Всеки българин с държавен имейл. Всеки българин ще получи от държавата електронна поща. Това е предвидено в проекта за развитие на електронната идентификация, който е един от най-важните за внедряване на е-правителството.
Имейлът ще се издава служебно при подновяването на личната карта с такава, в която има електронен идентификатор, предвижда пътната карта на правителството за изпълнение на стратегията за електронно управление.
Подмяната на картите трябва да започне от догодина, като вече бе обявена обществена поръчка за близо 500 млн. лв.
Адресът на държавния имейл ще бъде включен в чипа на личната карта, с който българите ще се идентифицират, за да ползват услугите на администрациите онлайн. На тази поща ще бъдат изпращани автоматично всички отговори от администрации, готови документи и пр.
Гражданите обаче ще могат да пренасочат имейла за общуване с държавата и към редовната си електронна поща и дори получават есемеси от него, предвижда пилотният проект за електронната идентификация. Това ще става през специален потребителски портал. Само служебният имейл обаче ще удостоверява, че дадена услуга е извършена от държавата, независимо дали прехвърленото на личната поща съобщение е получено, или не.
Проектът е изработен от екипа на вицепремиера Румяна Бъчварова и е на стойност 24 млн. лв. Изпълнители на проекта ще са МВР и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
На държавния имейл ще се изпращат и съобщения за важни събития, но не е уточнено какво разбира администрацията под важно събитие.
Освен системата за електронна поща пилотният проект за идентификатора включва и изграждането на няколко регистъра. Първият ще е на електронните идентификатори и той ще е интегриран със системата за българските документи за самоличност на МВР. Регистър ще има и в транспортното министерство. В отделен пък ще фигурират институции и фирми, които държавата е овластила да издават електронни идентификатори на гражданите. Реално през този регистър ще става и електронната проверка на документи за самоличност - нещо като онлайн еквивалент на показването на личната карта пред чиновниците в момента.
Електронната идентификация ще върви и с цялостна промяна на регистъра на ЕГН-та. В момента те били разпръснати на сървъри по общини, а трябвало да се съберат на едно място, което да е достъпно по електронен път денонощно и седем дни в седмицата. Промени ще има и в адресния регистър, който също ще бъде централизиран.
Електронният идентификатор и централизираният регистър на ЕГН ще представляват и достъп до националната система за електронно здравеопазване, предвижда пътната карта. В тази система ще се издават електронни рецепти за лекарства, през нея ще се дават направленията за специалист или лечение в болница. Системата за електронно здравеопазване ще се прави от здравното министерство с 6 млн. лв., осигурени от Оперативната програма "Добро управление". 290 млн. лв. ще струва цялостното изграждане на системата за електронно управление. 90 млн. лв. са нужни само за спешните и пилотни проекти, които трябва да бъдат завършени до края на тази година. Още 200 млн. лв. ще се похарчат до 2020 г., за когато е предвидено електронното правителство да е напълно изградено и поне 300 администрации да предоставят услугите си напълно онлайн. Това означава тези услуги да могат да се заявяват онлайн, да се плащат по електронен път и гражданинът да получава резултатите електронно без никакъв досег с чиновник. В момента в България няма нито една такава напълно електронна услуга.
По-голямата част от средствата трябва да бъдат дадени от оперативните програми на Европейския съюз. Най-голямо финансиране ще е нужно за изграждането на оптична свързаност на всички общини в България към мрежата на правителството, става ясно от плана за действие. За тази дейност ще бъдат дадени както 10 млн. лв. от държавния бюджет, така и 68 млн. лв. от програмата за развитие на селските райони.
ГЕРБ дава по-висока оценка на Москов от реформаторите. "Петър Москов е безупречен министър - не му мигна окото да разбута комфорта на впилите се в здравната система фармацевтични и прочее тарикати. Какво не му харесват? Човекът има идея как да се пресекат кражбите - да спре източването на касата и да въведе електронна здравна карта, и кураж да я наложи и отстоява."
Това заяви пред "24 часа" един от най-големите шефове в ГЕРБ дни преди в мнозинството да започнат да оформят оценки на министрите. Решение да се излезе с такива от страна на 4-те подкрепящи правителството формации бе взето на Съвета за развитите към МС в сряда.
Същата теза изказват и депутатите от парламентарната група на Бойко Борисов. Независимо че част от тях предпочитат здравният министър да беше от ГЕРБ, фактът, че това е един от любимците на премиера, ги кара да са предпазливи в критиките си към Москов.
За разлика от тях в Реформаторския блок само привидно са единни зад министъра си. Или както лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви - вече не партията, а премиерът му е гръб. Затова от формацията, чийто член продължава да е Москов, отказват да дадат оценка на доскорошния си зам.-председател. Всъщност в РБ никой вече не харесва искрено Москов и това вероятно ще проличи още на вота на недоверие. В ДСБ го смятат за "предател". Същото важи и за Гражданския съвет. Депутатите от ДБГ на Меглена Кунева и на СДС също са с резерви към здравния министър, понеже не могат да преглътнат как той ги настъпваше, когато беше плътно до Радан Кънев.
Най-ласкав към Москов в блока се оказва лидерът на БНД Борислав Великов. "Идеите му са добри, единственият му минус е, че не ги съгласува предварително с нас и така не можем да сме му полезни с подкрепа в движение", анализира той пред "24 часа".
Докато половината РБ (13-имата от СДС и ДБГ) е плътно зад отговорника за икономиката в правителството Божидар Лукарски и му пише 6,00, другите 10 депутати казват, че той не е отличник. По негов адрес пък от ГЕРБ нямат забележки, но вметват, че от Лукарски не зависи много, след като от ведомството му бяха извадени енергетиката и обществените поръчки. На последния извод се противопоставя Великов, който вижда смисъл в работата на лидера на СДС в кабинета. Първо, защото помага много на изостаналите райони - осигурил 5 бонус точки при достъпа до евросредства на всеки кандидат да инвестира в Монтана, например. И второ, проправя излаз на родни фирми в чужбина.
Военният министър Николай Ненчев е с най-ниската оценка за момента - и в РБ, и в ГЕРБ имат вече сериозни реверви към него. И то не толкова заради конкретен управленски гаф, колкото поради изключителната му неспособност да комуникира правилно какво върши към аудиториите, външни на управлението. Шум в системата - в това упрекват депутатите от РБ и ГЕРБ военния министър.
Най-рязък към него е лидерът на НПСД Корман Исмаилов, който дори заплаши да изтегли зам.-министъра си Орхан Исмаилов и да снеме политическо доверие от партньора си в блока Ненчев.
Отличник №1 - и за ГЕРБ, и за РБ, е Томислав Дончев. Всички при Борисов и половината реформатори одобряват работата на Меглена Кунева. За Ивайло Калфин оценките са шарени. А за Румяна Бъчварова мнението е единно, макар че никой не би излязъл с името си - тя не е оправдала високите очаквания към нея.
Като виц, но реален разказа депутат от ГЕРБ думи на виден реформатор от Гражданския съвет, който, след като премиерът раздал ресорите в кабинета, възкликнал: "Борисов е блестящ като шахматист. Така подреди министрите, че тези от ГЕРБ да изпъкнат като по-добри от нашите."
Оценката на управляващите за всеки министър ще излезе най-рано след месец и най-късно след три. С цялата условност и динамика "24 часа" изчисли, че за момента текущата срочна средна оценка на кабинета "Борисов" е "Отличен" (5,50) от ГЕРБ и "Много добър" (5,00) от РБ. Или общо двете парламентарни групи, на базата на чието коалицонно споразумение беше излъчено правителството, му дават 5,25 за първата година.
Москва продава черноморския комплекс "Камчия" за 130 млн. лв. Една от най-големите руски инвестиции в страната от последните 12 години се продава - морският комплекс "Камчия", намиращ се на 25 км от Варна, е обявен на търг с първоначална цена от близо 130.2 млн. лв. (6.05 млрд. рубли). Активът е в българското дружество "СОК Камчия", еднолична собственост на правителството на Москва, откъдето е и официалното съобщение за продажбата.
В официалното съобщение се посочва, че първоначалната сума, искана от правителството на руската столица, е 6.05 млрд. рубли (около 66.5 млн. евро по курса от 11 февруари).
Аукционът по продажба на 100% от акциите на Едноличното акционерно дружество СОК "Камчия" е насрочен за 19 април 2016г., а до 12 април се събират оферти.
Съобщението е публикувано в четвъртък малко преди 14 часа българско време, още не присъства на сайта на Санаторно-оздравителен комплекс "Камчия" и не е известно дали Москва ще разпространи информацията и в България.
На 2 февруари президентът Владимир Путин заяви на среща с министри и водещи държавни компании и банкери, че трябва да се затегнат условията за приватизация. Тя трябва да става при изискване купувачите да са само регистрирани в Русия дружества, които не използват кредитиране от руски държавни банки, а сделките не са под пазарната стойност на купувания актив.
"Едрите инвеститори получават възможност да придобият уникалния комплекс "Камчия", разположен върху терен от 31 хектара в България", се казва в началото на съобщението.
В документацята за търга е описано, че това са сгради, обособени като отделно курортно градче за целогодишен туризъм с капацитет за настаняване на до 2000 гости едновременно.
Около 600 стаи за настаняване с обща площ от над 101 000 кв. м са разпределени по хотелския комплекс "Лонгоз", детски здравен лагер "Радуга" и "Черноморский", център за лечение и диагностика "Здравец", вилно селище "Пирин", учебен комплекс с планетариум и др.
Ръководителят на Департамента по конкурентна политика на Москва Генадий Дегтев казва, че за пръв път търгът ще се проведе по електронен път като "средство за по-прозрачни и разбираеми механизми за реализиране на имущество от градската хазна".
В съобщението за търга е цитирано и мнението на Александър Ошурко - заместник на генерални ядиректор на имотната агенция Praedium. Според него "Камчия" категорично е интересен за закупуване, включително заради разположението и инфраструктурата си. "Комплексът има потенциал да стане пълноценен хотел със спа комплекс, или - след съответното обновяване - санаториум за семеен отдих".
Ошурко смята, че от обекта може да се заинтересуват едри руски туроператори - включително за организирани руски туристи - или международни хотелиерски вериги. Възможно е да се интересуват и инвеститори от Източна и Централна Европа, които по традиция имат интерес към черноморското крайбрежие.
Новината съвпадна с началото на Международната туристическа борса "Ваканция & СПА", която се провежда от 11 до 13 февруари в Интер Експо Център - София и на която "Камчия" има щанд, на който представя "нови предложения за детски, семеен и 55 + отдих през Лято'2016, а също и възможности за организиране на фестивали, концерти, изложби, семинари и тийм билдинг, за бизнес и конгресен туризъм."
Българите са в дъното на класация за започване на свой бизнес. Предприемачеството в България е начинание, в което малцина се впускат, макар да носи висок обществен статус и възможност за професионално израстване. Бизнес предприемат едва 3.5% от икономически активните хора. При близо половината от проектите, които пропадат, причината е, че са нерентабилни. Това показва изследването "Глобален предприемачески мониторинг" (GEM), което за пръв път обхваща и България. Неговата цел е да проучи средата и факторите, които влияят върху предприемачеството, и изводите да помогнат при изготвянето на национални политики за стимулиране на личната бизнес активност.
Особености на собствения бизнес
За да направят профил на предприемачеството в България, от българския екип по GEM са провели две изследвания. Първото обхваща над 2 хиляди души на възраст между 18 и 64 години, които дават представителност на картината за нагласите, стремежите и възможностите за бизнес инициативност в България. Второто изследване е проведено сред 45 национално признати експерти от девет области, каквито са например научноизследователската и развойната дейност, финансиране на предприемачеството, търговска и обслужваща инфраструктура. Съгласно унифицираната глобална методология на GEM получените данни служат за съставянето на индикатори, благодарение на които може да се правят съпоставки с предприемачеството в различните държави. Съдейки по основните от тях, България е в дъното на класациите с фрапираща липса на инициативност сред икономически активното население.
Любопитно е, че бюрокрацията или трудният достъп до финансиране не са основните причини, които възпират предприемчивостта, поне в отговорите на анкетираните. Нещо повече - почти 70% от тях твърдят, че не се боят от провал, което е силна спирачка например за германците или гърците (виж таблицата). Според експертите страхът е социална и културна пречка, която обаче за България не е проблем. "Не можем да изолираме една причина, която води до слабия резултат на България, но можем да кажем, че тежат културни особености и недостатъци в образованието. От друга страна, българският предприемач е опортюнист и е смел, което също са отличителни черти", каза Искрен Кръстев, който е ръководител на екипа на GEM в България.
Изследването показва още, че българинът добре осъзнава потенциала за стартиране на бизнес, но не го използва. Около 33% от анкетираните са посочили, че имат възможност да предприемат свой проект, но едва 3.5% се впускат в такъв. За сравнение - европейските страни, в които този индикатор е с най-високи стойности, са Латвия (14.1%), Естония (13.1%) и Румъния (10.8%). Средното съотношение за Европейския съюз е 7.8%, а има страни като Ливан, където този индикатор TEA е 30.1%. В Европа освен в България в Германия и Италия под 5% от активното население започва или управлява нов бизнес.
България е интересна и с това, че основната част от предприемаческите проекти са в областта на търговията, не създават допълнителна заетост, не водят до иновации на пазара и рядко успяват да пробият на чужди пазари (виж графиката).
Според Искрен Кръстев има няколко ключови сфери, в които трябва да се изострят националните политики, за да може да се повиши предприемчивостта сред хората. Не само в страната, но и за Европа ключово е насочването на ресурси към изследователските дейности и трансфера на технологии. По думите му най-добрите практики в това отношение могат да се видят в Холандия, Ирландия и Швейцария. Друго предизвикателство е обучението по предприемачество, което трябва да стане още в началното и средното училище. От GEM посочват, че сравняването на индикатори винаги трябва да се прави в определен контекст, тъй като една ниска стойност сред определен кръг държави може да е нормална, но на глобално ниво да отразява по-тежка ситуация или обратното. В същото време някои от ниските стойности може да са предимство, ако се разглеждат от гледна точка на чужди предприемачи, идващи тук, например.
Как е по света
В глобален мащаб GEM показва, че 42% от работещото население в изследваните 62 държави преценява като добри възможностите за започване на собствен бизнес, като 21% от анкетираните заявяват готовност да стартират бизнес в следващите 3 години. Жените са по-склонни да се впуснат в предприемачески проект, подтикнати от необходимостта, докато при мъжете е по-скоро въпрос на желание.
В индустриализираните икономики близо половината от предприемаческите проекти са в сферата на търговията, докато в икономиките, които залагат на иновациите, преобладават комуникаците, финансите, здравето, образованието. Няколко държави в Европа (Люксембург, Швейцария, Хърватия и Словения) се открояват с предприемачи, които успяват да постигнат международни продажби.
България се включва в GEM на седемнадесетата година от старта на проучването благодарение на малък екип, който иска да осигури качествени данни за състоянието на бизнес средата. Той е подпомаган от технологичната компания Telerik и социолозите от Market Test. В средата на годината екипът ще представи детайлен анализ за предприемчивостта в България. Надеждите са, че той ще бъде ползван от хората, провеждащи държавни политики, и така ще се подобри средата и екосистемата от прездприемачески инициативи. В глобален мащаб изследването е давало насоки за облекчаване на регулаторни режими, подобряване на данъчните закони, правната уредба, реформи в образователната система.
МФ отказа отсрочка за промените в ДДС. Хаосът с начисляването на ДДС при лично ползване на фирмени стоки и услуги се увеличава. Четири дни преди да изтече срокът за подаването на първите справки декларации за ДДС по новия ред, финансовото министерство обяви, че Националната агенция за приходите (НАП) ще допълни указанието си за прилагане на режима с нови пояснения. НАП тепърва ще пише и вътрешни правила за обективно провеждане на ревизии и проверки за спазването на новите правила. Въпреки липсата на яснота засега никой освен засегнатите не говори за отлагане на прилагането на закона в този му вид. Вчера финансовото министерство проведе среща с една работодателска организация - КРИБ, а след нея обеща евентуални по-прости правила в бъдеще.
Както "Сега" писа, четири работодателски организации и представители на счетоводните фирми настояха новият ред за облагане с ДДС на фирмени активи със смесено ползване да бъде отложен. Фирмите категорично възразяват налогът да се прилага със задна дата и настояват да се въведе праг от 50 000 лв., за да се обхванат по-големите случаи и да се спести прекомерната административна тежест върху бизнеса. Работодателите предлагат начисляването на ДДС за лично ползване да се прави веднъж годишно, а не ежемесечно, както е предвидено в момента.
Вчера МФ обяви, че започва да работи по изменения в Закона за ДДС, които да уточнят прилагането на режима. От МФ са приели искането на бизнеса подобни непарични доходи да не се облагат с осигуровки и подоходен данък, а върху тях да се дължи данък върху разходите по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. Това обаче тепърва трябва да се запише в съответните закони. В момента връзки между режима по ДДС и други данъчни закони липсват. Не е ясно и дали ставката на данъка от 10%, с който се облагат например представителните разходи, няма да бъде завишена.
Извън тези промени финансовото министерство ще иска разрешение от ЕК при покупка на фирмени автомобили ДДС да се възстановява до 50% заради предполагаемо смесено ползване. Вчера не стана ясно дали искането ще бъде само за джиповете с над 5 места, или ще засегне и традиционните леки автомобили с 5 места. От Асоциацията на индустриалния капитал в България разясниха, че при удържането на голям дял от ДДС - 50%, режимът би следвало да важи за всички автомобили, а не да се прилага само за джиповете. В момента фирмите нямат право изобщо да си възстановяват ДДС при покупка на леки автомобили с до 5 места.
Новото развитие по темата идва броени дни преди изтичането на първия срок за подаване на справки декларации за ДДС по новия ред - 15 февруари. Във февруарските декларации се очаква фирмите да обявят дял за лично ползване именно на старите активи. При тях трябва да се отчете амортизацията и да се определи дял за ежемесечно начисляване на ДДС в зависимост от степента на лично ползване. От коментари във форумите става ясно, че фирмите нямат готовност да прилагат този режим. Затова най-честите съвети към компаниите са да се освободят от подобни активи, като ги продадат или отдадат под наем. Дават се и съвети фирмите писмено да забранят ползването на тривиални активи като компютри и фирмени телефони за лични нужди, така че да имат оправдание защо не декларират нищо пред данъчните. Малко вероятно е бизнесът да декларира лично ползване на стари активи и да започне да начислява данък за тях, коментират експерти.
Хаосът около прилагането на режима не попречи на финансовото министерство и вчера да съветва фирмите да не бързат да си възстановяват ДДС при фирмени покупки със смесено ползване, ако не са сигурни как точно ще прилагат новите правила. От министерството припомнят на компаниите, че при такива покупки могат да се възползват от 12-месечния срок за ползване на данъчен кредит и да опитат да се ориентират по-добре. От МФ не допускат отлагане на прилагането на режима. Преди два дни на среща с всички работодателски организации, но на по-ниско ниво в НАП, данъчните също са отказали да отменят спорното указание за прилагане на режима, за да не възниквал нормативен вакуум. Срещу този аргумент стоят риск от данъчен произвол и сериозна административна тежест, изтъкват от бизнеса. "Имаме малка отсрочка до март, когато ще започнат да се подават първите декларации за новозакупени активи, и ще настояваме дотогава да има яснота. Евентуална работна група може да работи с месеци по законови промени, което не помага на фирмите", коментира председателят на АИКБ Васил Велев.
След списъка с ВИП клиенти на КТБ заваляха проверки и обяснения. Архивите на КТБ продължават да тресат държавата. Списъците с ВИП клиенти на банката, които синдиците публикуваха преди дни, предизвикаха лавина от уточнения и коментари от засегнатите, а се оказа, че в тях има и сериозни грешки.
Първите гафове лъснаха в обявените данни за партийните финанси във фалиралата банката. Синдиците признаха, че са объркали числата за депозитите на ДСБ, "Глас народен", БСП-Варна, и пуснаха корекции, но изтриха старите данни и направиха невъзможно сравнението. Това постави под съмнение дали са 100% коректни и данните в другите списъци - за влоговете и кредитите на магистрати, депутати, кметове и други публични фигури, които са длъжни да подават имуществени декларации в Сметната палата. От КТБ обясниха със закъснение, че сред публичните лица, осветени в списъка с консултантските договори, договори за наем и други контракти, има и такива, които държат акции в дружествата, работили с КТБ, и дори не са подозирали, че мажоритарните собственици са имали допирни точки с банката.
Разкритията предизвикаха две проверки. След като в сряда НАП реши да провери разминавания между доходи, декларирани от политици и магистрати пред Сметната палата, и техните спестявания в КТБ, вчера и етичната комисия на Висшия съдебен съвет обяви, че започва проверка на магистратите с депозити във фалиралата банка. Ще бъдат сравнени данните от КТБ и от Сметната палата и ако се установи разминаване, ще бъдат образувани дисциплинарни производства, съобщи шефът на комисията Ясен Тодоров. По думите му проверката ще продължи не повече от месец и ще обхване само действащи магистрати.
Списъците от КТБ, които разбуниха духовете, показват кои са били ВИП клиентите на банката, като се включват и техните половинки и деца до 18 години. Синдиците са проверявали за връзки с КТБ само публичните личности, които са длъжни да отчитат всяка година промените в благосъстоянието си пред Сметната палата. Според Закона за публичност на имуществото лицата, заемащи висши държавни и обществени длъжности, трябва да декларират доходите, спестяванията и т.н. на съпрузите си и на децата си, но само ако те не са навършили пълнолетие. Пред "Сега" Александър Кацаров от "Публични комуникации" в КТБ увери, че след откриването на грешки в данните с партиите, са направени проверки и не са установени други неточности.
Но някои от осветените в списъците твърдят, че неточности има. Като откровена неистина определи изнесените от синдиците данни бургаският прокурор Георги Чинев. "Най-лесно е да постигнеш обществената смърт на един човек и после той да изпадне в унизителното положение да обяснява, че е допусната нелепа грешка", заяви той пред БНР-Бургас. Вместо посочените близо 130 хил. лв. депозити Чинев имал в КТБ едва 60 хил. лв., като се включват и лихвите. В сметката години наред той довнасял спестеното от заплати и ДМС, като добавил и 9 хил. лв. от продаден автомобил. "По Закона за лицата, заемащи висши държавни длъжности, всяка година декларирам сметките си публично", каза прокурор Чинев, като припомни, че данните са достъпни на сайта на Сметната палата и всеки може да ги види.
Следовател Дияна Дамянова-Цанкова от Видин, която "Сега" посочи като един от многото примери за разминаване между данните, публикувани от синдиците, и тези в Сметната палата, заяви, че е декларирала стриктно всичките си доходи. Тя разясни, че следователите, прокурорите и съдиите имат еднакво трудово възнаграждение и то зависи само от ранга им. Затова не е чудно, че служителите с по-висок ранг могат да спестяват повече. Цанкова подчерта, че голяма част от нейните спестявания са отпреди 2009 г. и затова не присъстват в декларациите й, налични в Сметната палата - там е посочвала сумите, спестени само през предходната година, както е по закон.
"Заплатата ми е почти 3000 лв. Сумите по влога ми в КТБ са събирани 12 години, те включват и средства на детето ми, има и пари на майка ми и баща ми. Сложих ги в КТБ с оглед лихвата, която се предлагаше там - 8.8% за депозити 4Х4 месеца. Когато започна да пада лихвата, нашата остана висока", каза следователката. Тя обясни, че от банката не са предлагали специални преференции на служителите в съдебната власт. Било достатъчно те да отговарят на условието за депозит с висока лихва - сумата да е поне 50 хил. лв. Юристката изтъкна, че текстът от закона, с който не се оповестяват всички клиенти на фалиралата банка, а само тези, които са публични фигури, е несправедлив и превръща обявените в мишени на крадци.
Посланикът ни в Лондон Константин Димитров се обади в редакцията, за да обяви, че не е бил клиент на КТБ под никаква форма. "Името ми се появява в списъка единствено в качеството ми на притежател на акции от капитала на Българската фондова борса", обясни той. А тъй като борсата е имала делови отношения с КТБ, синдикът е бил длъжен по закон да впише това в списъка, като посочи и кои са акционерите на борсата, които са публични фигури, обясни още посланикът. От КТБ потвърдиха думите му. По същата причина в списъците, публикувани тази седмица, е пълно с известни личности, които не са влагали или теглили пари от банката, но имат акции или дялове във фирми, работили с нея. Такъв е случаят с лидера на БСП Михаил Миков, който има акции в ЦКБ, "Химимпорт", "Трейс холдинг" и други компании с депозити в КТБ.
Съпартиецът му Янаки Стоилов уточни пред "Сега", че няма нищо общо с КТБ, но е получил в наследство акции от дружество, което се оказало клиент на тази банка. Според данните, публикувани от синдиците, става дума за "Петрол" АД.
Екомилионерите застанаха открито срещу България. Активисти на партия „Зелените" забъркаха шумен скандал, като се опитаха да саботират среща за развитие на зимния туризъм вчера. С викове „Ние сме скиори, ние сме планинари" те не даваха възможност на министерството на туризма да стартира форума. Наложи се Владимир Каролев, съветник на икономическия министър, да вземе телефона на един от активистите и да излезе с него от залата, за да го последват и другите. Грозната сцена се случи в присъствието на Лоран Ванат, международен експерт по зимен и планински туризъм, и Андреас Щайбъл, управител на австрийския ски курорт Ишгъл.
„Шокирана съм от този цирк. Изобщо не прави чест на неправителствените организации да се държат по този начин - коментира туристическият министър Николина Ангелкова.„Ние сме за смях пред света. Седем години вървят процедури за втори кабинков лифт на Банско. Крайно време е държавата да каже ще се случва ли. Защо не последваме Англия и не приемем закон за НПО-та, които са финансирани с грантове и те да нямат право на лобизъм, коментира Цеко Минев, президент на федерацията по ски.
Шефът на сдружение „Природа за хората" Филип Цанов посочи, че противоречия в законите спъват развитието на зимния туризъм.
Лоран Ванат, международен експерт по зимен и ски туризъм: Шокиран съм, че вашите екоорганизации не се интересуват от фактите
- Г-н Ванат, днес станахте свидетел на провокация от страна на нашите екоорганизации. Така ли се търси баланс между защитата на природата и инвестиционните интереси в развития свят?
Аз бях наистина изненадан, че тези хора, които в началото дойдоха с викове тук, не останаха, за да изслушат конференцията. Явно те въобще не се интересуват от фактите, въобще те нямаха намерение да водят дебат. Аз мисля, че това не е демократично и не трябва да бъде така. Аз смятам, че е човешко право на всеки един човек да ходи в планината. Но повечето хора не ходят сами в планината и затова имат нужда от помощ, за да видят нейната красота. Изграждането на лифтове е много по-полезно за природата, много по-щадящо за местообитанията, отколкото изграждане на пътища.
- Вие казвате, че лифтовете щадят природата, но нашите екологични организации не смятат така. Дори има български закон, който изисква подновяването на старите лифтове да става точно на дупките, в които са стълбовете на старите лифтове.
Уверявам ви, за мен лифтът е един от най-екологичните видове транспорт. Ако решите да премахнете тези съоръжения след години, това може да се случи без никаква вреда върху околната среда. Запитвали ли сте се колко време взема възстановяването на горска територия, която години наред е била кален път, или да не говорим асфалтов.
Вие представихте глобален доклад за състоянието на световния ски туризъм. Може ли да посочите кой в момента е на върховете на този туризъм и каква е тайната на успеха на водещите държави?
Очаквано на върха стоят САЩ, Франция и Австрия. Тайната на техния успех е, че те имат история в ските. Историята им в развитието на този спорт е започнала преди Втората световна война. Въпреки че всяка от тях има различни параметри и не могат да бъдат сравнявани. Ще ви дам за пример закон, който е бил създаден във Франция през 70-те години, и забележете - неговата цел е да насърчава развитието на ски курортите. Той е имал за основна задача да промотира и рекламира развитието на ски курортите и още оттогава се забелязва такъв напредък в ски туризма във Франция. Този закон е нещо, за което вие на този етап, вашите предприемачи в зимните курорти само могат да мечтаят, защото той наистина насърчава ски туризма. Този закон във Франция вече не съществува, но той е изиграл ключова роля за времето си и е дал основа за развитието на бизнеса.
Каква е вашата експертна оценка за възможностите, които предлага България за развитие на ски туризма у нас? Запознат ли сте с нашите курорти като Банско, Пампорово. Един от основните проблеми на Банско са виещите се опашки пред единствения кабинков лифт.
Мисля, че България има възможност за развитие на ски туризма на световно ниво. Вече се вижда, че има интерес за привличане на клиенти от пазари като Великобритания. Мисля, че вече има индикации, че ще се вземат необходимите политически мерки да се реновират вашите ски курорти, както вече разбрахме и лифтовете. Да се изграждат нови съоръжения, така че да няма опашки в курортите и туристите да получават най-добрата услуга, за която са дошли във вашата страна.
Къде в класацията на световния ски туризъм попада в момента страната ни?
За съжаление страната ви стои много ниско, нищо че разполага с прекрасни планини, които предполагат развитието на ски туризма. Ако трябва да съм честен, добавих допълнително пет държави в моето проучване, само за да мога да намеря точното място на страната ви в него и да може България да се появи в тази статистика.
Добавили сте 5 допълнителни държави, колко ниско сме във вашата класация?
За съжаление страната ви взема 23 място. Както вече споменах в началото има поле на развитие. Моето професионално мнение е, че увеличението на пазара ще дойде от вътрешния пазар. И натам трябва да се насочат стимулите за привличане на туристи не толкова от външния пазар, макар че пак подчертавам радостен е този интерес на туристи от Великобритания и Турция, който се наблюдава във вашата страна.
Споменахте водещите страни в ски спорта, те имали ли са бурни дискусии с техните екологични организации за развитието на ски туризма си и как са ги преодолявали?
Никога не съм виждал подобен скандал. Когато някой иска да изгради нов лифт, обикновено се провежда отворена дискусия с всички от неправителствения сектор, но това се случва с изслушване и анализиране на факти, и с взаимни компромиси, а не както се случва в България. Просто тези хора не се интересуват от фактите. Всъщност при нас има едно глобално разбиране, че ски туризма трябва да бъде устойчив и не се приема негативно в обществото или поне на групи от обществото. Изненадан съм от тези нагласи тук.
Кои са най-спешните стъпки, които трябва да предприеме страната ни, ако иска да развива своя ски туризъм?
Мисля че трябва да се създаде законодателна рамка. За целта обаче тя не трябва да бъде оспорвана през цялото време и опровергавана. А не както чух днес на тази конференция, процедурите са блокирани вече 10 години и ски туризма е застопорен.
Какви данъчни стимули или стимули за реклама се предлагат в Европа и по света за развитие на ски туризма?
Държавата може да приложи различни възможности за популяризирането на своята страна като традиции и култура, сред които в България място има и ски туризма.
Бащата на Рамбо Тед Кочев поиска български паспорт. Режисьорът на „Рамбо: Първа кръв" Тед Кочев кандидатства за български паспорт, съобщават от „София филм фест". Месец преди пристигането си у нас за юбилейното 20-о издание на кинофорума канадецът с български корени кандидатства пред българските власти в Лос Анджелис за получаване на гражданство.
„Аз съм българин - и винаги съм се чувствал така. Израснал съм в българско семейство, макар и далеч от България", казва Кочев, който цени спомените от детството си и в последната година се е заел да пише мемоари.
„Ръкописът вече е завършен - сподели режисьорът преди няколко дни, - очаквам тази книга, върху която сериозно, дълго и усърдно работих, да излезе от печат през ноември".
В момента Тед Кочев опреснява спомените си за българския език, съобщава БНТ. През март той ще гостува в София заедно със съпругата си, двете си дъщери (от общо пет деца) и своя племенник. Киноманите в София, Пловдив и Варна ще могат да се срещнат с Кочев във фестивалните дни през март, като едно от събитията с негово участие е специалното интервю с автограф „София - град на киното" в Дома на киното - на 12 март.
Кочев е сред големите имена в Холивуд. Носител е на „Златна мечка" в Берлин, има две номинации за „Златна палма" в Кан и една за „Оскар". На официалното откриване на 20-ия София Филм Фест на 10 март Тед Кочев ще получи Наградата на София на Столична община за принос в киноизкуството.
След месец започва ретроспектива с филми на Тед Кочев в Дома на киното.
Деца полудяват от нова дрога. Нова дрога масово праща тийнейджъри в болница, алармираха лекари. Осем младежи в Русе са настанени в психиатрия с тежки разстройства и агресивни прояви, след като са пушили от опасен "чай". 14-годишен е нападнал с нож майка си, след като се "напушил". Момиче също било изнервено и блъскало мебелите около себе си. Специалистите предполагат, че младежите са употребили марихуана, в която е имало примеси, които са провокирали агресивните прояви. През русенския психодиспансер само за последните три-четири месеца на изминалата година са преминали осемнадесет младежи между 14 и 18 г.
Общото във всички случаи е, че учениците твърдели, че са пушили цигари от странна "трева", известна като "чай". Купували папиросите от Румъния за по 5-10 лева. В много от случаите тийнейджърите се държали свръхагресивно, което не е характерна реакция след т.нар. мека дрога, обясняват експерти.
Случаят в Русе не е изолиран и проблеми с новата дрога има в цялата страна. В София в края на октомври 3 деца бяха приети в болница, след като бяха пушили подобен чай. Месец по-късно десетокласничка в Шумен изпадна в кома след смесване на въпросния чай с алкохол. Понякога за агресивни прояви сигнализирали самите родители.
"Заради нетипичното поведение смятаме, че е имало някакви примеси", коментира д-р Теменужка Матеева, управител на Центъра за психично здраве в Русе. Пациенти на центъра също разказват за тежки инциденти след употреба на "чая", както наричат марихуаната с химически примеси. "Приятелката пуши от чая, който й дали в компания, след което явно е пила и една бира. Изпадна в кома, беше в болница, в много тежко състояние над 48 часа. По някаква случайност се събуди и се възстанови", разказа гимназистката Христина пред БГНЕС. Самата тя е започнала да употребява наркотици преди няколко години под влияние на приятеля си, но сега иска да се изчисти. Братовчедите Александър и Константин са започнали едва на 13 години с марихуана, след което са минали на амфетамини, метаамфетамини, екстази и накрая хероин. Сами са дошли в Центъра за психично здраве в Русе, за да се спасят от дрогата. Въпреки че не е имало места, са ги приели. Според тях много се коментира руската дрога "крокодил". Тя е много силна, наподобява ефекта на хероина, но е доста по-евтина. "Ако грам обикновен хероин струва 75 лв., то за "крокодилската" дрога плащаш 20 лв. Експерти по наркотиците обясниха пред "Стандарт" обаче, че за щастие този вид наркотик все още не се пласира у нас. Познатата като "хероин за бедни" дрога е изключително опасна. Според експертите тя се нарича "крокодилска", защото причинява увреждания като от ухапване от влечугото. Освен това на местата, където се инжектира, кожата позеленява, става на петна и люспи и заприличва на крокодилска кожа. Плътта загнива и следва ампутация. Има и смъртни случаи само за един-два месеца употреба на "крокодилската" дрога. В състава си тя съдържа кодеин, газ, разредител за боя, спирт, солна киселина, йод и червен фосфор, който се изстъргва от клечките в кибритените кутии.
Връщат 50% от ДДС за колите. При покупка на автомобил на фирмите ще се връща само 50% от ДДС-то. За да се приложи това правило обаче, първо трябва да получим разрешение от Европейската комисия. България ще поиска изключение от правилата за облагане с ДДС по отношение на пътните превозни средства, а указанието на НАП за прилагането на т.нар. данък уикенд ще бъде допълнено с нови пояснения, стана ясно на провела се вчера среща в Министерството на финансите. В срещата участваха председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, министърът на финансите Владислав Горанов, изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов, изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов и експерти.
В искането за дерогация до ЕК ще се предложи да се ограничи правото за приспадане на данъчен кредит до 50% за пътни превозни средства, по аналог на договорените изключения от Великобритания, Естония, Латвия, Полша и Румъния. Целта е да се облекчат правилата за плащане на ДДС при използване на служебната кола и за лични нужди. В момента правилата за отчитане доколко автомобилът се използва от собственика, шефовете или служителите за техни лични нужди доста затрудняват бизнеса. С готвените промени ще се облекчи счетоводното отчитане, коментират от МФ. Одобрението от Брюксел за новите правила обаче се очаква най-рано до края на годината. В близките седмици предстоят допълнителни консултации за определяне на точния обхват на исканата дерогация. На срещата са коментирани очакванията на бизнеса и на НАП по отношение на декларирането на ДДС, като е споделено общото виждане, че този данък е дължим винаги, когато става дума за лична употреба на служебни активи, но механизмите на отчетност могат да бъдат улеснени. В разговора е постигнато съгласие с бъдещи промени в данъчните закони да бъде уреден въпросът за облагането на фирмените разходи за служебно имущество, когато то се предоставя за лична употреба на служителите. Общо е становището, че това може да стане с облагане на разходите на фирмите, а не на доходите на гражданите, което ще увеличи приходите в бюджета, но няма да затруднява бизнеса. Тези промени в закона ще станат факт съвсем скоро, като вероятно разходите за тези активи ще се облагат с еднократен данък във фирмата от 10%, както в момента е режимът за представителните разходи. Така ползването на служебната кола от шефа няма да се счита за негов личен доход и няма да се дължат осигуровки.
На срещата е пояснено, че ползването на данъчен кредит за придобитите стоки може да бъде отложено за срок до 12 месеца, като в това време компаниите могат да прецизират съотношението служебна/лична употреба на активите си и не се налага да начисляват ДДС за личното им ползване. От НАП са поели ангажимент да въведат вътрешни правила, които да гарантират обективността при извършването на проверки и ревизии при контрола върху личната употреба на служебно имущество.
Чакаме четвърт живот за общинско жилище. Четвърт живот, или около 15 години може да мине, докато едно четиричленно семейство чака за настаняване в общинско жилище. Причината е, че от години строителството на нов жилищен фонд за нуждаещи е спряно. Настаняването на безимотни семейства става само след като умре предишния наемател или ако е изгонен, защото е некоректен платец повече от 6 месеца, не пази собствеността или я отдава на друг. Затова и всички апартаменти са заети. Това става ясно от проверка на „Монитор" за практиките по отдаването на имоти в страната. Многодетните майки или хората с увреждания, получават повече точки и при тях шансът да ги настанят в общинско жилище до две години е по-голям.
София разполага с над 9000 общински жилища, а още толкова чакат на опашка. Във Варна пък записаните са над 2000. Право на настаняване под наем имат само хора, които не притежават недвижима собственост, не са прехвърляли имоти в последните 10 години, нямат влогове и не могат да плащат по пазарни цени за квартирите. Наемната цена за общински жилища е около 60-70 лв. на месец за гарсониера и се изчислява по формула.
Над 1 млрд. лева приходи от чужди туристи. Приходите от туризъм за първи път са минали психологичната граница от 1 млрд. лева. Това съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова при откриването на туристическата борса "Ваканция&СПА Експо". Над 7 млн. туристи от чужбина са посетили страната през миналата година и са реализирани са около 21 милиона нощувки. Сънародниците ни пък са направили осем милиона нощувките в местата за настаняване през 2015 г. По данни на Евростат страна ни се нарежда на десето място по ръст на нощувките във вътрешния туризъм, припомни тя.
Летният сезон ще бъде успешен за страната ни, стана ясно от думите на министъра. Най-големите туроператори в света TUI и Томас Кук очакват съответно с 40 и 50% ръст на туристи към страната ни. "Имаме заявени полети от Томас Кук от Франция. След повече от 6 години френските туристи се завръщат на българското Черноморие", коментира тя. Очакванията на големите руски туроператори пък са за ръст от 20-30 на сто.
Досега не са постъпвали оплаквания от туристическия бранш заради блокадата на българо - гръцката граница, но пропуснатите ползи за страната ни са големи, заяви още министърът. „Нямаме данни за някакъв осезаем спад, зимните ни курорти са пълни, направените резервации са изпълнени", допълни тя, но се притеснява, че неприятната ситуация може да се отрази на туризма, ако продължи дълго.
Трябва да се изградят още лифтове както на Витоша, така и в Банско, Боровец и Пампорово, каза министър Ангелкова. "Това не трябва да става безразборно, а съобразно екологичното законодателство и спазването на всички параметри.", категорична бе тя. Предварителните данни от зимните курорти показват добър сезон и ръст от 3-4% в края на януари.
Междувременно стана ясно, 20 % повече туристи от САЩ са посетили през миналата година столицата. Общо гостите в София са били с една десета повече в сравнение с 2014 година, съобщи кметът Йорданка Фандъкова при откриването на борсата. Над 1,8 млн. са хората нощували в столицата
Има ръстът от 12 на сто на българските туристи, а за чуждите - 10 на сто. В Топ 5 на чужденците, посетили София, са немците с 9 на сто ръст, гърците с 6 % повече, гостите от Великобритания са с 8 на сто повече, а от Италия - с 10 на сто. Щандът на Столична община е изграден в ретро стил. Още в първия ден неговите гости успяха да се снимат с един от най-обичаните ни волейболисти Евгени Иванов - Пушката. Той е част от групата известни български спортисти, които подкрепят инициативата най-големият български град да стане Европейска столица на спорта през 2018 година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |