Тръгна четвъртият мобилен оператор. Пет стотинки на минута разговор с всички фиксирани и мобилни мрежи в страната, 10 стотинки на минута в роуминг в Европа, отчитане на всяка секунда, само предплатен вариант на услугата, и всичко това - през интернет, чрез мобилно приложение. Това като цяло са параметрите на офертата от дълго чакания на българския пазар четвърти мобилен оператор. От двете лицензирани да бъдат алтернатива на трите телекома компании - "Макс телеком" и "Булсатком", първа "Макс телеком" успя да стигне до търговски старт. От вторник, 29 септември, операторът предлага освен мобилния интернет, който имаше и досега, и мобилен пренос на глас през приложение, достъпно при наличието на интернет връзка.
На пръв поглед стъпката не е революционна, доколкото и досега абонатите на мобилните оператори можеха да говорят през приложения, като Viber например. Разлика обаче има и тя е съществена - за пръв път клиент, който не желае да ползва нито "Мобилтел", нито "Теленор", нито БТК, може да се откаже от тях и да премине към "Макс телеком". Което с останалите налични и до момента приложения нямаше как да стане.
Засега услугата не е достъпна за 100% от хората, но допълнителната конкуренция на пазара е факт. Що се отнася до "Макс телеком", дали той ще оцелее в конкуренцията на трите утвърдени оператора е въпрос на пари и търговска политика.
Какво е Voicer
От вторник клиентите на "Макс телеком" могат да използват Voicer - мобилно приложение, което предлага провеждане на мобилни разговори през интернет (т.нар. Voice over IP - VoIP). За целта желаещите могат да изтеглят софтуера за операционните системи Android на Google и iOS на Apple. Услугите от този тип се наричат Over the top (OTT) и постепенно започват да придобиват все по-голяма популярност. От една страна, това се дължи на факта, че доста съществуващи чат приложения като Skype, Viber или WhatsApp предлагат подобни възможности, а от друга, различни мобилни оператори търсят начини да предложат на клиентите си по-добри услуги с добавена стойност, базирани на тях.
"Това е световна тенденция - постепенно навсякъде навлизат подобен тип услуги (OTT). Причината е, че телекомите се преориентират към преноса на данни", коментира Нейчо Величков, главен изпълнителен директор на "Макс телеком", при представяне на услугата.
Конкретно Voicer на "Макс телеком" идва в комплект със SIM карта и собствен номер (с код 0999). Ако потребителят иска да ползва 4G мрежата на мобилния оператор, той слага картата в устройството си - смартфон или таблет. Условието е апаратът да е съвместим с LTE стандарта. Ако пък клиентът само ще говори, той може да вземе само номера, без да слага физически картата в смартфона, но тогава ще трябва да разчита на друг източник на интернет сигнал - от WiFi до мрежите на останалите три мобилни оператора.
Voicer е разработено от Genband, компанията, която стои зад мобилното приложение за интернет разговори Fring. На базата на него е развит софтуерът на "Макс телеком", но той е изработен по специфичните изисквания на оператора, каза Величков. В момента има възможност за ползване на онлайн чат, както и за провеждане на видеоконферентни разговори.
Колко струва
Чисто ценово "Макс телеком" залага на малко по-различен модел от традиционните мобилни оператори. Най-съществената разлика е, че Voicer е само предплатена услуга - клиентите зареждат сума, която могат да ползват за разговори при твърда цена от 5 стотинки на минута независимо към коя мрежа е повикването. Когато лимитът се изчерпа, трябва да се плати за още колкото е желаното потребление.
Стартовият пакет, с който потребителите могат да ползват Voicer, е 5 лева с ДДС, като поръчалите получават и бонус от 1GB мобилен интерет в LTE мрежата на "Макс телеком". След това те могат да презаредят суми от 5, 10, 50 и 100 лева.
Клиентите на Voicer могат да говорят помежду си безплатно. За разговори в чужбина тарифата е 10 стотинки на минута за страните от първа зона (тоест ЕС), а за останалите варира в зависимост от държавата.
Фирмите ще декларират пред НАП стоки за над 35 хил. лв. Фирмите ще декларират пред НАП всяка покупка на стока над 35 или 50 хил. лв., като прагът все още се обсъжда. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов след заседанието на Националният съвет за тристранно сътрудничество във вторник, на което бяха обсъдени последните данъчни промени, предложени по-рано този месец от Министерството на финансите. Промяната в Закона за ДДС ще бъде вкарана на Министерски съвет следващата сряда (7 октомври) и с това ще отпадне първоначалният вариант, при който прагът бе твърде нисък - 700 лв. Финансовият министър обяви и друга мярка, която има за цел да предотврати нерегламентираното използване за лични цели на автомобили и недвижими имоти, закупени от юридически лица - пропорционално намаляване на основата на данъчния кредит, който се възстановява за тези два типа активи.
Горанов обяви още, че темата за допълнителния подоходен данък в полза на общините е затворена и финансовото министерство повече няма да я повдига. Той също така обясни, че е склонен да промени и минималния праг за плащания в брой, който в сегашния вариант на законодателните промени е 5000 лв. Според министъра обаче няма основание за това, тъй като няма изрядни икономически оператори, на които да им се налага да плащат в брой по толкова големи сделки.
Некоректни фирми
Финансовият министър изнесе данни, според които 95% от новите автомобили се регистрират на юридически лица. "Използването на фирмени активи за лични цели е недопустимо според европейската директива и българския закон. То обаче се прилага масово в България, което намалява сериозно данъчната основа и приходите в бюджета от ДДС", коментира Горанов. Според него прагът от 700 лв. наистина е твърде нисък и затова ще бъде увеличен поне 50 пъти. "Този праг води идеята си от минималната стойност на актив, който по счетоводното законодателство се води за дълготраен", обясни министърът. Той уточни обаче, че точната стойност ще бъде ясна малко преди внасянето в МС.
Работодателите, които възразиха най-силно срещу първоначалния вариант на промените, приемат, че трябва да има праг, но той да е доста по-висок. "Ние приемаме, че има проблем и трябва да се търси решение. При първия вариант ще има правни последици и неравнопоставено третиране. Така че ние предлагаме вдигане на прага", коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ). За по-висок праг се обявиха и другите три бизнес организации - КРИБ, БСК и БТПП.
Вдигането на прага обаче няма да бъде единствената преграда пред възможността собствениците на фирми да купуват фирмени стоки за лично ползване. Втората мярка, която също все още се доработва от финансовото министерство, е насочена конкретно към автомобилите и недвижимите имоти, които според Горанов са двете най-значими групи активи, с които се злоупотребява. "Ще бъде определен един процент, който няма да се признава като данъчен кредит, след което взаимоотношенията между купувача и бюджета приключват", обясни министърът. По неговите думи най-разпространеният вариант в Европа за автомобилите е 50% намаление, но според него в България процентът ще е по-нисък.
При недвижимите имоти МФ все още няма окончателно решение. "Много е трудно да се улучи правилният процент за недвижимите имоти и затова си дадохме една седмица да работим в тази насока", обясни финансовият министър. Според него със сега действащите закони и механизми държавата като цяло може да се пребори с неправомерното използване на фирмени автомобили за лично ползване, но "с големи разходи за бюджета и бизнеса". "Ние искаме да намерим прагматични и лесни за прилагане решения, които да намалят злоупотребите и да не увеличават тежестта върху бизнеса", добави той.
КАТ иска да сваля номерата на колите нарушители още на пътя. КАТ да може да спира от движение колите на нарушителите, като номерата бъдат сваляни още на пътя, без значение дали шофьорът кара собствен или чужд автомобил. Това предвиждат промени в Закона за движението по пътищата, съобщи пред "Сега" шефът на Пътна полиция комисар Бойко Рановски. Извънредната мярка ще се прилага срещу водачи, които са без книжка или са употребили алкохол. Колата ще се спира от движение за един месец. Подобно наказание ще грози и шофьорите с просрочени глоби.
Предложенията за промени вече са готови и най-вероятно ще бъдат внесени за гласуване в парламента от Министерския съвет, след като бъдат публикувани за обществено обсъждане. От КАТ се надяват, че по този начин ще могат да ограничат броя на неправоспособните водачи. Очаква се, че мярката ще направи по-внимателни работодателите, които наемат шофьори за служебните коли.
На фона на тежките рестрикции, които се задават, МВР призна, че едва от няколко дни в СДВР са започнали да преглеждат записите от камерите, които заснемат работата на патрулите на КАТ. Въпреки че монтирането им започна още през февруари, досега кадрите са се преглеждали само при подаден сигнал за нередност. Причината е лошата техническа обезпеченост на МВР. "За свалянето на един запис от патрулна камера след 8-часова смяна са нужни цели 12 часа", обясниха от министерството. След това данните се пращали на централен сървър, а на областните дирекции е даван достъп само при поискване.
"На местно ниво са толкова ниски скоростите за пренос на данни, че там практически беше невъзможно да се гледат. Новата концепция е чрез комбинация от сървъри да се даде възможност на местно ниво да се гледат. Новата организация изисква всеки ден да се преглежда работата на патрулите", обясни зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. От МВР допълниха, че реално преглеждането на видеозаписите е започнало едва през май. "И като започнахме да гледаме какво записват камерите - всякакви неща - от спящи полицаи до неработещи полицаи, което ни даде ясна индикация, че трябва всекидневен цялостен контрол. Той не може да се извършва само на централно ниво, защото имаме стотици автомобили и ограничен брой хора", каза Гунев.
Сега има пилотен проект, който дава възможност на командирите на смени да следят действията на подчинените си чрез онлайн платформа. Той обаче е само в столичната полиция. На практика се оказва, че монтирането на камери за десетки хиляди левове е било безполезно, тъй като обработката на информацията от тях не е по силите на МВР. От министерството обаче планират да продължат да купуват записващи устройства и твърдят, че вече имат възможност да използват ефективно информацията.
Свободният пазар на ток за гражданите се отлага. Кабинетът "Борисов" няма да се справи с амбициозната цел да "освободи" пазара на ток от 1 януари. Идеята бе от първия ден на Новата година всеки битов потребител да може в двуседмичен срок да смени доставчика си на ток. Новият евентуален срок за либерализацията на пазара за бита е март 2016 г., докато фирмите, които ползват електроенергия на средно и ниско напрежение, ще могат да излязат на свободния пазар още от януари.
Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова на форум, на който бе представена Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ). На тази борса ще се регистрират всички участници в свободния пазар. Те ще плащат еднократна такса за регистрация, годишна такса, такса "оборот" и др., чиито размер ще стане ясен до края на октомври. Потребителите пък ще могат да избират между различни доставчици и тарифи според потреблението си. Ще има различни тарифни планове за всеки ден, както и например за празничните дни или за времето, в което гражданите са на почивка. Преди две години тогавашният икономически министър Делян Добрев допусна и въвеждане на ваучерна система за ток, но в момента тя не се коментира.
"Борсата всъщност ще заработи още на 8 декември т.г., но в пробен режим", обясни Никола Габровски от БНЕБ. Енергийният министър Теменужка Петкова допълни, че цените на тока ще се определят на пазарен принцип, а регулаторът ще определя единствено размера на таксата "задължение към обществото", както и цените на мрежовите услуги. Надпреварата между отделните участници на пазара на теория би трябвало да доведе до поевтиняване на електроенергията.
Според вицепремиера Томислав Дончев "най-ценното" на свободния пазар е, че насърчава конкуренцията и дава възможност на потребителя сам да избира. "Оттук нататък цената ще се определя от пазара, а не от това какво е казал господин Иванов (председателят на КЕВР Иван Иванов - б.р.)", обясни Дончев. По думите му обаче към момента свободният пазар все още бил в сферата на "политическите копнежи". "За да стане борсата факт от началото на 2016 година, са необходими промени в нормативната база, част от които трябва да бъдат направени през следващите месеци", добави той.
Основен партньор на Българския енергиен холдинг за въвеждането на българската борса е норвежката компания Nord Pool Spot. Точно как ще бъде организиран самият пазар и какъв ще бъде моделът, по който ще работи борсата, ще стане ясно, след като излезе докладът на Световната банка, която е консултант на енергийното министерство за либерализацията на пазара.
МВР: Махаме синия талон. Синият талон към шофьорските книжки ще мине в историята до края на годината, каза вътрешният зам.-министър Филип Гунев при представянето на плана за мерки срещу корупцията сред служителите.
Това ще се случи, когато се постигне автоматизация на процесите в МВР. Пътният полицай ще има пълната информация за нарушенията и неплатените глоби на шофьора при въвеждането на данните му в таблет. Глобите ще се плащат по електронен път. Целта е елиминирането на човешкия фактор при установяването на нарушението и плащането на глобата, което е предпоставка за корупция, поясниха от ръководството на МВР.
Получаването на регистрационни табели също ще бъде автоматизирано, посочи Гунев. Така вече няма да се вземат номера с 4 еднакви цифри по "специален" начин. Ще бъдат отстранени и посредниците между гражданите и администрацията на Пътна полиция чрез въвеждане на услугата на едно гише. С нея ще се съкрати процесът по регистрация на автомобил.
Камери на униформите ще носят патрулите и на Охранителна полиция. С тях ще заснемат проверките и задържанията. Това е друга мярка, която предвижда планът против корупцията.
Екипите на Пътна полиция вече са оборудвани с камери и микрофони при проверките на шофьорите. Проблем обаче остава съхранението и обработката на информацията. Новото въведение ще бъде тествано пилотно на полицаи от Първо районно управление в София. То стана известно с бруталното задържане на момче и момиче през ноември м.г., след което 4-ма служители бяха отстранени от работа.
Реална проверка на имотните декларации на служителите на МВР също ще бъде въведена като мярка срещу корупцията. Сега те ги подават на хартия и се анализират само при подаден сигнал.
Работи се и за избягване на злоупотребите с обществени поръчки, някои от които са изготвени така, че да отговарят на продуктите и услугите на определени кандидати.
32 електронни услуги се разработват от МВР, за да се избегне прекият контакт на гражданите с администрацията.
България 3-а по акциз върху цигарите спрямо цената. Нивото на акциза за цигарите спрямо продажната им цена в България е едно от най-високите в ЕС, показват данни на Европейската комисия. Страната ни е на трето място, като преди нас са само Малта и Великобритания.
Цената на бандеролите, които се поставят, за да се докаже, че е платен акциз, също се оказва една от най-високите в България. Тя е над 12 лева на 1000 къса цигари. В редица други държави от ЕС бандеролите са безплатни, тъй като цената им е покрита от държавата или пък е включена в акциза. Поради това част от компаниите продават продуктите си на българския пазар в ниския ценови сегмент с нулева печалба и дори на загуба.
При средна продажна цена 4,30 - 4,50 лв., което се смята за нисък сегмент, за производствени разходи и дистрибуция отиват по-малко от 1 лев, а останалата част - за покриване на косвени данъци и купуване на бандероли.
От догодина акцизът за цигарите се вдига заради новите изисквания на ЕС за минималния му размер, който до 2018 г. трябва да стигне 90 евро на 1000 къса. Това е първа промяна в облагането от 2010 г., която ще доведе и до поскъпване на цигарите. Справка показва, че цените им у нас не са променяни от 2010 г. Корекция не е правена дори с инфлацията за 5 години.
За догодина финансовото министерство предлага намаляване на специфичния акциз от 101 на 70 лв. на 1000 къса и покачване на пропорционалния от 23 на 38% от продажната цена. Поправките вече минаха на първо четене в бюджетната комисия на парламента.
Първоначално се предвиждаше специфичният акциз да остане 101 лв., а пропорционалният да се вдигне на 25%. В мотивите на финансовото министерство е записано, че промяната се прави с цел да се ограничи контрабандата на цигари. С новата структура на акциза се дава възможност за по-малко и плавно увеличение на цигарите в долния и средния ценови сегмент. Такива цигари продават почти всички компании на пазара у нас - български и чужди.
Ако бе запазено първоначалното предложение, цената на цигарите от най-продавания среден клас трябваше да се вдигне с 1-1,20 лв. до края на 2017 г. Това означава, че цената им щеше да стигне минимум 5,50 лв., което прави близо 30% увеличение.
През 2010 г., когато акцизите бяха променени за последно, имаше рязко покачване и номиналната им тежест се вдигна с почти 50%. Резултатът тогава бе поскъпване на най-продаваната ценова категория от 3 до над 4 лв. Това доведе да истински бум на контрабандата, която стигна над 30% от пазара, а отчетените легално продавани цигари се свиха от 17,4 милиарда къса през 2009 г. до 11,7 милиарда през 2010 г.
Около 120 млн. лв. повече акциз от цигари предвижда да събере финансовото министерство до 2018 г. В момента в най-ниския ценови сегмент са над 40% от продаваните цигари в България. В мотивите си пред депутатите от бюджетната комисия финансовият министър Владислав Горанов посочва като основни причини за променения график и структура на акцизния данък баланс между намеренията за борба с контрабандата и защита на интересите на пушачите, които избират по-евтини цигари.
Неговата прогноза е, че ниският и средният клас цигари ще поскъпват с по-бавни темпове от най-скъпите цигари. И добавя, че с новата структура на акциза се цели избягване през следващата година на ситуацията от 2010 г., а плавно покачване до края на 2017-а.
"Акцизът се плаща от гражданите, а не от производителите. Нашата основна и единствена цел е да не се окажем в ситуацията от 2010 г. Със сигурност половината от ниския и средния клас цигари на българския пазар се произвежда от мултинационални компании. Целта ни е да направим увеличението на тютюневите изделия поносимо за по-нискодоходните групи. Няма никаква пречка производителите да предложат тютюневи изделия, които да бъдат по-малко или повече повлияни от промяната на акцизната ставка, смята Владислав Горанов.
Провал на КАТ TV, няма кой да я гледа в МВР. Поне половин година никой не е контролирал записите от камерите в колите на КАТ, въведени шумно като мярка срещу подкупни полицаи. Това стана ясно, когато МВР представи план за борба с корупцията в министерството.
Видеоустройствата в 120 патрула на КАТ бяха поставени още през януари. Записите обаче не се преглеждали от служителите, които трябвало да ги контролират, призна зам. вътрешният министър Филип Гунев. Така били пропускани нарушения - например на униформен, който спи по време на наряд. Според обясненията гафът се дължи та факта, че камерите били въведени, преди да се измисли организация за преглед на видеото. Отделно в някои областни дирекции компютрите били стари, скоростите им за пренос на данни - ниски и било невъзможно да се гледа заснетото. Сега в МВР обмисляли да осигурят мощни сървъри.
Вече е създадена организация, за да се проверяват катаджиите, каза Гунев. По думите му от юни във "Вътрешна сигурност" работел нов сектор, който преглеждал записите. Това вече правели и шефове в дирекциите. Гунев не уточни колко хора са ангажирани с тази дейност, изискваща много внимание и време.
Проверяват имотите на всички полицаи
Имуществото на всички 47 000 служители на МВР - от редовия патрул до ръководителите, ще бъде стриктно проверявано дали отговаря на реалните им доходи. Това е една от мерките за борба с корупцията сред служителите ни, съобщи вчера зам. вътрешният министър Филип Гунев. Досега работещите в МВР подаваха декларации за парите и имуществото, но тяхната достоверност не се проверявала прецизно. Правело се само когато има сигнал срещу даден служител или има разследване срещу него.
В плана за борба с корупцията в МВР е предвидено и цивилни спецченгета да разиграват ситуации, при които ще проверяват дали техни колеги са готови да вземат подкуп. Предвижда се и служители да преминават през детектори на лъжата. Отделно ще има ротация на ченгета. Според плана до средата на следващата година ще бъдат пуснати и 32 електронни услуги, свързани с КАТ и КОС и няма да има среща на четири очи между граждани и служители в МВР. Така след време синият талон щял да стане излишен.
Пешите ченгета с камери по реверите
До края на годината охранителни полицаи ще бъдат оборудвани с камери на реверите си, които ще документират работата им. Предвижда се да се поставят видеоустройства и в коли на Гранична полиция, за да се предотвратят подкупи от мигранти. Катаджиите пък ще бъдат с таблети. "Идеята е на момента да бъдат издавани електронни фишове, както и да има връзка с НАП", каза Филип Гунев. Ще се въведе и електронно плащане на фишове и актове. Е-услуга ще се въведе и при регистрацията на автомобили и ще се избегне получаването на специални номера по "специален" начин.
„Юбер" не спря напук на съда. Шофьорите, ползващи платформата на „Юбер" в столицата продължиха да работят и днес въпреки решението на Върховния административен съд (ВАС), че дейността на фирмата в България трябва да се прекрати, докато не се реши окончателно спорът с комисията по конкуренция (КЗК). Това установи проверка на „Труд".
Двама читатели на вестника заявиха, че са ползвали в сряда сутринта платформата. Водачът на една от колите е заявил, че нищо не знае за съдебно решение и ще продължи да работи, докато платформата действа и получава поръчки през нея.
Според някои източници "Юбер" планира сървърът, който е разположен в София, да бъде преместен във Финландия, без това да засегне дейността у нас.
„Юбер България" разпространи коментар за съдебното решение, в който няма нито дума дали ще го изпълнят. От компанията заявяват само, че са уведомили Брюксел за решението на КЗК, което забранява дейността им, тъй като според тях то нарушава законите на ЕС. Посочва се, че регулаторите в няколко европейски държави са призовали за промяна на транспортното законодателство, така че използваният от компанията модел да е законен.
„Наличието на повече избор е от огромна полза за обществото като цяло, дори и да създава затруднения на съществуващите конюнктурни интереси", заявиха от компанията.
Лекари и адвокати пазаруват имоти. Най-много имоти купуват хората между 25 и 45 г., семейства с деца, но напоследък все по-активни стават лекарите и адвокатите. Повечето от лекарите са около или над 50-годишна възраст. "Те са стартирали частна практика, когато това стана възможно - преди около 15 г., и разполагат с пари в брой, за които търсят инвестиция", каза Юлияна Шехерова, мениджър кантора в агенцията за недвижими имоти "Имотека".
Лекарите превръщат купените имоти в частни кабинети, които след това ще наследят и децата им. Най-често лекарите търсят имоти с площ между 120 и 150 кв. м.
Сделките с имоти в София нараснаха с 20% през второто и третото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата, сочат данните на агенцията за недвижими имоти "Имотека". Сериозен ръст с 25% се наблюдава при сделките с имоти в жк "Младост". Това се дължи предимно на близостта му до бизнеспарка, наличието на елитни училища в района и непосредствената близост и до изхода на столицата, обясни Люба Атанасова, изпълнителен директор на "Имотека".
През второто и третото тримесечие на 2015 г. около 65% от сделките на агенцията са направени с пари в брой. 35% от покупките са направени с кредит, като едва 2% от тях са с потребителски заем. Останалите 33% от сделките са с ипотечни кредити. Средната цена на сключените сделки в София е 75 000 евро, а средната площ на продадените жилища през последните две тримесечия е 102 кв. м. Цените в централните райони на София са между 1000 и 1200 евро на кв. м.
Данък уикенд за коли и хотели. Финансовият министър Владислав Горанов смекчи предложението си да обложи с 20% ДДС всички фирмени активи, които се ползват и за лични нужди извън работно време. На заседание на тристранката той обяви, че данъкът уикенд ще се дължи само за недвижими имоти и автомобили на стойност над 35 000 лв. Възможно е прагът да се завиши и на 50 000 лв. Първоначалното предложение бе да се ограничи ползването на данъчен кредит за всякакви фирмени активи на стойност над 700 лв., които се използват освен за икономическа дейност и за лични нужди. "Недопустимо е използването на активи за лични цели и в същото време ползването на 100% данъчен кредит", заяви финансовият министър. По данни на вносителите на автомобили 95% от новите коли у нас са собственост на фирми и по този начин се избягват десетки милиони приходи в бюджета.
До следващата сряда финансовото министерство ще е готово с модела на облагане с ДДС на активите със смесено използване. "Вероятно ще приемем модела на някои европейски държави за частично ползване на данъчен кредит", съобщи пред журналисти Горанов. Това ще стане, като законово се фиксира процент, за който се казва, че не се признава данъчен кредит. В някои държави този процент за автомобилите, ползвани едновременно за фирмени и лични нужди, е 50%, но аз смятам да предложа доста по-нисък процент, каза Горанов. Той призна, че засега няма решение каква част от недвижимите имоти ще се облагат с ДДС. По време на тристранката обаче Людмила Петкова, шеф на данъчна политика във финансовото министерство, обясни, че идеята е всяка фирма сама да определя какъв процент от километража на фирмените автомобили се използват за лични нужди и само върху този дял да не се възстановява ДДС. За недвижимите имоти тя даде пример с хотел - ако се ползват две или три стаи за лични нужди от собственика, методиката е да се изчисли площта на тези стаи спрямо общата площ на хотела и само върху нея да се плаща данък. Ще търсим най-лесното за прилагане решение, заяви Горанов.
Финансовият министър за пореден път заяви, че се е отказал от идеята общините да облагат допълнително доходите на гражданите с 2%. Начинът, по който се проведе дебатът, и масовото становище, че не се приема като мярка, и това ме въздържа да правя такова предложение към правителството, каза Горанов. Той заяви също така, че е склонен да преразгледа предложението си за намаление на размера на кешовите плащания в България. В момента прагът, над който не се позволява плащане в брой, а само по банков път, е 15 хил. лева, като предложението на финансовото министерство е той да падне до 5 хил. лв. Работодателските организации предлагат по-плавна стъпка - 10 000 лв., за да няма затруднения в определени сектори и населени места, където няма банкомати и ПОС терминали. "Очаквам да чуя примери от практиката, които да ме убедят, че ще има затруднения за бизнеса и тогава ще дам окончателно предложение", заяви Горанов.
Нови 250 млн. лв. за българските фермери. До края на 2015 г. българските фермери ще получат близо 250 млн. лв. по европейските и националните плащания. До 23-и октомври ще бъде преведен максимално разрешеният аванс за всяка схема по обвързано плащане - до 113 млн. лв. А до края на годината ще бъдати зплатени и останалите средства. Това съобщи във Велико Търново министърът на земеделието и храните Десислава Танева. Относно това как ще бъдат разпределени шестте милиона за подкрепа на млечния сектор, министърът коментира, че има три варианта: на глава животно, на продадено количество мляко или среден вариант - бюджетът да бъде разделен, като половината от средствата са на глава животно, а другите на литър мляко. Каквото и решение да бъде взето обаче, парите ще бъдат изплатени до края на годината, увери министър Танева. Тя обяви още, че се предвижда ваксиация във всички землища, където през последните години са открити случаи на антракс. Във Велико Търново земеделският министър участва в национална среща на Консултативния съвет по животновъдство, по време на която бяха обсъждани въпроси относно законодателните промени, свързани с безопасността и качеството на храната.
НАП извади 560 имота на зърнен бос на тезгяха. 569 ниви и земеделски имоти, собственост на местен зърнен бос, обявява за продажба Териториалната дирекция на НАП - Велико Търново. Нивите са с обща тръжна цена от 1,3 млн. лв. и се намират в землищата на шест от селата в община Полски Тръмбеш.
Според запознати преди време бизнесменът и негови близки били проверявани от полицията и данъчните за нетрудови доходи и за източване на държавната хазна чрез данъчни престъпления. Нивите, които обработва мъжа, били част от запорираните му имоти на обща стойност над 1,7 млн. лв.
Те ще бъдат пуснати на търг, а парите от продажбата им ще отидат в държавната хазна. Зърнопроизводителят обаче смятал да играе на търга чрез свои подставени лица и така отново да си върне отнетите земи на ниска цена и отново да продължи да си ги обработва. Преди пет години зърненият бос и три данъчни служителки бяха арестувани при полицейска спецакция и срещу тях бе образувано наказателно производство за източване на ДДС в особено големи размери.
Според информацията на разследващите тогава, с престъпната си дейност бизнесменът и данъчните служители „щипнали" от държавната хазна 3,6 млн. лв. По време на разследването бяха проверени над 3000 фирми и бяха разпитани над 1500 души. Досега обаче все още няма издадени присъди по случая.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |