Злато от Брезник - след седем години и 120 млн. лв. Най-новото златодобивно дружество в страната - "Трейс рисорсиз", което е част от групата на "Асарел - Медет" - Панагюрище, вече може да започне работа по проекта си край Брезник. В края на януари компанията подписа концесионен договор за добив на златно-сребърни руди от находище "Милин камък" край града. До изваждането на първия грам злато има още доста стъпки, но документът е финалният етап от административните процедури. Сега компанията може да започне подготвителните работи и строителството на съоръженията и ако всичко върви по план, до шест-седем години години да започне добив. Инвестицията се оценява на 120 млн. лв.
Прекият собственик на "Трейс рисорсиз" - "Асарел инвестмънт", има още шест находища, които проучва, но концесионираното е най-напред като процедура. Чрез инвестиционното си дружество панагюрското предприятие, което има годишни приходи от порядъка на 400 - 600 млн. лв., навлезе в златодобива през 2012 г.
Първо - сгради и съоръжения
Договорът е подписан с енергийното министерство, към което премина дирекция "Природни ресурси и концесии" след разделянето му с икономиката и туризма, и идва след решението на Министерския съвет от август 2015 г. за предоставяне на концесия на "Трейс рисорсиз".
Това е първият проект на най-голямото рудодобивно предприятие в страната - "Асарел - Медет", който ще е извън Панагюрище, уточниха от компанията. "Радвам се, че дълъг период на усърдна работа получи своята положителна развръзка, и несъмнено проектът ще се отрази изключително благоприятно на Брезник", каза управителят на "Трейс рисорсиз" Атанас Тасмов след сключването на концесионния договор.
Сега започва първият етап от реалното изпълнение на проекта. Той включва подготвителни дейности като прединвестиционни и археологически проучвания, промяна на предназначението на земите и проектиране и се очаква да продължи минимум три години. В този период поетапно ще започне строителството на инфраструктурата, сградите, съоръженията и самата мина, което ще отнеме около три години. Добивът ще стартира не по-късно от 2023 г., т.е. до седем години от началото на концесията, казаха от "Трейс рисорсиз".
По време на подготвителния период ще бъде уредено и правото на ползване на земите, които се намират в територията на концесионната площ. От компанията уточниха, че ще проведат активна кампания за информиране на собствениците за възможностите и законовите изисквания, като вариантите са продажба или предоставяне на право на ползване на земята. Справка в Имотния регистър показва, че дружеството вече изкупува парцели в района, където ще развива проекта си.
300 хил. тона руда годишно
"Трейс рисорсиз" планира да изгради комплекс с подземна мина, обогатителна фабрика и допълнителни съоръжения на площ близо 2200 дка. Годишно ще се добиват 300 хил. тона руда, от която на място ще се получава концентрат, който след това ще се продава за преработка до метал, най-вероятно в България. За сравнение - най-голямата медно-златна мина в страната - на "Дънди прешъс металс" в Челопеч, годишно преработва около 2 млн. тона руда. Средният добив и преработка на медна руда в "Асарел - Медет" пък е 13.5 млн. тона годишно. Това означава, че годишната производителност от находище "Милин камък" ще съответства на по-малко от едноседмично производство на компанията майка.
Отпадъците от производството край Брезник ще се съхраняват в хвостохранилище, което ще бъде с площ от 220 дка. Аналогичното съоръжение "Люляковица" на "Асарел - Медет" край Панагюрище е около 3000 дка.
Самата експлоатация на рудника ще продължи между 11 и 23 години. След приключване на добива две години ще се прави рекултивация, а мониторингът ще продължи 10 години. В строителството на обекта ще бъдат заети около 540 души, а по време на експлоатацията му в него ще работят над 400 души.
"Струма" през Кресненското дефиле: между българските строители и еколозите. Месец преди излизането на екологичната оценка на новия проект за преминаване на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле Строителната камара, която обединява всички местни компании от сектора, излезе с декларация срещу строежа на първоначално обмисляния 15-километров тунел.
От година и половина повечето големи български строители са в кампания за промяна на трасето. Мотивът е, че е по-евтино. Освен това средствата за тунела биха отишли при чуждестранна компания с опит. Промяна обаче носи основен риск - всичко да се забави и България да трябва да връща получените евросубсидии за всички отсечки на магистралата. Тя трябва да е завършена до 2022 г., а тепърва ще е готова оценката за ековъздействието и евентуално обжалване би приключило до края на годината. Толкова може да отнеме и обществената поръчка. Строителството на тунела отдавна е минало всички екопроцедури и можеше да е започнало.
Кое колко струва
Декларацията на КСБ идва близо година след като всички отговорни държавни институции прегърнаха идеята за алтернативен вариант и вече работят по случването му. През ноември 2015 г. беше публикуван идеен проект на въпросното трасе.
Предложението е вместо един тунел с дължина 15 километра да има няколко по-малки с обща дължина около 3 км, 4 км естакади, два виадукта и три моста (виж графиката). Разрешената максимална скорост е 80 км/ч, тъй като Кресненското дефиле не позволява изграждането на магистрална отсечка с по-висока позволена скорост. Според проекта пътят е разделен на различни нива в двете посоки на движение. И следва най-грубо сегашния път.
Според внесената и одобрена апликационна форма за проекта прогнозираната стойност е 642 млн. евро. От КСБ твърдят, че дългият тунел би струвал поне 800 млн. евро, а според източници, близки до компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП), след препроектирането цената може да падне до 350 млн. евро.
Оценката на държавната компания обаче инфлира, след като беше обявена една прогнозна стойност за част от магистрала "Хемус", а офертите бяха почти двойни. Така че ценовото сравнение е невъзможно.
Ековъпросът
Нецелесъобразно, нереалистично, екологично и икономически небосновано. Такова според декларацията, подписана от браншови организации и различни научни институти, е изграждането на 15-километров тунел, който да улесни минаването по АМ "Струма" в района на Кресненското дефиле. Според КСБ вариантът с тунела би оскъпил спорния участък с около 50%. Очаква се официалната екологична оценка на алтернативния проект с повече и по-малки тунели, естакади, виадукти и огради да бъде готова до края на март.
Основните аргументи на строителните организации в защита на новото трасе също са екологични. Според експертите от БАН и гръцката компания ENVECO, на която КСБ беше възложила предварителна екооценка на алтернативния вариант, той е с по-добри показатели от дългия тунел. Сред вече изтъкваните аргументи като недобре преценени сеизмични рискове се появи и твърдение за риск от "завишено радиоактивно лъчение, което ще постави в опасност здравето и живота на строителите". По думите на Илия Божков, бивш главен геолог на държавното предприятие "Редки метали", районът на дефилето е едно от големите находища на уран в България.
"Това е най-сеизмичният район в България. Прокарвайки тунел, ще имаме огромно количество земни маси, които трябва да бъдат депонирани някъде. Това са гранитни масиви, които имат радиоактивност." Това заяви на пресконференция Стефчо Стойнев от Минно-геоложкия университет.
Друг е въпросът дали рискът не е валиден и за изкопаното от 3-километровите тунели на алтернативното трасе.
Държавата спешно спасява 20 фалирали общини. 20 общини са на практика фалирали и държавата ще трябва да ги спасява с пари на всички данъкоплатци. Те са натрупали прекалено много просрочени задължения и са поели непосилни ангажименти за бъдещи разходи, които няма да могат да покрият. В списъка попадат големи администрации като общините във Видин, Сливен, Дупница, Перник, Велинград. Тези местни управи ще бъдат принудени да приемат оздравителни планове, в това число мерки за завишаване на постъпленията. Държавата ще им отпусне временни безлихвени заеми, като при част от кметовете те могат да се трансформират в безвъзмездна субсидия. Случайно или не, всички закъсали общини, които ще получат помощ, се управляват от кметове на ГЕРБ.
Това стана ясно от изказване на финансовия министър Владислав Горанов по повод одобрения вчера от кабинета проект за промени в Закона за публичните финанси. Проектът за пръв път дава възможност на държавата да "опрощава" отпуснати заеми на общините и се критикува от опозицията като предоставящ прекалено широки правомощия на финансовото министерство. Законопроектът не е придружен от детайлна информация за очаквания ефект, като вчера Горанов хвърли светлина само върху отделни детайли.
"С този законопроект вкарваме ред във взаимоотношенията между правителството и местните управи. Винаги има риск от субективно прилагане на правилата, но в момента няма никакви правила", коментира Горанов предложените промени в закона. По първоначални данни на финансовото министерство 20 общини ще покрият дефинираните в законопроекта критерии за община във финансовото затруднение и ще бъдат принудени да приемат оздравителни планове.
Вчера не се разбра какъв е евентуалният финансов ресурс, който ще бъде ангажиран за подобни заеми в рамките на тази бюджетна година. Горанов припомни само размера на просрочените задължения на местните управи, които към септември 2015 г. възлизаха на 154 млн. лв. По данни на МФ отпуснатите към момента безлихвени заеми на общини възлизат на 50 млн. лв. Съгласно сегашните правила тези суми не могат да се трансформират в субсидия и ако са взети през 2015 г., следва да се върнат до края на тази година.
В част от посочените от Горанов местни управи солидна част от дълговете са натрупани заради непокрити плащания по договори за чистота. Такъв е случаят с община Велинград, чийто сметки според Горанов са запорирани онзи ден. Към края на октомври м. г. задълженията на общината са възлизали на 11.2 млн. лв., като основната част от тях - над 8 млн. лв., са за чистота. За сравнение - годишната субсидия от държавата за издръжка на делегираните дейности във Велинград като училищата например възлиза на 11.8 млн. лв.
Заради неплатени сметки за чистота и наложени запори Видин, който също е сред закъсалите управи, бе принудена да разпродава имоти. Преди време новият кмет на Видин Огнян Ценков се оплака, че наследява общината с 21 млн. лв. задължения при субсидия от държавата за 2016 г. от 18 млн. лв. Интересен факт е, че натрупаните дългове за чистота и в двете общини са към една и съща фирма - "Еко-Титан". Сливен според кмета Стефан Радев е с 40 млн. лв. дългове, а отделно от тях са поети ангажименти за допълнителни 140 млн. лв. разходи. Основните натрупани дългове в Сливен са по капиталовата програма - около 10 милиона, тоест за строителство. Дупница също бе със запорирани сметки, но по последни данни натрупаните 20 млн. задължения са били стопени на 5 млн. лв. С близо 30 млн. лв. просрочени задължения по данни от януари е и Перник.
Превозвачите ще получат сертификати за форсмажор заради гръцката блокада. Българската търговско-промишлена палата (БТПП) започна да издава на превозвачите сертификати за форсмажорни обстоятелства заради блокадата на българско-гръцката граница, съобщиха вчера от там. Протестите на гръцките фермери продължават, а блокираните български тирове търпят загуби вече четвърти ден.
Заради блокадата на границата се очакват проблеми между български фирми и техни партньори, свързани с ненавременно изпълнение на сключени договори. Според международната практика в тези случаи българските фирми се обръщат към БТПП за документ, който доказва, че нарушението на договора не е по вина на съответната страна. Сертификатът се издава на български или на чужд език в зависимост от искането на фирмата.
Министерството на външните работи (МВнР), от своя страна, препоръча на пътуващи за Гърция да избягват местата с митинги и шествия в страната. За днес в южната ни съседка е планирана генерална стачка и се очаква да бъдат блокирани не само граничните пунктове, но и входните пътни артерии в големите градове. Това ще предизвика големи задръствания. Днес и утре ще има стачка и на моряци и пристанищни работници, както и на таксита, бензиностанции и аптеки. Дори болниците ще са с ограничен личен състав.
Вчера протестиращите периодично пропускаха определен брой камиони през границата, но конкретен график кога пунктовете ще са отворени и дали няма да бъдат напълно затворени, включително и за леки автомобили и автобуси.
100-килограмови кучета "мигранти" нахлуват от Турция. След нелегално навлизащите през Странджа мигранти нова опасност се задава от Турция. Гигантски кучета от породата "Кангал" нахлували на глутници и стряскали жителите на община Малко Търново, оплака се кметът Илиян Янчев. Бездомните песове си търсели нова територия у нас, като минавали през участъците, където не е довършена телената ограда за спиране на мигрантите.
Кангалът е турската порода овчарско куче и се отличава с голям ръст. Мъжките достигат 80 см височина и тегло до 100 кг и заради стряскащия им вид местните се плашели, а по селата се залоствали по къщите.
"Ще подпиша договор с фирма за кастрирането им, за да не се множат", обясни пред "24 часа" кметът Янчев. Областният управител Вълчо Чолаков разговарял с кметовете на съседните турски общини да ограничат популацията им, но от тяхна страна нямало реакция.
Имаме Тачър! Народното събрание избра в сряда със 104 гласа "за", 66 "против" и 31 "въздържал се" вицепремиера Меглена Кунева за министър на образованието. "24 часа" написа първи още преди седмица, че именно това е изборът на Реформаторския блок, с който се съобрази и премиерът Бойко Борисов.
Кандидатурата на вицепремиера бе представена от колегата Томислав Дончев, понеже министър-председателят Бойко Борисов е в Лондон на среща на евролидерите, посветена на Сирия. В правителствената "кошара" в пленарната зала обаче бе целият наличен състав на МС, освен 5-имата му членове, които са в чужбина.
Партията на Бойко Борисов бе строила целия си наличен състав, който е в страната - дадоха 80 гласа "за". Макар и в отсъствието на Цветан Цветанов, който е в САЩ заедно с русенския депутат Плавен Нунев, ГЕРБ осигури в пленарната зала всички, дори и болни.
Очаквано, от реформаторите 13 депутати подкрепиха Кунева, 1 (ген. Атанас Атанасов от ДСБ) гласува "против", а 6-има се въздържаха.
Липсваха Радан Кънев, който според запознати има отдавнашна резервация за ски в Австрия, съпартиецът му от ДСБ Борис Станимиров, който бе втори в софийска листа след Кунева, и Станислав Иванов от Гражданския съвет, който е с президента Росен Плевнелиев в Аржентина и Бразилия.
Въздържаха се 13 от Патриотичния фронт, 9-има от АБВ и трима от БДЦ (хората около Светлин Танчев).
Против Кунева гласуваха 35-има от БСП, 21 от ДПС, 2-ма от ПФ, 5-има от "Атака".
Изненадващо, повече от половината депутати на Волен Сидеров отсъстваха, независимо че бяха призовали за жесток отпор на Кунева.
Макар че депутатите гласуваха доверие на вицепремиера и лидер на ДБГ, предшестващият дебат бе цяло изпитание за нея.
"Ако идеята е да се търси красива и скандална жена за този пост, и Гери-Никол би свършила работа", заяви от парламентарната трибуна независимият депутат Георги Кадиев. Според него тя е скандална, защото за 2 дни в РБ е настанало невъобразимо нещо - един излязъл в отпуска (Радан Кънев), 4-ма (от ДСБ) ще стоят пред вратата на залата, някои ще се въздържат, а други яростно ще я защитят.
Освен лидера на ДСБ, оказа се, че по ски пистите са и трима депутати от БСП, един от които - Кирил Добрев. За сметка на това присъстващите подложиха на словесна престрелка кандидатката.
Кунева е само гарнитурата, а основното е принципната политика в образованието, която е погрешна, отсече лидерът на БСП Михаил Миков по време на дебата.
Същата теза - че проблемът е системен, застъпи и проф. Станислав Станилов от "Атака". И определи Кунева като "хомо ново" - "новата личност, човекът, който е съгласен".
Станилов отдаде дължимото на досегашния министър Танев, понеже се осмелил да разтури безобразията на Стопанската академия в Свищов.
След като опозицията притисна с критики номинираната за министър на образованието, на трибуната излезе да я защити Снежана Дукова от ГЕРБ. През призмата на образованието, тя викна в лицето на социалистите, че се е променила дефиницията за модерен човек, но той със сигурност не е вляво. Защото депутатите от този спектър били още в XIX в. При което Валери Жаблянов от БСП скочи и обясни, че няма лошо да си в XIX в., защото там са Ботев и Левски.
С гласовете на мнозинството председателят Цецка Цачева на два пъти отби искането дебатът да се излъчи в ефира.
"Кунева е достоен човек - никой не може да забърка името с корупция и некомпетентности", заяви лидерът на НПСД Корман Исмаилов.
Ситуацията в РБ се получи заради сблъсъка между двете големи партии - ДСБ и ДБГ, откровен бе той. "Благодаря на всички, които подкрепиха намирането на изход за българското образование, което трябва да има силна тяга напред. Това става с визия. В момента всички реформи в образованието са въпрос на кураж. Затова приех тази отговорност. Ако става въпрос за власт, аз по-вицепремиер, отколкото съм в момента, няма как да стана." Това заяви Кунева минути, след като бе избрана.
"Не е въпросът едно училище да е най-доброто в България, трябва да е най-доброто в Европа", добави тя.
"Доволен съм от избора на г-жа Кунева. При всички случаи нямам нищо друго да кажа освен това, че пожелавам и стискам палци дълъг живот на този пост. Аз ще помогна с каквото мога в сферата на професионалното образование, както и в някои други започнати наши проекти, които мисля, че са за добре", каза остраненият от поста проф. Тодор Танев.
8 пъти по-малки заплати в "Южен поток". Почти 8 пъти по-малки заплати ще вземат шефовете в „Южен поток България" според решение на акционерите, публикувано в Търговския регистър.
Вместо досегашните над 7600 лева те ще получават по 500 евро на месец, или 977,91 лева. Предложението е направено от Българския енергиен холдинг, който държи 50% в компанията и е подкрепено от другия акционер - руската „Газпром".
Общото събрание е освободило от поста изп. директор на „Южен поток България" Димитър Гогов. Според източници на „Труд" самият той е поискал да си тръгне. Мястото му в съвета на директорите ще заеме Георги Добрев, който е член и на съвета на директорите на АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности". За изп. директор е избран досегашният член на борда Борислав Янакиев.
Общото събрание на „Южен поток" е решило също така да прекрати договорите с три от фирмите си изпълнителки - „Газтек", „Маркет сървис" и „Дикрил консулт". Компанията ще сключи договор за депозит с държавната Българска банка за развитие.
В момента дружеството съхранява в банката целия си записан капитал от близо 400 млн. лева.
До 2014 г. „Южен поток България" е изхарчила близо 40 млн. лева за покупка на земи, дълготрайни активи и разрешителни. Дружеството отчита загуба от 15,25 млн. лева.
Всички мъже над 18 г. в запаса. Всички мъже, навършили 18 години, да бъдат вписвани директно в запаса на армията ни и да се водят на отчет. Това е едно от предложенията за промени в Закона за резерва на Въоръжените сили.
В момента в запаса и в резерва на армията влизат единствено хора, които са минали минимална военна подготовка и са положили клетва. Новите предложения са направени от представителите на Централното военно окръжие и съюза на бившите офицери и сержанти „Клуб 199". Предлага се още гражданите, желаещи да придобият военна специалност, да я получават в учебните центрове на Българската армия, а по време на курса да им се полага възнаграждение. Военните окръжия трябва да планират и изпращат запасни на курс за повишаване на квалификацията им, за което да получават заплащане.
Правителството прие вчера своята законодателна програма, която предвижда приемането на 73 закона. Те са в приоритетни за правителството области като правосъдието, сигурността, отбраната, образованието, земеделието, здравеопазването и др.
Министерството на правосъдието ще представи в МС промени в Закона за съдебната власт, в Гражданския процесуален кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс. С промени в Търговския закон МП ще се фокусира върху предотвратяването на злоупотреби чрез въвеждането на две последователни нотариални удостоверения - на подписа и съдържанието на документи, с които се прехвърля предприятието като съвкупност от права, задължения и фактически отношения на документи, с които се прехвърлят дружествени дялове и се вземат решения от общите събрания на сътрудниците в ООД.
Разгледаните на правителствено заседание предложения за изменения в Закона за публичните финанси е сред проектите на Министерството на финансите.
Нова ваканция заради грипа. Нова ваканция заради грипа се очертава от понеделник. До края на седмицата се очаква Стара Загора да обяви епидемия заради свинския вирус. Най-вероятно училищата и детските градини ще останат затворени и идната седмица. Същото ще се случи и в други региони, обяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По думите му вирусът много бързо се развива и води до пневмонии и енцефалити. Д-р Кунчев обясни, че в този случай трябва да се използва антивирусен препарат, защото антибиотикът не влияе. Изненадващо тази година най-висока е заболеваемостта сред младежите на възраст 15-30 г., бременните и хората с наднормено тегло. Грипът неизбежно засяга и децата. "90% от хората, които са с висока температура, са с вирус. Ако симптомите продължат повече от два дни, задължително трябва да се потърси лекарска помощ", посъветва специалистът.
Пускаме нов дълг в чужбина до лятото. Държавни облигации на международните пазара ще пласира Министерството на финансите до лятото. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Владислав Горанов след заседанието на Министерски съвет. Кабинетът одобри проект на Гаранционно споразумение между България и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за предоставяне на държавна гаранция за заем за Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Министърът на финансите беше упълномощен да проведе преговорите и да подпише Споразумението при условие за последваща ратификация. Заемът в размер на 300 млн. евро, който ще бъде предоставен от ЕБВР, ще попълни резервите на Фонда, който в края на 2014 г. изплати 3,7 млрд. лв. за гарантираните депозити във фалиралата КТБ. За да изплати тези влогове, фондът взе и заем от държавата в размер на до 2 млрд. лв. за срок от 5 години и половина.
"Правителството няма спешна ликвидна нужда, за да настоява пред Фонда за гарантиране на влоговете в банките за бързо връщане на заема на държавата", коментира вчера министър Горанов. "След като реализираме окончателно операцията, може да преценим дали да изискаме от фонда възстановяване на ресурсите към правителството или да останат като ликвиден буфер във фонда», допълни финансовият министър.
Заемът от 300 млн. евро, който ще бъде предоставен от ЕБВР, ще попълни резервите на фонда и ще подпомогне оптимизирането на структурата му на финансиране. С получения ресурс фондът ще постигне по-голяма финансова независимост и устойчивост в дългосрочен план.
Всяка пета сделка с имот - за квартиранти. Всяка пета сделка с имот е за квартиранти. 21% от общия брой на сделките през 2015 г. са направени с идеята жилищата да бъдат дадени под наем впоследствие, съобщиха от агенция за недвижими имоти.
Само за 2 години процентът на покупките с цел инвестиция е нараснал почти 3 пъти. За 2013 г. делът на подобни инвестиции е бил едва 9%, а през 2014 г. - 18 на сто.
Брокерите отчитат и ръст на сделките, направени с ипотечен кредит. При 47% покупки с ипотека през 2014 г. делът им през изминалата година нараства до 51 на сто. „Данните на Агенцията по вписванията също сочат значителен ръст в броя на ипотеките. Липсва обаче информация какъв дял от тези кредити на практика представляват рефинансиране", заяви изпълнителният директор на агенцията.
От компанията отчитат и 20% повече сделки за жилища в София за миналата година, като се очаква активността да се покачи с още 10 на сто в рамките на тази година.
Предвижда се и покачване на цените особено за по-качествените имоти. Средната цена на кв. м. в 5 от кварталите на столицата надскача 1000 евро. Това са „Иван Вазов", „Изток" и „Изгрев", „Яворов", „Лозенец" и центъра. Купувачите предпочитат тези квартали заради по-удобните транспортни връзки, както и поради близостта на паркове, училища и детски градини. Най-скъп засега остава „Иван Вазов", средната цена за декември е 1180 евро на кв. м.
Най-евтин е „Люлин" с цени на жилищата от 530 евро за кв. м., като той попада и в топ 3 на най-желаните места за живеене в София заедно с „Младост" и центъра.
Хората все повече желаят да инвестират в тристайни и многостайни имоти, а не в едностайни и двустайни жилища. Наблюдава се и все по-голяма решителност сред българите, като 60% от нашенците избират и купуват ново жилище в рамките на месец.
В провинцията цените на кв.м. също се увеличават. През четвъртото тримесечие във Варна цената за един кв. м. жилищна площ е 1380 лв., а в Пловдив - 1075 лв.
Понижението на лихвите по кредитите и покачването на средната работна заплата допринасят за по-голямото търсене въпреки ръста в цените.
Ако сме си купили апартамент през 2013 г. от 60 кв. м. според средната за страната стойност, бихме го изплатили със 65 работни заплати, през 2014 г. ще са ни необходими 63 заплати, а закупуването на подобен имот през 2015 г. би ни струвало 60 заплати, обясняват експерти.
„В момента има доста голям ръст на сделките до 70 хил. евро, а тези до 100 хил. евро стават ежедневие", категоричен бе един от маркетинг мениджърите на агенцията за недвижимо имущество.
Само 728 бона акциз от казаните за ракия. Само 728 037 лева са приходите за миналата година в хазната от внесен акциз от казаните за домашна ракия, известни още като специализирани малки обект за дестилиране на спиртни напитки. Това става ясно от отговор на депутатско питане на финансовия министър Владислав Горанов.
По думите му сумата под 0,5% от общите приходи от акциз върху спиртните напитки за 2015 г., които са почти 201 млн. лв. В края на 2015 г. хазната затегна контролът върху казаните, като ограничи времето за ползването им от 1 юли до 31 декември. Освен това намали двойно обемът на казаните, където може да се вари ракия с по-нисък акциз.
Малко преди това, след заседанието на МС министърът обяви, че просрочените задължения на общините са 150-160 милиона, а всичките им дългове - много по-големи. По думите му идеята на подготвяните законодателни промени е да бъдат задължени местните власти да дават своевременна информация за финансовите си проблеми. „Засега кметът не е задължен да го прави", уточни той. Финансист №1 спомена, че с най-големи дългове са Велинград, Дупница, Сливен и Видин. „В момента общините в България ползват около 50 млн. лв. безлихвени заеми", уточни Горанов.
Според него много общини искат да бъдат финансово подпомагани от правителството. „Около 20 отговарят на критериите ни. Има много задлъжнели, някои са с много големи просрочия, като в тези случаи говорим за вече изхарчени пари", обясни той и добави, че не се предвижда да има таван на финансовото подпомагане.
„С него ще гарантираме нормалното функциониране не общините", обясни финансовият министър. Той смята, че няма да има проблем за общините, участващи в европрограми, с изключение на тези, където има спрени средства по проекти. „Съфинансирането е осигурено от хазната, а за ПРСР е осигурено и ДДС", категоричен е министърът.
Горанов добави още, че оздравителните планове на общините ще се предлагат от тях и ще се оценяват от правителството дали са адекватни и дали да бъдат подкрепяни. Той съобщи още, че за държавната програма за саниране за 2016 г. има предвиден ресурс от бюджета в размер на 100 млн. лв., които според него ще са предостатъчни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |