Брюксел: ВСС е зависим, корупцията - необуздана. Управляващите не искат или не могат да разследват корупцията и търговията с влияние по високите етажи. Редките изключения, в които това се прави, идват само след сериозен вътрешен и външен натиск. Върху съдебната власт има политическо влияние чрез Висшия съдебен съвет (ВСС). Прокуратурата е нереформирана и недостатъчно се отчита за действията си.
Това са част от констатациите в силно критичния доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред. "Сега" разполага с черновата му, официално документът ще бъде обявен в Брюксел днес.
Изтичането на доклада предизвика политически трус. В късния следобед депутатите от ГЕРБ излязоха с декларация, в която поискаха ВСС да се саморазпусне. Те заявиха, че съветът вече не може да се ползва с доверието им заради поредицата скандали, които произведе. Малко по-късно Реформаторският блок също подкрепи искането за саморазпускане на ВСС.
ГЕРБ хвърли цялата вина за критиките от Брюксел за недостатъчна съдебна реформа върху бившия правосъден министър Христо Иванов. В декларацията той е обвинен, че не е подготвил промени в Закона за съдебната власт, които да се съгласуват с тези в конституцията, както и че не е работено по нови НПК и ГПК.
ВСС също се събра на спешно съвещание, но решението бе отложено за днес. По неофициална информация членовете му нямат намерение да подават оставка. По БНТ председателят на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров призова депутатите да спазват конституцията, която сами приеха. Само преди месец същите депутати записаха в конституцията, че този ВСС задължително ще довърши мандата си.
Във фокуса на Брюксел е казусът "Яневагейт", с който ВСС и прокуратурата категорично не пожелаха да се заемат. Кадровиците на съдебната власт въобще не обърнаха внимание на съдържанието на разговорите между бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева и уволнената съдия Румяна Ченалова, в които става дума за предрешаване на дела и за търговия с влияние. Вместо това те се концентрираха върху това дали записите са законни. Опит да се омаловажи скандалът бе направен както от премиера Бойко Борисов, който го определи като разговор между "две каки" и влетя във ВСС, за да се кара на членовете му защо го проверяват, така и от главния прокурор Сотир Цацаров, чиято основна опорна точка е, че записите са манипулирани. Със същия аргумент и ВСС спря проверката по случая.
"Тъй като съдържанието на разговорите повдига въпроси за независимостта на съда и заема челно място сред предишните скандали около СГС, ще бъде много важно да се предприемат всички мерки, за да се осигури прозрачно и безпристрастно разследване", казва ЕК. И посочва, че българските власти са или неспособни да проведат разследване на корупционни схеми и търговия с влияние, или нямат желание.
Прокуратурата трябва да претърпи сериозна реформа, посочва Брюксел. Промените трябва да се основават на независима оценка за работата й. Държавното обвинение трябва да се отчита за свършеното. Отбелязано е, че промени в прокуратурата са били предвидени в стратегията за съдебна реформа. Идеята за текущ отчет на прокуратурата извън формалните годишни доклади, които се внасят в парламента, бе предложена от Христо Иванов в стратегията за съдебна реформа и при промените в конституцията. Цацаров обаче бе твърдо против и в крайна сметка предложението отпадна. Според ЕК трябва да се промени и структурата на прокуратурата, която в момента е прекалено йерархична, което е дипломатичен начин да се отбележи неконтролируемата власт на главния прокурор.
"Нуждата от дълбока реформа в прокуратурата се налага и от продължаващата липса на резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност и остава тема за дебати сред независимите наблюдатели", пише в доклада. Отбелязва се, че има случаи, когато прокуратурата проявява нежелание да разследва злоупотреби с еврофондове. Някои антикорупционни разследвания започват с тежки обвинения, но те се отхвърлят от съда или делата се прекратяват от самата прокуратура поради липса на доказателства, пише в доклада.
Върху ВСС, който управлява съдебната система, тегне съмнението, че може да гарантира независимостта й. Според комисията върху съвета има "директно политическо влияние". "Противоречията идват от непрозрачните процедури по назначения в съдебната система, непостоянната дисциплинарна практика и липсата на последващи действия за манипулиране на случайното разпределение на делата", пише в доклада.
По отношение на специализираната прокуратура, която бе създадена с идеята да работи срещу организираната престъпност, се отбелязва, че дълго време е трябвало да разследва широк кръг от престъпления, което води до разпиляване на ресурсите. Все още резултатите срещу организираната престъпност са скромни. "В много случаи прокуратурата сключва споразумения, което води до условни или относително ниски присъди", пише в доклада. От ЕК отбелязват, че организираната престъпност се е променила. Вместо ясно изразените групировки, контролиращи една или друга територия, сега се наблюдават мрежи от не толкова здраво свързани трансгранични групи, които се занимават с по-нискорискови дейности. "Затова организираната престъпност не е толкова видима днес, както преди години. Организираните групи обаче остават активни в нелегалната миграция, измамите, трафика на хора и наркотици, контрабандата на цигари и измамите с кредитни карти", констатират проверяващите.
Регионалното министерство свали с 50% високите цени за санирането. Почти наполовина са свалени пределните цени за санирането по безплатната програма на правителството. Това става ясно от новата таблица с референтните стойности на отделните видове дейности, качена на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Досега максималните стойности бяха 350 лв./кв.м с ДДС, или 300 лв. без данък. Сега цените падат съответно до 192 и 160 лв. Както в. "Сега" писа, таванът на цените по държавната програма се оказа значително по-висок в сравнение с цените, постигнати по европейския проект за обновяване на жилищните сгради, по който се изпълняват същите дейности. В резултат регионалното ведомство е направило свой анализ, който е показал, "че има възможност за намаляване на лимитите". На среща с регионалния министър Лиляна Павлова и екипа й с близо 300 кметове, областни управители и общинари те бяха информирани, че има нови пределни цени, с които трябва да се съобразяват, така че да се обнови максимален брой сгради. Бюджетът на програмата е 1 млрд. лв.
Павлова предупреди кметовете да провеждат търговете много стриктно, защото министерството ще ги следи изкъсо. "Всеки лев, похарчен извън необходимото, ще лиши гражданите от възможност да се възползват от програмата, за това е нужно да се правят икономии", каза Павлова. Тя дори посъветва кметовете да прегледат обществените поръчки внимателно. Ако са включени дейности, които са недопустими по критериите на програмата и излизат извън енергийната ефективност, те трябва да ги прекратят предварително, обясниха пред "Сега" от регионалното ведомство. Анализът показал, че в някои случаи търговете включвали и озеленяване, което е недопустимо, държавата няма да покрива тези разходи и те ще останат за сметка на общините.
"Ако установим пропуски, ще бъдем безкомпромисни. Затова ще има стриктен контрол", заплаши регионалният министър с надеждата да няма разточителство. Санкции ще има не само за кметовете, които допускат нарушения, но и за тези, които не подават информация за напредъка по програмата. До момента са сключени споразумения за 2000 сгради, а се работи по 600 от тях. Най-много одобрени блокове има в област Бургас - 245, следвана от Благоевград, Хасково, София, Пловдив и Стара Загора. Предстои да се направят сметки според проведените обществени поръчки, за да се види каква част от парите вече са "резервирани" и колко финансов ресурс остава.
Още при определянето на високите пределни цени сметките сочеха, че по тях могат да се обновят до 1000 сгради, а на саниране подлежат 20 хил. в цялата страна. Затова, въпреки че от 1 януари по безплатната програма се приемат и малки блокове с под 36 апартамента, приоритет остават големите панелки, предупреди още Лиляна Павлова.
Остър спад в кредитирането през декември. Силен спад на кредитирането отчитат банките на българския пазар в края на декември. Намаление има и при фирмените заеми, и при тези на домакинствата, показва месечната парична статистика на Българската народна банка (БНБ). В абсолютна стойност сумата на кредитите в системата намалява с над 770 млн. лв., за което най-вероятно допринасят големи сделки по превръщане на дълг в собственост, продажби на цели портфейли, както и директни отписвания на лоши заеми. Подобни действия банките предприеха като подготовка за предстоящата оценка на качеството на активите, а според данните през декември активността им в тази насока е била висока. Освен подобряване на балансите някои от тези операции помагат и за постигане на по-високи финансови резултати. Ето защо очакванията са, че въпреки трудностите през 2015 г. за пръв път банковата система ще се похвали с рекордна печалба, надхвърляща 1 млрд. лв.
Продадени портфейли, купени активи
Спадът в кредитирането за бизнеса е с 1.7% на годишна база през декември, като в абсолютна стойност заемите към компании са 30.474 млрд. лв., или с 597 млн. лв. по-малко спрямо предходния месец ноември. Кредитите за домакинствата също намаляват с 1.3% спрямо декември 2014 година до 18.14 млрд. лв., или със 176 млн. лв. само за месец.
Тъй като сумите са твърде големи, за да се предположи, че бизнесът и гражданите са проявили забележителна активност във връщането на заеми през декември, първото предположение за това изменение е, че е имало големи продажби на кредитни портфейли от банките. Тази практика на пазара се засили съществено през миналата година, като имаше месеци, в които на колекторски фирми за събиране на вземания се продаваха пакети за по 400 млн. лв. Статистиката за декември обаче показва, че през месеца банките са се разделили с портфейли за едва 23.6 млн. лв., тоест факторът, влияещ най-съществено върху данните, е друг.
Сделки като тази с активите на бившия металургичен гигант "Кремиковци" са едно от най-вероятните обяснения. При нея на практика имаше замяна на дълг срещу собственост, като Първа инвестиционна банка (ПИБ) отписа кредита си към дружеството - собственик на останките от комбината, срещу което придоби активите му. Операцията бе за около 300 млн. лв., тоест остават необяснени още около 300 млн. лв. намаление на корпоративния кредитен портфейл на банките. Това води към предположението, че е имало и други подобни сделки, правени през декември. Сигнал за това е и че дългосрочните активи на банките се увеличават с 570 млн. лв. За сравнение - увеличението им за цялата година е 657 млн. лв., а общата им сума преди това е едва 3.94 млрд. лв., или ръстът само за декември е 14.5%.
Третата причина за спада е отписването на лоши кредити. Това се подкрепя и от данните за лоши и преструктурирани заеми, които само за декември се понижават със 175 млн. лв. Сумата е доста над обичайните месечни движения, което показва, че е малко вероятно да става въпрос изцяло за просрочени кредити, които изведнъж клиентите са започнали да обслужват. По-скоро някои институции са решили да отпишат окончателно части от лошите си портфейли, които и без това вероятно са щели да бъдат идентифицирани като такива при преглед на качеството на активите им. В резултат делът на проблемните кредити се свива леко до 18.08%. При фирмените заеми съотношението се покачва леко до малко над 19%, но при домакинствата има спад до 16.5% - най-ниското ниво от 2011 г.
Пик на спестяванията
И докато кредитирането се влошава въпреки по-изгодните предложения на банките, спестовността бележи нови върхове при напълно противоположната тенденция в офертите. През декември в банковата система са се натрупали нови 1.2 млрд. лв. депозити, от които 780 млн. лв. са влогове на домакинствата, 606 млн. лв. са постъпленията по фирмени влогове, а със 154 млн. лв. са се увеличили сумите по сметки на чуждестранни лица в български банки. Така спестяванията достигат общо до 63.726 млрд. лв., от които депозитите на населението са 42.586 млрд. лв. Темпът на нарастване е отчетлив през последните три месеца на годината, за което има и сезонен фактор, но по-забележителното е, че не се влияе от драстичното понижение на лихвите, които допреди година за срочните влогове бяха над 2.5%, а вече са около и под 1%.
Готови за ревю
Разчистването на проблемни заеми традиционно се свързва със загуби, но, изглежда, в случая декемврийските операции на банките, които личат от данните на БНБ, помагат да изстискат още печалби в края на годината. Ако за единадесетте месеца общата печалба на 28-те играчи на пазара бе 931 млн. лв., очакванията на база изменението на натрупания финансов резултат в капитала им са, че през декември те ще добавят още около 200 млн. лв. Това е над два пъти повече от обичайните месечни нива на финансовия резултат. Така за пръв път банковата система ще отчете рекорд от над 1 млрд. лв. печалба, която би могла да се ползва от институциите като буфер при евентуален капиталов недостиг на стрес тестовете. Разбира се, резултатите от тези еднократни операции също ще са обект на предстоящата проверка - така например стойността на придобитите активи ще трябва да мине през независим оценител и на база на неговата оценка може да се отчете загуба.
От тримесечните отчети на всяка от банките на пазара поотделно, които се очаква да излязат в края на седмицата, ще може да се види и кои са изпреварили одиторите и сами са зачеркнали несъбираемите вземания. Там би трябвало да проличи още и в кои институции е съсредоточена извънредната печалба, както и кои са предприели еднократни сделки в края на годината в опит да разкрасят балансите си.
Митниците отчитат ударно събиране на акциз и ДДС през декември. Приходите в бюджета, за които отговаря на Агенция "Митници", са нараснали със 7.1% през 2015 г., показва годишният доклад за дейността на агенцията. От данните се вижда, че управляваното от Ваньо Танов ведомство е постигнало по-добра събираемост спрямо предходната година при всички видове косвени данъци. Числата показват, че дори при ДДС (митниците го събират при внос от държави извън ЕС) има лек ръст, въпреки че изоставането към ноември беше близо 200 млн. лв. Най-голямо повишение е отчетено при приходите от акцизи (13%), което според митниците се дължи на повечето внос и на мерките срещу контрабандата.
Рекордна е стойността на приходите от ДДС от внос през декември (520 млн. лв. в рамките на един месец). Друг голямо число е при акцизите на цигарите - през декември са събрани около 200 млн. лв., което е двойно на традиционното за месец. Това вероятно е презапасяване заради вдигането на ставките от този януари и означава, че в първите месеци на годината постъпленията ще са малко.
Горива и суровини
От отчета става ясно, че най-голяма част от ръста при събрания акциз от внос се дължи на горивата (8.3%). Тук причината може да се търси основно в повечето внос и производство, които пък са следствие от по-ниските цени. От друга статистика, предоставена на "Капитал" от митниците, се вижда, че от данъчните складове в страната през 2015 г. са изведени за продажба 3% повече бензин и близо 10% повече дизелово гориво спрямо 2014 г.
Според Агенция "Митници" основната причина за добрите резултати се дължи на "прилагането на комплекс от мерки и дейности, насочени към повишаване събираемостта на приходите, прилагането на модерни методи за оценка и анализ на риска, разследването и противодействието на измамите и нарушенията на митническото законодателство, както и на комплекс от мерки, засягащи движението на стоки, подлежащи на забрани и ограничения".
Посочените мерки успяха да доведат до преизпълнение на приходите от акциз и мита въпреки по-ниския от предвиденото реален растеж на световната икономика през 2015 г. (с около 0.3% под прогнозираните 3.5%), значително по-ниската спрямо прогнозираната за 2015 г. цена на суровия петрол тип "Брент", сериозния спад в цената на неенергийните продукти в щатски долари и отчетения в края на годината по-нисък ръст на потребление в страната (с 0.4% по-ниско от предварително прогнозираното за 2015 г.), е записано още в доклада.
Инвестиционни стоки
Една от най-добрите новини в доклада на Агенция "Митници" е повишената събираемост на ДДС от внос на инвестиционни стоки. Това най-общо са съоръжения, които впоследствие ще се използват за производство на други продукти с по-висока добавена стойност за икономиката. През 2015 г. събраният данък от този вид стоки е достигнал 431 млн. лв., или с около 16% повече от предходната година.
От внос на чугун, желязо и стомана в бюджета са постъпили 205.2 млн. лв., което представлява ръст със 7.6% спрямо предходната година. При цветните метали приходите от ДДС при внос на промишлена мед са достигнали 100.9 млн. лв., отчитайки спад от 5.3 млн. лв. (5%) спрямо 2014 г. От внос на алуминий в бюджета са постъпили 80.6 млн. лв., или с 11.7 млн. лв. (17%) повече спрямо предходната година.
През 2015 г. приходите от ДДС при внос на горива и смазочни материали достигнаха 938.5 млн. лв., като намаляват с 293.7 млн. лв. (23.8%) спрямо предходната година.
48 българи делят $1 360 000 от US леля. Между 3303 и 110 107 долара. Такива чекове трябва да получат до няколко седмици общо 48 българи и американци на възраст между 10 и 88 г.
Парите са част от наследството на покойната им американка Мери Петроф.
Чековете са подписани миналата седмица от ковчежника на окръг Медисън в щата Илинойс Кърт Пренцлер и са връчени на адвоката на наследницитеМайкъл Лаудер. Това става дни, след като местният съд се произнася по случая.
Магистратите разглеждат купища доказателства на няколко десетки претенденти. Сред документите има стотици удостоверения от България.
Решението е категорично: 48 души имат право да си поделят сумата от 1 360 000 долара, която от 3 години и половина се съхранява в доверителна сметка в американската банка "Колинсвил".
От тези пари ще бъде приспадната комисионата на фирмите, които предложиха на наследниците помощ по случая.
97-годишната Мери Петроф, която почина през 2011 г. и остави колосално наследство отвъд океана, имаше български корени. Родителите й Атанас и Неда Петрови бяха родом от ловешкото с. Казачево. През 2009 г. Мери наследи сестра си Ан, която почина на 92 г.
Три години и половина продължи битката за наследството, за което "24 часа" разказа още на 23 февруари 2013 г.
Тогава, след 8-месечно разследване, вестникът издири в 8 града и 3 села в България 30 наследници на покойната Мери.
През 2013 и 2014 г. те пратиха доказателства за това отвъд океана и зачакаха.
Един от претендентите за наследството - Елеазар Плахаров от София, дори проводи на адвокатите в САЩ цялото родословно дърво на фамилията, което доказва родствените връзки с Мери Петроф. "Надявам се това да помогне", каза тогава Плахаров за "24 часа".
От 2012 г. "американското наследство" стана основна тема за разговор в ловешкото с. Казачево. Кметството издаде десетки документи, които удостоверяват родствената връзка с богатите американски лели.
2 години по-късно обаче се появиха и американски претенденти за наследството. Ребека Карас и Стив Петроф заявиха, че покойницата им е сродница по линия на българин, емигрирал в Америка. Те също подадоха документи в съда.
Междувременно поне един от българските наследници не дочака наследството и почина, казаха за "24 часа" негови роднини.
Атанас и Неда пристигат в Америка на 23 юни 1912 г. с кораба "Кампания" от Ливърпул. По онова време Атанас е на 30, а Неда - на 22 г. Двамата току-що са се венчали. На 21 юни 1914 г. се ражда дъщеря им Мери, а на 14 ноември 1917 г. - по-малката Ан. Бащата Атанас работи в мелница, а жена му Неда върти къщата и гледа децата. С много усилия и лишения през 1930 г. семейството успява да построи малка къща около 110 кв. м на ул. "Бентън" в Гранит сити, Илинойс. Тъкмо на този адрес семейството е записано в регистрите по преброяването на населението през 1940 г. Там Атанас фигурира като работник, съпругата му Неда - като домакиня, а двете им дъщери - като секретарки.
Разрешават една година болничен. Болничните вече ще могат да са със срок до 1 г. и те ще се дават от лекарска комисия в ДКЦ или болница. Тази промяна в Закона за здравето обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. В момента болничният може да е най-много 6 месеца, след което е нужно освидетелстване от ТЕЛК.
Самите ТЕЛК ще бъдат разпуснати, а новите ще се съставят от лекари, които работят в болници, обясни здравният министър Петър Москов.
Отпада забраната лекарите, които са в ТЕЛК, да лекуват. Така реално всеки лекар ще може да участва в комисия в зависимост от специалността си, а това трябвало да намали и корупцията. За участие в ТЕЛК лекарите ще получават допълнително заплащане.
Москов представи планираните промени в медицинската експертиза на кръгла маса за инвалидните пенсии, организирана от АИКБ и КНСБ.
Възможно е първото освидетелстване от ТЕЛК да е дори епикризата, с която пациентът, получил увреждане, се изписва от болницата, обясни Шарков. Ще отпадне и изискването хора с тежки увреждания, примерно след ампутация, да се явяват периодично пред ТЕЛК, допълни той.
Свидетелствата от ТЕЛК обаче вече ще определят единствено процент на увреждането, но не и загубена работоспособност. Това остава за втора комисия, която ще е към НОИ и социалното министерство, обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев.
Само хора в трудоспособна възраст ще се явяват на втората комисия, а децата и пенсионерите ще са освободени от нея, каза Донев. Те директно щели да отиват със свидетелството от ТЕЛК в Агенцията за социално подпомагане, за да получат интеграционни добавки и вероятно помощни средства.
Двете комисии ще си общуват електронно и хората няма да пренасят сами документите, предвиждат още планираните от двете министерства промени.
Инвалидна пенсия, ако няма заплата
Само хора, които са загубили напълно работоспособността си и не могат да работят, ще получават инвалидна пенсия в пълен размер, стана ясно на кръглата маса, организирана от АИКБ и КНСБ. Тепърва обаче ще се прави методика при каква загуба на работоспособност какъв процент от инвалидната пенсия ще се получава, обясни зам.-министърът на труда Гълъб Донев.
"В Германия, ако инвалидът може да работи 6 или повече часа дневно, той не получава пенсия, ако може да работи до 3 часа, получава в пълен размер, а между 3 и 6 часа, е дял от нея", обясни шефът на АИКБ Васил Велев. Гълъб Донев обаче не се ангажира дали този модел ще бъде пренесен директно в България. "Целта ни е хората с увреждания да работят, да получават заплата и инвалидната пенсия да е малка", каза Донев.
Социалната комисия към НОИ и министерството ще определя степента на работоспособност, а не ТЕЛК. Тя ще насочва и хората за преквалификация и рехабилитация, за да могат да работят, обясни зам.-министърът. Подробности за инвалидните пенсии трябва да бъдат представени в четвъртък от вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Новата система няма да отнеме никакви вече придобити права, заяви още Гълъб Донев.
Присъди срещу мафията чака Брюксел от България. България все още трябва да постигне солидни резултати по окончателни присъди по дела за тежката организирана престъпност. Необходим е напредък с реформите в ключови части от съдебната система.
Бавният напредък по случаите на корупция по високите етажи на властта или организираната престъпност, несигурната реакция и последвалите специфични противоречия, продължават да подриват общественото доверие в способността на българските власти да осигурят правосъдие. Това гласят част от заключенията в черновата на доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка (МСО). Окончателният текст ще бъде представен официално днес в Брюксел. Предишният евродоклад от януари 2015 г. бе с почти същите изводи, като тогава бавният напредък бе обяснен със смяната на няколко правителства през 2014 г.
Политическата подкрепа за борбата с корупцията под въпрос
В България липсва политическо съгласие за реформи. Тази констатация за първи път е направена от евроекспертите, откакто спрямо България се прилага механизмът за сътрудничество и оценка.
Отбелязва се, че парламентът е отхвърлил антикорупционния закон „Кунева". „Нивото на политическата подкрепа за новия подход бе поставена под въпрос с оглед на неуспеха на правителственото предложение за нов закон за борба с корупцията при гледането му на първо четене в Народното събрание през 2015 г.", пише в 11-страничния доклада. Посочва се и още: „Правителството обяви своето намерение отново да го предложи в преработен вариант, но отхвърлянето подчертава липсата на политическо съгласие за реформа".
Евродокладчиците посочват, че институциите, призвани да се борят с корупцията, „са характеризирани като фрагментирани, некоординирани и неспособни да се справят с предизвикателствата". А бавният напредък по случаите на корупция по високите етажи на властта и организираната престъпност и „специфични противоречия" - като тези от 2014 г. в Софийския градски съд - (назначението на съдия Владимира Янева с протекцията на бившия вътрешен министър Цветанов и последвалите от това нередности), продължават да подриват общественото доверие и способността на българските власти да осигурят правосъдие.
„През декември България промени своята конституция. Макар че измененията включваха някои значителни промени от първоначално предложения текст, тяхното одобряване остава важна стъпка напред в реформата на ВСС. Сега е важно да се изведе докрай", се подчертава в доклада.
Независим преглед на прокуратурата
„Да се инициира независим преглед на прокуратурата, както е предвидено в стратегията за съдебна реформа, вземайки предвид мерките за реформа, които вече са приложени", препоръчват евродокладчиците.
Те посочват и необходимостта от по-дълбока реформа на прокуратурата, която „възниква от продължаващата липса на солидни конкретни резултати по дела за корупция по високите етажи на властта и организираната престъпност".
Отбелязва се, че страната ни трябва да натрупа резултати по делата за корупция. Уточнява се обаче, че държавното обвинение „търси прагматичен подход за увеличаване на капацитета чрез организационни промени и по-тясно сътрудничество с други служби". Като добър знак е отчетено създаденото през април м.г. междуведомствено звено „Антикорупция" към Софийската градска прокуратура. Отчита се, че благодарение на структурата определен брой дела са внесени в съда, а други се разследват, но се подчертава, че резултатите зависят от окончателните решения на съда.
Похвалена е работата на спецпрокуратурата и спецсъда, за които се отбелязва че вече постигат „някои резултати".
„Прокуратурата има съществено важна роля в цялостната съдебна система. Стратегията за съдебна реформа на правителството поставя като цел широка реформа на прокуратурата на базата на независимо проучване. Основната цел би включвала изграждане на по-силно чувство за инициатива и отговорност чрез не толкова йерархична култура и засилване на отчетността и общественото доверие в прокуратурата като цяло", сочат евроекспертите.
Мюфтийството става брокер на имоти. Главното мюфтийство смята сериозно да играе на имотния пазар. Това става ясно от опит за опровержение на публикация в „Труд", че се урежда продажба на вакъфски имоти чрез търговски дружества. Търговията с тях е забранена, но уставът позволява „замяна, учредяване на ограничено вещно право (на строеж и на ползване) върху вакъф, както и включването му в договор за съвместна дейност", признават от мюфтийството. Това означава, че ще се дават терени за строеж на центрове и джамии на дружества с пари, каквито нашето вероизповедание няма. Като турската фондация ТИКА например, която масово строи джамии по света.
„Не се смята за вакъф недвижимо имущество, придобито от търговските дружества, които имат вписан предмет на дейност покупка, строеж и/или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба и Висшият мюсюлмански съвет е разрешил придобивната сделка, определяйки я като търговска с цел продажба", гласи нова алинея в устава. Според мюфтийството става дума за недвижимо имущество, придобито чрез покупка от трето лице (а не чрез апорт). Това били имоти, които никога досега не са имали статут на вакъфски и не са били собственост на изповеданието. Един вид, когато купува през търговско дружество, нищо че то е свързано с вероизповеданието, имотите няма да са вакъфи и да се ползват със защита от продажба.
От мюфтийството твърдят, че става дума за евентуални бъдещи сделки, по които търговско дружество, учредено от Мюсюлманско изповедание - самостоятелно или в съдружие, което купува един нов имот с цел търговска препродажба и печалба, и то с изричното съгласие на Висшия мюсюлмански съвет още преди покупката. Тук отново има противоречие - всяка собственост на вероизповеданието е вакъф, но иначе ще се купува с цел продажба - „самостоятелно или в съдружие". А идеята на вакъфския имот е той да служи на мюсюлманите, а не да се търгува с него. От мюфтийството отричат, но очевидно разчитат с помощта на чужди фирми да придобият и препродадат имоти, които съдът сега не признава за вакъфски и не им ги връща.
Купуваме ток и през интернет. Ток вече може да се купува и през интернет. kupitok.bg е първият портал за сключване на договори за покупка на електроенергия у нас. Порталът, който беше публично представен вчера от ръководството на "Енерго-Про", дава възможност на всеки потребител от всяка точка на страната за броени минути да се регистрира и веднага да купи енергия, като се възползва от предимствата на свободния пазар. Това обясни управителят на "Енерго-Про" Стефан Абаджиев.
На практика порталът kupitok.bg полага основите на реалната конкуренция на пазара на електроенергия, като засега от него ще се възползват малките и средните предприятия, а до два месеца - и битовите потребители. Това ще стане възможно, след като бъдат одобрени от КЕВР т.нар. стандартизирани профили.
До края на януари ЕРП-та трябва да внесат в КЕВР разработените от тях предложения за стандартизирани профили, от които малките клиенти ще могат да избират. Стандартизираните профили ще посочват часовете и дните с пиково, намалено и нулево потребление, от които всеки клиент ще избира най-близкия до неговия денонощен стереотип на живот. Порталът ще предлага 15-20% по-ниски цени от тези на пазара.
Очакваме до два месеца вълна от битови клиенти, заяви Стефан Абаджиев. Смятаме че пазарният ни дял ще се увеличи, като очакваме миграция на клиенти от други дружества, допълни управителят на "Енерго-Про".
Продадоха 230 хиляди имота за една година. 230 300 сделки с имоти са сключени през 2015 г., което представлява ръст от 5,6% спрямо предходната 2014 г., сочат данни на Агенцията по вписванията. Само през последното тримесечие на 2015 г. са били реализирани 68 583 сделки с имоти. Това е с близо 10,7% повече спрямо третото тримесечие на годината и с 5,3% повече от последното тримесечие на 2014 г. В София за периода октомври - декември 2015 г. са сключени общи 7541 сделки с имоти, което е ръст с 8,1% на годишна база и с почти 36% спрямо третото тримесечие на 2015 г.
Оттеглянето на руските купувачи не е оказало сериозен проблем на пазара в областите Варна и Бургас. Там пазарът се движи от сделките с имоти в самите градове Варна и Бургас. Но в общините, които разчитат на купувачите на ваканционни имоти, проблемите продължават. Във Варна се забелязва, че броят на сделките с имоти през последните три месеца на миналата година отчитат ръст от 4,5% спрямо предходното тримесечие, но намалява с 2,6% на годишна база до малко под 2900. В Бургас за последните три месеци са вписани 1997 сделки, което е с 11% повече спрямо третото тримесечие на миналата година и с 14,4% повече на годишна база.
Сделките с имоти през последните три месеца на 2015 г. в Пловдив са 5054, което е с ръст с 21,3% на годишна база.
Активност се усеща и на ипотечния пазар. За последното тримесечие на 2015 г. са вписани общо 12 175 законни и договорни ипотеки. Това е с 22,9% повече от същия период на 2014 г. За цялата 2015 г. ипотеките са над 49 700, което е ръст с близо 32%. В София за периода октомври - декември 2015 г. са вписани 3650 ипотеки, което е с 35,4% повече от предходното тримесечие. А за цялата минала година има 11 500 ипотеки в столицата, което представлява увеличение с 33%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |