Всеки пети се мести от Гърция заради бежанците. Всеки пети български турист, или около 100 хил. души, ще избере друго място за почивка, вместо да отмаря в Гърция това лято. Промяната в дестинацията се дължи предимно на бежанската криза, чието влияние върху туризма при съседите вече се усеща. Струпването на бежанци в курортната част на Северна Гърция оказва негативно влияние, тя се оказа непредсказуема дестинация както по отношение на затварянето на границата през зимата, така и по отношение на това, което ще се случи през лятото. Нашествието на мигранти в южната ни съседка обаче няма да разколебае близо 400 хил. българи да отидат на почивка в Гърция. Това сочи прогнозата на Института за анализи и прогнози в туризма, изказана от неговия директор Румен Драганов.
В същото време хотели по Южното Черноморие са спрели записвания за туристи през лятото, за да не се получат дублажи. Причината е, че отсега били резервирани и не могат да поемат повече летовници. Заради отлива на туристи от Египет, Тунис и Турция България се очертава сред хитовите дестинации в международния туризъм. "Имаме вече случаи на отказани записвания за определени периоди от време. За някои хотели резервациите са спрени отсега за средата на юни, целия юли и август. Системата е компютъризирана и като се напълни базата, се включва stopsale", съобщи председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова.
1500 раздават юмруци на улицата. Над 1500 разследвания за сбивания при различни случаи на хулигански прояви са изяснявани от полицията през изминалата година в страната. В 99% от тях извършителите са били ясни, тъй като побоищата са станали на публично място и пред свидетели, какъвто беше и случаят с пребития шофьор след катастрофа на столичния бул. „Черни връх" и битото семейство на Околовръстното шосе. Това съобщи директорът на Главна дирекция „Национална полиция" главен комисар Христо Терзийски. Той уточни, че не може да се каже колко от тези 1500 досъдебни производства са били след спречквания на пътя, но подчерта, че реакцията на полицията и при двата нагли побоя е била бърза, а събраните доказателства - достатъчни, за да търсят адвокатите споразумения с прокуратурата.
За да не се стига до нови подобни изцепки, ще бъдат изкарани още полицаи на улицата, а в момента тече процедура по избирането на нови 100 служители за столичната полиция.
Междувременно от Софийската районна прокуратура съобщиха, че за катастрофата на бул. „Черни връх" вече са повдигнати две обвинения. Те са срещу шофьора на джипа БМВ Х5 Симеон Христов, който беше заснет от камери как налага на пътя виновния за сблъсъка водач Георги Милев. Агресията беше снимана с мобилни телефони от очевидци и за минути събра вълна от възмущение във Фейсбук.
Христов е арестуван за 72 часа, а от държавното обвинение ще настояват в петък за постоянния му арест. Шофьорът на хондата Никола Маринов, който, за да избегне челен удар с отнелия му предимство Милев, се заби в беемвето, също е с обвинение за хулиганство.
Причината за това е, че е ритал колата на виновния, който трябвало да чака на „Стоп" в локалното на бул. „Черни връх", но излязъл, отнемайки предимството му. Налаганият Милев най-вероятно също ще стане обвиняем за причиняване на средна телесна повреда. Причината за това е, че при удара с хондата пътничката в беемвето Веселка Василева е получила две счупвания на ръката. След мелето виновният шофьор не се извинил, а само повтарял, че хондата се е движила бързо. „Все още трябва да се изчакат експертизите, за да се каже кой каква вина има", коментира говорителят на Софийската районна прокуратура Стефан Милев. Биячът Христов може да получи до 3 г. затвор за причинената лека телесна повреда. Ще бъде изготвена и психологическа експертиза, която ако докаже, че е действал в състояние на афект заради пострадалата си близка, това може да смекчи вината му.
България остава сред най-нещастните държави в света. България остава сред държавите с най-нещастно население в света, макар и да подобрява представянето си. В публикуваната в сряда ревизирана версия на Доклада за световното щастие (The World Happiness Report) за 2016 г. страната заема 129-а от позиция от общо 157 държави при 134-о място през 2015 г. На върха на класацията са Дания, Швейцария и Исландия.
За сравнение - Румъния заема 71-а позиция, Турция е на 78-о място, непосредствено след Косово, Сърбия е класирана на 86-а позиция, а Македония и Гърция са съответно номер 95 и номер 99 в подреждането. Непосредствено преди България в класацията са Сенегал, Република Конго, Грузия, ДР Конго, Гана и Украйна, а след България се подреждат Мавритания, Зимбабве, Малави, Судан и Габон. Проучването се изготвя от съвместната инициатива на ООН и Колумбийския университет "Мрежа за решения за устойчиво развитие" (Sustainable Development Solutions Network, SDSN).
За да изчислят равнището на щастие в отделните страни, анализаторите интервюират по около 1000 души във всяка държава, като ги питат къде по скала от 0 до 10, която обхваща възможностите от най-добрия възможен за тях живот до най-лошия възможен, смятат, че се намират в момента. След това отговорите им се анализират, като се отчита влиянието на шест на различни фактора за цялостното им възприятие - БВП на човек от населението, социална подкрепа (която измерва доколко човек може да очаква помощ от приятели и роднини при проблеми), очаквана продължителност на живота в добро здраве, социална свобода на избор какво да правиш с живота си, щедрост (която се измерва на базата на скорошни дарения) и възприятия за корупция. Вземат се предвид и средните стойности на положителни (смях и наслада) и отрицателни (безпокойство, тъга и гняв) емоции за предишния ден.
Защо сме нещастни
Според резултатите от доклада, България е и най-ниско класираната сред държавите в Европа с краен резултат от изчислявания от авторите на доклада индекс на щастието 4.217 при средно за всички анализирани държави 5.382. Най-съществените фактори за нещастието на българите са корупцията в политическите среди и бизнеса, както и ограничените възможности за щедрост и свобода на личен избор.
Малка положителна новина на този фон е фактът, че усещането за щастие в страната се подобрява - България е в групата на 70-те държави, в които през последните три години има ръст, като заема 31-о място измежду тях с подобрение от 0.373 единици от 10-степенния индекс. За същия период възприятията за щастие са се влошили в 66 държави.
Парите не са всичко
"Измерването на собственото възприятие за щастие и постигане на благополучие трябва да бъде в дневния ред на всяка нация, която започва да преследва цели за устойчиво развитие", коментира Джефри Сакс, който е един от редакторите на доклада, директор на Института за Земята към Колумбийския университет, ръководител на SDSN и специален съветник на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун. По думите му преследването на подобни цели въплъщава идеята, че за поддържането на човешкото благополучие е необходим холистичен подход, който обединява икономически, социални и екологични цели.
"Вместо да възприемаме ограничен подход, фокусиран единствено на икономическия растеж, трябва да насърчаваме обществата, които са проспериращи, справедливи и устойчиви от екологична гледна точка", допълва той. Показателни в този смисъл са и резултатите на държави като Коста Рика, която заема 14-о място в крайното класиране, макар и да не е икономическа сила, или пък на Исландия (3) и Ирландия (19), които успяват да запазят равнището на щастието сред населението си въпреки преживените икономически и банкови кризи.
Забраната за диво къмпингуване отпада засега. Няма да има тотална забрана за къмпингуването извън обозначените за това места. Това стана ясно от думите на министъра на туризма Николина Ангелкова по време на обществената дискусия на предложенията за изменение на Закона за туризма, които бяха публикувани за обществено обсъждане миналата седмица. "Чл. 207а от Закона за туризма в този си вид ще отпадне, защото е неработещ, но трябва да има ред и правила", заяви Ангелкова.
Междувременно стана ясно, че от ГЕРБ са внесли поправка в парламента за отпадане на забраните за къмпингуване, разписани и в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. До смяната на курса на 180 градуса се стигна след протести и разпореждане на премиера Бойко Борисов ГЕРБ спешно да инициират отмяна на забраната за къмпингуване в зона А, т.е. до 100 метра от водата, по Черноморското крайбрежие малко след гласуването на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие на второ четене в парламента. Предложението за забраната беше вкарано между първо и второ четене от председателя на комисията по регионално развитие Найден Зеленогорски. Забраната беше затвърдена и разширена от готвените промени в Закона за туризма, като според проектните текстове разпъването на палатка, каравани, кемпери навсякъде в страната извън категоризираните къмпинги ще се наказва с глоби от 200 лв.
Сега и министерството на Ангелкова даде заден ход и засега отпада крайната забрана. Остава въпросът как все пак ще бъде регламентирано къмпингуването в Закона за туризма. Това предстои да стане ясно в следващите 3 месеца, като с толкова ще бъде удължено общественото обсъждане по промените в Закона за туризма.
Срещу забраната
"Ние сме против тоталните забрани, а сме "за" това да има ред и правила, и дейността, която се извършва, да бъде по установените правила - да опазваме природата и околната среда, защото по този начин допълнително се подобрява стойността на продукта", обясни Ангелкова. Въпреки че по промените в Закона за туризма се работи от месеци, тя не успя да даде отговор на въпроса кой е бил източникът на предложението дивото къмпингуване да се наказва с глоба и дали става въпрос за грубо недоглеждане от страна на екипа й.
По време на обществената дискусия срещу забраната се обявиха риболовни организации, спелеолози, еколози, тъй като като в определени отдалечени райони няма как да има къмпинги и с това всички, които имат нужда да нощуват сред природата, се превръщат в нарушители.
Основният проблем по традиционните места за почивка пък идва оттам, че в страната броят на категоризираните къмпинги е ограничен, като тези, които отговарят на европейските изисквания, са единици. Страната от години е черно петно за този тип туризъм, който се развива бурно в страните от Западна Европа. Според представителите на Българската асоциация за къмпинг и караванинг представата за хората, които ползват кемпери и каравани, е много погрешна. В държави като Франция броят на кемперите е около 500 хил. Всички те обаче ще пропуснат България като дестинация за почивка, тъй като няма нужните условия. В България къмпингуващите са 30 - 50 хил. души, като за тях има около 30 къмпинга. Сега по отношение на къмпингите има критерии в наредбата на Министерството на туризма за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, като от асоциацията искат да се улесни и насърчи изграждането на къмпинги и места за спиране на каравани и кемпери.
Срещу закона
Критики имаше и срещу промените в Закона за туризма в неговата цялост, като той беше окачествен от някои от присъстващите като повторение на модела "Балкантурист". По думите на Любомир Попйорданов, председател на управителния съвет на Българската асоциация за алтернативен туризъм, законът въвежда свръхрегулации в сектора. "Имаме свръхрегулиране от нови 57 страници. Философията на закона ни притеснява. Тя е от миналото", заяви още той.
Разочарование изразиха и представители на ски курортите, които отправиха запитване към министър Ангелкова защо отправените към нея предложения преди година не са отразени в закона. Една от промените, поискана преди време от ски курортите, беше да се намали ставката на ДДС от 20% на 9% за ски услугите като карти за ползване на лифтовете, обучения и ски оборудване. Отговорът на Ангелкова беше: "Знаете, че винаги съм заявявала своята подкрепа и в частност за зимния туризъм", но исканите промени касаят основно други закони и ведомства. Оживената дискусия стана причина за удължаването на срока на общественото обсъждане на закона с три месеца.
ЕК парира натиска за отмяна на мониторинга на България. Европейската комисия отхвърли категорично всички опити да й бъде оказан натиск за отмяна на мониторинга на България по линия на правосъдие и вътрешен ред. Българските евродепутати от БСП, ГЕРБ и ДПС, подкрепени от колеги от ПЕС, АЛДЕ и ЕНП, се опитаха да убедят ЕК, че наблюдението е дискриминационно, изчерпано и се използва само за вътрешнополитически битки.
Зам.генералният секретар на ЕК Параскеви Мишу обаче заяви, че никой до момента не може да твърди, че Комисията е несправедлива или не е независима в преценките си. Тя припомни, че ЕК винаги е подкрепяла българските власти и дори е осигурявала финансиране чрез еврофондовете за реформите, но в същото време не забелязвала устойчивост в много от областите, които е посочвала като проблемни в последните години.
Преди нея същата теза застъпи пред комисията за правосъдие и вътрешен ред в европарламента и Уилям Слийд, който представи докладите на ЕК за България и Румъния.
"Логиката е, че когато критериите се изпълнят, механизмът ще бъде прекратен. Говорим за задоволително покриване на критериите. Никой не търси съвършенството, а просто очакваме да се вложи достатъчно работа и енергия, за да се постигнат резултати", отсече докладчикът на ЕК Уилям Слийд. Именно той представи вчера докладите за Румъния и България пред комисията. Слийд даде да се разбере, че падане на мониторинга няма да има. "Целта на цялото това писане на доклади е реформите да бъдат осъществени на практика и механизмът е ефективно средство за постигане на тези цели. ЕК смята, че механизмът е помогнал за осъществяване на такива цели и ще продължи да помага. И всички онези, които ратуват за реформите, биха подкрепили подобно твърдение", допълни той.
Българският евродепутат Илияна Йотова, която е сред организаторите на кампанията за промяна на механизма, го попита "колко струва подготвянето на един доклад, особено на фона на голямата дупка, която се оформя в европейския бюджет". "Не става дума за огромни средства, нито за много време. Ако сравним това с "цената" на корупцията - говорим за неща от съвсем различни мащаби", отвърна й докладчикът Слийд.
Останалите български евродепутати също апелираха за отпадането на механизма. Ангел Джамбазки нарече механизма дискриминационен и заяви, че други държави не спазват бюджетните правила, но не са поставени под наблюдение. "Много държа някой да ми даде легално определение на задоволителен резултат", заяви той, цитирайки целите, които България трябва да постигне. Евродепутът от ГЕРБ Емил Радев поиска мониторинговият механизъм над България да отпадне, защото се използва с политически цели и възпрепятства приемането на страната ни в Шенген. "Не ви ли притеснява, че този механизъм е повече политически инструмент", обърна се Йотова към представителя на ЕК, представил доклада.
"Направихме необходимите усилия, за да превърнем механизма в обективен и справедлив. Няма никаква връзка между механизма и Шенген", отвърна й Слийд. Той отново напомни, че страната ни не е приела антикорупционно законодателство, визирайки отхвърления закон на Меглена Кунева. "Този закон не беше приет, защото той бе лош закон и позволяваше политическа саморазправа с опонентите", отговори му Йотова и каза, че текстовете щели да се преработят и ще бъдат приети.
За отпадането на механизма настоя някогашният докладчик за напредъка на България Джефри ван Орден. В тази посока се изказаха един германски и един португалски евродепутат.
Категорично срещу мониторинга се обяви и главният прокурор Сотир Цацаров, който бе поканен на срещата, организирана от българските евродепутати в Брюксел. "Механизмът е повече проверка, отколкото сътрудничество", заяви той. И подложи на критика постоянния съветник на ЕК по линия на правосъдие и вътрешни работи в София Юри Тавание. Цацаров заяви, че се виждал с него на 4 месеца, само когато комисията изпрати мисия от експерти. За последният доклад той разкритикува Министерство на правосъдието, че е дало непълна информация, поради което документът не отговаря на действителността. Според Цацаров източниците на информация, която се анализира в докладите на ЕК, са спорни. Освен това понякога в мисиите имало хора, чиято компетентност е под въпрос.
Шефът на ВАС Георги Колев пък разви тезата, че този механизъм за наблюдение е бил пилотен проект, вече е приключил експериментирането си в България и Румъния и може да бъде подложен на анализ, за да се изчисти от недостатъците и да бъде прилагат като единен механизъм за всички страни членки на ЕС с еднакви критерии.
Транспортният министър спира обществени поръчки за 50 млн. лв. Министърът на транспорта Ивайло Московски е разпоредил спирането на две обществени поръчки на обща стойност близо 50 млн. лв. Информацията потвърдиха пред "Сега" от транспортното ведомство и допълниха, че предстоят проверки по целесъобразността на проведените процедури. Решението идва след направени ревизии за харченето на държавни пари от ведомството и подчинените му дружества. Те бяха разпоредени от премиера Бойко Борисов във всички министерства след скандала с търговете за продължението на магистрала "Хемус".
Едната от спрените поръчки е на Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Тя е за доставка на релси и е на стойност 43 милиона лева без ДДС. С решение от 10 март ръководството на НКЖИ е избрало за изпълнител "Ай Ки Ес" АД. Според транспортното министерство фирмата се свързва с депутата от ДПС Илия Илиев. От министерството допълниха пред "Сега", че съмнения поражда и решението на НКЖИ да отстрани един от участниците в търга - "Фьосталпине ФАЕ София". Формалната причина за това е, че техническото предложение не отговаряло на изискванията на възложителя.
Неотдавна главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на депутата Илия Илиев. От информацията на прокуратурата стана ясно, че НКЖИ, която е подчинена на транспортното министерство, е възложила поръчка за близо милион лева на фирма, близка до Илиев.
Втората отменена поръчка е усъмнила екипа на Ивайло Московски заради твърде високата си стойност. Става дума за проектиране и изграждане на обща безжична комуникационна система за пристанищата Варна, Бургас и Несебър, както и на терминалите в Росенец, Балчик и "Леспорт". Прогнозната стойност на поръчката е 6 млн. лв. без ДДС. Този търг все още не е приключил. Обявата е от 4 февруари, като срокът за подаване на оферти изтича на 28 март. Възложител тук е Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Вчера нито едно от двете предприятия не беше обявило официално прекратяване на поръчките.
Балканджи Йово остава, ще се учи по история, турското робство - по литература. Фолклорната песен "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово" и епосът за Крали Марко остават в учебната програма и ще се изучават в шести клас в часовете по история и цивилизации. Това съобщи зам.-министърът на образованието Диян Стаматов на представяне на учебните планове за 2-и, 6-и и 8-и клас, организирано от клуба по дебати към Втора английска гимназия "Тамас Джеферсън" в София. Над 100 гимназисти, експерти и учители събра последното обсъждане на учебните програми, преди да бъдат приети.
Преди това програмите са били обсъдени на 150 срещи с над 2000 учители, обясни Стаматов. "Балканджи Йово" досега се изучаваше в пети клас, но заради кървавите сцени в песента и по искане на родители екипът на бившия министър Тодор Танев предложи да бъде извадена от учебната програма.
При изучаването й сега в часовете по история и цивилизации ще се набляга на междупредметните връзки - съдържание от един учебен предмет препраща към друг, обясни Стаматов.
"Като чуете Шипка, какво си спомняте - стихотворението или историята? Стихотворението, но историята го надгражда, прави нещата по-ясни. Защо да не свържем биологията с Айфеловата кула - тя е модел на човешката кост", даде пример за междупредметните връзки и министър Меглена Кунева.
"История славянобългарска" на Паисий Хилендарски вече ще се изучава непрекъснато от 7-и до 10-и клас, съобщи още Стаматов. По литература ще има откъс от произведението в девети клас, а по история ще се изучава в 7-и, 8-и и 10-и.
Междупредметни връзки ще се заложат и при изучаването на възрожденските песни.
Стотина ученици от Втора английска гимназия и учители бяха изпълнили залата в гимназията в София.
Те ще започнат да влизат в програмата от шести клас в часовете по музика с "Къде си вярна ти, любов народна".
В седми клас по литература вече ще се учи "Стани, стани, юнак балкански". Учителка по литература пък разказа как когато нейни ученици трябвало да изучават песните на Добри Чинтулов, поискали да пеят в час, вместо да ги рецитират.
Ново в програмата по литература в осми клас пък ще са откъси от Библията за Исус и Богородица, съобщи още зам.-министър Стаматов. Ще бъдат добавени и сонети на Шекспир вместо досегашните на Петрарка, каза още той.
В нито един момент не е имало замяна на "турско робство" със съжителство, османско владичество е терминът в програмите по история, а робство и съжителство са термините по литература, обясни Стаматов.
В новия вариант на програмите обаче за периода на турското робство ще се изучава политическият модел на османската империя и обществото и бита на поданиците ѝ. Втората част всъщност заменя използването на "съжителство", което бе записано в първоначалния вариант на програмата. Съжителство има в програмата и в момента и то описва именно битовата страна на живота, казаха учители по история.
"Заложили сме силно олекотяване на учебното съдържание, създаване на свобода на учителя, за да направи допълнителен избор според класа и индивидуалните особености на учениците. До 60% от учебните програми ще са за ново съдържание, а останалото - за контролни, преговор, затвърждаване", разясни зам.-министър Стаматов.
Наесен за първи път ще има истински електронни учебници
За първи път тази година издателите освен хартиен учебник трябва да подготвят и на съвременен електронен носител, който не е просто сканирани страници. Това каза зам.-министърът на образованието Диян Стаматов.
Онлайн учебниците няма да са безплатни за гимназистите, защото трудно се изготвят, но цената ще е само между 1 и 4 лв. Те ще се плащат чрез есемес.
Учебниците от 1-и до 7-и клас ще са безплатни за децата, но ще се плащат от държавата. Водят се разговори за електронен носител на един учебник от 1-и до 7-и клас държавата да отдели 2,50 лв.
Чисто нови ще са учебниците на първолаците тази есен, защото ще са отпечатани за първи път - никой няма да ги е използвал. Изготвянето на изцяло нови учебници се налага заради новите учебни програми. Скоро щяло да стане ясно дали букварите ще са по старите, или по новите програми. Решението ще се вземе внимателно, защото, "ако образователното министерство си позволи лукса да наруши законодателството, за да издаде какъвто и да е учебник, това би било много лош сигнал към цялото общество - ще кажат, че в ръцете на всяко българче има незаконен учебник. Тава не може да се случи", каза Стаматов.
Цветан Василев поискал сръбско гражданство. Мажоритарният собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев е поискал политическо убежище в Сърбия преди повече от година и половина, съобщи БНТ, позовавайки се на свои източници в Белград.
Тамошните власти обаче му отказали с мотива, че като страна, която иска да се присъедини към Европейския съюз, Сърбия не може да предостави убежище на човек, издирван в държава от ЕС.
Един час продължи изслушването на бившия банкер във Висшия съд в Белград в сряда по делото за екстрадирането му у нас.
Той бе призован в 11,30 ч. Ексбанкерът се появил в съда с внушителна охрана - повече от 10 души. Василев трябваше да бъде изслушан още през февруари, но тогава не дойде, защото бил болен от грип.
"Пред съда казах, че КТБ е фалирана насилствено от българските институции и българската прокуратура", лаконичен бе бившият банкер.
На влизане в сградата той каза още, че щял да пледира същото, което пледирал от година и половина.
След изслушването Василев излезе пред кабинета на дежурния съдия заедно с многобройната си охрана и съдебния преводач, а в залата остана само сръбският му защитник Владимир Белянски. След минути ексбанкерът и преводачът отново влязоха в кабинета на съдията. Докато беше отвън, той проведе няколко телефонни разговора, в които се консултира по въпроси, свързани с разследването в България, твърди БНТ.
Изслушването на Василев ще продължи на 6 април.
Според белградски медии Василев поискал и сръбско гражданство, защото западната ни съседка не екстрадира свои граждани.
Бившият банкер е в Белград от юни 2014 г. Първите месеци не се знаеше къде е и бе обявен за издирване от Интерпол. После се оказа, че е в сръбската столица. Тогава българските власти изпратиха искане за екстрадицията му. У нас той е задочно обвинен за присвояването на близо 206 млн. лв. от фалиралата КТБ и за безстопанственост.
Делото за екстрадицията му се точи в Белград близо година и половина. Първо Висшият съд реши да ни го върне, за да бъде съден у нас.
После апелативният съд реши, че са му нарушени правата и той не е бил изслушан от магистратите. Заради това се наложи и разпитът му в сряда.
Според сръбското законодателство крайното решение за екстрадицията му ще вземе министърът на правосъдието.
Заради огромното забавяне се наложи главният прокурор Сотир Цацаров да сезира европейските институции и да ги призове да се занимаят със случая.
Розов пеликан умря от зелени грижи за 9 млн. лв. Заради експресията си позволихме да заблудим читателя с нашето заглавие. Умрял е не един, а 39 розови пеликана.
Смъртта им е настъпила в следствие на непрестаните грижи за щастлив живот положени от екоорганизациите предвождани от Тома Белев. 9 млн. лв. са отмъкнали от тези организации, за да уморят от грижи 39 пеликана, както ни разкриват колегите от бургаския сайт Флагман.
Над 9 млн. лв. - държавни пари и европейско финансиране, са потънали край Бургас за проекти, свързани с опазване на околната среда и защитените видове. Това съобщи сайтът „Флагман". Журналистката Радостина Георгиева посочва четири големи проекта на екозащитници, с които са усвоени европейските милиони за екология, но няма видим резултат. Тези проекти засега са извън проверяваните от главния прокурор Сотир Цацаров, пише сайтът. Информацията в публикацията е проверена от сайтове, свързани с европроектите, обясни Радостина Георгиева.
Според данните в разстояние на 4 години, от 2010-а, „Българско дружество за защита на птиците" изпълнява проект за 1 775 006 евро - „Живот за Бургаските езера" към програма LIFE+ на ЕС за опазване на защитените видове пеликани край Атанасовското езеро и местността „Пода". Дейностите по проекта включват изолиране на електрически стълбове и електропроводи в дължина 7,5 км, както и изграждане на изкуствени платформи за гнездене на редки и застрашени от изчезване видове птици, включително и за къдроглавия пеликан. И изведнъж шок - пеликаните в Атанасовското езеро започват масово да измират. 39 птици са намерени мъртви на 1 срещу 2 октомври 2015 г. под уж обезопасените далекопроводи.
Следващи проекти, за които се съобщава, са „Здраве за щастие" на стойност 85 461 лв., където партньори са „Българско дружество за защита на птиците" и три училища - в град Българово и в два квартала на Бургас - Победа и Сарафово. „Този път парите идват от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси". И явно някой добре е знаел, че напишеш ли „ромска интеграция", проектът ти е в кърпа вързан, защото Европа държи най-вече на това. Основната записана цел е „превенция на отпадането от училище чрез въвеждане на атрактивни извънкласни и извънучилищни дейности, насочени към здравното образование", каквото и да означава това", коментира журналистката. Тя споменава още два проекта - на „Зелени Балкани" - „Спешни мерки за възстановяване и консервация на видове и местообитания с европейска значимост в комплекса от защитени природни територии на Поморийското езеро", финансиран със 778 872 лв. от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС и държавния ни бюджет.
„Интересът им към Поморийското езеро започва от 1998 г. Оттогава досега те са реализирали няколко проекта, в които обаче има фрапиращо дублиране на едни и същи дейности. Това е забранено в Правилника за изразходване на безвъзмездните средства на ЕС, защото се счита за форма на измама и източване на пари", пише авторката. Четвъртият проект е по програма LIFE за броене на птици в Атанасовското езеро. Проектът е за малко над 2,013,027.00 евро.
Зехтинът поскъпва, производството му намалява. Зехтинът се оскъпява все повече - цената му е скочила с 20% през 2015-та година, след като сушата и различни болести унищожиха голяма част от европейската реколта. Експерти прогнозират, че това може да се случи и през 2016 г.
Световното производство на зехтин се е свило с една трета през 2015 г., показват данните на Международния комитет по маслиновото масло (International Olive Council).
Испания, която доставя 40% от зехтина в глобален мащаб, имаше проблеми с необичайно горещото лято на 2014 г. По думите на производителите там тази реколта е била най-лошата от близо 20 години насам.
Така испанските производители са принудени да продават от резервите си. Подобни са очакванията и за сезона 2015 - 2016 г. заради горещото време.
От Международния комитет по маслиновото масло прогнозират, че Испания ще произведе 1,2 милиона тона тази година, което ще е с повече от предходната. Въпреки това количеството ще остане под това от 1,8 милиона тона, което страната традиционно осигурява на световния пазар, пише CNN Money.
Същото се отнася и за Италия, която осигурява 20 на сто от производството в глобален мащаб. През миналата година обаче там голяма част от реколтата беше покосена от болести.
Високите цени на маслиновото масло обаче принудиха търговците да предложат на клиентите си други алтернативи, като консумацията на зехтин през миналата година е намаляла със 7%.
Цветан Василев иска да е сърбин. Банкерът беглец Цветан Василев е поискал сръбско гражданство, за да избегне връщането му в България. Това стана ясно по време на първото изслушване на мажоритарния собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка пред съда в Белград вчера. Магистратите трябва да решат дали да изпълнят искането на българската прокуратура Василев да бъде екстрадиран обратно в София. Банкерът е основният обвиняем по делото за източване на 206 млн. лева от КТБ. Сърбия не екстрадира свои граждани и това е вариант за Василев да избегне процеса у нас, след като получи отказ за политическо убежище от властите в Белград. Независимо какво решение ще вземе сръбският съд окончателното решение за екстрадицията трябва да бъде парафирано от министъра на правосъдието на бившата югорепублика.
Отлагат Закона за туризма с 3 месеца. Новият проект за промени в Закона за туризма ще бъде отложен поне с три месеца. С толкова ще бъде удължен срокът за общественото му обсъждане. Това обясни министърът на туризма Николина Ангелкова след няколко часа обсъждане на текстовете с представители на общините, бизнеса и зелените организации. Всички присъстващи бяха категорични, че нормативните текстове имат много слабости. Членът в закона, който забранява къмпингуването и определя глоба от 200 лв. за опъването на палатка, е неработещ и ще отпадне, призна Ангелкова.
Целият закон, предложен от Ангелкова и хората й, е недобре написан и трябва да се смени философията му, каза Любомир Попйорданов от Българската асоциация за алтернативен туризъм. Законът е забранителен и наказателен, а не се стреми да насърчи предприемачеството и да защити природата, обясни той. Собственикът на "Албена" АД Красимир Станев също посъветва министър Ангелкова да отложи закона, за да има възможност да добие преки впечатления от летния сезон и управлението на плажовете.
В изказването си екоактивистът Тома Белев направи на пух и прах предложените промени в закона. Той подчерта, че министерството на туризма се е опитало по непозволен начин да се намеси в работата на други институции и специализирани законови разпоредби като законите за защита на територията, лечебните заведения, виното и разпоредби на МВР. Като ненужен обмен на информация той посочи и искането в текстовете министърът на туризма да получава годишните отчети на общините, обобщени от областния управител. Белев посочи още десетки нередности и опити за централизация и бюрократизъм в закона.
Повечето от присъстващите бяха категорични, че предложеното определение за къмпинг в закона не е работещо и води до вписване в националния туристически регистър на вилни селища и къщи за гости като къмпинги. Присъстващите кметове на черноморски общини и представители на зелени организации се обединиха, че къмпингуването не трябва да се забранява, а да се наложат правила, както и солени глоби за всички, които хвърлят боклуци.
Въпреки приказките, че при написване на проекта е взет под внимание чуждия опит, това не е така, заявиха зелените. Сегашният проект на закон ни връща десетилетия назад и мултиплицира модела "Балкантурист", вместо да се върви в крак с тенденциите в световния туризъм, заяви Орлин Колев от "Да спасим Иракли". Не бива да забравяме, че всички сме в една лодка, коментира Красимир Станев.
Катя Момчилова от община Варна предложи да се изработи единен туристически софтуер, в който да се попълват статистически данни и те директно да отиват в националния туристически регистър.
Иво Маринов от името на Столична община и НСОРБ заяви, че са подготвили 25 страници предложения за промени на предложените от министерството текстове. Промените засягат категоризацията, както и това КЗП да остане органът, който проверява туристическите обекти като доказал се такъв през годините.
Всички предложения на различните организации моля да бъдат предоставени до 10 дни, заяви като обобщение министър Ангелкова. Тя заяви, че те ще бъдат качени в табличен вид на сайта на ведомството. Ще бъдат създадени и работни групи за конкретните текстове, а след тримесечното обсъждане ще бъде направена нова среща. Законът няма да бъде приет докато не се намери балансирана позиция, обеща министър Ангелкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |