Борсовите компании през 2015: Повече бизнес на външни пазари. Миналата година е била по-силна като продажби за повечето борсови дружества, но при печалбите групите на тези с ръст и спад са почти изравнени. Годишните отчети на публичните компании са първият индикатор за това каква е била 2015 г. за фирмите. От финансовите данни се вижда, че индустриалните предприятия се представят добре, козметичните и фармацевтичните компании успяват да се справят с изключение на ударените от проблемите в Украйна и Русия. С това изключение при всички останали основният фактор за растежа е износът.
Подобряването започна да се усеща през втората половина на годината и, изглежда, е продължило до края. Добрата новина е, че върху резултатите не са повлияли сътресенията на финансовите пазари и тези на суровините през есента на 2015 г. А лошата е, че отчетите не оказват почти никакво влияние върху търговията на фондовата борса, която продължава да страда от ниска ликвидност и липса на достатъчно компании и инвеститори.
Оценките на представители на пазара също са по-скоро положителни. "Представянето на някои от ключовите компании на борсата е над и според очакванията. Широкият производствен сектор, търговията и куриерският бизнес имат добра 2015 г. въпреки фактори като Русия, Украйна и нуждата от оптимизиране на разходи", коментира пред "Капитал" Татяна Пунчева, главен анализатор на "Елана трейдинг". Такава е оценката и на мениджърите в големи дружества.
Избраните 30 публични компании не включват бившите приватизационни фондове, сега холдинги, както и групите, които имат големи дъщерни дружества и предстои да публикуват своите консолидирани отчети до края на февруари. Извадката на публичните компании не е представителна за цялата икономика на България, но е пръв ориентир за трендовете в отделни сектори.
Индустриален ръст
Най-големите индустриални компании показват много добри резултати. Силен ръст на приходите на фона на почти непроменен обем на производството отчита шуменският завод за алуминиеви продукти "Алкомет". Причината е преструктуриране на продуктовия микс към по-завършени и с по-висока добавена стойност продукти. Приходите от дейността на компанията нарастват с над 10%. "Това се дължи на подобрената рентабилност и по-високата цена на алуминия на Лондонската метална борса", каза пред "Капитал" директорът връзки с инвеститорите Петър Станчев. Той уточни, че поскъпването на основната суровина стои и зад увеличените разходи за материали през миналата година. По-голямото постижение е, че нетната печалба на предприятието нараства близо четири пъти и достига 9.1 млн. лв.
"Алкомет" разполага с леярна, валцов и пресов цех, които през последните години бяха разширени и модернизирани. Разбивката показва, че през 2015 г. цялата продукция на леярския цех е използвана за нуждите на шуменския завод и компанията на практика не е продавала леярски продукти. "Това за нас не са основни продукти, те се продават само ако имаме свободен капацитет", уточни Станчев. "За сметка на това сме произвели повече продукти с висока добавена стойност, което обяснява ръста като цяло", добави той. Увеличение от 1.2% като обем има в продажбите на пресови продукти, след като компанията пусна в експлоатация нова преса и добави още 200 тона капацитет на месец. Най-значителен ръст има при профилите с допълнителна обработка (елоксирани). При валцовите продукти най-голямо повишение има при различните видове фолио, докато производството на стандартни листове и ленти намалява. Това е част от политиката на компанията да се фокусира върху продукти с по-висока добавена стойност и да налага фолиевите продукти на европейските пазари до запълване на капацитета си, се посочва в доклада към отчета. Основен пазар за предприятието е Германия, следвана от Полша, Италия, Франция, България и т.н. Най-големите акционери в "Алкомет" са "Алуметал" (73.25%), която е собственост на турската FAF Metal и двама турски граждани, и самата FAF Metal (16.86%).
Значително се подобряват и финансовите резултати на производителя на торове "Неохим" - Димитровград. Приходите от дейността за 2015 г. нарастват с 22.3%, като основната част от тях идват от увлечение в количествата продукция. Освен това компанията излиза и на голяма печалба, след като година по-рано беше на загуба. "Няма някаква съществена промяна при цените, просто сме продавали повече", каза търговският директор Андон Димитров. Това обяснява и увеличените разходи за природен газ, който е основната суровина за торовото производство. По-голям ръст има и при разходите за въглеродни емисии. По думите на Димитров покупката на емисии е въпрос на преценка и зависи от пазарните условия. "Сметнали сме, че при тези цени има смисъл да купуваме", каза той.
Малко над половината от продажбите си (58%) компанията прави на вътрешния пазар, където приходите нарастват леко (5.7%) до 165.3 млн. лв. Много по-голямо е увеличението (55%) при износа, където най-голям и увеличаващ се дял имат европейските страни - общо 81.4% от продажбите в чужбина, спрямо 77.5% през 2014 г. През миналата година Азия и Африка са изместили Северна Америка като втори по големина пазар за компанията и са донесли 12.1% от продажбите зад граница. Димитров обобщава, че няма някакви сериозни размествания по пазари. След като две години работи на загуба и не разпределя дивиденти, компанията сега отчита нетна печалба от 6 млн. лв., или 2.26 лв. на акция. Последният път, когато "Неохим" изплати дивидент, беше през 2012 г. Тогава акционерите получиха по 0.4 лв. на акция. Основни акционери в компанията са "Еко тех" (24.37%), "Евро ферт" (24.03%) и "Феборан" (20.30%) (дружество на австрийския производител на торове Borealis и бахрейнската банка First Energy Bank).
Значително подобрение на приходите има и при "Монбат". "Индивидуалните резултати на "Монбат" показват 18% ръст на приходите, което се дължи както на ръст в броя на продадените акумулатори, така и в по-високите цени на оловото в началото на 2015 г. Последното обаче повлия по-скоро с отрицателен знак на бизнеса с рециклирано олово, така че на консолидирана база позитивите на акумулаторния бизнес може да се окажат изравнени с негативите при рециклирането", коментира Татяна Пунчева от "Елана трейдинг". Солиден ръст има и при печалбата, на компанията която има силни позиции зад граница.
Подобна и показателна е ситуацията при по-малкия му конкурент "Елхим Искра", където има ръст на приходите, но спад в печалбата. Компанията е част от "Стара планина холд", чиито компании през миналата година забавиха темпа си на растеж, а при някои има и спад. Другите основите дружества на холдинга са "Хидравлични елементи и системи" и "М+С хидравлик", които работят главно за износ.
Трудните пазари на фармацията
Повечето фармацевтични дружества отчитат растеж на оборотите. Най-голямата компания в сектора е търговецът на лекарства и апаратура "Софарма трейдинг", която повишава приходите си и те вече са над 600 млн. лв. Политическите проблеми в Украйна и санкциите спрямо Русия в комбинация със спадащата рубла обаче удрят продажбите на нейната компания майка "Софарма". Само в реализацията на продукция има спад от 13.7%, който е породен от загубата на позиции в двете държави. Общите постъпления падат под 10% заради ръст в другите приходи и тези от операции с финансови инструменти. "През 2015 г. сме продавали общо в 41 държави, като 29 от тях са с дял в общите приходи от по-малко от 1%", коментира пред "Капитал" Пелагия Виячева, директор за връзки с инвеститорите на "Софарма", и допълни: "Целта ни от близо 10 години е да намалим дела на руския пазар в приходите от продажби, но поради бавното ни навлизане на други пазари и традиционната популярност на нашите медикаменти на този пазар това засега не се е случило в мащаба, в който бихме искали." За продажбите през тази година Виячева заяви, че е трудно да се правят прогнози: "Винаги сме били консервативни, а във времена като днешните се налага направо да бъдем песимисти и вероятно няма да сгрешим. Ситуацията на два от основните ни пазари е политически несигурна, с икономика, търпяща санкции, и волатилна валута, а за България можем само да кажем, че системата е в преход от едно състояние в друго и в такива времена не можем да правим прогнози и да се надяваме на пробиви."
Друга фармацевтична компания на борсата - "Чайкафарма висококачествените лекарства", успява да повиши приходите си и печалбата. "Ръстът се дължи на разширяване на портфолиото на компанията, пускане на пазара на нови продукти, както и увеличаване пазарния дял на съществуващите такива", коментира Бисер Георгиев, изп. директор на "Чайкафарма". Той заяви още, че стратегическите плановете на компанията са насочени към излизане на нови пазари, главно в страните от ЕС и по-конкретно Чехия, Румъния, Португалия, Словакия, Гърция, Австрия, Полша. "Вече преминахме успешно международна децентрализирана процедура за регистрация на лекарствени продукти в ЕС. С лекарството ни България за първи път е референтна страна по децентрализирана процедура", допълни Георгиев и каза, че очаква ръст на продажбите от 6-7%, предимно в резултат увеличаване на продажбите на нови продукти.
Добре се представя и производителят на лекарства за ветеринарната медицина "Биовет", който обаче въпреки ръста в продажбите отчита по-ниска печалба. Компанията изнася над 90% от продукцията, което я излага на валутен риск, но от ръководството посочват, че го измерват и контролират. При по-малките фармацевтични компании и тези, произвеждащи консумативи за сектора, също има растеж - "Унифарм", "Лавена", "Момина крепост", "Унифарм".
Полетът на "Юрий Гагарин"
Засега е трудно да се обобщи как се представя цигареният сектор, тъй като "Булгартабак холдинг" е публикувал само неконсолидиран отчет, а двете му основни дружества - "София БТ" и "Благоеврад БТ", вече не са на борсата. Интересно обаче е представянето на "Юрий Гагарин", който също е в орбитата на цигарения холдинг, а депутатът от ДПС Делян Пеевски от миналата година официално е миноритарен акционер и в двете дружества. За 2015 г. производителят на опаковки за цигари и филтри е отчел 10% ръст на продажбите, които вече са над 100 млн. лв. Интересно е, че за година печалбата расте пет пъти - към края на 2015 г. е над 5 млн. лв., а само две години по-рано беше на загуба.
Повече услуги
Компаниите в сектора на услугите са малко на фондовата ни борса, но един от най-новите им представители - "Спиди", показва сериозен растеж. "Компанията приключи 2015 г. с 50% ръст на приходите си до 120 млн. лв. Разбира се, този ръст идва основно от пълната консолидация на румънския бизнес, придобит от GeoPost, и това прави пълното сравнение с 2014 г. некоректно. В същото време обаче резултатите за четвъртото тримесечие показват забавяне в ръста на българския пазар, но силно представяне на румънското звено. Освен това "Спиди" увеличава с 30% оперативната си печалба преди амортизация, лихви и данъци. Този показател ще е ключов до 2020 г., когато GeoPost има опция да увеличи участието си в компанията до 70% от сегашните 25% на цена на база тази печалба", коментира Татяна Пунчева. Добре се представя и компанията за ремонт на кораби "КРЗ Одесос" с над 30% ръст на приходите и солиден скок в печалбата.
Така, ако износът последните години съживи много от българските компании, тази година те имат основание за притеснения, ако забавянето на растежа в Китай се прехвърли по-сериозно върху европейския бизнес. Преди дни главният икономист на Unicredit Любомир Митов заяви, че Европа по-скоро е застрахована от това, тъй като изнася за азиатската страна повече готови крайни продукти. В този смисъл по-силно засегнати биха били компаниите, продаващи в Китай суровини и материали.
Четири пенсионни фонда започнаха годината на минус. Четири от българските универсални пенсионни фондове са генерирали отрицателна доходност на годишна база през първия месец на 2016 г. Това показват изчисления на "Капитал" на база данните за един инвестиционен дял към края на януари. Най-лошо е представянето на "ДСК-Родина", които са изгубили 3.88% от стойността си през последните 12 месеца, следвани от бившето "Ай Ен Джи (ING) Пенсионно осигуряване - Ен Ен с 3.8%. Останалите пет универсални фонда отбелязват повишаване на стойността на един инвестиционен дял, като най-голямо е увеличението при "Съгласие" (2.11%) и "Топлина" (1.56%). Сходно е представянето и при останалите два вида схеми - професионалните и доброволните. Стойността на един инвестиционен дял на четири от професионалните фондове се е понижила за последната година. При фондовете за допълнително доброволно осигуряване броят на тези, които са изтрили част от спестяванията на своите клиенти, е дори пет.
Голяма волатилност и несигурност
"Очаквам тази година движенията да бъдат по-малко предвидими най-вече защото геополитиката започва да оказва все повече влияние на пазарите за сметка на чисто икономическите фактори. В момент, в който пазарите се понижават с 10-20%, всяка по-малка корекция означава, че се движиш над тях, а когато имаш инвестиционен хоризонт от 10 и повече години, тези изменения се изглаждат с времето", коментира за "Капитал" представител на бранша, който предпочете да остане анонимен. "2016 година започна по такъв начин, че задължително поне 10-15% от портфейла на фондовете ще трябва да се преструктурират. Към момента трудно може да се каже, че дадена инвестиция гарантира сигурност и доходност. Видяхте например какво се случи миналата година, когато стойността на много добри компании като "Фолксваген" се понижи с 50%. Като цяло пазарът се характеризира с голяма волатилност, което не е добре", заяви изпълнителният директор на "Съгласие" Милен Марков. "За миналата година прогнозирахме ръст с 3.5% и успяхме да го надскочим, сега вярвам, че през 2016 г. няма да има тежка финансова криза и ще можем да реализираме най-малко 3% ръст", добави той.
Резултати
Самите пенсионни дружества (които управляват трите вида фондове) все още не са публикували отчетите си за цялата година, но към края на септември "Алианц" е генерирала най-голям нетен финансов резултат - над 14 млн. лв. Това представлява увеличение спрямо резултата от същия период на миналата година с цели 17%. "Доверие" е генерирала 13.4 млн. лв. печалба (2% растеж на годишна база). Най-чувствително увеличение на нетния финансов резултат има при "Съгласие" - цели 76% повече, отколкото за съответния период на 2014 г., до общо 12.6 млн. лв. Според последните данни на Комисията за финансов надзор към края на третото тримесечие на миналата година най-много осигурени лица има в универсалния фонд на "Доверие" (968 хил. души), следван от "Алианц България" (724 хил.), "ДСК-Родина" (444 хил.) и "Съгласие" (417 хил.). Отделно при доброволните пенсионни дружества най-голям интерес предизвикват фондовете на "Алианц", които управляват допълнителните спестявания за пенсия на над 216 хил. души. След тях се нареждат доброволните фондове на "Доверие" (150 хил. души), "ДСК-Родина" (72 хил.), "ЦКБ-Сила" (52.5 хил.) и "Съгласие" (52 хил.).
Личните лекари са с 437 под минимума, а педиатрите - с 405. У нас има излишък на легла в болниците, които работят по скъпи клинични пътеки. Но има сериозен недостиг на лични лекари и възможности за лечение в по-бедните и отдалечени региони. Това са изводите от проекта за национална здравна карта. "В едни региони има дефицит на лекари от базови специалности, а в други - свръхпредлагане на медицински услуги с финансови, а не медицински цели", обобщи здравният министър Петър Москов при представянето на проекта. "Тежкото, което следва от здравната карта, не са тези 3000 излишни легла за активно лечение. Голяма част от тях ще бъдат пренасочени към клинични пътеки за продължително лечение (рехабилитация и хосписи). Това, че някъде нечий минимален бизнес интерес ще бъде засегнат, нека не е предмет на публична дискусия. Важният въпрос е да се преодолеят дефицитите", каза той.
"Недостигът на лични лекари в цялата страна е остър и у нас има 437 общопрактикуващи по-малко, отколкото са нуждите на населението", обяви министърът. Липсата е изчислена спрямо "златния европейски стандарт" - 1 личен лекар на 1500 души. Най-тежко е положението в отдалечените и бедните райони, но дори в София и големите градове джипитата не са достатъчно. Кардиолозите в доболничната помощ са с 400 по-малко от нужното, гастроентеролозите - 57, ендокринолозите - 173. Основната причина за дефицит на лекари в доболничната помощ е по-ниското заплащане в сравнение с болниците. Сериозен е дефицитът от педиатри - сега у нас те са с 405 по-малко от необходимото, за да се осигури добър достъп на децата до лечение.
За да се стимулират повече лекари да работят в доболничната помощ, здравното министерство ще предложи още от 1 април да се увеличат парите, които здравната каса дава за изследвания и прегледи в доболничната помощ, като ще се повишат обемите дейност, но няма да се вдигат цените. "Ще искаме ръстът да е поне 40 млн. лв., като парите за тях ще дойдат от оперативния ежегоден резерв на касата, който за 2016 г. е 305 млн. лв.", обясни Москов. За момента бюджетът за лични лекари, специалисти и изследвания е 450 млн. лв. "Ако се гарантират повече дейности, ще има и повече специалисти", смята министърът. Специално за педиатрията той припомни, че МЗ се кани да направи специализирани центрове в големите болници, които да поемат деца с хронични заболявания, а работата в тях ще носи и допълнителни пари за лекарите. "Няма педиатри, защото в момента системата е такава, че оценката на добрия педиатър - като заплащане - не е като на добрия кардиолог", каза Москов. Той припомни идеята на МЗ да се плаща една и съща цена на болниците за всеки преминал пациент, а не всяка клинична пътека да има различна стойност, като някои са свръхфинансирани, а други - недофинансирани.
Министърът припомни, че в болничната помощ има излишни легла - малко над 3000, като в момента те са общо 38 334, а нуждите на населението са за 35 316 легла. В същото време има недостиг на 3500 легла за продължително лечение и рехабилитация. "Ако е изкривена методиката за изчисление на нуждите от лечение, то е в полза на статуквото. Реално у нас са нужни 25 000 легла за активно лечение. Но ние все пак сме дали базата, над която системата не може да хипертрофира повече", каза министърът. На местата, където леглата в определена специалност се в излишък, тепърва новите болници с подобни легла няма да бъдат включвани в здравната карта и няма да получават пари от НЗОК.
Както и в доболничната помощ, проблемът е липсата на цели специалности и отделения в по-малките общини и отдалечени райони, докато в големите градове има излишък и болниците ще трябва да се конкурират пред НЗОК за договори. "Не трябва да имаме 5 големи болници, които да поемат всичко, а ни е нужна мрежа от базови медицински грижи навсякъде", смята министърът. Той обяви, че здравното министерство ще направи стратегия как да се разкриват нови отделения в малките общини, включително и да се привличат кадри. Самото МЗ е готово да разкрива инфраструктура там, където има дефицит, но не е ясно как точно ще стане това. "Не съм готов в момента да кажа как ще стане това. Важното е, че сега имаме описани точните потребности и целта ни е ясна", обяви Москов.
Депутатите намалиха наполовина глобите за нарушения в обществените поръчки. Мнозинството в парламента и вчера потвърди, че обявеното затягане на контрола на обществените поръчки по изискване на Европейския съюз е само намерение. Това стана ясно от гласуваните текстове на изцяло новия закон, който беше окончателно приет на извънредно заседание с гласовете на мнозинството, докато паралелно течаха пазарлъци за новия просветен министър. Депутатите намалиха двойно размера на предложените от правителството глоби за възложителите.
Така например ако община или агенция запише в изискванията към участниците условие, което ограничава конкуренцията, Министерският съвет беше записал глоба за кмета и шефа на държавния орган до 20 хил. лв. По предложение на депутата от ГЕРБ Свилен Иванов максималната санкция беше намалена на 10 хил. лв. Всички останали глоби също паднаха наполовина. Запазена бе санкцията само за най-сериозното нарушение - когато възложител не обяви поръчка въпреки задължението да го направи. В този случай глобата е в размер на 10% от стойността на поръчката, но не повече от 50 хил. лв.
"В закона отпадат имуществените санкции и остават само глобите. Смисълът на наказанията при нарушение е те да са административни, а не компенсация за извършеното нарушение. Кметовете са отговорни и по други закони, затова глобите трябва да се намалят. Иначе заплатите няма да им стигнат", мотивира предложението си Свилен Иванов.
Вчера в парламентарната зала дойде и вицепремиерът Томислав Дончев, чийто екип е автор на изцяло новия закон. В отговор на критиката, че законът е механичен и дори буквален превод на европейските директиви, той заяви, че една фирма трябва да се явява на търгове във всички държави в ЕС при едни и същи условия. Той оправда възможността електронните медии да получават пари от държавни структури без обществена поръчка с аргумента, че "законодателят на европейско ниво е имал предвид, че медиите работят на ограничен пазар". И по старите, и по новите правила електронните медии могат да изпълняват обществени поръчки, без да участват на търг за тях.
На обвинение на депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов, че се одобрява закон за насърчаване на корупцията, Томислав Дончев отговори, че корупцията не се бори с идеологически клишета и декларации, а с работещи институции. Вицепремиерът успокои, че правилници и наредби, които тепърва ще се разработват, ще регулират детайлите и на свой ред обвини противниците на закона в "емоционална истерия".
"Защо решихте да водите голямата битка с корупцията през закона за обществените поръчки?" попита Дончев. Георги Божинов от БСП отговори директно: "Защото след броени дни или месеци предстои избор на нов председател на КЗК, а в този закон вие го правите едноличен орган. Очевидно ще бъде избран нов, политически верен на управлението човек, който да материализира именно този закон. Председателят става най-информираното лице за поръчителя, изпълнителя, покровителя и получателя на корупционното възнаграждение. С този закон той става диспечер на оторизираната със закон корупция".
Грип уби дете в Стара Загора. Момиченце на 3 годинки е починало от грип в Университетската болница на Стара Загора, потвърдиха за "24 часа" от болницата. Смъртта е настъпила на 24 януари вечерта, но днес официално стана ясна причината за нея - от Националната референтна лаборатория в София са съобщили, че от изпратения им за изследване трупен материал са изолирали грипен вирус щам "Виктория".
Детето е от съседното село Богомилово, расло е в добро семейство. До момента не било боледувало сериозно, редовно е имунизирано, нямало хронични заболявания и алергии към медикаменти. Най-напред вкъщи то внезапно вдига температура - 39,4 градуса по Целзий, имало и кашлица. Вечерта на 20 януари към 22,30 часа посиняло и погледът му се вторачил, появила се симптоматика на гърч на крайниците, твърдят лекари. Прието е в спешно отделение, оттам в детска клиника, където състоянието му се влошава и постъпва в реанимация. Лекувано е по всички възможни правила, включително с тамифлу, настояват от болницата, но въпреки това краят му е фатален.
В момента в област Стара Загора от остри респираторни заболявания страдат 248 на 10 000 души, по данни на РЗИ. Преди седмица заболяемостта бе по-висока - 306 на 10 000 човека и областта бе в предепидемиологична обстановка. За да бъде обявена епидеция от грип, по закон болните трябва да стигнат 333 човека на 10 000.
Задържан украинец за атентата срещу Алексей Петров. Чужденци стоят зад атентата срещу бившия съветник в ДАНС Алексей Петров.
Прокуратурата и МВР са арестували украинец, замесен в покушението, инициалът му е Р., съобщи Пик.
Издирват се още трима, научи "24 часа". Те са обявени за общонационално издирване. До дни за тях ще бъдат издадени и европейски заповеди за арест.
Алексей Петров оцеля при стрелба с два гранатомета по бронираната му кола на столичния бул. "Черни връх" в столичния кв. "Кръстова вада" на 29 октомври м. г.
Украинецът е задържан при спецакция в неделя, но засега не е ясно дали е проговорил. Аварите му обаче са се покрили и не е изключено някой от тях вече да е духнал в чужбина.
Главният прокурор Сотир Цацаров намекна в интервю за "Труд", че скоро ще бъде разкрито тежко престъпление. Той каза: "До ден-два, ще разкрием - не с данни, а с доказателства, едно от най-тежките посегателства".
Срещу Алексей Петров бе стреляно с два български гранатомета "РПГ 22 Нето". Гранатите обаче не се взривиха заради близкото растояние между стрелците и бронирания мерцедес на Петров. Единият снаряд се заби във вратата на колата, а другият дори не я уцели. За да може да с взриви такава граната трябват поне 50 метра разстояние, а стрелците са били на около 20.
Атентаторите избягаха с червен опел. Както "24 часа" първи съобщи, колата не е крадена, а е била купена от семейство за 800 лв.
Фирмите се опасяват от тормоз с данък „уикенд". Данък „уикенд" е нова възможност за неравно третиране, изнудване и тормоз над бизнеса от недобросъвестни данъчни. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев на дискусия по темата с участието на организации на бизнеса и счетоводителите.
Данъкът задължава всички регистрирани по ДДС около 300 000 фирми да декларират пред НАП активите, които използват и за лични цели. За тези стоки държавата няма да им възстановява данъчен кредит в пълен размер от 20%. Данъкът ще създаде допълнителни административни прегради пред фирмите, възнегодуваха работодателите. „Ако цялата ни енергия отива за това да правим отчети, кога ще работим за създаването на нови пазари, продукти и работни места?", попита Велев. Той предложи да с данъка да не се облагат активите под 50 000 лв.
Този данък удря коректният бизнес, който ще понесе допълнителна данъчно-осигурителна тежест, достигаща до 60%, каза Катя Крънчева от Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия. Според Станислав Дончев, финансов директор в Българската стопанска камара, новият регламент ще ощети най-силно „микро- и малките предприятия, където много често активите се ползват и за лични нужди". „Ние не сме против данъка, а срещу начина на администрирането му и объркващите указания на НАП. Отчетността трябва да е на ниво скъпи активи, а не на ниво телефони, лаптопи или таблети", каза Велин Филипов, зам.-председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители.
До дни организациите на работодателите и счетоводителите ще излязат с обща позиция с искания към властта натоварващите процедури да бъдат отстранени.
Забраниха на чиновниците да са груби. Българският чиновник е длъжен да не проявява грубост и неуважение към гражданите, които обслужва. Това е записано в промените в Закона за държавния служител, които бяха публикувани за обществено обсъждане вчера. До две седмици тези промени могат да влязат за гласуване в Министерски съвет.
Без политически пристрастия
Чиновниците няма да имат право да проявяват каквито и да е политически пристрастия докато са на работа. Служителите ще могат да поемат работата на свой колега само след изрично съгласие. За това те ще получават и 50% от неговото възнаграждение. Ако няма кой да замести служител, който е в дълъг болничен, това задължение ще има прекият му ръководител.
От промените става ясно, че държавните служители ще са длъжни да използват годишните си отпуски само в календарната година, а ръководителят - да разписва молбите им за почивка.
Забранява се компенсирането на отпуск с парично обезщетение, освен при напускане. При необходимост чиновниците може да бъдат местени да изпълняват временно друга служба в рамките на същата администрация, ако не е по-ниска от заеманата. Преместването се допуска в същото населено място за не повече от 45 календарни дни в една и съща година. Със съгласието на самия държавен служител той може да бъде преместен за не повече от четири години на друга длъжност. В този случай преместването може да е в друго населено място.
Чиновниците, работили една година в една администрация, може да бъдат назначени в друга без конкурс за длъжността, ако отговарят на условията за нейното заемане.
Продават 1/2 апартамент. Търси се купувач на половин апартамент във Враца. Куриозният търг е обявен от частен съдия-изпълнител заради борчове на собственика. Заради негови непогасени сметки за парно е наложен запор върху половината от имуществото му. Така се стигнало до абсурда да се продава половин жилище. Пазарната оценка на 1/2 от въпросния имот е 14 200 лв., но началната цена на наддаването е 10 650 лв. Стигне ли се до продажба, собственикът няма да има друг избор, освен да приюти новия си съквартирант. Клетникът е само един от хилядите абонати, които висят с борчове във врачанската "Топлофикация". Над 1300 са делата, които дружеството води срещу длъжници. Сред тях има и много фирми, като шампион по борчове е болницата "Христо Ботев", която виси с около 140 000 лв.
Китайци вдигат хотел на морето. Китайски инвеститори планират да вложат около 270 млн. евро в изграждането на карго летище край София и построяване на луксозен хотел, марина и казино в голф комплекс на Черноморието. Това съобщава Bloomberg, като се позовава на Илиян Скарлатов, управляващ партньор в Mane Capital, който е съветник по сделките. Той обаче засега отказва да разкрие кои точно са китайските инвеститори. "Надявам се, че и двете сделки ще са финализирани до три месеца и строителството да може да започне в средата на годината", заяви той.
Китайска компания ще стартира специален инвестиционен фонд, за да увеличи капитала на Thracian Cliffs Golf and Spa Resort край Каварна. Очаква се около 204 млн. евро да се използват за строителство на 7-звезден хотел и вили към него, марина с място за около 100 яхти и комплекс с казино. Планира се проектът да се осъществи в следващите 4 години.
Държавна строителна компания от Китай пък иска да участва в увеличението на капитала на Sofia West Airport - бившето военно летище край гр. Радомир, което се намира на около 45 км западно от София, обясни Скарлатов. Намеренията са то да се превърне в най-голямото карго летище в България, отбелязва информационната агенция. 65 млн. евро ще бъдат използвани, за да се удължи с 600 метра пистата, която сега е дълга 2,5 км., да се построят карго и пътнически терминали и гара, която да свърже летището с жп линията за Гърция в следващите две години. Цялата сума, която ще се инвестира за 4 години в летището е 165 млн. евро, съобщи Скарлатов.
Китай, който осигурява около 15% от световното производство се стреми да разшири своите интереси в чужбина, посочва Bloomberg.
Платено паркиране в още 6 квартала на София. Платени зони за паркиране може да се появят в още 6 квартала на София, предаде Нова телевизия. За това алармирали зрители, които дори пратили и бележките, залепени на входовете им, за въвеждане на синя и зелена зона. Според тях, разширяването може да засегне "Възраждане", "Лозенец", "Средец", "Красно село", "Триадица" и "Оборище". Идеята била на районните кметове и е прегърната от Центъра за градска мобилност. От общината обаче твърдят, че разширението няма да бъде въведено преди да се обсъди с жителите на въпросните квартали. В същото време се очаква предложението да бъде обсъдено в понеделник, на заседание на транспортната комисия на СОС.
70 000 тескерета с дефект, подменят ги безплатно. 70 000 пенсионери у нас са с дефектни лични карти. Проблемът е с безсрочните документи, които са били издадени на хората, навършили 58 години и повече в периода 1 септември 1999 г. до 31 май 2000 година. МВР вече е предприело стъпки, те да бъдат подменени безплатно с нови, научи „Монитор".
Причината за гафа, станал тогава, е думата „безсрочна", която е изписана на пластиката, обясниха от вътрешното министерство. Съвременните машини за електронно разчитане по летищата, а също и в институции като банки и болници, не могат да я разпознаят, тъй като са настроени да работят с цифри и така системата отхвърля личната карта като невалидна. При други пък била вместо думата „безсрочна" била изписана само година 2015, без да има ден и месец, което също се явявало проблем. Затова от вътрешното ведомство разпращат в момента покани на всички притежатели на такива карти, с които ги уведомяват, че напълно безплатно могат да подменят старите си документи с нови, така че да нямат пречки при използването им. В същите тези покани се посочва и че вече са постъпили сигнали за проблеми в страната и в чужбина с въпросните документи. Много хора се оплакали, че софтуерът на някои световни авиокомпании ги отхвърлял от електронните си регистри. Освен това имало нотариуси и банкови институции, които също смятат картата за невалидна, след като собственикът й напише в графа „валидна до" - „безсрочна".
„Работим по отстраняването на този проблем. Цифрата 70 000 не е малка, но част от тези хора вече са подменили документите си с нови. Други пък за съжаление са починали. Въпреки това обаче правим всичко възможно, за да решим това недоразумение в най-кратки срокове, така че хората спокойно да могат да използват документите си", обясниха от МВР.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |