Съд веднага и вземат колите на джигитите за една година. Нови и много тежки наказания за шофьорите, които извършват тежки нарушения на закона, да бъдат разписани още до понеделник. Това е поискал премиерът Бойко Борисов от МВР и правосъдния министър Христо Иванов на заседанието на кабинета в сряда. Борисов определи предложените ден по-рано мерки от МВР като прекалено меки.
"Явно демокрацията не работи в сферата на движението по пътищата. Вече започвам да се замислям дали да правим нови булеварди, дали да правим магистрали. Както ги пуснем - отидат и се преследват, карат нагло, брутално", казва Борисов според разпространена стенограма на заседанието.
Тежките нарушения на пътя като карането с много висока скорост, шофирането без книжка или след употреба на алкохол трябва да се наказват с отнемане на автомобила за срок от поне 1 година, разпорежда премиерът на двете министерства.
"С добро правихме, правихме - не става. След като не става, слагаме този драстичен закон и го приключваме. И тогава вече полицията като отиде вечерта и загради гонката, като приберем 6-7 поршета и BMW-та на паркинга, да видим другата вечер с какво ще се гонят. С пет операции ще приключим с колите. На жандармерията паркингът е голям, задължаваме ги да плащат наем за колите, да ги пази", мотивира се Борисов. Единствено вицепремиерът Томислав Дончев опитал да обясни, че отнемането на автомобила може да бъде противоконституционна мярка и подкрепя идеята на МВР само да се вземат регистрационните табели на нарушителите. Дончев предупреждава Борисов, че подобни текстове могат да бъдат атакувани пред КС. "Те и конституционните съдии имат деца, и те имат семейства, и те гледат какво става. Като падне текстът, да се оправят други. Аз казвам как може единствено. В момента не се ли стъпи с такъв тежък рестриктивен закон, няма оправяне. Не може МВР да ми дава справка, че от една седмица проверка 3000 души карат без книжка! Това означава, че са 300 000 сигурно, които карат без книжка, щом само проверените са 3000 или 1000. Колко са с алкохол?", възмущава се още Борисов. Според него няма да има конфискация на имущество, а само временно отнемане, което не противоречало на конституцията.
"Как конституцията ни ще забранява или ще толерира някой или нещо такова? Може ли да имаме конституция, която да толерира убиването на хора, на мирни граждани?", пита премиерът. Борисов обяснява, че отнемане на автомобила се прилага в Швейцария. Там на нарушителите се давал малък "Смарт" с надпис "Нарушител" и шофьорът можел да го кара само до работа и обратно, разказал премиерът на министрите си. В Холандия също отнемали автомобила при огромни превишения на скоростта.
Строгите наказания трябва да бъдат съчетани с моментален съд за виновниците, заръчал още Борисов на Христо Иванов и МВР, които трябва да напишат законовите текстове.
"Затова искам да го направим и наказанието да идва веднага. Сиреч, като са те хванали днес, днес да останеш без кола", настоява Борисов.
Премиерът иска тежките нарушители веднага да бъдат отвеждани от полицаите при дежурен съдия, който да ги осъжда едноинстанционно. "Дай му право, съдията удря с чукчето, дежурен съдия веднага и решава проблема едноинстанционно. Просто помислете. Кара го полицаят с колата, гонката снимана, всичко - или пиян, или еди-какъв си. В съседните държави е така. Минавали сте през Сърбия, през Хърватия, веднага те спира и те води при съдията. Спира те, колата... Ама няма: "Отивам на почивка!" Докато не платиш, няма пускане. Ако не, съдията те съди, ще те заключи. Сърбите са го направили, ние защо да не го направим, като виждаме, че има този проблем", казва още Борисов.
Издирват и съдружника на безследно изчезналия бизнесмен от Плевен. Бизнесменът Роберт Трейн, съдружник на безследно изчезналия Йоско Исаев от Плевен, също е обявен за издирване, научи "24 часа" от източник в столичната полиция.
Двамата са собственици на "Плевенски хляб" ООД с равни дялове от капитала. В Софийската градска прокуратура е образувано дело за отвличане на Исаев, който е в неизвестнот от три седмици.
"24 часа" многократно търси съдружника му, 48-годишния Роберт Трейн, на мобилния му телефон през последните дни. Оказа се, че от МВР също са го издирвали, за да даде показания по мистериозното изчезване на съдружника му Йоско Исаев. Той е търсен на адресите в София и също като Йоско Исаев е обявен за общодържавно издирване.
Двамата имат къщи близнаци в един от кварталите в полите на Витоша. Роберт Трейн има и голям апартамент в центъра на София, където живее със съпругата си Велислава. Той е с двойно гражданство - българско и германско. Роден е в Дюселдорф. Има имоти и зад граница. Последните години пътувал често по света, а една от дестинациите му е Аржентина.
В България участва в още няколко фирми за търговия, медицински услуги и недвижими имоти. Роберт Трейн е по-богат от безследно изчезналия си съдружник. В бизнеса с хлебопроизводство в Плевенско го вкарва Йордан Пенков, с когото също са партньори в няколко фирми. Интересното е, че Йордан Пенков, бивш съдружник на разстреляния Емил Димитров-Макарона, също е обявен за издирване по времето, когато изчезват Исаев и Трейн.
50-годишният Йоско Исаев, съсобственик в плевенския хлебозавод, е в неизвестност от 10 септември 2015 г. Тогава той дошъл в София с джипа си на среща с бизнеспартньори. Придружавал го адвокатът на "Плевенски хляб" ООД Иван Иванов. След края на срещата Исаев казал, че има да свърши някаква работа. Оттогава телефоните му са изключени и никой няма информация за него. На 9 септември вечерта Йоско Исаев заредил догоре резервоара на джипа си на бензиностанция на изхода на Плевен.
"Надявам се г-н Исаев да се завърне жив и здрав. не е бил залашван, не се притесняваше от нищо. Подкрепям семейството в трудния момент. За съжаление, не знам с кого е била последната му среща, разследването се занимава с това. Нямам информация и за Роберт Трейн", лаконичен бе адвокат Иван Иванов пред "24 часа". Друг юрист, с когото Исаев се срещал често по търговските си дела, твърди, че в последно време Исаев изглеждал отчаян.
Джипът му "Фолксваген Туарег" е открит непокътнат там, където е оставен в София. След това е преместен в Плевен, където е започнало издирването му. Той живее в града, но е изчезнал в София и затова столичните криминалисти също се заемат с издирването му. Сега го търси полицията в цялата страна.
Разпитвани са десетки. До редакционното приключване на броя Йоско Исаев все още не бе открит. От прокуратурата и МВР отказват официална информация по темата.
По мистериозния случай има данни за престъпление и затова е образувано досъдебно производство по чл. 142а от Наказателния кодекс, който описва престъплението отвличане, научи "24 часа".
За сравнение - при бягството на бившия шеф на ДАНС Петко Сертов през миналата година нямаше досъдебно производство заради липса на данни за престъпление.
Цената на природния газ пада с 30% тази година. Цената на природния газ ще е с 14.26% по-ниска от 1 октомври, с което през третото тримесечие на годината тя ще бъде 415.20 лв. за 1000 куб.м без ДДС и акциз. Това реши на закрито заседание Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР). "Мога да кажа на българската индустрия, че в рамките на 2015 г. цената на природния газ намаля кумулативно с 31%", посочи Иванов. Основните причини за поевтиняването на природния газ са спадът на цените на алтернативните горива (петрола) и намалението на курса на долара спрямо лева през последните три месеца.
Значително по-евтиния природен газ е добра новина за индустриалните предприятия. Намалението е ключово за двата торови завода "Агрополихим" и "Неохим", които ползват природния газ като основна суровина. Такъв е торовият завод "Агрополихим", чиито изпълнителен директор Васил Александров коментира за "Капитал Daily", че падането на цената е много добра новина. По думите му това ще намали цената на тяхната продукция, което е добре и за потребителите й в България.
Поевтиняването ще се отрази и на няколко десетки завода от тежката и стъкларската индустрия, които са големи консуматори. Влияние ще има и за стотици предприятия, които макар и в по-малка степен, ползват енергийния ресурс. Естествено, по-ниските цени ще се отразят и на клиентите, които се отопляват на газ, тъй като сезонът скоро започва.
Спад и в цената на парното
Цените на почти всички топлофикации също ще паднат през четвъртото тримесечие на годината. Основание за това е поевтиняването на природния газ, който е основна суровина за тези дружества и следователно основен ценообразуващ фактор за услугите им. Намалението на цените на парното е по-малко от това, което комисията беше обявила в предварителни си доклад. Пред журналисти Иванов посочи, че в цената е оставен 5% буфер, така че дори при увеличение на цената на природния газ да не се налага поскъпване на парното по средата на зимния период. Председателят на регулатора обясни, че е възможно през последните месеци на годината "Газпром" да вдигне цената, на който продава на "Булгаргаз".
По малкото намаление на цените в сравнение с разписаното в доклада на работната група идва от това, че регулаторът е намалил допълнително цената на високоефектината електроенергия, която те произвеждат. По този начин реално се намаляват разходите на Националната електрическа компания (НЕК), която има задължението да изкупува тази енергия. Така вместо обявените преди седмица 20 млн. лв. НЕК ще спести общо 40 млн. лв., с което разходите й за скъп ток от топлофикаци (основно на общинското дружество в София и на компаниите на Христо Ковачки) ще станат 480 млн. лв. годишно.
Това ще позволи на регулатора да намали цена "задължение към обществото", с което крайната цена на електроенергията за всички потребители също ще падне. Тази промяна обаче може да се случи от 1 ноември, тъй като законът изисква да изтекат три месеца от последното ценово решение на КЕВР.
Директорът на "Банков надзор" в БНБ Нели Кордовска напуска банката. Главният директор на управление "Банков надзор" в Българската народна банка Нели Кордовска е подала молба за напускане на поста си, считано от 1 октомври 2015 г., която е приета, съобщават от институцията. Изявлението на централната банка идва след медийни публикации, в които се твърдеше, че тя е била уволнена. От БНБ посочват още, че е стартирана процедура за избор на заместник на Кордовска в ролята й на заместник-председател на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Нели Кордовска е служителят, разрешавал от името на фонда за гарантиране на влоговете да бъдат променени условията по договорите на 1000 депозанти в обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка, за да получат по 100 хил. евро обезщетения, на каквито не са имали право. Това съобщи преди време пред БНТ председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова. Кордовска е представител на БНБ във фонда, а в централната банка временно ръководи управление "Банков надзор". Самата тя беше уличена, че е закрила влоговете си в банката часове преди да бъде поставена под специален надзор.
Повече по темата четете в статията от архива на "Капитал": Привилегировани по всички линии
Законови пробойни са оставили много начини депозанти с преференциални условия в КТБ да спасят част от парите си в банката
Първи и пети клас догодина ще учат по нови програми. Децата, които догодина ще бъдат в първи и в пети клас, ще са първите, които ще започнат да учат по нови учебни планове и програми, утвърдени с новия Закон за предучилищното и училищното образование. Сегашните шестокласници пък първи ще усетят ефектите от новата образователна структура, според която основното образование приключва в седми, а не в осми клас. Това решиха депутатите вчера, след като успяха да приемат окончателно новия училищен закон, реформиращ из основи средното образование у нас.
Основните промени, които въвежда законът, са в структурата на образованието - основно образование до седми клас, разделяне на гимназията на два етапа - до десети и до 12-и клас. С други текстове се въвеждат възможности за алтернативни форми на обучение, дава се автономия на училищата, която обаче тепърва ще се изпълва със съдържание. Либерализира се пазарът на учебници и по един предмет вече ще може да има неограничен брой варианти. Участието на родителите и обществото в системата също ще става по нови правила. Профилираните гимназии ще получат свободата да избират сами част от предметите в 11-и и 12-и клас. От 2018 г. държавната субсидия ще следва детето и в частни училища и детски градини, но срещу допълнителни условия, които вероятно ще обезсмислят промяната. Срещу държавните пари частните учебни заведения ще трябва да приемат 20% от децата безплатно, а при ниски резултати субсидията ще се спира. Сериозни промени има при допълнителните образователни услуги като ресурсни центрове, подкрепа за талантливи и изоставащи деца.
Законът ще влезе в сила през 2016/2017 г. най-напред за първолаците и петокласниците. Това означава, че те трябва да учат по нови учебни планове и програми, изготвени от просветното министерство, а оттам - и по нови учебници. Поради късното приемане на закона обаче подготовката на нови програми и учебници е малко вероятно да завърши навреме. Срокът за изготвяне на учебните планове е 1 месец, за програмите - 6 месеца, а тежката процедура по оценяване и издаване на учебниците - 7 месеца. Зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева призна, че в МОН са много притеснени заради сроковете, но че ще работят възможно най-експедитивно, за да могат догодина децата в първи и пети клас най-накрая да получат осъвременени учебници.
Сегашните шестокласници пък, които през 2017/2018 г. ще бъдат в осми клас, първи ще "опитат" новата образователна структура. На практика това означава, че училищата получават две години отсрочка за въвеждане на промяната. Първоначално се предвиждаше законът да влезе в сила от догодина и за осмокласниците (сегашните седмокласници), но депутатите решиха за тях новостите да стартират година по-късно - от учебната 2017/2018, заради невъзможността за изготвяне на нови планове и програми за тях. Това означава, че децата ще са започнали да учат по старите програми, а ще се дипломират по новите правила.
Заради новата структура законът предполага мащабна реорганизация на почти цялата училищна мрежа. Всички 1325 основни училища (I-VIII клас) у нас ще трябва да решат или да съкратят един клас и да станат до седми, или да се преобразуват в нов тип школа - обединени от 1-ви до 10-и клас. В първия случай това ще доведе до съкращения на учители, във втория - до недостиг и търсене на още преподаватели и ученици, за да не бъдат закрити съответните школа. Радикалната промяна води след себе си и преизчисляване на нормативи за численост на персонала и преструктуриране на паралелки в огромна част от училищата в България. Основните училища ще могат да се превърнат и в начални училища, като срокът за това е не по-късно от 31 май 2017 г.
България зацикли на 54-то място по конкурентоспособност. България стои на 54-то място в новия доклад на Световния икономически форум за глобалната конкурентоспособност The Global Competitiveness Report. По-назад са поставени други 6 страни от ЕС - Словения, Унгария, Кипър, Словакия, Хърватия и Гърция, но пък Румъния ни е изпреварила. И въпреки че затвърждава позицията си от предната година, страната ни очевидно има сериозни проблеми, защото по редица важни показатели показва изоставане и влошаване - и на фона на миналогодишните си резултати, и в сравнение с останалите 139 държави, включени в изследването. Глобалните лидери са Швейцария, Сингапур и САЩ. Впечатляващ е напредъкът на Литва, която е №35 в класацията.
За България доста притеснително е отстъплението в оценката за макроикономическата стабилност - изпадаме от 36-о място преди година на 53-то сега. Това се дължи до голяма степен на допуснатия бюджетен дефицит.
Стряскащо лоша е оценката за трудовия ни пазар. По способност да задържа и привлича таланти България е на дъното - в групата на осемте най-отблъскващи държави.
По "Основни предпоставки" - институции, инфраструктура, макроикономическа стабилност, здравеопазване и начално образование, страната ни е 68-а. И тук има влошаване - в предния доклад България бе с 9 стъпала по-високо.
Без изненада оценките за институциите сериозно влекат страната ни надолу в класирането. Съдебната система и корупцията в държавната администрация имат основна заслуга за 107-ата позиция на България по тази група критерии. Разбивката е още по-показателна - 110-о място по (не)доверие в политиците, 122-ро заради фаворизиране на определени фирми при взимане на правителствени решения, 120-о заради прекомерна бюрокрация.
България е сред аутсайдерите в света и по иновативност на икономиката. Но има и добра новина - скок нагоре от 106-а позиция предната година на 94-та сега.
Показателите за "технологична готовност" отсрамват страната ни, която вече се изкачва на 38-а позиция (след 41-вото място преди година). По бърз интернет сме на 21-во място в света, а по дял на мобилни абонати - на 35-о.
България определено губи темпо, е изводът от новото проучване. Между 2011-а и 2014 г. тя се е изкачила от 74-то място в общата класация до 54-то място, а в актуалния доклад с мъка запазва миналогодишната си позиция.
27% от домакинствата са с просрочени дългове. Около 27% от домакинствата у нас имат просрочия по кредит, по данни на Евростат. По този показател страната ни е на второ място заедно с Кипър. Първенец е Гърция, където 34% от домакинствата са с просрочени заеми. За сравнение в Люксембург техния дял е едва 3,6%.
Данните бяха изнесени вчера на дискусия по повод началото на международна кампания "Вземай кредити разумно".
Според Росица Вартоник от "Инициатива за финансова грамотност" основната причина за свръхзадлъжнялостта е ниската финансова грамотност на българите. Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" твърди, че проблем е по-скоро неотговорното кредитиране. По думите му има фирми за бързи кредити, които нарочно отпускат заеми, които няма да бъдат редовно погасени, защото събират повече пари по линия на наказателните такси, които се начисляват.
Много българи кандидатстват за нови и нови кредити и финансовото им положение допълнително се влошава, стана ясно от примери, изнесени по време на дискусията от представители на фирми за бързи кредити.
Наскоро двама пенсионери с общ доход от пенсия около 1000 лв. и доход по трудов договор на съпругата от близо 1500 лв. кандидатствали за бърз кредит. "При проверката обаче се оказа, че семейството има 23 активни заема - 5 към банки и 18 към небанкови финансови институции", разказа Пламен Йончев, изпълнителен директор на компания за бързи пари. Така месечният им разход за обслужване на всички задължения достигал 3700 лв.
"Животновъд със средно голям семеен бизнес има 16 кредита от 16 различни институции", посочи пък Иван Камбуров, изпълнителен директор на друга компания за бързи заеми. Друг фермер платил 20 хил. евро за расов кон. После обаче кандидатствал за кредит от 20 хил. лв., за да може да оцелее бизнесът му.
Йончев разказа още, че през последните 3 години над 70% от отхвърлените за финансиране молби са заради свръхзадлъжнялост на кандидатите.
Концесионери искат да обучават плажни спасители за лято 2016. За промяна в Наредбата за водноспасителна дейност настояват пред министерствата на туризма и здравеопазването концесионери на плажни ивици. Целта е да получат право да обучават спасители, каквото сега има само БЧК. "Промяната ще ни даде възможност отрано да подбираме дефицитните кадри и дори да предлагаме безплатни курсове срещу договор за работа", обясни Андрей Василев, търговски директор на "Лазурен бряг 91", която стопанисва дългосрочно 7 ивици във Варна. Промяната е част от пакета мерки за подобряване и поевтиняване на плажните услуги, които концесионерите предлагат.
Очакваната концепция за развитие на морските плажове, която министърът на туризма Николина Ангелкова обеща, обаче се бави. Браншовиците не се наемат да посочат дали това се дължи на изборите или е резултат от нормативни спънки около анонсираното многократно прехвърляне на контрола върху ивиците от МРРБ към МТ. Категорични са обаче, че за да има евтина сянка за сезон 2016, е нужна промяна в методиката за изчисление на концесионните вноски. "В Гърция, например, се дължат такси за обектите на пясъка и затова почти няма такива. А у нас е пренаселено, защото таксите се изчисляват върху броя места за плажуващи. Има и друг парадокс - държавата дава ивици на предложилите най-висока цена, а после иска сянката да е безплатна", поясни Василев.
Той отправи апел и към депутатите да внесат корекции в Закона за МВР, които да регламентират създаването на плажна полиция. За такава структура от години настояват спасители и медици. "По-важна е от зоополицията, защото ще спаси човешки животи", коментира Василев.
В деня на официалното закриване на плажовете той отчете, че за разлика от трудностите на хотелиерите, плажният сезон е бил много по-успешен от миналия. "Заради сухото и топло време градските ивици бяха препълнени, нямаше и разливи от Шокъровия канал към Офицерския плаж. Надяваме се, че проектът за заустване на водите от канала ще влезе в бюджет 2016 и година по-късно този проблем ще остане в миналото", добави Василев.
Шофьорска книжка след десети клас. За шофьорска книжка вече ще бъде нужен не осми, а завършен десети клас. Това записаха депутатите в Закона за училищното образование.
Промяната обаче ще бъде валидна едва когато влезе в сила реформата, според която гимназията се дели на два етапа - до 10 и до 12 клас. Депутатите прецениха, че след като с новия закон основно образование ще се завършва едва в седми клас, това е прекалено ниска образователна степен, за да получи човек свидетелство за правоуправление. Затова депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов предложи изискването да бъде вдигнато до десети клас. За да станеш шофьор обаче, както и сега, отново ще се иска пълнолетие.
Новият ред за книжките ще удари хилядите роми, които масово зарязват училището далеч преди 10 клас.
71 млн. лева в хазната от новите акцизи за горивата. 71 млн. лв. допълнително ще влязат в хазната през 2016 г. от повишаването на акцизите за горивата за отопление. Това стана ясно на заседанието на енергийната комисия към НС, на което депутатите приеха промени в Закона за акцизите и данъчните складове. От 1 януари 2016 г. акцизът за газьола и керосина за отопление ще се повиши от 50 лв. на 645 лв. за 1000 л. А акцизът за втечнения нефтен газ (LPG) става 340 лв. за 1000 кг, при положение че в момента горивото е с нулев акциз, ако се използва за отопление. Така акцизите на горивата за отопление ще се изравнят с тези за останалите горива. Като целта е да се пресекат измамите. Масово горива, които трябва да служат за отопление, в момента се използват за моторни горива, каза Андрей Делчев от Българската петролна и газова асоциация и добави, че асоциацията подкрепя тези промени. Депутати обаче повдигнаха въпроса защо трябва да се повишава акцизът на мазута при положение, че той не може да се използва от автомобили.
С промените в закона се приема и график за повишаване на акцизите за цигарите. От 2016 г. специфичният акциз ще бъде намален от 101 лв. на 70 лв. за 1000 къса. А пропорционалният акциз ще се вдигне от 23% на 38% от продажната цена за 2016 г., 40% за 2017 г. и 42% за 2018 г. Очакваният максимален положителен ефект за бюджета за три години само от промяната в съотношението на акциза е 120 млн. лв.
Всеки пети се отказва от парното. Всеки пети абонат на топлофикациите се отказва от парното заради високите сметки и с надеждата да не плаща сградна инсталация. Според данни на министерството на енергетиката топлофицираните жилища у нас са 618 583. В 104 192 от тях хората не ползват централното парно като начин за отопление от много години, а други 29 130 попадат в тази група, защото са необитаеми от дълго време. Само за последната година и половина 1056 абонатни станции са били спрени поради отказ на клиентите от услугата.
Статистиката идва на фона на вчерашното решение на енергийния регулатор да намали цените на топлото. В резултат на него столичани ще пестят 16 от всеки 100 лева сметка за парно тази зима в сравнение с миналата. Считано от днес цената на парното в София пада с 4,3%, а сумарно в сравнение с миналия отоплителен сезон процентът на намаление е 16,35 на сто. В сравнение с миналата зима съществено намаление на цените има във всички топлофикации, които произвеждат парното от природен газ. Най-голямо то е в Разград - 17% и във Велико Търново - 16,80%. Врачани би следвало да усетят 15% поевтиняване, а бургазлии - 14,36%. За Плевен сметките на КЕВР сочат спад на тарифата с 12,84%. За Варна този процент е 10,95 на сто, а за Пловдив - 8,95 на сто.
Готови са 20 одита от проверките на ВЕИ-та. 20 доклада са постъпили в енергийното министерство за проверки, извършени от държавната финансова инспекция на ВЕИ-та. Това съобщи вчера след съвместното заседание в НС на комисията но енергетика и тази за контрол на дейността на КЕВР ресорният министър Теменужка Петкова.
„Анализирахме информацията в докладите и сме ги предоставили по компетентност на Агенцията за устойчиво енергийно развитие /АУЕР/", обясни министърът. По думите й въпросното ведомство прави проверка за издаване на гаранции за произхода на електрическата енергия от ВЕИ. „Очакваме те да дадат информация дали досега са проверявани въпросните енергийни обекти и какви резултати е имало от тези одити. Те имат право да направят проверки на място и да установят произхода не електричеството доставяно в мрежата на страната от там", допълни Петкова.
Относно сигналите на работодателските организации до прокуратурата за нередностите в енергетиката, тя припомни, че от 3,7 млрд. лв. дефицит в енергетиката, 2,3 млрд. се дължат на икономически необосновани инвестиции.
По въпроса за американските тецове тя каза, че е добре да се изчака становището на ЕК, по жалбата на България от 2013 г., дали договорите с тях за преференциално изкупуване на тока от тях не е нерегламентирана държавна помощ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |