Половин България е във финансов колапс. Финансите на българските общини са пред пълна катастрофа, а хазната ще трябва да налее в тях спешно десетки милиони левове. По данни на финансовото министерство 156 от общо 265 общини у нас са приключили 2015 г. с дефицит. 71 кметства нарушават позволения по закон лимит за просрочени задължения, 25 са затънали в дългове и харчат голяма част от приходите си за обслужването им. Общинският дълг като цяло расте рязко и в края на 2015 г. достига 1.3 млрд. лв.
Катастрофалната картина на общинските финанси лъсна покрай дебатите на първо четене в пленарната зала на предложените от Министерството на финансите (МФ) промени в Закона за публичните финанси. Промените предвиждат да бъде създаден механизъм за подкрепа на финансово затруднени общини, включително възможност за покриването от централната хазна на отпуснати на кметовете безлихвени заеми. Към мотивите на проекта нямаше абсолютно никакъв анализ и оценка, но вчера се разбра, че МФ в крайна сметка е представило подробни данни по искане на няколко депутати - Георги Ковачев от коалиция Народен съюз и Дора Янкова и Румен Гечев от БСП. Анализът на самата справка показва тежки проблеми.
За една година дълговете на общините са скочили рязко и вече стигат 1.27 млрд. лв. За сравнение дългът на сектор "Местно управление", в който освен общинския дълг се включва и този на общинските болници, в края на 2014 г. бе 1 млрд. лв. Абсолютен лидер по размер на дълга през 2015 г. е Cтоличната община с 570.6 млн. лв., следвана от Bарна със 79.6 млн. лв. и Пловдив - с 35.3 млн. лв. Въпреки впечатляващите суми дългът при тези големи кметства не тежи несъразмерно на бюджета и те не надхвърлят ограничението за максималния размер на разходите, които могат да правят през годината за обслужване на заемите си.
За разлика от тях други 25 общини са надхвърлили лимита и са платили за обслужване на дълга над 15% от средния размер на собствените си приходи и изравнителната субсидия за последните 3 години. Абсолютен рекордьор е община Рудозем, която при ограничение от 15% е извършила плащания по общинския дълг през 2015 г. в размер на 148.4%. Средният размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия на община Рудозем за този период е 1.4 млн. лв. годишно, а за 2015 г. е имала плащания по дълга в размер на 2.1 млн. лв. В тази негативна класация следва малката община Ковачевци с плащания по дълга през 2015 г. в размер на 123.5% от собствените приходи и субсидията. В списъка попадат и големи общини като Перник (48.5%) и Кюстендил (19.1%).
От данните става ясно, че 71 български общини имат прекалено големи просрочени задължения и биха надхвърлили предложения нов лимит за този показател. Според МФ просрочените плащания не трябва да надхвърлят 5% от отчетените разходи за последната година. Най-зле по предварителни данни са Белоградчик с 82.2%, Стамболово с 52%, Велинград с 44%, Симитли - 44%, Пирдоп - 43.4%. Като цяло в края на миналата година просрочените задължения на общините са били 184.8 млн. лв., като 64.6% от тях са натрупани от 20 управи с крупни просрочени задължения. В списъка води Сливен с 20 млн. лв. просрочени дългове към края на годината, следван от Кърджали с 13 млн. лв., Перник с 12.7 млн. лв., Велинград - 11.3 млн. лв.
От дадената на депутатите справка става ясно и защо финансовото министерство настоява да бъдат завишени два от дисциплиниращите лимити - за налични задължения в края на годината и поети ангажименти за бъдещи разходи. Ако тези ограничения не бъдат вдигнати, кметствата, които успяват да ги спазват, ще останат изключение. И след завишаването на двата показателя те биха се нарушавали от съответно 56 и 57 общини.
Масовите дефицити, отчетени по бюджетите на 156 общини през 2015 г., идват на фона на доста по-добра картина за 2014 г. Тогава на минус са били 70 местни управи. На хроничен дефицит в три поредни години излизат 8 общини, включително морската Несебър, при която минусът за 2015 г. е 25.2 млн. лв., Враца - с дефицит от 2.8 млн. лв., Казанлък - с минус от 3.8 млн. лв. В списъка са още Шабла с дефицит от 335 381 лв., Ловеч (566 157 лв.), Бойчиновци (110 031 лв.), Белене (3 512 916 лв.), Нова Загора (38 558 лв.). Интересно е, че при тези общини има и реализирани дефицити по линия на сметките за европейски средства. Несебър има дефицит за 2015 г. по оперативните програми от 12 млн. лв., а Враца - от 8.5 млн. лв. Казанлък е на минус от 5.6 млн. лв.
В справката не е посочено какъв евентуален ресурс ще е необходим за закърпване на бюджетите на фактически фалиралите общини, но сумата ще е солидна. От данните става ясно, че на общините вече са дадени безлихвени заеми в размер на 170 млн. лв., а МФ настоява да има възможност безлихвените заеми да могат да се плащат с безвъзмездна субсидия от страна на държавата. "Даваме прекалено широки правомощия на министъра на финансите и създаваме риск той да покрива избирателно дефицитите на отделни общини. Откъде ще се вземат тези безлихвени заеми, освен от фискалния резерв", коментира Георги Ковачев. "Недопустимо е да награждаваме със субсидии финансово недисциплинирани общини. Показателно е несъгласието с предложените промени на сдружението на общините", коментира и Румен Гечев от БСП.
КЗК трудно можела да докаже картел при горивата. Дали има картел на горивата у нас може да се докаже изключително трудно. Най-лесният вариант за Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е да има черно на бяло писмен документ с цени. Това обаче се случва изключително рядко, каза вчера говорителят на КЗК Марио Гаврилов пред Bulgaria on air. Той все пак допълни, че комисията щяла да си свърши работата "почтено".
"Фирмите напреднаха много в действията си. Обичайно подобни договорки се случват на четири очи и тяхното доказване в съда е изключително трудно", обясни Гаврилов. Още при обявяването на секторния анализ за горивата, откъдето се родиха и съмненията за картел, той обясни, че ще се разчита на това фирмите сами да си признаят, че са съгласували цените. При такъв "донос" те ще могат да намалят санкцията си при евентуално доказване на картела. Глобата при доказване на картел е до 10% от оборота на провинилите се компании за последната финансова година.
Налаганите от КЗК глоби по принцип масово падат в съда, така че едва ли би могло да се очаква самопризнание от фирмите. Както "Сега" писа, в момента има драстични разлики в цените на горивата в различните региони на страната. Най-евтини са те в района на Варна, където бизнесменът Веселин Марешки откри своя бензиностанция със значително по-ниски цени. За сметка на това в западната част на страната и в други по-отдалечени райони разликата за литър гориво от един и същ вид достига и прехвърля 50 ст. Показателно освен това е, че цените на големите вериги продължават да бъдат близки или еднакви в зависимост от географското разположение на обектите им.
Говорителят на КЗК не каза в какви срокове КЗК ще успее да събере доказателствата. В Закона за защита на конкуренцията такъв срок няма, което означава, че комисията може да отлага решението си с години. В момента тече и процедура за избор на нов състав на комисията, след като мандатът на предишното й ръководство изтече.
Гаврилов коментира и темата за евентуален картел при млякото. В последните седмици производители настояват КЗК да започне разследване, а земеделското министерство дори обяви, че ще инициира такава проверка. Говорителят на КЗК призова гражданите да бъдат активни, защото в противен случай "дори на всеки ъгъл да има КЗК, нищо няма да се случи". "Пазарът на мляко е много силно деформиран и това е характерно не само за България, а за цяла Европа - има много производители и малко преработватели, което поставя последните в по-силна позиция", обобщи той.
Зимата се връща. По-хладното време за сезона ще продължи и през следващата седмица, температурите дори ще се понижат. Причината за застудяването над цялото Средиземноморие са серия от циклони, които се зараждат в западната част, преместват се на изток и преминават през Балканите, носейки интензивни дъждове, гръмотевични бури и сняг в планините. Това съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев.
Поредният средиземноморски циклон се е запътил към Балканския полуостров. Името му е Дорис.
В събота следобед ще завали първо в Югозападна България, но постепенно дъждът ще обхване цялата страна. Все още ще е сравнително топло с температури между 10 и 15 градуса. По-късно през деня обаче ще задуха вятър от изток-североизток и температурите ще започнат да падат. В последния ден от седмицата максималните стойности на живака ще са 7-12 градуса. Ще е мрачно, облачно и дъждовно. В планините ще вали сняг. Ще духа умерен, а в източните райони силен вятър.
Застудяването и валежите ще продължат и в понеделник. В Предбалкана и по високите западни полета дъждът ще преминава в сняг. Дневните температури ще са между 4 и 9 градуса. Заради хладния вятър обаче ще ни се струва, че е по-студено, уточни метеорологът. Подобрение на времето се очаква във вторник, когато преваляванията ще спират и облачността ще се разкъсва. В сряда и четвъртък ще е сравнително хладно. Сутрин термометърът ще пада под 0 градуса, а през деня ще показва между 7 и 13 градуса.
От петък до неделя ще е предимно слънчево с временни заоблачавания, но без валежи. Сутрин ще е студено, но през деня температурите ще стигат 10, а на места и 15-16 градуса.
Служителка на строителна фирма хваната с 1 000 000 евро в сак. Служителка на строителната фирма "Агромах", която довърши лот 4 на магистрала "Струма", се опитала да изнесе 1 милион евро, напъхани в сак. Това станало, докато прокурори, антимафиоти и данъчни претърсвали база на фирмата в с. Бело поле край Благоевград.
Акцията на спецпрокуратурата, ГДБОП и НАП е срещу престъпна група за данъчни измами, уточниха от прокуратурата.
Разследвала се дейността на фирмите "Агромах" ЕООД и "Пътища Пловдив" АД. Те се занимават с големи инфраструктурни обекти след спечелени крупни обществени поръчки.
Според прокуратурата за година и половина фирмите ощетили бюджета с 14 млн. лв. неплатен ДДС. Спецакцията е проведена в сряда и четвъртък. Претърсени са офиси в Пловдив, Благоевград, Лом и София. В офис в Лом е намерено злато за 500 000 лв.
Според прокуратурата 2-те фирми регистрирали няколко дъщерни дружества, които участвали като техни подизпълнители при изграждане на обекти. Дружествата от групата на "Агромах" ЕООД и от групата на "Пътища Пловдив груп" АД ползвали доставки от буферни дружества - "Кей пласт" ЕООД и "Кей транс гео" ЕООД.
Чрез буферните дружества се осигурявал документален поток, регулиращ задълженията за внасяне на ДДС на фирмите от двете строителни групи. По този начин се намалявал ДДС.
От своя страна буферните дружества ползвали документи от друга група дружества с характеристиката на "липсващи търговци" - регистрирани на безработни и социално слаби.
"Който ми покаже документ, че не сме внесли 14 млн. лв. ДДС, ще му дам лично половината сума. Това е поръчка срещу нас и изпращам поздрави на поръчителите. Знам кои са, но засега няма да ги кажа. Никой не казва, че имаме 30-40 млн. лв. кредити за текущи обекти и купуване на нова техника", коментира единият от собствениците на "Агромах" - Методи Бачев. Той смята, че у нас работят фирми с политически протекции и други, които са силни и извършват качествена работа.
"Нямаме политически чадър, затова са атаките срещу нас", допълни Бачев. В групата "Агромах" работят около 3500 души.
"Пътища Пловдив груп" бе на бизнесмена Георги Гергов, но преди повече от година той я продаде на "Агромах".
Край на далаверата „почетен консул". Премиерът Бойко Борисов е разпоредил на външния министър Даниел Митов спешно да бъде променена законовата уредба, за да бъдат свити всички правомощия на почетните консули в страната ни. Спешните мерки са заради това, че има десетки оплаквания от страна на хора, че консулите се държат просташки - спират на пешеходни пътеки, на забранени места и парадират с власт.
„Научавам напоследък за действия на почетни консули на други държави у нас, които по никакъв начин не отговарят на статута им". Това казва премиерът на последното заседание на правителството. Външният министър Даниел Митов обяснява, че във връзка с поставени и от други министри проблеми, свързани с поведението на редица почетни консули на чужди държави, припомня, че основните параметри на техния статут се определят от разпоредбите на Виенската конвенция за консулските отношения. В България привилегиите и имунитетите на почетните консули са уредени в Наредбата относно реда за назначаване и приемане на почетни консулски длъжностни лица, Наредбата за възстановяване на ДДС и акциз на дипломатическите представителства и консулства и Наредбата за оформяне на стоки, внасяни и изнасяни от дипломатически представителства и консулства. Всички тези нормативни актове се нуждаят от изменения, обяснява Митов.
От Външно вчера обявиха, че са започнали да работят по нова европейска нормативна уредба. Те обаче отказаха да назоват консулите, които са се провинили. „На почетните консули сме дали да се движат с червени номера, да ползват облекчения и изобщо права, каквито няма никъде в Европейския съюз... Ходят с ескорт или с какво ли не", казва премиерът.
Един от най-популярният почетни консули у нас е пиар спецът Максим Бехар, който представлява Сейшелските острови. Около смъртта на бизнесмена, който стана известен с прозвището Мишо Бирата, се разбра, че той се оказа представител на Бразилия у нас.
Бизнесменът Борислав Дионисиев е почетен консул на Малдивите. Почетен консул на Канада е издателят Иво Прокопиев. Саша Безуханова оглавява консулството на Великото херцогство Люксембург у нас. Почетният консул на Казахстан у нас е известен като бивш председател на СДС и производител на кафе - Пламен Юруков. Банкерката Цветелина Бориславова представлява Исландия у нас. Почетен консул на изключително богатия султанат Оман у нас е проф. Стоян Денчев.
Докладът за КТБ ще бъде публичен. Докладът на консултантите от "Аликс партнърс" за фалита на КТБ да стане публичен, приеха депутатите от правната комисия. Предложението е на ДПС.
В Закона за банковата несъстоятелност депутатите записаха, че „Временният синдик е длъжен, независимо от договорни клаузи за конфиденциалност, след приемане на доклада на наетите по тази точка лица, да го публикува на електронната си страница, с изключение на препоръките по събиране на вземанията, направени в доклада".
В преходните разпоредби на Законопроекта се предвижда разпоредбите му да се отнасят и за заварени производства и сключени по тях договори. Комисията по правни въпроси прие законопроекта с 10 гласа „за", 0 -„против" 3 - „въздържал се".
Според Борислав Стратев от Фонда за гарантиране на влоговете с промяната се нарушавала клаузата за конфиденциалност, което можело да доведе до солидни неустойки. По думите му, стандартна практика е фирмите да залагат клауза за конфиденциалност в договорите.
Депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров - Ревизоро поиска осветляване на истината за фалита на КТБ и се обяви против договори с тайни клаузи. Според него законодателството не трябва да е в полза на чуждите компании. Освен това той предупреди, че каквото и да се приеме законодателно, то ще важи за бъдеще време, а не със задна дата.
Депутатите от комисията приеха още промени в Закона за банковата несъстоятелност, свързани с възнагражденията на синдиците, публикуването на докладите.
Според сега действащия закон при назначаване на синдик УС на фонда за гарантиране на влоговете определя първоначалното му възнаграждение за срок от 6 месеца от назначаването му. Сумата е фиксирана и не може да бъде по-малка от 10 и по-голяма от 30 минимални работни заплати.
След изтичането на този срок възнаграждението на синдика се определя като процент от общата сума на осребреното имущество през съответния месец.
Според измененията синдикът ще трябва да изпраща на фонда всеки месец отчет за дейността си, а не ежеседмично, както беше досега.
Достъп до пълната информация и доклада с оценки на отделните активи ще имат само синдикът и фондът. Кредиторите ще получават отчети с обобщени данни. Целта на промяната е да се защити публичният интерес и да се постигне максимална цена при продажбата на активите, посочват вносителите.
Искаме от Брюксел сделка за бежанците. България да бъде включена в споразумението между ЕС и Турция за овладяване на бежанската криза, което трябва да бъде финализирано на срещата на върха в Брюксел другата седмица. За това настоява премиерът Бойко Борисов в писмо до председателя на ЕС Доналд Туск. Документът е с копие до шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер и до председателя на ЕП Мартин Шулц.
В момента във въпросната договорка, постигната на 7 март, се споменава само Гърция. Според споразумението Анкара се ангажира да приема всички върнати й от Гърция нелегални мигранти, а срещу всеки сириец сред тях ЕС да приема по един сирийски бежанец от Турция.
"Незабавен приоритет за ЕС трябва да бъде овладяване на мигрантските потоци през турските граници. За тази цел, и като имаме предвид непредсказуемостта на бежанската вълна, ЕС не може да си позволи да се концентрира само върху пътя на мигрантите от Турция към гръцките острови. Турските сухоземни граници със страни от ЕС - България и Гърция, и морските граници между Турция и Евросъюза, включително и в Черно море, трябва спешно да станат част от преговорите и споразумението с Турция. България не е готова да приеме частичен турски ангажимент (само за гръцките острови), което най-вероятно ще доведе до отваряне на нови пътища за мигрантите. Настояваме в предстоящото споразумение с Турция да бъде включена ясната формулировка "турските сухоземни граници със страните членки от ЕС - България и Гърция, и всички морски граници между Турция и Евросъюза", казва Борисов в своето писмо.
В неговото начало се подчертава фактът, че не всички външни граници на ЕС са шенгенски. "Всички държави, които са на първа линия, трябва да могат да разчитат на подкрепа от ЕС за управление и защита на външните граници на ЕС и да не бъдат оставяни сами да търсят индивидуални решения", се подчертава в документа, изпратен на 10 март. В него се напомня, че Анкара придава голяма важност на визовата либерализация. Това бе едно от условията, които Турция, която приютява 2,5 млн. бежанци, постави на ЕС на преговорите в понеделник.
Макар и не единодушно, евролидерите се съгласиха визите за турци да паднат още от юли тази година. В своето писмо обаче българският премиер настоява "процесът на визова либерализация да не бъде обвързван с дати, а да остане директно обвързан с прилагането на споразумението за реадмисия между ЕС и Турция". Според България отмяната на визите за турските граждани трябва да започне едва след като двустранните протоколи за прилагането на споразумението за реадмисия между Анкара и Евросъюза влязат в сила и след като бъде постигнат осезаем прогрес по прилагането.
"Това е съществена предпоставка, ако искаме да постигнем конкретни резултати и да овладеем мигрантските потоци от Турция", смята Бойко Борисов. Той призовава да бъде осигурена адекватна подкрепа и ресурси на всички засегнати страни, така че да се гарантира евективно прилагане на реадмисията и връщането на мигранти.
В заключение, премиерът посочва, че е наясно, че трябва да бъдат предприети спешни мерки за бежанската криза. "В същото време трябва да осигурим всеобхватност чрез участието на всички страни членки в процеса на взимане на решения. Очакваме това да бъде взето предвид при подготовката на заключенията на предстоящия Европейски съвет", завършва писмото си Борисов.
Постоянният представител на България в ЕС посланик Димитър Цанчев съобщи пред журналисти, че за днес е насрочено заседание на неговите колеги по преговорите с Турция. Той съобщи, че българската позиция по темата за ускоряването на преговорите с Анкара за членство в ЕС е да бъде спазван установеният до момента механизъм.
"Не сме против откриването на нови преговорни глави, по които Турция е изпълнила всички изискващи се критерии. Излизането извън този процес има опасност да компрометира както процеса по отношение на други държави, които тепърва ще преговарят, така и ЕС", отбеляза посланикът.
Данъчна полиция ще лови престъпници. Създаването на данъчна полиция предлага Министерството на финансите. Служители на Националната агенция за приходи (НАП) ще получат разследващи (дознателски) функции. По този начин събраните от тях материали по време на ревизии и проверки директно ще може да се използват в съда в наказателни производства за ощетяване на хазната в големи размери, за което в закона е предвиден затвор.
Идеята е да се създаде специално звено в НАП от данъчни инспектори, което може да образува дознания и арести по отношение на лица, подозирани в данъчни престъпления, каза министърът на финансите Владислав Горанов в интервю за в. "Капитал". От средата на 2015 г. депутатите дадоха подобни права на митничарите и те вече могат да извършват оперативно-издирвателна дейност и да разследват престъпления, свързани с приходите от акцизи и ДДС при внос.
"Доста сме напреднали с концепцията за даване на дознателски функции на служители на НАП по аналог на това, което беше направено в митниците", обясни министър Горанов. По неговите думи идеята е подкрепена от премиера Бойко Борисов.
"Това е стара концепция, за която срещнах разбиране, и мисля, че този път ще бъде доведена до успешен край. Има разбиране в рамките на правителството и партиите, които го подкрепят", каза Горанов. Целта на промените е процесът по наказателно преследване за данъчни престъпления да се ускори и да бъде по-ефективен.
"В момента процесът е сложен. Когато се установи нарушение, данъчните предоставят информацията на икономическа полиция. При прехвърлянето обаче често информацията някъде се къса, а това се случва при 2/3 от случаите", обясни Горанов.
Освен това материята е сложна за служителите на МВР. Идеята за създаване на данъчна полиция е от много години. Подобни звена има в редица развити страни. Като данъчните полицаи обикновено имат и право да носят оръжие, да задържат и обискират хора и имоти, за които има данни, че участват в схеми за укриване на данъци. В момента при акциите на данъчните често се налага да искат подкрепа от страна на МВР.
Заедно с МВР е изработен механизъм, по който хората със скъпи автомобили да бъдат проверявани автоматично от данъчните, каза още министърът на финансите. В НАП и сега получават информация за регистрациите в КАТ на скъпи автомобили с цена над 100-150 хил. лв. И данъчните проверяват дали тези скъпи коли съответстват на официалните доходи на новите им собственици.
"Хората, за които има подозрение, че стандартът им на живот е много над средния, автоматично ще бъдат проверявани дали доходите им отговарят", каза Горанов. Той допълни, че когато служителите на КАТ например спрат много скъп автомобил за проверка, те ще пращат данните и до НАП. Впоследствие ще се прави проверка на собственика и на свързаните с него фирми. Тази акция е по повод конвоите от скъпи автомобили по улиците и случая с пребитите хора на Околовръстното шосе на София.
БГ суджук за $29 в Amazon. Суджук, направен в САЩ, но по стара българска рецепта, се продава като топъл хляб в мрежата за интернет търговия Аmazon. Цената е 29 долара, но в опаковка има 2 деликатеса в познатата ни форма на подкова. Мезето е направено от говеждо с много подправки, без глутен и е вакуумирано, хвалят се производителите.
Най-фрапантната българска обява е за продажбата на буркан с чист, планински въздух. Продавачът обяснява, че въздухът е от Рила, и по-точно от Рилските езера. Интересно е, че бурканът се запълва едва когато е заплатена грандиозната цена от 78 долара. Организаторът на обявата уверява, че няма буркани на склад, всички са специални, уникални и индивидуални.
В интернет може да се намерят и обяви за кисело мляко, шест бурканчета лютеница, семена от червени чушки или суджуци.
Сайтове като eBay и Amazon, които предлагат пускане на предложения за купуване или продаване на различни стоки или услуги, са пълни с всякакви нетрадиционни обяви. Те предлагат закваска за кисело мляко и обещават, че ще могат да се направят 50 литра, вкусът щял да бъде като на оригинала. Съдържа 10 сашета, като едно саше стига за 5 литра мляко. Срокът на годност е 1 година от пакетирането и струва 14 долара.
Тестваха влака-стрела за Гърция, лети със 180 км/ч. Строителите на високоскоростната ЖП Линия Пловдив-Свиленград извършиха извънредни изпитания на готовността на трасето да поеме влак-стрела. Такъв бе пуснат между Харманли и Свиленград вкъснияследобед на 9-ти март. Първоначално бе изпитана контактната мрежа, а на връщане електровозът достигна 180 км/ч. Тестът е завършил отлично, похвали се Милен Минков от фирмата-изпълнител на проекта. Планирано е било скоростната мотриса да развие 160 км/ч но тя достигнала 180 км/ч. Тогава обаче сработила компютърната защита на трена, която изключила системите и спряла влака. При тази висока скорост разстоянието между Харманли и Свиленград бе взето за малко по-малко от 15 минути. Разстоянието между двата града е 35 км, което означава че влакът се е движил със средна скорост от 140 км/ч.
Реновиранетона жп линията е по европейски проект „Реконструкция и електрификация на железопътна линия Пловдив - Свиленград". Позиция 2 по проекта обхваща 38-километровата отсечка Харманли - Свиленград - гръцка граница, включително всички гари и спирки между тях. Стойността на позицията е 146 786 821 лв. Средствата са осигурени от Кохезионен фонд на ЕС, Национално съфинансиране и съфинансиране ДП НКЖИ. Възложител е Национална компания „Железопътна инфраструктура", а изпълнител Сдружение „Железопътна инфраструктура 2011" с водещ партньор „ПОРР Бау ГмбХ". Проектът стартира на 15 февруари 2012 г. Обектът бе разделен на 6 участъка, като работата по тях на 100 % вече е приключила. Остават единствено довършителни неща, сподели Милен Минков. По думите му за всеки един от участъците вече има подписан Акт 15. Следващата стъпка е издаването на Акт 16 и официалното прерязване на лентата. Кога ще стане това от Министерството на транспорта все още не са посочили.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |