Палецът струва 10 млн. лв. на докторите. Поне 10 млн. лв. ще струва на лекарите, стоматолозите и фармацевтите решението на здравното министерство за въвеждане на автентификарор (пръстов отпечатък), показва проучване на „Труд". С нововъведението щели да се спрат надписванията и измамите в болници и аптеки. То вероятно ще завърши печално като идеята за четците за лични карти, които сега лекарите казаха, че ще хвърлят в кофата. Те обаче струваха на лечебниците 20 млн. лева.
Около 28 000 медици и фармацевти трябва да се снабдят с апарат за пръстов отпечатък. Всяка една машинка струва 228 лв. с ДДС, или общата стойност на четците ще е за над 6,3 млн. лв. Отделно ще се плаща и абонаментна такса за поддръжка на системата, която ще струва минимум 3 млн. лв. годишно на медиците. Все още не е ясно колко апарата ще трябва да се закупят за отделенията в болниците.
„Палецът" ще се оскъпи допълнително, тъй като за работата на всеки четец трябва и скенер за снемане на отпечатъци, биометричен контролер, софтуер, набор от аксесоари. Отделно от това НЗОК е сключила договор за 477 000 лв. с фирма „Контракс" за изработването на системата с пръстовите отпечатъци за чекиране в здравната система.
„Заявили сме позицията си - не желаем да работим със система за пръстови отпечатъци и няма да закупуваме техника за нея дори и десет лева да е", заяви пред „Труд" доц. Любомир Киров, пpeдceдaтeл нa Нaциoнaлнoтo cдpyжeниe нa oбщoпpaктикyвaщитe лeкapи. Той е категоричен, че това ще доведе до хаос и големи опашки пред кабинетите.
„Не е редно Министерството на здравеопазването да гледа на пациенти и лекари като на потенциални престъпници, чиято цел е да мамят", коментира пред „Труд" депутатът от ДПС Хасан Адемов. Той подчерта, че дума автентификатор в българския език няма.
Бум на винетки втора ръка. Българи масово продават винетки втора ръка в интернет, показа проверка на „Труд". Ползваните стикери вървят по 70 лева. Така българинът спестява по 30 лева от винетка, след като от тази година цената на годишните стикери беше повишена на 97 лева.
Един от тях е търговец, който се представя за Стефан от Монтана. Находчивият българин купуват автомобили с платена винетка, после сваля стикера и го продава отделно.
„Свалил съм винетката от кола, която купих и продавам. Имам всички документи, доказващи истинността й", разказа Стефан пред „Труд" и поясни, че на касовата бележка не е написан номерът на автомобила.
Заедно със стикера върви и долната част на талона. Офертата е пусната в сайт за безплатни обяви на 4 април в 8.56 часа. Само 3 часа след това винетката беше купена. „Продадох я много бързо. Тези дни ще има нова - имам още една кола с винетка, само трябва да я сваля и я пускам за продажба, отново за 70 лева", обясни още той.
Въпреки че стикерът е втора ръка, не личи, че е свалян. „Нагрях винетката със сешоар, напръсках я с препарат за стъкла и я отлепих. За да може да бъде сложена отново, отдолу залепих протектор за телефон", признава Стефан.
Високите цени на стикерите правят българите все по-изобретателни. Както „Труд" писа в интернет може да се намери и винетка под наем, чиято цена варира в зависимост от периода, за който ще бъде ползвана.
Шашмите стават все повече, след като от Агенция„Пътна инфраструктура" съобщиха, че липсата на изписан регистрационен номер върху касовата бележка на винетката не я прави невалидна.
КЗК се направи на съд и зае страна в битката за "Дунарит". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) почти пое ролята на съд в объркания казус с контрола над оръжейния завод "Дунарит", като даде силно рамо на една от страните в спора. С безпрецедентно определение, сериозно надхвърлящо мандата на антимонополния орган да изследва пазарните ефекти от сделки по сливания и придобивания, той отказа да разглежда искането на "Емко" да купи "Дунарит", докато тече съдебно дело нагоре по веригата на собствеността на продаваното дружество. Така реално КЗК се захваща с несвойствената дейност да защитава права и интереси на акционери, вместо да следи за пазарната конкуренция.
Ефектът от определението е, че се блокира опитът на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев да продаде оръжейния завод, след като чрез увеличение на капитала на прекия акционер в "Дунарит" - "Кемира", той успя да избяга от запорите на синдиците на фалиралата банка. Същевременно КЗК реално влиза в услуга на бившето доверено лице на Василев Бисер Лазов, който от затварянето на КТБ води война за овладяване на контрола над завода. Той се приема за част от лагера на депутата Делян Пеевски, който в средата миналия месец финализира покупката на 50% от "Техномаркет България" от бизнесмена Едоардо Миролио. Според запознати сделката е включвала и продажба на вземането от "Дунарит", където след цесии неговото дружество "Е. Миролио" е най-голям обезпечен кредитор с около 25 млн. евро вземания.
Комисия за защита на КОЙ
Определението на КЗК е куриозно по няколко линии. На първо място, то е прецедент в практика на регулатора. Досега комисията не се е позовавала на цитирания в случая законов, член - "може да спре производството, когато окончателното й произнасяне зависи от решаване на въпрос или спор от компетентността на друг орган". Затова и дотук няма никаква практика как и при какви случаи трябва да се изчакват други решения.
Освен това сегашното поставяне на трупчета на сделката за "Дунарит" напълно противоречи на досегашната практика на комисията, която безкритично е одобрявала много други искания за концентрация въпреки висящи спорове. Така например в началото на годината КЗК одобри набързо искането на фирмата на Пеевски "НСН инвестмънт" да придобие контрол в "Техномаркет България", въпреки че върху акциите на Миролио и на другите големи акционери имаше запори от синдиците на КТБ по бъдещи отменителни искове, с които те възнамеряват да претендират контрол над дружеството. Последната сделка за смяна на контрола в БТК също получи зелена светлина въпреки купищата запори по веригата на собствеността, включително и от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и НАП, и висящият спор с един от акционерите.
В определението си КЗК не дава детайли защо този път е решила да се поинтересува от инвеститорските права на офшорката от Британските Вирджински острови EFV International Financial Ventures, която в писмо до регулатора обяснява, че без нейно съгласие надолу по веригата на собствеността е изгубила непрекия си контрол над "Дунарит", за което е завела и дело в Софийския градски съд.
"Макар тази промяна да не изменя параметрите на сделката, нито засяга купувача на дяловете, наличието на съдебен спор относно заявения в Уведомлението пред КЗК контрол върху обекта на придобиване е от естество да измени съществено оценката на Комисията, в случай че И Еф Ви спечели тези дела и впоследствие реши да отмени (..)*. За такова намерение на И Еф Ви говори посочената в исковата му молба до СГС информация, според която (..)*. При този сценарий евентуалното безусловно или условно разрешение на сделката от страна на КЗК може да увреди правата на И Еф Ви, за които дружеството търси защита по съдебен ред", се казва в определението на КЗК. Скритите пасажи са заличени от регулатора като търговска тайна.
Собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев отказа коментар, така че не е ясно дали ще обжалва определението.
Шизофренният инвеститор
Откриването на този фронт от страна на EFV обаче също е странно. Структурата на собствеността в "Дунарит" върви по линията "Кемира", което доскоро беше 100% на "Хедж инвестмънт България", в което пък акционери са EFV (90%), КТБ (малко под 10%) и Бисер Лазов (1 акция). "Хедж инвестмънт България" е кредитополучател на КТБ и по тази линия в края на 2015 г. банката се сдобива със запор върху дела в "Кемира" за 35 млн. евро необслужван кредит, наложен чрез частен съдебен изпълнител Стоян Якимов.
Това, което EFV атакува пред съда и пред КЗК, е увеличение на капитала на "Кемира", чрез което през февруари делът на "Хедж инвестмънт България" пада до 9%. Като нов съдружник се появява неизвестното дружество ТМН, което се управлява от Иван Езерски. Тъй като капиталът на "Кемира" дотогава е 5 хил. лв., чрез увеличение с 50 хил. лв. реално контролът се променя. Сделката получава одобрението от Асен Бабански, който като управител на "Кемира" приема новия съдружник, а като изпълнителен директор на "Хедж инвестмънт България" подписва и решението на собственика.
Така чрез увеличението на капитала влиза нов собственик, без никакви тежести и вероятно именно той е продавач по планираната сделка с "Емко". От документите по вписванията става ясно, че името и адресната регистрация на Иван Езерски съвпадат с тези на Даниела Езерска - изпълнителен директор на оператора на телевизионния мултиплекс "НУРТС диджитъл". Друга линия, по която сделката води към компаниите около КТБ и Цветан Василев, е адвокатът, направил вписванията в Търговския регистър. Както при смяната на собствеността на ТМН, така и при увеличението на "Кемира" това е Димитър Алабаков. От септември 2014 г. той е в борда на "ПланаСат" - дружество, което беше обособено от активите на НУРТС.
В определението на КЗК сe твърди, че EFV не е одобрявало тези действия и атакува увеличението на капитала. Това обаче е необяснимо, защото паралелно с войната около "Кемира" в Търговския регистър са вписани промени по партидата на "Хедж инвестмънт", чрез които Бабански запазва поста. Така поне според представените решения и пълномощни офшорният собственик не изглежда да е в конфликт с хората, управляващи българските компании около "Дунарит", и да води дела срещу тях.
Офшорката с две лица - ту Лазов, ту Василев
На какво се дължи това противоречие не е ясно, но EFV има богата история на опити някой да й се представи за собственик. Още през лятото на 2014 г. малко след затварянето на КТБ Бисер Лазов се опита да впише себе си и свои фирми в борда на "Хедж инвестмънт", като представи решения, взети с пълномощно на EFV от 2011 г., да
го представлява Венета Николова (един от разбунтувалите се заедно с Лазов мениджъри на фирми, кредитирани от КТБ). Тогава решението не беше вписано заради квесторите на банката, които настояваха, че банката като акционер не е била поканена. Лазов обаче успя да се впише като управител на "Кемира". В началото на 2015 г. Василев си върна контрола и дори "Дунарит" се вля в групата компании, които Пиер Луврие заяви, че купува от банкера. Тогава Лазов се опитваше да спре вписванията на Василев с документи, че EFV вече не е собственик и делът е продаден на JTI Participation от Кюрасо. Основният документ е писмо от самия купувач до тогавашния изпълнителен директор на "Хедж инвестмънт" от 18 юни 2014 г., че от септември 2013 г. той е собственик и моли да бъде вписан в акционерната книга.
Сега при вписванията по партидата на "Хедж инвестмънт" са представени пресни пълномощни от EFV. Нищо не пречи пред съда и пред КЗК обаче офшорната компания да е била представлявана и от някой друг, което, както се вижда в миналото, не е рядкост за нея. Кой и защо седи зад тези действия не е ясно, но явно цели да развали сделката на Василев. Логичният заподозрян естествено е Лазов като изпълнител на волята на Пеевски. Вече в няколко свои изказвания Василев споменава "Дунарит" като един от активите, който му е бил поискан от депутата преди техния разрив, довел до краха на КТБ. Освен това медиите на Пеевски в понеделник атакуваха "Емко", като го намесиха в течащата в "Кинтекс" проверка на ДАНС.
Действията на синдиците на КТБ също са насочени срещу сделката, като те са завели три различни дела по темата, включително и неуспешен опит да спрат вписването на увеличението на капитала на "Кемира". Представителят на КТБ е гласувал и против новия борд на "Хедж инвестмънт България".
Пътната агенция обяви първия голям търг за ремонт на пътища. Агенция "Пътна инфраструктура" обяви първия голям търг за ремонт на пътища, финансиран с европейски средства. Със 151.9 млн. лева без ДДС от новата оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР) ще се рехабилитират 238 км отсечки от втори и трети клас в цялата страна. Само преди седмица шефът на пътната агенция Лазар Лазаров каза, че поръчката ще е за 10 лота, но от обявлението излиза, че участъците са раздробени на още по-малки парчета. Така вместо при 10 парите може да отидат при 15 изпълнителя.
Причината за това най-вероятно е ограниченият ресурс за строителство и ремонт на пътища по линия на еврофондовете и блокираните към момента големи търгове за магистрали. Това се отразява най-вече на онези компании от сектора, свикнали да се издържат от публично финансиране, и някои от тях разчитат именно на "Региони в растеж", за да си подсигурят дейност. Според изискванията на настоящия търг един участник може да кандидатства и за повече от една обособена позиция.
Региони в ремонт
През този програмен период Северна България е с предимство и повечето отсечки, предвидени за ремонт, са в тази част на страната. На юг от Стара планина ще се рехабилитират 39 км от второкласния път Стара Загора - Раднево, който е разделен на два лота - един с дължина 30.24 км (17.5 млн. лв. без ДДС) и един по-къс - 8.67 км. Този участък е в лошо състояние от десетилетия и пътната агенция обеща да е един от първите по новата програма "Региони в растеж". Предвидено е и разширение на пътя Пловдив - Асеновград (10.29 км, 20 млн. лв. без ДДС), което би трябвало да облекчи трафика в посока Чепеларе и Пампорово.
В Централна и Северна България ще се ремонтират отсечки в областите Габрово, Плевен, Враца, Разград, Силистра, Варна и Добрич. Сред по-съществените са участъкът Костинброд - Берковица (42.7 км) през прохода Петрохан, връзката между Плевен и Ловеч (11.8 км), пътят Варна - Добрич - Кардам (29.6 км) и др. Пътят през Петрохан е разделен на два лота - Костинброд - Бучин проход (22.2 км, 11.65 млн. лв. без ДДС) и Бучин проход - Берковица (20.83 км, 10.05 млн. лв. без ДДС). Той ще бъде разширен за сметка на банкетите, ще бъдат укрепени свлачища, ще се подмени отводняването, ще се ремонтират три моста.
Пътят от Враца до пещерата "Леденика" (17.4 м) също ще бъде обновен срещу близо 11.5 млн. лв.
Изискванията
Към участниците няма изисквания за финансово и икономическо състояние. Те трябва да докажат опит с изграждане и рехабилитация на автомагистрали, пътища от републиканската пътна мрежа или на улици с аналогични характеристики с тези на съответната обособена позиция. Те трябва да разполагат с подходящо техническо оборудване и екип от специалисти. Съответствието с изискванията може да се докаже чрез договор с едно или повече трети лица, които разполагат с необходимите ресурси. Цената има 40% тежест при избора на изпълнител, вътрешния баланс на единичните цени - 35%, а техническото предложение - 25%. Оферти се приемат до 19 май.
Заедно с поръчката за ремонт пътната агенция обяви и тази за строителен надзор, която също е разделена на 15 позиции. Общата й индикативна стойност е 4.72 млн. лв.
Пенсиите изостават все повече от доходите. Въпреки осъвременяването им в средата на годината пенсиите в България се отдалечават от доходите. Това показват данните на Националния осигурителен институт за 2015 г. През изминалата година средната пенсия успява да замести едва 56.5% от средния нетен осигурителен доход за страната. Това е доходът след плащането на данъците и осигуровките.
Средната пенсия за осигурителен стаж и възраст - най-масовата у нас, замества 61.8% от нетния осигурителен доход. За сравнение, през 2014 г. и двата показателя са били по-високи и са се повишили спрямо предходната 2013 г. През 2014 г. средната пенсия е била 57.9% от нетния осигурителен доход, а тази за осигурителен стаж и възраст е била 62.4%. Смята се, че за да са адекватни пенсиите, те трябва да покриват около 80% от последната заплата на човек.
Повишаването на адекватността на пенсиите е основна цел на пенсионната реформа. Затова и Европейската комисия препоръчва редовно на страните да предприемат мерки, за да повишат дела, който пенсията замества от последната заплата на човек.
Според прогнозите в бюджета на Държавното обществено осигуряване за тази година средната пенсия ще замества 58.6% от нетния осигурителен доход, т.е. от осигурителната институция очакват подобряване на адекватността на пенсиите. Качествена промяна в размера на пенсиите обаче няма да има, въпреки че от началото на годината започнаха да действат първите мерки от пенсионната реформа - за увеличаване на възрастта и стажа. За парите на възрастните остава единствената мярка, с която те се увеличават - индексацията от юли по швейцарското правило. Според прогнозата в бюджета на ДОО тя ще е с 2.5%. Едва от догодина би следвало да се стигне до по-съществена промяна - тогава трябва да започне увеличаване на индивидуалния коефициент, с който се пресмятат парите на възрастните хора. Сега този коефициент е 1.1. С колко ще се увеличи коефициентът от 2017 г., не е ясно, но целта е той да стане 1.5. Увеличаването ще се отрази по-благоприятно на новите пенсии, като ще повиши тяхната адекватност по-чувствително.
За м.г. средната сума, върху която заетите у нас са се осигурявали, е била 726.40 лв. За 2014 г. сумата е била малко над 683 лв. Средната пенсия пък за миналата година е била 321.78 лв. Тази, която се получава за осигурителен стаж и възраст, е била 351.73 лв. Близо 12 лв. е увеличението на средната пенсия спрямо 2014 г.
Пенсиите средно на месец през годината са били близо 2.659 млн. лв. Броят на пенсионерите обаче е по-малък спрямо предходната година - близо 2.2 млн. души. Разходите само за пенсии са били малко над 8.4 млрд. лв., или 9.7% от БВП. Това са парите без разходите за пощенските такси. Макар че сумата се е увеличила спрямо 2014 г. - с около 300 млн. лв., делът на разходите само за пенсии от БВП остава същият.
Ръст
За пет години разходите на НОИ за болнични са нараснали със 100 млн. лв. За м.г. те са били над 400 млн. лв. НОИ плаща след третия ден от болничния на работещите българи. Сред всички други обезщетения, които изплаща осигурителният институт, тези за общо заболяване растат най-много.
Възкръсна идеята частни фирми да изпитват кандидат-шофьорите. Изпитите за шофьори да се извършват от частни фирми, а държавата да има само контролни функции, предлагат от Съюза на българските автомобилисти (СБА) след скандала с купените книжки и арестите в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА или бившата ДАИ). Предложението вече е изпратено в парламента. В Германия и Холандия от години е така - кандидатите за шофьори полагат изпити не пред чиновници, а пред частници, посочват от СБА.
Веднага след арестите на директора Цветелин Цветанов и още 17 служители на ИААА главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че автомобилната инспекция е натоварена с прекалено много дейности и че като антикорупционна мярка трябва да й се отнемат някои функции. Министърът на транспорта Ивайло Московски също коментира, че ще има реорганизация на мегаагенцията.
От СБА предлагат в ИААА да остане само контролът над шофьорите и транспортните компании, а другите дейности да се "аутсорсват" - да се поверят на фирми, които да изпитват, да издават лицензи за обемни дейности. Изпитващите организации няма да имат право да работят и като автошколи или да се занимават с транспортен бизнес, а работата им ще се контролира от Министерството на транспорта и МВР. Идеята не е от вчера - през 2008 г. тогавашният министър на транспорта Петър Мутафчиев готвеше законови промени за поверяване на изпитите на частна фирма.
СБА смята, че проблемите с корупцията в този сектор няма да се разрешат с уволнения и обновяване на ръководството, а с разкъсване на връзките и разделяне на дейностите. "Ако даден ръководител на ДАИ не участва в схемата, това го прави подчиненият му началник или друг служител. Трябва да се разбере, че смяната на един Цветанов, Божков, Киров (все бивши шефове на агенцията, бел.ред.) не води до нищо друго освен затъване на по-дълбоко в "пещерата", твърди инж. Емил Панчев, председател на СБА.
От автосъюза посочват, че в САЩ и Великобритания нямат задължителни шофьорски курсове, а само изпити. В Холандия от 1926 г. изпитите са пред частна фирма. В Германия две компании тестват кандидат-водачите. В Македония също дълго и безуспешно се борили с купуването на книжки, но за няколко месеца извадили изпитите от държавата и проблемът се решил.
Междувременно стана ясно, че КАТ ще проверят на 100% издадените шофьорски книжки в градовете, където бяха извършени арести при акцията с арестувания шеф на ДАИ Цветелин Цветанов. Това съобщиха пред "Сега" от МВР. Акцията на прокуратурата и ГДБОП от миналата седмица беше в 12 града, сред които София, Видин, Плевен, Габрово, Монтана, Мездра и Роман. В останалите областни дирекции ще се проверява избирателно определен процент от свидетелствата.
Полицаите ще направят проверка на всички книжки, за които има съмнения, че може да са дадени по втория начин. В момента от пътната полиция чакат ДАИ да им изпратят протоколите от тези изпити. Те вероятно ще съвпаднат с изпитите, за които прокуратурата има данни, че са били купени. Проверката ще се прави съвместно с Икономическа полиция. Евентуалното отнемане на книжка обаче може да се окаже доста трудно, защото преди това трябва да се докаже, че наистина е имало манипулация. Вариантът е да се изгледат видеозаписите от теоретичните изпити, на които да се проследи как полагат изпита кандидатите.
Решението за проверки и анулиране на фалшиви книжки беше взето на съвещание при премиера в петък. А в събота транспортният министър допълни, че на първо време ще се проверяват около 500 книжки.
Истина или лъжа
В началото на 2015 г. независимият депутат Велизар Енчев разказа, че Цветелин Цветанов е бил уволнен от ДАИ-Плевен заедно с други служители за "масова корупция в страната за продажба на шофьорски книжки". Ресорният министър Московски тогава казва, че министерството регулярно прави проверки, реагира адекватно и не бива да се слагат всички служители под общ знаменател, като се допускат "хвърлени във въздуха обвинения". И заявява пред медиите: Имам му доверие". След арестите миналата седмица Московски побърза да обяви, че няма нищо общо с издигането на Цветелин Цветанов за шеф на ИААА и че е имал друг фаворит за поста - Станимир Флоров. Според архивите назначението на Цветанов е предложено от министър Московски и е утвърдено от премиера Борисов. Московски утре ще бъде на разпит в прокуратурата по корупционния скандал.
Няма български политици сред собствениците на офшорки. Засега. "До момента не излизат имена на български политици, които да са били акционери в офшорните зони, за които пише Panama Papers.
Има фирми, които са закрити, или такива, за които все още не излизат достатъчно документи. Едно име обаче не значи нищо без детайлна информация, трябва да се проверят детайлите." Това каза за "24 часа" Алексения Димитрова, която засега е единственият български журналист от екипа на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), който започна публикуването на Panama Papers.
Глобалното журналистическо разследване е базирано на мегаданни, до които преди повече от година се e добрал германският вестник "Зюддойче цайтунг", а впоследствие е споделил с ICIJ, който организира масивното разследване.
Изтеклата информация е 46 пъти по-обемна, отколкото материалите, станали известни като Wikileaks, изчислили испанските колеги от Еl Confidencial .
"Започнете ли да четете сега, ще ви трябват поне 26 години", допълва за гигантския обем информация един от редакторите на проекта Мар Кабра.
"За съжаление, се включих едва преди няколко седмици в четенето на близо 12 млн. файла, което колегите са правили от година. Само по себе си създаването на офшорна фирма не е престъпление, ако не е извършвана престъпна дейност", казва журналистката Алексения Димитрова.
В разследването участват повече от 370 журналисти от 109 медии в 76 страни по света. Близо година много от тях дълбаят във внушителен обем от данни - 2,6 терабайта, които съдържат близо 11,5 млн. документа, свързани с 214 488 фирми на клиенти от 202 страни, регистрирани в няколко офшорки в продължение на близо 40 години - между 1977 и декември 2015 г.
Журналистите се интересували от хора във властта или техни приближени, хора, които са разследвани за престъпления или са свързани с тероризъм и подозрения за корупция.
Такъв е случаят с мексиканския бизнесмен Хуан Армандо Инойоса Канту, наричан Привилегирования барон, за който съобщи мексиканският Centredaily. Според информация, намерена от мексиканските журналисти, българка била един от директорите и доверени лица на Канту и била натоварена със задачата да създаде верига от фирми, чрез която се избягва декларирането на доходи. И мексиканските журналисти обаче не посочват име.
Поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78 акционери с адреси в София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Ангила, Панама, Ниуе и Британските Вирджински.
Сред тях e имало и чужденци, които живеят или притежават паспорти в България, както и българи, които живеят в чужбина.
Проучване на "24 часа" до момента сред част от данните, в които излизат български имена, показа, че за много от фирмите са дадени непълни адреси, за други - само по 2 имена на хора, което ги прави трудни за идентификация. За част от компаниите липсват документи, които показват каква дейност са извършвали. Това не значи, че няма да изскочат нови документи.
Журналистите откриват сведения за офшорни компании, свързани с 12 бивши или настоящи държавни глави и 61 техни роднини или приближени, както и за 128 политици и хора, заемащи публични длъжности. Сред тях - министър-председателите на Исландия и Пакистан, кралят на Саудитска Арабия и децата на президента на Азербайджан, украинският президент Петро Порошенко и покойният баща на британския премиер Дейвид Камерън, близки на сегашни или бивши членове на китайското Политбюро, сред които и деверът на китайския президент.
"Повечето от услугите на фирмите, които предлагат офшорна регистрация, са законни, ако се съобразяват със закона. Документите обаче показват, че банки, адвокатски кантори и други офшорни играчи често са пропускали да следват законовите изисквания, за да бъдат сигурни, че клиентите им не са участвали в криминални начинания, избягване на данъци или политическа корупция", казват журналисти от екипа на ICIJ.
Данните, на които е базирано глобалното разследване, дошли от документи на малко известна, но силна юридическа фирма - "Мосак Фонсека" - една от водещите, които предлагат офшорни услуги. Компанията е базирана в Панама, но има клонове на повече от 40 места по света - само в Китай офисите ѝ са 8, а в Швейцария - 3.
Преди "Зюддойче цайтунг" да получи данните от свой конфиденциален източник, германските данъчни са купили малка част от т.нар. whistleblower (човек, който надува свирката, човек с будна гражданска съвест - бел. авт.)
Това довежда до акция на властите в една от най-големите банки в Германия по повод разследване за данъчни измами, за която "Зюддойче цайтунг" съобщава през февруари 2015 г. Малка част от данните са били предложени от човека whistleblower и на данъчните власти в САЩ и Великобритания, но не е ясно дали те са ги приели.
"Зюддойче цайтунг" и ICIJ не са плащали за данните, категоричен е директорът на ICIJ Жерард Райл.
"Много от клиентите на "Мосак Фонсека" не са използвали компаниите си за неуместни цели. Да имаш офшорна компания, не е нелегално. За много международни бизнестрансакции това е логичен избор", казват от екипа на ICIJ.
В същото време открили имена, свързани с финансови пирамиди, разпространители на наркотици и дори един осъден за сексуални престъпления. Американският бизнесмен, обвинен, че пътувал до Русия, за да прави секс с малолетни сираци, подписал документите за офшорна фирма, докато излежава присъда в затвора в Ню Джърси, разкрили журналистите.
От документите изскочила на бял свят офшорната връзка на търговия с диаманти от Африка или произведения на изкуството, както и 29 милиардери от класацията на "Форбс" за 500-те най-богати по света.
Според анализа на ICIJ "Мосак Фонсека" е работила с поне 33 човека и компании, които са в черния списък на американското правителство, заради подозрения, че са били свързани с нарушения като правене на бизнес с мексикански нарколордове, терористични организации като "Хизбула" или страни като Северна Корея и Иран. Сред тях няма нито една фирма, свързана с България.
Преди време клонът на "Мосак Фонсека" в Бразилия станал център за разследване на подкупи и пране на пари, което довело до обвинения срещу водещи политици и разследване срещу предишния президент Лула да Силва - скандал, който разклати позицията на сегашната президентка Дилма Русеф.
В базите данни се появяват и български посредници. Това са фирми, които срещу заплащане подготвят и пращат директно или на друг посредник документите, нужни за регистрация на офшорни фирми. Само 6 от посредниците в България обаче са били активни - повечето са прекратили дейността, а на други са пратени писма с покана за бъдещо партньорство. Някои българи обаче са ползвали фирми посредници в страни като Швейцария, Лихтенщайн, Люксембург и Кипър, за да регистрират офшорни компании.
Китайци вдигат нов икономически град до Пловдив. Инвеститори от китайския град Шенджен желаят да изградят нов икономически град до Пловдив. Това стана ясно на среща при зам.-кмета на Пловдив Розалин Петков с Чангцинг Джанг, президент на департамент „Китай" в Българо-китайската асоциация за бизнес развитие. Присъстваха и Пламен Панчев, създател на Тракия икономическа зона и Валентина Александрова, съветник на министъра на икономиката Божидар Лукарски.
Проектът е пилотен както за България, така и за Европа. Изграждането му е основано на новата концепция на китайското правителство „Един път, един пояс" (One road, one belt) за обхващане на света чрез икономически отношения по пътя на коприната.
Китайците избрали България и пловдивския регион след предварителни проучвания. Идеята е чрез предоставяне на услуги да се осъществи мост между китайския и европейския бизнес.
„Вече имаме опит в подобни отношения, тъй като в Тракия икономическа зона съществуват 100 фирми от 28 държави", заяви Розалин Петков.
Според китайските инвеститори в платформата „Един път, един пояс" могат да участват фирми от Русия, Китай, Северна Африка, Близкия Изток и, разбира се Европа. По този начин ще се осигури директен достъп на български фирми до пазарите на тези страни и обратно. Така регион Пловдив ще се превърне в дистрибуционен център за физическото придвижване на стоки към Европа и Близкия Изток.
Очаква се до 3 години проектът да бъде реализиран.
След Панамагейт: Данъчни проверяват българите с офшорки. Националната агенция за приходите ще провери българските граждани и фирми, които имат участие в офшорки. От НАП вече са се свързали с представители на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) и са поискали наличната при тях информация за офшорките с участие на български граждани и фирми, които са регистрирани на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските Виржински острови. От ICIJ са обещали, че цялата информация за българи ще бъде предадена на НАП. А от приходната агенция са се ангажирали да проверят хората и фирмите с участие в офшорки. Търговията с офшорни зони и регистрацията на фирми в тях не е нарушение на закона. Но е индикатор, че по този начин може да се прави опит за укриване на налози. След като получат списъка с българските граждани, свързани с офшорките, от НАП ще проверят дали официалните им доходи предполагат наличието на сметки или на фирми зад граница. Ще се провери и дали притежаваните от тях имоти и коли отговарят на официалните им доходи. По отношение на фирмите, свързани с офшорните зони, може да стартират ревизии, за да се установи дали не укриват данъци. Поне 150 българи и 50 наши фирми са свързани с офшорни регистрации на екзотични острови. Сънародниците ни са предимно директори, пълномощници, адвокати или ликвидатори на дружества. Това показват скандалните данни от международното журналистическо разследване "Досиетата от Панама". Хора от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово и Русе са хора с офшорки, показват данните. На този етап е ясно, че вътре не присъстват политически фигури - нито действащи, нито бивши от годините на прехода. Сред собствениците на офшорки са и много чужденци, които обаче живеят у нас или притежават български паспорти. Голяма част от тях са сърби, македонци, украинци и руснаци. Глобално международно разследване в 11,5 млн. документа разкрива 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни. Проверка на "Стандарт" установи, че минимум 100 наши сънародници са заемали длъжността директори, пълномощници, адвокати или ликвидатори. "Стандарт" се свърза с един от участниците в Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон Джералд Уайлд, който потвърди изтеклата информация от Панамските досиета. "Информацията е вярна, тъй като това е излязло от базата данни на "Панама гейт", поясни Уайлд. "Международният консорциум на разследващите журналисти разполага с всичките имена на лицата и фирмите, които са изплували от базата на Panama Papers, но засега няма да ги оповестяваме", бе категоричен Уайлд.
Искат нов данък за всяка флашка. Върху всички флашки, DVD-та и CD-та може да се сложи нов данък. Идеята е събраните пари да отиват за носителите на авторски права.
Това ще бъде една от темите на форум на Европейския комитет на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC), който ще се проведе на 6 и 7 април в София. На него ще участват представители на над 100 авторски дружества от Европа и други страни, сред които Азербайджан, Армения, Грузия, Израел, Казахстан, Русия и САЩ. На форума ще бъде обсъдена и приета резолюция, която да гарантира компенсация за авторите на защитени от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) произведения, които се копират от граждани на информационни носители за частно ползване.
В момента механизъм за компенсационни плащания съществува само формално и правната рамка е практически неприложима, коментират домакините на форума - българските дружества за колективно управление на авторски права Музикаутор и Филмаутор. България е единствената страна от ЕС, в която тази система никога не е работила.
Механизмът, който е възприет в страните членове още през втората половина на 20. век, е крайният потребител да има свободата за ползва за свои нужди защитено съдържание, но без това да ощетява авторския труд.
Това се постига чрез заплащане на компенсационни възнаграждения от страна на "междинен играч" във веригата "носители на права - краен потребител". Това са производителите и вносителите на носители и записващи устройства, с които такова копиране може да се осъществява - флашки, DVD-та, CD-та и др.
Тези компенсационни плащания трябва да са в ниски размери, определени от ЗАПСП, формирани като процент от цената на едро или цената на вноса, посочват от Музикаутор. Така цените на флашките и DVD-та за крайния потребител няма да бъдат увеличени, коментират от дружеството.
От въвеждането на компенсации за частното копиране се очаква да постъпят допълнителни средства и в Национален фонд "Култура", заявяват още от Музикаутор.
Пловдивчанка без електромер получи 110 лева сметка за ток. 64-годишна пловдивчанка, която е с телково решение за 83% инвалидност, три години живее на тъмно и студено без ток. Отоплява се с газова печка и то само в най-студените нощи. От притеснения през 2013г. Василка Бъчварова направила инфаркт на миокарда и претърпяла сърдечна операция. Проблемите й не свършили само с това. През март 2015г. тя получила сметка за ток за 110,21 лева, въпреки че електромерът й не е бил вързан към мрежата, твърди Василка. От „ЕВН България" категорично отричат това да е вярно. Според тях между 2 март 2015г. и 25 март 2015г. електромерът е въртял и е бил незаконно присъединен към мрежата. Затова на 26 март с.г. бил тотално демонтиран от общото табло на входа.
С това не е съгласна Василка Бъчварова, която твърди, че от 2013г. електромерът й е откачен от мрежата, а тя самата няма ключ да отвори общото табло и няма познания да рови в жиците. „Получих сметка за ток, без да имам електромер. Сметка за ток! Свалили са електромера изобщо без да ме предупредят. За мен това е кражба. Как аз ще отворя таблото на входа? Как ще се включа? С какво, като техникът държи ключовете? Как? Сама жена съм", се ядосва Василка. След като получила сметката, се обадила на ЕВН. „Обадих им се и говорих с някаква жена. Нали там записват разговорите - да проверят разговорите. Казах й: „Госпожо, аз съм без електромер, откъде е тази сметка?" и отсреща жената ми каза:"Не може да нямате електромер" и започна да пелтечи", обяснява пловдивчанката.
До 2012г. Василка Бъчварова нямала проблеми с „ЕВН България". Работела в пицария на центъра на Пловдив и плащала редовно всичките си сметки. „Работех без почивка, без отпуски, само и само да имам пари. Всички сметки ми бяха платени, но после ни съкратиха", разказва жената. През 2012г. получила първото писмо за принудително изпълнение поради неплатени сметки за ток. Два месеца по-късно дошло второто писмо от съдебен изпълнител. „Токът тогава не ми беше спиран. Като дойде лятото и ме съкратиха, казах на сина си, че вече нямам възможност да плащам тока", обяснява Василка. След като била съкратена, за една година била на борсата. Така и не си намерила работа заради възрастта и последвалата болест. „Имам всички епикризи. Първата операция ми беше през 2013г. и сега септември/октомври пак трябва да влизам пак в болница", казва още пловдивчанката. Тя твърди, че електромерът й е бил откачен от мрежата още през 2013г. и оттогава е без ток в жилището си. Въпреки че не бил присъединен, електромерът си стоял в таблото на входа до 26 март 2015г.
„В началото на октомври 2013г. получих сметка, че имам да плащам 2225 лева за ток. Ужас! Чудя се откъде е толкова набъбнала сметката. През декември направих първия инфаркт от притеснение. Влязох в болница и късмет, че ме спасиха", разказва Василка. Тогава производството в съда се провело, докато Бъчварова била в болница. Ходила да говори със служител на „ЕВН България", който й обяснил, че трябва да си плати цялата сметка и тогава ще й бъде пуснат токът. „Казах му, че нямам тази възможност и помолих да плащам на разсрочено. Инвалидната ми пенсия е 240 лева, с които живея, а лекарствата ми са много скъпи - над 100 лева са", продължава с разказа си Василка.
„След още 2-3 месеца ми идва ново писмо за принудително изпълнение за други 4 200 лева, които дължа на „ЕВН". Аз се хванах за главата. Нямаме пари, но намерих като начало 1000 лева да плащам на разсрочено. Да идват и да описват - няма какво да ми вземат. Нито кола имам, нищо", казва още пловдивчанката. Започнала да плаща разсрочено по 200 лева на месец, но след време получила бележка от юристконсула на дружеството за негов хонорар от 123 лева.
Колко точно пари тя дължи на „ЕВН България" Василка Бъчварова казва, че не знае. Тя е завела дело срещу дружеството за недължимостта на сумата от 110,21 лева за ток за периода между 2 март 2015г. и 25 март 2015г., което обаче е загубила на първа инстанция. Една от причините е, че съдът не е кредитирал показанията на нейния син кога точно е бил откачен електромерът от мрежата. Съдът е кредитирал с доверие само показанията на техник на „ЕВН", който твърди, че ел.захранването на Василка Бъчварова било официално преустановено на 4 ноември 2013г. Между 2 март 2015г. и 25 март 2015г. техникът отчел разминаване в показанията на електромера, който бил демонтиран от общото табло на входа на 26 март 2015г. Според съда в този период явно имало самоприкачане към ел.мрежата, което било извършено или от абоната, или от негов представител, счита съдебният състав. По време на делото била направена съдебно-техническа експертиза и вещото лице също е констатирало, че между датите 2 март и 25 март 2015г. има промяна в данните на иначе изправния електромер.
Василка Бъчварова не се примирява и вече е обжалвала съдебното решение.
ЕВН България": „Абонатът ни е информиран за задълженията си"
„Случаят е постъпвал в дружеството и е разглеждан. Става дума за неплатени суми за консумирана електроенергия oще от периода март 2012 - юли 2013 г., за които има съдебно дело", твърдят от „ЕВН" Оттам уточняват, че електромерът в имота е бил демонтиран на 26 март 2015 г. Дружеството е информирало г-жа Бъчварова за случая, както и за статуса на нейните задължения.
Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически. При съгласието Ви, ние ще създадем бисквитка на компютърът ви,
която ще бъде запазена следващите 7 дни.
Всяка втора мутра с кортеж проверена от МВР. Всеки втори човек, който ползва кортеж с охрана е проверен от МВР в рамките на акцията, разпоредена от главния секретар на вътрешното ведомсто, след инцидента на „Околовърстното" в столицата, съобщиха от МВР за „Монитор", според данните, които имат за криминалния контингент у нас.
Преди месец на пътя беше пребито семейство, което засякло кордона на криминално проявения Ивайло Борисов - Ториното. След като случаят придоби публична известност, от МВР разпоредиха мащабна акция в цялата страна срещу подобни кортежи. Така в обсега на правоохранителни органи попаднаха всички хора, които имат криминално минало и всички, които се движат с охрана. Операцията продължава и в момента като се спират всички автомобили с еднакви номера, всички, които се водят от пилотна кола, както и всички, които грубо нарушават правилата за движение по пътищата.
Според статистиката на МВР са проверени над 2000 автомобила до момента, като цифрата расте ежедневно. В рамките на инспекциите са съставени над 30 акта и 20 фиша в Пловдив. Във Варна пък са били заловени 4 шофьори, които карали след употреба на алкохол. В крайморския град са били проверени и 11 нощни увеселителни заведения.
Там са задържани непълнолетни без придружител. Двама души пък са били без документи. В София са били проверени над 1000 автомобила Част от тях са били със затъмнени стъкла. От инспектираните над 950 души, 51 са с криминалистически регистрации. От тях 19 са отведени в районни полицейски управления за проверка на съпричастност към извършени различни криминални деяния. За 73- ма от проверените е установено, че носят огнестрелно оръжие.
Заради засилените проверки много от познатия контингент в страната изостави лъскавите си коли и охраната и тръгна с по-обикновени автомобили. Проверка на „Монитор" в скъпарските заведения показа, че вече повечето хора с възможности пристигат там с автомобили, които струват не повече от 2-3 хил. лева. Междувременно от МВР обявиха, че се отпускат над 5 млн. лева за специалните полицейски сили и жандармерията, които участват в акцията. Необходимостта от тези средства е обоснована в докладна до министър Бъчварова за най-належащите нужди на структурите в страната миналата седмица.
Главен комисар Христо Терзийски, директор на Главна дирекция „Национална полиция" поясни, че средствата ще се използват за закупуване на лични предпазни средства, защитна екипировка, автомобили, система за радиовръзка. Немалка част от тази сума ще бъде използвана за надграждането на две информационни системи - централната полицейска система и интегриран полицейски регистър.
Във връзка с решение на Европейския съд в Люксембург, ви уведомяваме, че авторът на коментара под тази статия носи съдебна отговорност за послания, които са нецензурни, насаждат омраза, призовават към насилие или са клеветнически. При съгласието Ви, ние ще създадем бисквитка на компютърът ви, която ще бъде запазена следващите 7 дни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |