Контрабандата на цигари под 10% - най-слаба от 8 години. Контрабандата на цигари в България е на рекордно ниско ниво. Това показват данни на независими маркетингови агенции, които предстои да бъдат обявени в скоро време. Основната причина за спада на контрабандата са мерките на правителството срещу нея, твърдят производители и търговци на тютюневи изделия.
По предварителни данни делът на нелегалните цигари се е свил до 8,5%, което е най-ниското ниво от 8 години насам. За сравнение в края на второто тримесечие на миналата година той бе 13,4 на сто, показва изследване на агенция "Нилсен". От там дадоха и данни, че топ 5 на контрабандните марки се заема от "Президент", "Карелия", "Оме", "Паладиум" и "Тюркоаз".
Свиването на контрабандата потвърди и вицепремиерът Румяна Бъчварова, която миналата седмица заяви, че делът й при цигарите вече е под 10%. Резултатите, които постигаме в усилията ни да ограничим контрабандата и всички, които стоят зад схемите и ощетяват държавния бюджет, са впечатляващи, коментира тя.
Дори и най-големите скептици в Европа коментират борбата ни с контрабандата като чудо, коментира и Бойко Борисов по време на заседанието на правителството през миналата седмица по повод очакванията в бюджета за януари да има излишък от близо 1 млрд. лева.
Премиерът допълва, че очаква засегнатите от това олигарси и мафиоти да търсят политическа подкрепа, за да компенсират загубите си от ефективните мерки на властта. Мафията има интерес да няма правителство, да няма парламент и да не минават закони, защото тогава контрабандистите и олигарсите ще продължат да си вземат милиардите, които са свикнали да получават, допълва Борисов.
Данните на митниците показват, че през миналата година при акцизните стоки най-голямо е увеличението на приходите от облагането на цигари - над 10% до близо 2 млрд. лева.
Изследване на "Индъстри уоч" показва, че България губи най-много приходи заради контрабанда на цигари от всички страни в ЕС. Посочва се, че като принос за бюджета загубите за България са 3 пъти по-високи, отколкото в Румъния и Полша, 10 пъти над тези за Германия и около 16 пъти повече от Холандия. Причината е, че от облагането на тютюневите изделия идват над 10% от данъчните постъпления. По този показател България е на първо място в ЕС.
Бизнесът настоява: Данък "уикенд" само за активи над 50 000 лева. Праг за данъка върху служебните активи, ползвани за лични нужди, искат от Асоциацията на индустриалния капитал. "Идеята е данък "уикенд" да не важи за всички активи, а за тези над 50 000 лв. Предлагаме и въвеждане на съотношение за служебно и лично ползване, фиксирано по видове активи, които да са еднакви за всички. Целта е да няма възможност за неравно третиране на предприятията", обясни във Велико Търново председателят на индустриалците Васил Велев.
Бизнесът е в готовност да входира своите предложения и най-вероятно следващата седмица проектът ще бъде представен в Министерство на финансите и в парламентарната комисия по бюджет и финанси.
"Сегашните указания дават възможност за корупция и създават предпоставки за груб административен натиск към бизнеса. В тази връзка подготвихме общо предложение на работодателските организации и специализираните асоциации", коментира Васил Велев.
Асоциацията ще настоява още да бъде променен начинът, по който държавата се намесва в пазара на труда чрез определяне на минимална работна заплата. "Стремежът да се повишат доходите водят до административно увеличение, несъобразено със състоянието на икономиката", коментира Велев. Организацията предлага минималната работна заплата да се договаря между браншовите организации на работодателите и синдикатите, като тя да бъде различна за отделните икономически дейности.
От Асоциацията на индустриалния капитал алармират за липса на кадри по определени специалности. Според експертите това може да се преодолее чрез въвеждането на държавни стипендии за специалности, които са дефицитни на пазара на труда. Друго предложение в сферата на образованието е финансирането на висшите училища да бъде обвързано с реализацията на завършващите.
Deutsche Bank и Goldman Sachs купуват фонд с бизнес в България. Германската Deutsche Bank и американската Goldman Sachs ще придобият съвместно инвестиционното портфолио на гръцката National Bank of Greece (NBG). Подразделенията за дялово инвестиране на двете западни финансови групи - Deutsche Bank Private Equity (DBPE) и Goldman Sachs Asset Management (GSAM), ще платят 288 млн. евро за базираната в Лондон NBGI Private Equity, която управлява 11 фонда. Сред инвестициите на NBGI е българският производител на сладки изделия "Престиж 96", в който фондът влезе през 2012 г.
Новината за постигнатото споразумение беше обявена в общо съобщение на NBG, Deutsche Bank и Goldman Sachs във вторник. Сделката става факт година и половина след като за пръв беше съобщено за водените по нея преговори, и се очаква да бъде завършена през първото полугодие на 2016 г., предава Financial News. През август 2014 г. агенция Bloomberg писа, че DBPE и GSAM предлагат около 300 млн. долара за NBGI, като отбеляза, че сумата е около три пъти по-ниска от първоначалната инвестиция на банката.
Разпродажбата на NBG
Договорената сега цена от 288 млн. евро ще засили ликвидната позиция на NBG, която е една от четирите системно важни банки в гръцката финансова система, и ще допринесе до повишаването на коефициента й на адекватност на капитала от първи ред с 6 базисни пункта, се посочва в официалното съобщение за сделката. През последните месеци гръцкият собственик на българската ОББ разпродава активи, за да увеличи ликвидността си и да засили показателите си за платежоспособност и капиталова адекватност. През декември 2015 г. NBG договори продажбата на 99.91% от турското си подразделение Finansbank на катарската Qatar National Bank (QNB) срещу 2.7 млрд. евро (2.95 млрд. долара). Постъпленията от сделката ще бъдат използвани за запълване на част от капиталовия недостиг от общо 4.6 млрд. евро, установен от стрес тестовете на Европейската централна банка.
Продажбата ще даде на гръцката финансова институция възможност да излезе по-рано от инвестициите си в дялов капитал и подготвя пътя за последващата продажба на NBGI, коментира пред изданието запознат с темата източник. Той посочва още, че се очаква екипът на инвестиционното подразделение да инвестира заедно с купувачите.
Запазване на екипа
Фондовете и направените от тях до момента инвестиции ще продължат да бъдат управлявани от досегашния екип на NBGI "заедно с други хора, назначени от купувачите", като за целта ще бъде създадена нова управленска структура, става ясно от официалното съобщение за транзакцията. Според близък до сделката източник 11-те фонда, които NBGI управлява, участват в общо 40 компании чрез дялови инвестиции, вложения в рисков капитал, и инвестиции в недвижими имоти.
Частният инвестиционен фонд на Deutsche Bank DBPE управлява клиентски активи за 11 млрд. долара. Групата Alternative Investments & Selection Manager (AIMS), която е част от GSAM, управлява алтернативни инвестиции, стратегии за публични капитали и стратегии с фиксирана доходност на стойност над 180 млрд. долара.
Двама запознати с темата източници казват пред Financial News, че екипът на NBGI ще създаде нова мениджърска компания след приключването на транзакцията. Те посочват още, че DBPE и GSAM са избрали за управляващ партньор в новото дружество бившият банкер от Goldman Sachs Греъм Томас, който в началото на века беше част от екипа на инвестиционната компания DB Capital Partners, отделил се през 2003 г., за да създаде MidOcean Partners, а след това оглавяваше частните инвестиции в тръста на лорд Ротшилд RIT Capital Partners.
Единият от източниците коментира, че структурирането на сделката е било сложно, тъй като процесът е протичал на фона на финансовата криза в Гърция. Поради тази причина продавачите са били принудени да навигират през политическата несигурност в страната, а членовете на екипа на NBGI, работили по транзакцията, неколкократно са сменяли ролите си в хода на процеса.
Българският портфейл
През 2012 г. NBGI Private Equity и фондът Citi Venture Capital International на американската Citigroup (сега The Rohatyn Group) купиха мажоритарен дял от 90% от акциите на "Престиж 96" от създателите на компанията за захарни изделия Антон Танев и Георги Георгиев. Цената на транзакцията не беше официално оповестена, но по оценки на анализатори става дума за сума от порядъка на 40-45 млн. евро.
Няколко години по-рано, през 2008 г., NBGI влезе и в друга компания от хранително-вкусовия сектор в България - производителят на соковете с марката BBB "Бовис". Фондът придоби 47% от дружеството и инвестира 10 млн. лв. в модернизация на производството, но след конфликт с основателя и мажоритарен собственик на бизнеса Пламен Минчев през 2009 г. представителите на NBGI бяха изключени от ръководството на българската компания без тяхно съгласие, а впоследствие изгубиха и собствеността си.
Друг фонд на базираната в Лондон група и в момента държи миноритарен дял в The Mall на бул. "Цариградско шосе".
"Южен поток България" намалява разходи и разваля договори. Повече от година след като руският президент Владимир Путин обяви края на проекта "Южен поток", акционерите в дружеството "Южен поток България", което трябваше да изгражда газопровода на българска територия, предприеха стъпки за намаляване на разходите на компанията и развалянето на част от сключените договори. Досегашният изпълнителен директор Димитър Гогов също е бил освободен. Собственици с равни дялове в проектното дружество са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и "Газпром".
На състоялото се общо събраниe на дружеството през януари акционерите са взели решение рязко да намалят заплатите на мениджърите. През 2014 г. разходите за персонал (т.е. заплати, социални осигуровки и допълнителни привилегии) са били средно 7696 лв. на нает, докато сега заплатата на изпълнителния директор се сваля на 500 евро, става ясно от протоколите, публикувани в Търговския регистър. Липсва информация колко е била преди това.
От информационната система ДАКСИ се вижда, че съставът на "Южен поток България" е бил най-многочислен в края на 2014 г., когато е наброявал 42-ма души, а от есента на миналата година се осигуряват само двама служители. Намалението на заплатите трябваше да се случи още преди година по разпореждане на енергийния министър Теменужка Петкова.
Предложения за нов бюджет на дружеството имаше и от страна на "Газпром" през есента на 2015 г. Тогава те бяха предложили да не се заплащат възнаграждения на членовете на съвета на директорите. Това обаче не беше прието от БЕХ с мотива, че дневният ред не е включвал подобна точка.
Заплатите на практика са най-големият разход на дружеството според публикувания финансов отчет за 2014 г. - 3.325 млн. лв. От данните се вижда, че "Южен поток България" е завършил годината при загуба от 4.76 млн. лв.
Ръководни смени
Друго решение на акционерите е от борда на директорите на дружеството да бъде отстранен Димитър Гогов, който беше и изпълнителен директор. Той отказа да коментира отстраняването си, като посочи само, че за причините трябва да се питат акционерите. Според добре запознати източници Гогов не е очаквал отстраняването си. От БЕХ не бяха открити за коментар.
На мястото на Гогов в борда на директорите е назначен Георги Добрев, който е и в ръководството на "АЕЦ "Козлодуй" - нови мощности". Той беше сложен там с идването на второто правителство на ГЕРБ. Преди това Добрев беше шеф на софийската общинска фирма "Озеленяване", а преди това работеше в софийската общинска администрация. Досегашният член на борда на директорите Борис Янакиев пък ще бъде новият изпълнителен директор.
Разваляне на договори
На проведеното общо събрание е взето решение за разваляне на договорите със сдружението, в което влизат "Газтек", "Маркет сървис" и "Дикрил консулт". Изпълнителните директори са упълномощени да проведат преговори с дружествата, за да се договорят плащанията за извършената до момента от тях дейност. Тя е свързана с предпроектните проучвания и учредяването на сервитутите.
Интересно е защо никой от акционерите не повдига въпроса за закриване на дружеството, след като стана ясно, че Русия няма намерение да възобнови проекта. По време на междуправителствената българо-руска комисия, която се проведе в края на януари в София, руският представител Сергей Герасимов коментира, че такъв проект като "Южен поток" не съществува. Малко преди това Жаклен Коен коментира пред журналисти, че за страната, която първа поиска прекратяването на компанията, може да има евентуални санкции, което е и причината за пасивната позиция на БЕХ по въпроса.
Капиталът на "Южен поток България" е почти 400 млн. лв., внесен поравно от "Газпром" и българската страна. Макар и леко поизяден от разходи (все още няма отчет за наличните средства към края на миналата година), те са поне за 300 млн. лв. От решенията на общото събрание се вижда, че средства се депозират в Българската банка за развитие, но сума не е посочена.
В същото време от страна на Русия до момента няма изпратено официално писмо за прекратяването на договора. Такова най-вероятно няма да бъде и получено, тъй като обичайна практика на "Газпром" е да оставя подобни въпроси без отговор.
Спирането на проекта от руска страна обаче ще има последствия за "Газпром". През миналата седмица стана ясно, че италианската компания "Сайпем" (Saipem), която трябваше да изгражда подводната част на проекта "Южен поток", е завела арбитражен иск срещу компанията за 759 млн. евро. Искът е пред съда на Международната търговска палата в Париж и е срещу регистрираното в Холандия дружество South Stream Transport B.V., което трябваше да изгражда подводната част от трасето на газопровода.
МВР ще имитира реформа, за да спре полицейските протести. За трети пореден път в последните четири месеца правителството ще се опита да ореже обезщетенията при пенсиониране в МВР. След като в края на миналата година полицаите се разбунтуваха и излязоха на улицата, този път властта предлага смекчена реформа. Полицаите ще запазят всичките си привилегии, като единствено ще се намали отпускът им с 5 дни. Администрацията формално ще бъде преназначена, а реформата на практика ще важи само за новоназначените. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за МВР, публикуван за обществено обсъждане.
Промените предвиждат администрацията на МВР да бъде преназначена по Закона за държавния служител, но да се пенсионират по сегашния ред, т.е. с 20 заплати накуп. Така обезщетенията, които се полагат при прекратяване на договора, няма да бъдат платени сега, а при пенсиониране. Всички бъдещи служители обаче ще получават 12 брутни възнаграждения в края на кариерата си.
Обезщетения сега ще вземат само хората, които ще преминат на работа в бъдещото държавно предприятие. Става дума за служители, които се занимават с регистрации на коли, проектиране, разработване, поддържане и развиване на програмни продукти и предпечатна подготовка и отпечатване на бланки, образци и документи на МВР. Идеята на тази промяна е, че новата структура ще се финансира от таксите, които ще събира, няма да тежи на общия бюджет, а МВР няма да се занимава с "несвойствени функции". Тези служители ще бъдат преназначени по Кодекса на труда, според който максималното обезщетение при пенсиониране е 6 заплати.
Все още не е ясно дали новите промени няма да предизвикат поредния бунт в МВР. Полицаите излязоха на улицата в края на миналата година, когато финансовият министър Владислав Горанов се опита да ореже придобивките им със Закона за държавния бюджет. Тогавашните промени обаче бяха далеч по-радикални. Предвиждаше се орязване на обезщетенията за абсолютно всички служители от 20 на 10 заплати, както и отпадане на надбавката за прослужено време. Чрез нея служителите добавят по 2% към заплатата си за всяка година, но не повече от 40%. В сега предлаганите промени прослуженото време се запазва. Намаляват се обаче отпуските от 30 на 25 дни.
След неуспешния опит за реформа на Горанов ръководството на МВР предложи втори вариант за промени, който също предвиждаше намаляване на обезщетенията наполовина и засягаше новоназначените и тези с по-малък стаж. Тогава се появи идеята на чиновниците да бъдат изплатени обезщетенията и след това да се преназначат по новия ред. И този проект обаче не видя бял свят. Сега рискът е от масово напускане на хора, които така или иначе имат право на 20 заплати при пенсиониране. Ако това се случи, МВР отново ще трябва да иска допълнително пари от бюджета, за да се разплати с тях.
Не се знае как ще реагират и синдикатите в системата. Те вече обявиха, че са против всяко орязване на социалния пакет. От Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) дори казаха, че в мотивите към законопроекта е записано "откровена спекулация, за да не кажем лъжа", че те са се съгласили с орязването на обезщетенията. "СФСМВР категорично заявява, че не само никога не се е договаряла и приемала подобна мярка, но и нееднократно е декларирала пред политическото и професионалното ръководство и широката общественост, че ефективната реформа и качествената услуга "сигурност" изискват ясна визия и стратегия за очакваната промяна и предвиждане на инструментариум за повишаване мотивацията на служителите и че реформа чрез намаляване на обезщетенията демонстрира не само липса на държавническо и стратегическо мислене, но и създава риск за националната сигурност", пишат от организацията.
ЕК прогнозира по-нисък растеж на българската икономика. Растежът на икономиката на България през 2015 г. най-вероятно е 2.2%, но през настоящата 2016 г. той ще се забави до 1.5%. Това прогнозират финансовите експерти на Европейската комисия (ЕК) в зимната икономическа прогноза на Брюксел. Очакванията на ЕС за ръста на родната икономика са точно 3 пъти по-ниски от тези на премиера Бойко Борисов, който преди месец заръча ръстът да е 4.5%. В закона за държавния бюджет прогнозата също е по-оптимистична от тази на ЕК - 2.1%.
Икономиката на страната ни ще порасне по-малко от средното за ЕС. Очакванията са икономическият ръст на страните членки през тази година да бъде 1.9%, а догодина да се ускори до 2%.
Ръстът на икономиката, който страната ни е постигнала през 2015 г., е следствие на сериозното увеличение на износа. През тази година обаче негативен ефект върху растежа ще окаже забавянето на проектите по европейски фондове. Още в предходната си прогноза от Брюксел намекнаха, че това е една от най-сериозните заплахи пред икономиката ни. 3 месеца по-късно забавянето при усвояване на европарите остава основна пречка пред ръста на БВП.
Прогнозата за бюджетния дефицит е той да се свие от 2.5% през 2015 г. до 2.3% на сто тази година. От ЕК обясняват, че заради по-добрата събираемост на данъците не са се сбъднали първоначалните очаквания за дефицита през изтеклата година - 2.8%. Експертите изтъкват още и провала на правителството с обещанията за орязването на заплатите в публичния сектор. То обаче е компенсирано от по-високите данъчни приходи.
Прогнозата за 2017 г. е по-оптимистична - БВП да нарасне с 2% благодарение на засилването на вътрешното търсене. Според оценките ЕК ръстът на потреблението през 2015 г. е бил 0.7%. През изминалата година потреблението е било теглено от дефлацията и поевтиняването на горивата, но пък слабият ръст на заплатите го е възпирал.
СРАВНЕНИЯ
Прогнозите на ЕК сочат, че през 2016 г. икономиката на северната ни съседка Румъния ще порасне близо 3 пъти повече от нашата - с 4.2%. Най-силен ръст на икономиката се очаква в Ирландия - 4.5%. Очакванията на ЕК са през 2016 г. единствено гръцката икономика да се свие - с 0.7%. За 2017 г. обаче прогнозата за южната ни съседка е за възстановяване и ръст от 2.7%.
Бум на кражбите на новите винетки. Три автомобила, оставени на паркинг в курорта Хисаря, осъмнаха с нарязани предни стъкла и задигнати винетки. Вандалските кражби са извършени в нощта срещу сряда, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.
Извършени са над 60 посегателства на стикери за пътна такса от началото на годината в София и Пловдив. В страната броят им наближава 100, научи „Труд" от полицейски източници. Бумът на кражбите е резултат от увеличената с 44% цена на винетките за 2016 г. От понеделник тази седмица влезе в сила по-скъпата лепенка и за всички шофьори, които са имали от старите годишни винетки. „В момента извънградските пътувания не са много. Най-голямата вълна от обири на винетки се очаква около 3 март, когато има 4 почивни дни и хората ще тръгнат по родните си места, на курорт или в чужбина ", обясниха криминалисти.
Изпочупените три автомобила в Хисаря са били на туристи, оставени на паркинг пред санаториума на Министерството на отбраната. Крадците рязали стъклата с ъглошлайф.
Законът за движение по пътищата наказва с 300 лв. глоба всеки, който не е залепил „златния" стикер на предното стъкло, дори и вече да си го е купил.
Евтини кредити за предприемачи до 29 години. Младежи до 29 години ще могат да получават кредити с ниски лихви за започване на собствен бизнес. За подкрепа на предприемачите ще бъдат създадени финансови инструменти със средства от инициативата за младежка заетост, по която България ще получи 216 млн. лв. европари до 2020 г. Идеята е Министерството на труда и социалната политика, което вече е предложило необходимите промени в оперативната програма „Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР).
„Ще предложим да се създаде кредитна линия за финансиране на проекти за създаване на микропредприятия от младежи", каза зам.-министърът на труда Зорница Русинова пред „Труд". Идеята ще се обсъжда на 19 февруари от Комитета за наблюдение на ОПРЧР. Затова все още няма яснота за финансовите параметри.
Засега има две идеи. Първата е да се създаде фонд за микрокредитиране, който би могъл да предостави улеснен директен достъп до средства за инвестиции или оборотен капитал за нуждите на новосъздадените предприятия. Втората възможност е да се структурира фонд, който да гарантира кредитите за микропредприятията, създадени със субсидия от оперативната програма. Целта е да се понижат лихвите по теглените от младите предприемачи заеми.
Социалното министерство вече обяви, че ще насочи 20 млн. лв. от оперативната програма към Фонда на фондовете, който ще управлява финансовите инструменти по европрограмите. Първоначалната идея беше с парите да се финансират проекти за създаване на социални предприятия. Тази сума ще бъде увеличена, за да се осигурят средства и за младите предприемачи, каза Русинова.
През пролетта министерството планира да отвори схема за квалификация и обучение на младежи, които искат да започнат собствен бизнес. От есента ще започне друга схема, по която предприемачите ще могат да кандидатстват за финансиране на проектите си, добави Русинова.
Статистиката показва, че през 2013 г. самонаетите до 29 години са били 24 000, или едва 2% от всички в тази възрастова група.
Зелена карта за бежанците. Европа да въведе по подобие на САЩ Зелена карта за бежанци. Това предложи в Лондон премиерът Бойко Борисов. Така държавите, които имат нужда от работна ръка и могат да устроят мигрантите, ще ги приемат по определен ред.
Борисов заедно с министрите на външните работи и на правосъдието Даниел Митов и Екатерина Захариева участваха в Донорската конференция за Сирия.
"Удовлетворен съм от възприетата обща позиция за подпомагане на бежанците - да се събере фонд, който да финансира хората да стоят в държавите близо до Сирия - Ливан, Йордания и Турция, и след края на войната те да се върнат по родните си места, вместо да тръгват към Европа", коментира премиерът.
Режат схемите за кражби на фирми. Прехвърлянето на фирми, на дружествени дялове и смяната на управител ще се извършват както и досега пред нотариус, но тези промени ще се вписват и в информационна система на нотариусите. Тези предложения на Камарата на гилдията вече са залегнали в промени в два подзаконови нормативни акта, изготвени от работна група към Министерство на правосъдието. Те ще доведат до стопиране на кражбите на фирми. Помените касаят Наредба - 32 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори и Наредба - 1 за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър. Двата документа бяха публикувани за обществено обсъждане още на 2 декември 2015 г. Според запознати съвсем скоро предстои те да бъдат разписани от министъра на правосъдието.
За проблема с т.нар. кражба на фирми Нотариалната камара алармира от 5-6 години. Тя няколко пъти е предлагала промени в търговския закон и в Закона за търговския регистър, каза пред БНТ председателят на Нотариалната камара Красимир Катранджиев. По думите му Търговският ни регистър дава възможност за извършване на измами, тъй като контролът е сведен до минимум. Случаите на кражби на фирми не са единични. Престъпниците се целят във фирми с големи обороти и много имоти, които бързо могат да им донесат печалба, каза Катранджиев. След въвеждането на наредбите, когато на длъжностните лица по регистрацията в Агенцията по вписвания им бъдат представени документи с нотариална заверка, те ще трябва да правят справка в Информационната система на Нотариалната камара. Така те ще проверяват дали заверените документи, представени за вписване в Търговския регистър, съответстват на отразените в системата.
БГ шофьори блокираха гръцка магистрала. Български шофьори на тирове блокираха магистралата към ГКПП "Кулата" от гръцка страна. Полицията обаче се намеси и блокадата бе свалена, съобщава bTV. Шофьорите на ТИР-ове са недоволни, че блокадата на гръцките фермери засяга само тях, а леките коли и автобусите през ГКПП „Кулата - Промахон" се пропускат. Опашката от чакащи ТИР-ове на Кулата вече е почти 12 километра. Днес камиони не са пропускани през граничния пункт.
От Община Сандански и Петрич са организирали раздаване на безплатна храна и вода на шофьорите, които чакат на опашката на границата.
В същото време другият граничен пункт в Югозападна България - ГКПП „Илинден - Ексохи" е блокиран напълно от 10:00 часа днес. Тогава гърците заявиха, че няма да пропускат и леките автомобили и автобусите. По тяхна информация пълната блокада на ГКПП Илинден ще продължи до 15:00 часа. За разлика от камионите, които изчакват границата да бъде отворена, леките автомобили се връщат обратно. Едва три са колите, които чакат граничния пункт да бъде отворен.
В 12:30 часа днес гръцките протестиращи отвориха ГКПП „Кулата - Промахон" за всички моторни превозни средства. Те обявиха, че ще пропускат до 15:00 часа.
Произвели сме мебели за 896 млн. лв. Произвели сме мебели за 896 млн. лв. през 2014 г., съобщи заместник-министърът на икономиката Любен Петров на конференция „Нови перспективи пред износа на мебели, оборудване и интериор", организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).
Близо 2100 фирми оперират в тази промишленост и осигуряват заетост за около 20 хил. души, което е 4% от заетите в българското производство. Износът през 2014 г. е нараснал с 11 на сто, а през миналата година за периода от януари до ноември износът на мебели отчита ръст от 2.5%.
Производството на мебели в България обхваща около 1.7% от стойността на индустриалното производство и създава 2.5% от добавената стойност в индустрията, добави министърът.
Той подчерта, че българските търговски представители работят активно за повишаване конкурентоспособността на бранша, като инициират и съдействат при организирането на търговски мисии и мероприятия в областта на мебелното производство.
Доц. Георги Костов, заместник-министър на земеделието и храните, обясни, че през 2015 г. държавните горски предприятия са добили над 5 млн. куб. м дървесина, което е около 200 - 300 хил. куб. м повече от предходните години, а причината е в по-голямото търсене.
„Министерството на земеделието предприема сериозни мерки за това да не се изкупува качествена дървесина за други цели, освен за производство на мебели", категоричен бе Костов.
През миналата година сме сертифицирали 300 хил. хектара гори. До края на тази година трябва да бъдат сертифицирани още над 1 млн. хектара.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |