3817 излишни болнични легла. Най-голям е излишъкът от легла в хирургията, ортопедията и травматологията, гастроентерологията, белодробните болести.
Липсват легла за продължително лечение в психиатрията и детските болести. Това сочи проектът за национална здравна карта, който бе обсъден от "Партньорство за здраве" в понеделник и ще бъде представен на Висшия медицински съвет и пуснат за обществено обсъждане днес.
Най-много излишни хирургични легла има в региона, който обхваща София и Софийска област, Кюстендил, Благоевград и Перник - 885. Общо излишъкът за региона е 1390 легла и включва още 335 терапевтични и 120 в акушерството и гинекологията. Има недостиг на 47 педиатрични легла.
На второ място по излишни болнични легла е регионът на Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Смолян и Хасково - 1377 от активните легла. Сред тях са 775 хирургични, 509 терапевтични, 70 гинекологични и др. Нужни са обаче 861 легла за продължително лечение и 340 за психиатрия.
Леглата по специалности у нас са разпределени неравномерно и много често несъобразено с реалните нужди на населението, става ясно от проекта. За Пловдив са посочени 690 излишни бройки за активно лечение, за Пазарджик - 505, а за София - 1089. Сред излишните за столицата са посочени 213 ортопедични, 141 гастроентерологични, 153 хирургични, 122 урологични, 83 реанимационни легла, както и съответно 95 в УНГ болестите и 65 за АГ.
За продължително лечение са нужни 951 легла, за психиатрия - 540, а за физиотерапия и рехабилитация - 54.
Същевременно във Варна има недостиг на 1049 легла, в Бургас - на над 600. За Варна е заложено създаване на детска кардиология - в потребностите са записани 20 места, както и по още 10 легла за детска ендокринология и детска гастроентерология. Нужна е и детска пневмология с 30 легла. При педиатричните легла пък са отчетени 30 излишни от общо 140.
В някои градове като Русе и Габрово имат нужда от легла за болни от туберкулоза.
Общо в страната са открити 50 956 болнични легла, а потребностите са за 53 655.
"Проектът за здравна карта най-после е факт. Тя показва за първи път реалните нужди и реалното състояние на болничната здравна система.
Легла и болници няма да се закриват, при излишък ще има преобразуване в легла за долекуване", коментира пред "24 часа" проф. Валентин Игнатов, председател на асоциацията на университетските болници.
Здравната карта е инструмент за закриване на общински болници, предупреди обаче д-р Неделчо Тотев, шеф на сдружението на общинските болници, пред БНР. Преди да се въведе, е нужен икономически анализ как тя ще се отрази на търговските дружества болници, допълни той.
"Подали сме жалба във ВАС срещу наредбата за методиката за създаване на здравната карта. В Конституционния съд имаме дело срещу законовите текстове, с които се въвежда здравната карта", коментира пред "24 часа" д-р Николай Болтаджиев, шеф на сдружението на частните болници. Според него картата е социално инженерство, чрез което качеството на медицинската дейност ще падне, а разходите ще се увеличат, вместо обратното.
Измамник спечели 20 хил. лв. с краден лотариен билет, не може да вземе парите. За да спечелиш от лотарията, трябва да изтъркаш много билетчета. Слави Янакиев е продал десетки хиляди такива и знае много добре правилото. 30-годишният мъж обаче не смята да харчи заплатата си за талончетата и се възползва от това, че работи нощем.
В средата на ноември Янакиев вика приятелката си до магазина, в който работи. Двамата вече са обмислили всичко и са се подготвили за големия удар. 30-годишният мъж леко завърта охранителните камери на магазина, в който работи. След няколко минути приятелката му паркира колата си до магазина в столичния кв. "Красна поляна". Тя изнася от него няколко кашона, качва се в такси и изчезва. Тогава Слави изключва камерите и прави удара на живота си.
Задига лотарийни билети за 22 хил. лева, прибира и оборота от около 3 хиляди лв.
Мъжът не пропуска да си вземе и стек цигари. За да отпразнуват плячката, Янакиев грабва бутилка уиски и пакет ядки - ще има пиршество, казват криминалисти, гледали записа на обира.
За две минути бандитът успява да натовари стоката в колата и да тръгне. Мисли си, че ще му се размине - все пак е изключил охранителните камери. За негова беда обаче само преди 2 седмици до магазина, в който работи, е отворен букмейкърски пункт. Именно по негови записи ченгетата стигат до Янакиев.
В дома му в столичния кв. "Овча купел" намират над 1000 лотарийни билета из всички стаи. Сред тях няма печеливши, но от търкане Янакиев не е могъл да ги изхвърли. Друга част са намерени в жилището на приятелката му. По груби сметки на запознати от билетчета двамата са изкарали от малки печалби поне 5 хил. лева.
Големият им удар обаче е друг. Един от талоните е за рекордната печалба от 20 000 лв. Късметът се усмихва на Янакиев, или поне така си мисли бандитът. Той бърза да се похвали на всичките си авери. "Само внимавай, като те дават по телевизията, откъде ще кажеш, че си го купил", майтапят се с късметлията неговите приятели. Новината за печалбата стига и до бившите работодатели на Слави.
Всъщност, за да вземе печалбата, Янакиев наистина трябва да заснеме клип с печелившия билет. В него участват както той, така и магазинерът, продал му билета. "Ще измислим нещо, 20 бона са", казал мъжът на компанията си, без да знае за шегата, която съдбата си готвела с него.
За зла негова беда талонът не е регистриран като продаден в магазин. Така няма как да му изплатят печалбата. Янакиев мисли да го прокара през касовия апарат на друг магазин. Мераците му обаче бързо са попарени заради метода на продажба на талоните на едро.
Билетите идват в магазините в големи кашони. На всеки от тях пише, че в него са ценните хартийки с номера от 7000 до 7100. Самият доставчик пък има данните кой кашон точно в кой магазин е продаден, каза за "24 часа" Петър Грозданов, доставчик на билети и други стоки.
Така Янакиев се оказва с огромна печалба, която не може да вземе. А ако опита, на ръцете му ще щракнат белезници. Младежът не е очаквал такъв удар, но след като е видял огромните приходи, не иска да се разделя с тях. Няма обаче какво да направи - билетът не е продаден, а в полицията вече има данни точно кои кашони са задигнати от крадеца.
"Няма какво да направи", обяснява запознат със системата на лотарийните билети. "Трябвало е да прекара всеки един билет през касовия апарат. После можеше да прати всеки да вземе печалбата, защото нямаше как да се докаже, че това е от крадените билети, а не е легитимна печалба", категоричен е комарджията.
Собственикът на магазина Добромир Коларов е силно изненадан от постъпката на Янакиев. Мъжът работел отдавна за него, бил изряден служител. Клиентите също не се оплаквали.
"Добро момче беше - исках да платя с карта, а апаратът беше блокирал. Веднага се обади във фирмата, а после и на шефа си, за да каже за проблема", казва клиент на магазина.
Новите е-документи идват след мегапоръчка за половин милиард лева. След две години българите ще могат да имат нови лични карти, с които да се легитимират електронно и да ползват е-услуги на държавната администрация. Това личи от условията на мегапоръчката за близо половин милиард лева, която Министерството на вътрешните работи (МВР) представи в понеделник.
Конкурсът ще бъде затворен само за три участника, които трябва да отговорят на редица изисквания, сред които и сертификати за работа с класифицирана информация както на българско, така и на ниво ЕС. Срокът за подаване на оферти от кандидати е само месец - изтича на 29 февруари.
Поръчката ще включва пълна подмяна на сегашната система за "производството" на документите - сега тя е във всеки град, а в бъдеще ще е централизирана само в София. Заради това ще се строи нова сграда със съответното оборудване като хардуер и софтуер, обяви зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов. Поради тази причина е предвиден преходен период, в който ще се ползва досегашният формат на документите за самоличност, който ще трае около година и половина, допълни зам.-министърът. Така първите лични карти с чип с новите възможности ще бъдат налични в края на следващата или началото на 2018 г. Самата им подмяна няма да е задължителна, като гражданите ще могат да извадят нова, след като им изтече сегашната - най-много лични карти изтичат 2020-2021 г. МВР не смята да променя сегашните цени на документите.
Документи с отпечатък
Обществената поръчка е с прогнозна стойност от 484 млн. лева без ДДС и включва всички дейности, свързани с новите документи за самоличност, в рамките на 134 месеца, или малко повече от 11 години. Предишният договор със "Сименс" беше на стойност 116 млн. евро.
"Срокът за изпълнението на поръчката е обвързан с експлоатацията на оборудването и срока на годност на документите за самоличност", коментира Красимир Ципов.
Освен новите лични карти с вграден чип системата ще изготвя и шофьорските книжки, международните паспорти и документите за временно пребиваващите чужденци в страната. Засега единствено последните две имаха вградени биометрични данни, но вече те са налични и в редовните документи за самоличност. Без тях ще са само шофьорските книжки. При изготвянето на условията за издаване за новите документи са спазени изискванията на Международната организация за гражданска авиация (ICAO) и на ЕС, допълни зам.-министър Ципов. Това е важна предпоставка, защото при въвеждането на системата за биометричните международни паспорти се наложи да се провежда нова поръчка за нейното надграждане точно заради липса на пълна съвместимост с изискванията на ICAO.
По изчисления на МВР за срока на договора се очаква да бъдат издадени 6.32 млн. документа тип "паспорт" със и без чип, а такива тип "карта" - 16.04 млн. броя. В тази прогноза влизат основно документи, на които изтича срокът на валидност и които трябва да бъдат подменени, уточни Ципов.
Новата сграда и оборудването за документите е с очаквана стойност около 20% от общата поръчка, или около 95 млн. лева. Сумата е равна на прогнозата на министерството за общите приходи от такси за издаване. Запазват се 30-те регионални центъра за подаване и получаване на документите за самоличност, но служителите в тях ще бъдат заменени вместо с такива на МВР с такива на компанията победител. Според Ципов този персонал на силовото ведомство няма да бъде съкратен, а само пренасочен към други дейности, свързани с издаването на документи.
Жп линия между Бургас и Слънчев бряг ще струва поне 100 млн. лв. "Ще има жп линия от летище Бургас до Слънчев бряг, ако се окаже рентабилна." Това заяви Христо Алексиев, зам. генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) по повод проекта за изграждане на жп връзка от летище Сарафово до натоварения южен курорт. Идеята съобщи премиерът Бойко Борисов при откриването на обновената жп гара на Бургас. Аргументите за възобновяването на този жп път, който в момента стига само до Поморие и е в много лошо състояние, е увеличаването на трафика на летището и оттам към курортите.
Дали ще бъде рентабилно да се строи там нов жп път ще стане ясно до месец, като сега се правят анализите за разходите и ползите, както и финансовите анализи за проекта. От НКЖИ обясниха още, че приоритет на компанията, отговорна за жп линиите и гарите е да се преразгледа жп мрежата в страната, тъй като тя съществува във вида, в който е обслужвала друга икономическа и демографска реалност.
Трудностите идват оттам, че това обикновено са доста бавни и скъпи проекти, като строителството на 1 км жп път струва 4-5 млн. лева. Все още основни жп трасета се намират в много лошо състояние, а самата НКЖИ има проблеми с дофинансирането на проектите, които ръководи по оперативна програма "Транспорт", като през изминалата година получи безлихвен заем от държавата за 110 млн. лв., за да може компанията да се разплати по договорите със строителите.
От гара до летище и към курорта
В момента е в ход свързването на жп гарата на града с летището, т.е. изграждането на градска железница в морския град. Идейният проект за тази част е готов. Той всъщност е част от втората ваза на трасето Пловдив - Бургас и ще се финансира по оперативна програма "Транспорт" до 2020 г. Предварителната му цена е около 50 млн. лв.
За връзката от летището към Слънчев бряг обаче няма предвидени пари по оперативната програма. Линията съществува до Поморие, но е в много лошо състояние и може да се ползва само следата, обясниха от НКЖИ. Отделно тя трябва да бъде и електрифицирана. Разстоянието от летище Сарафово до Слънчев бряг е 25 км и линията би струвала около 100 млн. лв. или отгоре. Друг проблем на инвестицията е, че ще се ползва сезонно. Според НКЖИ пътуващи по жп линията ще има от май до октомври. Едновременно с това обаче хотелиери и туроператори традиционно се оплакват от късия летен сезон.
Кой иска да кара влака
Интересното около този проект е дали наистина би представлявал интерес за частните инвеститори и може ли да се развие като първия опит за публично-частно партньорство в жп строителството. Това би означавало, че частната компания може да стане и оператор на линията. Така тя ще отговаря за самите превози и ще бъде елиминиран монополът на БДЖ при транспортирането на пътници.
Енергофирми подготвят клиентите си за по-високи сметки за ток. Енергийните дружества започнаха "подготовка" на клиентите си за по-високи сметки, като обявиха силно завишено потребление на ток. ЕВН отчита с 19.2% по-голяма консумация този януари спрямо същия месец на предходната година. По данни на компанията в мразовитата седмица между 18 и 24 януари клиентите й са похарчили общо 251 698 MWh електроенергия спрямо 211 193 MWh преди година.
Заради повишената консумация от ЧЕЗ призовават за "разумно и отговорно потребление на електроенергия". С рязкото понижаване на температурите в средата на януари абонатите са вдигнали киловатчасите средно с 24% в сравнение с предходните дни, отчитат от компанията. Не е ясно обаче какъв е средният размер на сметките и как се движат те спрямо м.г.
Енергодружествата обясняват, че по традиция в средата на зимата потреблението расте заради "надуването" на елпечки и климатици. Консумацията на електроенергия много зависи от това какви уреди ползва абонатът, дали жилището е добре изолирано, дали съседите се отопляват, без да се притесняват за сметките, или мръзнат, за да пестят.
Статистиката показва, че през зимата консумацията на електроенергия традиционно отбелязва ръст от 30-40% спрямо потреблението през септември, а това се отразява и на сметките, предпазливо напомнят от ЧЕЗ.
"Енерго-Про" пък изненадващо се похвали с по-ниски сметки за абонатите от Североизточна България - но само спрямо декември. Дружеството съобщи, че януарската фактура за ток е с 6% по-ниска в сравнение със същия месец на 2015 година. Средното потребление на домакинствата в Североизточна България през януари е било за 48.53 лева.
Същевременно обаче спрямо декември 2015 г. средната януарска сметка за битовите клиенти на "Енерго-Про"е с 8 лева по-висока. Причината е, че фактурите включвали и повишените енергийни разходи на абонатите по коледно-новогодишните празници и в студените дни в началото на януари.
Италианска фирма съди "Газпром" за 759 млн. евро заради "Южен поток". Арбитражен иск за 759 млн. евро срещу "Газпром" е предявен от италианската фирма Saipem заради отказа на руснаците да изграждат газопровода "Южен поток", съобщи руското издание РБК Дейли, цитирано от Медиапул. Преди близо две години Русия обяви, че излиза от проекта и го заменя с "Турски поток".
Италианската компания трябваше да изгради подводното трасе по дъното на Черно море. За целта през 2014 г. беше подписан договор с компанията "Южен поток Транспорт" за 2 млрд. евро. През декември на същата година обаче руският президент Владимир Путин обяви при посещение в Анкара, че проектът се прекратява. Сега Saipem е завела в Арбитражния съд в Париж иск за част от сумата. Компанията бе партньор на "Газпром" при изграждането на "Северен поток" в Балтийско море и "Син поток" в Черно море към Турция.
През юли 2015 г. "Газпром", която междувременно придоби пълен контрол над "Южен поток Транспорт", реши да прекрати договора с италианците. Двете компании обаче така и не успяха да се разберат за спирането на контракта, тъй като имаха много нерешени търговски въпроси. Малко по-късно стана ясно, че и "Турски поток" няма да го бъде, се посочва в информацията на Медиапул.
Корабите на италианската компания, които трябваше да полагат тръбите през Черно море, престояха месеци наред в бургаското пристанище. Там бяха доставени и част от тръбите. Само тази подготовка е струвала около 300 млн. долара, сочат предишни публикации около спора.
В същото време OMV продължава консултациите с "Газпром" по проекта "Южен
поток", обявиха от австрийската компания.
Закритата митница в Свиленград с нова сграда за 20 милиона. Месец преди да бъде закрита митница Свиленград, тя се е сдобила с нова сграда на стойност близо 20 млн. лева. Сега сградата ще се използва за митническо бюро. В края на миналата година, малко преди да бъде затворена, митницата е платила и близо 100 000 лева за нови мебели.
Сградата се строи от края на 2012 г. с финансиране по мярка "Втори проект за улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа" като парите за него са осигурени от Световната банка чрез заем. Наред с административната сграда са изградени ТИР терминал и паркинг с 18 места върху 6077 кв. м. Изградено е и хале за щателна митническа проверка.
Новата сграда има две места за едновременна обработка на камиони, с канали за оглед отдолу. Модерното съоръжение разполага още с хладилен контейнер, рампа за разтоварване и склад за задържани и отнети в полза на държавата стоки.
Самата сграда е на три етажа, като на първия има просторна зала за обслужване на клиенти, а администрацията е разположена на третия етаж. Изградена е и специална заседателна зала.
В момента митниците се колебаят какво да правят със старата сграда, която е по-голяма от новата. Едната опция е тя да се превърне в обучителен център, а втората - в хотел за командировани служители.
Митницата в Свиленград беше закрита заради много корупционни случаи, цели смени бяха задържани заради контрабандни канали. Функциите й бяха прехвърлени към управленията в Пловдив и в Бургас.
Кунева поема образованието срещу строг антикорупционен закон. Вицепремиерът Меглена Кунева договори с премиера Бойко Борисов да поеме образователното министерство и да ускори реформите, но срещу „строго антикорупционно законодателство".
Срещата между двамата стана по желание на Кунева.
Премиерът Бойко Борисов ще внесе в сряда номинацията на Меглена Кунева за министър на образованието за гласуване в Народното събрание, съобщиха от МС. Посочва се още, че Борисов приема излъчената от Реформаторския блок кандидатура на вицепремиера. От РБ излъчиха Кунeва за просветен министър в петък - ден след като министър-председателят поиска оставката на проф. Танев и екипа му.
Кунева обяснила на Борисов, че трябва спешно да бъде гласуван антикорупционният закон, изготвен от нейния екип. През есента той бе отхвърлен от депутатите, тъй като не харесаха, че се дава възможност с анонимни сигнали да се правят проверки на хората от висшите етажи на властта.
Вчера проф. Тодор Танев е депозирал в Министерския съвет оставката си като министър на образованието и науката. Същото е сторила и заместничката му Ваня Кастрева.
Лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов обяви, че ще каже дали тяхната парламентарна група подкрепя номинацията на Кунева след среща с нея. Патриотите искат да чуят какви са й вижданията за развитието на сектора и какви реформи смята да проведе.
От ДПС твърдо обявиха, че не подкрепят вицепремиера за образователен министър.
Все още не е ясно как ще гласуват от АБВ. Депутатите от ГЕРБ също няма да бъдат 84, тъй като Цветан Цветанов е в САЩ на молитвена закуска с Обама. Депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов е на посещение в Бразилия и Аржентина с делегацията на президента Росен Плевнелиев.
Ток с цена за бедни. "През април страната ни трябва да определи с помощта на Еврокомисията критериите за енергийна бедност у нас, да посочи групите уязвими потребители, както и мерките за тяхната защита", обясни вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. Той съобщи, че се подготвя напълно нов модел на енергийно подпомагане в страната. Първите консултации с Брюксел вече са направени. В тях участват експерти от социалното министерство, КЕВР, министерството на енергетиката и Агенцията за социално подпомагане. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която води консултациите от българска страна, обяви тези дни, че около 30% от населението у нас може да бъде определено като енергийно бедно. По сметки на КНСБ такива са около 500 000 семейства. В момента помощи за отопление през зимата обаче получават доста по-малко българи - 237 000 лица и семейства. Месечният размер на помощта е 72.20 лв. или общо за петте месеца от ноември до март 361 лв. Годишно разходите за енергийни помощи са 85 млн. лв. Новият модел на енергийно подпомагане не означава даването на помощи на всички уязвими, което би било непосилно за държавата, а различни форми на закрила и компенсации, обясниха експерти. Една от мерките е подобряването на енергийната ефективност на жилищата. По данни на НСИ годишното потребление на ток от българските домакинства е около 10.5 тераватчаса. Средно разходът на домакинство ток е 634 лв. на година.
Сметната палата: България изпълнява критериите за еврото. България изпълнява всички критерии за влизане в еврозоната. Това се посочва в доклад на Сметната палата за управлението на държавния дълг в периода 2013-2014 г. Критериите от Маастрихт за въвеждане на еврото изискват от страните да имат стабилен валутен курс, бюджетният дефицит да е под 3%, държавният дълг да е под 60% от БВП и да се поддържат ниски нива на инфлацията и дългосрочните лихви по дълга сравнено със страните от еврозоната.
В анализ на БСК, който беше разпространен преди броени дни, също се посочва, че последните конвергентни доклади на ЕЦБ (от лятото на 2014 г.) са показали, че България покрива критериите от Маастрихт за влизане в еврозоната - инфлацията е -0,8% при референтна стойност от 1,7 на сто, дългосрочният лихвен процент е 3,5% при референтни 6,2%, бюджетният дефицит е 1,5% при референтни 3%, а държавният дълг е под 60% от БВП, а именно 18,9%.
Тази година ще бъде приет график за влизане в еврозоната. Но е ясно, че преди да започнем да пазаруваме с евро в магазините, ще трябва да влезем в "чакалнята" на еврозоната - механизма ERM 2, където страната трябва да остане поне две години. Срокове за влизане в еврозоната ще бъдат набелязани след проверката на качеството на активите и стрес теста на банките, което се очаква да стане до средата на годината. "След приключването на проверката и стрес теста ще бъде извършен анализ за необходимите стъпки за реализиране на стратегически цели - присъединяването към еврозоната и пълното интегриране в европейската надзорна и финансова архитектура. Тогава ще бъдат дефинирани подходите и следващите етапи по пътя към тези цели, заедно с евентуални целеви срокове", се посочва в публикация от името на управителя на БНБ Димитър Радев в тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България.
Парното с мобилни групи за разсрочване на борчовете. Мобилни групи за разсрочване на борчовете за парно и топла вода пусна столичната топлофикация. Екипите обикалят домовете на длъжниците и сключват с тях споразумения за изплащане на натрупаните суми на части. Досега са сключени 168 споразумения за 260 хил. лв., като основната част от тях са от последния месец на миналата година.
Въпреки че влизат в домовете, хората от мобилните групи не се оплакват от агресия от страна на клиентите. Причината е, че клиенти сами си „поръчват" посещение на екипите, обясниха от столичната топлофикация. Това става с обаждане в кол центъра на топлофикацията, откъдето според конкретния случай предлагат вариант за разсрочване на задълженията. Когато мобилният екип пристигне в уговорения ден и час, споразумението е готово и трябва само да се подпише. Изключително важно е да се знае, че екипите не събират пари по домовете, предупредиха от столичната топлофикация. Служителите от мобилните екипи притежават служебни баджове със снимка, три имена и позиция в компанията. Освен това те носят разпечатан формуляр на споразумението - така, както са договорени условията с клиента.
Цената на розовото масло мина Е9000 за кило. Цената на българското розово масло е минала 9000 евро, а на места търговците дават и повече. Първите количества масло от реколта 2015 г. са излезли на международните пазари по 8000 евро, но поради слабата реколта от миналото лято, търговците са били принудени да броят повече пари за уникалния продукт. С около 3000 евро по-ниска е била цената година по-рано, когато бе прибрана най-високата реколта от 30 години насам. В последната кампания обаче производителите са получили едва 33% цвят от обичайните количества, съобщи за „Монитор" Марин Тодоров, собственик на розоварна в Казанлък. В нормални години добивът от декар е около 400 кг от масовите насаждения. Подобна лоша година не е имало от четири десетилетия назад според Филип Лисичаров, председател на сдружението „Българско розово масло".
Организацията стои зад няколкогодишната битка българското розово масло да бъде вписано в регистъра на защитените географски наименования. Според него обаче сивият сектор в бранша е сериозна спънка пред развитието на бранша. По неофициални данни сивият сектор в розопреработката е 90 на сто. Освен това известният производител твърди, че на родния пазар 99% от продуктите с българска роза са чиста химия и не отговаря на характеристиките на истинския продукт. Розовото масло съдържа над 330 компонента, от които само 20 излизат в анализа на продукта, а другите 310 ги няма, защото са в минимални количества. Имитатори, които експертът нарича „добри магьосници", създават имитиращи продукти.
Оборотите в бранша са твърде малко - около 20 - 30 млн. евро, а работещите фирми са между 5 и 10, споделя още Лисичаров пред БТА. Той обаче се притеснява, че в страната липсват регламенти за контрол при производство и при изкупуване. Освен това има спекуланти, които печелят на гърба на фермера и на преработвателя.
От цялото произведено у нас количество розово масло само 0,1% остава в България, а останалото отива за износ. Традиционно българското розово масло се закупува от водещи европейски компании от Германия и Швейцария, а по-малко и от Франция. Изнасяме по-качествен продукт, ползван от елитните парфюмерийни марки - „Коко Шанел", „Нина Ричи", „Кристиан Диор". От аромата му са пленени потребителите от Далечния изток и Арабския регион, които са други дългогодишни купувачи на продукта. Расте интересът към българското розово масло в САЩ и Австралия, които са от „по-новите" дестинации, съобщи за „Монитор" Николина Узунова, изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика (БНАЕМПК). В асоциацията членуват 66 производители на козметика, търговци на суровини и опаковки за козметичната индустрия, които представляват основната част от опериращите в бранша компании.
Увлечението по аромата на розово масло е довело до създаването на все повече продуктите с вложено българско розово масло, каза още г-жа Узунова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |