България ще има първи завод за части за самолети. Американската компания Woodward започва да изгражда предприятие в България, в което ще произвежда части за самолетите на световни производители като Airbus и Boeing. Това ще е първото дружество в страната, което ще работи за световната авиоиндустрия. Чрез регистрираната тук "Уудуърд България" през следващите три години американският инвеститор ще вложи над 9 млн. лв. в подготовката и оборудването на цех за електромеханични компоненти и възли за сектора. Това ще са различни части за управление на горивната система и задвижващите механизми.
Made in Bulgaria
Производствената база ще бъде разположена в помещения под наем в Sofia Airport Center. Проектът ще се изпълнява на етапи, като последният трябва да приключи след около три години. Дотогава ще се изгради инфраструктурата, ще се инсталира оборудването и ще бъдат обучени хората. В момента в предприятието работят малко над 70 души, като при приключването на проекта се очаква техният брой да достигне 160-190. По-голямата част ще са ангажирани в производството на авиационно оборудване, а около 50 човека ще се занимават с развойна и сервизна дейност.
Освен за оборудване значителна част от инвестицията ще се използва за обучение на персонала и сертификация, тъй като в производството на възли и детайли, свързани с авиационната промишленост, има много строги изисквания. "Самите кадри, сградата, в която ще се произвежда, всички бизнес процеси, които ще се прилагат, трябва да бъдат проверени и сертифицирани", обясни управителят на "Уудуърд България" Емил Илиев. Това става на няколко етапа, като се започне с вътрешна подготовка и проверка от експерти на компанията, мине се през сертификация от клиентите, за които ще се произвеждат продуктите, и се стигне до сертификация от трета независима организация. "От тази гледна точка процесът на инвестиция е доста сложен и тежък", каза Илиев.
В българския завод ще се произвеждат различни възли и компоненти, свързани с управлението на горивната система на самолетите и контрола на задвижващите механизми като задкрилките на крилата и опашния сектор. Те ще отиват в завода на Woodward в Найлс, щата Илинойс, където ще се влагат в по-големи продукти за клиентите. Сред тях са Airbus, Boeing, Pratt & Whitney, Bombardier и бразилският Embraer.
Промяна на фокуса - и на собственика
Под сегашното си име "Уудуърд България" (доскоро "Уудуърд ИДС България") съществува от началото на тази година. Компанията обаче работи на българския пазар доста по-отдавна, макар и с друг собственик. Създадена е през 2002 г. като офис за инженерингова и сервизна дейност на швейцарската IDS, която прави продукти в областта на силовата електроника. Няколко години по-късно базираната в Цюрих компания прави второ предприятие в страната - "ИДС солар", което започва да произвежда инвертори за фотоволтаични централи. След срива на соларния бизнес компанията насочва фокуса си към производство на конвертори за вятърната енергетика. По този начин IDS попада в полезрението на Woodward (освен за авиационния сектор тя работи и за енергетиката), която придобива швейцарската компания през 2011 г., и така българското дружество става част от американската група.
В момента българската фирма има инженерингов екип, който се занимава с развойна дейност, както и голям сервизен екип. Той обслужва инсталираните над 13 хил. конвертора за вятърни генератори на компанията по целия свят. Допълнително в заводите на Woodward в Германия и Полша годишно се произвеждат поне 1000 конвертора, които се инсталират при клиентите. Освен пускане в експлоатация и поддръжка фирмата прави също модернизации и нови системи, които се вграждат във вече работещите устройства.
По думите на Илиев изборът на България за инвестицията на Woodward се дължи на това, че в страната вече има работещ екип от качествени специалисти, както и на сравнително добрата бизнес среда и политическата стабилност през последните няколко години. По-нататъшното развитие на предприятието тук ще зависи от това дали общата среда ще се запази и подобри и дали сегашният проект ще се докаже успешен като производство, продукти и екип.
Коя е Woodward
Woodward Inc. е публична компания, чиито акции се търгуват на NASDAQ. Създадена е през 1870 г. в САЩ и днес работи в две основни направления - авиация и енергетика, за които произвежда различни контролни устройства. Продуктите за авиоиндустрията са две основни групи - компоненти за турбините на самолетите и компоненти, свързани с управлението на горивната система и задвижващите механизми. В енергийния сектор производството също е съсредоточено върху контролни системи и механизми, които имат различни приложения. Компанията е представена на около 30 локации в 14 държави. Производствени предприятия има в САЩ, Бразилия, Китай, Индия, Германия, Полша и България, а в останалите страни има търговски представителства. В групата работят над 7 хил. души, а годишният й оборот е над 2 млрд. долара.
Германската Osram започва да строи завод край Пловдив. Водещият световен производители на осветление - германската компания Osram, започва изграждането на свое предприятие в България. То ще се намира край Пловдив и се очаква да заработи през следващата година. Това стана ясно от съобщението на компанията за предстоящия официален старт на проекта следващата седмица.
За намеренията на голяма международна компания в областта на електрооборудването да инвестира в страната се разбра в началото на тази година. Тогава управителят на "Тракия икономическа зона", където ще се намира заводът, Пламен Панчев съобщи, че преговорите са започнали в средата на миналата година и вече са на финалната права, но не уточни кой е инвеститорът.
Бизнесът в България
Засега не се съобщава каква е предвидената инвестиция. Най-вероятно в индустриалната зона Osram ще използва площи и помещения под наем, тъй като в имотния регистър няма вписана покупка на земя. Наскоро Панчев коментира, че тази опция е много популярна към момента.
Досега германската група развиваше търговска дейност в страната чрез дъщерното си "Осрам". Вероятно във връзка с проекта край Пловдив през октомври миналата година беше регистрирано ново местно дружество - "Осрам лайтинг". То е базирано в София и е с капитал 19 500 лв. Предметът му на дейност е производство и развойна дейност в областта на електронните стоки, осветителните уреди и системи и др. Като представляващи дружеството са вписани хърватката Диана Илич и германецът Маркус Зигнер. Първоначално компанията беше регистрирана със собственик "Осрам", но справка в Търговския регистър показва, че в началото на март дяловете са прехвърлени на германската Osram GmbH.
Водещ производител
Osram е сред водещите производители на осветление в света. Портфейлът й включва различни видове осветителни тела, LED лампи за автомобили, лампи със специално приложение и светлинни решения. Компанията е базирана в Мюнхен, а акциите й се търгуват на борсите във Франкфурт и Мюнхен. За последната финансова година (до 30 септември 2015 г.) компанията отчита приходи от близо 5.6 млрд. евро. В групата работят около 33 хил. служители в 120 страни по света.
Дружеството е основано в началото на миналия век, когато AEG, Siemens & Halske и Auer Gesellschaft обединяват производството си на електрически лампи и създават Osram. През последните 20-ина години Osram се разширява значително, като прави няколко придобивания. През 2013 г. тя се отделя от Siemens, която в момента държи много малък дял в компанията.
Успешно партньорство
В икономическата зона край Пловдив предприятия вече имат и други големи компании от сектора на електрооборудването като ABB и Schneider Electric. През последните години зоната започна да привлича и много нови компании, като само през тази година се очаква да започнат да се изпълняват проекти за около 50 млн. евро. Един от малкото известни инвеститори е производителят на кормилна и задвижваща техника Willi Elbe Gelenkwellen, който през миналата година закупи земя и сега предстои да започне да изгражда завода си. "Тракия" е с обща площ от близо 11 хил. дка и обединява шестте индустриални зони на Пловдив. Проектът е публично-частно партньорство между "Сиенит холдинг", "КЦМ 2000" и общините в региона.
И счетоводителите ще бъдат съдени за укриване на данъци на фирми. Не само собственици и официални представители, но и счетоводители, пълномощници или търговски представители на фирми могат да бъдат съдени за укриване на данъци и осигуровки, ако фактически осъществяват тази дейност. Финансовият министър може да им търси наказателна отговорност от името на държавата. Граждански иск може да се предяви дори да има ревизионен акт и административно производство срещу съответната фирма.
Това стана ясно от тълкувателно решение на Върховния касационен съд в отговор на питане от главния прокурор заради разнопосочна съдебна практика. То е задължително при бъдещи дела и вече разбуни гилдията на счетоводителите.
В момента съдилищата тълкуват по различен начин съответните членове в Наказателния кодекс, които определят укриването на данъци и осигуровки като престъпление. Затова Цацаров е поставил на съда серия въпроси. Той е поискал тълкуване дали укриването на данъци представлява непозволено увреждане по смисъла на Закона за задълженията и договорите, за което може да се търси гражданска отговорност, кой следва да отговаря пред закона - фактическият извършител или официалният представител на фирмата, и пречи ли наличието на ревизионен акт да се предявява паралелен граждански иск за същите задължения. В отговор на тези въпроси ВКС излиза с категорично становище, че гражданската отговорност при такива престъпления следва да се носи от извършителя. Той може да е както собственикът или друго лице, което по закон представлява фирмата, така и счетоводители, търговски представители, пълномощници, които фактически изпълняват съответните функции по данъчното законодателство. "Законът позволява на търговеца да ползва други лица, които да осъществяват действията, регулирани от данъчното законодателство. Тези лица също могат да са извършители на престъплението, като този въпрос следва да се преценят на база всички фактически обстоятелства по делото", мотивират се съдиите. Те изтъкват, че предявяването на подобен иск не е изключено при наличие на паралелно изпълнително производство за събиране на същите задължения, но съдът следва да прецени докъде е стигнала държавата в опита да си да получи парите и дали гражданският иск няма да затрудни събирането на сумите. Законово е гарантирано, че държавата не може да събере една и съща сума на два пъти от длъжника, припомнят от ВКС.
Според текстовете при укриване на данъци в големи размери (над 3000 лв.) наказанието е лишаване от свобода от 1 до 6 години и глоба до 2000 лева, при особено големи размери (12 000 лв.) санкцията е от 3 до 8 години и конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
Тълкувателното решение идва на фона на вече разширена солидарна отговорност от трети лица и по реда на Данъчноосигурителния процесуален кодекс. До тази година отговорността от трети лица при укрити данъци се ограничаваше до членовете на органите на управление и управителите. От 2016 г. кръгът на отговорните лица вече е чувствително разширен и за такива нарушения НАП ще може да предявява претенции и към прокуристите, търговските представители и търговските пълномощници на фирмите. Счетоводителите не бяха посочени.
Целта на тези текстове е да улеснят данъчните при масовото неплащане на данъци чрез различни схеми - ползване на подставени лица, прехвърляне на фирми, извършването на сделки, целящи да направят невъзможно събирането на съответните публични задължения. Поискана от "Сега" справка от НАП показва, че по този ред през 2015 г. данъчните са започнали 156 производства, като 30 от тях вече са приключили и събраната сума в хазната възлиза на 6.6 млн. лв.
Изричен ред за търсене на солидарна отговорност има и в ДДС законодателството. По закон НАП има право да търси отговорност от получател, който си е възстановил данъчен кредит, ако по веригата има неплатен ДДС. Тук обаче от данъчните се иска да докажат, че получателите са били длъжни да знаят, че данъкът няма да бъде внесен. Наличието на свързани лица по веригата от доставчици не е достатъчно доказателство за такова знание, става ясно от практиката на съда. По този ред през 2015 г. данъчните са започнали 178 производства, като приключени към момента са 76. Събраният ДДС от тях възлиза на 8.7 млн. лв.
До редакционното приключване на броя "Сега" не успя да получи информация за случаите на укрити данъци и осигуровки в големи размери, при които фирмите са дадени на прокуратурата за търсене на наказателна отговорност.
Данъците за такситата запалиха нов скандал в парламента. Броени месеци след като отхвърли със скандал лобистки поправки в Закона за автомобилните превози в полза на големите таксиметрови фирми, мнозинството в НС прави втори опит да ги прокара. Две парламентарни комисии - по бюджет и финанси и по транспортна политика, вчера одобриха скандалния проект в бурно заседание.
Промените в закона целят да осуетят влизането в сила на нови правила за осъществяване на таксиметров превоз. Те забраняват извършването на тази услуга от името на фирми, но за сметка на шофьора. По тази схема работят най-големите таксиметрови фирми.
Според действащите правила от 1 април всички шофьори на таксита трябва да се регистрират като превозвачи. Те няма да имат право да работят, ползвайки лиценз на друг превозвач. Целта на това ограничение е да се затегне контролът за плащането на данъци и да се гарантира ясна отговорност на превозвача при евентуални проблеми. В момента големите фирми, които работят с много самостоятелни шофьори, отказват да поемат отговорност за едно или друго нарушение.
Новите изисквания в сектора трябваше да влязат в сила още през ноември. Това обаче не стана, след като в парламента бе внесен скандален законопроект за тяхната отмяна. Редакцията на текстовете бе маскирана в законопроект, чиято основна цел е да въведе патентен данък за такситата. Той бе отхвърлен, но и срокът за регистрация на таксиметровите превозвачи бе удължен до 1 април.
Сега се прави втори опит ограниченията да не влязат в сила, като отново се предлага да се въведе патентен данък за такситата. Прокарването на тези текстове взриви двете водещи комисии по проекта. Депутати от опозицията обвиниха в прав текст мнозинството, че не желае да гарантира интереса на обществото.
"Някакви привилегии ли има този бранш, 2-3 фирми ни плашат и изнудват правителството", възкликна Гроздан Караджов от РБ. "Браншът е монополизиран и оплетен от зависимости. Когато в него възникнат проблеми, големите фирми не носят отговорност, а като дойде ред да взимат парите, ги прибират, и то на черно", посочи депутатът.
Според Георги Свиленски от левицата пък в бранша упорито се говорело, че ограниченията няма да влязат в сила. "Те ни си подиграват", смята депутатът.
Представители на таксиметрови фирми, от своя страна, нападнаха депутатите, че не разбират какво приемат. Дори съпартийци се изпокараха на бурното заседание. Цветомир Михов от ГЕРБ се скара на колегата си Станислав Иванов, че се опитва да режисира гласуването. "Вие не сте председател. Това, че обикаляте по кулоарите и казвате кой как да гласува, не означава, че ще го правите и в комисия", ядоса се Михов на Иванов, който е секретар на парламентарната група на ГЕРБ. "Къде съм обикалял?", попита невинно Иванов.
За да охлади страстите, Менда Стоянова - водеща заседанието, даде почивка. Караниците обаче продължиха. В опит да помири спорещите, Стоянова предложи компромисен вариант - големите фирми да могат и занапред да дават право на външни шофьори да ползват лиценза, но при изрично сключени и регистрирани договори. При тази схема голямата фирма ще дължи патентен данък, а отделният шофьор ще плаща осигуровките си. И това предложение предизвика остри критики, защото не е внесено навреме и по същество променя духа на закона. По тази тема ГЕРБ е разделена на две - част от депутатите заемат позицията в полза на големите фирми, а други са категорично "за" ограниченията.
Разминаване
На заседанието станаха ясни и скандални факти, които показват, че в таксиметровия бранш масово не се плащат данъци. По данни на НАП -Бургас например за 2014 г. са били платени едва около 11 000 лв. корпоративен данък от над 1200 лицензирани превозвача. От изказване на представител на голяма таксиметрова фирма се разбра, че от 900 коли на фирмата само четири са нейни, а всички останали се ползват именно чрез преотстъпено право на шофьори без договорни отношения с компанията.
ГЕРБ поиска всички от ДСБ вън от властта. Борисов учуден: Бунт на кораба? "Настояваме премиерът да дойде в Народното събрание и да обясни докога опозиционерите в кавички на Радан Кънев и ДСБ ще участват във властта. Парламентарната група на ГЕРБ отказва да носи отговорност за действията на Радан Кънев и неговите съпартийци." Това заяви от името на депутатите от ГЕРБ зам.-шефката им Цвета Караянчева. Тя събра специално за случая репортери в края на вчерашното пленарно заседание.
"Настояваме прокуратурата да се самосезира и да провери дейността на няколко скандални назначения от квотата на ДСБ. Премиерът незабавно да освободи председателя на съвета на директорите на "Терем" Стоил Яков, лично назначение на Радан Кънев. Имаме информация от служители, че дружестото бива източвано чрез корупционни схеми, а парите отиват в черната каса на ДСБ".
Шефът на директорския борд на "Терем" Стоил Яков, който е председател на националния предизборен шаб на ДСБ, е сключил договор за правна помощ с кантората "Николова, Кънев, Калинов", обявиха от ГЕРБ. Въпреки че дружеството си има правен отдел, Яков предпочел да възложи услугата на външен изпълнител -кантората на партийния си шеф. За миналата година тя е получила 20 000 лв. от бюджета на държавното предприятие.
Договорът за правна помощ е писан от Елиза Николова, съдружничка на лидера на ДСБ. Нейният съпруг пък е зам.-министър на енергетиката като лична номинация на Кънев, допълни депутатът Александър Ненков. "Терем" е под шапката на военното министерство. Караянчева настоя прокуратурата да провери всички обществени поръчки в системата на Министерството на отбраната.
За първи път от партията на Бойко Борисов атакуват министъра на отбраната. Това стана в отсъствието на премиера, който е в Брюксел, и на заместника му и лидер на ПГ Цветан Цветанов, който не бе в парламента. Пред репортери в белгийската столица Борисов изрази учудване от думите на депутатите си. "Докато капитанът е в Брюксел, бунт на кораба?", попита с известно чувство за хумор той.
От парламентарната му група вече говорили с премиера за Николай Ненчев, обясни Караянчева. Депутатите от ГЕРБ обаче се въздържаха да отговорят директно на въпрос трябва ли Ненчев да си ходи.
"Няма ли достатъчно информация и факти пред моралния стожер Радан Кънев, за да бъде проверен и Николай Ненчев?", попита Александър Ненков.
И напомни как на форума на ДСБ Ненчев викна от трибуната: "Аз съм вашият военен министър!" Щом ДСБ продължава да твърди, че е опозиция, а хората им са се бетонирали във властта, нека премиерът ги освободи, призоваха от ГЕРБ.
Депутатите изнесоха пълен списък на кадрите на формацията, заемащи високи позиции (виж списъка по-долу), включително тези на министрите Николай Ненчев и Петър Москов. Обясниха обаче, че с това не отправят искане на оставките им, а само ще обсъдят с премиера работата им в кабинета.
РБ да излъчи един лидер в парламента, който да носи отговорност за законодателната дейност на блока, настояха още от групата. Сега блокът има 2-ма съпредседатели - Найден Зеленогорски и Радан Кънев.
"Ако парламентарната група на ГЕРБ е недоволна от кадровата политика на правителството, може да поиска вот на недоверие." Това предложи в отговор на призива на ГЕРБ Радан Кънев.
Борисов: Ма верно ли така са казали? Изнервени са! За кабинета отговарям аз
Докато капитанът е в Брюксел - бунт на кораба. Щом ме искат, ще отида, аз съм дисциплиниран човек", бе първият коментар на Борисов часове след изявленията на Караянчева. Коментарът на Борисов бе направен в Брюксел преди заседанието на Европейския съвет.
Споразумението за коалиция на ГЕРБ не е с ДСБ, а с Реформаторския блок и то се изпълнява, уточни премиерът.
"Определянето на министрите и управлението на кабинета го правя аз", каза Борисов за поисканите оставки на Петър Москов и Николай Ненчев. "Реформата на Москов ще я завършим заедно и депутатите от ГЕРБ ще го подкрепят", каза още премиерът. Той дори обясни, че искал здравният министър да премине в ГЕРБ, но той си оставал десебар. Борисов похвали и работата си с военния министър Ненчев и обясни как ще бъде модернизирана армията. Освен това военният министър му се обаждал редовно, като спирал обществени поръчки.
"Предполагам, хората от ГЕРБ почват да недоволстват от ежедневните изяви на някои членове на РБ, които се правят на опозиционери с кадрите си във властта. Ако са добри професионалисти хората обаче, нямам повод да ги гоня. Но не е морално да даваш акъл като опозиционер, а да имаш толкова ръководни кадри на възлови места", заяви още Борисов. Според него тази двояка роля на реформаторите пречела на работата на кабинета.
Премиерът се обърна и към лидера на ДСБ Радан Кънев с извинение, след като преди седмица Кънев го обвини в лъжа. Повод бяха думи на Борисов, че лидерът на ДСБ е искал смяната на главния прокурор Сотир Цацаров и има стотици кадри във властта.
"Извинявам му се, че съм го разбрал грешно, въпреки че го чух от трибуната на парламента. И аз не искам да се сменя главният прокурор. Извинявам се, че казах стотици назначения. Използвал съм хиперболи, но се вижда, че са достатъчно кадрите на ДСБ. За Радан Кънев повече дума не казвам, той много ме обиди", заяви Борисов.
"Аз не мога да говоря без доказателства. Видно е, че ако на едното место работи съпругата, на другото - мъжът, това се нарича конфликт на интереси. Не виждам нищо спешно да го решавам сега", каза той по повод изнесените от депутатите данни за сделки на ТЕРЕМ.
"В неделя с Цветанов бяхме заедно. Да съм в раздор с някого, означава, че съм му равен", каза премиерът по повод информациите, че има война между него и партийния му заместник.
Списък на кадрите на ДСБ, чието уволнение се иска
Премиерът Бойко Борисов да освободи представителите на "опозиционера" Радан Кънев във властта, настояха депутатите от ГЕРБ. "Радан Кънев сутрин ги признава за свои, а вечер се отрича от тях", възмути се Александър Ненков и прочете имената им:
Стоил Яков, директор на борда на директорите на "Терем";
Цоньо Тодоров, финансов директор на "Флотски арсенал" ("Терем");
Маргарита Христова, управител на "Флотски арсенал" ("Терем");
Недялко Янков, контрольор в "Терем";
Радослав Бейков, контрольор на "Терем";
Цвятко Георгиев, зам.-министър на вътрешните работи;
Христо Ангеличин, зам.-министър на външните работи, който управлява администрацията и обществените поръчки на Външно;
Георги Стойковски, съветник на външния министър;
Десислава Прошкова, съветник на външния министър;
Мартин Табаков, съветник на външния министър;
Иларион Иларионов, съветник на външния министър;
Асен Агов, съветник на външния министър;
Ирена Тодорова, съветник на външния министър;
Николай Ненов, експерт в политическия кабинет на външния министър;
Биляна Боева, секретар на Христо Ангеличин;
Евгени Чачев, съветник в политическия кабинет на министъра на регионалното развитие и благоустройството;
Николай Николов, зам.-министър на енергетиката;
Добромир Валачев, зам. областен управител на Габрово;
Цветомир Петров, зам. областен управител на Варна.
Семейството на изчезналия бизнесмен Йоско Исаев във война за завод с панамска офшорка. Мистерията с безследно изчезналия бизнесмен Йоско Исаев се заплита.
Частни съдебни изпълнители са описали имущество от завод "Плевенски хляб", където Исаев е съдружник с избягалия в Германия Робърт Трейн. Причината е дълг на фирмата им към офшорната компания "Ки Лайн Холдингс" (Панама) от 2009 г.
На 13 срещу 14 март в 3 ч през нощта частните съдебни изпълнители Петьо Петков и Виктор Стоянов влизат в завода по спечелено дело срещу "Плевенски хляб". Придружава ги адвокат Иван Филипов, който е представител на фирмата с пълномощно от Робърт Трейн. С длъжностните лица има и около 30 здрави момчета.
Оттук нататък версиите на двете страни се разминават. Съпругата на издирвания Исаев е категорична, че действията на адвоката и на съдебните изпълнители са незаконни. Адвокат Иван Филипов пък твърди, че всичко е законно - "Плевенски хляб" ООД има дългове за 5,5 млн. лв. и кредиторите са в правото си.
50-годишният Йоско Исаев изчезна безследно на 10 септември 2015 г. след среща в София със съдружника си Робърт Трейн. Двамата имат съседни къщи в луксозен комплекс в полите на Витоша. Джипът на Йоско Исаев беше открит няколко дни по-късно на паркинг в столичния кв. "Мотописта". 6 месеца по-късно обаче от него няма и следа, а в прокуратурата има досъдебно производство за отвличане срещу неизвестен извършител.
След като Йоско Исаев изчезва, криминалистите започват да търсят съдружника му Робърт Трейн, за да го разпитат. Той обаче също не е открит. До този момент не е разпитван. Оказва се, че на 11-и, ден след изчезването на Исаев, Трейн напуска България и сега живее в Дюселдорф.
Два месеца по-късно той подписва пълномощно на адвокат Иван Филипов да го представлява като съдружник в "Плевенски хляб". Пълномощното е оформено при консула на България във Франкфурт Любомир Петков. Той е брат на частния съдебен изпълнител Петьо Петков, който влиза в хлебозавода в 3 ч през нощта за опис на имущество по изпълнително дело на панамската офшорка "Ки Лайн Холдингс" срещу "Плевенски хляб".
Там е била и адвокат Руслана Стефанова, представител на "Ки Лайн Холдингс", на която "Плевенски хляб" дължи 500 хил. лв. плюс неустойки по сключения през 2009 г. договор. Тя твърди, че представителите на МВР и частния съдебен изпълнител са срещнали отпор, обвинявани са в престъпления и в крайна сметка от хлебозавода са взети само 6 микробуса от общо 34 и една машина от общо 6. Иззетите машини били на съхранение.
Съпругата на Йоско Исаев Албена разбира от охраната, че в хлебозавода посред нощ са пристигнали частни съдебни изпълнители, адвокати и техни помощници и те искат да влязат вътре. Става скандал.
Заради среднощния екшън в "Плевенски хляб" и двете спорещи страни сигнализират институциите за извършени закононарушения от другата страна. Албена Исаева и дъщеря ѝ Виктория дори пишат до министър Захариева, под чийто контрол са частните съдебни изпълнители. Твърдят, че в 3 ч през нощта съдебните изпълнители, адвокат Стефанова, която представлява офшорката кредитор, и пълномощникът на Робърт Трейн - Иван Филипов, са се държали агресивно, като се опитали да вземат бусове, собственост на лизингодател, а не на "Плевенски хляб" ООД.
"До момента не е предоставен за подпис на "Плевенски хляб" ООД нито един от документите, създавани по време на двукратната инвазия. Адвокат Филипов отказва да върне отнетите части и елементи от оборудване, неописани в списъка на вещи по особения залог", казва Албена Исаева.
Като заложен кредитор не успяхме да удовлетворим вземанията си. Имаме признание от управителя и съдружник за съществуването на дълга. Действията от тази нощ са законосъобразни от наша страна. Пречиха ни по всякакъв начин, и то лица без представителна власт. Г-ца Виктория Исаева не е управител на "Плевенски хляб", такъв е бил баща ѝ", казва адвокат Стефанова, представител на офшорната компания "Ки Лайн Холдингс".
След изчезването на Исаев Филипов става пълномощник на "Плевенски хляб" с подписа на Робърт Трейн. Като представител на изчезналия си баща съдът конституира 21-годишната Виктория Исаева.
Адвокат Стефанова отказва да разкрие кои са собствениците на офшорката, към които фирмата на Исаев и Трейн е задлъжняла през 2009 г. Според адвокат Филипов, който защитава интересите на Трейн, парите са били дадени за общ бизнес, но "Плевенски хляб" не изпълнил задълженията си. Сумата била търсена и през 2011 г., когато била погасена частично.
Чужденци луднаха по български рецепти, въртят баници и мекици през интернет. Рецепти за традиционната българска баница и мекици са хит в чужбина. Родните произведения са сред най-търсените кулинарни изкушения, споделяни стотици пъти чрез интернет, защото отговарят на последните тенденции в домашната кухня. Това показа проверка на „Труд онлайн" в някои от най-популярните онлайн ръководства i хиляди последователи по целия свят.
Оказва се, че добрите стари пържени мекици и печената ароматна баница, противно на очакванията, са на върха на кулинарната вълна в pinterest.com, hubpages.com, 196flavors.com и пр. страници за идеи.
Независимо, че се правят с бяло брашно и доста мазнина, тестените изделия се изкачват на стълбичката на възродените ястия от миналото по простата причина, че отварят на тенденциите да са приготвени от възможно най-натурални продукти, при това на ръка в домашни условия.
Извън родните граници витата баница предизвиква фурор сред ентусиастите кулинари, пробвали изкушението. Тя е сред фаворитите, защото не съдържа месо, а се прави от млечни продукти, казват "откривателите" на родното печиво в Мрежата. И допълват, че може да се яде хем топла, хем студена и се приготвя бързо с готови кори. В Мрежата гъмжи от фотосесии на успешни опити за приготвянето на баница дело на горди готвачи.
За изненада интересът към мекиците не е по-малък, сочат още стотиците споделяния на снимки и инструкции на родните изкушения. Простите парченца пържено тесто са сред фаворитите от „непознатата българска кухня", а съветът е да не бъдат подминати заради факта, че са приготвят в доста сериозно количество нагорещена мазнина.
Семейство дирижира разпределението на европарите за зелените. Семейство Силвия и Борис Бърови са топлата връзка на зелените в Брюксел, твърдят в прессъобщение от Националната гражданска коалиция „Природата за хората и регионите".
Според информацията, разпространена от неправителствената организация, преди да бъдат пратени на работа в белгийската столица, Бърови са били част от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). В момента Силвия Бърова е отговорник за България в Генерална дирекция „Околна среда" в ЕК. Съпругът й работи по програма LIFE, по която идват част от евросредствата за БДЗП и останалите организации от Коалиция „За да остане природа в България".
„Благодарение на тяхната дейност и лобиране членовете на зелената коалиция са получили почти 40 милиона лева по европейски проекти", пишат още от „Природата за хората и регионите".
Данните на Гражданската коалиция показват, че към зелените са разпределени близо 40 милиона лева с помощта на семейство Бърови.
„Само за БЗДП проектите са: 3.5 милиона лева за броене на пеликани в Атанасовско езеро, 2.6 милиона лева за броене на лешояди във Врачанско и Сливенск, 5.2 милиона лева за план за опазване на червеногуша гъска,5.2 милиона лева за броене и строене на гнезда на египетски лешояди около Ивайловград, 4 милиона лева да се заплождат пеликани, кокилобегачи и саблеклюни по Атанасовско езеро, 8 милиона лева да броят орли в бургаско, 3.5 милиона лева да правят гнезда на орли в Ивайловградско", пишат от „Природата за хората и регионите".
Аматьори заливат пазара с фалшиви двулевки и петолевки. Фалшиви двулевки и петолевки заливат пазара. За това алармираха пред „Монитор" търговци, които почти ежедневно се сблъскват с ментетата. Измамата ставала ясна едва след специална проверка, която много малко хора се сещали да направят заради ниския номинал на банкнотите. При „просветване" на ултравиолетова лампа обаче се оказвало, че парите са фалшиви. Според разследващи, занимаващи се с престъпленията по линията на фалшифициране на парични знаци, ментетата се правели предимно от аматьори. В повечето случаи това били ученици. Те използвали цветни принтери и малко по-специфична хартия, която лесно се намирала на пазара. Тя била по-мека от обикновената и след печат двулевките и петолевките изглеждали просто като по-овехтели. Благодарение на това не си личали и релефните изображения от лицевата страна на банкнотата.
РЕКОРД! Конфискуват имане за 2,2 млрд. лева на Цветан Василев и семейството му. Половината от доказаната дупка в размер на 5,6 млрд. лв. във фалираната КТБ е отишла лично в джобовете на мажоритарния й собственик Цветан Василев. Това стана ясно вчера, след като Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), съобщи, че е внесла в Софийския градски съд (СГС) иск, с който иска конфискацията на имане на банкера-беглец на обща стойност над 2,2 милиарда лева.
Тази сума обаче не представлява цялото имане на Василев и семейството му, а само разликата между официално доказани доходи и реално извършени от фамилията и свързаните с тях фирми разходи за последните 10 години. Отделно искът срещу пишман финансистът е бил намален и с още десетки милиона левове, тъй като макар незаконно придобити, давността за тяхното отнемане е изтекла, обясни шефа на КОНПИ Пламен Георгиев. Това на практика означава, че от източените от вложителите на КТБ 5,6 млрд. лв., половината са отишли пряко в ръцете на Василев, а с останалите той е въртял бизнес империята си.
Георгиев уточни, че върху активи за близо 1,5 млрд. лв., вече са наложени запори. По думите му останалите "над 700 млн. лв. не ги намерихме и може да се предположи, че са били спасени от Цветан Василев".
По думите на Пламен Георгиев в историята на България, а и на Европа, в съда не е бил внасян иск за незаконно придобито имущество в такива размери, който е свързан с едно лице. Имало подобен казус само в Италия, но там не ставало дума само за едно лице и неговото семейство, а за цял клан на мафията.
Шефът на КОНПИ обясни, че комисията е успяла да навърже престъпната схема по източване на банката, благодарение и на доказателства, предоставени от прокуратурата и ДАНС, които също разследват банкера-беглец по аферата „КТБ".
„Сблъскахме се с много интересни, дори уникални, механизми за придобиване на незаконно имущество. Извършвани са десетки, стотици, а понякога и хиляди финансови операции, за да може да се прикрие кой е първоизточника на това имущество. След като проследихме всички тези вериги, в крайна сметка достигахме до един и същи източник на средствата - КТБ", заяви Георгиев. Той посочи, че КОНПИ е първата институция у нас, която е успяла да докаже източването на банката чрез серия от незаконни сделки. Основна част от тях е включвала раздаването на необезпечени заеми на фирми без активност, създадени специално, за да бъдат кредитирани от банката. От своя страна същите дружества са погасявали кредитите отново чрез заеми от КТБ.
„На фирма, която няма никаква история, се отпуска кредит в размер на 5 млн. лв. Тя обаче няма как да връща този кредит, тъй като няма никаква дейност. След няколко месеца се сключва анекс, с който банката отпуска нов по-голям кредит, от който се връщат дължите по първия заем лихви, но нито лев от главницата. Това продължава докато след серия от анекси, фирмата се оказва, че дължи на КТБ над 50 млн. лв, които няма как да върне, посочи като пример шефът на КОНПИ.
„Това е абсолютно нелогично поведение за банка и единствената цел на подобни финансови операции е била да се източат парите на вложителите в КТБ. Тази банка е действала на принципа на пирамида", допълни Георгиев.
„Това агресивно придобиване на имущество от Цветан Василев и свързаните с него лица и дружества, реално е довело до ликвидната криза в банката и до нейната несъстоятелност", категоричен бе Георгиев. Той обясни, че се наложило комисията на два пъти да налага запор върху имането на Василев, тъй като по време на разследването постоянно отривали нови активи, купени с пари на вложителите. Освен това от КОНПИ се притеснявали имането да не бъде разпродадено, особено, след като миналата година стана ясно, че Василев се опитва да продаде 6 от перлите в бизнес империята си за едно евро на поставеното му лице Пиер Луврие. В комисията постъпила информация и, че дъщерята на банкера разпродава на пожар имоти дори под пазарната им стойност, в опит да спаси имането на баща си.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |