50 лева глоба, ако не гласуваш. 50 лева глоба може да плаща всеки български гражданин, който има право на глас, но не го упражнява на избори. Другата възможна санкция е спиране на социални помощи за срок от 3 месеца. Това решиха депутатите, като въведоха задължителното гласуване у нас с поправки в Изборния кодекс. Предложението на Патриотичния фронт (ПФ) бе прието с 121 гласа „за". Но само на първо четене.
От ДПС бяха „против" и заявиха, че решението ще падне в Конституционния съд (КС). Депутатите от БСП гласуваха въздържал се.
„Това е глупост. Хората не са овце, за да ги карате с гегата да гласуват", заяви изключеният от БСП Георги Кадиев.
Според кулоарните слухове въвеждането на задължителното гласуване няма да получи подкрепа на второ четене.
На първо четене депутатите приеха две поправки в Изборния кодекс. Това са идеите за въвеждането на електронното гласуване (два проекта - на ГЕРБ и на Реформаторския блок (РБ) и за машинно гласуване (пак два проекта - на АБВ и на депутати от РБ).
Предложението на десните е електронното гласуване да се въведе от 2018 г., като то да може „да се поправя" с хартиена бюлетина. А ГЕРБ предлага на всички избори в следващите две години eлектронният вот да е експериментален и резултатите от него да не се зачитат. От АБВ имат друго предложение - от 2018 г. навсякъде да се гласува с машини, а реформаторите предлагат машинно гласуване още на президентските избори, но само в половината секции.
Ще се регистрираме за гласуване
Активната регистрация за гласуване да трябва да си прави всеки гражданин с право на глас, за да се изчистят списъците от т.нар. „мъртви души". Такова предложение на депутати от Реформаторския блок (РБ) също бе одобрено на първо четене.
Идеята е регистрацията да може да се извърши във всяка община, кметство или във всяко дипломатическо или консулско представителство на България. А кампанията по регистрация ще продължава не по-малко от 3 месеца заради големия брой хора.
Машинно броене срещу фалшификации
На първо четене депутатите одобриха и предложението на реформатори бюлетините да се броят машинно. Целта е да се избегнат фалшификации на резултатите от вота.
По първоначални изчисления закупуването на техниката, с която ще се преброяват бюлетините в около 12 000 избирателни секции в страната ще струва около 12 млн. лева.
Преференцията за общинари може да падне
Преференцията при избор на общински съветници, чийто праг в момента е 7 %, може да отпадне или да се обезсмисли, прогнозираха реформатори. На първо четене бяха приети две предложения в тази насока - преференцията да е поне колкото броят гласове за един мандат (идея на ДПС) или тя да е половината от квотата (предложение на ПФ).
На първо четене по идея на ГЕРБ бе прието да бъде създаден 32-и избирателен район „Чужбина", но все още не е ясно колко хора ще включва той.
По идея на управляващите предизборната кампания бе съкратена от 30 на 21 дни.
На затворниците, които са осъдени за леки престъпления, бе дадено право да гласуват. Такова право ще получат и поставените под запрещение, които в момента са изтриват от избирателните списъци. Но на първо четене.
В мотивите на законопроекта, внесен от ГЕРБ, пише, че има такива препоръки от Венецианската комисия и ОССЕ, цитират се и решения на Европейския съд за правата на човека.
Без агитация на майчин език
За пореден път не мина предложението за агитация на майчин език. Депутатите отхвърлиха две предложения за поправки в Изборния кодекс в тази насока - на бившия лидер на ДПС и водач на новата формация ДОСТ Лютви Местан и на изключения от БСП Георги Кадиев.
Според Местан отпадането на ограничението за агитация на майчин език ще отпадне рано или късно и това най-вероятно ще се случи след осъдително решение на Съда за правата на човека в Страсбург, пред който той заведе дело.
Кадиев пък предложи агитация на друг език с превод на български, но и това не мина.
Българинът си залага брачната халка за сметки и лекарства. Много българи си залагат венчалните халки и годежните пръстени, за да си платят сметките и да си купят лекарства, заяви пред "Труд" Александър Александров от Асоциацията на заложните къщи в България:
"Например ако някой заложи мъжка брачна златна халка за 100 лв., след един месец трябва да върне 105 лв. Когато идват при нас хората сами казват за какво им трябват парите. В най-честите случаи е за да си платят сметки или да си купят лекарства. Българите залагат, защото имат спешна нужда от пари до заплата, и почти винаги се връщат да си вземат оставената брачна халка", обясни Александров.
По думите му до залагане на брачните бижута прибягват и мъже, и жени.
Друг начин за българина да изкара малко свежи пари е като директно си продава златните бижута на фирми, търгуващи с благородни метали.
През февруари предлагането на златни накити се е увеличило с 80% спрямо миналата година по това време, отчитат от Tavex.
"Само през февруари сме изкупили над 50 килограма златни бижута, а преди година бяха 15 кг. Според нас причината е в повишението на цената на благородния метал. Хората гледат да се отърват от ненужните си накити, и то на добра цена. В момента 1 грам бижутерско злато се изкупува по около 40 лв., като за една година цената се е повишила с 10%", заяви Макс Баклаян, изпълнителен директор на компанията за търговия на злато.
Обикновено предлагат счупени бижута и предмети, съдове от злато, монети в недобър търговски вид, като първенство държат бижутата от 14 и 18 карата, допълват от Tavex.
Бижутерското злато е актив, който не е с цел инвестиция, и ако няма сантиментална стойност, собственикът му се старае да го продаде на най-високата възможна цена.
Нови 35 млн. евро за млади предприемачи. След като за три години инвестираха над 20 млн. евро в стартиращи компании, Eleven и LAUNCHub се променят и порастват. Те скоро ще имат свеж ресурс за инвестиции от около 35 млн. евро през следващите 2-3 години. Леко се променя и стратегията им - двата фонда ще са по-селективни, ще финансират по-малко компании, но с по-големи суми.
Eleven вече подновява подбора - от днес до края на април те набират първите идеи на предприемачи. Ресурсът на Eleven 2.0, който ще е набран до средата на годината, ще е 15 млн. евро. Очакванията са две трети да дойдат от институционални инвеститори, а останалата една трета от частни. "Очакваме най-късно до май или юни да сме приключили напълно с набирането на капитала и веднага след това да започнем да инвестираме в стартиращи компании", казва Ивайло Симов, един от съдружниците в Eleven.
Отново до юни нов капитал от 18-20 млн. евро ще е привлякъл и LAUNCHub. При този фонд срокове за подаване на проекти няма, кандидатстването става по всяко време.
Двата фонда за стартиращи компании бяха основани преди три години с евросредства по програма JEREMIE, управлявани от Европейския инвестиционен фонд (EИФ). Те осигуриха средства за финансиране на млади технологични предприятия, т.е. достъп до средства, които преди нямаше. Eleven насочи 12 млн. евро към общо 115 стартъпа. LAUNCHub разполагаше с 9 млн. евро, които инвестира в над 60 компании. Явно водени от опита си от първия период, сега мениджърите на двата фонда са решили да се фокусират върху по-малко проекти, включително и вече познати. Това отваря ниша за нови акселератори, които да са готови за масово рисково финансиране. Гаранция, че ще се появят, обаче няма.
Новите кандидати
Предприемачите могат да кандидатстват за новата програма на Eleven до 30 април през платформата F6S (https://www.f6s.com/elevenrollingapplication/apply). Те трябва да попълнят формуляр за кандидатстване, в който да представят екипа и проекта си на английски език. Част от нещата, които трябва да опишат в него, са: опита им до момента, получавали ли са предишно финансиране за бизнес идеята им, от колко време я разработват, както и да запишат видео, в което обясняват кратко и точно какво представлява проектът им.
От Eleven правят някои основни промени в организацията на фонда. Най-ключовата сред тях е, че инвестициите сега ще бъдат по-големи и ще са насочени към по-малък брой стартиращи компании. "Възнамеряваме до края на годината да инвестираме в общо 15 нови стартъпа, като половината от тях ще изберем измежду всички компании, кандидатствали до 30 април", уточнява Ивайло Симов. След изтичането на срока фондът ще продължи да се среща с екипи от предприемачи и да разглежда идеите им за евентуално финансиране. Така ще бъдат избрани и останалите нови компании.
Голяма част от свежия капитал на фонда ще бъде насочен към последващо финансиране на стартъпи от портфолиото им. "Опитът ни до момента сочи, че едни от най-перспективните стартиращи компании са тези, които разработват B2B софтуерни решения и хардуерни продукти. Поради тази причина фокусът ни ще е върху тях, но ще бъдем отворени и за всякакви други проекти", допълва Симов.
От началото на годината до момента във фонда са подадени около 35 кандидатури на стартиращи компании, а до 30 април броят им се очаква бързо да нарасне. За включване в програмата на фонда могат да кандидатстват компании както от България, така и от региона. В случай обаче, че са сред избраните за финансиране срещу дял, остава изискването екипите задължително да регистрират бизнесите си в България.
С по-голям капитал и по-малко нови компании очаквано инвестициите през новия цикъл на фонда ще бъдат по-големи. От тази година Eleven ще може да инвестира до един милион евро в компания в сравнение с предишните 200 хил. евро максимална сума за един стартъп. Милионната инвестиция ще се предоставя поетапно, и то на най-перспективните бизнес идеи и проекти. За новите компании в портфолиото на фонда инвестициите ще започват от 50 хил. евро.
През първия мандат на инвестиционния фонд Eleven, продължил три години, организацията действаше и като акселератор, който в продължение на три месеца помагаше и подготвяше новодошлите екипи да развият бизнесите си. Опитът на съдружниците до момента обаче показва, че този период е недостатъчен за предприемачите. Те планират помощта от страна на фонда да бъде с неограничена във времето продължителност или докато стартъпите имат нужда от нея.
Нови пари и в LAUNCHub
И в първите си три години LAUNCHub имаха малко по-различна организационна структура. Те подбираха компании в по-напреднал етап на развитието им с вече създаден прототип на проектите им, като фокусът им беше изцяло към идеи в дигиталната област. До края на миналата година, когато приключи и първият им мандат, от LAUNCHub успяха да инвестират цялата сума в повече от 60 компании. Фондът подбираше стартъпи постоянно, като организираше срещи с предприемачите, на които те представяха идеите си, а най-добрите сред тях получаваха и финансиране.
Сега от LAUNCHub планират да наберат нов капитал от 20 млн. евро до края на юни, като фондът е в процес на търсене на финансиране от различни източници. Вторият период ще бъде с продължителност между две и три години, като планът им е да инвестират по-големи суми в по-малко нови компании и да дофинансират най-перспективните предприемачи от портфолиото си.
"За целия живот на фонда планираме да инвестираме в между 18 и 20 нови стартиращи компании", заяви Любен Белов, съдружник в LAUNCHub.
Екипите от предприемачи могат да кандидатстват за финансиране по всяко време, като представят лично идеите си пред основателите на фонда.
Горанов: Създаваме данъчна полиция. Служители на Националната агенция за приходите (НАП) ще получат разследващи (дознателски) функции. Това каза финансовият министър Владислав Горанов в интервю за "Капитал", което ще излезе в съботния брой на вестника. Идеята е да се създаде специално звено от данъчни инспектори, което може да образува дознания и арести по отношение на лица, подозирани в данъчни престъпления - т.нар. данъчна полиция. От средата на 2015 г. депутатите дадоха подобни права на митническите служители и те вече могат да извършват оперативно-издирвателна дейност и да разследват престъпления, свързани с приходите от акцизи и ДДС при внос.
"Доста сме напреднали с концепцията за даване на дознателски функции на служители на НАП по аналог на това, което беше направено в митниците", обясни министърът. По неговите думи идеята е подкрепена от министър-председателя Бойко Борисов. "Това е стара концепция, за която срещнах разбиране, и мисля, че този път ще бъде доведена до успешен край. Има разбиране в рамките на правителството и партиите, които го подкрепят", каза министърът.
Целта е да се оптимизира процесът и повече дела за данъчни измами да се довеждат до успешен край. "В момента процесът е сложен. Когато се установи нарушение, данъчните предоставят информацията на икономическа полиция. При прехвърлянето обаче често информацията някъде се къса, а това се случва при 2/3 от случаите", обясни Горанов. Освен това материята се оказва сложна за служителите на МВР, които тепърва се запознават с нея.
Дознателските функции са нещо, за което и данъчните, и митниците настояват от дълго време. Не е тайна, че през годините е имало голям отпор от страна най-вече на МВР. Поради тази причини Агенция "Митници" се сдоби с такъв отдел едва през миналата година. През 2011 г. тогавашният финансов министър Симеон Дянков възложи на ръководството на НАП да изготви проект за законодателни промени, които да обезпечат идеята. В крайна сметка обаче идеята не се случи. Явно този път Горанов е успял да се наложи над МВР не без помощта на Борисов.
Министърът на финансите съобщи още, че заедно с МВР са изработили механизъм, по който хората с автомобили да бъдат проверявани автоматично от данъчните. "Хората, за които има подозрение, че стандартът им на живот е много над средния, автоматично ще бъдат проверявани дали доходите им отговарят", каза Горанов. Той обясни, че когато служителите на пътна полиция например спрат много скъп автомобил за проверка, те ще пращат данните и до НАП. Впоследствие ще се прави проверка на собственика и на свързаните с него фирми. Причината за тази акция е активността на властите по отношение на конвоите от скъпи автомобили, които се движат по улиците след случая с пребитите хора на Околовръстното шосе в София.
След правосъдието ЕК разгроми и другите реформи. След правосъдието Европейската комисия излезе със силно критичен доклад и за състоянието на икономиката в България. Страната ни постепенно излиза от кризата, но широкобхватно възстановяване все още не се наблюдава. Върху инвестициите и растежа продължават да тежат високата междуфирмена задлъжнялост, дефлацията, враждебната бизнес среда и корупцията. Постигнатият напредък в областта на ключови структурни реформи е ограничен, като значителен успех има само в системата на образованието.
Това са част от заключенията в годишния доклад на Европейската комисия за предприетите от България мерки по отправените от Брюксел препоръки за реформи. Докладът на ЕК, който анализира в детайли състоянието на икономиката, бе представен вчера от представителството на комисията у нас. На базата на критиките в доклада България трябва да актуализира и програмата си за реформи.
И 2016 г. няма да бъде лека за икономиката въпреки планирания растеж, смята ЕК. Нуждата от ограничаване на бюджетния дефицит и разходите потискат потреблението, а рисковете спират частните инвестиции. По-слабото усвояване на еврофондовете през новия програмен период също ще забавя растежа. В дългосрочен план критично за развитието на икономиката ще е решаването на структурни проблеми на пазара на труда и образованието, в краткосрочен план основните рискове идват по линия на високата фирмена задлъжнялост и проблемите във финансовия сектор.
България постига само ограничен напредък в усилията за подобряване на общия инвестиционния климат. Процедурите по несъстоятелност продължават да са бавни и неефективни и водят до загуби както за длъжниците, така и за кредиторите. Основни спънки пред правенето на бизнес в България остават бюрокрацията, корупцията и политическата нестабилност. Законодателството е нестабилно, съществуват съмнения за независимостта на съда.
На този фон дългът на фирмите извън финансовия сектор в България през 2014 г. е надхвърлил 101% от БВП през 2014 г. и изпреварва значително този на домакинствата - 23% от БВП. Комисията цитира и данни от системата Van Dijk's Orbis, според които 1/3 от наблюдаваните български компании са силно кредитирани и слабо печеливши. Тези данни са показателни, че капиталът е бил насочен към непродуктивни начинания, като и тук като най-рискови се сочат строителство, имотен пазар, хотели, ресторанти.
Сериозен риск за икономиката по линия на задлъжнялостта пораждат и дълговете на държавните предприятия. Като пример са посочени натрупаните от НЕК дългове към БЕХ и невъзможността на холдинга да привлече заемен ресурс без държавни гаранции. БДЖ също не успява да покрива дълговете си. Това крие рискове както за публичните финанси заради нуждата от ангажиране на публичен ресурс, така и за макроикономическата стабилност.
Сделките със свързани лица и концентрацията на инвестиции в надценени активи са основният риск пред предстоящата оценка на финансовия сектор, счита ЕК. Комисията отчита като плюс приетия от БНБ план за реформиране на банковия надзор, но критикува като недостатъчни мерките в областта на ограничаване на операциите със свързани лица. "Няма гаранции, че новите ограничения при операциите със свързани лица ще се спазват. БНБ предпочита да преценява всеки казус поотделно, вместо да се разчита на автоматично налагани санкции", изтъква комисията.
Свързаните лица са тиктакаща бомба и при пенсионните фондове. "Проблемите, свързани с оценката на инвестициите и произтичащата от нея променливост на нетните активи на фондовете, могат да доведат до ситуация, в която някои от фондовете ще плащат много по-малки суми на пенсионерите при еднакви вноски", се подчертава в доклада. Според експерти това може да създаде сериозни политически рискове и натиск за изплащане на пенсии от държавата. По закон рискът за натрупаните суми по индивидуалните партиди и от евентуалното им недобро управление се носи изцяло от осигурените българи. От Брюксел посочват, че властите са признали рисковете в сектора и са възложили анализ от независима трета страна на активите им, резултатите от който се очакват след юни.
Европейската комисия не приема за голямо постижение приетата единна стратегия за спазване на данъчното законодателство, тъй като тя не прави никакъв опит за оценка на предходни мерки за борба с данъчните измами и риск анализ за най-сериозните източници на потенциални данъчни приходи. Предложени мерки за подобряване на постъпленията не адресират ключови проблеми като неадекватно ползване на съвременните технологии, корупция, слабо управление, пише в документа. ЕК напомня, че административната тежест около плащане на налозите продължава да е една от най-високите. Като напредък в областта на публичните финанси се отчитат повишените приходи от акцизи, както и въведената задължителна здравна карта в областта на здравеопазването, от която се очаква да повиши ефикасността на разходите.
Общините ще получават по-малко пари при злоупотреби с поръчки. Общините ще бъдат глобявани за нарушения при обществените поръчки, особено при повтарящи се грешки и умишлени злоупотреби с държавни пари. Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на европейските фондове Томислав Дончев. Вчера той участва в дискусия на Камарата на строителите в България по новоприетия закон за обществените поръчки.
Механизмът за налагане на санкции и новият модел на финансов контрол тепърва ще се обсъждат и разработват. Но от думите на Дончев стана ясно, че реално става дума за орязване на годишната субсидия от държавния бюджет към общините. "Обсъжда се въвеждането на известна редукция на държавната субсидия за общини и ведомства при умишлено и серийно допускане на тежки нарушения по обществените поръчки", обясни пред журналисти Дончев. Според него намалението на субсидията може да е с 5 -10%. Добър пример за приложена подобна практика била Ирландия, където, ако дадено ведомство не покрие критериите за ефективност от предходната година, парите му се намаляват. За да стане факт този модел обаче трябват нови промени в законодателството за финансовите взаимоотношения между държавата, от една страна, и общини, министерства и агенции - от друга.
Подобна процедура действа при харченето на парите по европейските фондове. Както е известно, България беше санкционирани по серия проекти заради нарушения в търговете, най-вече по програма "Околна среда". Според Дончев няма да се прилагат точно такива правила, но идеята била да има наказания за "рецидивисти" освен сега съществуващите санкции в закона - например персонална глоба за кмета. "Когато намалим субсидията на общината, която умишлено и не веднъж възлага "лоши поръчки", хората ще трябва да попитат кмета защо е допуснал нарушение", обясни вицепремиерът.
Изготвянето на типови процедури, документация за кандидатстване и договори при възлагане на строителни дейности е едно от изискванията, които Камарата на строителите винаги е поставяла пред държавата. Дончев обаче заяви, че именно в този сектор това ще е трудно. При поръчките за доставки обаче скоро ще има модел с 5-6 критерия по отношение на цената и срока. До два месеца той очаква стандартните изисквания да са готови.
Според Андрей Цеков от управата на камарата новият закон дава по-добри възможности за участие в търговете на малките и средни фирми. Най-важното постижение според него е отмяната на забраната за промяна на договора по време на самото строителство, защото процесът се развивал непрекъснато. Цеков коментира и правилника за приложение на закона: "Добре е, че са предвидени механизми за остойностяване на допълнителни дейности, които в строителството са почти задължителни. Има обаче и някои притеснения. Противозаконно е да се записва, че при неосигурено финансиране възложителят няма да плати, или че ще плати едва когато си получи парите". Според него твърдата такса при обжалване от 1000 лв. ще е непосилна за малките фирми при поръчки с ниска стойност - например в рамките на 20-30 хиляди лева.
Хайка на МВР за крадени коли и нагли мутри. Масови хайки на полицията и жандармерията за крадени коли, кортежи, наркотици, оръжие и други незаконни дейности се извършват в София вече 2 дни.
В районните бяха прибрани за проверка и няколко криминално проявени, сред тях и небезизвестният Ивайло Борисов-Ториното, чиито гардове пребиха с палки семейство на околовръстното шосе в София преди 2 седмици.
Акцията е разпоредена от ръководството на МВР и е в три направления - проверки за крадени коли и кортежи, респектиране на мутри и противодействие на битовата престъпност.
В сряда вечерта полицаи масово спираха луксозни автомобили в кв. "Бояна". Някои шофьори се разминали само с проверка на документите. Други обаче били подложени на цялостна проверка.
Униформените гледали номерата на рамите на автомобилите, проверявали жабките, страничните джобове на вратите и дори багажниците за забранени вещества и незаконно оръжие. Следяло се и дали заедно с някоя от спрените коли ще отбие и друга, която е кортеж. Именно колите с охрана са били поводът за разпореждането на проверката, научи "24 часа".
На 24 февруари след спречкване на околовръстното шосе в София трима от гардовете на Ивайло Борисов-Ториното пребиха лекоатлета Васко Наумов и съпругата му. Тогава главният прокурор Сотир Цацаров нареди проверка за броя на частните кортежи в страната. По официални данни те са 117.
В четвъртък по обяд полицаи и жандармеристи проверяваха луксозни коли пред хотел "Маринела" и близкото заведение "Кенди". Операцията продължила близо час, като за това време са били спрени 20-ина коли, разказаха очевидци.
"Спряха ме и ми провериха документите за две минути, но приятел разказа, че са оглеждали колата му десетина минути", каза каращ мерцедес мъж, който дошъл на обяд в заведение близо до хотела.
"24 часа" научи, че проверката пред хотел "Маринела" е била и заради неправилно паркиране. В района има платена зона и паркинг, но баровци масово спирали колите си на средата на улицата и блокирали движението. Заради това от 3 дни там има масирани проверки в опит да се прекрати порочната практика.
Хайки е имало и в столичните квартали "Драгалевци", "Симеоново" и "Бояна".
В четвъртък след проверка на джипа му мерцедес джи класа Ториното бе отведен в 6-о РУП. По-късно го освободили, след като подписал предупредителен протокол, че няма да нарушава обществения ред. Подобни мерки е имало и срещу други мутри и лица от криминалния контингент.
"Излизах от вкъщи, спряха ме за проверка и ме докараха тук. Подписах протокол, че няма да нарушавам обществения ред. Не само според мен, но и те си казаха, че е заради околовръстното. А акцията за кортежите е следствие на инцидента на околовръстното", заяви на излизане от 6-о РУП Ториното пред Нова тв.
Проверката за крадени коли пък е с цел да се подобри статистиката на полицията за разкриваемостта на тези престъпления. От началото на годината в столицата са задигнати 307 автомобила, което е с 98 по-малко спрямо същия период на миналата година. В баровския кв. "Бояна" например са откраднати едва две коли - голф тройка и старо ауди. Разкриваемостта обаче като цяло е ниска.
В София се задигат коли среден клас, които се продават на части в автоморгите. Няколко от топкрадците обаче свиват и луксозни возила. Преди около месец бе задържан Иван Янински-Шумахера. Той задигнал аудиото на Младен Михалев-Маджо, но след като разбрал чия е колата, се предал в полицията от страх. Шумахера е най-оборотният автокрадец в София и страната с над 40 висящи производства.
Министър Ненчев съди «Еърбъс» за 18 млн. евро. Военното ведомство ще иска 18 млн. евро неустойки от концерна "Еърбъс" по договора за доставка на военни хеликоптери за Българската армия. Това съобщи Венислав Цанов, директор на дирекция "Отбранителна аквизиция" на заседание на парламентарната комисия по отбрана.
Искът е за неизпълнени ангажименти по модернизацията на машините.
През 2005 г. МО сключи договор с френско-немската компания "Еврокоптер", част от "Еърбъс", за доставка на 12 вертолета "Кугар" и 6 "Пантер" на стойност 358 млн. долара. По-късно първият кабинет на Бойко Борисов се отказа от 3 машини "Пантер".
Арбитражното дело, което ще се гледа в Париж, обаче все още не е тръгнало, поясни Цанов.
Обществената поръчка за доставка на бронирани машини за Сухопътните сили за 41 млн. лв. е спряна заради това, че една от фирмите се оказала офшорка, а другите две не успели да съберат необходимата документация в срок, съобщи министърът на отбраната Николай Ненчев. Комисията по втората поръчка за бронирани машини за Военната полиция все още не се била произнесла, но според Ненчев и там документацията на кандидатите не била изправна.
1,5 млн. лв. от спрения търг за доставка на 15 автомобила и джипове за МО ще бъдат пренасочени за купуване на автобуси, с които ще се траспортират военнослужещите, ангажирани по охраната на границата, каза още министърът. Той съобщи, че до няколко дни проектът за инвестиционни разходи за купуване на нови изтребители ще бъде внесен в Министерския съвет. Той трябваше да бъде утвърден миналата седмица от Съвета по отбрана на МО, но внезапно бе отложен.
Гласуваме под строй за президент наесен. Под строй ще гласуваме наесен за президент. Това реши парламентът вчера, като пие на първо четене промени в Изборния кодекс. С тях се въвежда задължителен вот за всички пълнолетни български граждани.
Депутатите посветиха вчерашния си работен ден, за да разгледат 14 законопроекта за промени в изборните правила. Със 121 гласа "за", 27 "против" и 21 "въздържал се" парламентът прие идеите на Патриотичния фронт, с които се въвежда задължително гласуване. 50 лева е глобата, която ще отнесе всеки негласувал. Санкцията за неработещите българи ще е лишаване от социални помощи за 3 месеца. Наказания няма да има за възрастните над 80 години и за хората с увреждания. "Задължителното гласуване ангажира цялото общество и осмисля понятието демокрация", защити промяната съпредседателят на фронта Валери Симеонов. И посочи още, че от 194 държави в 26 от тях има задължително гласуване. "В Италия не можеш да запишеш детето си в детска градина, ако не си пуснал бюлетина", отбеляза патриотът. Най-сериозен противник на задължителния вот бе ДПС. "Вие гласувахте противоконституционен текст. Ако това предложение остане, КС ще го отмени", предупреди съпредседателят на движението Четин Казак. Според независимия депутат Георги Кадиев задължителното гласуване е глупост. "Хората не са овце, за да ги карате с гегата да гласуват", заяви той. "Глупост е система, която възпроизвежда едни и същи физиономии в парламента", отговори Искрен Веселинов от ПФ.
Депутатите сложиха край и на предизборните шапки, тениски, часовници. От ПФ предложиха сложиха таван от 2 лева за тези предизборни материали.
Освен това парламентът прие да има и електронно, и машинно гласуване. Идеята на РБ е електронен вот от 2018 г. "Искаме работещ модел за електронно гласуване, а не бланкетен текст", настоя ДПС депутатът Хамид Хамид. Да гласуваме машинно в 5000 секции на предстоящите президентски избори, а от 2018 г. навсякъде е одобреното предложение на АБВ. По идея на РБ бюлетините ще се броят от машини, а ефектът ще е борба с подменени документи.
Парламентът подкрепи и активната регистрация, която да изчисти избирателните списъци от т. нар. "мъртви души", които според РБ са 1 млн. За да не отегчават избирателите си депутатите подкрепиха ГЕРБ в искането им за предизборна кампания от 21 дни, а не от месец. С одобрения законопроект на най-голямата парламентарна група, Народното събрание създаде и 32 МИР - "Чужбина".
Чартърите от Германия за лятото скачат с 35%. С 35% се увеличават чартърите, които ще летят от Германия за България през лятото. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на пресконференция, организирана на националния ни щанд по време на изложението ITB в Берлин. Очаква се клиентите на големите туроператори като ТУИ и "Томас Кук", които са избрали България като дестинация, да нараснат с 40%, каза Ангелкова. Като част от рекламната презентация на страната ни зад гърба на министъра вървеше 30-секундният рекламен клип с участието на Антонио Бандерас, Силвестър Сталоун и Салма Хайек.
Освен традиционните море и планина все по-търсени от бизнес партньори и крайни клиенти са специализираните турове. Стотици германски и швейцарски туристи вече са успели да посетят оперни представления и симфонични концерти в София. Тези гости са сред най-платежоспособните туристи. Те традиционно пътуват по света, за да присъстват на подобни представления. За тях България е екзотична и интересна дестинация и с удоволствие присъстват на представленията на Софийската опера, обясни Даниела Стоева от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. За туристите се организират и частни концерти, на които могат да се запознаят и да говорят с изпълнителите. Като част от програмата обикновено се включват и посещение на Рилския манастир и Пловдив - бъдещата европейска столица на културата през 2019 г.
Частни съдилища погнаха 5700 длъжници. Частни арбитражни съдилища, които в последните години у нас никнат като гъби, вадят изпълнителни листове по търговски искове от 5 лв. до няколко милиона. Ползата на търговците от новоизлюпените „магистрати" е, че минали веднъж през тях, делата приключват без право на обжалване и доста често нищо неподозиращи хора се оказват със запорирано имущество, без въобще да са участвали в съдебен процес. Именно такава е съдбата на 5700 длъжници, срещу които са били издадени изпълнителни листове само за последната 2015 г. Част от тях са разбрали, че е имало дело, чак когато са получили поканите за доброволно изпълнение. Едва една шеста са обжалвали - вероятно защото само толкова са запознати с процедурата, и в крайна сметка само 650 от решенията на арбитражните съдилища са били променени. Още по-абсурдното е, че реално почти всеки пълнолетен гражданин може да е медиатор в арбитражен процес, контрол има само върху изпълнителните листове, издадени въз основа на решенията на т.нар. съдилища, а бройката им е абсолютно неясна, защото няма регистър. А такъв няма, защото реално не са длъжни да се регистрират.
Изхарчваме милиарда за саниране до края на годината. До края на годината ресурсът от 1 млрд. лв. по Националната програма за саниране на жилищни сгради почти ще бъде изразходван, научи „Монитор".
„Очаква се в този срок да бъдат напълно обновени енергийно и разплатени 1255 сгради", съобщи зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков. „Досега са готови само 5 и по тях са разплатени около 3 млн. лв. По още 800 вече се работи", уточни той.
Както „Монитор" съобщи, лидер с 202 подадени заявления за финансиране е община Бургас. Втори е Благоевград - със 146. В София, имаща най-много панелни и ЕПК блокове, заявленията са само 116. В Хасково броят им е 106, а в община Стара Загора - 70. До момента Българската банка за развитие е получила над 1900 искания за финансиране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни сгради, а сключените договори са 1866. Вече 143 общини в страната са подали заявления да се включат в програмата.
Според него през следващата година ще бъдат отпуснати още 1 млрд. лв. за саниране на жилищни сгради. „Такава беше и идеята на програмата, тя да не бъде само епизодичен инструмент за финансиране, а да има последователност до пълно решаване на проблема с енергийната ефективност", обясни зам.-министърът.
"Започнаха да кандидатстват и са одобрени за саниране много големи сгради", каза още Нанков. „Някои са с по 300 апартамента. Такива примери има в София, Бургас, Благоевград. Проблемът е, че в такива сгради е много трудно да се постигне съгласие. Работата тръгна, когато през лятото на 2015 г. дадохме възможността и при 5% несъгласни санирането да не може да бъде спирано. Отделно за блокове с много апартаменти се даде възможност да бъдат обновени само част от входовете, където живущите са постигнали съгласие. Условието обаче е те да бъдат свързани", припомни той.
По думите му има идея след време да се въведе и съфинансиране от собствениците,
а санирането да не бъде изцяло субсидирано от държавата. „Българинът обича подареното, но обновяването на частната собственост е отговорност на собствениците й. Не може да имаме претенции, че правото на собственост е неприкосновено, а да нямаме задължение към него. Една енергийно неефективна сграда би трябвало да бъде с по-висок данък сгради", смята Нанков.
На въпрос за предлаганото закриване на Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" зам.-министърът коментира, че агенцията "Пътна инфраструктура" (АПИ) има потенциал, капацитет и опит да се справи с дейностите, свързани с изграждане на автомагистралите "Струма", "Хемус" и "Черно море".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |