Пет съвета как фирмите да се подготвят за данък "уикенд". Остават броени дни до крайния срок -14 февруари, в който регистрираните по ДДС компании трябва да декларират данъка, а оттам и активите и услугите, ползвани и за лични нужди. В ДДС декларациите си за януари фирмите ще трябва да посочат (след като са успели да установят) в какво съотношение - между лично и служебно - се използват компютрите, принтерите, канцеларските материали и т.н.
Седмицата до крайния срок може да се отложи с още месец. Причината е, че според Закона за ДДС крайният срок за издаване на протокола за начисляване на ДДС за личното ползване през януари е 15 февруари, което означава, че ще се включи в дневника за продажби и справката декларация за февруари, които се подават до 14 март. Така този месец съвсем законно може да бъде пропуснат, ако се нуждаете от още време за подготовка, казват данъчни консултанти.
В Закона за ДДС и правилника към него липсва конкретика относно методиката, по която да се процедира при определянето на съотношението между бизнес и лична употреба. От Националната агенция за приходите (НАП) опитаха да запълнят тази празнина с указание. То обаче - въпреки значителния си обем, има пожелателен характер, а според много специалисти не е достатъчно подробно.
Затова "Капитал" се допита до данъчни консултанти, които дадоха няколко практически съвета към фирмите, с които биха могли да си спестят част от допълнителната бюрокрация, както и да спестят пари.
1. Продайте или отдайте под наем активите за лично ползване
Първо, съвет на експертите е да се направи обстоен анализ кои активи на фирмата се използват изцяло за личните цели на собственика, управителя или служителите. Препоръката на Валентина Василева, данъчен консултант в "Глобал Такс", е, ако има такива, те да бъдат извадени от имуществото на фирмата. Вариантите в този случай са няколко. Активът (автомобил или имот) да бъде отдаден под наем на сегашния ползвател или да му бъде продаден. Тук консултантите наблягат на важен детайл - цената трябва да е пазарна, за да няма риск по време на ревизия. Ако не може да се прехвърли поради наличие на кредит например, добре е този актив да се отдаде под наем. Отново трябва да се използва пазарният принцип, като за ориентир могат да се използват офертите на агенциите за недвижими имоти или на компаниите за отдаване на автомобили под наем.
Ако автомобилите са взети на финансов лизинг и не се използват за облагаемите сделки на дружеството, е добре да се смени лизингополучателят. Дружеството - старият лизингополучател, трябва да издаде на новия лизингополучател фактура за прехвърляне на права, защото е изплатило част от лизинга.
2. Съставяйте по-детайлни пътни листове
Ако активът има двойна употреба, тогава първо трябва да се избере облагаемата основа, т.е. да се документира съотношението между лично и служебно ползване. При имотите е значително по-лесно, защото там се отбелязва квадратурата и по-лесно може да се определи каква част от имота се използва за работа. По-сложно е при автомобилите, при които задължително трябва да се водят пътни листове. Препоръката е те да бъдат максимално точни и да не се пропуска тяхното попълване.
"С оглед минимизиране на данъчния риск се налага компаниите да обърнат повече внимание на придружаващата документация, когато става въпрос за фирмени активи, за които е ползван данъчен кредит и които се употребяват от персонала или собственика и за лични нужди", е съветът на Катя Крънчева от данъчно-счетоводния портал "КиК Инфо". Според нея най-често срещаните случаи на смесена употреба са при служебните автомобили. "Например при употребата на фирмените автомобили за целите на правилното определяне на данъчната основа на личното ползване компаниите могат да ползват пътни листове или да поддържат отчети за изминато разстояние и маршрути, от които да изчислят процента на личното ползване, който да използват за база за разпределение", съветва тя.
НАП посочва в своето ново указание, че няма да оспорва като неподходяща избраната от компанията база за разпределяне на служебните и личните разходи, ако тя е съобразена с естеството на съответната стока и бъде прилагана последователно при определяне на данъчната основа. "Ако това е изпълнено, органите по приходите няма да извършват преоблагане с друга база за разпределяне, дори и тя да води до по-благоприятен за фиска резултат. Какъвто и подход да бъде избран, механизмът за разпределяне на разходите за лично ползване следва да бъде оповестен в документацията на фирмата и при поискване да бъде представен на данъчните органи", добавя Крънчева.
3. Добре документирано минало или бърза продажба
Милен Райков, изпълнителен директор "Данъци и право" в "Ърнст и Янг България", също препоръчва извършването на незабавен индивидуален анализ на действителната употреба в дружеството на бизнес активи и разходи за лично ползване, тъй като това е фокусът на приходната агенция. Като резултат от такъв анализ ще следва да се определят подходящите методи за алокиране на разходите за бизнес и небизнес цели според вида на актива и начина му на употреба. "Препоръчително е да се изготвят вътрешни политики или съществуващите да се адаптират", добавя той.
Експертът обръща внимание, че измененията в Закона за ДДС са с пояснителен характер и реално не въвеждат сериозна промяна. "Затова трябва да се държи сметка и за миналите периоди, в които активите са били използвани и за небизнес цели", казва Райков. Той препоръчва фирмите да определят достатъчно сигурни методи за отчитане на личното ползване при фирмените активи според вида им. Като добър пример той посочва използването на GPS системи на фирмените автомобили, където такива има.
Ако сега декларирате частично лично ползване, например на автомобил, данъчните ще имат пълно основание да твърдят, че и в миналото сте го ползвали не само за фирмени цели, и да ви потърсят ДДС за стария период. За целта трябва да имате доказателства, че това не е било така - например пътни листове, които съвпадат с километража и разходите за гориво, обясняват консултанти. Друг вариант е да приложите точка 1, т.е. да продадете или отдадете под наем автомобила.
4. Забранете лаптопът и телефонът да се ползват за лични нужди
При малките активи и услуги - като лаптопи, телефони, разходи за интернет и комуникации, фирмите биха се натоварили най-много с бюрокрация по отчитането. Затова вариант е ръководителите на компаниите да издадат изрична заповед, в която забраняват използването на малките служебни активи за лични нужди, а само за бизнес цели. Дружествата с много служители често създават такива забрани чрез правилниците за вътрешния ред. Според експертите това не решава проблема, ако данъчният при ревизия твърди, че са с двойна употреба (НАП би следвало и да го докаже), но е все пак документ, който фирмите ще могат да представят при проверка.
"При малките активи, като персоналните компютри например, е много трудно да се определи точно съотношение на използването. Затова по-добрият вариант в случая е да се избере един тип използване", съветва данъчният експерт. Това според него ще улесни както данъчните, така и фирмите. Т.е. да се избере или 100% използване за служебни цели, или 100% за лични.
Логиката тук е, че е почти невъзможно да се установи в каква степен служебният телефон се използва за лични разговори или лаптопът за изпращане на лични мейли. Ако все пак данъчните решат да проверят детайлно разпечатките на телефонните разговори, историята на браузъра, това ще отнеме прекалено много време, което е ценен ресурс и за двете страни. Въпреки че малките активи по никакъв начин не са изключени от регулацията, и финансовият министър Владислав Горанов, и изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов обявиха публично, че се интересуват основно от съществените по стойност активи - превозните средства - автомобили, яхти и самолети, и недвижимите имоти. Затова екстраусилията на данъчните в посока дребни вещи и суми за ползвани услуги и телефония ще се четат като целенасочен тормоз.
5. Инвестиционните имоти на компанията задължително трябва да носят приходи
За да имате доказателство, че инвестиционният имот в актива на компанията не е апартамент или вила на собственика, задължително трябва да имате документи, че активът носи приходи, най-често от наеми. Например, ако дружеството има изградена къща за гости по европейска програма, доказателство, че не е личната резиденция на съдружник или мениджър, е, че активът генерира постъпления от облагаеми доставки. В този случай къщата за гости не може да бъде продадена 5 години (защото е с еврофинансиране), но в останалите отново може да помислите за продажба, вместо да потъвате в сложни изчисления и отчитане на лично и служебно ползване и делене на всяка фактура за ток и вода.
Потвърдено от синдиците: КТБ е била любима банка на властта. Снемането на банковата тайна за клиентите на Корпоративна търговска банка (КТБ), които заемат висши държавни постове или имат роднински връзки с тях, потвърди обоснованото предположение, че това е била любима банка на властта. Във вторник синдиците й публикуваха последната дължима порция от списъци - тези на политици, магистрати и други лица, деклариращи имуществото си пред Сметната палата, както и политически партии, които са имали депозити и кредити или други взаимоотношения с КТБ през последните пет години. В тях се четат имената на министри, депутати, съдии, прокурори, следователи, кметове, дипломати, членове на регулаторни органи и мениджъри на държавни компании.
Списъците могат да помогнат да се види конфликтът на интереси, съществувал на много нива в институциите, които е можело да се задействат срещу престъпните практики в банката или да се противопоставят на разрастването на империята от бизнеси около КТБ. Всеки случай обаче трябва да се разглежда индивидуално - така например вътре фигурира и името на съпругата на подуправителя на БНБ Димитър Костов - Елка, но то е очаквано и обяснимо, доколкото тя е била служител на банката. Друг недостатък е, че списъкът обхваща последните пет години преди отнемането на лиценза на КТБ и дава само максималната сума на депозита. Не ясно обаче нито тази сума към коя дата е, нито дали взаимоотношенията са към момента, когато лицето е заемало поста.
Има и други проблеми да се откроят възможни случаи на влияние или корупция - списъците изобилстват от лица със сравнително малки суми, които вероятно са там, защото в КТБ е превеждана заплатата на служителя или пък защото са били изкушени от високите лихви. Има обаче и лица, които пряко или чрез роднини са депозирали големи суми, които би трябвало институциите да проверят дали са декларирани в Сметната палата и пред НАП и дали имат доказан произход.
Неслучайни депозанти
Без да е укорим личният избор на всеки къде да държи парите си, депозитите по сметките на хора, заемащи публични длъжности, повдигат въпроси за евентуалните посоки на влияние. Така например в списъците на синдиците излизат имената на ръководители на институции с влияние върху държавни фирми в енергетиката. През последните години те масово насочваха свободните си средства към КТБ, което помагаше на банката да захранва схемите, довели до фалита й. Сред тези лица е Димитър Чохаджиев, зам.-министър на икономиката и енергетиката през 2012 г., който според справката е имал депозити за 363 хил. лв., 612 хил. евро, 1.4 млн. евро, 1.7 млн. евро, 1500 долара. Съпругата му също фигурира в списъка с депозит от 220 хил. евро. Личните си спестявания в КТБ са държали и още редица членове на Комисията за енергийно и водно регулиране през годините (сред които с голяма сума и бившият председател Светла Тодорова), както и директори в НЕК и БЕХ, като отново не е ясно към кой момент точно са депозирани парите им в банката. Сметки в нея са имали и двама бивши енергийни министри - Делян Добрев и Трайчо Трайков. Но не липсват имена и на министри с други ресори от последните години като военните Аню Ангелов и Божидар Нанев.
Банката е била избор и на Лилия Чаталбашева - съпруга на Николай Чаталбашев, който през 2010 г. е председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Това е институцията, която можеше да се задейства по сигналите в медиите за некоректните отчети на КТБ.
Най-големият вложител сред публичните фигури е бившият тв водещ и изпълнителен директор на TV7 и настоящ евродепутат Николай Бареков, чиито пари в КТБ са достигали до 1.8 млн. евро. Това не е изненада доколкото собствеността на телевизията дълги години се свързваше с КТБ, а и мажоритарният й собственик Цветан Василев нееднократно е заявявал, че той е финансирал политическия проект на Бареков.
Друг крупен депозант е бившият финансов министър и настоящ представител на VTB Capital за България Милен Велчев, който е имал депозит максимално за 3.4 млн. лв. По данни на "Капитал" той е изтеглил 650 хил. лв. буквално дни преди затварянето на КТБ и е останал с близка до гарантираната по закон сума. Съпругата му Симона също е разполагала с 876 хил. лв. влог в КТБ.
Списъците на синдиците показват и възможни пресечни точки между собственика на КТБ Цветан Василев и бившия му бизнес партньор Делян Пеевски и ръководители на институции, контролиращи сектори, в които тандемът изграждаше бизнес империята си през последните години. Пример за това са НУРТС и телеком операторът БТК и популярността на банката сред директори в Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) като Радослав Илиевски и съпругата му Маргарита. По подобен начин се появяват и имена от Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за финансов надзор и др.
Сред клиентите на КТБ правят впечатление имената на Божидар Йотов от "Агенция пътна инфраструктура", Антоанета Цонкова, която през 2010 година е зам.-председател на Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност. Впечатление правят и десетките имена на съдии, следователи, прокурори - Васил Петров - Висш съдебен съвет (ВСС), Весела Николова (ВСС), Бисерка Коцева, Ваня Анчева (съдии, ВАС), Васил Миков, Висша касационна прокуратура (ВКП), бившият градски прокурор на София Роман Василев и други.
Без изненада при партиите
Няма изненади от информацията за депозитите и кредитите на народни представители. Делян Пеевски е отразен с няколко малки сметки, най-голямата от които 20 хил. лв. През последните пет години е имал и два кредита - за 20 хил. евро и 20 хил. долара, които е погасил изцяло. В списъка не попада майка му Ирена Кръстева, тъй като са включени само съпрузи и непълнолетни деца. А съответно и в съпътстващите фирми за юридически лица не се виждат контролираните от Кръстева компании.
Синдиците публикуват и имената на девет партии, които са държали парите си в банката или са ползвали кредити от нея. Това са БСП - Варна, Обединен блок на труда Български лейбъристи, Политическа партия "Глас народен", Демократи за силна България (ДСБ), НДСВ, СДС, "Движение за национално възраждане Оборище", Демократическа партия в България и Земеделски народен съюз.
Министри, депутати и магистрати са спестили впечатляващи суми в КТБ. Синдиците на КТБ публикуваха поредна серия списъци, които потвърждават, че години наред това е била банката на властта. Новите данни са изключително интересни и много показателни, защото документално доказват, че банката на Цветан Василев е била кредитор, депозитар, агент по сделки на стотици министри, депутати, партийни лидери, шефове на агенции и комисии, съдии, прокурори, следователи, областни управители, кметове. Освен това се оказва, че КТБ е била работодател или е плащала по консултантски договори на половинките на редица важни личности от изпълнителната и съдебната власт. Впечатление правят солидните спестявания на семействата на съдии, прокурори, следователи, шефове на дирекции в НАП и ДАНС. В тези списъци най-сетне се показва директно и депутатът бизнесмен Делян Пеевски - с влогове и заеми. И за първи път става официално известно, че съпругата на подуправителя на БНБ Димитър Костов е работила не само на щат, но и по консултантски договор във фалиралата банка.
Синдиците са подготвили списъците, тъй като законът ги задължава. Те осветяват връзките с КТБ на всички българи с власт, които са задължени да подават данни за имотното си състояние пред Съдебната палата. Списъците, публикувани вчера, обхващат 5-годишен период - от 6 ноември 2009 до 6 ноември 2014 г., когато БНБ отне лиценза на КТБ и я обяви във фалит.
Фамозният Делян Пеевски е имал в КТБ влогове за 20 хил. лв., 351 евро и 313 долара, както и два кредита от КТБ - за 20 хил. евро и за 20 хил. долара. И двата заема са погасени, преди банката да фалира. Сумите не са големи, но опровергават депутата от ДПС, който държеше името му да не се свързва по никакъв начин с КТБ, а след поставянето й под специален надзор дори си извади удостоверение от БНБ, че няма кредити. По-късно съпартиецът му Йордан Цонев също тръбеше, че след излизането наяве на истината за КТБ ще стане ясно, че Пеевски няма нито влогове, нито задължения към банката.
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган е депозирал в КТБ над 1.359 млн. лв., показват новите данни. Евродепутатът Николай Бареков е имал 8 влога в КТБ, като общо те са за над 700 хил. лв. и 1.805 млн. евро. Депутатът от ДПС Веселин Пенев има влогове 1.1 млн. лв. и 200 000 евро.
Над всички се извисява обаче бившият зам.-министър на икономиката Димитър Чохаджиев с влогове за 3.874 млн. евро и 364 хил. лв. Жена му пък е вложила в банката още над 220 хил. евро. Депозитен милионер е и бившият финансов министър Милен Велчев, поверил на КТБ 3.7 млн. лв. и 1.1 млн. евро, а съпругата му фигурира с 877 хил. долара.
Цяла плеяда бивши министри и зам.-министри са били клиенти на злощастната банка в добрите й времена. След тях Александър Цветков ( на транспорта в първия кабинет Борисов), Даниел Вълчев (на просветата, сега е член на партията на Кунева), Роман Василев - служебен министър на електронното управление.
Още много известни и овластени българи са имали вземане-даване с КТБ през петте години - и в лично, и в служебно качество. Сред тях са настоящият лидер на БСП Михаил Миков, съпартиецът му Янаки Стоилов, Младен Червеняков, бивш червен депутат, а сега посланик в Черна гора, бившият депутат от ДСБ, а днес посланик в Лондон Константин Димитров, проф. Нено Ненов, бивш шеф на Комисията за финансов надзор, Румяна Георгиева, член на Сметната палата, пловдивският прокурор Росен Димов, шефът на фонд "Земеделие" Румен Порожанов, докато е работил в Министерството на финансите, и мн. други. Техните имена са посочени в списъка на лицата, с които банката е имала договори за консултации, наеми и други услуги.
Магистратите имат значително присъствие като ВИП клиенти на КТБ - пряко или чрез половинките си. И ако се съди по спестяванията им, се радват на сериозни доходи, дори да са на щат в провинциален съд или прокуратура. Прокурорът Роман Василев се отличава с едри спестявания в КТБ - 1 влог за над 307 хил. евро, около 18 хил. лв. и 21 хил. долара. Жена му също е имала няколко влога - за 3.6 хил. лв. и за 14.2 хил. евро. Следователят от Плевен Валери Кръстев има влогове за 800 000 лв. Колежката му Вида Христова 400 000 лв. Съпругът на съдията от Софийския градски съд Анна Кирилова Баева-Курдаланова например е спастрил там около 2 млн. евро. Мъжът на съдийката от Пазарджик Иванка Илинова е държал в КТБ 1.132 млн. лв. Семейството на съдия Красимира Тагарева от Ямбол има 550 000 лв. Прокурор Митко Игнатов от Стара Загора има около 700 000 лв. Сред важните клиенти на КТБ са били семейството на председателя на Варненския апелативен съд Ванухи Аракелян, конституционният съдия Владислав Славов, съдиите от Върховния административен съд Венета Марковска и Веселина Тенева.
КТБ вероятно се е радвала на комфорт и успешно развитие и защото е била работодател на съпрузи и роднини на видни овластени личности. Сред назначените от Цветан Василев през този период са съпругите на: подуправителя на БНБ Димитър Костов, на Радослав Илиевски, член на Комисията за регулиране на съобщенията, на Светослав Аврамов, шеф на дирекция в НАП, на софийския районен прокурор Радослав Димов. Освен заплатите си от банката комисиони са взели например съпругът на зам.-министърката на труда Зорница Русинова и Елка Костова (жената на подуправителя на БНБ). Димитър Костов така и не декларира конфликт на интереси, докато БНБ се чудеше какво да прави с КТБ, а след това обясни, че премълчал, защото съпругата му нямала ръководни функции в банката на Цветан Василев.
Банката е имала договори за консултантски и правни услуги с Димитър Димитров, зам.-шеф на Комисията за енергийно и водно регулиране, с Данаил Данаилов, зам.-шеф на Националната агенция за акредитация, с Женя Димова, съпруга на софийския прокурор Радослав Димов.
Сега остава да видим дали след всички тези данни ще последват реакции на държавните органи, които трябва да проверяват за конфликт на интереси, необясними доходи и прочее.
Шефът на БЕХ Жаклен Коен бе уволнен заради "оптимизация". Нова рокада започна в държавните енергийни фирми. Изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Жаклен Коен е бил уволнен с цел "оптимизация" на холдинга. Протоколното решение за освобождаването на Коен е подписано от енергийния министър Теменужка Петкова. То идва само четири месеца преди да изтече мандата му на 30 юни т.г.
Неофициалната причина за освобождаването на шефа на най-големия държавен холдинг според Медиапул е забавянето на процедурата по заема от 650 млн. евро за БЕХ. С тези пари трябва да бъдат платени задълженията на дъщерната на холдинга Национална електрическа компания (НЕК) към двата американски теца - "Марица-изток" 1 и 3. Първата процедура през есента се провали, тъй като банките настояваха за държавна гаранция. В момента се водят преговори с няколко банки, проявили интерес да кредитират БЕХ, но отново не е ясно дали няма да се наложи да се дава държавна гаранция.
В края на януари Коен участва заедно с енергийния министър Теменужка Петкова в смесената българо-руска междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, която се проведе в София. Работата на холдинга не бе коментирана от министърката.
Функциите на Жаклен Коен в БЕХ ще бъдат поети от шефа на "Булгаргаз" Петьо Иванов, съобщиха от Министерството на енергетиката. Мястото на Иванов в обществения газов доставчик ще бъде заето от Николай Павлов, който идва от НЕК. Промените все още не са вписани в Търговския регистър и ще влязат в сила след тяхното публикуване.
Наскоро бе сменен и Димитър Гогов, който е шеф на смесеното дружество "Южен поток България" от българска страна. Решението е било взето на заседание на акционерите. В същото време преди броени дни България започна постепенно прекратяване на някои от договорите по проекта "Южен поток", въпреки че все още е в очакване на официално съобщение от "Газпром". Прекратяват се контрактите с фирмите ДЗЗД "Газтек", "Маркет Сървис" ООД и "Дикрил консулт" ЕООД, които работят по техническата, правната, екологичната и други части на проекта.
Руснаци, араби и американци дават 160 млн. лева за наш паспорт. Между 150 и 160 млн. лв. на година влизат в икономиката ни като инвестиции срещу гражданство. Това казва в интервю за "24 часа" шефът на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев. Между 70-80 преписки минават през агенцията, първият етап е за постоянно пребиваване, при него исканата инвестиция е 1 млн. лв., следващият етап е гражданство срещу общо 2 млн. лв. вложения. Бизнесмени от Близкия изток, Китай и други държави от Азия, от Руската федерация и от САЩ са инвестирали пари срещу получаване на българско гражданство.
В други държави от ЕС обаче вложенията срещу гражданство са в много по-големи размери, така че това е неразработена ниша у нас за следващите години, казва Янев.
Интервю на Стамен Янев: BG вариант на плана "Юнкер" e шансът ни за повече инвестиции
"Титан" ще фалира и Смолян след Велинград. Бюджетът на Смолян води общината към фалит по подобие на Велинград, обяви коалиция КРОС. Тя е втората по големина политическа сила със 7 съветници след ГЕРБ с 11, БСП има 5, а други 3 формации по 2-ма.
"Общината непрекъснато увеличава плащанията към почистващата фирма "Титан Клинър", което спъва развитието ѝ. Договорът с нея е от 2006 г. Тази година са предвидени нови 500 хил. лв. в повече и тя иска вече 4 100 000 лева от смолянчани за сметосъбиране, сметоизвозване и озеленяване", каза лидерът на КРОС бизнесменът Кирил Асенов.
Според него разходите са раздути с близо 2 млн. лева. Договорът за сметосъбиране с фирмата е до 2021 г. и е обвързан не с количеството боклук, а с минималната работна заплата. Ако Смолян остане с 10 хил. души и минималната заплата стане 1000 лв., то би трябвало да плаща 10 млн. лв. за боклук, обясниха от коалицията.
"Община Габрово, която е също планинска и дори с малко повече население, плаща 1,2 млн. лв. за същата дейност", посочи Кирил Хаджихристев, зам.-шеф на коалицията.
"Такса смет в Смолян не е вдигана от 2011 г. Сега се налага заради повишаване на таксата за депониране на отпадъците. Възложено е на комисия да разгледа дговора с "Титан" и ако прецени, ще се мисли за промяна или разваляне. Общината няма да фалира, финансовото състояние се подобрява, не правим дългове и спестяваме", заяви пред "24 часа" кметът Николай Мелемов.
КРОС настоява кметът на Смолян да внесе в съда договора и да бъде променен или прекратен като икономически неизгоден. Освен със сметосъбиране фирми, свързани със собствениците на "Титан Клинър", строят сметище, пътища и други обекти и за този период са "скъсали фактури" за около 50 млн. лв.с възлагания и анекси, твърди Асенов.
Коалицията на Асенов, който е сред най-големите работодатели в града с 800 работни места, обяви, че ще организира електронно допитване до жителите на общината дали одобряват харченето на пари за боклук, защото в местния парламент няма чуваемост.
Вследствие на нагнетената обстановка около бюджета на общината в жълт седмичник Асенов е обявен за подпалвач, шеф на дървената мафия в района и че ощетява общинския бюджет със сеч на гори.
"Явно залогът е голям. Според юристите, които ползвам, тази публикация струва от 40 до 60 хил. лв. Внесъл съм два иска в съда срещу вестника по 50 хил. лв. С парите, които ще ми присъди съдът, ще подпомогна обсерваторията "Рожен" и кръжок по роботика в Смолян", каза общинският съветник. Той показа писма от полицията, следствието, районната прокуратура, окръжната прокуратура и районната дирекция по горите, че срещу него няма образувани никакви досъдебни производства и дела за престъпленията, в които е набеден.
Местната власт иска безлихвен кредит от държавата
Община Велинград ще поиска безлихвен кредит от държавата за сметка на изравнителната субсидия за второто полугодие, за да излезе от тежкото финансово положение. Това реши на извънредна сесия общинският съвет на курортната община, предизвикана от кризисната ситуация. Парите ще решат проблема за адекватно обслужване на текущи и дългосрочни задължения. Дълговете на Велинград са 19 милиона лв., оставени като наследство от предишното ръководство, оповести кметът на общината д-р Костадин Коев.
Безлихвеният заем е първа стъпка от цялостна оздравителна програма на общината. В момента сметките на общината са блокирани от сметопочистващата фирма "Еко Титан". Всъщност към нея са и най-големите задължения на Велинград от порядъка на около 8 милиона и половина. Те са били натрупани през последните 4-5 г., когато кмет на Велинград бе Иван Лебанов, съобщи пред "24 часа" настоящият кмет Костадин Коев. Дългът е бил натрупан от възлагане на допълнителни услуги на "Еко Титан" извън рамките на основния договор за сметопочистване. Става дума за премахването на нерегламентирани сметища, чистенето на речни корита и други услуги, за които са били начислявани по милион и половина лв. допълнително, колкото са и парите за основното почистване и сметоизвозване.
Видин изгони "Титан Ас", общината си чисти сама
Община Видин прекрати през 2015 г. договора със сметопочистващата фирма "Титан Ас" заради проблеми с качеството на услугата. По решение на местния общински съвет бе създадено общинско звено, което извършва дейностите по чистотата, сметосъбирането и сметоизвозването и оттогава няма проблеми.
Като нерешен проблем остава фактът, че заради непредвиденото предсрочно прекратяване на договора се наложи общината да търси контейнери и техника под наем и плаща на частни фирми за тях.
Заради лошото финансово състояние кметството няма собствени средства за закупуване на сметоизвозващи машини, но подготвя проект за трансгранично сътрудничество със Сърбия, по който те ще бъдат купени с евросредства.
Партии загробиха 6 млн. лв. на народа в КТБ. 6 015 273 лв. са загробили 6 партии във фалиралата банка КТБ, става ясно от списъците с влоговете и кредитите на политическите партии, публикуван от синдиците на банката. Отделно политици също са държали милиони лични пари на влог при избягалия банкер Цветан Василев, става ясно от справка за публичните личности с влогове, разпространена днес.
Гарантирани от държавата са само влоговете на физически лица до 200 000 лв, но не и на партии и юридически лица. А политическите формации влагат в банки основно партийните си субсидии, т.е. средства от избирателите. С най-много пари е изгоряла НДСВ - 1,368 млн. лв. Царистите са изтеглили и два кредита от по 100 000 лв., които са погасени почти напълно. След тях по „спестовност" се нареждат Земеделският народен съюз с 1,333 млн. лв. и областният съвет на БСП във Варна с 1,065 млн. лв.
Следва ги „Обединен блок на труда - Български лейбъристи" с 1 млн. лв. Партията на пънкаря Светльо Витков „Глас народен" също е държала парите си в КТБ в два влога, общо над 884 хил. лв. ДСБ са се простили с близо 276 хил. лв. в три сметки, а СДС - над 85 000 лв. Демократическата партия в България е загробила малко над 4 хил. лв., а Движението за национално възраждане „Оборище" (бивш мандатоносител на царя) - 50 лв.
От политиците най-големи суми в КТБ е държал бившият финансов министър Милен Велчев. В две сметки той е имал над 3,75 млн. лв и 1,14 млн. евро. Съпругата му Симона е имала близо 878 000 лв. Евродепутатът и бивш тв водещ Николай Бареков е държал над 718 хил. лв. в няколко сметки и още 1,84 млн. евро. Той е имал и кредит от 10 000 лв.
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган е пазил към 1,36 млн. в левове и 1100 евро. Служебният заместник-министър на спорта в кабинета на Марин Райков - Йордан Йовчев, е имал 2,63 млн. лв., към 100 000 евро и над 462 хил. долара. Съпругата на бившия премиер, депутат и лидер на ДСБ Иван Костов - Елена, е скътала над 453 000 лв. в няколко сметки и близо 54 000 евро. Самият Костов е държал над 161 000 лв.
Депутатът в 41-вото народно събрание от БСП Евгений Узунов също е бил крупен вложител в затворената банка. Той е държал към 450 000 лв., още близо 73 000 евро и 367 хил. щатски долара. Съпругата му Саша е държала към 328 000 долара. Съпартиецът му, депутат от следващия парламент, Георги Мърков е имал 65 000 евро и над 227 000 долара, а съпругата му Марина - към 318 000 лв.
Депутатката от НДСВ Мариана Костадинова не пада по-назад с влогове за над 550 000 лв. и 25 000 евро, а съпругът й Огнян - към 90 000 лв. - в левове и евро. Народният представител от ГЕРБ в 41 НС Румен Стоилов също е спестявал в банката на Цветан Василев - той имал влогове със 105 000 лв. и 54 000 евро, съпругата му Татяна над 357 000 лв. и 33 000 щатски долара, а дъщеря им Далия - 19 000 евро.
Друг служебен министър от кабинета на Райков - Роман Василев, който отговаряше за електронното правителство, също е държал спестяванията си в КТБ - малко над 337 000 лв. От същия кабинет е и здравният министър Николай Петров, който е кътал близо 104 000 лв. и към 76 000 евро, а съпругата му Светослава - малко над 8000 лв.
Съпругът на вицепремиера Румяна Бъчварова - Орлин Георгиев, е друг от мераклиите за висока лихва. Той е имал към 76 000 лв.
Даниел Вълчев от партията на Меглена Кунева и бивш министър на образованието е държал спестени над 61 000 лв. и близо 53 000 евро.
Със скромните 45 175,35 лв. в КТБ вложител е бил и лидерът на БКП и бивш парламентарист от БСП Александър Паунов.За 5 години
Цветан Василев си платил 670 000 лв. заплата
Съпругата на подуправителя на БНБ Димитър Костов - Елка Костова, е била назначена с трудов договор във фалиралата КТБ и е получила 257 473 лв. възнаграждение. Платени са и 3900 лв. за консултантска услуга. Това се разбира от списъка с консултантските договори на КТБ с лица на висши държавни длъжности, членове на надзорния и управителния съвет на трезора и компании, публикуван на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете.
Данните са за последните 5 години преди отнемането на лиценза на КТБ (6 ноември 2009 - 6 ноември 2014 г.). По това време Костов беше подуправител и ръководител на управление „Банково".
Бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев е получил 669 604 лв. по договор за управление като председател на надзорния й съвет. Членовете на УС на банката Орлин Русев, Георги Христов и Илиан Зафиров са взели по 781 000 лв.
Възнаграждения за консултантски и правни услуги са получавали съпрузи на съдии, зам.-министри, прокурори, висши служители на НАП, членове на Сметната палата, Комисията за регулиране на съобщенията. Банката е платила над 1,2 млн. лв. на фондовата борса и близо 287 000 лв. на Е.ОН.
И шеф на ДАНС с пари в банката
Дори директорът на Държавна агенция "Национална сигурност" през 2010 г. Румен Дончев е държал в КТБ 2610 лв. и над 142 000 евро, като и неговите наследници. В списъците има над 900 политици, съдии, прокурори и висши чиновници. Такъв е Димитър Бранков, член на Надзорния съвет на НОИ към 2010 г., който е имал над 246 000 лв., а съпругата му Росица - към 37 000 в левове и евро.
Бившият главен секретар на МО и дипломат Николай Милков също е спестявал във фалиралата банка и заедно със съпругата му Невена са имали над 39 000 лв.
Неясни данни „Булгартабак" - с огромни депозити
Списъците с влоговете и кредитите на юридически лица в КТБ не дадоха яснота колко пари са държали компании във фалиралата банка и какви заеми са теглили. От данните излиза, че „Булгартабак" е имала десетки влогове, чиято обща сума е около 150 млн. лв., над 203 млн. евро и близо 2 млн. долара. Според списъка, предоставен от Сметната палата, дружеството, в което акционер е бившият партньор на Цветан Василев - Делян Пеевски, е погасило кредити за около 63 млн. лв. Значителни суми са имали на влогове и дъщерни дружества на „Булгартабак".
От данните излиза, че Централна кооперативна банка е държала на депозити в КТБ 122 млн. лв. и 367 млн. евро. „Юробанк" е имала влогове за 30 млн. лв. КТБ е отпуснала кредит за 6,5 млн. евро на „Петрол", който е погасен. Компанията е имала влогове за 18 млн. лв., 2,7 млн. евро и 8 млн. долара. „Пампорово" АД е получило заем за близо 6 млн. евро. Малко по-малък кредит КТБ е отпуснала на „Химимпорт" АД. Строителната фирма „Трейс холдинг" е погасила заем за 7,3 млн. лв. В същото време е държала над 26 млн. лв. на влог.
Съдебна шефка с 3 кредита, съпругът й с влог 100 000 лв.
Шефката на Апелативен съд-Варна Ванухи Аракелян е имала три кредита от КТБ. Не е напълно погасен само един от тях за 140 000 лв., докато са върнати други два за 45 277 лв. и за 50 000 евро. В същото време съпругът й е имал на влог 102 650 лв. Във Варна е известно, че преди няколко години съдийката продала свой апартамент в комплекса Св. св. Константин и Елена и покрила голяма част от заемите си.
В списъците на клиенти на КТБ се откроява и Росен Златанов, съпруг на бившата правосъдна министърка Зинаида Златанова. Той имал влог от 20 315 евро. Съпругата на шефа на СГС Калоян Топалов - Даяна, пък държала 8799 лв. на депозит.
Прави впечатление състоянието на Наташа Бърнева - прокурор от ВКП. Тя имала депозити от 95 000 лева и 42 000 евро. Съпругът й Асен обаче е с четири влога за 127 691 лв., 148 598 лв., 199 605 лв. и 42 893 евро. А дъщеря им Яница е с една сметка за 53 000 евро.
Пламен Евгениев, прокурор от спецпрокуратурата, е с 3 влога - 1200 лв., 62 000 лв. и 67 978 лв.
Впечатляващо е състоянието на съдията от Върховния административен съд Цветана Сурлекова. Тя държала осем влога - 13 095 лв., 100 383 лв., 100 385 лв., 108 240 лв., 148 532 лв., 158 476 лева, 4000 долара и 30 880 долара. Колежката й Росица Бузова разполагала с депозит 395 580 евро.
Депозит в банката е имала и съпругата на градския прокурор на София Христо Динев - Силвия. Тя държала в него само 3,27 лева.
Бивш зам.-градски прокурор държал 18 400 лв, 307 5001 евро и $ 21 300
На депозит бившият обвинител държал 750 лв., 3010 лв., 14 657 лв., 307 494 евро и 21 270 долара. В банката имал и два кредита. Единият бил на стойност 30 000 лв., а другият - 15 000 лв. И двата са отбелязани като погасени.
През годините доходите на Василев бяха горещо обсъждани. В годишната си декларация през 2010 г. той бе отбелязал, че е натрупал 80 000 лв. от сделки с ценни книжа на Българската фондова борса две години по-рано.
Съпругата му Даниела също е имала три влога в КТБ. На сметки държала 300 лв., 3360 лв. и 14 200 евро. Теглила е и кредит от 10 000 лв., който погасила.
Спират частни строежи от 2019 г. От 2019 г. частни инвеститори няма да могат да строят на територията на община, която няма общ устройствен план (ОУП). Това напомни зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Изискването е записано в Закона за устройство на територията и срокът за изработване на ОУП вече беше удължен.
Първоначално забраната трябваше да влезе от тази година. Отсрочката беше направена с мотив, че изготвянето и приемането на плановете и екологичната им оценка често се проточват във времето заради обжалвания и бавно произнасяне на съда.
„Там, където няма приет общ устройствен план, няма да могат да бъдат преобразувани имоти и да бъдат изготвени подробни устройствени планове (ПУП) след 2019 г.", разясни Нанков.
Например ако частен инвеститор е закупил терен без ПУП в община, която няма изготвен ОУП, няма да може да започне да строи на него, тъй като няма да има право да направи подробния план за имота си. Изключение ще се прави единствено за приоритетни инвестиции, публични сгради и обекти от национално и регионално значение.
Зам.-министърът изтъкна няколко причини за нежеланието на общините да изготвят ОУП. Най-често причината е липсата на финансов ресурс, както и прекалено либералната нормативна уредба до 2012 г.
„Някъде има кметове и представители на местната власт, които по субективни причини не искат да развиват територията си равномерно и предвидимо", добави той. По думите му именно липсата на общи устройствени планове е довела до хаотичното презастрояване в някои региони, както и до урбанизирането на горски и земеделски територии през последните 25 години.
Изготвянето на ОУП за една община излиза от 200 000 до 400 000 лева. Около половината от сумата се покрива от бюджета. В 3-годишната бюджетна прогноза за тази цел са заделени за всяка година по 5 млн. лева.
„През настоящата година ще одобрим и финансираме между 50 и 60 общини", обясни Нанков. По думите му за миналата година от предвидените 5 млн. лева неусвоени са останали 2 млн. лева.
143 общини не са започнали процедурите
Към момента 143 общини (б.р. - от общо 265 в страната) не са стартирали процедура по изготвянето на общ устройствен план, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията, посочи пред „Труд" зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков.
„Всички останали общини са или с приет, или на етап приемане на общия устройствен план", каза той.
През 2012 г. депутатите гласуваха всички кметове на общини без изготвени общи устройствени планове да внесат задание за картиране на териториите им в общинските съвети. Това трябваше да се случи до средата на миналата година. В противен случай градоначалниците ги грозят глоби от 10 000 лева. Няма информация за наложена досега санкция.
Първолаци въртят бизнес с facebook. Таблетът и смартфонът са любимите играчки на децата до осем години. Това сочи проучване на Центъра за безопасен интернет. Според повечето родители, които са били анкетирани, още на тази възраст мрежата дава на децата по-голяма възможност да общуват с връстниците си. Повечето от малчуганите си имат и профили в социалната мрежа, направени от родителите им. Някои от най-предприемчивите хлапета успяват да използват нета дори за печелене на пари. Дете например разбрало как да прави профили във Фейсбук и срещу 50 стотинки ги продавало на връстниците си.
Заместник-координаторът на центъра Луиза Шабхазян подчерта, че децата ползват таблети и в детските градини, но липсва ясен регламент и правила за употребата им. Тя коментира, че опасното съдържание, дебнещо малките в интернет, е на два клика разстояние от рекламите и анимационните филмчета, които те гледат. По нейните думи, малките трябва да получават повече информация за безопасно поведение в мрежата от родителите си. "Децата носят устройствата си в детската градина и училище, като там обаче липсват правила за тяхната употреба - или се забраняват неефективно, или децата могат да ги използват неконтролирано. В нито едно от семействата няма ясни, точни правила, свързани с устройствата. На много места има правила детето да използва устройството за няколко часа или да не го изнася от вкъщи. Но тези правила много често не се спазват. Например родителят решава да направи компромис, защото другите деца на детската площадка също имат устройства", посочи тя.
Вдигат заплатите на митничарите с 350 лв. Средно с около 350 лв. ще бъдат вдигнати заплатите на митничарите, каза пред Bloomberg TV Bulgaria директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов. Точната сума ще се определи според представянето им на базата на годишната оценка, но минимално тя ще бъде 200 лв. За тези, които имат най-висока оценка, повишението на заплатата може да достигне 15%, обясни Танов. По думите му това е част от мерките за намаляване на корупцията в сектора.
Според Танов тази година ще бъде по-трудна за митниците в сравнение с предходната, защото през 2015 г. са били постигнати изключително високи резултати по събираемост и летвата е вдигната много високо. "Тези резултати трябва да бъдат задържани и подобрени на фона на събития в глобален мащаб, които не зависят от нас. Виждате каква е цената на петрола през януари. Предизвикателствата са големи", каза Танов. Той заяви, че ако бъдат постигнати заложените стъпки, в рамките на две години ръстът на приходите ще бъде 17%, което не е постигано в нито една европейска страна.
По думите на Танов може да се закрие и друго териториално митническо учреждение след това в Свиленград, но не посочи кое точно. Той обясни, че процесът е свързан със закриване на звена, в които има основно администрация, а освободеният персонал ще бъде "използван и преквалифициран за предизвикателствата, които ни очакват през следващите години".
Синята зона 4 пъти по-евтина за депутатите. Почти четири пъти по-малко пари отколкото за обикновените граждани и бизнеса излиза на НС паркирането на депутатите, които ходят на работа със собствените си коли и ги спират в района на Синята зона за платен престой до парламента, показа проверка на Агенция Монитор.
222 000 лв. на година превежда най-висшата институция в държавата на столичната общината за 85 места в обособения служебен паркинг между храм-паметника „Свети Александър Невски" и БАН и за още 15 на площад "Александър Първи" до сградата на бившия Партиен дом, в която заседават парламентарните комисии и се помещават кабинетите на депутатите. Така едно от общо стоте паркоместа излиза на НС 185 лв. на месец. В същото време за служебен абонамент за едно място в Синята зона в центъра на столицата, фирмите броят по 650 лв. Таксата за депутатските паркинги е определена със споразумение още през 2006 година.
Преференциалната тарифа се е запазила и при преподписванията на договора. Включително след премахването на загражденията на депутатския паркинг зад сградата на БАН през 2012 година и предоговарянето на условията. Тогава обаче специалните места за паркиране на депутатите са се стопили наполовина. Преди това НС разполагаше със 180 паркоместа, заяви пред Агенция Монитор главният секретар на парламента Иван Славчов, който е категоричен, че законодателният храм е редовен платец по отношение на общинската хазна. Той добави, че с премахването на оградите на служебния депутатски паркинг, освен че са били отворени нови постъпи, включително към посолствата зад БАН, е било осигурено и място за спиране на кортежи. Славчов е категоричен, че в периметъра край северната и източната фасада на сграда на НС спират само служебни коли на парламента, а личните си автомобили всички депутати трябва сместват зад БАН. Въпреки драстичното свиване на паркинга, досега главният секретар на парламента не бил получавал оплаквания от народни избраници, които не са намерили място за колата си.
За 2016 година фирмите са запазили общо 710 места пред офисите си, като 432 от тях са в Синята зона. Приходите от „Служебен абонамент" в общинската хазна ще са 5 184 796 лв. Бизнесът плаща месечно по 650 лв. за паркомясто в Синята зона и по 450 лв. в Зелената зона. Местата обаче са запазени само за работните дни от 8 часа до 19 часа. През останалото време те са свободни за столичани. Предвидена е отстъпка от цената от 10% при предплащане на сумата за цяла година и 5% за шест месеца. Така вместо да заплатят цялата сума от 7800 лв., гражданите и фирмите могат да си спестят до 780 лв. В същото време обаче депутатските паркоместа излизат едва по 2220 лв. за една година.
Според доклад към бюджета на НС за 2016 година, паркирането в Синята зона, което излиза безплатно на депутатите и четири пъти по-евтино от обичайното на НС, е подсигурено на 77%. Освен че парламентът се е погрижил да осигури място за спиране на личните им автомобили, в същото време се е подготвил да поеме разходите на народните избраници за пропътуването на общо 3,6 млн. км със служебните лимузини
от автопарка му.
В доклада е разписано също така очакването за една година депутатите да изядат в работно време храна за 700 бона. В следващите две години ще бъдат увеличени и парите за НС, чийто бюджет ще набъбне от 53,4 млн. лв. до 54 млн. лв. Средствата за международна дейност на законотворците, включващи воаяжите им зад граница ще скочат с над 100 хил. лв. Ще бъдат подменени и половината компютри на НС.
Безплатни чадъри само на някои плажове. Само на някои плажове ще има безплатни чадъри през лятото. В туристическото министерство подготвят нова концепция за управление на черноморските плажове, като идеята е да се намалят цените за чадъри и шезлонги и там, където има възможност, да бъдат нулеви. Това стана ясно от думите на министър Николина Ангелкова пред националното радио. „През парламента вече минаха на първо четене измененията на Закона за устройство на черноморското крайбрежие, който прехвърля правомощията към министерството на туризма, надявам се това да се случи до края на март", каза тя. След това предстои да бъде подготвена и новата концепция за управление на морските плажове. „Новото, което предвиждаме, е така да групираме тези плажове, за да можем наистина да ги разделим според тяхната индивидуална характеристика - географското им положение, това дали са близо или не до защитена територия, попадат ли в урбанизирана територия", каза още Ангелкова. Целта е за всяка такава група да има нова методология за определяне на минималното концесионно възнаграждение, където водещ критерий няма да бъде цената.
Това ще позволи на всеки желаещ да управлява и стопанисва един отделен плаж да извършва и други дейности, позволени в рамките на закона.
Предварителните проучвания на водещите туристически оператори и заявените полети по летищата показват, че годината ще бъде успешна за българския туризъм. България е обявена за предпочитана дестинация от ТУИ и това не е случайно, убедена е тя. Очаква се ръст на немския пазар. Полетите до нашите летища ще бъдат с 35 на сто повече, увеличението на авиопревозите от Полша е с 53%, ръст има от Русия и Великобритания.
На 25 февруари в Москва ще има кръгла маса с участието на наши и руски туроператори във връзка с предстоящия летен сезон. Големите руски компании в бранша прогнозират повече от 30% ръст на братушките за лятото. Освен това в момента зимният сезон протича изключително добре по данни от големите ни курорти.
Билборд кампанията за рекламиране на вътрешния туризъм, в която се включват все повече общини, пък ще стане целогодишна поради големия интерес към нея, съобщи още министър Ангелкова. Кампанията, свързана с насърчаване на вътрешния туризъм, е втората след тази за 50-те малко познати обекта, която премина през миналата година. Клипът с холивудските актьори, който рекламира нашата страна, се оказа изключително успешен, въпреки че досега не е излъчван по телевизионни канали, но през социалните мрежи е достигнал до милиони зрители.
Междувременно стана ясно, че се очаква повишаване на цените на нощувките в Европа и големите туристически пазари с 50 на сто през 2016 година. От българското представителство на резервационната система за туроператори, която обяви тази прогноза, уточниха за „Монитор", че подобно поскъпване на нощувките в България няма да се усети заради особеностите на нашия пазар.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |