по-малко заможни руснаци, които до този момет са купували имоти у нас.
Конкуренция за руски емигранти ни правят Черна гора и Кипър. Според проведената анкета на руския сайт руснаците търсят страни с благоприятен и топъл климат. Те биха емигрирали в страна, в която се говори близък до руския език, каквато е България.
Друг водещ критерий е лесното издаване на разрешително за пребиваване.
В това отношение съвсем естествено България повежда в тяхната класация и се превръща в предпочитано място за емигриране.
Според експерти за последните години руснаци са купили над 200 000 жилища в България. Общата стойност на сделките с недвижими имоти с участието на руснаци е над 1 млрд. долара.
Консултантската компания Cushman & Wakefield отчете, че 2014 г. е рекордна за чуждите инвестиции в имоти и предвиждат продължаващо нарастване на търсенето през 2015 г.
Въпреки това пазарът у нас оставал твърде слаб спрямо пика през 2007 г. Понижението на цените обаче привличало чужди инвеститори с възможности за придобиване на земя и собственост.
От брокерските агенции отчитат, че в момента има добри условия за инвестиция в имот, тъй като цените са на нива отпреди десетина години и в същото време падали и лихвите по ипотечни заеми.
Крадат фирми с електронни подписи на мъртъвци. Крадат фирми и с електронни подписи на мъртъвци, алармира шефът на Нотариалната камара Красимир Кантарджиев пред "Труд".
"У нас има около 350 000 регистрирани електронни подписа, сред тях и на хора, които не са между живите, или са в чужбина, или за 20 лева са си продали самоличността", каза г-н Кантарджиев.
От Нотариалната камара са предложили законодателна мярка срещу измамите: Смяната на управител и продажбата на дружество ли дялове от него да стават пред нотариус. Бедата е, че откакто има електронен търговски регистър мошениците са се изхитрили да придобиват чужди имоти и средства с фалшиви заявления по интернет.
Интервю на Анна Заркова с Красимир Кантарджиев четете във в. "Труд" и тук.
70% повече хора купуват стаж за пенсия. Все повече българи купуват осигурителен стаж, за да могат да се пенсионират. През първото тримесечие това са направили 1919 души, или със 70% повече в сравнение със същия период на 2014 г., показва статистиката на Националния осигурителен институт (НОИ).
Причината за ръста са повишените изискванията за стаж. През 2015 г. възрастта за пенсия беше замразена, но необходимите години труд се увеличиха с 4 месеца. От 1 януари, за да се пенсионират, мъжете трябва да имат 38 години стаж, а жените - 35 години. От 2016 г. необходимият стаж ще продължи да се увеличава с по 2 месеца и за двата пола.
През първото тримесечие на тази година всеки от купувачите е платил средно по 21,7 месеца. Покупката става, като се внесат осигуровки за пенсия. Вноските се правят върху минималния доход за самоосигуряващите се, който е 420 лв. Към 2015 г. един месец стаж струва 74,76 лв., а една година - 897 лв.
Всеки, който е купил стаж в периода януари-март, е внесъл в НОИ средно по 1626 лв. Общият приход на осигурителния институт от това е бил близо 3,8 млн. лв. Година по-рано постъпленията за първото тримесечие са били 3 млн. лв.
През цялата 2014 г. 6013 души са купили осигурителен стаж, като са направили вноски за общо 15,7 млн. лв. Максималният период, който човек може да си купи, е 5 години, или 60 месеца. Освен хората, които са навършили години за пенсия, право да купят стаж имат и висшистите за периода на обучение.
Властта намери формулата срещу контрабандата. „Намерихме точната формула за борба с корупцията и контрабандата със звената, които създадохме". С това се похвали вчера премиерът Бойко Борисов при закриването на форум на младежката организация на ГЕРБ във Варна. Още от началото на мандата той буквално обяви война на контрабандата, като всяка сряда преди заседанието на Министерския съвет събира в кабинета си службите за отчет и раздаване на нови задачи, а към митниците постави свръхизисквания за събираемост.
„На контрабандистите на цигари, алкохол, горива, захарни изделия удобно ли им е това правителство", попита риторично Борисов и отговори: „Не им е удобно. Това са фактите. Затова имаме по-голяма събираемост от данъци и затова ще има пари и за пенсионери, и за деца, и за пътища, без да пипаме заема, който гарантира стабилността на лева", подчерта премиерът. Той изтъкна и резултата от последната акция на държавата срещу шашмите с горивата, като потреблението се вдигнало с 12%. „Сега е ред на прокурорите, които в този случай трябва да си свършат работата, заедно с митничарите". Премиерът се закани и за допълнителни мерки, свързани с промяна на нормативната уредба, които допълнително да затворят възможностите за злоупотреби.
По думите му партньорите ни в Брюксел ясно виждат постигнатите до момента резултати от правителството и твърдо застават зад водената от него политика. „Финансовата стабилност, намаляването на безработицата, икономическият растеж, добрата среда за инвестициите и сигурността се оценяват високо от ръководството на Европейския съюз", категоричен бе Борисов.
Той изтъкна и огромните средства, които влизат в страната ни, благодарение на рационалното управление на фондовете от Брюксел.
„В момента имаме към 92% усвояване на европейски пари, а преди шест години имаше „гигантското" усвояване от под 1%", сравни Борисов. И подчерта, че в това отношение сме дръпнали пред съседна Румъния с 20 на сто. Премиерът изтъкна още, че делът на грешките при харченето на европарите у нас е под 2%, което показвало, че се справяме далеч по-добре от много други страни в съюза. Това се дължало до голяма степен на повишения професионализъм на специализираната администрация. „Министрите създадоха своите експертни екипи - особено в земеделието, в транспорта постигнахме много добри резултати", посочи той положителните примери.
Борисов бе категоричен, че местната власт най-осезаемо променя живота на хората. „От кметовете зависи да има паркове, санирани блокове, спортни площадки. От правителството - да има средства за построяването им", обясни той.
Във връзка с предстоящите местни избори на 25 октомври премиерът и лидер на ГЕРБ обяви, че в 98% от общините партията има пълна готовност за издигане на кандидати за кметове и общински съветници, а до дни на 100%. „Ако ГЕРБ се представи добре на изборите, това ще се сметне за нещо нормално, но ако отстъпим някъде, това ще бъде представено като катастрофа.
Затова ни е нужна пълна мобилизация. Нашата цел е да затвърдим резултатите си в общините и да ги увеличим", заяви Борисов. Премиерът за пореден път подчерта, че той и министрите няма да участват в предизборната кампания. „Нещото, което е по-важно от изборите, е да не допускаме политическа нестабилност на правителството", каза той.
Платихме 978 млн. лв. застраховки за шест месеца. За шест месеца българските граждани и компании са направили застраховки за малко над 978 млн. лв., показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за първото полугодие. В сравнение със същия период на миналата година брутният премиен приход на сектора се е покачил с 9,5%, или с 84,9 млн. лв. 79% от него се дължи на общозастрахователните компании, а останалите 21% - на животозастраховането, съобщи Investor.bg.
С най-голям принос сред застрахователните продукти е „Гражданска отговорност", която за шест месеца е донесла на компаниите премийни приходи в размер на 300,4 млн. лв., или с 3% повече спрямо първото шестмесечие на 2014 г. По обем на премиите следва застраховката „Автокаско" - с 12,9% годишен ръст до 236,9 млн. лв.
Основен дял в премийните приходи заемат имуществените застраховки, чийто обем към 30 юни 2015 г. възлиза на 128,3 млн. лв., и здравните застрахователни продукти, които носят общо 21,1 млн. лв. премии.
В сегмента на животозастраховането най-голям е приходът от застраховките „Живот" и рента. Той расте с 11% на годишна база до 146,1 млн. лв. Застраховките „Живот", свързани с инвестиционен фонд, носят с 11,4 млн. лв. повече приходи спрямо юни 2014 г., като обемът им нараства до 18,1 млн. лв. Здравните застраховки, които се предлагат от животозастрахователните дружества са им донесели с 42% повече приходи от миналата година до 15,3 млн. лв. Така излиза, че животозастрахователните компании, които предлагат подобни продукти, извличат повече ползи от тях в сравнение с общозастрахователите.
През първите шест месеца на 2015 г. размерът на изплатените обезщетения е нараснал с 27% или със 107,7 млн. лв., до 439,3 млн. лв. Платените от животозастрахователите обезщетения се увеличават само с 2,2 млн. лв. до 66,4 млн. лв. Ръстът през полугодието се дължи изцяло на сегмента „Общо застраховане" и по-конкретно - на застраховката „Каско", при която обезщетенията са със 70,7 млн. лв. повече спрямо първите шест месеца на 2014 г. и достигат 188,9 млн. лв.
При „Гражданска отговорност" изплатените претенции дори намаляват - с 33% на годишна база до 156,9 млн. лв., но техният дял е вторият най-голям. На трето място са изплатените претенции по имуществени застраховки, чийто размер възлиза на 54,7 млн. лв.
За периода януари-юни активите на компаниите, извършващи както общо застраховане, така и животозастраховане, растат с 3,2% на годишна база, или със 107,8 млн. лв., до 3,521 млрд. лв. 62% от активите се падат на сегмента „Общо застраховане".
Нетната печалба на застрахователните компании в България намалява с 34%, като през първата половина на 2015 г. възлиза на 30,27 млн. лв. Нетната печалба само на общозастрахователите намалява с 11,8 млн. лв. до малко под 18 млн. лв., а на живото застрахователите пада с 23,5% до 12,3 млн. лв.
Ипотеките у нас с лихва от 6,2%, а в Германия - 2,11%. Българите плащат три пъти по-високи лихви по ипотечните заеми от жителите на страните от еврозоната, сочат данните на Европейската централна банка и БНБ. Новите ипотечни кредити в евро у нас с фиксирана лихва само за първата година се отпускат при средна лихва от 6,24%, сочат данните на БНБ. Същият кредит в страните от еврозоната се отпуска със средна лихва от 2,02%. Като в Германия лихвите по ипотеките са 2,11%, а в Австрия - 2%. В еврозоната най-високи са лихвите по ипотеките в Ирландия - 3,38%, а най-ниски са във Финландия - 1,33%.
Донякъде по-високите лихви у нас са свързани с по-големия риск при кредитиране на граждани и фирми в България. Въпреки че проблемните кредити намаляват за осми пореден месец, лошите и преструктурирани заеми у нас са 24% от всички отпуснати кредити от банките.
Сериозна разлика по отношение на лихвите има и при потребителските заеми. У нас тези кредити се отпускат със средна лихва от 7,76%, ако са в евро и лихвата е фиксирана за срок под една година. В страните от еврозоната същите заеми са със средна лихва от 4,88%. Но при тези кредити има огромна разлика между отделните страни от еврозоната. Най-високи са лихвите в Латвия - над 20%, а в Белгия са само 4%. За сравнение в Германия тези потребителски заеми се отпускат със средна лихва от 4,83%.
По отношение на депозитите разликата в лихите у нас и в еврозоната не са толкова големи. Например по новите влогове на граждани в евро и срок до 1 година лихвите у нас са 1,13%, а в еврозоната са 0,80%, като в Германия са 0,29%, а в Австрия - 0,35%. Най-ниски лихви по влоговете на граждани със срок до една година дават в Латвия и Люксембург - 0,14%, а най-високи са в Гърция - 1,8%, Кипър - 1,66%, и Холандия - 1,57%.
Кредитите за бизнеса у нас са двойно по-скъпи отколкото в еврозоната. В страната фирмите взимат заеми в размер до 1 млн. евро и първоначално фиксирана лихва за срок до една година със средна лихва от 5,26%. Същите заеми в еврозоната се отпускат с лихва от 2,77%. Ако кредитът е над 1 млн. евро, лихвите у нас стават 5,67%, докато в страните от еврозоната бизнесът взима големи заеми с лихва от 1,66%.
На пазара само 5% от доматите са био. Делът на биозеленчуците е прекалено малък и незначителен на пазара - около 1-2%, каза за "Стандарт" Пламен Драгнев, председател на Асоциацията на агроекологичните земеделски производители. Става въпрос за сертифицирана продукция, притежаваща всички документи, а не такава, която се рекламира като био, защото е расла в дворове, обясни той. Най-много на пазара на биозеленчуците са биодоматите и биокраставиците. "Ако говорим за общия пазар на домати, делът на биодоматите е от порядъка на 5%. Такава вероятно е ситуацията и при краставиците", обясни председателят на асоциацията.
99% от отглежданата у нас биопродукция е за износ - основно за страните от Западна Европа, най-вече Германия, Франция и Австрия. Там културата да се използват чисти и екологични продукти е доста добре наложена, а и имат тази финансова възможност, казва Пламен Драгнев. Според него в България все още нямаме възможности да плащаме по-скъпата цена на биопродуктите. Цената им е доста по-висока от тази на конвенционалните плодове и зеленчуци.
"Най-често срещаният вариант е когато дадена продукция се рекламира като отглеждана в двора на къщата, неторена, непръскана, а реално не е така и никой не може да го гарантира. Това са търговски трикове", казва Пламен Драгнев. Цената на българските продукти, които се рекламират като биологични, е около 2 пъти по-висока от цената на конвенционалните. В чужбина разликата в цената на биопродуктите спрямо конвенционалните не е толкова висока и достига 30-50%. В България тази надбавка в цената е твърде висока най-вече заради това, че пазарът на екологична продукция е много малък, смята Драгнев.
"Специално при орехите се получи един бум, който ще се усети следващата или по-следващата година. В последните 2-3 години има много създадени трайни насаждения, и то предимно черупкови и най-вече орехи. Но докато стъпят в плододаване, ще мине известно време. Тяхната продукция вероятно също ще бъде експортно ориентирана и може да не се усети толкова на нашия пазар", обясни Пламен Драгнев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.853520 |
GBP | 2.340630 |
CHF | 2.088670 |