Армията заряза 867 тона опасни боеприпаси. Министерството на отбраната стопира унищожаването на 867 тона артилерийски снаряди, авиационни бомби и други муниции. В началото на ноември военните обявиха спешна обществена поръчка, с която търсеха фирма, която да ликвидира опасните боеприпаси. За целта са предвидени 900 000 лв.
„Състоянието на боеприпасите е предпоставка за самовъзпламеняване. Възможните взривове са с непредвидими последици за личния състав, околната среда и за намиращите се в близост населени места." Това беше записано в мотивите за обявяването на бързата процедура.
Проверка на „Труд" установи, че в момента експертите от военното министерство не работят по решаването на този проблем. Две фирми са подали заявление за унищожаване на боеприпасите - консорциум „МПИ ЕООД и Делев и Делев ЕООД" и „Експал България" АД, съобщиха от военното министерство. До момента фирмите не са получили никакви писма с уведомления от страна на министерството. Участниците твърдят, че са подали изрядни документи за участие в процедурата.
Като цяло в складовете на армията има 4734 тона опасни боеприпаси. За тях се предвижда да бъдат отпуснати около 10 млн. лв., а унищожаването да бъде извършено през следващите три години.
Фирмите, които участват в процедурата, могат да разчитат да използват за унищожаване на бомбите и полигоните на Сухопътни войски „Сливница" и „Корен".
В обществената поръчка е включен за първи път „Пакт за почтеност", който трябва да бъде подписан от МО и участниците в конкурса. С него военните се задължават да не приемат подкупи и подаръци, а частниците да не ги предлагат.
Млякото в Германия и Франция по-евтино от нашето. Българите плащат по-скъпо за литър мляко от гражданите на Германия, Испания, Румъния и дори Франция. Това показва проучване на „Труд", базирано на данни на Евростат и сайта numbeo.com.
Бутилка прясно мляко у нас струва средно 1,89 лв. за литър, докато в Румъния средната цена е 1,67 лв. за л, в Германия - 1,44 лв., в Испания - 1,52 лв. Макар и с малко французите също плащат по-малко за бутилка - 1,85 лв. за л.
Доста по-високи са цените в Италия и Гърция, където литърът струва 2,34 лв.
Румъния вече ни измества като най-евтината страна по отношение на цените на храните, показват още данните. Северната ни съседка държи най-ниските цени на хляб, ориз, телешко и пилешко месо. Средната цена на килограм телешко там е 10, 85 лв., а у нас - 12,51 лв. Въпреки това цените у нас са доста под тези във Франция например, където килото струва средно 33,25 лв., и Белгия - 30 лв.
По-изгодно излиза да пазаруваме в Румъния и плодове и зеленчуци. Цените на ябълките, бананите, доматите, картофите и лука са по-ниски от тези в България.
Една от причините е и намаляването на ДДС в Румъния от 24 на 20% от началото на тази година, което понижи цените на електроенергията и горивата, а от там и на стоките и услугите.
Там продължава да важи и диференцирана ставка от 9% ДДС за хранителните продукти, безалкохолните напитки и лекарствата, която влезе в сила в средата на миналата година.
По-ниски цени на хляба и тестените изделия у нас може да има, когато бъде въведен по-нисък ДДС за храните, коментира за „Труд" Марияна Кукушева, председател на Управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. По думите й надценката от 20% я плаща всеки потребител. Ако ДДС бъде намалено на 5%, това веднага ще рефлектира върху крайната цена, допълни тя.
Все пак българите пушат най-евтините цигари и плащат най-малко за бутилка бира, показва сравнителният анализ.
Кутия цигари у нас струва средно 5,07 лв., докато в повечето европейски държави тя надхвърля 10 лв.
Независимо, че цените в България са сравнително ниски спрямо тези в другите страни в ЕС, българинът може да си позволи доста по-малко продукти от съгражданите си в Европа.
С една минимална заплата у нас - от 1 януари тя вече е 420 лева, можем да си купим 222 бутилки мляко или 47 кг сирене. За сравнение с една минималната заплата от близо 2880 лв., колкото е в Германия, могат да се купят 2000 бутилки мляко или 192 кг сирене. Въпреки двойно по-високите цени на месото във Франция спрямо тази у нас, с една минимална заплата там - 2851 лв. могат да се купят 140 кг пилешко месо или 85 кг телешко. Българинът може да си напазарува едва 51 кг пилешко или 33 кг телешко месо, ако реши да похарчи една минимална заплата само за тях.
Най-евтино можете да хапнете в кръчмите в България и Румъния. В евтин ресторант сметката на човек излиза около 9-10 лева у нас и в северната ни съседка. Във Великобритания и Белгия ще платите поне три пъти повече - около 30 лева на човек. Ако изберете ресторант среден клас, сумата скача двойно.
Бутилка бира в кръчмите у нас и при съседите се предлага между 2 и 3 лева, за сравнение във Великобритания и Франция цената стига 8-9 лева.
Ако си поръчате бутилка минерална вода от 1,5 л ще платите около левче у нас. Най-солено ще ви излезе в Белгия и Германия, където бутилката струва 3,20 - 3,40лв.
И според последните данни на Евростат най-голяма разлика между цените у нас и тези в ЕС има при хотелите и ресторантите. У нас те са с 54% по-ниски от средното ниво за Общността, което ни прави най-евтината туристическа дестинация в ЕС.
Но ако се сравняваме с цяла Европа, се оказва, че в Македония и Албания е още по-евтино, а цените на хотелите и ресторантите там са съответно с 60% и 58% по-ниски от средните за ЕС. Най-скъпи са хотелите и ресторантите в Норвегия (76% над средните за ЕС), Швейцария (+52%) и Дания (+47%). В съседна Гърция ресторантите и хотелите са само с 16% по-евтини от средните в ЕС, което отрежда на страната 20-о място в цяла Европа.
България изнася все повече машини и авточасти. Износът на България расте с 5.2% през миналата година и достига рекордно високо ниво - зад граница са продадени стоки за 45.5 млрд. лв. Увеличението идва от търговията с Европа. Най-добрата новина е, че голям растеж има точно при продуктите с добавена стойност - машини, апарати, авточасти, електроника. Тази група вече няколко години е лидер в износа, като изпреварва други най-продавани стоки като горива, метали и зърно. Точно при тези суровини миналата година има спад, но той е ценови и идва от международните пазари. Минус има и във фармацията заради проблемите в Русия и Украйна.
Ръстът към Европа е значително по-голям - почти 8%. Така България вече продава към евросъюза 64% от общо изнесените стоки. По-стабилното представяне на европейския пазар не е изненада - икономиката на ЕС нарасна с 1.8% през миналата година. За този ръст благоприятстваха и обезценяването на еврото спрямо долара и по-ниските цени на петрола, благодарение на което конкурентоспособността на европейската продукция по света се увеличи. По-слабият растеж на продажбите извън ЕС е също логичен. Икономическите трусове и политическото напрежение в основни търговски партньори за България като Русия, Украйна и Турция нямаше как да не се отразят на стокообмена ни с тях. Икономическото забавяне на Китай също може тепърва да дава своето неблагоприятно отражение върху продажбите ни навън.
Темпът на растеж от 5.2% е доста по-нисък от отбелязаните над 30% през 2010 и 2011 г., но тогава номинално експортът беше по-нисък от 40 млрд. лв. Освен това тогава липсваше дефлационен натиск върху цените на суровините. И ако в миналия период по-високите цени са допринасяли повече за стойностния обем на износа, през 2015 г. той е нараснал благодарение и на по-голямо изнесено количество стоки и въпреки по-евтините суровини.
Повече машини, по-малко суровини към ЕС
Продажбите на България към ЕС достигат 29.1 млрд. лв. през 2015 г. Около две трети от тях (69%) са насочени към Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия. Данните показват стабилен годишен ръст на продадените стоки в най-големия ни търговски партньор Германия - 9%. Той идва най-вече заради изнесени машини, апарати и електрически машини. Въпреки всички сътресения в съседна Гърция през миналата година експортът ни в тази посока нараства с 1.9%, като нивата на продажби при всички групи стоки остават близки до тези от миналата година. По-съществен спад към тази дестинация има само в износа на облекла.
От основните ни европейски партньори износът спада единствено към Белгия - с 5.5%, като тук вероятно причината е, че по-голямата част от него е мед и медни изделия, а цените на тази суровина паднаха с около 35% за година. Данните на НСИ показват, че все пак стойностният обем на експортираните мед и медни изделия към страните от ЕС през 2015 г. се е увеличил с 8.2%, но този темп на ръст изостава спрямо растежа от 20%, който отбелязват електрическите машини.
Именно електрическите машини оглавяват класацията за стоката с най-голям стойностен обем в износа ни към Европа - той надминава вече 3 млрд. лв. Тук се включват продадени навън жици, кабели, части за електрически вериги, прекъсвачи, реостати и т.н. Второто място е за други машини и апарати - най-вече хладилници, фризери, арматурни артикули, котли, вани, части за асансьори и кранове, помпи и др.
Известен спад има в продажбите на житни растения и трикотажни облекла. Спадът идва най-вече по линия на царевицата. Според доклад на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) той се е получил в началото на миналата есен, което е било резултат от изчакването на българските производители за покачване на цените на международните пазари.
Минимален ръст към трети страни
Към всички останали страни извън евросъюза износът е нараснал с едва 0.6% за миналата година и достига 16.4 млрд. лв. Тук ясно се вижда влиянието на по-ниските цени на суровините - горивата и медта са най-продаваните ни стоки извън ЕС, като и двете отбелязват спад съответно от 25.4% и 7.4% на годишна база. И към третите страни намалява експортът на житни растения, както и на руди и лекарства.
И към държавите извън съюза има значителен ръст в продадените електрически машини - 18.4%. Стабилно се увеличават и продажбите на части за автомобили и други превозни средства.
Продажбите към два от трите ни основни партньора извън ЕС - Турция и Русия, спадат (съответно с 3.3% и 24.7%). Така Китай измества Русия и е вече вторият най-важен пазар към трети страни, но ръстът на продажбите към най-голямата азиатска икономика не е толкова висок - 3.2%. Към Китай се увеличава износът на мед и медни изделия, но намалява на руди и шлаки и житни растения. От ситуацията в Русия и санкциите най-много е пострадал експортът на лекарства, машини и апарати, авточасти, плодове и други храни. По-малко житни растения, мед, желязо и нефтени продукти, както и дървесина и облекла сме продали и в Турция. За сметка на това към тази дестинация продажбите на продуктите от какао се удвояват, растат и тези на авточасти и електрически машини. Към другите ни балкански съседи извън ЕС - Сърбия и Македония, продажбите растат стабилно (с 15.4% и 8.1%). Любопитно е какво се случва с износа ни към Иран след отпадането на международните санкции: данните показват покачващ се експорт на тютюн и лекарства, но се отчита спад на една от основните ни стоки към тази страна - торовете.
Вносът от ЕС също се увеличава - с 5.5% спрямо 2014 г. до 33.2 млрд. лв. България внася най-много стоки от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания. Вносът от трети страни намалява - с 5.9% до 18.4 млрд. лв. Основните страни, от които купуваме стоки, са Русия (енергийни ресурси), Турция, Китай и Украйна.
По-слаба година
Очакванията за 2016 г. обаче не са толкова оптимистични. Данните за януари 2016 г. показват едва 1% нарастване на износа. Нов тренд е, че увеличението е изцяло благодарение на по-силно представяне на пазарите на трети страни (към тях търговията расте с 6.3%), докато износът към ЕС през първия месец на годината намалява с 1.5%. Все още не са публикувани подробни данни за търговията с ЕС, които да дадат повече яснота към кои европейски страни и при кои стоки се отчита спадът.
Всички институции (МФ, БНБ, ЕК, МВФ) на практика предвиждат забавяне на износа през 2016 г., като посочват, че вътрешното потребление ще бъде моторът на БВП през годината. В средносрочната бюджетна прогноза на Министерството на финансите се очаква общият ръст на износа за 2016 г. да е 4.6%, за 2017 - 4.8%, и 5% за 2018 г. От БНБ също както МФ и ЕК смятат, че приносът на износа за растежа на БВП ще се свива през тази и следващата година. Основна причина е международната конюнктура - влошаването на икономиката във важни за България търговски партньори като Китай, Русия и Гърция, както и геополитическите несигурности. БНБ очаква, че през 2016 г. ще се забави и вносът на стоки и услуги и той ще се възстанови чак през следващата година.
Прокуратурата: "Агромах" е укрил 14 млн. лв. данък. Чрез кухи фирми строителната група "Агромах" е ощетила бюджета с 14 млн. лв., се казва в съобщение на прокуратурата след проведена акция заедно с ГДБОП и Националната агенция за приходите (НАП). Според държавното обвинение са ползвани буферни дружества и фалшиви документи. Според представител на благоевградската компания "обвиненията на прокуратурата са незащитени и недоказани".
Проверката на "Агромах" е важна по няколко причини. Първо, това е една от компаниите, които през последните 2 години печелят най-много поръчки за ремонт на общински пътища в Западна и Южна България - за близо 100 млн. лв. Тя изгради отсечка от магистрала "Марица" и довърши "Струма" до Сандански и в края на миналата година консорциум с нейно участие подписа договор за 155 млн. лв. за частта от Благоевград до Кресна. При последната поръчка кандидатът получи максималните 100 точки за техническата си оферта, което обикновено е сигнал кой е фаворитът на държавата в търга.
При второто правителство на ГЕРБ групата получи бонус от почти 50 млн. лв. за отводняване на отсечка от "Марица". В строителните среди се твърдеше, че това е вид доплащане за достроената отсечка от "Струма". Заради разцвета на групата през последната година и половина в сектора тя се свързва с ГЕРБ, но за това няма никакви доказателства. Затова след претърсванията и съобщението за укрити данъци версиите са най-различни - от отмъщение на депутата от ДПС Делян Пеевски (който се твърди, че има силно влияние над прокуратурата и НАП) за спрените поръчки до продължаване на разграничаване от олигарсите в самия ГЕРБ.
Случаят е важен и защото практиката строителни фирми да работят с кухи фирми или да продават дъщерни дружества със задължения на социално слаби не е нова. За това вина носи законодателят. Уж в опит да спрат тези прехвърляния преди години НАП получи извънредно правомощие - да разрешава всяко сливане, но беше пропуснато същото задължение и при продажба. Освен това при ДДС веригите обикновено има намесен и данъчен, който при възстановяването на сумите не забелязва кухите фирми.
Проверките
В сряда и четвъртък специализираната прокуратура, ГДБОП и служители на НАП са извършили претърсвания в Пловдив, Благоевград, Лом и София. Това се е случило в рамките на разследване на дейността на "Агромах" и "Пътища Пловдив" (придобито от "Агромах" през 2014 г.) . Проверени са и дъщерни дружества на двете предприятия, които са участвали като подизпълнители при изграждането на строителни обекти.
Според прокуратурата дружествата от групата на "Агромах" и "Пътища Пловдив" са ползвали доставки от две буферни дружества - "Кей пласт" и "Кей транс гео", като през тези дружества са били предоставяни фалшиви документи (вероятно фактури за покупки). По този начин те са укривали ДДС - през представянето на фалшиви документи за данъчен кредит към буферните фирми. Самите буферни дружества пък получавали от своя страна фалшиви документи за схемата от кухи фирми, регистрирани на социално слаби лица. Според прокуратурата общата щета за бюджета от тези действия на "Агромах" и "Пътища Пловдив" е в размер на 14 млн. лв.
Проверка на "Капитал" в Търговския регистър показа, че няма регистрирани компании с имена "Кей пласт" и "Кей транс гео".
Прокуратурата съобщава, че при претърсванията и изземванията в Лом са били открити и иззети златни накити на стойност 500 хил. лв. Когато органите щурмували базата на "Агромах" в Благоевград пък, хванали служителка на фирмата, която се опитала да изнесе 1 млн. евро в сак.
От специализираната прокуратурата не можаха да уточнят кой период обхваща разследването, нито дали има обвиняеми.
Фирмата: Платили сме си данъците
Методи Бачев, един от хората които се приемат за собственици на компанията (той не фигурира в официалните документи) коментира пред "Капитал", че обвиненията на прокуратурата са незащитени и недоказани. "Това е хвърляне на прах в очите на хората", коментира той и допълни, че вече е показал пред телевизии удостоверения за липса на данъчни задължения. За намерените 1 милион евро той разказа, че са били в касата на дружеството, а самата теза, че служител на фирмата е тръгнал да ги изнася по време на акция на ГДБОП, е безумна.
Глобите на КАТ вече ще се плащат по интернет. Глобите по фишове и актове на КАТ ще могат да се плащат по интернет. Системата трябва да заработи от следващия месец, съобщиха пред "Сега" източници от вътрешното министерство. Освен тези две услуги МВР ще пусне и още 34 електронни. Повечето от тях обаче ще достигнат до малко граждани, тъй като ще се изисква електронен подпис. Плащането на глоби обаче ще се прави без него и ще е достъпно за всички.
Заявка за издаване на лична карта, шофьорска книжка и паспорт ще се прави онлайн само ако са изгубени или повредени. За първо издаване и когато валидността е изтекла, ще се ходи в полицейското управление, тъй като тогава се изисква сваляне на биометрични данни. Освен това КАТ ще издава електронно удостоверения за отнети контролни точки и наложени наказания. Този тип справки често се изискват при започване на работа. Друга услуга ще е издаването на удостоверение за собственост на МПС. Такъв документ се използва например пред данъчните като доказателство, че не се дължи данък, тъй като колата е с нов собственик или бракувана.
В момента служителите на КАТ минават през обучение за работа с електронните подписи. От МВР обясниха, че първата електронна услуга ще бъде пусната на 1 април, а останалите - поетапно до края на същия месец.
Друга промяна, за която настояват от МВР, е относно връчването на фишове, издадени след запис от камерите, снимащи нарушителите на пътя. В момента събираемостта по тези глоби е едва 1/3, тъй като голяма част от шофьорите не могат да бъдат открити на адреса, който са регистрирани, и така не плащат. Освен това с връчването на фишовете се занимават районните инспектори, които трябва да обикалят и да издирват хората. От МВР предлагат да се направи промяна в Закона за движение по пътищата, според която след един неуспешен опит да бъде открит нарушителят, фишът да се качва на сайта на районното управление и да се води връчен.
В детайли идеята на МВР е фишът да се изпраща по пощата с обратна разписка. Нарушителят ще има 14-дневен срок да плати. Ако не бъде намерен на постоянния му адрес, след връщане на обратната разписка ще се извършва нова проверка от служител на съответната областна дирекция на МВР по настоящия адрес на нарушителя. Ако отново не бъде открит, полицаят ще съставя протокол за извършено посещение на адреса. В този случай фишът ще се поставя на таблото за обявления и на интернет страницата на районното управление. Така ще се счита за връчен от момента на обявяването му.
Голяма част от електронните услуги, които трябва да се пуснат в действие, всъщност се правят от дирекция КОС, която отговаря за контрола върху оръжията и на практика засягат ограничен брой граждани. Сред тях ще са издаване на разрешения за съхранение на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица, издаване на разрешения за носене на оръжия, разрешения за внос и износ на оръжия и боеприпаси, както и тези за транспортиране на опасни средства. Онлайн трябва да се издават и разрешения за частна охрана. Една от услугите ще се прави от дирекция "Миграция" - става дума за документ, който удостоверява чуждо гражданство, обявен адрес, разрешен срок на пребиваване, за влизане, напускане или преминаване през България.
Обществените поръчки за изграждане на системата вече са изпълнени, показва проверка в сайта на Агенцията за обществените поръчки. По нея са платени над 432 хил. лв., като парите са от еврофондове.
Програма "Конкурентоспособност" ударно харчи 2 млн. лв. за реклама. Първите пари по новата програма "Иновации и конкурентоспособност" още не са стигнали реално до фирмите кандидатки, но ударното харчене за реклама вече започна. В първите месеци на тази година - края на януари и началото на февруари, ресорното министерство на икономиката е обявило поръчки за близо два милиона лева.
С тези пари ще бъдат организирани информационни дни и ще бъдат направени рекламни сувенири - чанти за лаптоп, флашки, химикалки, ключодържатели, тефтери, шапки, топки, тениски и др. Ще бъдат изработени и специални визитки за чиновниците от управляващия орган с логото на самата програма.
Поръчките за рекламни материали и конференции са общо четири. Първата от тях е за сувенири като тефтери, портфейли и др. срещу 150 000 лв. без ДДС. Те ще бъдат раздавани на участниците в кръглите маси с цел да популяризират програмата за бизнеса. Друга фирма ще трябва да проведе 60 информационни дни в София и в страната до края на следващата година срещу половин милион лева без ДДС. Тези дни били важни за фирмите, защото им дават възможност да се видят "лице в лице" с чиновниците, които отговарят за "Конкурентоспособност" и да могат да зададат въпросите си на място, е един от аргументите за поръчката. Видимо не е отчетен фактът, че често самите предприемачи не са доволни от начина, по който са били провеждани срещите. В анкета за резултата от подобни инициативи от предходния програмен период част от фирмите определиха като най-полезни и най-добре организирани кафе паузите.
Отделна поръчка предвижда изготвянето на план-график за самата програма, както и "надграждане на уменията" на чиновниците по "Конкурентоспособност". За целта до края на 2017 г. ще се проведат около 90 еднодневни обучения, които ще струват 450 000 лв. без ДДС.
Най-парадоксалното е, че за да се види дали и доколко успешна е била програмата в предходния програмен период, ще бъдат дадени 500 000 лева. Оценката и ефикасността на проектите обаче могат да се засекат по няколко показателя и без скъп анализ. В момента всеки проект подлежи на последваща проверка за неговата ефикасност и рентабилност. Преди около две години пък сегашният вицепремиер Томислав Дончев, който отговаря за европрограмите, представи SIBILA - модел за оценка на въздействието от еврофондовете върху българската икономика. Освен това изпълнението на "Конкурентоспособност", а и на останалите европейски програми, се следи както от икономическото, така и от финансовото министерство.
ГЕРБ: Съд за всеки рецидивист, откраднал дори кокошка. Криминално проявените лица, извършители на две или повече от т.нар. малки престъпления - на стойност под минималната работна заплата, няма да имат нямат право на прекратяване на досъдебното производство. И ще получават по-голяма тежест на наказанията.
Сега прекратяването на досъдебните производства с мотива несериозен обществен интерес е масова практика. А рецидивистите, които нападат и крадат кокошки, дребни земеделски продукти и т.н., масово правят самопризнание и така се отървават с рецидив или условна присъда.
Такива изменения в законодателството ще инициират от ГЕРБ, научи "24 часа" ден преди общественото обсъждане за затягането на борбата с престъпността, което ще се проведе във вторник в Народното събрание по инициатива на партията на Бойко Борисов.
Заради зачестилите брутални нападения из страната в последните седмици "24 часа" направи карта на най-опасните места в страната, където в последно време са извършени тежки битови престъпления.
Прокуратурата и полицията да направят анализ на всички досъдебни производства за т. нар. малки престъпления досега и да потърсят начин за ефективно правораздаване, категорични са още от ГЕРБ.
Споразуменията с извършител на телефонна измама да отпадат като възможност при второ провинение, искат още от ГЕРБ. Прокуратурата категорично не трябвало да допуска такова при повтаряне на едно и също престъпление. За последното не е необходима законодателна промяна.
Цялостен анализ и на крадците на автомобили искат от партията на Бойко Борисов. За да може там, където има висящи досъдебни производства, първостепенна задача да стане приключването им и внасянето на обвинителен акт в съда. Сега практиката показвала влаченето им с години. Цялостен анализ, локализиране на всички автокрадци и сурови мерки - за това настояват от ГЕРБ.
Оттам са амбицирани и за борба с наркотиците. Ще се набляга на превантивни мероприятия и разяснителни кампании в училищата. Ще се ползва информацията, събирана около училищните дворове, дискотеките и междублоковите пространства.
Постоянни проверки за дрога около учебните заведения и по пътищата, за да се уверят българите, че по улиците има ред, и да не се стига до нападения както на околовръстното на столицата, планират още от управляващата партия. Друга заложена мярка в борбата с престъпността е въвеждане на видеонаблюдение в малките селища - на входовете и изходите, и по ключовите места вътре в тях. Като този видеосигнал бъде изведен към полицейските районни управления, за да могат при необходимост те да реагират в максимално кратък срок, а и да се възпроизвеждат събития по извършването или по подготовката на дадено престъпление.
За да се приложи всичко замислено, от най-голямата партия са на мнение, че трябва да се назначат служители на вакантните длъжности в системата на МВР и да се увеличи полицейското присъствие.
Масовото присъствие на жандармерия по селата и видеонаблюдението в областите Велико Търново, Пазарджик и Враца значително са намалили случаите на брутални нападения и грабежи, доволни са местните.
В последните 2 седмици около В. Търново не са регистрирани убийства, грабежи, посегателства над възрастни, изнасилвания. В региона непрекъснато се провеждат срещи с полицейски инспектори, местната власт и жителите на малките населени места.
В Търново се хвалят, че в 31 от 36-те села на общината има изградено видеонаблюдение. Средствата за поставяне на камерите се отпускат и по програма на търновската управа.
"В нашето село има 3 камери, които бяха монтирани преди 2 г. от общината. Благодарение на тях наскоро беше разкрито пукане на гуми на няколко коли. Камерите са от ново поколение и се задействат при движение. Така могат да се съхраняват записи 3 месеца назад", каза кметът на с. Миндя Иван Иванов.
В Търново има проект, съвместно с полицията, и за опасване с 36 cтaциoнapни кaмepи на областния град. Идеята е системите да се наблюдават от оперативен център в общината.
Два дни, след като на 8 март 15-годишен циганин нападна 87-годишна баба в новозагорското с. Съдиево, охраната на селото вече е поета от частна фирма, за което месечно се плаща по 5 лв. на къща. Камери за видеонаблюдение там няма.
В област Пловдив ще слагат камери на входовете на още 8 населени места, в региона ще правят и карта на частните видеоустройства в района, които да се ползват при нужда.
Още две седмици за обсъждане къде ще се опъват палатки. До 28 март 2016 г. ще продължи общественото обсъждане на проекта за изменение на Закона за туризма. Срокът за нови предложения и забележки по законопроекта се удължава с две седмици, разпореди в неделя министър Николина Ангелкова. Текстовете от закона, описани в 57 страници, трябваше да бъдат обсъдени до 15 март и след това да влязат в МС и в парламента.
Отсрочката се дава, за да се намери баланс в предложенията и да бъдат прецизирани отделни текстове.
Най-големите спорове се разразиха заради забраната на бивакуване, поставяне на палатки, каравани или кемпери на цялата територия на страната извън къмпингите.
Към момента никое от направените предложения не е окончателно, казват от министерството на туризма.
През идната седмица те планират срещи с представители на екологични организации, с които да се дискутират бъдещите правила за къмпингуване. Със зелените ще се обсъдят и предложенията в чл. 207а от проекта, с които се прецизират глобите за къмпингуване или разполагане на палатка, каравана или кемпер извън определените места. Експертите на министър Ангелкова са категорични, че всички текстове, по които не бъде постигнат консенсус, ще отпаднат и няма да бъдат предлагани за обсъждане на кабинета и в парламента. Те припомнят, че ограничения за т.нар. диво къмпингуване в момента се въвеждат в законови и подзаконови актове, а бивакуването е забранено в националните и природните паркове според Закона за защитените територии и на териториите на някои общини.
В неделя и премиерът Бойко Борисов изрази позиция за палатките: "На мен не ми пречи къмпингуването. Цветанов ми е свидетел, че му казах: "Направете само да си чистят, след като къмпингуват. Това да бъде задължително. Седнете, срещнете се и го направете", казва Борисов във връзка с промените в Закона за черноморското крайбрежие и очаквания Закон за туризма. От думите му се разбира, че за строгите правила за палатките са настоявали "Зеленогорски и другите", както и част от "кметовете, които са по морето".
Борисов: Инвестирайте, не чакайте поръчки. Не чакайте само поръчки от държавата, а инвестирайте! Този призив към родния бизнес отправи Бойко Борисов в Хасково, където се проведе националният форум на "Предприемачи ГЕРБ". "Спестяванията в банките през 2015 г. са 6-7 млрд. Ако тези пари бяха вложени в предприемачество, а не да се чака на обществени поръчки, икономиката щеше да има ръст над 3-4%", посочи премиерът. Според него при сегашните ниски лихви всеки един добре подреден бизнес може да успее във всяка една сфера. През миналата година инвестициите у нас са скочили с 22%, заяви пък министърът на икономиката Божидар Лукарски. Това оборва мита, че се разчита само на еврофондове. Според финансиста Емил Хърсев действителният ръст на икономиката ни е 4-5 процента.
Наказват кметове за нарушения при търгове. Допълнителни санкции ще налага държавата на общините, които имат системни и трайни нарушения при възлагане и изпълнение на обществени поръчки. При констатиране на подобен тип нередности на възложителите ще бъдат налагани наред с финансовите корекции и допълнителни санкции, които ще представляват удръжка от изравнителната субсидия на общините. Това обяви вицепремиерът по икономическата политика Томислав Дончев. Той и регионалният министър Лиляна Павлова проведоха работна среща с Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Допълнителният механизъм за контрол се разработва във връзка с влизането в сила от 15 април на новия Закон за обществени поръчки. Държавата ще търси варианти за подкрепа на местните власти за корекции, наложени от Брюксел, само в изключителни случаи. ЕК не е подкрепила другите предприети мерки за преодоляване на последиците от финансовите корекции, обясни Дончев. Затова и ще продължи практиката основната тежест за покриването им да остава за сметка на бенефициентите, като за целта ще им бъдат предлагани безлихвени кредити от републиканския бюджет. Министър Павлова пък припомни, че общините трябва да предадат инвестиционните си програми, които ще се финансират по новата ОПРР до края на март. Местните власти трябва да заложат 5% от бюджета за социална инфраструктура, както и да депозират описание на междинните си звена, допълни Павлова.
УС на НСОРБ пък настоя да се намери решение за общините от неконсолидираните ВиК области, които без вина ще бъдат лишени от възможността да получат финансиране за инвестиции във ВиК сектора. В тази връзка се постигна договореност, че ще се използва национален механизъм за инвестиционна подкрепа за тези общини, стига да нямат собствени ВиК дружества.
ОТ НСРОБ предложиха и промени в бюджет 2017 г. Те настояват средствата за общинските администрации и за капиталови разходи да бъдат увеличени с по 10%, като се промени методиката за минимално кадрово осигуряване на общините.
Източват превантивно всички язовири в страната. Нивото на абсолютно всички язовири в България трябва да се снижи. Това предвижда заповед за 70% намаляване на водния обем на водоемите в страната. Нареждането е на директора на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и вече е в сила. За това съобщи министърът на икономиката Божидар Лукарски пред „Монитор". Официално към ведомството фигурират 3000 язовира, но всъщност никой в България не може да каже колко са точно, каза той. Има съоръжения, които не са декларирани като такива, както и други, за които отдавна не се знае кой е собственикът им. Заповедта е пратена до всички областни управители, които трябва да подават информация за язовирите, но се изпълнявала с различна скорост, стана ясно от думите на Лукарски.
1000 лева глоба за къмпингари, цапали природата. 1000 лева глоба ще отнасят любителите на дивото къмпингуване, ако са замърсили природата, предизвикали пожар или други вредни последици за околната среда. Същата санкция се отнася и за увреждане на пясъчните дюни, растителния и животинския свят. Нарушителят ще носи и имуществена отговорност за причинените вреди според промените в Закона за туризма, които ще бъдат оставени за обществено обсъждане още две седмици до 28 март. За това съобщиха от Министерството на туризма. Промените предвиждан всеки, който опъне палатка, паркира кемпер или каравана извън категоризиран къмпинг, да се наказва с 200 лева, независимо в коя част на страната го прави. Нов текст в закона постановява също така, че ще бъдат санкционирани и тези, които правят незаконни къмпинги и предоставят терени.
Наказанието е между 3 и 5000 лева.
През тази седмица в туристическото ведомство ще бъдат поканени за обсъждане на новите изисквания представители на екологични организации. Целта е да се дискутират правилата за къмпингуване, заложени в бъдещия нормативен документ, с които се прецизират глобите и наказанията за къмпингуване или разполагане на палатка, каравана или кемпер извън определените за целта места.
По рано този месец парламентът прие промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които предвиждат забрана за къмпингуването и паркирането на крайбрежната плажна ивица и част от територията,
попадаща в ивица с широчина 100 метра
Това е т.нар. Зона А, която обхваща частта на акваторията на Черно море, крайбрежната плажна ивица и част от територията, попадаща в ивица с широчина 100 м извън териториите на населените места, измерена по хоризонтала от границите на морския бряг или на морските плажове. Остана възможността да се пренощува на плажовете. Във всички европейски държави, които са наш пример, е забранено дивото къмпингуване, коментира тогава министърът на туризма Николина Ангелкова. Три български плажа станаха за „природосъобразен туризъм" - "Иракли", "Бяла - Карадере" и "Корал".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |