София пак ще раздава спирките. За трета поредна година столичният кмет Йорданка Фандъкова се връща към една и съща идея - да даде на концесия спирките на градския транспорт. При предишните два опита публични мотиви за стопирането им нямаше, но най-вероятно причина беше бягането от скандал преди местните избори. Проблемът е, че и тогава, и сега профилът на кандидата плътно пасва на един тандем - Делян Пеевски, който контролира веригата Lafka, и рекламния бос Красимир Гергов, който и сега се свързва с повечето рекламни площи в София. А от общината нито преди, нито в момента показват сравнителен анализ колко би струвало да се поставят нови спирки и павилиони, за да се дадат под наем, и колко ще са приходите от концесията. Липсва и проучване кои спирки трябва да се подновят и къде вече има лавки и рекламни съоръжения в добро състояние, каквито видимо има.
Сега кметът внася на практика предишния доклад, като никой дори не си е направил труда да смени годините. И макар да сме 2016 г., от участващите се изискват обороти от 5 млн. лв. годишно и опит в рекламата, строежа на спирки и търговията към 2011, 2012 и 2013 г. Предложението ще бъде гледано от транспортната комисия на общинския съвет в понеделник.
Раздава се рекламен бизнес с награда павилиони
Договорът, който се предлага, е за 15 години с опция за още 5. Спирките са разделени в четири пула с по около 600 броя, като във всяка група има обекти както в крайните квартали на града, така и в централните. В тях спечелилите компании трябва да инвестират около 20 млн. лв. Общо в четирите пакета се предвижда да има 214 павилиона за вестници, цигари и дребни пакетирани стоки, разпределени приблизително поравно в тях, и почти 1100 рекламни касети.
Участниците са ограничени само в няколко сфери на бизнес - както и преди, те трябва да докажат опит в търговията с бързооборотни стоки, рекламния бизнес и строежа на спирки, като имат право да участват само за два от четирите пула. Както и през 2014 г., ще може да се участва максимум за два пула, но кандидатите трябва да имат опит. За три години (и тук са посочени старите години) участникът трябва да е имал дейности по изграждане на преместваеми обекти и/или изграждане и поддържане на рекламни съоръжения, и/или търговски обекти.
Изискването към тях е да сменят изцяло по типов проект на общината облика на спирките, като печелят от отдаването на рекламни площи под наем или от търговски обекти на мястото. Срокът за цялостна подмяна на спирките, който не може да бъде по-дълъг от 36 месеца, има тежест от 45% при избора на концесионера. Инвестиционното предложение има тежест от 35%, а плащането към общината има най-ниска тежест от 20%. София иска по едва 50 хил. лв. годишно за един пул от спирки.
При предишния опит в началото на 2015 г. най-смислени критики към проекта отправи Любка Качакова: "В момента не раздаваме спирки, а бизнес - място за реклама. Принципно навесите са работа на общината. Нелепо е да имаме толкова модерно метро, а да твърдим, че не можем да се справим с едни навеси. Говорим за 2500 спирки с над 1000 рекламни касети. Към 800 лв. е месечният наем за реклама на една пиза (стоящо рекламно пано) в София. Сега сметнете колко спирки са това, колко реклама и колко пари. Това е златна мина. Против съм някой да ми представя раздаването на бизнес като грижа да не ми се развали прическата на спирката. Това си мирише ачик-ачик на схема."
Кой иска спирките
С липсата на промяна в условията на концесията, недопускането на участници с различен бизнес и същите условия видно общината продължава да има желание да предостави концесията на големи рекламни агенции и на вериги за продажба на цигари и вестници. Подозренията на общинските съветници при предишното разглеждане на документите бяха, че идеята е поне два пула да бъдат дадени на рекламни агенции от сферата на влияние на Красимир Гергов и на дружеството, в което "Булгартабак" има миноритарно участие - "Табак маркет", собственика на веригата Lafka. В момента веригата има около 900 павилиона в над 90 населени места.
През миналата година обаче тя ограничи експанзията си и намали инвестициите си. Пред "Капитал" изпълнителният й директор Борис Захариев тогава беше заявил, че не се интересуват от концесията на спирките, а биха сключили договор с избраните концесионери за разполагане на търговски обекти по определени спирки. Другият в сектора - Lagardere, неколкократно е заявявал пред "Капитал", че не се интересува от концесията.
Лекари и болници ще бъдат отсявани по здравната карта от 2017 г. Лекари и лечебни заведения ще бъдат отсявани по Националната здравна карта за договори със здравната каса не от тази, а от следващата година. Това съобщи Иванка Кръстева, подуправител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), пред журналисти.
Болниците се притесняваха, че няма да могат да работят, както досега, и ще трябва да закриват отделения, ако се намират в градове, в които има свръхпредлагане на медицински услуги, като София, Пловдив, Варна, Пазарджик и други. По думите на Кръстева през тази година болниците ще могат да сключат договори на исторически принцип в зависимост от броя пациенти, които са ги избрали през миналата година, и няма да има лечебно заведение без договор. Желанието на пациентите да се лекуват в определена клиника ще бъде от значение и през следващата година при подбора на НЗОК с кого да сключи договор. Единствено проблем ще имат новите лечебни заведения, които ще трябва да работят една година без договор с НЗОК, ако в региона има повече от нужните болници, и едва след това да се състезават с останалите на база брой пациенти и качество на услугите.
Проблем с договорите с касата няма да имат и лекарите специалисти. През миналата седмица се оказа, че част от регионалните здравни инспекции (местните подразделения на здравното министерство) не издават документи на лекарите, които работят в болниците, или не дават входящи номера. Без тези документи те не могат да сключат договор със здравната каса да преглеждат с направления извън болницата или в болничните поликлиники. Включително председателят на лекарския съюз д-р Венцислав Грозев даде указания лекарите да изпращат в регионалните здравни инспекции документите си с обратна разписка, която да им служи като входящ номер. От министерството съобщиха, че са дали указания да се издават документи на лекарите, които желаят да преглеждат и извън болницата, тъй като според здравната карта в България има недостиг на специалисти. Така всички те ще сключат договор с касата и ще трябва поне 10 часа седмично да преглеждат пациенти.
Повече от два месеца чакане за прием
През следващата седмица здравното министерство ще внесе за одобрение в Министерския съвет новите разширени определения на това какво означават основен и допълнителен пакет здравни услуги, съобщи д-р Ваньо Шарков, заместник-министър на здравеопазването. Текстовете за разделянето на пакета бяха отменени от Конституционния съд с мотив, че трябва да бъдат подробно разписани в самия закон, а не в наредба на министъра и затова министерството подготви нови текстове, които да бъдат гласувани от парламента.
Д-р Шарков съобщи, че след като бъде одобрен законът, ще се прецизира и наредбата за това колко време може да се чака за прием по някои диагнози. В предишния текст беше записано, че болните нямат право да чакат повече от два месеца. Оказва се обаче, че например за рехабилитация се чака по осем месеца. Вероятно ще има и други заболявания, за които листата на чакащите ще е повече от два месеца, но те не бяха уточнени.
Прокуратурата да разследва
От здравното министерство съобщиха, че не се притесняват от разследването на прокуратурата за икономическата целесъобразност от бартера за внос на турски ваксини и износ на българска продукция за Турция. В края на миналата седмица главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че започва досъдебно производство по въпроса.
"Така трябва. Тази тема трябва да приключи и тя може да приключи след това решение на прокуратурата. Никакви съмнения нямаме, че от това, което е направено, има полза единствено България", заяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.
България замаза пред ЕК липсата на реформи. България ще представи пред Европейската комисия поредната програма за реформи, от която личи, че управляващите търпят провал в редица области. Кабинетът одобри конвергентна програма за периода 2016-2019 г. и актуализиран план за реформи. И двата документа ще бъдат оценявани от Брюксел. От тях става ясно, че правителството не успява да овладее част от разходите в неефективни сектори, а част от прогнозите за повишена събираемост на приходите в резултат от усилията на контролните органи са надценени.
Пенсионната реформа е единствената, при която кабинетът е представил точен разчет за очаквания ефект върху разходите в бюджета. Вдигането на възрастта и стажа за пенсия при трета категория труд за тази година ще доведе до намаляване на разходите с 23.6 млн. лв., икономии ще има през целия период до 2019 г. (съответно с 20.5, 17 и 15 млн. лв.). За сравнение - разходите на хазната за пенсии тази година възлизат на 8.7 млрд. лв. При здравеопазването, което се сочи като неефективен сектор от Брюксел, оценка за финансовия ефект от течащите реформи няма. Проблемите на сектора се споменават съвсем бегло, а в списъка с предприети мерки има и такива, които реално бяха отложени. Сред тях са разделянето на гарантирания пакет медицински дейности на основен и допълнителен, намерения за затягане на контрола при изразходването на публични средства за лекарства и др.
На този фон кабинетът е приземил някои свои обещания за повишаване на приходите. Миналата година кабинетът пресметна, че от фискален контрол върху рискови стоки хазната ще събере 80 млн. лв. през 2016 г. Сега прогнозата е занижена на 30 млн. лв. Правителството е намалило наполовина и прогнозата за допълнителни приходи от извършвания постоянен мониторинг на длъжници с просрочени задължения в размер над 100 хил. лв. От тази дейност в хазната за 2016 г. първоначално се чакаха 108 млн. лв., сега числото е ревизирано на 54 млн. лв. Въпреки тази ревизия от въведените мерки за повишаване на събираемостта все пак се очакват солидни приходи - 420.7 млн. лв., като част от тях идват от вдигане на ставките при акцизите за цигари и за част от горивата за отопление.
Анализът на разходите показва, че кабинетът не успява да овладее харчовете в проблемни сектори, противно на заявяваните пред ЕК намерения. Показателни в тази посока са разходите за функция "Общи държавни служби", в която са включени издръжката на администрацията и парите за наука. От ревизираните данни на МФ се вижда, че тези разходи през 2014 г. са стигнали 6.5% от БВП и ще трябва да се свиват чувствително в следващите години, за да паднат на 4.2% от БВП през 2019 г. За сравнение - разходите за тази функция през 2013 г. са били 4.2% от БВП. През 2015 г. кабинетът обеща и не изпълни намерението си да свие разходите за заплати в публичния сектор с 10%.
Докато едни разходи нарастват неконтролирано, при други тенденцията е точно обратната, въпреки че са обявени за приоритетни. Така например разходите за опазване на околната среда намаляват, вместо да се увеличават, каквито са официалните планове на кабинета. През 2013 г. те са възлизали на 1% от БВП, през 2014 г. са паднали на 0.7% от БВП, а до 2019 г. правителството обещава те да стигнат 1.3% от БВП. Ще пада, вместо да расте, и делът за финансиране на образованието, което е ключово за решаване на тежките проблеми на пазара на труда. Средствата за този сектор ще намалеят от 4.1% от БВП през 2014 г. на 3.2% от БВП през 2019 г. Според анализа на експертите това щяло да се случи благодарение на повишената ефективност на разходите и оптимизацията на структурите в системата. Леко ще намалеят и разходите за социална защита, като делът им за три години ще падне от 13.4% от БВП на 12.8%. Спадът е обяснен с течащата пенсионна реформа, както и очаквано подобряване на средата и спад на безработицата. При здравеопазването се вижда, че разходите през 2014 г. са стигнали 5.5% от БВП и правителството възнамерява да ги свива до 2019 г. на 4.8% от БВП.
В ход са търгове за пътни ремонти за стотици милиони левове. Започва сезонът на големите пътни ремонти, а с него и голямото харчене на бюджетни средства. Вече е в ход обществена поръчка на стойност 152 млн. лева за рехабилитация за 15 отсечки с обща дължина 238 километра. Тя бе обявена в началото на месеца. Средствата са по новата оперативна европрограма "Региони в растеж".
Според конкурсната документация средната прогнозна цена е около 630 000 лева на километър. Дни преди старта на тази поръчка шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров обясняваше, че за нормален ремонт и "за да пътуват хората спокойно, са нужни 300-400 хиляди лв. на километър". Изглежда, че поправката на 15-те отсечки ще струва доста по-скъпо. От АПИ имат обяснение за това - инж. Лазаров обясни, при липса на ежегодни грижи и редовни ремонти разходите за обновяване се увеличават. Парите за рехабилитация дори можели да догонят стойностите като за ново строителство, стана ясно от думите му.
В сряда правителството реши бюджетът да отпусне 120 млн. лв. - отново за подобряване на републиканските пътища. Ще се ремонтират виадукти на "Хемус" и участъци от шосета в Северна България. Според регионалния министър Лиляна Павлова се очакват поне 60 млн. лв. по-високи приходи от по-скъпите винетки и вероятно част от финансирането ще дойде от там. Миналата година правителството пак отпусна целево средства от централния бюджет - за обновяване на участъци от магистрала "Тракия" и "Хемус" в старата част с виадуктите. Тези съоръжения не бяха виждали основен ремонт десетки години и глътнаха много милиони.
Въпреки направените огромни инвестиции през последните години в ново строителство и ремонти АПИ отчете наскоро, че 30% от пътищата в България са в лошо състояние. Значителна част от бюджета на агенцията отива именно за рехабилитация на отсечки, но парите потъват основно в пълнене на дупки и все се оказват недостатъчни. Затова за обновяването на 20 000 км републиканска мрежа се разчита и на пари от еврофондовете, както и на заеми от международни банки.
Къде какво
От поканата към кандидат-строителите на 15-те участъка става ясно, че сред тях са основни направления в цялата страна. Това са пътят Стара Загора-Раднево, проходът Петрохан, участък от пътя Варна - Добрич и Добрич - Кардам, разширяване на отсечката Пловдив - Асеновград, както и други второстепенни, но натоварени трасета. Крайният срок за подаване на документи за участие в процедурата е 19 май.
През февруари премиерът Бойко Борисов разпореди прекратяване на търга за продължение на магистрала "Хемус", в която спечелилите фирми бяха предложили двойно по-висока цена от прогнозната. Заради това дори беше закрита държавната компания "Стратегически инфраструктурни проекти".
Борисов към ГЕРБ: За корупция пощада няма. "Всеки от вас носи отговорност. Всяка организация трябва да е толкова чисто кристална, че темата за корупция въобще да не стига до мен. Вие прекрасно си знаете по места къде какво обществото не би приело. Няма да го правите, край! Защото, ако докопам някого от вас, милост няма! Пощада за никого няма да има, да го знаете."
С тези думи премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов се обърна към актива на партията, събран на Национално съвещание в зала 1 на НДК . В него участваха близо 4000 делегати от цялата страна - кметове и съветници, местни партийни лидери, областни координатори, депутати, министри и евродепутати.
Можете ли да си представите каква огромна отговорност стои пред всички нас, попита ги премиерът. Само малко съмнение в нас да се появи - и сме приключили. Така както днес сме тук, утре може за един кабинет да не ни стига да съберем, каза той. И даде пример с БСП, която заради корупция се била докарала до 10-те процента.
"ГЕРБ може да бъде свален само от ГЕРБ и това може да стане само ако не си вземете забележки. Да ви предупредя - ГЕРБ успя, защото сме честни с хората", заяви още
Борисов.
"Господ да е с нас, щото на други не мога да разчитам", обърна се емоционално към пълната зала.
Поиска хората му да внимават и да правят всичко по закон. "Ако някой си мисли, че на общински пазар в София може да си прави далавера и няма да го докопам един ден... Хората го виждат, интернет е нещо чудесно. Там не само можеш да си пускаш карикатури, но идват и много сигнали", размаха пръст лидерът. И предупреди: "Много платени хора ще ни изкарват какви ли не. Капка на съмнение да има - прекратявайте, излизайте и говорете пред обществеността.
Аз нямам тайна от българския народ. Обикновено такива приказки се говорят скришом. Ние сме партия на народа, народът ни е избрал, народът ни взе отникъде. Народът взе един син на пожарникар и учителка и напълни тази зала с длъжности. И ако народът разбере, че не сте честни с него, няма да ни търпи. И ще е прав."
Борисов предупреди хората си да очакват големи атаки при пускането на платформата за природен газ и нефт в Черно море, защото това било "най-тежкото решение" на ГЕРБ. Обясни, че средно на година плащаме за горива 4-5 млрд. долара и ако в Черно море се открие нефт или природен газ, това ще нанесе сериозни щети на този бизнес.
"Когато изметохме трите посредника за газ, стоящи и смучещи 300 млн. годишно, ме предупредиха - който нанася щета за 300 млн. долара, ще бере ядове. А сега се готвим за 5 млрд. долара да им нанесем щета на година. Я сметнете 26 години по 5 млрд. долара? Добър бизнес ли е", продължи премиерът.
"Това, че днес другите изглеждат слаби, не трябва да ви подвежда, защото те се организират на принципа на общия враг. Адвокатите на мафията, на "Мултигруп" стават борци с корупцията и се обединяват", допълни той.
Повярвайте, подготвил съм доста изненади, заяви той по повод на предстоящите акции срещу корупцията.
Премиерът се оплака от коалиционните си партньори, без да спомене никого поименно. "Когато някой каже "ляв", "десен" - върл популизъм. Като слушам другите - не остана нещо, което да е направено от ГЕРБ. Оказа се, че всички вие вършите само негативите", обърна се към залата той. Всеки гледа на гърба на ГЕРБ да прави политика, но всеки знае кой носи отговорност", заяви Бойко Борисов.
Даде за пример гласуването на новата цена на билетчето в София. "С 95 млн. държава и община дотират градския транспорт. Ако имаше десни партии, всеки ден щяха да питат как може да има карти за 8 лв. А десницата в Общинския съвет в София остави само ГЕРБ да поеме целия този удар", обясни той. И благодари на СДС, че "остана нещо дясно".
Построеното се вижда, то остава, но тяхната тактика е всеки ден да се ерозира силата на ГЕРБ, предупреди Борисов.
Лидерът на ГЕРБ обаче разкритикува остро евродепутатите на партията. Разказа как Корнелия Нинова от БСП размахвала доклад на ЕС, според който България губи 19 млрд. евро годишно от корупция. На него му се наложило да звъни и да проверява за какво става въпрос, а евродепутатите от ГЕРБ не ѝ отговорили подобаващо. "Заплатите ви са в пъти по-големи от моята. И въпреки това не съм дал и за 1 евро да ме почерпите една кола в Брюксел. Не че не сте искали", обърна се той към евродепутатите, седнали на първия ред в залата. Настоя да не забравят коя партия ги е пратила в Брюксел да работят за държавата.
Борисов смъмри и групата в Народното събрание. Шефките на парламента Цецка Цачева и на бюджетната комисия Менда Стоянова отнесоха критики заради приетата на първо четене поправка на БСП за увеличаване на помощите за децата с увреждания със 7 млн. лева. "Как така го решихте?", попита Борисов видимо подразнен и съобщи, че е наредил на финансовия министър да осигури парите, след като депутатите му не могат да обяснят, че това е популизъм и финансова криза.
Той поиска промени в Наказателния кодекс, защото видял по телевизията случай на хора, укрили се от правосъдието. "Логично е, че като е под домашен арест, не може да излиза в чужбина, ама написано ли е в закона", попита премиерът.
По време на словото си Борисов на няколко пъти се закашля и призна, че е заради пушенето. "Не трябва да пушите, защото е лош навик. До 45 г. нямах порок, на стари години се развалих, затова кашлям", разсмя партийците премиерът.
89% от печалбата на такситата се криела. Анализ, изготвен от НАП, показва, че 89% от печалбата на такситата не се декларира. Документът е представен от финансовия министър Владислав Горанов в отговор на въпрос на Гроздан Караджов от Реформаторския блок. Данните са за 2013, 2014 и 2015 г.
При проверки се оказвало, че декларираните пред НАП суми се разминавали с действителните.
Според данните за миналата година таксиджиите са внесли 3,1 млн. лв. ДДС, 225 000 лв. данък печалба и 6,2 млн. лв. за осигуровки.
Година по-рано приходите от ДДС са били 3,3 млн. лв, а през 2013 г. - 2,1 млн. лв. Корпоративният данък е възлизал съответно на 153 000 и 81,7 хил. лева.
Горанов посочва, че големият брой на нарушителите, които не внасят пари в бюджета, и естеството на услугите правят невъзможно изсветляването на сектора само с проверки от НАП.
Трябвали мерки като вече приетия алтернативен данък, който заменя облагането с данък печалба и данък върху доходите.
Относно възможността за свързване на апаратите в такситата с НАП министърът обяснява, че така ще се увеличат приходите и ще се предотврати укриване на обороти и неплащане на ДДС.
Това за момента не било възможно, тъй като имало разминаване в нормативната уредба за фискалните апарати и в Закона за автомобилните превози. Текстовете трябвало в най-кратък срок да бъдат променени.
Според Горанов, за да може информацията да стигне до НАП, трябва да бъдат сменени всички апарати в такситата. НАП пък трябвало да разработи ново приложение за връзка с фискалните устройства.
Президентска изневяра притеснява ГЕРБ. „Най-голямото достойнство на президента било да се разграничи от партията, която го е издигнала. Тогава трябва да се намери друг начин за издигане и за избор, в противен случай защо ще се блъскаме някой да стане президент? Това попита лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов 4000-те участници в Национална работна среща на партията в зала 1 на НДК.
От думите му стана ясно, че в ГЕРБ са притеснени, от президентските изневери. Борисов коментира и съботното изказване на Росен Плевнелиев, че не вярва в твърденията за план за дестабилизация на Балканите: „Разбрах, че президентът се е разграничил от нашето твърдение. Това е правилно и си е негова работа." Премиерът продължи с размисъл по темата „държавен глава": „Не мога да разбера защо, след като издигнем кандидат за президент, за което плащаме с нашите субсидии, и нашите структури работят за него, на другия ден той е длъжен вече да не е от нас. Защо тогава издигаме ние президент? Не мога да намеря логика." Борисов призна, че е „в голяма дилема" как да постъпи партията, тъй като ГЕРБ не можели да се откажат от участие в битката за президент.
Най-дълго премиерът коментира темата за корупцията и даде ясен знак на партийния актив, че няма да прави компромиси.
„Всяка партийна организация трябва да е кристална в борбата с корупцията, темата не трябва да се вдига изобщо при мен. Няма да го правите, край", предупреди той. И добави, че „адвокатите на мафията, на "Мултигруп" стават борци с корупцията - ходят да се пазарят с контрабандистите да ни свалят". „Ако докопам някого от вас за корупция, милост няма да има", предупреди Борисов и за доказателство попита: „Къде са Фидосиева, Павел, Иван, другия Иван, които седяха на първия ред? Пощада за никого няма да има."
Борисов обясни, че не друго, а корупцията свила подкрепата за БСП до 10-12%. „ГЕРБ може да бъде свален само от ГЕРБ. Ако някой си мисли, че може да прави далавери на Женския пазар, се лъже, че няма да го докопам. В интернет не само можеш да си пускаш карикатури, там идват и много сигнали. Правете всичко като по книга", посъветва партийния актив премиерът.
Той се скара на евродепутатите на ГЕРБ, че не знаели нищо за доклад на Брюксел, който Корнелия Нинова размахвала. В него пишело, че в България се крадат 19 млн. евро годишно от корупция. „Вземате по-голяма заплата от моята, една кола не съм поискал да ме почерпите в Брюксел. Работете поне един ден за България", посъветва пратениците на ГЕРБ в ЕП Борисов.
„Дай, Боже, Господ да е българин и в Черно море да излезе газ!", разкри мечтата си премиерът.
БГ туристи отказват почивки в Македония и Турция. Очаква се сериозен отлив на български туристи към Турция и Македония. Това заяви за „Труд" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
„До момента около 30 на сто от българите са се отказали от пътувания към южната ни съседката,, като отливът може да стигне 50 на сто", уточни той. По думите му намаление има и при желаещите да почиват в Македония заради скорошните събития в Скопие.
Гърция остава най-предпочитана за българите сред чуждите дестинации. Засилен интерес има към европейските страни, както и към Черна гора, Сърбия и Хърватия.
„Около 140 000 чужденци пък ще прекарат празниците в българските курорти. Това са основно гърци и румънци", поясни Драганов.
Според данни на института 540 000 българи ще пътуват за предстоящите великденски празници. Много хора са слели почивните дни между 28 април и 7 май. Основна част от българите ще пътуват до свои близки и роднини в страната. Въпреки многото почивни дни най-търсени за празниците са 3-дневните пакети, които предлагат хотелите.
Близо 750 000 чужденци ще дойдат у нас през май заради късния Великден тази година и началото на сезона по морето. С 25 на сто повече са хотелите по морето, които ще отворят врати още през следващия месец в сравнение с миналата година.
„Тази година почивката за празниците ще ни излезе по-евтина. Причината е по-ниската цена на горивата, която се отразява на туристическите пакети", каза Драганов.
Източили ДДС за 5500 фирмени коли. От Националната агенция за приходи ще проверят фирмите, които са купили общо 5500 автомобила и са ползвали данъчен кредит по ДДС за тях. Това стана ясно от думите на говорителя на НАП Росен Бъчваров в ефира на Канал 3. За 5500 фирмени автомобила няма никакви счетоводни записи, а фирмите, които са ги купили, са си ползвали данъчния кредит, обясни той. А за всяка служебна кола трябва да се отчита изминатите километри, изразходваното гориво и т.н. Липсата на счетоводно отчитане за тези 5500 коли може да означава, че се използват за лични цени и затова НАП ще провери дали фирмите коректно се си върнали ДДС-то за тях. До 14 май е следващият срок, в който всяка фирма трябва да декларира дали използва служебните си коли и за лични цели и да плати дължимото ДДС. Ако една фирма има не декларира никакво използване на служебните си автомобили и за лични цели, тя може да бъде проверена. От НАП правят проверка и на семейство Баневи, чиито иманета излязоха в списъка с хора с офшорки във връзка с "Панама гейт". Все още нямаме данни от консорциума от журналисти за българите, чиито имена излизат във връзка с разследването "Панамагейт", каза Бъчваров. Но хората, които излизат в медиите, се проверяват, продължи той, като добави, че ако някой има офшорна фирма това по никакъв начин не означава, че крие данъци или нарушава закона. Всяка година от НАП проверяват близо 2000 души, чиито имоти и коли не отговарят на официалните им доходи. За да бъдат избрани хората за проверка, НАП сверява данните на КАТ, имотния регистър и декларациите за доходите.
Търговията с Русия с 34% спад през 2015 г. Стокообменът между България и Русия е паднал с 34,5% през миналата година, съобщиха от Българо-руската търговско-промишлена палата. Обемът на търгуваните стоки между двете страни през 2015 г. е бил на стойност 3,942 млрд. щатски долара, докато година преди това е 6,02 млрд. долара. Поевтиняването на петрола и на природния газ е основна причина за по-ниските стойности в търговията. Енергийните суровини са основно перо във вноса от Русия у нас. Общо през 2015 г. той е на стойност 3,503 млрд. долара при 5,314 млрд. долара през 2014 г.
Руското ембарго върху земеделски и хранителни стоки пък е една от причините за големия спад в експорта на български стоки за Русия. Той е намалял с 38% - от 706 млн. долара през 2014 г. на 439 млн. долара през 2015 г.
Статистическите данни показват, че най-силно е паднал износът на наши медикаменти, вина, нефтени масла и машиностроителна продукция като хладилници, двигатели, акумулатори, кранове, стругове, помпи, части за автомобили.
В същото време се наблюдава ръст на износа на български тютюн, цигарена хартия, апаратура за прекъсване, преси, антибиотици, центрофуги.
Намалява и броят на руските туристи в България. След успешната 2013 г., когато страната ни е посетена от 681 562 руски граждани, през миналата година броят им е едва 484 558. Година преди това руските туристи са били 656 454.
Заради обтегнатите отношения между Русия и Турция това лято черноморските ни курорти очакват по-голям поток руски туристи от миналата година.
Крадат ни подписа с таблет. Измамници масово са започнали да крадат подписите на нищо неподозиращи хора чрез таблет. Новата шашма е високотехнологична и трудно доказуема дори за експерти с дългогодишен опит, съобщи пред „Монитор" управителят на лаборатория за криминалистично изследване на документи и почеркова идентификация Добрин Несторов.
В най-честия случай измамниците се представяли на жертвата си за длъжностно лице. Заради „нововъдена регулация" собственикът на имота е убеден от мнимите чиновници, че трябва да разпише нова скица. Тя е сложена в твърда папка, а под нея има таблет като тези в мобилните оператори. Полагайки подпис върху листа, човекът
всъщност се подписва върху таблета, който е сензор, приемащ данните.
София с първи парк от 30 години насам. Първият новоизграден от 30 години насам парк беше открит в София вчера. Парк „Възраждане" в квартал „Зона Б-5" се простира на 52 декара, на които освен зелени площи и детски площадки има и спортен комплекс. „Историята показва, че сме осъществили мечтата на хората, които живеят тук повече от 40 години. Този проект е показател за нашата волята да защитим общинската собственост и да развиваме София като зелен град", заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова. По думите й новата придобивка за столичани ще се използва не само от 22 000 жители на „Зона Б-5", а от всички жители на града. „Преди години не позволихме теренът да бъде откраднат, спасихме го. Сега всичко е пълно - майки, бащи, децата си играят. Красота", възкликна пък премиерът Бойко Борисов след откриването на градската градина. Именно по време на неговия кметски мандат Столичната община сезира прокуратурата за съмнителни сделки с имоти, на чийто терени днес е изграден парка. След като съдът се произнесе в полза на общината, започна строителството на новия парк, основен инвеститор в което бе общинското дружество „Софийски имоти" с налетите над 4 млн. лв. „Софийски имоти" от едно скандално дружество, известно с продаването и подаряването на безценица на общински имоти, успя да защити пред Върховен касационен съд общинските терени", констатира столичният кмет.
В сърцето на градината е построен и първият сух фонтан в София. Водните струи на интерактивната атракция извират от земята, а вечер светят в различни светлини. Съоръжението създава и водна стена от пара, върху която ще се прожектират филми включително 3D анимации. „Никога досега не съм виждал такъв фонтан. Той най-много ми харесва, защото можем да се къпем в него.", разказа 7-годишният Христо, който беше сред първите посетители на градската градина. След сухия фонтан най-голямата атракция беше присъствието на министър-председателят. Десетки деца наобиколиха Борисов, за да си поговорят с него и да си направят обща снимка. За най-малките посетители на парк „Възраждане" има специална площадка за игри. Освен люлки, пързалки и катерушки, хлапетата ще могат да играят шах с огромни фигури, които да местят в специално разграфени полета. За спорт са предвидени 24 декара, на които са изградени 3 футболни игрища, 3 тенис корта, площадки за баскетбол и волейбол. Спортната арена, която функционира от по-рано е част от „Спортна София" и е най-голямата открита такава зона в България. „Над 5000 души посещават редовно комплекса", отчете Фандъкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |