НАП излезе с указания за данък "уикенд".Националната агенция за приходите (НАП) излезе с указания как компаниите да определят размера на т. нар. "Данък уикенд" - за фирмени активи, които се използват и за лични цели. На близо 20 страници експертите на ведомството дават примери как бизнесът да изчисляват в месечните си декларации дължимия ДДС и какво ще изискват данъчните, когато влязат на проверка. Документът дава определена предвидимост, но има и още неясноти, обобщиха данъчни консултанти. При гласуването на законовите поправки през декември отпадна минималният праг и така текстовете вече важат и за най-дребните стоки и услуги. Това ще вкара нова допълнителна бюрокрация за близо 300-те хиляди фирми, регистрирани по ДДС.
Финансовото министерство още не е публикувало правилника, но според запознати с окончателния му вариант в него не се добавя яснота освен вече известната месечна отчетност при подаване на декларацията по ДДС. Затова, ако управляващите искат да облекчат бизнеса от бюрокрацията, те могат да предложат промяна в закона, която конкретно да каже кои активи и услуги и на каква стойност да се отчитат.
Дребният масов проблем
Сега в указанието са дадени примери единствено как ще се процедира с имоти, автомобили, яхти и самолети, които са с двойно предназначение - и за стопанска, и за лична цел. Но законът е много по-широк и това отваря вратата за различно третиране от страна на данъчните. Макар публично и финансовият министър Владислав Горанов, и директорът на НАП Бойко Атанасов да заявяват, че ключови за бюджета са точно едрите имоти и превозни средства, законът не казва това. Сега обхваща всякакви активи - от лаптопи, телефони и сметките към тях до химикалки и сапун. Изчисленията за използването на всеки от тях ще значи нов разход за счетоводители за хиляди фирми.
Как се дели данъкът
От текстовете на НАП се вижда, че трябва да се използва подходът на пропорционално приспадане на данъчен кредит, т.е. ще се плаща такава част от ДДС, в каквато част се е използвал активът за лична цел. Това беше записано в един от вариантите на промени в Закона за ДДС, но във финалната версия отпадна. Тогава финансовото министерство предлагаше пропорцията за джипове, самолети и яхти с двойно предназначение да използва съотношението 70/30. Това обаче изискваше одобрение от Европейската комисия.
Сега, въпреки че не присъства като текст в закона, в указанието се препоръчва да се използват съотношения в зависимост от използването. Ако е автомобил - да се следи колко километра са изминати, а ако е имот - използваната площ.
Указанието на НАП дава и известна яснота как да се процедира, ако фирмата не може да прецени каква точно част ще се използва за лична и каква за служебна цел. Така например, ако една стая се използва за двете, тогава препоръката на приходната агенция е да се избере моделът 50/50. Ако все пак това изглежда нечестно, препоръката е да се изчака шест месеца, като в този период задълженото лице се отказва от данъчен кредит. Впоследствие, когато има сигурност за това съотношение, то ще се посочва в месечната декларация.
С кола на работа
За служебно ползване няма да се считат километрите и съответно консумативите за автомобила, ако той се полза за придвижване от местоработата до дома. Тук се цитира решение на Съда на Европейския съюз, в което се казва, че придвижването от местоживеенето до местоработата наистина е необходимо условие за присъствието на работното място и следователно за полагането на труд, но не е определящо обстоятелство, позволяващо да се установи, че превозът на работника от местоживеенето му до неговото работно място не обслужва лични нужди. За служебни цели ще се признават разходите, направени при организирания транспорт. Тоест трябва да има специализиран автомобил с предварително зададен курс и точно определени места за спиране.
Указанието дава отговор и на друг често задаван въпрос - ако компанията има автомобил, за който не е ползван ДДС кредит, но се ползва и за лични нужди, няма да се довнася данък за тази част.
Много шум за "Химко". Дни след като фирмата на депутата Делян Пеевски "НСН инвестмънт" се оказа единствен кандидат за активите на "Химко", историята придоби странен обрат. Загадъчен кандидат за неработещия торов завод обвини синдика на предприятието и неизвестен съветник на премиера Бойко Борисов в корупция. Това стана с писмо, адресирано до министър-председателя, главния прокурор и до шарже д`афера на американското посолство, което беше показано от журналиста Сашо Диков по BiT. Въпросният инвеститор е регистрираната през 2007 г. в щата Ню Джърси компания ANJ Group Corp., която твърди, че са й били поискани два пъти по 500 хил. евро, за да получи врачанското предприятие.
Макар обвиненията в корупция по принцип да звучат достоверно в България, а компанията твърди, че има свидетели, около случая изплуват няколко големи въпросителни. Като се започне със странния българско-руски език, на който е написано официалното писмо, и се стигне до любопитните стари партньорства, които представяният за собственик на ANJ Group Ян Аронов е имал в България. Споменатата искана първа сума от 500 хил. евро пък подозрително съвпада с депозита от 1 млн. лв., който се дължи от кандидатите за участие в търга за активите. А най-невероятно от всичко звучи заявеното твърдо намерение на американския инвеститор да възстанови производството в "Химко".
Всички институции под пара
Въпреки сигналните лампички в казуса обаче държавата изглежда подозрително активна, особено на фона на мудността й в други казуси за предполагаема корупция. От Министерския съвет съобщиха, че са сезирали ДАНС и прокуратурата, а от държавното обвинение казаха, че сигналът "незабавно е разпределен на прокурор от Върховната касационна прокуратура и е изпратен на териториално компетентната прокуратура - Окръжна прокуратура - Враца". Указано е извършване на проверка с оглед съдържащите се в сигнала данни за извършено престъпление по служба от синдика и подкуп. Действия по сигнала извършва и Софийската градска прокуратура с оглед данните за поискан подкуп. По случая се възлага извършване на предварителна проверка на Държавна агенция "Национална сигурност". Преведено, това означава, че прокуратурата проверява данни за изискан подкуп от лице от Министерския съвет, доколкото СГП единствена има компетентост да разследва министри и премиера.
От правосъдното министерство съобщиха, че още на 19 ноември 2015 г. са получили становище, с което се оспорват действия на синдика. А месец по-късно новият министър Екатерина Захариева е разпоредила на Инспектората на Министерството на правосъдието да извърши проверка на Росица Томова в качеството й на синдик на "Химко".
От американското посолство заявиха, че до излъчване на предаването по BiT не са имали комуникация с въпросната компания. Шарже д`аферът на американското посолство не е получавал сигнала от ANJ Group Corp. "Както и при други обвинения в корупция, ние настояваме българското правителство да обърне внимание на този случай", казват от посолството.
"Криминална група"
В писмото се твърди, че ANJ Group е имала няколко срещи с Росица Томова, на които е обсъждана покупката на активите, но договор така и не е бил подписан. От компанията казват още, че Томова е получила 15 хил. евро в брой пред свидетели. Тя ги е свързала с енигматичния "г-н Богданов (който се представя за партньор на действащия министър-председател)". На среща в ресторант "Виктория" последният пък е заявил, че договорът няма да бъде подписан, докато компанията не плати 500 хил. евро в брой и още толкова от бъдещата печалба на предприятието. Според ANJ Group около продажбата на активите "се формира криминална група" за изнудване на потенциални инвеститори. Американската компания оспорва също кратките срокове за подаване на оферти, които според нея правят невъзможно участието на чуждестранни кандидати. В писмото се посочва още, че за разлика от други потенциални купувачи ANJ Group не иска да продаде активите на "Химко" за скрап, а да възстанови производството и да открие 1000 работни места.
Няма такъв човек
От Министерския съвет потвърдиха, че е получено такова писмо, но уточниха, че "нито към 8 септември 2015 г. - дата, посочена в писмото на г-н Аронов, нито към днешна дата министър-председателят има съветник с името, посочено в писмото - "г-н Богданов". От там подчертаха още, че държавата няма участие в капитала на "Химко" и премиерът не може да взима отношение по повдигнатите въпроси, тъй като това би нарушило конституционния принцип на разделение на властите. По-късно през деня от пресцентъра на кабинета уточниха, че премиерът е сезирал прокуратурата и ДАНС по случая. "Капитал" се свърза за повече информация с адвоката на американската компания в София Васко Тодоров. Той обаче уточни, че се е включил на доста по-късен етап и не знае кой е тайнственият Богданов.
Кандидат-инвеститорът
ANJ Group е непублична компания без сайт и с електронен адрес в gmail. Собственикът й Ян Аронов в момента няма бизнес в България, но името му излиза в предишни партньорства. Справка в ДАКСИ показва, че до края на юни миналата година той е бил съдружник в "Българска източна търговска компания" заедно с Валентин Димитров и Юрий Литвиненко. С последния е бил съсобственик и в "Би инвест 2014" до средата на юли 2015 г. И двамата му партньори са свързани с миналото на врачанския завод. Димитров е бивш изпълнителен директор след приватизацията на "Химко" от американската IBE Trans of New York. Украинецът Литвиненко пък подписа приватизационния договор от името на американската компания, но впоследствие лежа в затвор в САЩ, защото открадна фирмата IBE Trans of New York от нейния собственик IBE Trade. Междувременно собствеността в "Химко" беше прехвърлена на контролираната от Димитров кипърска офшорка A.V.S.T. Това беше само една от множеството последвали сделки за предприятието.
Цитираният в писмото консултант за покупката на "Химко" - "Скорпио-М.Д.", също се свързва с някогашните му партньори. Собственикът и управител на дружеството Мариета Христова-Велинова е съдружник с Валентин Димитров в "Българска търговска корпорация". Делът на Димитров в него, както и в други компании, е запориран от Инвестбанк заради над 1 млн. лв. необслужван кредит.
С оценка на пациенти започва рейтингът на болниците. От февруари пускаме тестов модел за оценка на удовлетвореността на пациентите, който ще е основата за рейтинг на болниците. Това съобщи здравният министър д-р Петър Москов. Финалът на проекта "Лекарите, на които вярваме" за 2015 г. отново бе в парламента. Председателят Цецка Цачева даде възможност в пленарна зала да звучат не политически аргументи "за" и "против" здравната реформа, а позиции, тревоги и въпроси на лекари. В третото издание на класацията участват 309 имена от цялата страна, посочени от пациенти. Почти всички те дойдоха в парламента и си тръгнаха с уникалните сертификати.
"Подобна интелектуална мощ не се събира често под този покрив", отбеляза издателят на "24 часа" Венелина Гочева на церемонията.
Почти 100 минути д-р Москов отговаря на колегите си за здравната реформа.
Оценката на пациентите не бива да ни плаши, качествените места ще спечелят от това, каза още министърът.
309 имена в лигата "Лекарите, на които вярваме" за 2015 г.!
Зоя Паунова: Да се обединим за политика, от която младите лекари ще се чувстват оценени
Доц. Ангелов: Трябва да има обективна оценка на качеството на болниците
Цецка Цачева: Хората се връщат от чужбина заради българските лекари
Кои са трите основни проблема в здравеопазването?
Режат стъкло, за да вземат винетка. 10 см от предното стъкло на опела на Стоян Петрунов изрязаха находчиви апаши, за да му откраднат винетката. Уникалната случка станала в петък вечерта в столичния кв. "Люлин".
Петрунов не могъл да повярва какво му се е случило. Мъжът взел винетката дни преди инцидента и дори не я бил ползвал. За негово щастие пази талона и касовата бележка и няма да трябва да купува нова. За стъклото пък ще се погрижи каското му.
Наглата кражба не е прецедент, коментираха криминалисти. През януари има 4 такива случая в София. От началото на годината винетките за коли поскъпнаха на 97 лв.
Неремонтиран от 40 години мост разби главата на гурбетчия. Бетонен къс полетя от мост над магистрала, разби предното стъкло на преминаващ автомобил и улучи в главата пътника на предната седалка. 33-годишният Наско Златинов, който работел като разносвач на пици в САЩ, бе откаран окървавен в „Пирогов". Оказа се, че пострадалият е със счупена челюст, но животът му е извън опасност.
Злополуката стана вчера към 10,30 ч под надлеза при гара Яна на 8-ия километър от магистрала „Хемус" и предизвика нова вълна от гневни спорове и коментари в социалните мрежи за цената на винетките. Очертаха се две групи от мнения. Едни обявиха, че българските пътища са разбити, защото винетките са евтини, а други се заклеха, че за такива скапани шосета няма да платят и пукната пара.
Раненият Наско е от Благоевград и пътувал във „Фолксваген Пасат", каран от неговия приятел от детинство Йордан Илиев от Дупница.
„В неделя бяхме на гости на сестра ми в Правец и тази сутрин се прибирахме. С нас на задната седалка пътуваше майка ми - разказа Йордан Илиев пред „Труд". - Карах със 100-120 км/ч, колата не е нова и тази скорост по магистралата е нормална за нея. Изведнъж се чу трясък и по ръката ми се пръснаха парчета от стъкло. Чух Наско, че извика, погледнах го и видях, че се държи за лицето. През пръстите му шурна кръв. Успях да намаля и да спра встрани при уширението откъм гара Яна", вълнуваше се Йордан.
Падналият къс от бетон е бил дълъг 46 см, широк - 20 см и дебел 7 см. „Знам точните размери, защото пред очите ми полицаите го измериха и после го прибраха. При преминаването през стъклото се е спукал на две части. Горната е ударила Наско около брадичката, а долната - в корема. Когато го откараха в болница, с него отиде и майка ми, а аз останах при колата за огледите. Следователите ми казваха, че случаят е тежък, ама все пак е малкият дявол. Ако бетонът ме беше нацелил мен, можеше да катастрофираме и тримата да загинем", добави Йордан. Той каза още, че се занимава с частен бизнес. Приятелят му Наско нямал семейство и живеел добре в САЩ като разносвач на пици. Върнал се по Нова година за един месец, защото сега работата му била по-малко.
Надлезът е построен през 1975 г.
Надлезът при гара Яна над магистрала „Хемус" е построен и пуснат в експлоатация през 1975 г. и оттогава не е ремонтиран повече от 40 години, съобщиха вчера от АПИ.
Екипи на Областно пътно управление-София и на пътноподдържащата фирма най-късно до края на работния ден днес ще извършат огледи на съоръжението и ще бъдат предприети мерки за обезопасяване и ремонт на частта над платната за движение на „Хемус".
Причина за откъсването на бетонния къс са големите температурни амплитуди в последните седмици, които водят до ускорено разрушаване на стари бетонни елементи от замръзването на проникналата в пукнатините вода.
От АПИ твърдят, че имат изготвен анализ на критичните съоръжения, които не са ремонтирани повече от 30-40 години, както и програма за обновяването им, ако бъдат осигурени средства.
Наемите в моловете - двойно по-ниски отколкото на „Витошка". Наемите в моловете в София са близо два пъти по-ниски отколкото на най-скъпия столичен булевард „Витоша". Това показва анализът на консултантската компания „Фортън" за 2015 г. След стабилизирането си в средата на миналата година наемите на първокласни площи в добре работещите търговски центрове в София започнаха да се повишават. В периода октомври-декември цената им е стигнала 27 евро за кв. м. Засиленото търсене на площи за аптеки, дрогерии, магазини за органични продукти е довело до повишаване на наемите и на търговските улици в София и големите градове. На столичния бул. „Витоша" стойността им е достигнала 46 евро на кв. м за площ между 100 и 150 кв. м.
Преструктурирането на слабо представящите се молове беляза цялата 2015 г., отбелязва „Фортън". При липсата на нови проекти наемният пазар беше движен основно от подобрения в микса от наематели на работещите центрове. В София един от двигателите на пазара беше Сити център София, където през есента на миналата година бяха подписани договори за над 2500 кв. м с големи наематели. Сред тях бяха големи вериги магазини като „Спорт Депо", CCC, PM и развлекателният център Капела плей.
Нови марки
Като цяло пазарът показа стабилност с ясно открояващи се оборотни молове на фона на центровете, които се нуждаят от ново позициониране. Това доведе до интерес от страна на нови за българския пазар марки като CCC и Forever 21, които направиха своя дебют или предстои да отворят магазини у нас. Във високия ценови клас също има нови имена. Американската модна марка „Томи Хилфигер" отвори първите си магазини у нас. Същото стори и дизайнерът Филип Плейн, който в края на октомври миналата година откри монобранд бутик на марката си "Philipp Plein" в София.
Утвърдени имена на пазара също продължиха разширението на мрежата си обекти като много от тях се насочиха към областните градове, където конкуренцията все още е по-слаба. През последното тримесечие на 2015 г. H&M отвори магазин в S Mall в Сливен, фирмата за бебешки и детски стоки и играчки „Хиполенд" влезе в Katina Centre в Добрич. Същото стои и веригата „Тера Нова" в плевенския „Панорама мол".
Офисите
Обзорът на „Фортън" показва, че в сегмента на офис площите също е имало активно търсене и лек ръст на наемите в последните три месеца на 2015 г. Фактор за раздвижването на пазара е засиленият интерес за разрастване и наем на площи, главно от страна на компании от сферата на информационните технологии (IT) и центровете за обслужване на клиенти (BPO), което доведе до появата на нови проекти. През миналата година бяха завършени над 105 000 кв. м офиси. Голяма част от тях бяха усвоени още преди сградите да получат разрешение за ползване и предлагането остава недостатъчно, за да отговори на търсенето, отчита консултантската компания. Според прогнозите активността ще се запази и през 2016 г., а пазарът ще се движи не само от интереса на нови наематели, но и от разрастването на вече навлезлите у нас компании.
Средната площ на нает офис през 2015 г. е малко над 1200 кв. м. Този индикатор потвърждава положителната тенденция за наемане на по-големи площи в резултат от консолидацията и разрастването на бизнеса на компаниите в IT и BPO сектора.
С 29 000 кв.м нарасна площта на наличните офиси през последното тримесечие на годината, достигайки общ обем от 1,79 млн. кв. м. Около 200 000 кв. м нови проекти са в процес на изграждане. Едва 70 000 кв. м от тези площи обаче се очаква да бъдат завършени през 2016 г., като близо половината от тях са в малки сгради или са за собствено ползване. Това означава, че недостигът на качествени площи няма да бъде преодолян и тази година и тенденцията за наем на офиси в строеж ще остане актуална. Завършването на по-големи проекти се очаква едва през първата половина на 2017 г.
В Пловдив инвестициите в офиси също се раздвижиха и в процес на изграждане там са около 50 000 кв. м. Заради разрастването на аутсорсинг бизнеса към втория по големина град там също се наблюдава осезаемо раздвижване на наемния пазар. През втората половина на 2015 г. са сключени наемни договори за 9000 кв. м офиси, по-голямата част от тях - за площи в строеж.
Активното търсене на фона на ограниченото предлагане на подходящи офис площи доведе и до лек ръст на наемите през миналата годината. В София за първокласни сгради с отлична локация в центъра или по големите булеварди те се движат в диапазона 11-12,5 евро за кв. м, като се наблюдава близо 5% ръст на по-евтините помещения. По-осезаемо раздвижване имаше в Пловдив, където наемите през втората половина на годината се покачиха с около 30% достигайки 8 евро на кв. м. Нарастващото предлагане на офиси под наем в града обаче ще балансира пазара, прогнозира „Фортън".
Война на таксита. Поевтиняването на горивата запали война между таксиметровите фирми. Варна осъмна с по-ниски тарифи на компанията "Хипо такси", която смъкна услугите си с 19 стотинки. Така колите й вече возят на 0,60 лева на километър през деня и на 0,65 лв. през нощта. Тарифата е свалена на долния праг, определен от местния общински съвет. Новината обаче разгневи конкурентните фирми, които возят за 0,79 лв. на километър през деня. Около 300 таксиджии обсадиха офиса на "Хипо" в Мебелната палата. Стигна се до спречкване, повикана бе и полиция да усмирява страстите. "Шефът на "Хипо такси" не смята да отстъпи и хората са бесни", коментира скандала председателят на независимия таксиметров синдикат "Авто 94" Димчо Иванов. Варна се прочу като града, където бензин и дизел поевтиняха най-много и цените им са с около 20 стотинки под средните в страната.
Заеми за общините с минерални води. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) разработва национална програма, която ще насърчава с евтини кредити общините да развиват находищата с минерални води на тяхна територия. Това съобщи по БНТ министърът на околната среда Ивелина Василева. Още от 2011 г. кметовете могат да заявят ползване на минералните извори с цел развитие на туризма и отопление на сгради, припомни министър Василева. Досега обаче това не се случи, тъй като се оказало, че общините се нуждаят от помощ за развитие на инфраструктурата. Затова подготвяната от МОСВ програма ще изиграе ролята на финансов инструмент това най-сетне да стане, обясни Ивелина Василева.
В България има 220 находища на минерални води, които дават 4900 литра в секунда (423 369 куб. м на денонощие), каза Василева. България е на второ място в Европа по богатство на минерални води и този ресурс трябва да бъде оползотворяван, допълни министърът. Затова държавата ще подкрепи общините да разработят и оползотворят изворите, заяви Василева.
Средствата за програмата ще дойдат от концесионните такси, които плащат фирмите за вече използваните минерални води. Тъй като тази дейност генерира приходи, програмата ще работи като финансов инструмент и общините ще получават изгодни кредити, обясни министър Ивелина Василева. Новата програмата ще бъде подготвена до няколко месеца.
Вандали крадат и трошат пътни знаци за 1,5 млн. лв. 2100 пътни знака и 33,8 километра предпазни мантинели за поне 1,5 млн. лева са откраднати и повредени от вандали за година по републиканските шосета. Това сочат данни от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Пътните знаци струват от 154,40 лв./кв. м за най-евтините пластмасови до 465,87 лв./кв. м за железните, а цената на мантинелите тръгва от 47,22 лв./м и стига до 273,90 лв./м. Металните табели и пътни огради са предпочитани от крадците, защото освен за връщане в пунктовете за скрап, ги използват за колове на дворни огради, за подпиране на асми и дори за печене на чушки и варене на лютеница, научи „Монитор".
„Най-скъпите мантинели бяха откраднати от мост близо до Бобошево на шосе, свързващо към автомагистрала „Струма", обясни за „Монитор" шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров. Според него посегателствата върху този тип пътни съоръжения стават
основно по забутани пътища, където минават по-малко автомобили.
„Режат ги с флексове, оксижени, товарят и ги предават за вторични суровини. А уж на пунктовете е забранено да ги приемат. Най-много се краде в района около Ботевград и по стария първокласен път през Витиня", казва той. „От магистрали трудно се краде, защото има повече трафик. От края на миналата година всички мантинели по АМ „Тракия" са застраховани. Всяка липса или повреда се дава на застрахователя и той си търси парите от водача, предизвикал катастрофата и я е строшил", добавя пътният шеф.
Сеч на чиновници и бонуси в министерствата. Масова сеч на чиновници и бонуси са предприели министерствата, за да успеят да влязат в бюджетните рамки през изминалата година. След искане на финансовия министър Владислав Горанов за сериозно затягане на бюджетната дисциплина навсякъде по ведомствата бе заложено орязване на харчовете за персонал с 10%. Как и доколко всяко министерство е успяло да се побере в снишения разходен таван през 2015 г. става ясно от писмените отговори на титулярите им след поставени депутатски въпроси, с които Агенция Монитор разполага.
Министерствата с най-ударни съкращения с цел свиване на административните разходи са здравното и земеделското. Ръководеното от Петър Москов ведомство и структурите към него са свили щатните си бройки с 1 391. Най-голямо е било орязването на персонал в домовете за медико-социални грижи и районните здравни инспекции. В резултат е постигнато намаление на персонала е с 9%, но на разходите с едва 7 на сто. Разминаването идва заради средствата, които отишли след това за обезщетение на освободените служители. Затова пълният финансов ефект от съкращенията ще се усети през тази година, обещава Москов.
За да изпълни целта за 10% намаляване на административните разходи Министерството на земеделието е свило щатната численост в системата с 1175 бройки, или с 11 на сто. И тук обаче орязването на персонал е довело до изплащане на огромни суми за обезщетения - 4 млн. лв. или средно по 3 404 лв. на чиновник.
Министерството на правосъдието се е отчело с 599 съкратени служители, като най-много били в системата на затворите.
Военният министър Николай Ненчев пък се е похвалил с орязани 378 щатни бройки, както и със свиване с до 20% на допълнително назначените служители. „Намалението на разходите за персонал на МО за 2015 г. спрямо 2014 г. достигна 29 млн. лв., което значително надвишава 10% намаление на разходите за персонал", изтъква още той.
В транспортното министерство са били съкратени 148 души, което наред с намаляването на разходите за заплати е довело и до изплащане на над 1 млн. лв. обезщетения. Затова и тук очакват ефектът от свиването на щатните бройки да се прояви чак тази година.
За спазване на финансовата дисциплина в Министерството на вътрешните работи са наблегнали на орязване на бонусите за служителите. Така например била намалена базата за изплащане на допълнителни пари за „времето на разположение" от 0,35 лв. на 0,10 лв. Тази стъпка спестила около 1,3 млн. лв. от разходите за персонал. Били свити драстично и допълнителните възнаграждения на служители на МВР за „резултати в служебната дейност" с 13,3 млн. лева заедно с осигурителните вноски.
В Министерството на външните работи пък разходите за заплати са орязани с половин милион, а с още 479 000 лв. „други възнаграждения", се посочва в отговора на титуляра Даниел Митов.
Необходимите мерки за орязване на разходите за персонал е предприел в своето ведомство и самият Владислав Горанов. Сред тях било прекратяването на трудовите и служебни правоотношения на хората, които през 2015 г. са навършили пенсионна възраст. Към тази мярка са прибегнали и от спортното министерство, наред със замразяването на заплатите.
В заложените орязани рамки са успели да се поберат също министерствата на образованието, на социалната политика, на регионалното развитие, на екологията, на икономиката. Последните 2 са отчели спестени средства дори при заложения по-нисък праг. Образователният шеф Тодор Танев обаче предупреждава, че „ограниченият финансов ресурс за разходи за персонал през 2016 г. ще затрудни привличането на подготвени кадри".
От министерството на туризма припомнят, че са нова структура и няма как да се направи сравнение на разходите през 2015 г. с тези през 2014-а. Ведомствата с ресор енергетика и култура все още не са се отчели.
Започват проверки за безопасността на лифтовете. Масови проверки за безопасността на лифтовете започнаха в понеделник в цялата страна. Мерките бяха наложени след инцидента на Витоша, при който 5-годишно момче падна от 8 метра.
Малчуганът се качвал в планината със своя баща и сестра си. В един момент обаче момчето станало, за да му оправят екипировката. В този момент вратата се разтворила и то полетяло надолу.
Бащата се шокирал и се зачудил дали да не скочи след него, за да го спаси, но преценил, че не трябва да оставя дъщеря си в отворената кабина, преди да стигне до междинната станция.
След като стигнали, веднага се втурнал надолу, за да намери детето си. За щастие малчуганът останал невредим, въпреки че паднал по очи. Спасил го дебелият слой сняг, който омекотил удара. Веднага след това го транспортирали до "Пирогов", където му направили пълни изследвания и потвърдили, че се е отървал само с уплаха и никакви сериозни наранявания, които да застрашават живота.
Вчера от Агенцията за метрологичен и технически надзор съобщиха, че нямат данни за техническа неизправност на лифта на Витоша.
Въпреки това обаче се ангажираха да проверят всички подобни съоръжения, за да не се повтори инцидентът. Интересното е, че до момента такова нещо не се е случвало в България, а и в Австрия, където се използват такива лифтове.
Бащата на детето обаче обяви, че ще съди концесионера "Витоша ски". В писмо в социалните мрежи Любомир Станков заявява, че бил изключително шокиран и от изказването на служителя на "Витоша ски" Радослав Пеев, според което едва ли не сам изхвърлил детето от лифта.
100 нарушения откриха в зимните курорти. 100 нарушения откри Комисията за защита на потребителите в зимните ни курорти, съобщи шефът й Димитър Маргаритов. Той уточни пред БНР, че от началото на декември инспекторите са направили общо 1200 проверки в туристическите обекти.
По думите на Маргаритов нарушенията са малко на фона на многото проверки и според него нещата са под контрол. Той допълни, че най-много от нарушенията са свързани с категоризацията на хотелите - представено е едно, а реално е друго.
"Тоест на потребителите се предлагат услуги с по-ниско качество или пък се спестява важна информация относно цени. Най-често това се случва в менютата на ресторанти и други заведения, в които се предлагат хранителни продукти и напитки", уточни експертът.
Маргаритов изтъкна, че КЗП се стреми да стимулира търговците да бъдат лоялни. "По този начин и те ще си гарантират повече клиенти, а и потребителите ще бъдат защитени по най-добрия възможен начин", подчерта експертът.
Той коментира и сигнали на хотелиери, че някои частни жилища се предлагат като туристически обекти, без да имат право на това.
"Правим проверки и по тази линия сме срещали въпросните нарушения и сме налагали санкции. Трябва обаче да отбележим, че тук срещаме някакви трудности, тъй като има определени хитринки. Смятам, че тук ще направим по-съществен пробив в контролната дейност благодарение на новата наредба за категоризация на туристическите обекти, която е приета и предстои да влезе в сила от началото на март. Там са предвидени по-облекчени изисквания за категоризирането на точно такъв тип обекти като стаи под наем", допълни Маргаритов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |