2016 г. може да изчерпи търпението на ЕК към България. 2016 e годината, в която българите трябва да почувстват реален напредък в областта на правосъдието. Това заяви при представянето на деветия мониторингов доклад за България в Брюксел зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс. По думите му това означава да се видят "реални резултати" от борбата с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност. От ЕК дадоха да се разбере и че догодина е възможно да има по-голям "юбилеен" доклад, който ще обобщи ефекта от изминалите 10 години на наблюдение в областта на правосъдието и вътрешния ред. Така Брюксел достатъчно ясно намеква, че търпението му към липсата на резултати в България вече се изчерпва.
В същото време, ако се съди по изводите в обявения в сряда доклад и за Румъния, може да се каже, че разделянето на двете страни според постигнатия напредък вече е факт. На фона на поредната липса на конкретни резултати в България и препоръчан външен анализ на прокуратурата северната ни съседка е похвалена за "продължаващ напредък по делата за корупция", професионализма на съдебната система и "политическия консенсус за реформите", като препоръката е да продължава в същата посока.
Безсилни опити за изместване на вниманието от истинските проблеми от доклада и насочване на отговорността извън прокуратурата и изпълнителната власт - това пък се видя от действия и реакции сред управляващите в София преди представянето на доклада. Управляващите от ГЕРБ и РБ поискаха оставката на Висшия съдебен съвет (ВСС), а мнозинството в него отказа с мотива, че съветът е "жертва" на манипулации. Интересен момент бе, че прочетената от Цветан Цветанов декларация във вторник атакува бившия правосъден министър Христо Иванов и бунтарското малцинство в съвета, на които докладът на ЕК дава еднозначно подкрепа, критикувайки действията на мнозинството около главния прокурор. А премиерът дори заяви на заседанието на кабинета, че прокуратурата заслужава похвала заради всичките й усилия за прекъсване на контрабандата, от което в бюджета са влезли почти милиард лева.
За сметка на това обаче официалният коментар на представителите на кабинета за доклада бе, че той е "обективен", с вариации на понятието - от "обективно обективен" (по вицепремиера Кунева), през "обективно поощрителен" (по правосъдния министър Захариева) до "обективно критичен" (според Румяна Бъчварова). Министрите също не пропуснаха да отбележат, че основните критики са всъщност към кадровия орган на съдебната власт, не толкова към изпълнителната власт.
Критиките остават и във финалния доклад
Единствената промяна между черновата и окончателния вариант на доклада на ЕК за напредъка на България в сферите правосъдие и вътрешни работи засяга пасажа, в който се коментира скандалът "Яневагейт". Във финалната версия, публикувана в сряда, е смекчено описанието на случката, но не и изводите на ЕК, че "с оглед на надеждността на процеса ще е от значение да се предприемат всички стъпки, за да се гарантира, че разследването се провежда по прозрачен и безпристрастен начин".
"Във връзка със сериозните твърдения за корупция и търговия с влияние в съдебната система действия са били предприемани само след вътрешен и външен натиск, като органите са неспособни или нямат желание да започнат разследвания по своя инициатива", се казва още в доклада.
Без промяна остават основните критики и препоръки към България - за липсата на резултати в борбата с корупцията, за непрозрачността на решенията на ВСС, за нуждата от реформа на прокуратурата и наказателния процес, както и за продължаване на съдебната реформа през промени в Закона за съдебната власт.
"Постигането на реални резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и по делата, свързани с организираната престъпност, продължава да бъде най-сериозното предизвикателство пред България и затова трябва да е първостепенен приоритет", коментира Тимерманс. Първият вицепрезидент на ЕК приветства желанието на българските власти да разчитат на "техническа помощ и експертен опит в подкрепа на процеса на реформи" от другите държави членки.
По отношение на Румъния Франс Тимерманс беше далече по-позитивен. Той отбеляза, че Румъния и румънските граждани са показали волята си да се борят с корупцията и да защитават независимостта на съдебната власт, а масовите протести са показали колко важни са тези теми за обществото. Тимерманс допълни, че през последната година се се видели професионализмът и отдадеността за реформа и борба с корупцията в Румъния.
Реакцията в София: Обективен на трета степен
"Обективно обективен" - така определи доклада вицепремиерът Меглена Кунева, която заедно с вицепремиерите Румяна Бъчварова и Томислав Дончев и правосъдния министър Екатерина Захариева участва в специална пресконференция по темата.
"Той дава обективна оценка за предприетите стъпки, като се отбелязва напредък в някои области, но са показани и ясни сигнали къде трябва да се предприемат допълнителни стъпки", посочи Кунева. "Дали България според ЕК е проявила достатъчна политическа воля", попита вицепремиерът и сама си отговори: "Да, отчита се, че правителството има воля, но се отбелязва, че 2016 г. ще е тест за борбата с корупцията." Тя добави, че тази година правителството ще предприеме действия за решаването на проблемите, но това трябвало да направят и другите власти - законодателната и съдебната.
Като "обективно поощрителен" пък определи документа министърът на правосъдието. Според нея в управляващите имало желание и план за действие за реформи. Министърът посочи, че през първото тримесечие на годината приоритет е подготвянето и внасянето до 10 март на Закона за съдебната власт, който да въведе приетите в конституцията промени в действие. След това щяло да се мине към Търговския закон, а във втората половина на годината и към Гражданския процесуален кодекс.
За Румяна Бъчварова оценката на доклада е "обективно критичен". Според нея за МВР за първи път се отчитал силен напредък в борбата с организираната престъпност. Въпреки че в документа били застъпени показните убийства от началото на годината, тя призова оценките да се дават след края на разследванията. Приоритет тази година е предстоящото внасяне на Закона за МВР, в който щели да бъдат залегнали всички реформи във ведомството.
Правителството отчете, че по-голямата част от критиките в доклада на ЕК са насочени към ВСС, но кабинетът нямало да последва призива за разпускането му, стана ясно от думите на Екатерина Захариева.
Дългът на България може да надхвърли 42% от БВП до десет години. България ще продължава да трупа дългове, като в рамките на десет години съотношението спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) може да достигне 42%. Това е записано в доклад за фискалната устойчивост, изготвен от Генералната дирекция по икономическите и финансови въпроси (ECFIN) към Европейската комисия. Тази прогноза се прави при допускането, че няма да има сериозни финансово-икономически сътресения, а всички правителства в този период ще следват настоящата фискална политика. Анализът на експертите показва още, че за разглеждания период до 2026 г. дефицитът на начислена основа (заедно с всички поети бъдещи финансови задължения) няма да падне под 1.3% от БВП. Ако обаче се повиши, това ще увеличи дълга над обявената прогноза.
В краткосрочен план (една година) ECFIN не очаква да има сериозни проблеми за бюджета, свързани с финансовата система и икономиката. Начисленият дефицит ще падне леко до 1.4% от БВП през тази година, а дългът като дял от брутния продукт ще нарасне с 1 пр. пункт (около 900 млн. лв.).
Дългосрочни рискове
Поглеждайки отвъд едногодишния хоризонт, експертите виждат повече рискове. На първо място е притеснението, че очакваният дефицит всъщност ще бъде по-голям. Според анализа е много трудно да се поддържа толкова ниско ниво (1.3%) в продължение на 10 години. Даден е пример с 28-те настоящи страни членки. В периода между 1980 и 2015 г. едва една четвърт от държавите са успявали да задържат толкова нисък дефицит за толкова дълго време.
Икономическата дирекция е разгледала и по-благоприятен сценарий, който обаче не изглежда толкова реалистичен. Възможно е съотношението дълг/БВП да остане около 33% (колкото се очаква да бъде и през тази година). Това обаче ще е възможно единствено ако между 2017 и 2026 г. правителствата успяват да балансират бюджета. Статистиката показва, че въпреки осемте години, в които разходите надвишаваха приходите, за 15-те години назад бюджетът е регистрирал средногодишно ниво на излишък от 0.7%.
Друг риск пред фискалната позиция на България е свързан с евентуалното повишаване на лихвите по обслужването на дълга. Изчисленията показват, че тогава съотношението дълг/БВП може да достигне до 44% в края на отчетния период. Експертите са разгледали и още по-негативен сценарий, при който освен повишаването на лихвите има и други шокове - рязко забавяне на икономиката и изпускане на дефицита. Тогава държавният дълг може достигне 55% от БВП, което е много близо до препоръчителния таван от 60%. Но подобна ситуация е малко вероятна, смятат от ECFIN.
Друг риск, макар и според европейските експерти да не е голям, е застаряването на населението. Засега те не смятат, че допълнителните разходи за пенсии биха оказали сериозен натиск върху публичните финанси. Подчертано е обаче, че субсидията от централния бюджет към държавното обществено осигуряване е голяма (55%), което е предпоставка за по-голям дефицит.
Ниска база
ECFIN подчертава, че базата, от която започва да расте българският дълг, е ниска. Това ни поставя в по-добра ситуация от останалите държави в ЕС (с изключение на Естония), които според прогнозите на икономистите също ще увеличават своите дългове. Въпреки сравнително ниското ниво икономическата дирекция смята, че сме изложени на риск от гледна точка на структурата на дълга. След банковите сътресения през 2014 г. и струпването на много падежи в рамките на една година финансовият министър Владислав Горанов предприе политика на удължаване на матуритета и използване на външните пазари. В началото на 2015 г. бяха пласирани три дългосрочни емисии на международните пазари на обща стойност 3.1 млрд. евро.
Излишъкът в бюджета през януари е 900 млн. лв.
Излишъкът в консолидирания бюджет през януари е 900 млн. лв., стана ясно от думите на министър-председателя Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание в сряда. "Като 250 милиона авансово сме върнали на фирмите ДДС. В смисъл, ако не го бяхме направили авансово, щяхме да имаме 1 милиард 150 милиона повече", каза премиерът. Според него подобен резултат през януари, който по традиция е месецът с едни от най-големите плащания и най-малко данъчни приходи, не е имало никога. Статистиката на Министерството на финансите обаче показва, че в първия месец на 2009 г. излишъкът е бил малко над 900 млн. лв.
Въпреки че премиерът не даде повече детайли, вероятно някаква част от излишъкът се дължи на европейските средства. Заради приближаването на срока за усвояване на европейските пари през 2015 г. бяха използвани много бюджетни средства, за да се завършат проектите в срок. Тези пари ще бъдат възстановени през тази година. Според Борисов основна роля имат мерките на правителството срещу контрабандата.
Сметката за новата ограда с Турция достигна 65 млн. лв. Сумата за построяване на новата ограда с Турция вече стигна 65 млн. лв., които ще бъдат изхарчени без провеждане на обществени поръчки, а с пряко договаряне с фирмите. Вчера правителството отпусна допълнително 34.1 млн. лв. за доизграждането на оградата на защитното съоръжение. Миналата година бяха отпуснати други 30 млн. лв.
"Съоръжението е от изключително значение за противодействие на непрекъснато нарастващия през последните години миграционен натиск по българо-турската граница, цели опазване на държавната граница, която е и външна за Европейския съюз, и овладяване на бежанската вълна", е записано в мотивите на решението.
Новата ограда е дълга 132.6 км и е разположена в три области - Хасково, Ямбол и Бургас, на чиито областни управители е възложено проектирането и изграждането й.
Както "Сега" писа, сумата от 65 млн. лв. е само първоначална и се очаква още толкова да струва пълното изграждане на съоръжението. Бившият военен министър Ангел Найденов сметна преди седмица, че може да бъдат достигнати рекордните 1 млн. лв. на км. Това е около четири пъти повече от стойността на километър на първата част на защитното съоръжение, която беше построена от армията през 2014 г. - 250 хил. лв. Тогава цената предизвика огромен скандал и доведе до наказания на военни.
Сметката на Найденов не беше отречена от вицепремиера Румяна Бъчварова. Според нея има пет разлики между старата и новата ограда. "Новата ограда е с поцинковане на всички елементи, дебелината на бодливата тел е 3-4 мм при 0.8 досега, като редовете са три вместо два. Паралелно се изграждат всички подходи към съоръжението и то има гаранционно обслужване за пет години", обобщи Бъчварова. По време на изграждането на първата ограда също се строяха пътища към нея, но това се правеше безплатно от Сухопътни войски. В момента по обекта работят купища фирми.
КЕВР очаква поевтиняване на природния газ с 20%. Ново поевтиняване на цената на природния газ ще има от пролетта. "Моето очакване е цената на газа да падне с около 20% от 1 април", съобщи вчера председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той обясни, че всеки ден следи цените на суровия петрол, който влиза във формулата, по която се изчислява стойността на природния газ. "Аз бях скромен неотдавна, заявявайки, че намалението на цената ще бъде не по-малко от 15%", добави шефът на КЕВР и изрази увереност, че действително ще се стигне до поне 20 на сто.
Поредното поевтиняване на газа ще се отрази и на цените на тока. С колко точно обаче все още не е ясно. "Намалението ще има съответно изражение върху цената на високоефективната електроенергия, произвеждана от топлофикационните заводски централи. А тази цена влиза при изчислението на стойността на добавката "задължение към обществото", обясни Иван Иванов.
Април е важен месец не само заради новите цени на газа, но и заради очакваните нови критерии за енергийно бедните. В момента те се разработват от експерти на енергийното и на социалното министерство и на КЕВР. Иванов подчерта, че България е с най-висок ръст на енергийно бедни потребители. Становище по въпроса е поискано и от омбудсмана Мая Манолова. Тепърва ще се изяснява и дали хората, които са се отказали от парното по една или друга причина влизат в тази графа. "Ако не искат да ползват парно, няма никакво основание да бъдат считани за енергийно бедни. И аз мога да си изключа радиатора, но това не означава, че съм енергийно беден. Няма такова съответствие", заяви Иван Иванов.
Борисов: Мафията има интерес да няма правителство. Мафията има интерес да няма правителство, да няма парламент и да не минават закони, защото тогава контрабандистите и олигарсите ще продължат да си вземат милиардите, които са свикнали да получават. Такъв коментар направи министър-председателят Бойко Борисов в края на правителственото заседание след като изнесе информация, че приходите през януари надвишават с 900 млн. лв. събраното през януари 2015 г. В тази сума не са включени 250 млн. лв. възстановен на фирмите ДДС, съобщиха от правителствената пресслужба.
Дори и най-големите скептици в Европа коментират борбата ни с контрабандата като чудо, което правим, и правителството трябва с вдигната глава да обяснява как се бори с корупцията, защото основното в нея са парите. Няма по-видим признак в тази сфера - резултатът е в сайта на Министерството на финансите, посочи Борисов.
Ето и стенограмата от заседанието:
БОЙКО БОРИСОВ: Между другото, да ви споделя, че с министъра на финансите, митниците и данъчните (дори не смеем да го коментираме гласно) за януари месец имаме 900 милиона повече приходи от януари 2015 година, като 250 милиона авансово сме върнали на фирмите ДДС. В смисъл, ако не го бяхме направили авансово, щяхме да имаме 1 милиард 150 милиона повече. Не си спомнят в Министерство на финансите кога януари месец са били на 900 милиона излишък. Не си спомнят!
Така че, борбата с контрабандата дори и най-големите скептици в Европа вече я коментират като чудо, което правим. Затова имайте предвид, че всички тези олигарси, мафиоти, които години наред са взимали пари, смятайте какви щети им се нанасят. И днес има задържани газови цистерни, вътре пълни с цигари. Фирми, които продават горива - с нелегални цистерни вътре в земята. Понеже от сутринта тече операцията, следобед ще ги покажат да ги видите и на картинка. Всички те ще се възползват от всяка политическа възможност за подкрепа, която им се даде. Сиреч, приказките са хубаво нещо, да сочиш с пръст е хубаво нещо, но ако става въпрос за корупция, 900 милиона могат да се разпределят по хиляди начини. Сиреч, това правителство трябва с много вдигната глава да обяснява как се бори с корупцията при контрабанда, защото основното на корупцията са парите. Всъщност, няма по-видим признак - в тези сфери: контрабанда на цигари, горива, алкохол, меса, захарни изделия, измамите с ДДС - резултатът е на сайта на Министерство на финансите.
Аз истински се надявам, че Министерство на правосъдието много бързо така, както по график сме задали, ще си свърши работата. Може би Катя тук да ни каже какво трябва да приемем вследствие и на доклада, който ще излезе, а и това, което ние, като правителство, имаме в тази сфера, за да можем всички ние да си изпълним ангажиментите, включително и в парламента тези, които трябва да влязат.
ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Благодаря, господин премиер.
Очакваме днес да излезе окончателния доклад...
БОЙКО БОРИСОВ: Извинявай, че те прекъсвам.
Всичките тези пари са събрани вследствие на добрата работа на приходните агенции, но и на МВР, ДАНС и Прокуратурата. Сиреч, тези звена към момента работят изключително добре, за което заслужават да ги похвалим.
ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Поздравления за министър Горанов и другите институции!
Наистина впечатляващи резултати, дай Боже така да продължаваме, както казахте Вие, защото това е една от основните, повтарящи се години наред констатации и препоръки към българската държава - именно борба с организираната престъпност, каквато със сигурност контрабандата с тези стоки е такава организирана престъпност. Така че ще можем да отчетем резултати.
Знаете, че много интерпретации се правят за доклада. Вече започна в медийното пространство да се прехвърля топката кой е отговорен и кой не, но аз мисля, че основната работа на правителството е да погледне препоръките и да изпълни тези, които се отнасят до него, а именно законодателната дейност е работа на правителството.
Най-важната и спешната задача пред Министерство на правосъдието е внасянето на измененията на Закона за съдебната власт, които са свързани както с измененията на Конституцията, така и с дългоочакваните изменения, свързани с кариерно израстване, инвестиране, проверки за почтеност, електронно правосъдие, което ще бъде изрично споменато в доклада, а именно добрата инициатива и осигурените средства в Оперативна програма „Добро управление" за бързо въвеждане на електронното правосъдие.
Сроковете, които си поставяме и които са реалистични и изключително спешни, е началото на март месец да бъде приет законопроектът от Министерския съвет и внесен в Народното събрание. Защо началото на март, а не веднага, както се намеква отново в публичното пространство? Защото истината е, че в закона има много работа за вършене все още. Въпреки че изменението беше оповестено в средата на миналата година, то все още не е приведено в съответствие с измененията на Конституцията. В главата за инспектората и засилените правомощия на инспектората за съдебната власт се съдържат три изменения и няма как, давайки толкова силни правомощия за проверки, да не се разпишат подробностите и при какви условия започват тези проверки. Както е и в Закона за Сметната палата, както е в Закона за конфликт на интереси, както е в закона, който госпожа Кунева предлага. Така че, там просто липсва глава.
Прекият избор от магистратите на членовете на ВСС е също изцяло неразработен, така че за това срокът е март месец и трябва да ви кажа, че той е изключително оптимистичен, бърз и спешен. Работата вече е започнала в министерството със заинтересованите институции. Разделили сме се на пет работни подгрупи по различните глави. Така че, разчитам наистина на конструктивен подход и вместо да си хвърляме обвинения кой е виновен и кой не, по-скоро да вземем, заедно с другите институции, неправителствения сектор, съдийските и прокурорските организации, да огледаме текстовете и да ги внесем.
Едно се говори в публичното пространство, друго се говори на работните групи. Всички признават, че законът има нужда от детайлизиране и доработка. Няма да се оправдаваме, аз няма да вляза (както и правителството) сега в обвинения, а по-скоро да се стегнем и да си свършим работата.
Законът за съдебната власт е топ приоритет, така че в първите няколко месеца - февруари и март, ще бъдем изцяло фокусирани върху него.
Наказателно-процесуалният кодекс не се работи в Министерство на правосъдието, никога не се е работил, работи се, по моя информация, във Върховен касационен съд, Върховна прокуратура и експерти от Народното събрание. Разбира се, с Министерство на правосъдието сме готови да окажем съдействие и да подкрепим усилията за бързината на производството, за по-ясното събиране на доказателства и за преодоляване на критиките по отношение на наказателния процес. Да, със сигурност много важно е качеството на работата на разследващите органи и на съда, но това не означава, че няма текстове в НПК, които да не се нуждаят от детайлизиране и преработка. Твърде формален е процесът, даваме до безкрайност възможност, дори и на най-горната инстанция - на Касационен съд. Има случаи, в които на Касационен съд се връща делото отново на първа инстанция с указания Прокуратурата да изпълни указания. Тоест, това е нещо, което е позитивно отчетено в техническата част в доклада, в интерес на истината. Нея никой не я чете, но всъщност там са детайлите и препоръките. Повечето хора се фокусират върху политическите послания. А истината е, че в политическите послания в доклада има и доста отчетени позитивни неща, като приемането на актуализираната Стратегия за съдебна реформа, приемането на измененията в Конституцията, приемането на антикорупционната стратегия, създаването на съвета и проекта на закона на госпожа Кунева, който също е една от препоръките за спешно приемане.
Така че, работата на правителството се състои в бързото предлагане на тези законопроекти, тяхното мотивиране, защита и убеждаване на политическите партии, че това е правилният подход, след което е в Народното събрание.
Моя работа като министър на правосъдието е също да коментирам и да координирам с всички власти, които трябва да изпълнят тези препоръки, а това основно е Висшият съдебен съвет. Наистина, основните препоръки са към Висшия съдебен съвет - свързани с дисциплинарните производства, с атестирането и с назначенията, с етичните правила и други препоръки. Така че тези препоръки ще бъдат отчетени при измененията на Закона за съдебната власт, именно в главите, свързани с атестиране, кариерно израстване, самоуправлението на съда, така прокламирано от всички. Даже аз считам, че още повече неща могат да се вкарат като решения на общите събрания на съда от това, което е предложено в първия драфт и, разбира се, реформа и в самата прокуратура - нещо, което има записано и в трите ЗИД-а на Закона за съдебната власт - два в Народното събрание и един, изготвен от предишния екип на Министерство на правосъдието.
По ГПК има един ЗИД в Народното събрание, който е свързан само обаче с изпълнителното производство. Тепърва във втората половина ще започва работа. Там имаме идеи, един от моите съветници - дългогодишен съдия по гражданско право, с изключително висока репутация, и след като приключим Закона за съдебната власт ще се фокусираме и върху бързината на процеса в Гражданско-процесуалния кодекс - нещо, което пък се чака изключително много от бизнеса и от всички граждани, защото по-голяма част от делата, които засягат повечето граждани, са свързани с Гражданско-процесуалния кодекс. Така че там също имаме идеи, но истината е, че не можем всичко да свършим за първите три месеца и ще бъдат във втората половина на годината.
Биха ваксина на Москов, но удариха БНТ. Два скандала - единият с предаването за ваксините на Валя Ахчиева по БНТ, другият - със свалената "Деконструкция" на Петър Волгин по БНР, белязаха края на 2015 г. за обществените медии.
Годината свърши, но не и двете истории, които разделиха на лагери колегите в телевизията и радиото, а политиците - обикновено тези в опозиция, се загрижиха за свободата на словото. Като доказателство за това е днешната среща на парламентарната комисия по култура и медии с ръководствата на БНТ и БНР, както и със Съвета за електронни медии. Идеята е на 7 депутати от различни групи, като инициативата идва от БСП.
Председателката на медийната комисия Полина Карастоянова бърза да каже, че има отличен диалог с Вяра Анкова и с Радослав Янкулов, както и с артистичния шеф на СЕМ Георги Лозанов.
"Поканихме ги заради подписка от колеги народни представители, които изискаха да присъстват в комисията по тези въпроси, макар че можеха да получат отговори и по друг начин. Този разговор ще се случи и се надявам да бъде смислен и да говорим как бихме могли да помогнем на обществените медии, а не да отиде в политическа или друга конюнктурна насока", застрахова се Карастоянова.
Валя Ахчиева и ваксините е първото "спряно" - "неспряно" предаване. "Открито" е вътрешна продукция на БНТ, чийто автор е опитната разследваща журналистка.
Каква е историята?
Преди месеци Валя Ахчиева подготвя предаване за ваксините, което БНТ излъчва на 19 ноември 2015. Месец по-късно тя предлага втора серия на същата тема, която да се излъчи на 17 декември, четвъртък. По някакво съвпадение това е рожденият ден на настоящия министър на здравеопазването д-р Петър Москов.
Според колеги от БНТ още при задаването повторно на темата е имало дебат какво налага тя да се поставя пак. Предаването на Ахчиева се излъчва в четвъртък и тъй като е разследване, сценарият се появява обикновено в сряда. Професионалната практика в частните телевизии е разследванията да се гледат от юристи, от вътрешен екип дни преди да бъдат на екран, за да се предотвратят съдебни дела срещу журналисти.
Любопитен е пътят, по който се появява разследването за ваксините. Заснетият материал е занесен първо в ДАНС и в прокуратурата, а след това Ахчиева го предава на колегите си за излъчване. Възможно е да се е страхувала от факта, че атакува действащ министър. ДАНС с писмо изисква от БНТ заснетия материал.
Според източници от БНТ излъчването се забавя по две причини - едната е, че на шефовете и юристите, които гледат всяко разследване, темата се струва позната - отново ваксини. Втората е, че по-актуални са съдебната реформа и първият епизод на "БНТ Такси в Европа".
Минава рожденият ден на министър Москов и в няколко сайта се появява информацията, че Ахчиева е цензурирана. Намесва се и Люба Кулезич, която има собствена тв рубрика в сайта "Фрогнюз" и там обявява, че се е добрала до неизлъченото предаване на БНТ. Можем да предполагаме, че каналът идва или от ДАНС, или от прокуратурата, защото едва ли Анкова ще си забие нож в сърцето, за да пусне цензурирано от нея разследване в други медии. Самата тв началничка не предполага какво точно БНТ не е излъчила и какво ще ѝ се случи по-нататък.
Навръх Коледа - на 23 декември, от "Сан Стефано" официално отговориха на запитване на "24 часа" защо са спрели разследването с ваксините.
"Предаването "Открито с Валя Ахчиева" не е свалено и ще бъде излъчено през януари, веднага след края на празничната програма."
Така и става, макар че в деня, когато БНТ пуска разследването - 14 януари, "Господари на ефира" на конкурентите от Нова връчват златен скункс на генералния директор Вяра Анкова. Призът е за забавянето и за това, че други медии вече показали скандала с ваксините.
Следва колективен отговор на 30 известни журналисти от обществената медия - Бойко Василев, Добрина Чешмеджиева, Даниел Чипев, Димитър Цонев, Методи Манченко и т.н. Вкупом те написаха до "Господарите", че БНТ е невинна и още, че Ахчиева искала разрешение да пусне разследването другаде и не го получила. После пък предаването мистериозно изтекло в друг онлайн ефир. Но както се разбра - това е от ДАНС и от прокуратурата, но не и от Ахчиева.
Москов и ваксините
Шумът около разследването на Ахчиева вълнуваше само журналистите, замесени в тази сага.
Докато темата за ваксините стресира родители, баби и дядовци. Ако човек изгледа предаването на Ахчиева, ще разбере, че разследващата журналистка никъде не казва, че те са опасни, а че някакви подписи липсват от партида и това може да е сериозна корупция.
В България обаче се разви истинска истерия
Дори сестрата на Бойко Борисов обяви в ефир, че внучето ѝ било ваксинирано с турските дози и няма нищо опасно.
Д-р Петър Москов на свой ред обиколи сериозните медии в опит да убеди, че става дума за провокация, за накърнени бизнес интереси и за пряка атака срещу него. Врагове и приятели започнаха да му припомнят, че един друг здравен министър вече си е отишъл пак заради ваксини. БСП поиска вот на доверие на Борисов заради провалената здравна реформа и така темата от здравна стана политическа.
Оказва се, че сагата е още от предишното правителство - 2013 г., което не е намерило решение тогава. Новото Министерство на здравеопазването обявява на два пъти обществена поръчка и нито един от двамата вносители не се явява. Започва спешно да се търси решение, тъй като всички новородени трябва да бъдат ваксинирани задължително. Изпратени са запитвания до съседни държави.
Ваксините идват по двустранно споразумение между Турция и България. Според него ние даряваме ваксини за БЦЖ, а те - детските.
Петър Москов дори се закле, че дозите за децата са същите, каквито получаваме и от Франция.
Мафията търси подкрепа срещу правителството. Мафията има интерес да няма правителство, да няма парламент и да не минават закони, защото тогава контрабандистите и олигарсите ще продължат да си вземат милиардите, които са свикнали да получават.
Това заявил премиерът Бойко Борисов пред министрите си вчера, се разбра от стенограмата на вчерашното заседание на Министерския съвет. Премиерът дава пример с това, че приходите през януари надвишават с 900 млн. лв. събраното през януари 2015 г. В тази сума не били включени и 250 млн. лв. от върнат на фирмите ДДС.
„И най-големите скептици в Европа коментират борбата ни с контрабандата като чудо, което правим, и правителството трябва с вдигната глава да обяснява как да се бори с корупцията", допълва премиерът. Изявлението му е направено часове преди Брюксел да огласи поредния доклад, в който призовава властите в София за присъди срещу мафията и повече дела срещу организираната престъпност (виж стр. 4-5). След заседанието министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова не даде конкретен отговор на въпрос дали са известни всички представители на българската мафия и как се работи за тяхното разкриване. Но каза, че е много доволна от работата на ГДБОП, която вече имала и много добри условия за работа.
Борисов е информирал министрите, че и в момента тече спецоперация за пресичане на контрабандни канали. „Има задържани газови цистерни, вътре пълни с цигари. Фирми, които продават горива - с нелегални цистерни вътре в земята", допълва той.
Борисов очаква засегнатите от това олигарси и мафиоти да търсят политическа подкрепа, за да компенсират загубите си от ефективните мерки на властта. „Затова имайте предвид, че всички тези олигарси, мафиоти, които години наред са вземали пари, смятайте какви щети им се нанасят. Всички те ще се възползват от всяка политическа възможност за подкрепа, която им се даде", казва Борисов.
Премиерът на няколко пъти хвали работата на МВР, ДАНС и прокуратурата, които показали много добри резултати.
София след евродоклада: Имаме план за действие
Властта в София посрещна критиките в поредния евродоклад с обещания за бъдещи успехи в борбата с корупцията и организираната престъпност.
„Постигането на реални резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и по делата, свързани с организираната престъпност, продължава да бъде най-сериозното предизвикателство пред България и затова трябва да е първостепенен приоритет", заяви първият зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, който представи доклада за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. Тимерманс отбеляза, че през 2015 г. страната ни е предприела някои важни стъпки, но вече трябва да се премине към следващия етап, като стратегиите за съдебна реформа и за борба с корупцията бъдат последвани от действия и доведат до конкретни резултати.
Очаквано Меглена Кунева обяви, че най-важното нещо, което следва да се приеме от Народното събрание, е антикорупционният закон. По думите ѝ, той ще бъде внесен повторно от МС в началото на февруари, а кога ще го приеме парламентът, не се знае. „Докладът на ЕК подчертава по деликатен начин необходимостта от сътрудничество на властите. Той изисква действия", каза още вицепремиерът.
Министър Захариева обяви, че има надежда и план за действие, който ще бъде предоставен в петък на Съвета за съдебна реформа. „Със сигурност има позитивни неща, които са отчетени в доклада, но това, което се чете от него, е - нека тези стратегии не остават само на хартия", обясни Захариева.
Приоритет на Министерството на правосъдието са измененията на Закона за съдебната власт, които трябва да бъдат внесени до 10 март в Министерския съвет. С тях трябва да се реализира промяната в конституцията за разделянето на ВСС на две колегии, явното гласуване във ВСС, прекият избор на членовете на ВСС от магистратите и засилената роля на инспектората.
Правосъдният министър призна, че в доклада има и много критики, но не искала да говори кой е виновен и кой не.
Ден преди официалното представяне на доклада, „Труд" публикува т.нар. чернова. Текстът се припокрива над 95 процента с представения вчера. Важна смислова разлика има единствено в пасажа, свързан със скандала „Яневагейт". Изречението от черновата: „...първата реакция на българските власти бе фокусирана върху законността на самите записи, а не толкова върху по-голямата картина" е отпаднало напълно. Текстът продължава с констатацията, че ВСС и прокуратурата обявиха разследване на съдържанието на разговорите (между съдйките Владимира Янева и Румяна Ченалова - б.р.).
Глупаво е да се иска оставка на ВСС преди доклада
Абсолютно безсмислено искане, което става "пет минути преди да бъде обявен европейският доклад за напредъка в сектор правосъдие". Така съпредседателят на Патриотичния фронт (ПФ) Красимир Каракачанов определи призива на ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ) за оставка на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Каракачанов каза, че „патриотите" няма да подкрепят декларациите, огласени във вторник вечерта.
„Искането на ГЕРБ и Реформаторския блок за оставка на ВСС е груба намеса в съдебната система", заяви лидерът на БСП Михаил Миков. Според него това е опит за адресиране на отговорността само във ВСС в търсене на изкупителна жертва за публиката. Миков смята, че докладът на ЕК е „тежка оценка за свършеното през последната година от правителството в областта на съдебната власт и борбата с корупцията. Но отговорността е на първо място за правителството, каза още Миков.
"Който сее вятър, жъне буря. Който се опитва да всява допълнителен хаос и раздор в и без това проблематичното състояние, в което се намира съдебната система, рискува да задълбочи проблемите и да ги прехвърли върху другите власти", коментира съпредседателят на ДПС Четин Казак.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев, чиято партия оттегли подкрепата си за кабинета, но остава в РБ, които са в коалиция с ГЕРБ, обвини управляващите за състоянието на съдебната власт.
Право на ВСС е да реши дали ще подава оставка, ние просто сме изразили мнение, което съответства на обществените оценки, заяви председателят на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов след отказа на членовете на ВСС да се саморазпускат (виж долу). Според Цветанов докладът на ЕК, в който се препоръчва външен анализ на прокуратурата, е обективен.
Овчарят-тотомилионер си построи къща и купи имот за 200 хил. лв. от горското. Овчарят-тотомилионер от петричкото село Първомай си построи мечтаната къща, а наскоро похарчи от печалбата си 200 хиляди лева, за да купи имот от горското.
С тази покупка 60-годишният Здравко Траянов помогнал и на себе си, и на племенника си, тъй като е закупил парцел на чиято територия е разположен ипотекираният цех за производство на мебели, който управлява родственика му. В същия парцел милионерът си е вдигнал и двуетажна къща. Здравко засега не я обитава, тъй като мазилката е още мокра. Напролет обаче ще започне да я обзавежда, пък може и някоя булка да се завърти край него.
„С тази покупка сега всичко е наше. Това момче съм го отгледал от малък, син е на сестра ми. Има доста работа, но не му помагам, защото трябва да се оперирам от херния. Реших да му помогна за бизнеса, аз спечелих много пари -1,6 млн. лева, сам съм и тези пари няма да ги нося в гробищата", коментира инвестицията си милионерът-овчар.
„Печалбата не ме промени, същият човек съм си", казва още Здравко.
Когато разбра, че е спечелил шестица от тотото, овчарят се избръснал, хвърлил гегата и напуснал, а на работодателя си казал - вече няма нужда да работя, милионер съм.
Руски чартъри през лятото. Чъртърни полети от Екатерининбург и Калининград до България ще има през лятото. Двете области са заявили желание и вече е подписано намерението за полети. Ще има минимум два, очакват се още 6 линии допълнително, съобщи вчера генералният консул на Руската федерация във Варна Сергей Лукянчук. Той не изключи вероятността линиите да станат и редовни. 10% ръст на руските туристи това лято прогнозира Лукянчук.
България и Русия ще си сътрудничат за увеличаване на туристите, разписаха в специален протокол вчера министърът на туризма Николина Ангелкова и ръководителят на Федералната агенция по туризъм на Руската федерация Олег Сафонов. Двамата участваха в заседанието на работната група по туризъм в рамките на междуправителствената комисия.
Продаваме онлайн храни в Китай. Чрез единна онлайн платформа земеделските производители от Централна и Източна Европа вече могат да представят стоките си в Китай. За да се възползват от възможността, фермерите трябва да се регистрират на електронния сайт на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ www.china2ceec.org. Там производителите могат сами да посочат какви продукти и в какви количества са готови да предложат за износ.
Участието и регистрацията в базата данни към Центъра е безплатно и не се изисква заплащане или членски внос. Базата с информация събира всички данни, необходими на китайските инвеститори. С онлайн платформата се цели улесняване на търговските контакти. Чрез нея земеделските производители ще могат и да се кооперират като създават различни обединения при постъпване на запитване за стоки и възможности за инвестиции от китайска страна, съобщават от Центъра.
Вече има над 15 заявки за регистрация и представяне на различни продукти само две седмици след старта на онлайн платформата. Сред тях са български и хърватски стоки, сред които сладкарски изделия, напитки и селскостопански продукти.
Българските компании, които до момента са проявили интерес, и са заявили стоките си на платформата, предлагат минерална вода, безалкохолни напитки, продукти от арония, както и шоколад с рози, чай и сладко от рози.
Вербуват бедни отличнички за проститутки. Отличнички са вербувани за проститутки от трафиканти на жива плът за чужбина, които им обещават безплатно образование. Повечето предложения са замаскирани зад измислени фондации, които подсигуряват обучение зад граница. За това алармираха пред „Монитор" представители на неправителствени организации, които работят с тези момичета, след като те бъдат спасени и върнати у нас.
Прокуратурата също работи по случаите. Разследванията, образувани от държавното обвинение за непълнолетни ученички, са 20, като половината от тях са по такива схеми. Само за последната година има над 10 случая с такива девойки предимно от по-бедните региони на страната.
Идеята на този тип трафик е, че тези момичета владеят поне по един западен език добре, което означава, че цената им е по-висока. Те са заминали за европейски страни, където са очаквали да бъдат посрещнати и настанени в някой университет или колеж, но вместо това са заключвани и изнасилвани многократно, докато по собствена воля не стават проститутки.
Такъв е и случаят с момиче, което условно ще наречем Ивон, тъй като е станала жертва на трафик още на 17 години. Ивон е родом от Монтана и е била една от отличничките във випуска си. Ученичката имала дълга руса коса, сини очи и красиво тяло, което се виждало дори под скромното й облекло. Тя веднага била забелязана от местните сутеньори, които на няколко пъти се опитали да й предложат работа, но Ивон отказвала всеки път и ги заплашвала, че ще се обади в полицията.
Парното с поне 10% по-евтино от 1 април. Цената на парното трябва да падне поне с 10 на сто от 1 април, като не е изключен този процент да стигне и 15 на сто. Това ще стане, ако се сбъднат прогнозите на енергийния регулатор за 20% намаление на цената на природния газ, също от началото на април.
Иван Иванов, шеф на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обясни, че новото намаление на цената на газа ще бъде в резултат на трайното поевтиняване на суровия петрол на международните пазари, който е ценообразуващ елемент за природния газ у нас. Той припомни, че цената на газа, който Русия ни доставя се определя по формула, която взема предвид котировките на алтернативните горива за 9 месеца назад.
Шефът на КЕВР не се ангажира с процент за поевтиняване на парното, но по принцип се знае, че синьото гориво формира 70-75% от цената на парното.
Иван Иванов намекна още и за намаляване на цената на тока, произвеждан от топлофикациите. Това е т.нар. кафява енергия, която е един от трите елемента в добавката „задължения към обществото". Така, най-вероятно добавката ще намалее. Дали нейният спад обаче ще стигне до битовите абонати, не е много ясно. На 1 ноември, например, когато газът поевтиня с над 14%, КЕВР смъкна стойността на добавката „задължение към обществото" от 37,90 на 36,83 лева за мегаватчас и намали цената на микса на НЕК с левче, но не промени крайните тарифи. В резултат на това НЕК реализира 42 млн. лв. икономии от плащането на тока от топлофикациите.
Иван Иванов каза още, че са приключили съвместните проверки с Министерството на енергетиката на трите ЕРП-та. Те бяха за готовността им да реагират бързо при аварии, както и за това дали не са фактурирали за повече от 31 дни. Според Иванов проверките са показали, че няма основания за налагане на глоби. По думите му ЕРП-тата са показали по-добра подготовка за тази зима в сравнение с миналата.
По отношение на проверката в "Овергаз" Иван Иванов каза, че докладът се очаква в края на тази седмица. Проверката беше инициирана заради ситуацията, в която изпадна „Овергаз"в края на миналата година. В последните два дни от 2015 г. се оказа, че „Газпром експорт" е отказала да достави гориво на „Овергаз". Това наложи частната компания спешно да сключи договор с „Булгаргаз". Сключеният тогава договор е с 3-годишен срок, стана ясно от думите на шефа на КЕВР. По този контракт „Овергаз" доставяха до крайните си клиенти през януари. Пак по него ще доставят и през февруари, посочи Иванов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |