Търсят тираджии с 3500 лв. заплата. Имаме недостиг от над 3000 шофьори на тежкотоварни автомобили, въпреки че заплатите им стартират от 3500 лв. и стигат над 4500 лв. заедно с командировъчните. Това обясни Христо Христов, член на УС на КРИБ и основател и изпълнителен директор на компанията за международен автомобилен транспорт и спедиция "Дискордиа". Проблемът с тоталната липса на водачи е един от основните приоритети на бранша, на които спешно ще търсим решение, включително и с помощта на КРИБ, обясни Христов. Преди 1-2 години не ни достигаха около 2000 водачи, тази година - 3000, а след 2-3 години - ще са над 5000, тъй като бизнесът се разраства, а с това и необходимостта от водачи, каза Христов. Възнагражденията на водачите продължават да се вдигат, което също е показател за недостиг.
"По пътищата у нас могат да се видят рекламни билбордове за търсене на шофьори със заплати от 2150 евро на месец. Липсата на шофьори ще нараства въпреки прилива на водачи от автобусния транспорт заради 4-кратната разлика в заплащането. Ние вече гоним ИТ сектора по възнаграждения. Водач на тежкотоварен автомобил е скъпо платена професия, която ще става още по-доходоносна. През следващите 10 години ще има крещяща нужда от шофьори. Само на Полша са необходими 20 хил. водачи, а на ЕС - над 100 хиляди", обясни Христо Христов.
"Подготовката на водачи за тежкотоварни автомобили би помогнало много на регионите със сериозна безработица, като Северозападна България и Родопите, каза още Христов. Младите хора масово заминават за чужбина да работят неквалифициран труд, за който получават 2-3 пъти по-ниски възнаграждения от това, което ние плащаме на водачите си. Още повече, че повечето от тези млади хора работят на черно, без никакви осигуровки. Така че положението на тези региони би могло доста да се подобри, ако държавата провежда целенасочена политика за подготовка на водачи за нас", каза Христов.
За да се реши обаче по-бързо проблемът, ние заедно с КРИБ ще се борим да ни бъде предоставена възможност да вкарваме по облекчена процедура водачи от трети страни, като Украйна, Молдова и др., заяви Христов. Вече изпреварваме турските превозвачи като възнаграждения, а в Европа отдавна ни се носи и славата като добри работодатели, коментира членът на УС на КРИБ Христо Христов.
Спестили сме 3 млрд. лв. За изминалата година спестяванията на влог са се увеличили с повече от 3 млрд. лв. Това показват данни на Българската народна банка. Парите, които домакинствата държат в трезорите, са над 42 млрд. лв., съобщи bTV.
Най-сериозен е ръстът на по-големите влогове. Депозитите над 1 милион лева са нараснали с над 14% за година. Тези между 30 и 40 хиляди също отбелязват двуцифрен ръст, докато депозитите от 2500 до 5000 лв. са се увеличили едва с 1,5%.
Икономистите отчитат, че ако парите от банките започнат да се харчат, това би довело до ръст в потреблението и приходи в хазната от ДДС.
Рекорден растеж на икономиката заради еврофондовете. Икономиката на България е нараснала реално с 3.1% през последното тримесечие на 2015 г. спрямо същия период на предходната година. Това показва експресната оценка на Националния статистически институт (НСИ), която е най-ранната картина за състоянието на икономиката. Ако направим сравнение между четвъртото и третото тримесечие на 2015 г., растежът е 0.8%. И двете числа са рекордни за периода след началото на кризата в България през 2009 г. Двете числа предстоят да бъдат ревизирани няколко пъти, но практиката досега показва, че впоследствие те дори биват увеличавани.
НСИ все още не е обявило годишните данни и не може да се каже официално какъв е растежът за цялата минала година. Номиналното годишно увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) е 4.2% до 85.6 млрд. лв., показват изчисленията на "Капитал" на база данните за четирите тримесечия на 2015 г. НСИ обаче все още не е обявил дефлатора, който е използвал при изчисляването на реалния растеж. По-ясна картина и подробности ще има след повече от месец, когато ще има ревизия на данните за брутния продукт и ще бъде дадена детайлна информация какво е движело икономиката през 2015 г.
Фактори за растеж
Основните причини за постигнатия невиждан от седем години растеж според икономистите е добрата международна конюнктура и големите държавни харчове през годината. "Растежът основно се дължи на външни фактори", смята икономистът от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов. Според него такива са възстановяването на европейската икономика, обезценката на еврото спрямо долара, както и значителното поевтиняване на петрола, а оттам на горивата. "Другият фактор, който също може да бъде определен като външен, това са еврофондовете. Те играят изключително важна роля през четвъртото тримесечие, когато беше краят на стария програмен период", каза икономистът.
"Безспорно се оттласнахме от дъното, до което бяхме стигнали през 2012 - 2013 г.", смята Лъчезар Богданов, икономист в "Индъстри уоч". Според него добрите новини са по няколко линии - възстановяването на пазара на труда, нарастването на инвестициите, рекордното усвояване на европейските фондове, публичните инвестиции и обръщането на тенденцията при лошите кредити. "Оказва се, че все пак имаме добро преструктуриране на икономиката. Експортът работи много добре въпреки спадащите цени на суровините", смята той и допълва, че строителството също показва признаци на възстановяване, но най-добрата новина е повишаването на заетостта особено през последното тримесечие.
През 2015 г. имаше още няколко добри тенденции, които помогнаха на икономиката да постигне този растеж. "Заради ниските лихви по депозитите и кредитите започна да се възстановява пазарът на недвижими имоти. Вижда се събуждане на интереса от страна на предприемачите към нови проекти и нови инвестиции", смята Георги Ангелов.
Най-важният вътрешен фактор обаче е намаляването на безработицата. "Това увеличава доверието на потребителите и веднага се отразява като растеж на индивидуалното потребление", обяснява икономистът.
Държавна намеса
Данните за икономиката през последното тримесечие определено са добри, но идва въпросът за структурата на растежа. Т.е. до каква степен това се дължи на ударното правителствено харчене в края на миналата година и до каква - на възстановяване на частното потребление и инвестициите. От данните за изпълнението на бюджета през 2015 г. се вижда, че усвояването на европейските средства е около 2 млрд. лв. повече спрямо предходната година. Това влияе върху крайното потребление, което има най-голям дял при формирането на брутния вътрешен продукт (78.6%). На годишна база то отчита растеж от 2.5%, което е невиждано от второто тримесечие на 2014 г. Добрата новина е, че потреблението успя да напусне отрицателната територия, в която се намираше през първата половина на годината.
Брутното капиталообразуване (общите инвестиции) също отчита нарастване през четвъртото тримесечие на годината (1.4%), след като девет месеца не можа да излезе над нулата. Експресните данни не показват в детайли каква част от този растеж се дължи на домакинствата и бизнеса и каква - на правителството.
Според Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), косвено може да се докаже, че голяма част от потреблението и инвестициите се дължи на държавата. "Рязкото подобряване на крайното потребление и инвестициите не е изненада, ако се вземат предвид данните за бюджетното изпълнение в края на годината", пише тя в свой анализ по темата. От тях се вижда, че публичните разходи само през декември са близо 5.2 млрд. лв., което представлява увеличение от 11.6% спрямо година по-рано. "Една от причините за това е ударното разплащане по европейски проекти в края на годината поради приключването на крайния срок за плащанията по предходния програмен период (2007-2013 г.) в края на 2015 г.", обяснява тя.
Тази инжекция най-вероятно се е отразила както върху потреблението на правителството (и съответно на съвкупното потребление), така и върху инвестициите, тъй като голяма част от тези разходи по европейски проекти са именно капиталови. Друга възможна причина за растежа на крайното потребление според нея може да се търси в добрите данни за зимния туризъм в края на 2015 и началото на 2016 г., като очакванията на правителството са за нарастване 5-7% за целия сезон.
"Правителството събира повече, харчи повече, а има и парите от еврофондовете", коментира икономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. Според него това не е добре в дългосрочен план, защото икономиката развива зависимости към държавните пари. "Наш анализ показа, че 76% от инвестициите са благодарение на евросредствата. Това означава, че циклично ставаме много зависими", смята той.
От компонентите се вижда, че корективите, т.е. основно косвените данъци, са нараснали с рекордните 14.3% на годишна база. Тенденцията към двуцифрени ръстове на този компонент се запази през цялата 2015 г., което се свързва основно с усвояването на европейските средства и публичните инвестиции, по които е платено ДДС. Фактор е и увеличената събираемост на приходните агенции.
Очаквания за 2016 г.
"За тази година по-скоро може да очакваме подобни или малко по-ниски темпове на растеж, защото няма да ги има фондовете, а европейската валута се очаква да поскъпне", смята Георги Ангелов. Той прогнозира около 2-2.5% растеж през 2015 г., но прави уговорката, че на фона на множеството геополитически проблеми всяка прогноза може бързо да бъде преобърната. "Има много неизвестни, които могат да имат негативен ефект - тероризъм, бежанци. Но има и такива, които могат да ни помогнат - пренасочване на руските туристи от Турция към България", добавя той.
"Очакването е през 2016 г. да се задвижат частното потребление и инвестициите", смята Лъчезар Богданов. Според него най-големият проблем в момента е липсата на чужди инвестиции. Защото, ако няма капитали отвън, вътрешните инвестиции могат да се осъществят само със заеми. "Има възможност за добър сценарий през 2016 г. При нас обаче има голяма инерция и добрите неща стават по-бавно", добавя той.
Започва същинската проверка на банките. Базираната във Франция компания Mazars, която не успя да стане консултант на Българската народна банка (БНБ) за започващата проверка на банките, ще влезе в три институции с български собственици - Първа инвестиционна банка (ПИБ), Инвестбанк и Българо-американска кредитна банка (БАКБ). В петък регулаторът публикува списък на одобрените одитори, от който се вижда, че от 16 препоръчани в процедурата се включват общо 8 консорциума, сформирани на принципа: международен консултант плюс български подизпълнител. Най-много банки едновременно ще проверяват "ПрайсуотърхаусКупърс" (PwC) и Grant Thornton, за които БНБ е преценила, че разполагат с необходимия капацитет да прегледат по 5 наведнъж. Както се и очакваше, най-големите по активи сключват договор с представители на двама от така наречената голяма четворка в одиторския бизнес (Deloitte консултира БНБ, а след КТБ одиторът й КПМГ не е на банковата сцена), което създава очаквания за качествен преглед при системно важните. При по-малките са одобрени и недобре познати за банковия пазар консултанти, като например Clayton Euro Risk и гръцката Euroconsultants, които ще проверяват общо 3 кредитни институции.
С големи очаквания
Две от банките, в които влиза Mazars, са били клиенти на местното поделение на КПМГ, което пропусна да забележи нередностите в Корпоративна търговска банка (КТБ), довели до фалита й през 2014 г. Интересът към резултатите от проверките в тях е висок, защото при кризата отпреди две години ПИБ бе на косъм от ликвидна криза, предотвратена с 1.2 млрд. лв. държавна помощ. Освен това медийни разследвания показаха съмнения за кредитни сделки със свързани лица по подобие на схемите, по които е работила КТБ. Другата банка, Инвестбанк, от пет години получава заверка на финансовите отчети с остри критики, в които се поставя под съмнение достоверността на данните. Затова интригата е дали проверяващите екипи на Mazars ще достигнат до проблеми, които досега не са били официално засичани от регулатора.
Консултантът има международен опит в такъв тип инспекции и е сред препоръчваните от Европейската централна банка (ЕЦБ). Дружеството бе един от трите кандидата за генерален организатор на AQR (проверка на качеството на активите) и стрес теста на банките в България, но отпадна още в началото на конкурса на БНБ заради непълнота в документите. Така на финала останаха Deloitte и Oliver Wyman, като последният отпадна, след като ценовата му оферта надхвърляше 20 пъти предложението на конкурента.
Любопитен е и изборът на проверяващи на банките, свързани с "Химимпорт". Одиторът на дружества от групата Grant Thornton е получил одобрението на БНБ да влезе в Тексимбанк. По-голямата институция в групата - Централна кооперативна банка (ЦКБ), ще бъде проверявана от Clayton Euro Risk - Euroconsultants - международна практика от консултанти и одитори, която има представителство и в България. Според информация на сайта й компанията е консултирала Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на икономиката и енергетиката, над 50 общини в България, както и неправителствени организации като Българската стопанска камара (БСК). Единствената банка сред изброените корпоративни клиенти е Банка Пиреос (България).
Консултантът на едни от най-големите по активи банки, PwC, ще поеме и обявената за продажба Банка Виктория. Държавната Българска банка за развитие (ББР) предстои да бъде проверявана от "БДО България". Платец на безпрецедентните за местния пазар одити са самите банки, които ще имат разход от 120 - 150 хил. евро за средните по размер до три пъти повече за по-големите по активи кредитни институции. Цялата проверка се очаква да струва повече от 10 млн. лв.
Какво следва
С одобряването на одиторите и сключването на триъгълните договори между одитори - банки и БНБ приключва подготвителната фаза на проверката. Същинската започва от понеделник - 15 февруари и ще се извърши на база на адаптирана за българския пазар методология на ЕЦБ. На банките вече са изпратени формулярите, по които следва да подготвят необходимата информация за кредитните си портфейли, както и бланките за самооценка на прилаганите от тях правила, процедури и счетоводни политики при оценяването и класифицирането на активите. Кредитните им портфейли ще бъдат преглеждани в частта: корпоративни кредити, финансирания за малки и средни предприятия, ипотечни заеми. Ритейлът ще бъде изключен от извадките, но ще бъде подложен на анализ по отношение на политиките за провизиране. Изключени от извадките ще са също нискорисковите експозиции и тези, които са провизирани на повече от 95%. Одиторите ще трябва да изследват кредитирането към свързани лица, като за целта ползват публично достъпни ресурси. По същия начин ще трябва да търсят и за връзки между групи клиенти.
Оценките на обезпеченията по отпуснатите заеми започват в края на февруари и ще се извършват по пазарна стойност или по индекси, когато има такива. Всеки одитор ще трябва да изготви модел, по който смята да оценява обезпеченията, като той подлежи на верификация от БНБ. Проверката на качеството на активите ще послужи за извличане на няколко параметъра, които ще се ползват за стрес тест на системата. Всяка ключова находка в хода на проверките ще бъде докладвана на БНБ. Междинни резултати в публичното пространство няма да бъдат съобщавани. По план резултатите трябва да бъдат изнесени на 13 август.
Бежанците вече остават в България само часове. Влизащите у нас през турската граница бежанци вече бягат от България само след няколко часа. В най-добрия случай чужденците прекарват тук два-три дни, докато намерят начин да продължат към Западна Европа. Това става ясно от отговори на председателя на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Никола Казаков на въпроси на "Сега".
Масовите бягства от бежанските центрове са тенденция от месеци. Данните сочат, че от миналия август до края на януари по този начин са изчезнали 4102 души, а към днешна дата броят им е още по-голям. Само след месец, с идването на пролетта, се очаква засилване на бежанския поток, а днес държавите от Вишеградската четворка - Чехия, Словакия, Полша и Унгария, се събират, за да обсъждат мерки за спирането му, като едно от исканията е българското правителство да засили охраната на южната ни граница.
От агенцията и МВР описват масова практика у нас - нелегално влезлите в България чужденци биват регистрирани, когато бъдат заловени. След това те заявяват, че искат да кандидатстват за статут и закрила. Полицаите ги карат в София в някой от центровете на ДАБ. Оттам обаче те изчезват често още същия ден, преди да са регистрирани отново и да им бъде открита процедура по даване на бежански статут.
"Престоят на бежанците в РПЦ София (разпределителния център в кв. "Овча купел") е не повече от два-три дни, а понякога и няколко часа", гласи отговорът на агенцията. Председателят й твърди, че уведомява полицията, която трябва да предотврати действията на трафикантите. Очевидно това не се случва, ако се съди по разказите на жителите на "Овча купел", които няколко пъти тази зима плашат да блокират околовръстното заради вихрещия се трафик на хора в квартала им. Те разказват как въпреки засиленото полицейско присъствие в квартала коли непрекъснато товарят докараните от страната чужденци и ги откарват в неизвестна посока. Тъй като режимът в центровете е свободен и хората са задължени да се прибират само за нощувка, нищо не ги спира да избягат. И въпреки че статистиката на МВР показва, че броят на заловените по западната граница е дори малко по-висок от тези, които са хванати на турската (от 1 до 11 февруари на турската граница са заловени 742 души, а на изхода към Сърбия - 789 души), трафикът явно е успешен, тъй като бежанските центрове са полупразни.
МВР води избягалите чужденци в графата "самоволно напуснали", която набъбва със стотици всяка седмица. Агенцията за бежанците пък е просто регистратор на бягствата. "Производството по предоставяне на международна закрила често не достига до етапа, в който молбата се разглежда по същество, тъй като производството се прекратява поради самоволното напускане на центъра и невъзможността да бъде проведено интервю с кандидатите", пишат оттам.
Източници от МВР обясниха пред "Сега", че чужденците се регистрират още при влизането им в България. В центровете край границата им се снемат пръстови отпечатъци и всички попадат в общоевропейска база данни. Така, ако човек, влязъл в ЕС за първи път на наша територия, бъде заловен в друга страна, тя има право да го върне. Тези случаи обаче са редки, а и наскоро германски съд излезе с решение, че бежанци не бива да бъдат връщани у нас, защото тук са застрашени да останат на улицата и на практика са без медицинско обслужване. Ако пък избягалият е получил статут у нас, тогава подлежи само на административно наказание в чужбина. Практиката на съдилищата в граничните райони показва, че арестуваните бързо признават вината си и сключват споразумения с прокуратурата. Затова присъдите за незаконно преминаване на границата са условни. По същия начин се действа и когато се съдят каналджии, стига това да е първото им регистрирано провинение.
Промяна
Профилът на влизащите у нас чужденци се променя, сочи статистиката на МВР. На първо място по брой вече не са сирийците, както в началото на бежанската криза, а иракчаните. За периода 1-11 февруари у нас са влезли 529 граждани на Ирак и едва 160 сирийци. Иракчаните вече са 60% от общия брой. На трето място са афганистанците - 146 души. Към края на януари в София има само едно дете бежанец, което ходи на училище, сочат данните на ДАБ. То е дошло с баща си от Афганистан. Извън това няма и сериозни усилия от страна на държавата хората, които все пак остават у нас, да се интегрират.
Пътната агенция ще мери шума от автомобилите на 136 места. Система за следене на шума по шосета с над 3 милиона преминаващи превозни средства годишно ще изгражда Агенция "Пътна инфраструктура". Това става ясно от обявена през миналата седмица обществена поръчка с прогнозна стойност 263 хил. лв. и краен срок за подаване на оферти до 24 март. До 3 години България трябва да има обществено достъпен портал за данни за нивото на шума от 136 точки.
Системата ще има пунктове за постоянно наблюдение на шумовото замърсяване в жилищни зони и райони с детски градини, училища и болници, които са близо до основни пътни участъци от републиканската мрежа. Ще бъдат доставени и монтирани мониторингови терминали за шум. Освен това предстои да се изгради публично достъпен интернет портал за непрекъснат достъп на мониторингови данни за шум от пътен трафик. Изпълнителят на държавната поръчка трябва да осигури поддръжка и обслужване на системата в рамките на 2 години.
В този период ще трябва да се направят измервания и да се състави стратегическа карта за шум за основни участъци с натоварване от над 3 млн. автомобила годишно. След като бъде пусната системата, трябва да бъдат обучени и служители на агенцията за нейната поддръжка впоследствие. С изграждането на системата пътната агенция ще изпълни указанията на европейска директива, според която АПИ е длъжна да предоставя информация за шума в околната среда от най-натоварените пътни участъци.
Карта
Последната карта на АПИ за шума е от наблюдения по близо 90 км пътни участъци от 2009 г. Тогава обект на изследването са били четири групи отсечки с натоварено движение. В тях влизат столичният град с околовръстното шосе и подходите към магистралите, магистрала "Тракия" между София и Ихтиман, подходите към Пловдив от "Тракия" и от Карлово, както и пътят Слънчев бряг - Бургас в частта Несебър - Ахелой.
Оставиха на свобода мъж със 17 присъди! Той отвлича, изтезава и бяга в чужбина. Oколо 1100 осъдени престъпници, избягали от българското правосъдие в последните 20 години, се издирват и в момента в България и по света. Това са убийци, рекетьори, наркобосове, похитители и други опасни бандити, които, вместо да изтърпяват наказанието си, се наслаждават на свободата си. В много от случаите тези подземни тартори харчат натрупани от престъпления милиони и тънат в лукс в най-екзотичните кътчета на земното кълбо, където и да ги заловят, няма да ги екстрадират у нас. Повече от 10 г. тече дебатът защо в България не успяват да бъдат вкарани зад решетките най-знаковите престъпници. От началото на 2015 г. отново серия от бягства повдигнаха въпроса какви нови законови промени ще гарантират справедливо възмездие за всеки, престъпил закона. За да насочим вниманието към проблема и решаването му, в поредицата "Бегълци от правосъдието" ще ви разкажем за някои от най-прочулите се или останали в сянка бандити, които успяха да се изплъзнат от наказание, какви пробойни в законите използваха и защо не са в затвора.
Рецидивист със 17 присъди за различни престъпления избяга от 10 години затвор за отвличане и нечовешки изтезания, установи разследване на "24 часа".
43-годишният Мариян Лесев и още двама похитили, измъчвали и пребили 33-годишен мъж, когото подозирали, че им е откраднал пратка дизайнерска дрога.
Избягалият престъпник вързал жертвата си гол с каишка за врата и го
карал да ходи като куче, после гасил цигари в дланите и ходилата му, за да го накара да върне липсващата дрога или да я плати.
Пострадалият нямал нищо общо с наркотика и по чудо успял да избяга в тъмното след повече от 10 часа изтезания, крил се в храсти, а после полугол на стоп успял да стигне до полицията.
Въпреки че рецидивистът три пъти е бягал от затвора, той дълго време е бил с подписка по делото, а при влизането в сила на присъдата му през април 2015 година става ясно, че е избягал, установи проверка на вестника.
По данни на Главна дирекция "Охрана" към Министерството на правосъдието едва 23 дни след влизането в сила на 10-годишното наказание на Мариян Лесев, на 15 април 2015 г., в дирекцията за привеждане в изпълнение на наказанията са били получени документите за присъдата.
Съдебните охранители издирвали осъдения на адреса му в продължение на 10 дни, след което на 18 май м.г. информирали обратно прокуратурата, че рецидивистът е избягал и се укрива.
Хронологията на поредното бягство от правосъдието започва на 8 август 2012 г., когато натрупалият огромен брой присъди Мариян Лесев и аверите му Веселин Велев и Владимир Тодоров съвсем случайно срещат в заведение в Русе 33-годишния Явор Радев.
Веселин, който също е рецидивист, бил управител там и познавал Радев. Докато обръщали питиета на бара, Явор се запознал с двамата плевенчани Мариян и Владимир, които били приятели на управителя.
От тема на тема разговорът стигнал до това, че всички се нуждаели спешно от пари. Явор предложил да ги заведе в Горна Оряховица, където имало фирма за бързи кредити, предлагаща много изгодни условия.
Компанията се качила в лек автомобил "Мазда", собственост на Веселин. Когато наближили Горна Оряховица обаче, шофьорът се сетил, че носи не малко количество "дизайнерски" наркотик в колата и ако бъдат спрени от полицията, могат да си имат големи проблеми.
Тогава отбили по стар черен път и осъжданият за продажба на дрога Веселин скрил пакета с наркотик в храсти край с. Първомайци. Дрогата била опакована и увита в хартия, пакетът бил голям колкото свит юмрук.
След това Явор показал на тримата си нови познати къде е офисът на фирмата за заеми, а после помолил да го закарат до жп гарата в града.
Малко след това, докато Мариян Лесев и Владимир Тодоров останали в компанията за бързи кредити, за да подават документи, Велев успял да намери потенциален клиент за наркотика и заедно с него тръгнали към тайното скривалище, за да вземат скритата дрога. Каква била изненадата им обаче, когато стигнали до пустото място край Първомайци и открили, че там е останал само пакетът, а наркотикът е изчезнал.
Велев се вбесил, защото вече бил договорил, че ще взема поне 500 лева. Той бил убеден, че Явор е замесен в изчезването на дрогата, обадил му се по телефона и настоял да се срещнат, за да изяснят проблема.
В този момент Радев направил почти фатална грешка, като казал къде се намира и обещал да изчака, за да говорят на мястото. Така малко по-късно същия ден Велев паркирал на улица в Горна Оряховица при жертвата и още слизайки от колата, започнал да напада Явор с гумена палка в ръка.
"Казвай къде е дрогата!", крещял заплашително и започнал да го удря. Явор все още не подозирал, че следващите часове ще бъдат най-големият кошмар в живота му, и продължавал да отрича, че е вземал наркотика. Тъй като бил убеден, че няма общо с изчезването на веществото, той предложил да се върне с наркодилъра на черния път край Първомайци, за да търсят пакета. Така около 14 часа двамата безуспешно преровили отново храсталаците, но наркотикът липсвал. Тогава към групата се присъединили и другите двама рецидивисти - Мариян Лесев и Владимир Тодоров, и тримата се нахврили върху Явор, повалили го на земята и го ритали, докато спрял да мърда. После тримата хванали Явор, изблъскали го в колата между предната и задната седалка, събули му маратонките, взели му лични вещи и документите и продължили да го бият.
Експерт: Водата поскъпва най-малко с 20% от 2017 г. ВиК услугите със сигурност ще поскъпнат от началото на 2017 г., оптимистичният вариант с постепенно увеличение на цените е 20%. Това заяви за "24 часа" Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.
Някои от ВиК операторите, които са в тежко финансово състояние, вече са поискали малко увеличение на цените на услугите, докато чакат 2017 г., когато ще одобряват 5-годишните бизнес планове. Това са Кърджали, Габрово, Пловдив, Благоевград, каза Иванов. Други ползват резервите си. Причините за поскъпването са увеличението на минималната работна заплата, на тока, въвеждане в експлоатация на пречиствателни станции, разходите за които не са калкулирани в сегашните цени. Предстояло и преоценка на активите - водопроводи, пречиствателни станции, канализации, а амортизациите влизали в цените. Чувал съм прогнози на ВиК оператори за поскъпване от 1 лв. Най-ниската цена сега е 1,20 лв., най-високата 2,66 лв., казва Иванов. От друга страна, КЕВР заявява, че няма да позволи рязко поскъпване на водата, затова моята прогноза е 20 на сто, заяви той.
Германия срещу В4 за затварянето на Балканския път. Сериозен риск за България се крие в срещата на Вишеградската четворка (Полша, Чехия, Словакия, Унгария) която предхожда срещата на върха на ЕС, и на която страната ни ще е наблюдател.
Припомняме, че на въпросното събиране трябва да бъдат обсъдени мерки за затягане на граничния контрол на Балканите, включително в България и Македония, с цел спиране на бежанския поток към Европа.
Ако нашето присъствие там не се ограничи само с наблюдателски и информативни функции, е твърде рисковано и може да ни навреди. Това заяви евродепутатът Светослав Малинов пред БНР.
Тези държави имат сериозна опозиция срещу част от мерките, които са добри за България и не могат да представят убедителна алтернатива като общоевропейско решение, каза Малинов.
Защитна линия през България
Алтернативата, която той има предвид, е появилата се преди няколко седмици идея за създаване нова „резервна европейска защитна линия" по северните граници на Гърция с България и Македония цел да се спре потокът от мигранти по т.н. Балкански път.
На практика това би означавало преместване на външната граница на ЕС на север към Централна Европа. Унгарският премиер Виктор Орбан на няколко пъти дори се изказа буквално за издигане на стена по границата на България и Македония с Гърция.
Същевременно ЕК предупреди Гърция, че може да въведе граничен контрол за пристигащите от нейна територия, ако не подобри до три месеца положението по своите граници. Орбан потърси подкрепа за идеята при посещението си в София в края на януари и покани Бойко Борисов да се присъедини на 15 февруари в Прага към срещата на Вишеградската четворка, която трябва да формира обща позиция за Европейския съвет, посветен на мигрантския поток, няколко дни по-късно.
Според Светослав Малинов страната ни не бива да поема никакви ангажименти след участието си в този формат на срещата. Освен за Вишеградската четворка идеята за „защитната линия" очевидно е съблазнителна и за други страни по Балканския път.
Преди два дни стана ясно, че Австрия е предупредила да се готви за затваряне на границата си с Гърция. Това би се наложило, когато самата Виена спре приема на мигранти, след като обявеният от нея горен таван за годишния им брой бъде достигнат, вероятно още преди лятото.
Недоволството на Германия
Според агенция Reuters обаче Германия е против тази идея и е протестирала срещу плановете на страни от Централна Европа да помогнат на Македония и България да затворят за мигранти границата си Гърция, включително с изпращане на части на граничната полиция и армията. Reuters, цитирана от „Дневник", се позовава на изявления на дипломати, направени в петък.
Агенцията пише, че ако Турция не овладее трафикантите на хора и потока от мигранти, тръгващи от нейна територия, на практика идеята на Вишеградската четворка би довела до превръщането на Гърция в огромен лагер за незаконно влезли от Близкия изток, Азия и Африка.
Reuters цитира писмо на двамата най-влиятелни социалдемократи в коалиционното правителство в Берлин - вицеканцлерът, министър на икономиката и лидер на социалдемократическата партия Зигмар Габриел и външният министър Франк-Валтер Щайнмайер. То било разпратено до правителствата в Прага, Будапеща, Варшава и Братислава, както и до лидерите на европейската левица. „Подобни мерки трябва да бъдат договаряни заедно, а не да се предприемат едностранно срещу някоя от страните членки", се казва в текста.
Туроператори се оплакват: Нова наредба изкривява пазара в туризма. Туроператори и агенции се обявиха срещу работата на туристическите информационни центрове и тяхното право да предлагат пакети с услуги. Това става ясно от жалба на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА), подадена в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Според БАТА новата Наредба за стандартизиране на услугите на туристическите центрове изкривява пазара. Тя влиза в сила от май 2016 г. Според турооператорите новите текстове ще нарушат конкуренцията в бранша, защото информационните центрове ще се финансират от държавата или общините. Освен това ще са длъжни да предлагат туристически пакети и да разполагат със системи за онлайн резервации. Позицията на БАТА е, че новите правомощия на информационните центрове са в разрез със съществуващите закони, тъй като те не са лицензирани за турооператорска и агентска дейност.
КЗК е поискала мнението както на асоциациите от бранша, така и на министерството на туризма и на Националното сдружение на общините. Туристическото министерство е изтъкнало, че зададените изисквания в новата наредба са пожелателни и не могат да се изпълняват, без да се спазват законите у нас. Проверката на антимонополистите обаче е установила, че новата нормативна уредба създава условия за заблуда и не е достатъчно ясна. КЗК препоръчва прецизирането на законодателството, така че задълженията на туристическите информационни центрове да бъдат ясно дефинирани.
Над 9 млн. направления за безплатен преглед. Над 9,3 млн. направления за лекар специалист ще заплати НЗОК. Това съобщиха за „Монитор" от Министерството на здравеопазването. Бройката им е с над 630 хил. повече в сравнение с предходната година. С това увеличение ведомството гарантира, че пациентите няма да бъдат връщани заради липса на направление. Ако това наистина се случи, джипитата повече няма да препращат нуждаещите се хора от прегледи за следващия месец. Както „Монитор" вече писа, здравният министър д-р Петър Москов обеща 40 млн. лв. повече за доболнична помощ през 2016 година. Средствата за увеличение на броя на направленията ще се вземат от резерва на касата, който е 316 млн. лв.
Освен повечето направления са предвидени и над 5 млн. броя нови изследвания в доболничната помощ. Това означава, че лекарите вече ще могат да ни пращат на скъпи изследвания без да се налага да чакаме с месеци. Увеличават се и профилактичните прегледи на децата - с 240 хиляди. Промените влизат в сила с новия рамков договор.
В събота здравният министър предложи всеки един български гражданин, включително и депутатите, да се лекуват по два основни пакета и да влизат в листа на чакащите. Министърът припомни, че народни представители и управленци се лекуват в Правителствена болница независимо дали са здравно осигурени или не и така грижата за тяхното здраве е уредена по други правила.
„Ще подам своята оставка, когато си свърша работата - не ми е житейска цел да бъда министър", заяви днес пред bTV Москов по повод предстоящия вот на недоверие към правителството. По думите му в системата на здравеопазването за първи път има човек, който не се прекланя пред икономически интереси. „Нещата не опират до моята оставка, а до това дали това са добри ходове и хората имат по-добър достъп до здравеопазването", допълни Москов.
Дебатът в парламента по внесения вот на недоверие към правителството в областта на здравеопазването ще се проведе в сряда. Вотът беше внесен от БСП, ДПС и независими депутати.
Горски проверяват за GPS в камионите с дърва. Горските инспектори от регионалните дирекция по горите започват от понеделник масирани проверки за нововъведените средства за контрол на дървесината в цялата страна. Проверяващите ще инспектират складове, цехове за преработка и съхранение на дървесина за наличието на камери за постоянно видеонаблюдение, което стана задължително за всички складове за преработка и съхранение на дървесина от 1 януари 2016 г., съобщават от горската агенция.
Контролните органи ще проверяват своевременно всички водачи на моторни превозни средства, които транспортират дървен материал за валиден превозен билет и наличност на GPS ycтpoйcтвa в aвтoмoбилитe.
От тази година се въвеждат електронните превозни билети за дървесина от временен склад за всички собственици на гори. По този начин се гарантира пълно проследяване на движението на дървения материал в реално време и се елиминира вероятността за повторно използване на превозен билет. Електронният превозен билет се отразява в интернет базирана система Изпълнителна агенция по горите. Той не може да се дублира и да се използва повторно, защото е с уникален номер и един път въведен в системата, не може да бъде променян. В момента при експедиране на дървесина се използват хартиени или електронни превозни билети. До няколко месеца употребата на хартиените ще отпадне.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |